K.T.A. breidt verder uit «Langs Vlaamse wegen...» Is U kandidaat- koper van een Lion d'Or-perceel? Turnkring Stad Aalst in vierde versnelling met technisch k\ed\v\qov\derm^ kom je Toekomst in textiel '^G^STAD Trofee van Sportverdienste Aalst Tentoonstelling over buurtspoorwegen In Schelde- en Durmestreek 2 - 26.5.1989 - De Voorpost Morgen zaterdag 27 mei zetten R.M.S. III o.l.v. mw, Gowie-De Block en K.T.A. o.l.v. dir. Van den Eqngaer- de aan de Ledebaan 101 te 9300 Aalst de deuren wijd open van 13 tot 18 u. Verleden jaar werd er de langste brochette gerealiseerd goed voor het Guinness Book of Records en ook morgen zijn er tal van aktiviteiten te beleven. Naast bezoeken aan de ve le lokalen zijn er tal van demonstraties en informa tieve stands, kan U botte len van wijn meemaken door leerlingen van de af deling hotel, zijn er een koffieshop, een cafetaria en een bodega en kan U de inwendige mens ver sterken in het restaurant Vilain XIIII. Mits vooraf in te schrijven (500 fr) kan U aanzitten aan een brunch (kombinatie breakfast - lunch) muzi kaal omlijst door het zigeunerensemble Laci Lacato en opgevrolijkt door Op Scène. In de self service kan U van 12 tot 14 u. een koude schotel beko men voor 180 fr. en verder kan U in de bakkerij en de slagerij een kijkje nemen. Bovendien is er kinderop vang van 12 tot 18 u. Modeshow en haartooi Leerlingen en leerkrach ten staan in voor een den derende modeshow met eigen kreaties van de school doch ook met de kollektie van styliste Re- née Puttemans, een van de zeven voor de finale van «Gouden Spoel» geselek- teerde ontwerpers. Show te 14, 15 en 16 u. Uiter aard in de school. Op de tweede verdieping maakt U een informatie dag mee voor de moderne kapper en kapster wat be treft haartooi en schoon heidsverzorging met door lopend van 14 tot 18 u. demonstraties kapsel, gri me en maquillage in het teken van het filmgebeu- ren. Gratis drink en waar devolle prijzen in de ciné 89-wedstrijd. Textiel voor de toekomst Met technisch kledingon- derwijs kom je beslist aan je trekken. Nu voor een opleiding textiel kiezen is verantwoord want de kle dingindustrie vraagt meer en meer naar technisch ge- vormden. Onder de bij de RVA ingeschreven werk zoekenden vindt U trou wens geen mensen met een technische kledingop- leiding. Kledij is een jonge sektor en steeds zoeken naar nieuwigheden houdt U jong. Op uw achttien jaar is u trouwens klaar met uw opleiding en kan U aan de slag. Mits verdere oplei ding in uw jo.b komt U in korte tijd wellicht in aan merking voor een kader- funktie. In de kledingsector is qua tewerkstelling in België meest toekomst. Meer dan in de sektoren hout, gra fiek, verzekeringen of papier. En Oost-Vlaanderen staat daarop aan de kop met bovendien Aalst in Aalst, een stad met vele gezichten Wandelen is momenteel in, in het Aalsterse. Na de wandeling «Door het Land van Louis Paul Boon op 13 mei en vóór de Daenswandeltocht op zondag 4 juni wordt door het stadsbestuur in samenwerking met de Stichting Monumenten en Landschappen a.s. zondag 28 mei zo'n Landschaps- en Monumentenwandeling geor ganiseerd. Spijtig samenvallend met het door de Daens- komitee georganiseerde Daensautozoektocht. Van het goede teveel of gewoon gebrek aan enige koördinatie? Stichting Monumenten en Landschappen Deze wandeling te Aalst kadert in de reeks «Langs Vlaamse Wegen» waarvan die van Heusden-Zolder en die van Zele reeds voorbij zijn. Na Aalst op 28 mei volgen nog Brussel (4 juni), Kort- rijk (9 juli), Oetingen (15 oktober), Antwerpen (22 okto er) en Zutendaal (12 november). Ook u is er allicht van overtuigd dat landschap pen en monumenten be langrijk zijn en dan ook moeten bewaard blijven. Maar kent u ze wel? De Stichting Monumen ten- en Landschapszorg vzw en VTB-VAB willen u daarbij helpen. Bovendien gaat twee dagen eerder, uitgerekend vandaag 26 mei op BRT 1 te 18.55 u. een televisieuitzending door onder de naam «Langs Vlaamse Wegen» als voorbereiding op de wandeling te Aalst. Liefst niet te missen. De Stichting wil haar doel bereiken via publikaties. sponsoring, sensibilisatie en kontakten met vereni gingen. Kontaktadres is Bergstraat 72 te 1000 Brussel (02/512.40.97). Op de beeldbuis Dienst Vrije Tijd van BRT brengt «Het Aalst van Boontje, Een stad met ve le gezichten in regie van Rita Paesmans naar een scenario van R. Van Hilst. «Langs Vlaamse Wegen» is een co-produktie van B.R.T.-Dienst Vrije Tijd met de Stichting Monu menten- en Landschaps zorg v.z.w. en de betrok ken gemeente. Dit pro gramma, waarin het kui tuurpatrimonium centraal staat, wil de kijker in de eerste plaats leren zien. Het richt zich dus niet al leen tot de verstokte wan delaars, maar ook tot de liefhebbers van onze Vlaamse kuituur, die het graag vanuit een luie stoel bekijken. Na Heusden- Zolder brengt «Langs Vlaamse Wegen» dit jaar een bezoek aan de stad Aalst. Het programma wordt uitgezonden op 16 mei op TV 1 om 18.55 u. Wie de stad «live» wil meemaken, wordt daartoe uitgenodigd voor een mo numentenwandeling op 28 mei. Aalst, een stad met vele gezichten Dit jaar herdenkt Aalst het overlijden van Louis Paul Boon op 10 mei 1979, precies tien jaar geleden. En tegelijkertijd wordt de geboorte herdacht van priester Daens, nu 150 jaar geleden. Als vader van het Daensis- me en sleutelfiguur in de sociale strijd rond 1900, blijft Adolf Daens in Aalst een populaire figuur. Louis Paul Boon moeten we in Vlaanderen niet voorstellen, priester Daens nauwelijks en daar is Louis Paul Boon niet vreemd aan. Het lag voor de hand dat onze filmploeg zich bij de monumentenwandeling wou latën leiden door «Boontje». Over zijn opzoekwerk in de talrijke archieven zei Louis Paul Boon zelf: «Het is bijna niet te gelo ven hoe weinig is overge bleven, hoeveel hiaten er zijn en stukken van flar den waar men geen weg mee weet». Datzelfde weemoedige gevoel be kroop ons toen we op zoek gingen naar het Aalst van Boontje, waar de moker hamers langzaam maar ze ker de herinneringen aan het vroegere fabriekstadje uit het stadsbeeld verdrij ven. Maar voorlopig zijn ze er nog, die stukken van flarden waar men geen blijf mee weet. En zo ontdekken we niet alleen de hoofstad van het «Land van Aalst» met zijn Belfort, het oudste sche penhuis van de Nederlan den, zijn prachtige burger- architektuur en zijn Sint- Martinuskerk, maar ook het Aalst waaraan Louis Paul Boon een groot stuk van zijn leven heeft ge wijd: het Aalst van Jan de Lichte en van de fabrieks arbeiders, het Aalst van Pieter en Adolf Daens en van de kasteelmeneer- kens. De wandeling Bij de aanvang van de wandeling die 7 km be draagt wordt U vanaf 13.30 u. op de Grote Markt een keurige en kleurige brochure aange boden met kommentaar bij de diverse merkwaar dige monumenten en land schappen tijdens de wan deling. Het is uiteraard de bedoeling het mooie te be klemtonen al is het moei lijk zijn ogen te sluiten voor het minder fraaie dat U ook op uw weg ont moet. Veelbetekenend is wel dat de Rechteroever vedette. Jaarlijks is er in de sektor een behoefte aan 2500 a 3000 werknemers gezien de introduktie van nieuwe technologièën in de snij- en strijkafdeling en in het management. Er is vooral vraag naar modelisten, pa- tronenmakers, cad-cam specialisten, arbeidsanalis ten en prodüktiechefs. Kledingonderwijs in het K.T.A. Jonge mensen die kiezen voor kledingonderwijs kunnen op de school een keuze maken uit verschil lende studiemogelijkhe den. Het dagonderwijs heeft een volledige cyclus B.S.O. afdeling Kleding, T.S.O. afdeling Mode en Kleding, een zevende spe cialisatiejaar: specialiteit Mode en Maatkleding. Naast de afdelingen in het dagonderwijs bestaat ook de mogelijkheid om een volledige cyclus in sociale promotie te volgen. De school beschikt over de meest professionele uitrus ting om patronen en pro ductietechnieken compu tergestuurd aan te leren. Onder impuls van het I.T.C.B.-Instituut voor Textiel en Confectie, van België, worden zowel de leerkrachten als de leerlin gen steeds aktief betrok ken bij de symbiose (of de vruchtbare samenwerking) school-bedrijf. De leerlingen van het ze vende specialisatiejaar krijgen de kans om kennis te maken met de realiteit van het bedrijfsleven. Ge durende veertien dagen lo pen ze stage in verschillen de konfektiebedrijven. K.T.A. breidt uit In K.T.A. wordt gewacht op de toekenning van de 104 miljoen fr. kredieten voor de nieuwbouw van de school. Er wordt momen teel in reeds lang gedeklas- seerde paviljoenen ver toefd. De dossiers zijn al leszins volledig in orde. Alleen het geld ontbreekt (nog). Direkteur Paul Van den Wijngaerde deed ech ter stappen tot op het hoogste niveau en samen met een paar andere scho len zou de nieuwbouw van het K.T.A. aan de kop van de prioriteiten prijken. Gehoopt wordt alleszins dat aannemer Rombaut spoedig aan de bouw zal kunnen beginnen. Intus- sen voorziet het K.T.A. met ingang van volgend schooljaar de uitbreiding met volgende nieuwe leer- jaren:Het 5de leerjaar V.B.S.O. slagerij, berei ding van vleeswaren en verkoopsklare gerechten. Het T specialisatiejaar personenzorg. Het 7e specialisatiejaar drankenkennis en beheer. Het 7e specialisatiejaar verkoop en winkelbeheer. R.L.T.O. Ook de avondschool biedt een aantal nieuwe moge lijkheden vanaf 1 septem ber a.s. Tenminste als de organigrammen tijdig hun goedkeuring krijgen. Eén avond per week kun nen afgestudeerden van avond- of dagschool er te recht voor «avondkapsel» en «artistiek kapsel» in de afdeling haartooi. In schoonheidsverzorging wordt in funktie van de nieuwe vestigingswet het onderwijs van beroepsni veau naar technisch niveau verhoogd en daarenbovei komt er een nieuwe spe cialisatie lymfendrainage.j En in de afderling hotel komen naast opleidinge» voor kok en kelner er m ook voor specialist hotel dessert en biezonden' kooktechnieken met wild bereidingen dieet, altema tieve voedingswijzen, mo detrends en verder tea room, brasserie en wij& kelner. LB niet wordt aangedaan. Het betreft hier allerminst een geleide wandeling. Die is er wél voor promi nenten met start te 14.30 u. Voor Jan met de pet kan naar believen gestart worden vanaf 13.30 u. Mits de wegwijzer in de brochure te volgen en aan dacht te hebben voor de aangebrachte bewegwijze ring volgt U makkelijk het trajekt. Op de belangrijk ste plaatsen is trouwens voorzien dat één of twee gidsen aan wie het ver langt kommentaar geven ter plekke. Gidsen ziet u dan ook alins op de Grote Markt, op het Stations plein of het Werfplein, in stadspark en Osbroek, bij de Sint-Jobkapel op het Keizerlijk Plein en bij de Sint-Martinuskerk. De brochure is bij de start in het belfort tussen 13.30 u. en 15 u. gratis te beko men. Later is ze nog ver krijgbaar bij de toeris tische dienst voor 50 fr. Feestelijk cachet Het hele wandelgebeuren krijgt een feestelijk ca chet. Van 13.30 u. tot 15.30 u. speelt op de Gro te Markt «The Oignon Ri ver Slow Band» van Odi- lon Mortier. Halverwege kan verpoosd worden in het Melkhuisje in het stadspark en daar worden U door de uitbater in sa menwerking met de Bak- kersgilde Aalsterse specia liteiten aan demokratische prijs aangeboden als Aal sterse pannekoeken, Aal sterse boterhammen, Aal sterse vlaaien. Ajuintaart jes, Faluintjeskoffie en noem maar op. Ingeval van slecht weder wordt er ajuinsoep geser veerd. In het Belfort kan u terecht voor Aalsterse Ajuintjes (pralines). Aan de Hoezebeekhoeve- bij de Sint-Jobskapel wordt U door de «Vrien den van de Sint-Jobska- pel» een drankje en/of een snack aangeboden. En in de kapel zelf vindt een optreden plaats van zang koor «Pro Musica». Het gepland wagenspel aan de Werf wordt echter wegens omstandigheden verscho ven naar een latere datum. Het trajekt in een notedop Grote Markt, Kattestraat, Esplanade, Station, Lié- nartstraat, Graanmarkt. Molenstraat, Werfplein Burchtstraat, Onderwijs- straat, Oude Vismarkt Sint-Martensplein, Pont straat, Begijnhof, Hout markt, Stadspark, Os- broek, Haring, Leo de Be- thunelaan, Sint-Jobkapel, Regelbruggestraat, Mark- tweg, Keizerlijk Plein, Bo termarkt, Sluierstraatje. Sint-Martinuskerk, Kerk straat en Grote Markt. Een aanrader alleszins. LH Het stadsbestuur wil aan alle gegadigden de kans geva zich een lot van de Lion d'Orgronden aan te schaffea Het aantal percelen is nog niet gekend. Het is immers 8 dat er een weg wordt aangelegd dwars door de 6,5 grond, die de verbinding zal vormen tussen de Bredt straat en de Victor Boucquéstraat. Langs weerszijde van die weg komen dan de bouwgronden met een diept variërend tussen 60 en 65 m. Pas wanneer de wensen va de geïnteresseerden gekend zijn kan tot preciese afbakt ning van de diversé kavels worden overgegaan. dit du lei Zonder enige vorm van publiciteit zowat 650 aktieve leden tellen kan «een ekonomisch wonder» geheten worden. De Turnkring der Stad Aalst wist dit alleszins te realiseren. Na de prestatie in De Werf enkele dagen geleden waar veel sukses werd geoogst, acht het bestuur het verkiese lijk zich even voor te stellen, na ruim 40 jaar werking. De klub werd opgericht in 1945 na een ontmoeting in het toenmalig zwembad aan de Kapucijnenlaan. Aalst had dan wel reeds diverse turnkringen die echter politiek geïnspireerd waren. In de eerste periode, zette de klub zich af tegen de heersende schoolse licha melijke opvoeding onder meer door toesteltumen. Met zoals het destijds hoorde, netjes volgens ge slacht en leeftijd geschei den afdelingen. In de tweede periode, be gin der zestiger jaren, deed de olympisch turnen zijn intrede. De kwaliteit en de kwantiteit werden door ambitieuze trainers opgevoerd. Met sukses trouwens want in enkele jaren verzamelde de Turn kring ruim 30 nationale en regionale titels. 1964 was hét hoogtepunt met 4 na tionale jeugdtitels .goed voor de trofee van de sportverdienste van de stad Aalst. Aalst mocht nationale en internationale kampioen schappen organiseren en de nog in haar kinder schoenen opererende TV was te Aalst present met «Binnen en buiten». Nadien werd het wel even stiller. In de derde fase werden onder impuls van voorzit ter Rudy Everaert bespre kingen gevoerd over de doelstellingen van de klub, over herstrukturering en taakverdeling. Het resul taat liet niet op zich wach ten. Er waren 500 leden, 20 verschillende groepen, een keuze van leerkrach ten en een achttal speciali teiten. De Turnkring kreeg bovendien een ei gentijds gelaat waarbij alle bewegingen van gymna stisch bewegen voor ieder een aan bod kwamen. Steeds bleef de Turnkring der Stad Aalst demokra- tisch en soepele en betaal bare toegangsmogelijkhe den en met inspraakmoge lijkheid van iedereen. Uiteraard onderging de Turnkring ook de invloed, in de zeventiger jaren van de verminderde belang-, stelling voor lichamelijke opvoeding in de scholen. Maar anderzijds kwam er de hernieuwde belangstel ling van de maatschappij voor de bevorderende rol van de sport voor de volks gezondheid met o.m. ook de jogging en het wieler- toerisme die opgeld ma ken. Helaas is dit gedach- tengoed in de schoolpro- grammatie bezwaarlijk te rug te vinden. In vierde versnelling kwam men in 1985 toen Jan Borms de vijfde voorzitter van de Turnkring werd, na 12 jaar technisch voorzit ter te zijn geweest. De andere sleutelposities be rusten momenteel bij Dirk De Berlangeer als tech nisch voorzitter, Louis Verbestel als algemeen se- kretaris, Emmy en Engel- bert Thuis voor de finan cies, Rik Van Steenberghe als feestleider, Guy Camu voor de infrastruktuur en Daniëlle Van Geert als hulpsekrejaris. Dat het behalen door de Turnkring der Stad Aalst van de Trofee van de Sportverdienste geen toe- valstreffen was werd vol doende bewezen door het zopas groots en fel ge smaakt Turnfeest in De Werf. Noden De akkomodatie wordt te klein gezien ondanks het groot aantal leden. Er is behoefte aan 2 zalen: een gymzaal met deels vaste toestellen en een danszaal voor jazz-gym, ritmiek en dans-gym. LH De aankoopprijs werd door de gemeenteraad vastgesteld op 850 fr/m2 wat volgens het stadsbe stuur goedkoop is gezien de ligging en het feit dat er ook in deze KMO- of am bachtelijke zone kan ge woond worden. Momen teel zijn er reeds 36 kandi daturen binnen doch het bestuur wacht opdat ieder een zijn kans zou kunnen gaan. Eventuele geïnteres seerden kunnen tot uitein delijk 15 juni hun aan vraag doen bij het stadsbe stuur, Grote Markt 3 te 9300 Aalst. De gedetail leerde voorwaarden zijn er ter beschikking. We halen er voor U de voornaamste uit. Bij de ondertekening van het kompromis moet een borgsom van 100.000 fr worden gestort. Als de kandidaat achteraf van de aankoop afziet wordt hem die som niet terugbetaald. Bij het verlijden van de akte moet de koopsom be taald worden op straf van vervallen van de aankoop. Om een gegronde reden kan het stadsbestuur wel uitstel van betaling verle nen mits betalen van 12,5% intrest 's jaars voor elke begonnen maand. Op aangekochte gron den mogen industriële of ambachtelijke bedrijven worden opgericht mits niet milieubelastend te zijn. Komplementaire dienst verlenende bedrijven zijn er eveneens toegelaten als transportbedrijven, bank- agentschappen, benzine stations, kollektieve res taurants, opslagplaatsen voor goederen maar geen afvalprodukten of giftig afval. Mits de wetgeving qi veiligheid, leefmilieu, giëne, gezondheid en waai na te leven zijn toegelaten nijverheids} bouwen en gebouwen e, vrije ruimten voor social uitrusting als verzorging» lokalen, kantoren, pa' keerplaatsen en dienstws gen, maximum één gf zinswoning dienstig voet het bedrijf en geïtegreen in het hoofdgebouw. Dezl ingebouwde woning kas echter nooit voor afzoiH derlijke uitbating of bewo ning verhuurd of verkocn worden. De bebouwde oppervlakt! moet minstens één derdl en hoogstens twee derdaj van de totale oppervlaktd van het perceel beslaan et het aantal aan te legger parkeerplaatsen moet i: verhouding zijn tot hef aantal personeelsleden. Uiterlijk één jaar na de voltooiing van het geboinj moet de verplichte groen] aanleg gerealiseerd zijn e: bovendien moeten de ge bouwen voldoen aan ge stelde eisen qua vorm et esthetisch uitzicht. De bouwperiode moe^ aanvangen ten laatste an derhalf jaar na het verlij den van de akte en vol tooid zijn ten laatste bin nen de vier jaar. Goed om weten is dat ei een koliektor komt voa waterzuivering, dat publi citeitspanelen er niet mo gen komen zonder toela ting van het stadsbestuui en dat de brandveilig heidsvoorschriften moeten gerespekteerd worden. Eventuele terugkoop mogelijk. LH Van 13 mei tot 15 augus tus heeft in het Kasteel van Laarne een tentoon stelling over de buurt spoorwegen in de streek van Schelde en Durme plaats met onder meer vol gende trajekten: Gent- Zaffelare-Lokeren, Loke- ren-Overmere, Wetteren- Oordegem, Gent-Wette- hi ren-Hamme en Hamme Antwerpen-Moerzeke Naast de tentoonstel] ling, resultaat van een sai tr menwerking tussen hel ij kasteel, privé-verzamej n; laars en heemkundig» g; kringen, wordt ook eet jr publikatie gepland over df k geschiedenis van de pro d jekten.

De Voorpost | 1989 | | pagina 2