Wiezenaar Lowie De Wit stelt (lichtbundel "Meer zerp dan zoet" voor Massale belangstelling voor fiets- en wandelroute te Zele Benoeming Dendermondse burgemeester aanzet lot meer wederzijds begrip? 32 - 26.5.1989 De Voorpost Lebbeke. Verborgen dichterstalent Het was eerder toevallig - wegens een gesprek over Moederkensdag - dat onze aandacht gevestigd werd op het verborgen dichterstalent van onze dorpsgenoot Lowie De Wit, echtgenoot van Maria Wauters (van Gaspar), ex-uitbater van het Gil denhuis, en thans wonende aan de Groene Weg. Na verdere kontakten kwamen we heel wat te weet over de dichtbundel "Meer zerp dan zoet", die Lowie, alias Lode Wiidewijck, bijeen geregen had. Zerp en zoet Het levenswerk van de Wiezenaar ontstond kort na Wereldoorlog II, toen hij een moeilijke periode uit zijn bestaan doormaakte. Natuur lijke aanleg en een zee van tijd en de ambitie om zich te veruitwendi- gen lagen aan de basis van deze krans van 60 gedichten, die bij nadere lezing tot een half dozijn genres te rubriceren zijn. Die op splitsing kan er als volgt uitzien: - Plaatsgebondene stukjes: Onder de notelaren. Rijp op de (Sas- )meersen, Zwanen (op Meensens vijver), Sas, Het kasteel... - Een stevige cyclus Moedersge dichten als: Gedoentje, Gedach ten bij het ouderlijke huis, Aan alle moeders, Onder uw handen (een zeer mooi werkje!), Moe derkensdag, Ons moederken. Moeders dood... - Enkele winter- en kerstpoëzieën: Winter, Kerstvisite, Kerstballade - Een sliert beschouwende verzen in Wieze. Lowie De wit, auteur van «rMeer zerp dan zoet met als thema: In en rondom mij. Geschenk, Hoofding, Alleen, Schrale pijn, Verloren, Dat de dagen..., Van dromen, Klap roos, Siësta, e.a.m... - Verder een paar oogstliederen: Dans mee, de oogst is hier en Slaap nu zacht in d'halmen. - Een paar religieuze poëmen: Met God en Mijn God... - Dan zijn er een tweetal pittige bijdragen over "Blankenberghe" en "Kwezel", alsmede een sta plied voor jeugdbewegingen: We staan in dit leven. Wie echter de mens Lowie De Wit kent, met zijn bewogen leven, kan in "Meer zerp dan zoet" ook een chronologische opeenvolging vinden, gaande van de herinnerin gen uit zijn jonge tijd (Mijn Jeugd), die hij doorbracht in de schaduw van de Sasbomen, (Sas), en de Dender, via de wrange na-oorlogs jaren (Moeders bezoek) tot een periode van berusting (Dat de dagen)... Over het Sas-van-Wies, een voorkeurspeeloord uit zijn jeugd, maakte Lowie een treffend gedicht dat we de lezer niet kunnen ont houden: Sas De tijden zijn voorbij Toen men van Wieze zei Drie uitgenomen balken De tijden zijn niet meer dat 't oude Sas op Herdersem - een pronkstuk uit de tijden van Methusalem - in al zijn voegen piepte en kraakte wanneer een boer met kar en paard er over reed. En de sasmeester waakte! Nu prijkt een kunststuk van ijzer en beton En kort nabij de "Wiezebrug" op andermans wei! De tijd van 't Sas van Wieze is lang voorbij... Dit poëtisch pareltje, verschenen in "Tijdingen", het driemaandelijks tijdschrift van de Justus de Hardu- wijngenootschap voor Oudegem en Mespelare, in het maartnummer van dit jaar. Vorm en styl Het is niet zo eenvoudig om op de dichtbundel "Meer zerp dan zoet" een uitgesproken literair gen re te drukken. Soms komen de verzen als gewild simpel over, dan weer zijn ze scherp gevoelsgeladen, of neigen naar mysticisme. Maar meestal zijn ze rijk aan symboliek, wat tot uiting komt in de steeds weerkerende kontrasten als licht en donker, wel en wee, arm en rijk, vreugde en droefheid, recht en on recht, begin en einde, het positieve en het negatieve of "Zerp en zoet"... Het eerste gedicht van zijn bun del geeft hij de lezers symbolisch ten geschenke. Na grondige analyse en synthese van de verdere dichtjes en de erin geboetseerde zielsbeelden, slaagt men er uiteindelijk in de sluier die over veel van zijn poëzie ligt, dun ner en doorzichtiger te maken. Om echter alles nog beter te begrijpen moet men weten dat Lowie aanvan kelijk enkel voor zichzelf - tot ei gen bevrediging - schreef en der halve zo moeilijk van zijn werk afstand kan doen. Ofschoon hij geen hogere studies deed lukte het hem toch, dank zij een grote belezenheid en het benut ten van sterk doorleefde gevoelssi- tuaties een mooie graad van poëzie beoefening te bereiken. In zijn oeuvre vinden we qua stijl enkele elementen uit Gezelle, Gö0647rter, Roland Holst, Van Ostayen. De auteur weert elke vormverfijning en zoekt zijn eigen heid te bewaren. Inhoudelijk vin den we in zijn gedichten iets terug van de volksvlaamse verzuchtingen van wijlen priester Adolf Daens uit Aalst. Vanuit die hele optiek kunnen we stellen dat het werk van Lowie De Wit met meer inzicht en ver fijnd genoegen kan doorschouwd worden. Volledigheidshalve willen we nog kwijt dat Lowie ook een paar pro zastukken op zijn aktief heeft, nl. de nog niet voltooide roman "Lief desleven van een grootmoeder" naast een half dozijn onuitgegeven novellen. En nu blijft het nog uitkijken naar de uitgave van "Meer zerp dan zoet", een zeer verdienstelijk dicht snoer, waaraan vooral de Wiezena- ren heel wat genoegen zullen beleven. We sluiten deze bijdrage in de zelfde geest waarin we ze begonnen zijn, nl. met een terugblik op Moe derkensdag, gekonkretiseerd in Lo- wie's sentimenteel gedicht: "Aan alle Moeders": Gij die altijd het leven geeft, Gij, die altijd te zogen pleegt, Gij, die schommelt, de voet op de wieg: Moeders alle, daarom heb ik U lief. Gij, alle, die schreit om ons pijn Moeders waarvan wij het zorgen kind zijn, Gij wiegt en wiegelt zo zachtekens aan: Moeders, alle, met ons allen begaan. Zo begaan met ons lief en ons leed: het is alsof gij nooit kind zijt geweest. Moeders, alle, ge zijt slechts ons moeders alleen, maar dat is zóveel, zóveel voor elkeen! J. Van Landuyt Op het moment dat burgemeester Jozef De Bruyne en sekretaris-generaal De Meulemeester van de VTB-VAB de artistieke rustbank en het VTB-routebord onthulden, als toeristische symbolen voor Zele, stond de massa te wachten om de fietsroute in te rijden en het Tuymelaers- pad in te wandelen. De samenwerking tussen het gemeentebestuur, de Heem- en Oudheidkundige kring en de VTB-VAB verliep perfekt. Hun initiatief om natuur-kultuur en historie te kombineren is een geslaagd experiment. Het VTB-routebord dat in het plantsoen voor het ge meentehuis staat opge steld, is het eerste bewijs dat toerisme te Zele geen ijdel woord meer is. De 36 kilometer lange goed uit gelijnde fietsweg langs de groene boorden van Zele is een ideale combinatie wat de natuurliefhebber in Zele nog kan krijgen, naast de mogelijkheden om oog te hebben voor historische bezienswaar digheden die Zele nog rijk is. De artistieke rustbank, een kunstvol ontwerp van de Berlaarse skulpteur Pe ter Janssens, is de verper soonlijking van de vroege re Zeelse huisnijverheid: vlas en kant. Het is ook het onderwerp dat de Heem- en Oudheid kundige Kring liet vastleg gen. De aangebrachte mo tieven geven een terugblik in van Vlas tot kant met de Bookhamers, het wapen schild van Zele; de vlas bloem, het vlaskapelleken en de kanten kraag. Te Zele werd bewezen dat voor dergelijke initiatie ven de interesse levendig is. Onder de leiding van wegkapiteins en gepilo- teerd door politie- en VAB-wagens, reden 650 fietsers een eerste rit langs een verlengstuk op het de groene boorden van plein voor het gemeen- Zele. De warmte kon het tehuis, waar animatie en enthousiasme niet luwen, ontspanning de waarde- Terzelfdertijd had burge- meters waren van een ge- meester De Bruyne meer slaagde toeristische inno- dan 250 wandelaars op vatie. sleeptouw genomen om Het muzikale gedeelte het negen kilometer lang werd verzorgd door Tuymelaerspad in te wan- beiaardmuziek van Jos. delen. De Heem-en Oud- D'Hollander en optredens heidkundige Kring had van jonge musici onder lei- ook langs die weg verschil- ding van Frank De Vuyst. lende kenschetsende Zeel- BENO se bezienswaardigheden ingelast. Het bezoek aan de stokerij Rubbens, een primeur voor het publiek, was een blikvanger. Na het wandelen en fiet sen, kreeg het volksfeest Zele. De artistieke rustbank werd onthuld (gvw) Rumoer bij publiek De jongste raadszitting in Dendermonde werd aangevat met de bekendmaking van de benoeming en van de eedaflegging van Maurits Dierick tot burgemeester van Dendermonde. Schepen Meulebroek gaf lezing van het besluit waarna zowel bij de meerderheid als bij de oppositie de benoeming met handgeklap werd onthaald. Sommigen aan de kant van de oppositie begonnen wel wat later met hun applaus, maar men deed toch mee. Dat de fraktieleiders over deze benoeming wat zou den zeggen, lag voor de hand. SP-fraktieleider Verleyen zei dat uitstel toch geen afstel is al heeft Dendermonde om de ge kende redenen wat langer moeten wachten op zijn burgemeester. Hij had twee bedenkingen bij de kennisgeving van de be noeming. Een eerste was een opmerking over de houding naar de oppositie toe waarbij de burgemees ter de mogelijkheid moet kreëeren opdat de opposi tie haar werk naar beho ren zou kunnen verrich ten. Een verdraagzame houding, aldus Verleyen, die eraan toevoegde dat de burgemeester er is voor alle burgers, niet alleen voor de burgers die zich tot zijn politieke overtui ging hebben bekend. Wanneer er diensten wor den verleend naar de bur ger toe dan is dat namens de hele gemeenteraad, niet namens een persoon of een enkele groep. Toen VU-fraktieleider Burghgrave het woord nam, werd er vanop de publieksbanken gerea geerd. Herhaaldelijk wer den opmerkingen de zaal in geslingerd net luid ge noeg opdat iedereen ze zou horen, niet luid ge noeg om het roepen te noemen. Opmerkingen die niets tefr zake deden want ook Burghgrave pleitte voor een dialoog. Hij drong erop aan dat de raadszittingen een weder zijds respekt en wederzijd se menselijkheid tussen meerderheid en minder heid zou worden en dat Berlare. Alfons Blancquaert en Irene Droeshout uit de Wipakkerstraat vierden hun briljanten bruiloft (gvdw) men de inbreng van de oppositie zou weten te waarderen. Een burge meester heeft rechten, maar ook plichten. Hij moet korrekte antwoor den geven en zich in geen geval overgeven aan spot. Dat werd niet in dank af genomen door de CVP- voorzitter die in de raad zaal aanwezig was en zijn ongenoegen ten overstaan van de VU duidelijk ken baar maakte. De burge meester greep niet één keer in, verzocht niet om stilte, verplichtte de man niet om de zaal te verla ten. Vanuit de PW nam raadslid Mare Verwilghen het woord. Voor hem moet de burgemeester een zakelijkheid en technici- teit aan de dag leggen en moet hij er zijn voor alle inwoners. Hij moet oog hebben voor de oppositie en zo voegde hij eraan toe: de PW is bereid op een opbouwende wijze mee te werken, zij het vanuit op- positiehoek. En CVP- fraktieleider De Smet merkte op dat de burge meester aan de basis lag van het CVP-sukses bij de verkiezingen. Hij had het over de VU, die alles in het werk heeft gesteld om de benoeming zo lang mo gelijk uit te stellen en bracht het hele verhaal weer in herinnering. Hij had het over een verziekte oppositiementaliteit die steeds wat verkeerds ziet achter gebeurtenissen en noemde de burgemeester de «primus inter pares», de eerste onder de gelij ken. Voldoende om Burghgrave te laten reage ren. Hij betreurde de tus senkomst van de CVP- fraktieleider. De klacht waarover gesproken werd dateerde al van voor de verkiezingen en bovendien werd niet één bepaald per soon geviseerd, maar werd wel een milieuprobleem aangekaart. Het kwaad opzet zo heeft de rechter beslist, is niet benezen. Zele. VTB-VAB schonk aan de Zeelse fiets- en wandelroute een bord met De rechter heeft niet ge- wegbeschrijving (gvw) zegd dat de burgemeester geen fout heeft gemaakt, herinnerde hij aan de uit spraak van de Dender mondse raadkamer. Hoe men het ook keert en draait, de hele zaak heeft toch positieve gevolgen: het schepencollege is blijk baar heel wat voorzichti ger geworden. Tenslotte kwam ook de burgemeester aan het woord. Hij was blij met de gelukwensen en beloofde de burgemeester te zijn van iedereen. Hij zei dat hij de bevolking zou infor meren waarom en door wie hij deze pijnlijke kruisweg heeft moeten af leggen. Hij heeft steeds gewacht met kommentaar omdat het aan de gemeen teraad toekomt om als eer ste zijn visie te horen. Berlare. De zestigjarigen van Berlare samen voor een feest (gvdw) Lebbeke Geboorten Pieters Laurence, d.v. Pieters Marleen, Brusselsesteenweg 65 Straetman Anthony, d.v. Mare en Lissens Yvette, Hannaerden 23 Jansegers Sofie, d.v. Frankie en Goossens Yvonne, Opstalstraat 16 Zijn de gemeente komen bewonen Van Heek Erik, Fl. De Molstraat 12, komende van Dendermonde Hebben de gemeente verlaten Uyttersprot Dirk, Hulststraat 18 naar Asse, Tuinwijk 2/50 Crockaert Josée, Hogeweg 44 naar Dendermonde, Vlotgraslaan 31/6 De Doncker Maria, Langestraat 62 naar Merchtem, nroadrobt OAO Merchiers Bart, Wolvenstraat 29 naar Aalst, Hertshage 57/1 De Bom Carine, Gehuchtveldstraat 14 naar Aalst, Hertshage 57/1 Van Weverberg Marie-Jeanne en kinderen, Kerkstraat 3, naar Dendermonde, Serbosstraat 5/16 Berckx Stefaan, Hogeweg 45, naar Aalst, Dorpstraat 36 Lissens Heidi, Klakbaan 1 naar Gent, Spijkstraat 44

De Voorpost | 1989 | | pagina 32