«Kost De Werf ons per jaar 71 of 34 miljoen fr? Stadsbestuur relativeert kritiek op De Werf Stadsschouwburg aan Vredeplein weer operationeel maken De Werf gaat promotiekampagne intensifiëren Sint-Kristoffelgilde wijdt uw wagen Opendeurdag in het Lyceum te Aalst Een kwestie van «verfijnend rekenen»... Vergelijken wat vergelijkbaar is LIi De Voorpost - 26.5.1.989 - I Op 31 maart 1989 was kultureel centrum De Werf één jaar operationeel. Er werd dan de van 5.3.88 tot 30.6.88 ook uitgekeken naar enige evaluatie wat betreft financiën, bezettingsgraad, aard van de toegang niet gratis ge- de programmatie en tickets verkoop. geven. Dat zou de verfijn- Wellicht heeft de in de gemeenteraad door VU-fraktieleider Willy Van Mossevelde de ontvangsten van geuite bewering dat het eerste werkjaar van De Werf resulteert in een verlies van 13.464.468 fr naar pakweg 71 mifjoen, wel gezorgd voor de publikatie van een aantal gegevens door 14.546.368 fr hebben ge- kultuurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh verleden dinsdag. bracht. Vooraf weze gesteld dat de door Van Mossevelde gehanteerde cijfers van de Dienst Financiën geens zins werden betwist. Wat hier gepresenteerd werd was gewoon «een verfij ning». Het bestuur is inderdaad van oordeel dat in die 71 miljoen ruim 27 miljoen zit als schuld van het ge bouw (aflossing en intrest van de aangegane lenin gen) en dat deze 27 mil joen met de werkingskos ten niets te maken heb ben. In het «verfijnd resul taat» worden die 27 mil joen dan ook van de 71 afgetrokken. «Het is een som die nog jaren moet betaald worden en waar aan niets te veranderen is» werd gezegd. Toch moet die som door de stad, en dus door de belastingbeta ler betaald worden. Of wil men «op zijn Hollands re kenen»? Uitgegeven aan wer kingskosten Zuiver aan werkingskos ten werden 27.943.414 fr uitgegeven opgesplitst als volgt: 116.000 fr honoraria aan derden, bijna 3 mil joen administratiekosten, 1,8 miljoen aan technische werkingskosten, bijna 12 miljoen aan de eigenlijke programmatie, ruim 4 mil joen aan verlichting en verwarming en ruim 7 mil joen aan onderhoud. Éénmalige kosten Nagegaan werd welke kos ten als éénmalige kunnen beschouwd worden en dan ook van het totaal zouden kunnen afgetrokken worden. Voor de programmatie is dat anderhalf miljoen voor het programma op de ope ningsdag en een verlies van 600.000 fr bij de op voeringen van «Iwein van Aalst». Samen 2,1 miljoen. Als technische wer kingskosten zijn er het omroepsysteem (135.000 fr), de signalisatie (130.000 fr), de verplaats bare akoestische wand (147.000 fr) en de grote asbakken (49.000 fr). Wat betreft de onderhoud van het gebouw zijn één malig het stenen monu ment (140.000), het chro materen van deurtrekken (50.000), de grote opkuis vóór de opening (381.000) werken aan reeds vastgeroeste liften (87.000) zonneschermen (60.000) en planten (86.000). Samen goed voor 804.000 fr. Het algemeen totaal van de als éénmalig aangezie- ne uitgaven bedraagt 3.365.000 fr. Gratis gebruik Bij de verfijning werd ook berekend wat men meer zou hebben ontvangen had men tijdens de inrijpério- Uitgaven en inkomsten De uitgaven, schuld inbe grepen, belopen 79.150.302 fr waarvan 24.180.570 fr personeels kosten en 27.943.414 wer kingskosten. Als ontvangsten komt er 7.329.692 fr. van prestaties en 6.224.776 van gekotoe- lagen (4,7 miljoen) en toe lage kulturele animator. Samen goed voor 13.464.468 fr. Verfijnd resultaat (zonder rekening te hou den met de schuld) Uitgaven: 52.123.984 fr (personeels- en wer kingskosten) Verfijning: - 3.365.000 fr (éénmalige uitgaven) 48.758.984 fr. Ontvangsten -14.546.368 fr (van prestaties en toe lagen) Negatief saldo: 34.212.616 fr. Programmatiekosten 1.375.140 fr. Als de programmatiekos ten van 11.886.732 fr wor den verminderd met de éénmalige kosten van 2.100.000 fr wordt het to taal afgezwakt tot 9.786.732 fr. En wanneer anderzijds de ontvangsten uit prestaties zijnde 7.329.692 fr. ver hoogd worden met het ge derfde van het gratis ge bruik of 1.089.000 fr wor den de ontvangsten 8.411.592 fr. Een eenvoudige aftrek king leert ons dan dat de programmatie eigenlijk «maar» 9.786.732 8.411.592 of 1.375.140 fr. zou kosten. Maar zo eenvoudig is het eigenlijk niet. Ofwel? Optie De schuldenlast is onver anderlijk. Die moet door De Werf nog 20 jaar wor den meegesleept en be taald. Getracht zal worden de programmatie zelfbe- druipend te maken en de werkingskosten te drukken. LH Aalst. Volk in overvloed op de opendeurdag in het Lyceum (a) Zaterdag had in het Lyceum van Aalst de jaarlijkse opendeurdag plaats en die werd zoals steeds druk bijgewoond. De leerlingen brachten een demonstratie jazz-gym onder leiding van mevrouw Nicole Symoens-Van der Haegen. Deze meisjes waren overigens al in deze formatie te zien op het sportsalon in de Heyzel en hun optreden kreeg daar heel wat applaus. Ook het optreden in de school was een sukses. JM Heyman Naast de financiële aspekten van één jaar exploitatie van het kultureel centrum De Werf waarover we verleden week berichtten, reageerde het stadsbestuur b(j monde van kuituurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh vry uitgebreid op de interpellatie van Willy Van Mossevelde in de jongste gemeenteraadszitting. De gezegden van interpellant werden hem allerminst in dank afgenomen. Schouwburgzaal te klein Gebrek aan koördinatie 240.000 fr. per dag... Dat de schouwburg met Willy Van Mossevelde "71 miljoen verlies per zijn 596 zitplaatsen waar- laakte ook het gebrek aan jaar, dat betekent dat van de eerste rij onderaan koördinatie in De Werf, Aalst per dag 240.000 fr. en op het balkon kan wor- waarbij hij duidelijk allu- uitgeeft voor De Werf", den afgetrokken neemt de deerde op het feest dat de zegt Van Mossevelde. De schepen niet: "Slechts in Nederlandse fluitiste Ber- schepen relativeert deze uitzonderlijke gevallen is dien Stenberg tweemaal hoge som want daarvan het aantal zitplaatsen te kort na elkaar in Aalst te gaat 90.000 fr. naar aflos- gering. Zo werd uitgewe- gast was. De schepen stel- sing van schulden en ken naar de Keizershallen de dat het hier niet ging 80.500 fr. voor het dertig voor het optreden van Lio- om door De Werf gepro- koppig personeel, zodat er nel Hampton dat 1602 be- grammeerde aktiviteiten uiteindelijk voor de pro- langstellenden lokte en maar wel om aktiviteiten grammatie maar 40.000 fr. voor dat van Mikis Theo- gepland door verenigin- per dag resteert. "Als ver- dorakis dat er 1952 gen. "Er is dagelijks over- geleken wordt met het mil- kreeg." De schepen is van leg tussen de organiseren- joenenverlies van kultu- rüH voli binj oordeel dat het beter is de stadsdiensten doch op reel centrum De Warande eens mensen te moeten weigeren dan gekonfron' teerd te moeten worden We kunnen enkel om mo rnet lege plaatsen. rele redenen doch niet om Dat De Werf ongeschikt ideologische of filosofische zou zijn voor meetings, redenen." kongressen en colloquia houdt volgens de schepen Ongelyke stnjd evenmin stand, waarbij ze Dat De Werf te lage verwijst naar het SP-Euro- huurprijzen hanteert ver- kongres en het kongres geleken bij kulturele cen- i.v.m. sportgeneeskunde. tra en aldus naar ongelijke strijd evolueert is niet Toegangsprijzen Ie duur juist, zegt Gracienne Schepen Van Nieuwen receptieve aktiviteiten in Turnhout, vrezen we heeft het bestuur geen vat. dat de vergelijking niet cember 1988, had De Werf over dezelfde materie 85 eigen podiumaktivitei- gaat", zegt de schepen, ten waar de norm voor A- "Uit de cijfers zou een centra 60 bedraagt. In to- verlies blijken niet van 21 taal moet een A-centrum doch van 100 miljoen per per jaar 150 podiumaktivi- jaar, zo de personeelskos- teiten leveren en De Werf ten worden meegeteld. leverde er 211. Wat betreft de tentoonstellingsdagen Normen A-kategorie js de norm 200 maar Aalst Alhoewel de rekening had er 607. Ook qua van De Werf als kultureel groepsaktiviteiten voldeed centrum kategorie A er De Werf toen reeds aan de pas kwam nieuwjaar 1989 normen met 260 tegenover en Aalst het voorheen de nodige 250 en 1079 deed met een kategorie C tegenover 1000. De Werf voldeed De Werf toch haalt de minimale normen reeds aan de normen voor zelfs zonder rekening te een A-kategorie. Dit re- houden met aktiviteiten sulteert in meer betoela- van samenwerkingsver- ging o.m. voor stafperso- banden, neel. (L.„.) In de eerste acht maan den van haar werking, dus van maart tot einde de- Aalst. De leerlingen demonstreerden hun jazzdans waarmee ze op de Heysel zoveel sukses boekten (a) Kuituurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh stelt dat het stadsbestuur speelt met de idee de oude schouwburg op de Kat weer in gebruik te willen nemen. Het projekteren van fdms in de daarvoor geplande ruimte is duidelqk niet mogelyk. Dat werd reeds lang door deskundigen beweerd en woprdt nu ook beaamd. De oude stadsschouwburg enigermate restaureren, vooral zorgen voor brand veiligheid zou hiervoor een oplossing kunnen bieden. Bovendien zouden vereni gingen er terug kunnen to neelstukken opvoeren en meer gelegenheid krijgen aan haalbare prijs voor hun repetities. Ondertus sen is de Raad van Bestuur van Kultureel Centrum De Werf nog steeds niet ge ïnstalleerd. Men zou dui delijk in een slop zitten. Zes jaar terug werden de effektieve leden van de Kultuurraad alle twaalf overgeheveld als vertegen woordigers van de vereni gingen naar de Raad van Bestuur van De Werf. Sa men uiteraard met de 12 politieke afgevaardigden. Deze keer liggen de kaar ten enigszins anders want het is nu duidelijk dat elke ideologische of filosofische strekking in het bestuurs orgaan van De Werf moet vertegenwoordigd zijn en via dezelfde overplanting las zes jaar terug stelt men zich bloot aan klachten. Het zou voldoende zijn dat één niet vertegenwoor digde strekking klacht in dient opdat de samenstel ling niet goedgekeurd zou worden en de rekenning van De Werf als kultureel centrum kategorie A in het gedrang zou komen. Bovendien zou men mo menteel in een patstelling komen 12 tegen 12 wat uiteraard met een even aantal leden steeds het ge val kan zijn. En tot het toekennen van een tweede stem aan de schepen wil men zich niet begeven. De kwestie is momenteel hangig in het ministerie van kuituur en eerstdaags zou er enige klaarheid kunnen komen. LH Voor Groot-Aalst wa- De aktiviteiten van kul tureel centrum De Werf ren er 222 abonnementen V.z.w.'s die op eigen hand tijdens het eerste werkjaar Daarbuiten nog 110 van borgh is van oordeel dat De Werf huurden en er Van begin maart '88 tot ondermeer Affligem de toegangsprijzen althans iets organiseerden, deden einde februari '89 werden pe-Mere, voor de aktiviteiten in ei- er een goede zaak aan. Zo gg^ een nauwkeurige eva- gen programmatie verge- Netwerk dat drie volle za- iuatie onderworpen, leken bij andere kulturele len lokte met Gilles voor Duidelijk blijkt dat de centra eerder aan de lage telkens slechts een huur- tendens van verhuur en kant liggen. De prijsbepa- prijs van 6.000 fr. Of het gebruik zich in stijgende ling gebeurt steeds na een optreden van pianist Vo- ijjn beweegt. Voor 1988 nmnrjina tiroorKi, Innrlut wttttrvnnr ppn hitop. Llttl.. JJ_I Er- Denderleeuw, Geraardsbergen, Haaltert, Lede en Opwijk. Losse verkoop van tickets In de schouwburg had- grondige analyse waarbij londat waarvoor een bijge- blijkt dat de avonden voor den er 16 voorstellingen in acht worden genomen voegd optreden noodzake- 72% bezet waren waarvan M *c•4i', de uitkoopsom, het ge- lijk werd. Ook t Nest 40% in eigen programma- raamd aantal aanwezigen, scoorde hoog met Tom tie en 60% door derden, de gevraagde prijs in ande Lanoye en de Dekenij Ge- voor het eerste trimester gemiddelde bezetting van re kulturele centra en de raardsbergsestraat met de Van dit jaar zijn de avon- 338 personen voor 586 zit- soms aangewezen richt- operettekring uit Heist- den in de schouwburg voor plaatsen. prijs. Als men tracht de op-den-Berg. Toch stelt de 78% ingenomen. Voorde cu eigen programmatie zelf- schepen dat de huurtarie- theaterzaal steeg de bezet- bedruipend te maken ven aan herziening toe ting van 42 naar 52%. Ook voorstellingen 8.568 be- heeft dat uiteraard zijn zijn. het komend najaar laat het zoekers en een gemiddel- weerslag in de toegangs- beste verhopen. prjjs. De deur staat open r Spelen ook mee de gro- Dat er te weinig overleg Abonnementen te kosten die sommige is tussen de organiserende De Werf telt (telde) 332 produkties meebrengen en stadsdiensten en privé-ini- houders van een abonne- de opdracht van De Werf tiatieven wordt afgedaan ment gedurende twee sei- om ook grootse evene- met de verklaring dat de ZOenen. Ondanks de dan menten te brengen. deur van De Werf altijd ,toch kleinere korting "Van prijzen die zouden open staat. "Velen komen scoorde het keuze-abon- wijzen naar énig elitair ka- naar De Werf om kontak- nement erg goed. Ook het rakter is geen sprake. Ver- ten met managementsbu- klassiek abonnement moet gelijk maar met de toe- reau's doch informeren behouden worden. Toch is gangsprijzen van voetbal- nooit naar onze plannen!" zes voorstellingen per matchen, van Vorst-Natio- Omdat in de interpella- abonnement te veel want naai of van Torhout-Were- tie de naam Elisa Waut te duur. Het kleine abon- hter." Men kan de prijs was gevallen, zegde de nement van vorig seizoen trouwens moeilijk verge- schepen dat die dame scoorde met 123 veel be- lijken met die van patro- reeds onder kontrakt lag ter. Gezien de zeer drukke nage-aktiviteiten want het met De Werf op gestelde Aalsterse toneelkalender gaat hier om professioneel datum en dus in Beebopa- WOrdt het abonnement to- ingesteld theater met alle lula (of wat het Allei- neei best tot één beperkt schillende verrenigingen komfort en begeleiding jong?) niet kon optreden in plaats van "Jonge Thea- ®'s Tejater 80, t Nest, De door een degelijke, eigen- omdat ze gewoon het kon- termakers" en "Avondje 89 en andere is moei- tijdse technische équipe. trakt honoreerde. uit". lijk te schatten. klassieke muziek met 5414 bezoekers plaats op een kapaciteit van 9.568 of een Showvoorstellingen scoorden hoger met op 21 de van 408 aanwezigen. Dansaktiviteiten kregen 2276 bezoekers voor 10 voorstellingen met dus een gemiddelde van 207. Verder waren er 23 theatervoorstellingen met 6954 aanwezigen of een gemiddelde van 301. Dat er ook ruim aandacht werd besteed aan vernieuwend toneel zoals voorzien in het dekreet drukt uiter aard het gemiddelde. Via het computersysteem wer den er in De Werf 32.256 tickets verkocht doch de kaartenverkoop van ver- Publikaties "Werfmagezien" ver scheen tweemaal op een oplage van 40.000 exemplaren met 33.500 exemplaren voor huis aan huisbedeling. Het pro gramma dat er over 6 maanden loopt is nogal lang. Vaker verschijnen van Magezien zou finan cieel niet haalbaar zijn. Verder gingen er mailings naar jeugdhuizen en wachtlokalen, bedrijven in de regio en ook naar natio nale persinstanties. Het adressenbestand wordt trouwens verder uitge bouwd. De "Vormings brochure" bracht het re ceptief en eigen vormings aanbod en werd gratis ver spreid naar gerichte doel groepen. Het bestand wordt trouwens perma nent geaktualiseerd. "Schoolprogrammatie" vermeldde en besprak alle schoolvoorstellingen. De brochure werd verspreid naar scholen van Oost- Vlaanderen en een gedeel te van Brabant. Uiteraard kwamen daar bovenop de affiches, uit nodigingen, stickers, strooibriefjes en direkte mailings. Aangevuld met perskonferenties en be trekken van de radio's. De promotiecampagne wordt geïntensifieerd. (l.h.) De Sint-Kristoffelgilde, gesticht in 1947 en twee jaar later reeds door de Bisschop van Gent erkend is aan haar éénenveertig- ste levensjaar toe en telt momenteel 52 leden. Van de initiële stichters reste ren nog enkel de heren Van Tittelboom en Theo Van Gijseghem. Eerste voorzitter was dr. Clinckaert, eerste vice- voorzitters Jean De Schrij ver en André Van der Heyden en eerste sekreta- ris-penningmeesters Louis Van Yperzele n Frans Hendrickx. Plus een aan tal wijdingskomissarissen die moesten zorgen dat de autowijding vlot verliep. De eigenlijke stichter was de toenmalige pater Kapu cijn Gardiaan Olivier. Aktiviteiten Ter gelegenheid van haar veertig jaar bestaan wilde de Gilde verleden jaar haar aktiviteiten uitbrei den met voordracht- en dia-avonden. Alhoewel het tweemaal om een interessant aanbod ging moesten de organisa toren ervaren wat voor hen reeds anderen moes ten ondervinden: de op komst was onvoldoende. Enerzijds omdat het aan bod langs alle kanten op de potentiële gegadigde afkomt en anderzijds om dat al te veel mensen voor de beeldbuis gekluisterd zitten tegen beter weten in. Broederschap Geopteerd wordt dan ook nu voor aktiviteiten die meer in de lijn liggen van een godvruchtig genoot schap, van een broeder schap ofte confrérie. Naast de jaarlijkse plechti ge autowijding en de eu charistievieringen om de zegen van de Heer over het verkeer af te smeken zal nu een plechtige mis gelezen worden voor de afgestorven leden met er bij horend een herinne ringsprentje met de namen van de afgestorven leden. Autow(jding Koninginnestuk van de Sint-Kristoffelgilde blijft uiteraard de steeds weer kerende autowijding die veel automobilisten, ook van ver buiten de regio, aantrekt. De autowijding heeft plaats op zaterdag 17 juni na de H. Mis van 18.30 u. in de parochiekerk van Sint-Antonius (Sint-Job) en op zondag 18 juni na de Mis van 9.30 u. De wijding zelf heeft plaats na de missen in de hovingen van het Kapucij nenklooster, Kapucijnen laan 95 te 9330 Aalst. De wagens kunnen gepar keerd worden op de speel plaats van de filiaal van het Sint-Jozefscollege met ingang tussen de Kapucij nenkerk en 't Kapucijntje op de hoek Sint-Jobstraat en Kapucijnenlaan. De gezangen tijdens de missen worden verzorgd door het zaterdagavond- koor en het Koninklijk Sint-Jobskoor. Wie wil lid worden (100 fr) kan zich ter gelegenheid van de autowijding laten inschrijven bij een van de wijdingskommissarissen. U kan dat bovendien eveneens bij A. Cort- vriend, Kareelstraat 30/1 (53/70.46.64) of bij onder voorzitter Theo Van Gij seghem, Gustaaf Pape straat 55 (053/70.04.25). U kan ook terecht bij proost E.P. Eventius Van Gemert, Kapucijnenlaan 95 of bij Robert Verhulst, Regelbruggestraat 42. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3