Gemengd Zangkoor van Mere zing! al twintig jaar fro Op-Scène op nieuwe wegen Monumenten en Landschappenwandeling - 6 - 26.5.1989 - De Voorpost Wat het socio-kultureel leven betreft is de deelgemeente Mere zeker niet slecht tiseren in de talrijke ver- bedeeld. Vergeleken met andere omliggende gemeenten kan men gerust gewagen van zoeken die zij krijgen om een paradijs op dit gebied. Bovendien kunnen talrijke verenigingen bogen op een 11 respektabele ouderdom wat er op wyst dat de verschillende bestuursformaties voor een kontinuïteit zorgen om het verder leven van hun bond veilig te stellen voor de toekomst. Dit gaat niet altijd probleemloos maar de meeste houden het toch al enkele lustrums vol en hebben bijgevolg reden te over om een of ander jubileum te vieen. hun medewerking te verle nen aan aktiviteiten van andere verenigingen, zo wel in Erpe-Mere als bui ten de gemeente waar het Tot de feestvierders van maar toch kon ze in korte programma verruimd wor- derine2enietS 81016 dit gezelschap behoort on- tijd met een koncert naar den en het repertorium Wej^e verenieineen getwijfeld het gemengd bmten treden en eens te uitgebreid, met het oog op besteden zoveel HM L zangkoor "Singhet Fro" meer wordt hier aange- een tornooi om de klasse- hun aktiviteiten ten volle van Mere. De grondslag toond tot wat "amateurs" ring op zijn minst te be- van het ontstaan werd ge- in staat zijn en welke ver- houden. Dat dit mogelijk legd naar aanleiding van diensten zij hebben in het was bewezen ze op 25 fe- een gelegenheidsoptreden socio-kultureel leven van bruari 1979 tijdens de pro- om de eremis op te luiste- een dorpsgemeenschap. vinciale wedstrijd te Ron- ren van twee dorpsgeno- Juist vier maanden na se waar ze opnieuw in de ten: Wilfried Van Wilder hun eerste bijeenkomst, eerste divisie bevestigd en Lieven D'hoker. Initia- toen van een echt zang- werden. Ook in 1981 le- te kunnen ontplooien. Het is soms een zware opgave om het repertorium op peil te houden en dit kan alleen door intensief te re peteren wil men met ver zorgde uitvoeringen aan treden. De resultaten van tiefnemers waren Zuster koor nog geen sprake was, verde het zangkoor een een zangkoor ziin groten- Beatrijs, die toen al enkele werd Singhet Fro uitgeno- opmerkeüjke prestatie en deels gebaseerd op regel- tnnr" SSJT* SCh°0'" Davidsfond- overtuigde de jury matige" herhalirigsavon- koor dmgeerde, en nog safdelmg Mere voor een dat men de verworven den Een concert vtrgr ve- een werk dat het zangkoor Singhet Fro nog altijd niet afschrikt. Sinds de stich ting hebben zij dan ook al een hele waslijst van op- nrStve .°«ciflea'3p,reden' plf'S deze kateeorie lTürenTarvèö'rtemkiing zoals Alb. D hoker, P. Op 7 juni stonden zij op wil handhaven. - Van der Heyden, respek- het podium van de feest- tievelijk voorzitter en se- zaal van het klooster om Dirigenten kretaris van de plaatselijke de prijsuitreiking van een Zangkoren hebben niet Davidsfondsafdeling op voordrachtwedstrijd op te alleen te kampen met een dat ogenblik. Ook enkele luisteren. Dit was dan de wisseling, aanwerven of tredens en waren zii te Sn^HnT ST°rMder V 5'T "A?»"» van leden, maar gast b. talrijke gemeenten. Suys, Hon. Van Ilder, J. zangstonden waarvan wij ook met het veranderen Ruiten de verschillende De Jaegher, A. De Troyer na twintig jaar toch even van een dirigent. Omstan- optredens in eisen ge en koster Maur. Gabriels; de balans kunnen opma- digheden zijn niet zelden meente VOor het onluiste de ovengen die zich even- ken en waarbij het resul- aanleiding dat een koorlei- ren van eucharistievieri eens inspanden om beide taat zeer positief uitvalt... der moet vervangen wor- ~en kulturele manifest'a- eremissen muzikaal op te maar niet zonder moeite. den om welke reden dan fies'e a huldigingen zons luisteren waren Chr. Stal- Het kan in sommige pe- ook. Toen Zuster Beatrijs Sinehet Fro in Aalst Affli paert, Hedw. Vindevoghel rioden wel een moeilijke overgeplaatst werd kon „„J? fient Reverlo' Her en E.H. Uyttendaele, toen opdracht zijn voor een di- koster Gabriels "insprin- dersèm Znttesem icnok- medepastoor m Mere. Zij rigent als men niet over de gen" totdat Herman Buyle ke Toneerlo Moorsel vormden toen zowat het nodige en gewenste bezet- de fakkel overnam. Toen Niéuwerkirken en Kerks! dagelijks bestuur van een ting beschikt maar het echter deze koster be- ken In Zele traden zii on vereniging die er in feite doorzettingsvermogen noemd werd in Dender- met' het „laatseliike koor nog geen was, maar waar- zorgt telkens weer dat mu- houtem moest ook hij het - - 1 uit alles wat thans bestaat zikale moeilijkheden om- van Singhet Fro gegroeid zeild worden. Het was ook is. mede dank zij de ervaring Op dat ogenbük be- van Zr. Beatrijs dat een stond er wel een beperkt solide basis gelegd werd kerkkoor en misschien lag om tot een zeker hoogte- het toen ook niet in de punt te komen. Dat hier- bedoeling om met een mee tijdrovende repetities op zich nam en zorgde dat zangkoor te starten en ze- gepaard gingen is niet te het gehalte op peil bleef, ker niet om een zelfstandig verwonderen maar dit Dank zij zijn ervaring en gemengd koor op te rich- hield in dat de melodieën als dirigent van een eigen ten, alhoewel... steeds "afgewerkt" waren koor kon E. Van den Brul- De eerste vergadering en men de uitvoering als le een volwaardig zang had plaats op 7 maart 1969 uiterst verzorgd kon be- koor aan de nieuwe diri- en hoewel men zich toen stempelen. Trouwens, het gent, Frans Matthieu, nog beperkte tot het op- beschikbaar "materiaal" voorstellen. Deze man zat stellen van een program- heeft men altijd op een reeds jaren in het vak als ma voor de twee eremis- rationele manier ontgon- leider van het Immerseel- sen had men toch al ande- nen en ook de leden van koor uit Aalst zodat het re plannen in het achter- het koor zelf hebben zei- hem weinig moeite kostte hoofd. Voor de eerste den op een bijkomende om zich bij het Meerse rhalino n n 1 ïncnunninn n 1.1/1. h u n I 111 IzHvrtr fliii.p ..nnlnn tt:: "De Minnezangers" en in Meerse zangkoor aan zijn Hofstade was dit met het lot overlaten maar geluk- Sint-Jan-Berchmanskoor. kig was daar op dat ogen- In Merelbeke waren zij te blik een Edg. Van Den gast ajs voorbereiding Brulle, lid van het koor, voor het koortreffen van die als dienstdoend din- het ANZ. In Herzele kon gent de muzikale leiding certeerden ze in samen- zangherhaling, werking met de Kon. Har monie Sint-Cecilia en ook in Wetteren traden ze op met het gemengd koor voor de uitvoering van Schuberts' "Deutsche Messe". Het is bijgevolg enigs zins begrijpelijk dat Sin ghet Fro een goedgevuld palmares kan voorleggen dat kan beschouwd wor den als een bundel ge loofsbrieven uit de Meerse °P 31 inspanning gekeken Dit koor thuis te voelen. Hij zangwereld. Vooral van maart 1969, waren 18 was soms noodzakelijk ondervond nog minder 1939 af hadden zii elk jaar vrouwen en 7 mannen op- maar de leden hebben al- hinder om zich in te burge- talrijke optredens- 12 in gedaagd. Zij zouden enke- tijd geweten en voor ogen ren aangezien de volle in- j9go en evenveel het jaar le passende liederen instu- gehouden dat men komt zet van de koorleden die daarop 16 in 1982 waar, deren om de mis van de om te zingen en vooral om zijn medewerking zeer op onder twee Kerstvieringen twee jonge priesters op te goed te leren zingen, en prijs stelden en naar waar- jn Mere, 20 in 1983 26 in luisteren dit gaat niet zonder veel de schatten. In die periode igga g 19ba Zoals het vaak gebeurt inspanning. deed het bestuur trouwens bij dergelijke gelegenhe- een oproep via de Mere- den was het een meevaller Klassering naar «aan alle zang_ en geworden en wilde men Het bewijs dat Singhet koorliefhebbers van 17 tot het daar niet bij laten. Fro het ernstig meende, 100 jaar, die over een goe- Trouwens, meerdere men- kwam al tot uiting toen de of minder goede stem sen van de initiatiefnemers men in 1971 deelnam aan beschikken en iets voelen hadden reeds vroeger de een zangtornooi te Wette- voor koorzang, om aan te Problemen Ook al is een vereniging welvarend op een of ander gebied, dit neemt niet weg dat er nooit problemen zijn. Zo bekloeg het be- mening geuit om zich niet ren, in£ericht door het staten bij het "gemengd wLufover tot de zondagse kerkzang provinciebestuur. Het zangkoor Singhet Fro" en ke toestak™ de tes" te beperken. Vandaar dat Meerse zangkoor presteer- men voegde eraan toe dat Het is geweten dat toela- men met lang hoefde te de er zo goed dat het in de men opnieuw over een oen van de gemeente niet wachten om enkelen warm tweede divisie geklasseerd zeer bekwame koorleider beoaald aan de hoge kan te maken om de zangkunst werd en dit gaf tevens beschikt in de persoon van Se„ en de fi„andfn nog- te beoefenen. Op maan- recht op een provinciale Fr. Matthieu. af8eens dikwrifs he? zot- dag 12 met was het zover, toelage. Ook al was dit Na elf jaar trouwe genkind ziin van een groe want toen kwamen enkele enigszins buiten de ver- dienst werd Frans Mat- Lrin„ Daarom deelhef deelnemers van het gele- wachtingen, toch had het thieu in januari 1988 ver- D.aarom aeea neI genheidskoor opnieuw sa- koor de voorbereidingen vangen door Miet Bogaert men om een nieuwe vere- niet ontzien en eens te die thans aan het Muziek- niging te stichten. De offi- meer kan men hier gewa- konservatorium van Ant- ciële doop had plaats in de gen dat men niets kan be- werpen studeert, zaal "Elckerlyc" en samen reiken zonder veel oefe met de nodige luister ning. kreeg dit zangkoor de Jaar na jaar maakte men naam "Singhet Fro" mee. zichtbare - of beter: hoor- De toenmalige koster, bare - vorderingen bij Maur. Gabriels, was be- Singhet Fro en op 29 no- reid om als eerste voorzit- vember 1975 organiseerde ter de administratieve lei- het gemengd zangkoor zelf ding op ach te nemen ter- het provinciaal tornooi in wijl de muzikale leiding bij het Sint-Jozefsinstituut te de dynamische zuster Bea- Mere. In deze wedstrijd trijs berustte. Zij was zeer bood het zangkoor zich vertrouwd met de koor- aan voor de eerste divisie muziek en net zoals ze met en slaagde er ook in om te haar schoolkoor gedaan promoveren. Men sprak had, bracht ze ook het ge- toen zelfs van een "schit- mengd zangkoor van Mere terend resultaat van maan- vrij vlug tot een benijdens- denlange voorbereiding", waardig peil. Zoals in de Deze eer kon Zuster Bea- muziek ging het bestendig trijs echter niet meer sma- crescendo zowel wat het ken, tenzij vanop afstand, aantal zingende leden be- want intussen was zij naar treft als op het vlak van de het klooster te Herdersem aan te leren en uit te voe- overgeplaatst. Toch ren liederen en koor- schonk het nieuwe resul- werken. taat een enorme voldoe- Nochtans kon ze nauwe- ning, vooral omdat het in lijks rekenen op "ge- eigen midden verwezen- schoolde zangers" want de lijkt werd. Een klassering meeste leden van het pas geldt maar voor vier jaar gestichte zangkoor kenden en bijgevolg heeft men slechts de eerste begrippen niet veel tijd om te verpo- van de muziek. Maar deze zen. Om het behaalde peil mensen hielden en houden te behouden dient men van koorzang zodat zij zeer regelmatig de zang- dubbel gemotiveerd aan stonden te volgen en soms de repetities deelnemen, wel kleine opofferingen te Het kostte wel veel moeite doen. Daarbij moet het Prestaties Het is aan al die mensen te danken dat Singhet Fro meermaals bewijzen kon leveren van hoogstaande prestaties die zich konkre- koor op dat ogenblik ook een oproep om financiële steun en men koppelde hieraan de rekrutering van nieuwe koorleden want ook dit baart soms zorgen om op tijd mensen te kun nen vervangen die het koor om bepaalde redenen sporadisch verlaten. Toch is men er telkens in ge slaagd om de moeilijkhe den te overwinnen dank zij het doorzettingsvermo gen van enkelen en de me dewerking en de steun van alle koorleden. Bij de onlangs doorge voerde bestuurshernieu- wing heeft men ook om een van die redenen een funktie in het leven geroe pen die er op gericht is ereleden te werven en wel licht in samenwerking met de penningmeester naar meer mogelijkheden te zoeken om de financies op te drijven. Hierbij denken we aan een paar optredens (koncerten) in eigen mid den vermits deze de laatste jaren vrij schaars waren; een "zang-aperitief-kon- cert" ware misschien ook het proberen waard. Misschien komt hier nu verandering in met de grondige hervorming van het bestuur waarbij meer dere funkties ingevoerd werden die daarnaast meer verantwoordelijk heid vergen van de be stuursleden. De kaarten werden on langs grondig door elkaar geschud, met de goedkeu ring van alle leden. Hierbij rekent men op nieuwe im pulsen van diegenen die nu het roer in handen gaan nemen. Zo heeft men E. De Craene als nieuwe voorzitter aangesteld met naast zich een schare "nieuwelingen" die toch al een hele tijd weten hoe het in het zangkoor reilt en zeilt. Het moet wel een nieuwe stimulans beteke nen wat de werking van het zangkoor moest ten goede komen, dit echter zonder afbreuk te doen aan de verdiensten van de vroegere bestuursleden, een "generatie" die prach tig werk geleverd heeft en Singhet Fro tot een benij denswaardig peil opge werkt heeft. Het is aan de nieuwe "leiders" om te be wijzen dat zij de bereikte resultaten van hun voor gangers kunnen in stand houden of zelfs verbete ren. Hiervoor zijn nu nieu we verantwoordelijken aangesteld en alhoewel hun "mandaat" nog moet bevestigd worden in een algemene vergadering, zijn zij nu al bedrijvig in hun nieuwe funktie: Jan De Leenheer, sekretaris; Miet Bogaert, diligente; M. Verstichel, public-rela tions; J. Beirens, feestlei der; M.P. Van Wilder-De Beenhouwer, verantwoor delijke ereleden; A. Er- mens en L. De Knijf, bi bliotheek; Nic. Gheys, penningmeester(es) Het gemengd zangkoor Singhet Fro uit Mee heeft zich in twintig jaar tijd een sterke reputatie uitge bouwd en ze zijn gegeerde gasten om een kulturele avond te verzorgen. Na twintig jaar zangaktiviteit hebben zij bewezen goede "ongeschoolde" amateurs te zijn waarnaar vele ande re koren met enig respekt kunnen opkijken. Als pu re liefhebbers brengen zij toch kunstzinnige dingen ook al moeten zij zich in derdaad schikken naar ze kere omstandigheden die niet altijd rooskleurig zijn maar juist daarin ligt hun grote verdienste. Zij hel pen mee om het kuituurle ven in Erpe-Mere te be vorderen op een manier dat de weerklank, letter lijk en figuurlijk, een uit straling betekent naar bui- tenuit. Dat er van de oorspron kelijke kern niet veel meer overblijft, is een verschijn sel dat men in elke vereni ging tegenkomt. Toch heeft het zangkoor nog al tijd vier mensen in haar rangen die er van bij het begin bij waren: Zuster Machteld, André De Troyer, Adhemar Lanc- kman en de huidige voor zitter Etienne De Craene, alhoewel deze laatste toch een vijftal jaren onderbre king gehad heeft. Pas en kele maanden na de stich ting, in januari 1970, tra den ook Annie Ermens en Lieve De Groot toe tot het koor en ook zij zingen er nog altijd "Fro". Een koor met twintig jaar aktieve dienst blikt graag eens in het verleden, vooral als men weet dat er tussen de doornen toch heel wat rozen zaten. Dit is het geval voor de zes mensen hierboven ver noemd. Dit neemt echter niet weg dat men de toe komst argeloos op zich moet laten afkomen. Sin ghet Fro is alleszins voor uitziend en zeker met de herschikking van de "am bten" blijkt men over nieuwe impulsen te be schikken om het volgende lustrum met optimisme tc gemoet te zingen. In sep tember nodigt het koor al le sympathisanten uit o; een "opendeurdag" en b oktober hoopt men op d aanwezigheid van vele n» ziekliefhebbers voor hit jubileumkoncert ter gele genheid van dit twintigjj rig bestaan. Tenslotte doet de lei ding een oproep om ziel aan te sluiten bij Singhe Fro want zangers(-esseni heeft men nooit genoeg Wie belang stelt in hui werking of wil toetredei tot hun groep kan kontak opnemen met E. De Crae ne, J. De Leenheer, Mie Bogaert of M. Verstichel, (j.v, Onder de naam «Din Kroes» werd negen jaar terug gestart tijdens een open-deurdag in het HRI- TO, Het Hoger Rijksinsti tuut Technisch Onderwijs. Nadat Brigitte Michiels (die de groep oud-studen ten startte) de school, ver liet nam Clark De Spiege- leer de regietaak over. Daarenboven was hij au teur, akteur en komponist. Het werd een homogene showgroep waarbij me vrouw trongon met haar balletschool zorgde voor koreografie. Jammer genoeg vielen de activiteiten stil na het 5- jarig jubileum, dat met de uitgave van een LP werd bekroond. Dit jaar start een selecte groep van ex-leden weer met een kabaret-theater- produktie, zij het dan wel onder een andere naam nl. «Op-Scène». Onder het motto: «Terug van weggeweest maar an ders» zal de groep, be staande uit 4 van de voor malige kernleden, met na me Kris De Schrijver, Guy Janssens, Luc Dieu en Mare Pletinckx de uitda ging aannemen de show zelf samen te stellen en uit te voeren. De algemene technische leiding zal Bart D'Hondt verzorgen. Voor de uit voering van de vrouwelijke rollen ging de groep op zoek naar een geschikte partner want daar hadden ze dringend behoefte aan. Christel De Meersman zelf reeds jaren actief in het Aalsterse theatermilieu, bleek voor de groep de aangewezen persoon. De taakverdeling in de groep ziet er als volgt uit: Mare Pletinckx en Luc Dieu, regie: Mare Ple tinckx en Luc Dieu, mu ziek en arrangementen Kris De Schrijver en Mar- nix Rubbrecht, techniek Bart D'Hondt, PA: Guide Muylaert, public relation: Luc Van den Borre, grime Carine Bayens, leiding machinisten: Stefan Bos sut, kostumering en rekw sieten: Martine De Ridder, Dagmar Rubbrecht, Ar Van den Wijngaerde er Karin Meert en An Var den Wijgaerde. Naast lachsuksessen wordt nu ook aandacht! verleend aan ernstige thema. De première van Op-Scè ne is te verwachten voor oktober-november a.s Voor nadere informatie nopens «Op-Scène» da naar we vernemen niets t( maken heeft met «obscej ne» kan men terecht o| nummers. 053/21. 99.29 78.24.14 Of 77.97.23. Aalst. Enkele organizatoren en medewerkers aan de geslaagde Boskantkermis in Herdersem (a) Het stadsbestuur van Aalst organiseert in sa menwerking met de Stich ting Monumenten- en Landschapszorg vzw een wandeling op zondag 28 mei voor al wie geïnteres seerd is in het natuur en monumentenpatrimonium van Aalst. Vermoedelijk op vrijdag 26 mei wijdt BRT 1 in de reeks «Langs Vlaamse we gen» voorafgaandelijk een televisie-uitzending te 19 u. De wandeling stelt de tele visiekijkers en alle Aalste- naars in staat om de monu menten en landschappen die in het TV-programma aan bod zijn gekomen life te aanschouwen. De deelnemers, indivi dueel of in groep, vertrek ken tussen 13.30 u. en 15 u. aan het Belfort. Naar analogie met wande lingen doorgegaan in an dere gemeenten varieert het aantal wandelaars van 1.000 tot 3.500. Er wordt gratis een prach tige wandelbrochure aan geboden. Hierin vinden ze een beschrijving van de wandelroute van ongeveer 7 km langs de mooiste plekjes van Aalst. In de brochure verschijnt een kaderartikel over: - De Heraldiek - De openingsuren van de monumenten - De historische figuren zoals Louis Paul Boon, Pieter Coecke, Dirk Mar tens, Priester Daens - De Karnaval-folklore - Het stadspark en na tuurgebied de Osbroek Dankzij de brochure en de aangebrachte wegwijzers kunnen de wandelaars de route op hun eigen tempo volgen en even halt hou den waar en zolang ze wil len. Het gaat dus niet om een continu geleide wan deling, maar bij de meest interessante plaatsen staan deskundige gidsen die toe lichting geven aan wie dat wenst. Een gids is ter plekke op de Grote Markt, aan het Station, aan De Werf, aan de Sint-Martinuskerk, in het Osbroek, aan de Sint- Jobkapel, op het Keizer lijk Plein en op de hoek Lange Zoutstraat - Sluier straatje. Het trajekt Vertrek op de Grote Markt (algemene situe ring, Belfort, oud-sche penhuis, Dirk Martens...) vervolgt langs het ver keersvrije gedeelte van de Markt naar de Kattestraat (Borse van Amsterdam), Karnavalmonument (Al fred Kelders). De Kattestraat (H. Geest kapel en de Welzijnszorg uit de vorige eeuwen). Het Esplanadeplein (2 Art Nouveaugevels: huisnrs. 19 en 20, St. Jozefkerk) De Stationsstraat (Aalst witte stad) Het Stationsplein (station, aanleg en bouwstijl van de stationswijk) Albert Lienartstraat De Graanmarkt (voorma lige Pupillenschool, voor malige Kapucijnen klooster) De Kapellestraat (Hotel van Langenhove, voorma lig klooster van de Zwarte Zusters) De Molenstraat (verschil lende mooie gevels uit de 17de, 18de en 19de eeuw, Kultureel Centrum 'De Werf) Het Werfplein (Werfkapel O.L.Vrouw Ter Druiven, standbeeld Priester Daens, industriële archeo logie: gebouwen De Wolf- Cosijns) De Dender (Historisch be lang van de rivier voor streek en stad) De Burchtstraat (Amy- lum, gedempte Den- derarm) De Onderwijsstraai (Aalst, onderwijsstad centrumfunctie) De Oude Vismarkt (Ste delijk Museum oud-Hos pitaal) Het Sint-Martenspleit (Dekenij, zicht op dt straalkapellen van de Sint- Martinuskerk) Het Sluierstraatje (middeleeuws stratenpa- troon en bouwwijze) De Sint-Martinuskerk ('voorlopige' voorgevel) Het Priester Daensplein (o.a. De Biekorf, Cante- cleer) De Kerkstraat (nr. 9 huis 'Den Inghele, nr. 22 huis 'De H. Geest') - 17de eeuw, andere gevels in laat-empirestijl, geboorte plaats van Priester Adolf Daens, zilversmeden) Om terug te eindigen op de Grote Markt (stadhuis-! Landhuis, Graaf van Eg-j mont, huis De Roze (voor malige landhuizen). Feestelijk gebeuren Het hele gebeuren krijgt een feestelijk cachet: mu zikale omlijsting met o.a. een rondlopende kleine jazz-band op de Grote Markt, een Beiaardcon-j eert, het optreden van Pro Musica in de St. Jobkapel een tentoonstelling over de iconografie van de Stad in de Belfortzaal en aan bieding van Aalsterse culi naire specialiteiten in het melkhuisje (stadspark) zoals: - Aalsterse pannekoek (pruimeconfituur, maan zaad, vanilleboter) - Suikerwafels - Pensen met brood en compote op Aalsterse; wijze - Aalsterse vla - Ajuintaartje - Faluintjeskoffie Bij slecht weer: - Ajuinsoep en in het Belfort: - Aalsterse ajuintjes LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 6