I -■ - Eigentijds, maar even vroom als weleer V. Boonwijk mocht duizenden belangstellenden verwelkomen Muzikaal aperitieven in Lebbeke Sukses voor eerste kamelenkoers Cji-«lis Ocjénlerrctn L Hoor (perCtng lWuuTclpri> \ian Qcoot fpDbcki "Sr 14 - 2.6.1989 - De Voorpost Hoewel de belangstelling eerder aan de lage kant lag - buitensporige temperaturen zetten blijkbaar een domper op de binnenskamerse kulturele mani festaties - toch hebben zij die vorige zondagmorgen het aperitiefkoncert, verzorgd door pianist Dirk De Geest, bijgewoond hebben, zich hun zondagvoor- noense "inspanning" geenszins beklaagd. Wat Dirk De Geest in de koncertzaal van de Lebbeekse Akademie voor Muziek, Woord en Ballet liet horen, was immers klasse. Op een technisch hoog staande wijze vertolkte hij op een bovendien door voelde wijze de "Sonate Opus 63 nr. 21 in C" van Ludwig von Beethoven, "Preludes" van Claude Debussy, het "Scherzo in Es Opus 4" van J. Brahms en "Piano Variations" van A. Copland. (p.v.r.) Sakramentsprocessie te Wieze Het ligt in de natuur van de mens zijn geloof in en zijn liefde en eerbied (vrees) voor een Opperwezen in velerlei vormen en houdingen uit te drukken. Vaak gebeurt dat in stille afzondering, maar veelal ook op uiterlijke wijze: zang, dans, en dit al dan niet kollektief of georganiseerd. Een voorname plaats bij deze eerbetuigingen, althans voor de kristen gelovigen, bekleedt de jaarlijkse sakramentsprocessie, zogenoemd omdat ze uitgaat op de zondag onder het oktaaf van Sakramentsdag, een kerkelijk feest dat in het jaar 1264 door paus Urbanus IV ingesteld werd. Sinds mensengeheugenis trekt (trok) die gebedskara vaan in vele steden en dorpen door de bevlagde straten, als een uiting van Godsgeloof, eerherstel aan het H. Sakrament, dank om bekomen gunsten of om Gods zegen af te smeken. Wieze Steakfestijn Op zaterdag 3 juni van 18 tot 23 uur en op zonda 4 juni van 11.30 tot 14.30 uur wordt in de zaal «Voermansrust» het 1° Groot Steakfestijn schepen J. Putteman» ingericht. Men kan er kiezen tussen steak Provencale, champignon, nature of au poivre. Prijs: 325 fr. per volwassene, en 200 fr. voor kinderen. Minivoetbal De bekende minivoetballisten uit het «Oud-Gemeen tehuis» (bij Erna) komen op zaterdag 3 juni om 20 uur in hun lokaal uit tegen de jeugdige karnavalisten «De Kapio's». Bedevaart Op maandag 5 juni legt de K.B.G. een Mariabedevaart in naar Dadizele met om 15 uur eucharistieviering in de basiliek, gevolgd door een rozenkransommegang en verpozing in het domein. Inschrijven bij de bestuursleden. Op ries K.A.V.-Wieze oganiseert een reis naar Damme en Brugge op maandag 5 juni. Voor inschrijving kan men bij de kernleden terecht. Meiboom De Rooiense meiwachter, die in het begin van deze maand aan de Brouwersvink geplant werd, zal op vrijdag 2 juni om 17 uur met het gebruikelijk ceremonieel neerge laten worden. Tussen haakjes, tot voor enkele jaren ging er te Wieze ook een processie uit op Half Oogst, feest dag van OLVrouw Ten Hemel Opname. Die be detocht trok dan langs de «grote toer», t.t.z. Nieuw- straat, Olmendreef, Mo lenstraat Kerkhofstraat waarbij zegening met het H. Sakrament aan de rust- altaren van Olmendreef-, Callebautens- en Molen kapel. Om reden van ver keerstoename, vakantiere geling e.a.m. heeft die om megang niet meer plaats en blijft er nog alleen de H. Sakramentsprocessie over. Gebedstocht! Deze religieuze optocht, die zondag na de hoogmis van 10 u op gang kwam, was één grote aaneenrij ging van gebed, vrome zang en gewijde muziek en verliep langs de zogeheten «kleine» ronde: Nieuw- straat, Kerkhof straat, Ka pittelstraat, Schrover- straat, met oponthoud voor een «Tantum Ergo» en de zegening met het Allerheiligste Sakrament aan de Sint-Salvatorkapel, het Mariaal tempeltje t.e.v. de «Zoete Nood Gods» en de Sint-Anto- niuskapel. Vooraan zorgde de politie en de suisse, voor de gele genheid in groot ornaat (met bandelier en helle baard) voor de goede or de, op de voet gevolgd door de kruisdrager en de leden van de jeugdbewe gingen. De Kon. Fanfare St. Cecilia van Wieze o.l.v. de heer Adolf Brey- naert, blies mooie proces siemarsen als «Wij willen God» en «Ave Maria van Lourdes». Een afvaardi ging van de Kon. Rederij kerskamer HH Salvator, met schouderband en schild, was ook van de par tij. Daarop volgde een schare biddende mensen, voorgegaan door EH Pas toor Paelinck en de koor zangers die ter afwisseling met de fanfaristen, gods dienstige liederen zongen. Verder zagen we een vier tal «zware» jongens bela den met het gouden reliek schrijn van Sint-Salvator, en de leden van de confré rie van St. Salvator, die met hun flambouwen als eerbetuiging de haag vormden, waartussen een erw. pater oblaat uit Gij- zegem onder het ver nieuwde baldakijn de prachtige monstrans met Ons Heer meedroeg. Le den van de kerkraad en de openbare besturen voor. de schepenen Luc De Wael en Jozef Putteman was het de eerste keer sloten de optocht af, die beëindigd werd met een feestelijk «Te Deum» en de zegening met het Aller heiligste in de kerk. Uit de samenstelling en de lengte van de processie blijkt dat deze ontdaan werd van haar overbodige Middeleeuwse praal om terecht meer de klem toon op de bedoeling, ge bedstocht, te leggen. Posi tief bij deze gelegenheid is ook het feit dat, onder meer door de (school jeugd in groepsverband en georganiseerd deelgeno men werd, en dat men ook de microwagen, ter ver sterking van zangen en ge beden, ingeschakeld had. Eertijds Op deze religieuze hoog dag moet ik haast onwille keurig aan de processies uit mijn jeugdjaren terug denken. In mijn verbeel ding zie ik weer het hele spektakel voor mij. Vooraan schreed een gou den engel, die onvermoeid de waarschuwende rech terwijsvinger ten hemel verhief. Om die ontzag- inboezemer te steunen of te vervangen reden enkele stoere ruiters op vurige paarden voorop. Na die hemelse heraut en zijn be reden helpers volgden een hele reeks «Heiligen», ge huld in kleurige met goud en zilver bestikte mantels, die een jaar lang de zorg waren van de toenmalige zusters Maricollen. Die mooi uitgedoste Hemelin gen hadden niet zelden en kele kinderen aan de hand of aan de zoom van kost bare processieklederen. Ter afwisseling paradeer den er ook enkele speci fiek religieuze groepen mee: o.m. de hupse hosan na-maagdekens, zuiver als versgevallen sneeuw en rusteloos wuivend met palmtakken, ter herinne ring aan Jezus' blijde in tocht in Jeruzalem. Er wa ren uiteraard nog vele an dere evokaties uit het ver borgen, openbaar en ver heerlijkt leven van Kri- stus. Nooit ontbraken de meisjes van de «Rozen krans» die samen een lan ge paternoster vormden, met linten en bidkralen in vijf verschillende kleuren. En ieder jaar droegen de plechtige kommunikanten de 12 vlaggen met er op de beloften die door het H. Hart aan de vrome Maria Margareta k la Cocq ge daan werden. Oudere Wiezenaren torsten de zware kunstvlaggen, die met kermis aan de dikke St. Salvator pilaren pronk ten, en toegewijd waren aan de HH Salvator, aan het H. Hart, aan OL Vrouw van Scherpenheu- vel, OLVrouw van de Ro zenkrans en aan de Heili gen Franciscus van Sales, Franciscus Xaverius en zelfs St. Rochus, wiens feestdag ieder jaar te Wie ze ludiek herdacht wordt. Het geheel werd (en wordt nog) telkenjare muzikaal opgeluisterd door de eigen Wiezer St. Ceciliafanfare, die dan steeds met klassie ke of nieuwe processie- marsen uitpakt. Zoals trouwens nu nog was er de deelname van de reliekdragers, de zangers, de St. Salvatorianen met hun flambeeuw, om zeker de dragers van de «He mel» niet te vergeten. Vóór het Allerheiligste strooiden schoolmeisjes uit hun rieten mandjes met gulle hand bloemen- en (zilver)papiersnippers op J. Van Landuyt de weg, bij iedere greep een devoot «Geloofd zij Jezus Kristus» prevelend. Onder het zwaar-mooie baldakijn, thans ook al tot handiger afmetingen en een draagbaar gewicht herleid, schreed EH on derpastoor door de be strooide en bevlagde stra ten. Hier en daar troepten geburen en nieuwsgierigen samen en knielden vroom voor het Allerheiligste neer. De voertuigen hiel den stil, klakken gingen af en een breed kruisteken werd, ter hoogte van het H. Sakrament, geslagen... Ook toen eindigde de pro cessie met een korte plech tigheid in de kerk. En de soms door zonne brand aangetaste gelovi gen gingen daarna wel eens een zondagspintje pakken in één der vele dorpsherbergen uit die tijd. Daar was immers re medie genoeg voor dorsti ge kelen, verkrampte arm spieren en zere schou ders... We mogen gerust zeggen dat, al is de hedendaagse processie minder mooi, ze als openbare geloofsbelij denis minstens even ver dienstelijk is als de praal- tochten van vroeger. Een massa volk zondag op het terrein van Racing Boonw(jk en wie niet beter wist zou gedacht hebben dat het fanionteam van zwart-wit die dag de kampioenstitel had behaald. Zover z(jn we natuurlijk nog niet. Zondag was het een ware hoogdag voor de Boonwijk waar voor het eerst in de toch al zo rijke folkloristische geschiedenis van de wijk een heuse kamelenkoers werd georgani seerd. Lebbeke. Je kan er niet naast kijken. Gratis oefenterrein voor leerling autobestuurders staat er te lezen. Men heeft de nodige situaties netjes uitgezet met paaltjes (foto Guy) Lebbeke. In Lebbeke kan men nu ook leren autorijden met begeleiding van een kennis. Het terrein is gelegen aan hel kruispunt Albert I-straat en Langestraat (foto Guy) Vier tweebulters, geza pig kauwend en herkau wend, stonden er op het afgesproken uur klaar. Met hun begeleiders en onder een grote schare be langstellenden werden de kamelen naar de startlijn gebracht. Waar men zich ondertussen met veel elle- boogwerk tot aan de in schrijvingstafel kon wrin gen. Het was zonder meer duidelijk, een zitje voor een ritje op een kameel, het zou niet gemakkelijk zijn. Een uur nadat de in schrijvingen waren geopend, was er trouwens al geen plaatsje meer vrij. De kamelenkoers werd dus een sukses zonder voorgaande. Het feestkomité van de Boonwijk had het allemaal tot in de puntjes georgani seerd. Voorzitter Willy Van der Steen en zijn rechterhanden Rudy Sa- rens en zijn echtgenote Marjan Lissens waren trouwens al vele maanden bezig met de organisatie van deze unieke koers. Stond men in het begin eerder argwanend tegen over het idee, zondag kre gen de twijfelaars lik op stuk want de aanpak van de Boonwijkmannen on derstreepte dat men het bij het rechte eind had. We hadden het over de organisatie van deze koers. Enkele weken op voorhand werden de grote en zandkleurig-opvallende affiches met een pracht van een kamelekop, gete kend door Erna Van den Berghe, overal opgehan gen. Op strategische plaat sen, zoals dat heet. En de dagen voor de koers plaats vond, werd begonnen met een al even schitterende De verzekeringsbemiddelaars hebben besloten al hun syndi- kale belangen in de toekomst te bundelen. Hiervoor zal een nieuwe beroepsvereniging worden opgericht. Het nummer 88 van Aspekten en Dokumenten uitgegeven door de Belgische Vereniging der Banken heeft hel over hel bankwezen en de tyelekom- munikatie. Men kan dit num mer bekomen worden door overschrijving van 100 fr. op het rekeningnummer 210- 0046684-79 van de Belgische Vereniging der Banken, Ra venstraat 36 te 1000 Brussel. als doordachte bewegwij zering naar de plaats van het gebeuren. Kortom, al le maatregelen werden ge nomen om het sukses in de hand te werken. Op de drukke maandagmarkt in Dendermonde werden ontelbare strooibriefjes uitgedeeld en op meerdere plaatsen kregen trouwe klanten verminderings- kaarten. Je kon dus niet meer thuis blijen, ook al niet omdat de felle zon er bijna een woestijndag van maakte. En ook daaraan had men gedacht in de Boonwijk. De grote kanti ne van Racnlg Boonwijk zou wel soelaas brengen en dat was ook zo. Ongelukkig begin Met veel belangstelling werd uitgekeken naar de eerste rit op de kamelen. Afgesproken was dat de brievenbestellers die voor hun rekening zouden ne men. Een testrit als het ware. En zoals dat bij te stritten wel eens gebeurt, verliep deze ook niet zon der ongevallen. Florimond Lissens tuimelde inder daad van zijn kameel die volgens ooggetuigen al te wild op het terrein rond liep. Florimond hield er een komplete armbreuk aan over en werd naar het ziekenhuis gevoerd. Dat was heel even een domper op de feestvreugde. Maar niet voor lang, want toen de aangekondigde "Colle ga's" aanstalten maakten om aan hun kamelenrit te beginnen, kon de vreugde niet meer op. Verastenho- ven, Van Hie, De Pesser en Betty hadden meer weg van Formule 1-piloten, met helm en al, toen ze aan hun rit rond het ter rein begonnen. Eerst geza pig om het heel aparte be wegen van de plompe ka- melenpoten gewoon te worden aan de overkant van het terrein met wat meer vaart en in de lange- rechte lijn dan de eind spurt. Verastenhoven werd, zoals het een goede bureauchef past, de win naar van deze rit. Hij werd onder het applaus bedol ven. De "Collega's" had den er blijkbaar veel deugd in en bleven nog lang nagenieten van deze unieke koers. Ondertus sen lieten zij zich fotogra feren met fans, deelden Dendermonde. Kamelenkoers. Een massa volk verdrong zich rond de startplaats (foto Piet Hermans) Dendermonde. Kamelenkoers. Een kameel met een pruillip. Misschien was het wel te warm (foto Piet Hermans) Dendermonde. Kamelenkoers. Blij met het behaalde brevet van Kameeldrijver (foto Piet Hermans) foto's met handtekeningen uit en genoten van een welgekomen verfrissing. Later op de avond zouden ook enkele politici hun kans wagen op de rug van een kameel. Maar het meeste applaus ging naar een jongedame die echt niet wist wat haar over kwam. Het warme weer had haar ertoe aangezet een topje aan te trekken, zo bruinen de schouders ook nog wat. De kameel besliste er anders over. Hij liet het topje dermate zak ken dat niet alleen de schouders maar ook de boezem van de zon kon genieten. Het publiek had dat al in de gaten voor aleer de jongedame in kwestie haar topje op nieuw in top kreeg. Vermelden we tussen door nog even dat Prins Karnaval van 1987, Hans Leemans, overwinnaar werd van een reeks en zich zoals alle andere winnaars uitgeroepen zag tot "Eer ste Kameeldrijver". Een diploma dat velen als een dierbaar kleinood zullen bewaren.

De Voorpost | 1989 | | pagina 14