Kommisie voor straatnaamgeving zorgt voor heibel in Erpe-Mere VU-fraktie boos op meerderheid in Erpe-Mere Meerse vinkeniers op het goede spoor «Red den Anderenbroek' P.O.B. Erpe-Mere heeft nieuwe beheerraad Helikopter neergestort te Aalst Realiseert Sint-Hubertusgilde nieuw dierenasiel volgend voorjaar? Aktie 100.000 steentjes 2 - 2.6.1989 - De Voorpost Erpe-Mere. De vinkeniersfamilie De Frenne uit Mere (jv) Op het ogenblik beleeft de Vin kens port in Vlaanderen suksesrijke momenten. Daar waar vroeger weinig aan dacht besteed werd aan dit soort tijdverdrijf wint men thans voortdurend aan belangstelling. Trouwens, ook hier is een evolutie waar te nemen vooral waar het de kweek en de verzorging betreft. De afkeuring van de mens tegenover het vroegere «blind maken» van de vink heeft plaats gemaakt voor een zekere belangstelling nadat men deze praktijken niet meer toepaste. De wedstrijden verlopen thans onder een andere vorm en de vogels zelf worden in de beste omstandigheden voorge steld en voorbereid. In tegenstelling tot ae Dorpszangers van Erpe, waar het deelnemersveld aan de lage kant ligt, kun nen de vinkeniers van Me re juichen want bij elke zetting schommelt het aan tal om en bij de veertig. Opvallend hierbij is, als men de uitslagen bekijkt en vergelijkt, dat vinken zeer wispelturig zijn in hun zang, want een eerste prijswinnaar van vandaag kan een paar dagen nadien naar de «promotie» verwe zen worden en ook het omgekeerde gebeurt vaak. Op een paar uitzonde ringen na zijn er weinig vogels die zich wekenlang aan de kop kunnen hand haven. Dit gebeurde on langs nog met Garfield en chipie, met Benjamin en Bram. Toch is men in Me re zeer tevreden met de huidige gang van zaken ook al moeten zij soms hun vaste standplaats in de Kleine Steenstraat verla ten om ergens anders, in de afgelegen stilte en rust, de kooien op te stellen. Soms verandert men wel eens vrijwillig de gewone plaats zoals vorige week toen de «eerste rit van de driedaagse» gereden werd bij O. Coppens. Toen was Benjamin van Yv. Moort- gat met 622 liedjes bij As sen de primus, ongenaak baar voor Bram van P. Beulens met «slechts» 502 liedjes. Na hen volgden Chap (491) van M. Cop pens, SLC (428) van O. Coppens en Cedé (426) van R. Van Tittelboom. Vorige zondag waren het opnieuw andere vinkers die letterlijk en figuurlijk de toon aangaven: Toni (585) - O. Coppens, Beo (534) - E. Matthieu, Flip (475) - R. Triest, Chipie (471) - T. De Pelsmaeker, Jef (471) - De Cock G. In promotie kwam Chap van M. Coppens vooraan met 274 liedjes, Prins (249 - E. De Schrijver, Amol (249) - M. DE Leeuw, Ma rio (194) - K. Matthijs en Kenny (106) - R. De Frenne. De laatste rit werd echter opnieuw gedomineerd door Cesar van R. Van Tittelboom, die weer goed was voor maar liefst 725 liedjes; hij werd op ruime afstand gevolgd door Beo van E. Matthieu (574), Chap van M. Coppens (536), Garfield van F. Tas (521) en Pif van P. Peer- linck (516). Voor de pro motie kwam deze keer Pe dro van A. De Smet in aanmerking (340). Enke len onder hen zullen aan de gewestzitting deelne men die doorgaat te Her- dersem op 3 juni a.s. In deze aktie om Den Anderenbroek», een land schappelijk waardvol gebied van 60 ha gelegen voor een vierde op het grondgebied van Haaltert en voor drievierden op dat van Denderleeuw werd een nieuwe stap gezt. Een ministeriële. Afgevaardigden van het aktiekomitee «Red den Anderenbroek» werden immers door gemeen schapsminister Kelchtermans ontvangen met een petitie-aktie waarbij tal van socio-kulturele organi saties en heel wat bewoners van de regio vragen dat Den Anderenbroek» als open ruimte zou bewaard blijven. Die wordt inderdaad aangezien als «de groene long van de streek». Om de tewerkstelling in de regio te bevorderen stat de Interkommunale «Land van Aalst» er op dat op Den Anderenbroek een industrieterrein zou wor den gerealiseerd. Maar dit projekt stoot reeds lang op hevig verzet van velen. Ook van politici. Verwe zen wordt daarbij naar de mogelijkheden die Zotte- gem en Geraardsbergen nog steeds bieden en ook in Erpe-Mere zou uitbreiding nog mogelijk zijn. Ge bleken is echter reeds voldoende dat beide eerstge noemde gebieden minder in de gunst van de indus trie liggen, o.m. door de minder goede verbinding. Daarom wordt dan ook reeds lang aangedrongen op spoedige ontsluiting ervan. Volgens een door de Gewestelijke Ontwikkelings maatschappij Oost-Vlaanderen zouden er inder daad nog 150 ha industrieterrein ongebruikt bijlig gen en zou een nieuw terrein kreëren dan weinig logisch zijn. Gemeenschapsminister Kelchtermans wil alleszins kollega Waltniel, bevoegd voor deze materie en daarenboven als Ninovieter met de situatie zeer vertrouwd, kontakteren. Wat betreft de eigen be voegdheid van Kelchtermans verwijst die naar zijn besluiten van 17 mei 11. waarbij wordt gesteld dat bouwrijkp maken van een industrieterrein dat gele gen is in een waardevol landschappelijk gebied onderworpen is aan een miliue-effektenrapport en dat moet er alleszins komen vooraleer een beslissing kan worden genomen. LH Elke nieuwe legislatuur moet ook de gemeentelijke commissie voor straatnaamgeving opnieuw samenge steld worden. Toen men in de gemeenteraad moest beslissen over de samenstelling ervan ontstond er een heftige discussie over het voorstel van het college'waarbij de CVP-fraktie drie leden zou krijgen en alle vier de andere partijen elk slechts één lid. Dit leidde tot een kakafonie die door burgemeester De Langhe uiteindelijk aan banden kon gelegd worden. SP-fraktieleider J. De Wolf ging niet akkoord met het samenstellings- voorstel en verwees met een naar wat hij noemde «de machtsgreep in het OCMW waar men ook al de samenstelling gewijzigd heeft door die raad met één lid te verminderen.» De Wolf sprak in dit geval van een «machtshonger van de CVP» en hij stelde duidelijk dat het hem niet om de zitpenningen te doen was maar om de on eerlijke verhouding van de zetelverdeling. Het was natuurlijk CVP-fraktielei- der Vindevoghel die hem van antwoord diende: «U kan het jammer vinden dat we de grootste partij zijn maar dus zijn we overal de grootste. Schepen Van Wilder herinnerde De Wolf eraan dat de verkie zingsuitslag geenszins op een machtsgreep wijst en in feite is er in de Kommis sie een proportionele ver deling. Ook raadslid Van Pollaert (LVB) flapte er ongevraagd nog iets tussen waarvan men steeds wei nig begrijpt aangezien zijn ABN telkens zoek is en zijn streektaal quasi on verstaanbaar. Hij werd trouwens terecht gewezen door burgemeester De Langhe die de mandataris sen er op wees om bij de agenda te blijven en zeker geen politieke aspekten aan te wenden om een agendapunt te bespreken. Hij had alle moeite om aan de sterke woordenwis selingen (met addertjes onder het gras) een einde te kunnen stellen en hijzelf was van mening dat «men nu besluit wat men al tien jaar beslist, dus is de sa menstelling korrekt, trou wens de omstandigheden brengen dergelijke veran deringen mee en bijgevolg kan er geen sprake zijn van machtsgreep, in fc verleden was de'komntt sie uit zes leden samengt steld en men heeft achtc af een zevende lid moets bijhalen als voorzitter», j Tenslotte mengde oc\ raadslid Van Den Stee zich in het debat en omdr hij het aantal onjuist vod; en de CVP driemaal met vertegenwoordigers in 4 commissie telt, stelde hi voor om het aantal temj tot zes te brengen, ever- wel met de .vrees van ee drie-drie verhouding; maar, stelde hij, «we mot ten toch naar de gemeen teraad met de voorstella en daarbij komen nog spe cialisten». Zijn voorste werd niet aanvaard doo: de meerderheid wat tot ge volg had dat de SP tijdei de geheime zitting de zat verliet en dus niet aan dij stemming wilde deelne men, voorbeeld dat ooi door de andere oppositie leden gevolgd werd. Uil eindelijk bestaat dezi kommissie (voorlopig) uÜ voorzitter H. Van Wilder; en de twee schepenen Le page en Eeckhout, aange vuld met raadslid Verba stel. Daar waar vroeger het bi- blioteekwezen een zaak was van kulturele of paro chiale organisaties, wordt de plaatselijke openbare biblioteek thans in het ge meentelijk beleid opgeno men. Het dekreet zorgde dat men op gemeentelijk vlak verplicht is een P.O.B. in te richten en bepaalde normen in acht te nemen. Dit wil zeggen dat medewerkers betaald worden voor hun presta ties en dat het eenzijdig toezicht van vroeger ver vangen werd door geïnte resseerden van verschil lende ideologie. De uit bouw van een biblioteek is echter nog sterk afhanke lijk van het gemeentelijk beleid dat moet zorgen voor de nodige fondsen, de financiële inbreng. Dit is thans nog duidelijk merkbaar want had men vroeger in bijna alle deel gemeenten een «openbare boekerij» dan moet men het, voorlopig althans, nog altijd stellen met één cen trale biblioteek. De lek- tuurvoorziening is welis waar gestegen maar dit kan men niet van het le zersaantal zeggen, gelet op het laatste biblioteekver- slag. Dit dient men wel te zoeken in de andere media die ons dagelijks in over vloed ter beschikking staan als passief tijdver drijf. Voor de goede gang van zaken dient het gemeen tebestuur een zekere kon- trole te hebben over het reilen en zeilen van de POB en bij elke vernieu wing van bestuur moet ook een nieuw beheersor gaan aangesteld worden. Enkele dagen geleden ging men over tot verkiezing van de leden van de be heerraad, in funktie van de verschillende fraktie- groepen. Voor de CVP zijn dit schepen H? De Waele, J.B. D'Hondt en W. Focquet; de SP is ver tegenwoordigd door J. Meuleman en J. Van Den Steen; de VU stuurt D. Beurms naar de vergade ringen en voor de LVB is Fr. De Brouwer aange duid; voor de PVV was E. De Temmerman geïnteres seerd en hij zal tevens het voorzitterschap waar nemen. Deze negen beheerraads leden zullen bijgestaan worden door evenveel af gevaardigden van de le zers»: A. De Clercq, L. Van Wesemael, P. De Troyer, S. Ketels, J. De Smet, J. De Hertogh, A. Lievens, G. Van Den Meerschaute en Yv. Jans- sens. In de laatste gemeenteraadszitting ontspon er zich een zaken en heeft daarom een lange en eerder ongezouten diskussic over dc aanstelling klacht ingediend bij de Be- van een nieuw raadslid van de Volksuniefraktie. In stendige Deputatie. Hier- principe gaat het hier om de vervanging van ex-schepen De Grave uit Aaigem die na een paar raadszittingen z(jn mandaat afstond aan een opvolger, maar waarover binnen de party onenigheid ontstond te wijten aan een samenloop van omstandigheden. De opvolging van De Gra- het College het talmen dat ve komt normaal aan Chr. uiteindelijk in het voor- Baeyens uit Erondegem deel van de meerderheid toe en zij werd na het uitdraait. De 'VU verzet ontslag van de ex-schepen zjch tegen deze gang van van openbare werken reeds twee keer uitgeno digd in uitvoering van de vigerende gemeentewet doch zij kwam nog al tijd niet opdagen. De re den is te zoeken in de interne keuken maar in tussen put Chr. Baeyens de volledig te voorziene procedure ter zake uit en bij steunt men zich op het feit dat het niet erg royaal is vanwege het gemeen tebestuur dat eerst de des betreffende procedure to taal wil uitputten (twee maal oproepen) en pas na het verstrijken van deze de kieswet inroept, nl. de keuze laten binnen de der tig dagen na aangetekend schrijven aan betrokkene. De VU-fraktie is alleszins niet erg opgetogen met de handelswijze van het Col lege omdat stelt men: «Door de twee procedures aan mekaar te koppelen wint de huidige meerder heid tijd en werkt ze een normale samenstelling van 25 raadsleden totaal tegen. Tevens plaatst de huidige meerderheid zich, door» deze te handelen, in es meer komfortabele mef, derheid van 13 tegen 1 i.p.v. 13 tegen 12». 'i De VU-fraktie wacht i.y op het gevolg van ha klacht bij de Bestendig Deputatie en hoopt <k men meer redelijkheid n vertonen bij dergelijk kwesties. Verleden zaterdagnamid dag rond 16 uur zag een lichte helikopter zich tot een noodlanding verplicht. Motorpech deed hem neerstorten. Het hef- schroefvliegtuig was opge stegen te Affligem op het terrein achter «Het Gast hof» bij de abdij van de Benediktijnen voor een luchtdoop. Rik De Gendt, ervaren piloot en eigenaar van dit toestel van het Hughs - 300 type wilde er zijn negenjarige neef Filip Lievens samen met diens broer Guy mee plezieren ter gelegenheid van zijn verjaardag. Ook het ou derlijk huis te Aalst zou overgevlogen worden zo dat de beide jongens hun woning eens vanuit de hoogte zouden kunnen be kijken. De ervaren piloot schakel de bij het vaststellen van de panne dadelijk over op de procedure van de ge- kontroleerde crash waar bij geremd wordt op de schroefbladen van de wen telwiek om de val af te remmen en het kontakt met de grond minder zwaar te maken. Volgens de getuigenis van een oog getuige werd de negenjari ge Filip bij het naderen van de grond uit het toe stel geslingerd. Finaal kwam het totaal vernield toestel terecht in een- bloemkolenveld van de heer Moens aan de Dom pelstraat bij Bosveld. Lichamelijk werd het nog een mindere tegenvaller dan- gevreesd. De piloot houdt er een gebroken voet aan over en beide jongens kneuzingen en schrammen maar niet zo erg dat ze in het zieken huis moesten blijven. Een deskundige van de luchtvaartkommissie kwam ter plekke om de oorzaak van het gebeuren na te speuren. Men had het alleszins reeds over een lichte explosie in de motor. LH de VU beaamt zelf «dat dit haar volle recht is». Het is wel demokratisch maar niet erg royaal tegenover zijn eigen partij. Daarnaast is het normaal dat, in uitvoering van de zelfde gemeentewet, D. Beurms uit Burst zou moe ten opgeroepen worden om beëdigd te worden als gemeenteraadslid. Dit was nog niet gebeurd en het is pas in de laatste gemeen teraadszitting dat burge meester De Langhe stelde dat hij een aangetekend schrijven zou sturen aan Chr. Baeyens en haar aan vullend nog eens dertig da gen zal geven om zich te beraden als gemeentebe- diende en haar uiteindelijk de keuze te laten doen ingevolge de onverenig baarheid tussen haar ambt als gemeentebediende en het mandaat van gemeen teraadslid. De wrevel is bij de VU van Erpe-Mere ontstaan door het feit dat de burgemees ter, op vraag van SP- raadslid J. De Wolf, in de voorlaatste gemeenteraad reeds beloofd had deze keuze inzake onverenig baarheid onmiddellijk te stellen wat nog altijd niet gebeurd was. De VU-fraktie is van oor deel dat het College van Burgemeester en Schepe nen de procedure van on verenigbaarheid onmid dellijk na het ontslag van De Grave had moeten aanvatten om over een normale samenstelling van de raad te kunnen beschik ken. Het VU-bestuur klaagt niet alleen de hier uit voortgesproten onwet telijke samenstelling van de raad aan maar'verwijt Omdat de Llon d'Or-terreinen worden verkocht en omgebouwd tot een K.M.O.-zone waarbij de oude fabrieksgebouwen gesloopt werden komt het hondena siel Sint-Hubertus dat er een onderkomen had gevon den, tot ieders voldoening, nu in de problemen. Aanvankelijk werd het 12 jaar terug opgetrokken op de wijk Restert te Nieu- werkerken doch de er ver oorzaakte (vooral) lawaai hinder leidde naar een ver huis naar de Lion d'Or waar niemand er nog aan stoot aan nam. Vermits de verkoop van deze terrei nen reeds lang gepland is en het asiel dus aan herlo kalisatie zou toe zijn werd de opvang dan ook be perkt. Men hield het bij een dertigtal zwerfdieren en nam voorlopig geen af te stane dieren op. Er moest dan ook worden uitgekeken naar een ande re vestiging en die komt er hopelijk aan het waterzui veringsstation aan de Hof- staadse Spuimeersen. Hondenpensionaat Omdat een aantal vrijwilli gers deze week het hon denasiel op Lion d'Or af breken werden vorige week, in tweemaal, een dertigtal residenten over gebracht naar een «hon denpensionaat» te Essene bij de grens met Meldert op de wijk Doment. Wij len ex-burgemeester I-ode Verdoodt, een verwoed hondenliefhebber en daar enboven gewiekst kom- menjant, had er jaren te rug bij de manége «Cler- ckenshof» een «honden pensionaat» opgericht be doeld voor opvang van dieren terwijl hun mees ters met vakantie waren. Voorlopig blijven de die ren van Sint-Hubertus daar tot het nieuwe asiel andere mogelijkheden biedt. En dat wordt dan in het allerbeste geval in de lente van volgend jaar. Als alles meezit en gedane be loften worden gehono reerd. Nieuw asiel De Sint-Hubertusgilde die het nieuw dierenasiel plant is gegroeid uit die van Sint-Bemardus die een paar decennia terug te Meldert in de Kokerij straat reeds voor dieren opvang zorgde maar dan in weinig optimale voor waarden. Omdat het opvangen van dieren tot de opdrachten van elk gemeentebestuur behoort, startte de Sint- Hubertusgilde Aalst be sprekingen met het stads bestuur. Het is inderdaad zo dat de Gilde de stad een taak van haar schouders neemt maar daarvoor dan ook wat terug wil. De stad deed afstand van 41 are grond aan de Spuimeersen om dergelijk asiel in een onbewoonde omgeving op te richten. Daarbij komt dan het uitvoeren van tal van grondwerken ter plek ke en het opzettten van een degelijke omheining. Gevraagd werd bovendien dat de stad borg zou staan voor het aangaan van een lening ten bedrage van 5 miljoen wat door de bur gemeester wel mondeling toegezegd werd doch tot hiertoe nog niet schrifte lijk werd bevestigd. Het optrekken van het nieuw asiel zou, zoals het nu werd gepland, zowat tien miljoen vergen. Ge dacht wordt aan het aan trekken van sponsors en verder was er tijdens het voorbije weekend reeds een playbackwedstrijd met voorstelling van de maket- te van het nieuwe asiel. Uiteraard zullen allerhan de aktiviteiten worden uit gewerkt om tot de nodige som te geraken, o.m. de aktie «100.000 steentjes». Projekt Het projekt zoals getoond op de makette bestaat uit een voorgebouw aan de straatkant voor kantoren, een keuken, een berg plaats en een kabinet voor onderzoeken door de die renarts. Later zou op de eerste verdieping een ap partement komen voor de huisbewaarder. De dieren zouden worden ondergebracht in vijf loka len van 15 m bij 15 m met een plafond op 2,10 m. en een nokhoogte van 5,25 m. In elk van deze 5 units zou er plaats zijn voor 25 hon- dehokken. Deze units zijn onderling verbonden zodat voor het onderhoud bij guur weder niet buitengekomen moet worden en dermate inge richt dat in een latere fase politie of rijkswacht dieren ook 's nachts zonder ie mands hulp kunnen afle veren. In de zesde unit komt een quarantaine-opvang, een asiel voor katten en ook komen daar de technische voorzieningen. Warmte hoopt men te kunnen op vangen van het water va: het waterzuiveringsstatio en in de vloer van de unit komen lichte elektrisch: verwarming want hondes liggen graag droog d warm. Wellicht komt de bouw d niet in één ruk en zal mr bouwen naargelang de fe' nanciële mogelij khedeij Toch hoopt men eerlai| ermee te kunnen starter zodat in het komend va* jaar reeds een aantal dk-; ren kunnen worden ondt:, gebracht. Bij Sint-Hubertus won." hoofdzakelijk door vnjw ligers gewerkt. 4 of 5 waa: van 1 of 2 voor administn tief werk. Aalst wil zich spiegeld aan Mechelen waar or- langs iets soortgelijks gs realiseerd werd. De gf bouwen te Aalst krijgd een betonvloer, worde opgetrokken met préfab panelen waarvoor dan eer baksteen komt. L* Het Provinciaal Museum Hw Moderne Kunst aan de Rorrt straat 11 te Oostende, exp zeert Jan Fabre zijn tekerw gen, modellen en objekuj vanaf 2 juni. ln het nieuwe nummer vff Kuituurlevenis een belaiï; rijke bijdrage te lezen over t keuze van de ouders van er gehandicapt kind. Wil men kind of niet. Kultuurlevent verkrijgbaar aan de prijs v' 160 fr. per los nummer en iw, 980 fr. voor een jaarabonrt ment op het adres Ravenstrd 112 te 3000 Leuven m 2.92.21).

De Voorpost | 1989 | | pagina 2