Erpse Arts Zonder Grenzen Geert Van Moorter naar Afghanistan Inbrekers slaan op de vlucht voor ongeladen jachtgeweer V0K andermaal «Veiligheid, ook voor U Affligemse E40-oprit brengt scheuren en verzakkingen Nationale Bonsaibeurs in Aalst De Voorpost - 2.6.1989 - 3 lit nis Et ter te h K dt It ni er IJ lt X te <r Op 2 juni a.s. zal Dr. Geert Van Moorter uit Erpe, samen met twee verpleegkundigen, naar Afghanistan afreizen om er in het kader van de aktie «Artsen zonder Grengen» gedurende ruim een half jaar bijstand te verlenen aan zieken en gekwetsten. In het kader van Wereldwinkel, die aan dergelijke projekten steun ver leent, zal hij in het jeugdhuis Dido te Erpe een Spoedfuif geven, niet alleen als afscheid maar vooral om dit en andere projekten te steunen. Men zal zich nog herinne ren dat Dr Geert Van Moorter de Gazastrook bezocht om er vaststellin gen te doen over de toe stand van de bevolking en dat hij in feite aangeduid was om de veel besproken Dr Jan Cools te vervangen bij zijn terugkomst. Het is niet zover gekomen en men kent de reden hier van. Men ijvert trouwens nog altijd op grote schaal voor zijn vrijlating. Dr Geert Van Moorter is niet de persoon om bij de pakken te blijven zitten en intussen was hij al een paar maanden in onder handeling met Artsen Zonder Grenzen Neder land waar hij een zending naar Afghanistan op het oog had. Op 9 mei besliste hij dan ook om het waag stuk aan te gaan maar lang kon hij zich niet beramen want de vertrekdatum is al op 2 juni vastgesteld. Met zijn twee metgezellen zal hij eerst naar Pakistan rei zen waar zij een paar we ken verblijven om een spoedkursus Perzisch te volgen. Dit is noodzake lijk want dit is de taal in het deel van Afghanistan waar hij zal verblijven. Tijdens dit verblijf zal hij daar ter plaatse veel zaken moeten regelen zoals o.a. het aanmaken van kledij die sterk moet gelijken op deze die de bevolking draagt. Dit hoort zo om wille van veiligheidsre denen. Na de voorbereiding zul len zij vanuit Pakistan met de Mudjahedin de grens overtrekken om naar één van de drie plaatsen, waar Artsen Zonder Grenzen Nederland werkzaam is, gebracht te worden. Het staat echter nog niet vast maar toch zal het in de omgeving van Kaboel zijn. Het aanduiden van een vast werkterrein zal pas ter plaatse zelf beslist worden en dit zal waarschijnlijk gebeuren al naar gelang de noden van de plaatselijke toestanden. Het is echter nu al uitgemaakt dat hij daar zal werken, samen met zijn twee verpleeg kundigen, in dienst van de plaatselijke bevolking. Rond de vermoede ge- zondheidspost wonen zo een 20.000 mensen ver spreid waarvan sommigen toch op een tweetal dag reizen ver... te voet even wel. Gelukkig is het een landelijk gebied waar geen soldaten aanwezig zijn zo dat er dan ook weinig of praktisch geen oorlogsge- neeskunde aan te pas komt. De taak van Dr Van Moorter beperkt zich dan louter tot het curatieve zoals verzorging van be smette verwondingen met eventuele amputaties en infektieziekten. Zo een voudig zal het er echter ook wel niet zijn want men mag de omstandigheden niet met de onze vergelij ken. Men zit er trouwens volledig geïsoleerd, zon der telefoon noch radio verbinding, geen elektrici teit noch leidingwater. Van konfort bijgevolg geen sprake en bovendien zijn ze voor wat de be voorrading betreft afhan kelijk van een karavaan die vanuit Pakistan moet komen. Het is trouwens daar dat bestellingen kun nen meegegeven worden voor een kontaktpersoon van AZG. Maar ook dat brengt nog moeilijkheden met zich want in het beste geval komt deze karavaan om de drie weken naar hun hospitaalpost, maar het is ook al gebeurd dat alle kontakten gedurende een drietal maanden ver broken zijn. Rozegeur en maneschijn is dus heel wat anders en het is een hele opoffering om er heen te gaan. Maar Dr Geert Van Moorter is er op voorbe reid en weet wat er hem kan te wachten staan, zelfs in de beste omstandighe den. Gelukkig wordt hij van het thuisfront moreel gesteund dank zij zijn tal rijke vrienden en kennis sen. Sinds verschillende jaren is hij al aktief in Wereldwinkel en binnen die organisatie heeft zich stilaan de idee gevormd om een kontaktgroep rond zijn persoon te vormen. Vermits het al lang zijn bedoeling was om mee te werken aan de projekten van Artsen Zonder Gren zen, heeft men op tijd de nodige voorbereidingen getroffen en komt men nu, zelfs met zijn vervroegd vertrek, niet voor een vol dongen feit staan. Zo heeft men het nu al moge lijk gemaakt dat G. Van Moorter vanuit Afghani stan berichten zal opsturen waaruit dan een soort nieuwsbrief zal gevormd worden om naar de geïnter esseerden te sturen. Perso nen die belang stellen in het verloop van zijn ver blijf in een afgelegen ge bied van Afghanistan hoe ven slechts 50 fr te storten op het nummer van We reldwinkel 001-0863384-63 met vermelding Geert Van Moorter. Op die manier omzeilt men veel admini stratief werk want het is onmogelijk om naar ieder een een persoonlijke brief te schrijven of te sturen. Als afscheid voor zijn ver trek naar Afghanistan op 2 juni a.s. wordt in het jeugdhuis Dido een Spoedfuif georganiseerd op zaterdag 27 mei om 21 uur. De opbrengst van de ze fuif gaat evenwel naar de aktie die zich behartigt met het opsporingswerk van Dr Jan Cools. Dit zou dan een tweede finan ciële steun betekenen want vroeger reeds heeft Wereldwinkel, in samen werking met het gemeen tebestuur, na het Palesti- na-weekeinde reeds 30.220 fr kunnen storten dank zij de opbrengst van deze manifestatie. JV Aalst. Tiger Pup waagt zijn kans in de netwerkkwis (a) VOK, wat staat voor Ver eniging voor Ontspanning en Kuituur Moorsel, dat reeds twee maal eindlau- reaat werd van het kwi- stomooi van Netwerk luk te verleden vrijdag ander maal een dubbelslag. Na dat eersteling Tiger Pub verrassend primus was ge worden tijdens de ope ningsavond van de reeks van tien, zette VOK orde op zaken en rijfde een dubbelslag binnen. Voor de goede orde dient alles zins gesteld dat Tiger Pub reeds van bij het tweede optreden reeds zijn team noodgedwongen moest herschikken, alhoewel: 'never change a winning team' een gezegde is dat reeds vaak zijn deugdelijk heid heeft bewezen. Met deze prestatie prijkt VOK dan ook op kop van de rangschikking en vraag is of het Moorsels team deze plaats zal weten te be houden. Tijdens het tweede avond gedeelte zakte het gerepu teerde Kanernieopkomen (KNOK) van de derde naar de achtste plaats maar deden Club 30 (van 9C naar 5e) en Kwistetweer- niet (van 5' naar 2') een spektakulaire remonte. Soli werden gehaald door VOK, Koeskoes en Club 30. De stand: 1. VOK Moorsel 85 p., 2. Kwistetweernie 71 p., 3. Tiger Pub 65, 4. Palugama 63,5, 5. Club 30 62, 6. Aad Gaad en Koeskoes 61, 8. KNOK en Jong en Aad 60, 10. FN-Club 54 en 11. Reto '82 met 52 punten. Vandaag vrijdag 2 juni wordt te 20 u. weer in Netwerk, De Ridder straat, gekwist. LH De Leedse deelgemeente Impe die wel eens Klein- Diksmuide wordt ge noemd was verleden week eerder «Klein Chicago». Verleden donderdag 25 mei pleegden er twee ge wapende kerels die duide lijk franssprekenden wa ren, een overval op het verzekeringskantoor 1 Eeckhout aan de Lange Haagstraat 6. Met een on- geladen jachtgeweer kon de verzekeraar echter de beide inbrekers op de vlucht drijven. Zonder enige buit verdwenen ze dan ook met de van een man uit Vorst gestolen vlugge wagen, Audi Quattro. In de buurt, in Restaurant Tijl aan de Steenweg te Oordegem-Lede, werden even later twee mannen opgepakt, en voor verhoor meegenomen naar de ka zerne van de rijkswacht te Aalst. Naar ons werd ge- De nieuwe Affligemse oprit naar de E40 heeft voor de bewoners van de buurt desastreuze gevol gen. Het enorm druk ver keer leidt tot verzakkingen in de Groeneweg en tij dens piekuren durven ou dere mensen niet meer buiten komen, laat staan de straat oversteken. De "Werkgroep Verkeer en Milieu" stelt dan ook dat het inrichten van deze nieuwe oprit naar de auto snelweg leidt naar "een nog grotere diktatuur van het fenomeen auto" met alle gevolgen van dien. In samenwerking met de plaatselijke politie worden de gevaarlijke punten door een deskundige van "Mens en Ruimte" geana lyseerd. Dat zou moeten leiden naar het instellen van zone 30 wat lang niet toegelaten was doch nu wettelijk in orde is. Het gemeentebestuur houdt het echter (voorlopig) nog bij 40 km./uur en weigert ook het aanleggen van ver keersdrempels. De werkgroep wil dat een speedgun in gebruik wordt genomen voor het opmaken van een verkeersplan met inscha keling van zone 30. Daar bij hoort dan ook de reeds gelanceerde affichekam- pagne met "30-veilig ver keer?". Op 9 juni wordt in het Teralfens parochiecen trum een praatcafé geor ganiseerd over zone 30 en ook over planning van in dustriezones. (l.h.) zegd zou de dochter van de makelaar het duo her kend hebben als de kandi daat-inbrekers. Even voor de middag zag de studerende negentien jarige dochter een heer voor de deur die ze bin nenliet. In werkelijkheid waren het echter twee met een revolver gewapende mannen die niet hun op wachting maakten doch binnen sprongen. De dochter werd op de grond gegooid en de vluchtende echtgenote, die alarm wil de slaan, werd tegenge houden. De 21-jarige zoon, eveneens aan het blokken, zag de mannen en stampte met de voet de deur dicht. De vader kon van de ver warring gebruik maken om zijn jachtgeweer te grijpen waarmee hij, al hoewel het niet geladen was, de inbrekers be dreigde. De tweede inbreker die nog op straat voor de dichtgestampte deur stond geposteerd, klopte met de kolf van zijn revolver het glas van de voordeur stuk, doch zou zich hierbij ge kwetst hebben want er werden achteraf bloedspo ren gevonden. De andere koos het zekere voor het onzekere en sloeg op de vlucht. De makelaar zag bij zijn deur een Audi Quattro staan met erin een wach tende chauffeur. Toen aan die, argeloos, gevraagd werd hulp te willen gaan halen, zag Eeckhout ech ter beide inbrekers in de auto springen en begreep hij dat hij deel uitmaakte van het trio. Daarmee was het scenario echter nog niet voltooid. Toen de Au di in topsnelheid weg vluchtte raakte hij aan een bocht bijna een vrachtwa gen die hij slechts kon ont wijken door gewoon het veld in te rijden. Getuigen hadden onder tussen gezien dat de over vallers in hun wagen ande re kleren hadden aange trokken. In Restaurant Tijl stelden twee mannen, een uit An- derlecht en een uit Ternat, niets met de affaire te ma ken te hebben. Gedeelte Keizershallen gesloopt Wanneer U deze regels onder ogen krijgt is wat nog rest van «Kapiteintjes, de huidige Keizershallen, totaal gesloopt. Een deel ervan is reeds enkele jaren gerenoveerd en wordt voortdurend gebruikt voor tentoonstellingen, beurzen en andere manifestaties. Nog dit jaar wordt gepland het voorgebouw te renoveren en er onder meer de dienst feestelijkheden in onder te brengen. Voor een gedeelte kan dat met EFRO-betoelaging. «Kapiteintjes» was de volkse naam voor het gebouw van industrieel Edouard Vandersmissen, voorzitter van de toenmalige Liberale Associatie. Hij was bovendien kapitein bij de plaatselijke brandweer en klein van gestalte. Vandaar: «Kapiteintjes». In 1978 werd er een fabriek van katoengarens en een spinnerij in opgericht, die in 1890 herdoopt werd tot Société Anonyme La Cotonnière Alostoise. In 1894 werd dan de «S.A. Filature et Teinturerie d'Alost» opgericht die in 1928 de naam kreeg S.A. Filterie Impériale d'Alost». In december 1971 kocht de stad het eigendom Vandersmissen voor 25 miljoen fr. met een opper vlakte van 2,15 ha. Eerder had de brouwerij De Geester reeds een gedeelte van gekocht dat werd afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. Aalst. Bonsai's kweken is niet eens zo moeilijk (a) Wie de allermooiste bon sai's van ons land wil zien en kennis wil maken met de verschillende clubs die zich toeleggen op het kwe ken van deze kleine bo men, die kan van vrijdag 2 tot en met zondag 4 juni terecht in de keizershallen te Aalst waar voor de tweede keer een driedaag se nationale bonsaibeurs wordt georganizeerd. Bonsai, dat weet ondertus sen iedereen, staat voor de Chinese kunstvorm om op een natuurlijke wijze boomsoorten klein te hou den. Dwergbomen dus die getuigen van een heel aparte schoonheid door hun vorm. Het is een kunstvorm die in China al vele eeuwen in gebruik is. Bij ons is de teelt van bonsai's pas in de zestiger jaren voorgoed begonnen. Maar ondertussen is er heel wat gebeurd. Op heel wat plaatsen zijn er bon sai-verenigingen opgericht en de resultaten van de kweek zijn buitengewoon te noemen. Uit recente ge gevens blijkt dat er in ons land meer dan 4.000 bon sailiefhebbers zijn, aange sloten bij een of andere vereniging. De beurs in de Keizershallen richt zich in eerste instantie dan ook tot deze 4.000 liefhebbers. Maar uiteraard zijn ook de andere belangstellenden van harte welkom. Op de Nationale Bonsai- Aalst. De vragenstellers in de Netwerkkwis aan het werk (a) Ter gelegenheid van het Schoolfeest van de Basis school van het Sint-Maar teninstituut Aalst heeft een openluchttentoonstel ling plaats onder het motto «Veiligheid voor Ieder een». Een initiatief ge groeid uit een vol jaar wer ken rond dit tema. De leerlingen werden tij dens een verkeersweek ge test op hun praktische kennis van de verkeersre gels. Een hele week zag men de Aalsterse politie druk in de weer om de leerlingen bij te staan op hun reis per fiets of als voetganger door het ver keerspark. Ook werden aangepaste dia's vertoond en kon men kennis maken met de or ganisatie in en rond het politiebureel. De leerlingen van het zes de leerjaar kregen ook praktische lessen in eerste hulpverlening. De school is de mening toegedaan dat ook ouders in dergelijk gebeuren be langhebbende partij zijn. Voor de realisatie kan ge rekend worden op de me dewerking van volgende instanties. - De rijkswacht: zal voor al wijzen op «diefstalpre ventie». Nu de vakantie voor de deur staat wil de rijkswacht tips geven om dieven geen kans te geven. Ze zullen demonstreren hoe men zo veilig mogelijk zijn huis kan verlaten. Ook kan men de uitrusting van een combi bewonde ren en wie droomt er niet van eens in «de BMW» van de rijkswacht te zit ten? Wie weet, het kan misschien. Zeker het be zoeken waard. - De brandweer: geeft uitleg bij de dienst «100» en wil iedereen gerust stel len bij eventueel vervoer met deze dienst. Ook kan men kennis maken met een autopomp met aan hangwagen. - De politie: zal tips ge ven om zich zonder groot risico veilig in het verkeer te bewegen. Zeker de moeite waard om samen met de kinderen aan prak tisch verkeersonderricht te doen. - Het Rode Kruis: is ook van de partij. De hulp dienst van het Rode Kruis zal een hulppost installe ren met de ziekenwagen van de afdeling. Daarnaast zal een tent het materiaal tentoonstellen en worden demonstraties gegeven. - De bloedtransfusie dienst: leert hoe we ande ren kunnen helpen in kri tieke momenten. Al deze aktiviteiten wer den verwerkt tot een heus familiefeest dat u kan meebeleven op zondag 11 juni in het SMI. LH beurs worden er op gere gelde tijdstippen demon straties gegeven zodat men als leek kan ervaren dat het kweken van bonsaibo men eigenlijk met weinig gereedschap kan gebeu ren. Ook de verzorging van de bomen is vrij een voudig. De beurs is toegankelijk op 2 juni van 14.00 tot 21.00 uur, op 3 en 4 juni van 10.00 tot 19.00 uur. De toegang bedraagt 100 fr en voor meer informatie over de bonsaiverenigin gen kan men steeds te recht bij Jean-Pierre Tim mermans, tel. 053- 78.11.22. Aalst. Exposanten-bonsai-kwekers zijn bereid om alle toelichtingen te geven (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3