CVP: «Wijzigen van PMS-akkoord is oorlogsverklaring aan kristelijke gemeenschap»! Daens in de geest van Rerum Novarum te Aalst Met de wagen door het werkgebied van Priester Daens Kleurrijke jubileumprocessie onder stralende zon te Lede 4 - 2.6.1989 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Equipes van het rijksonderwijs zijn niet er kend om te fungeren voor het vrij onderwijs. In Kluisbergen werd dat wel geprobeerd, doch die si tuatie is er nog steeds ge blokkeerd. Ook te Aalst zouden de voorgestelde wijzigingen falikante ge volgen hebben voor wat betreft de betoelaging van het vervoer van leerlingen van stedelijke scholen naar het Rijks-P.M.S. De Kerpel besluit dat de ma terie veel te delikaat is om zich op dergelijk glad ijs te begeven. ze dat moest Aalst een tie. «Laat alles zoals het is, eigen PMS oprichten er maar bezorg de ouders een geen enkele andere ge meente zou bij aansluiten. Dat is reeds gebleken bij kontaktnamen over deze materie. «Met twee instel- duidelijk formulier en zorg dat er geen manipulatie mogelijk is». deze kwestie». Jos Van Landuyt wil echter niet Priester Daens werkte mee aan de weekbladen van z(jn broer Pieter, die sedert het broer Pieter, die vooral de sociale leer van Rerum overlijden van A. De Ba- Novarum verdedigde. Toen in 1893 de Christene Volks- cker in 1904 in de Kamer partij werd cpgericht door Pieter Daens en een groep uit zetelde als Volksvertegen- Een voorwendsel digd worden. «Niemand, geen enkele partij, heeft lingen voor PMS is er Voor Maurice De Kerpel het monopolie van het kri- stendom in pacht». Voor Denayer zijn percen- Aangezien de konservatie- ten steriel. Op de vrije ve partij geen overeen- keuze van de ouders komt komst met deze groep het aan. wenste, besloot men dat Maar burgemeester De de Christene Volkspartij Maght zegt dat «we nü een afzonderlijke lijst zou schooljaar 90-91. Dan is er moeten beslissen - de wet indienen bij de verkiezin- i-i verplicht er ons toe». gen van oktober 1894. In Ex-onderwijsschepen andere arrondissementen :Het gaat hier niet om Chris Borms zegt dat er werd voor de christende- wél tijdig een kontrakt mokraten op de lijst van werd afgesloten, doch dat de konservatieve katholie- weten dat de kristelijke de streek van Ninove, de Roelanders, stelde Adolf Daens woordiger van Aalst. "Sa- moraal en traditie enkel - - - - door de CVP zou verde- op hun verzoek het programma van de nieuwe party op, men met zijn broer diende dat gericht was op praktische sociale doeleinden, zoals hij in 1905 een wetsvoor- beperking van de arbeidsduur, toekenning van pen- stel in ter vernederland- sioen, verplicht onderwas, gelijkheid van talen. sing van de Gentse Uni- ten met Waalse gewesten en met een groep in Ne derland. Zijn optreden werd bovendien geken merkt door een streven naar samenwerking met de niet-konfessionele par tijen, vooral met de socia listen. Aan deze laatsten Min ETÏ Een reeds voldoende keuze». Interpretatie Schepen André-Emiel Bo- gaert stelde dat de wet- is het zogezegd ontbreken van een rechtsgrond ge woon een voorwendsel om het bestaande kontrakt voortijdig te kunnen op- tekst dienaangaande 25 zeggen. Waarom daarmee jaar lang geïnterpreteerd niet wachten tot einde- werd zonder definitief uit sluitsel. Men stelde dat het nog voldoende tijd om op P.M.S. van het Rijk enkel te zeggen, bedoeld was voor de rijks scholen. Minister Dewulf gelijkberechtiging of om wilde komen tot een rui- procenten. Wel om een momenteel berust het dos sier bij de Raad van State. dat vraagt ervaring en in spraak.» «Wanneer deze - De verhouding 50-50 die mere interpretatie doch noodzakelijke evaluatie en er een fout bij was ge- ke partij een plaats inge- - -- --A-*maakt. «Het is niet op de ruimd. In het Aalsterse agenda van de gemeen- bleek dat onmogelijk door teraad gekomen». Even het verzet van Woeste, die dan een gebekvecht over nationaal voorzitter was houding, zodat iedereen situatie komen dat een het jaartal van het kon- van de partij en meteen start met gelijke kansen, kleuter van de derde klas trakt: niet in de zestiger gekozene voor het arron- Ook belangrijk is dat het medisch wordt onderzocht jaren, doch na de fusie in dissement Aalst. Daens nieuwe kontrakt slechts door één P.M.S. en dat de de 80-er jaren. stelde zich voor de eerste c. maal kandidaat voor de Stemming Christene Volkspartij, gelijk blijft. En uiterst be- P.M.S. Begrijpe wie kan». Nadat De Kerpel nog £>00r omstandigheden, die langrijk is het formulier De Kerpel betreurt verder heeft geprotesteerd omdat o m. te wijten waren aan waarbij de ouders de vrije dat in een zo uitermate hij monddood werd ge- knoeierij in de kiesbu- belangrijke materie de maakt, want niet meer het reaUs, werd alleen de kan- in het voorstel vervat zit is volgens De Kerpel niet realistisch. De verhouding van het aantal leerlingen van rijks- en van vrij on derwijs ligt eerder bij 20 tot 80. De fifty-fifty-ver houding is alleszins onlo gisch. - En ook wat betreft de overgangsperiode leidt de wijziging tot anomaheèn. Zo zouden bvb. in 1993 10 gemeentescholen worden begeleid door het P.M.S. van het Rijk en ondertus sen voor het medisch as- Volgens schepen Bogaert voorstellen goedgekeurd is essentieel de 50-50 ver- worden zullen we tot de dient voor één jaar, zodat schoolrijpheid zal worden eventuele bijschaving mo- nagegaan door het andere keuze hebben met daarbij de verzekering dat het partijen van de minder- stadsbestuur alle mogelij- heid, CVP, VU en Aga- ke gevolgen van een keuze lev, moesten betrokken peet ingedeeld zijn bij het op eigen rekening neemt, worden in een geest van Vrij-P.M.S. K"K «Laat alles blauw-blauw» Nu reeds de verandering van een in '87 afgesloten kontrakt, dat voor zes jaar loopt goedkeuren, vindt ook Danny Denayer al te Wie bvb. in een verre gelijkheid, deelgemeente kiest voor «Maar uiteindelijk is het een P.M.S. waarvoor nor- leven sterker dan de wet», maliter geen bus wordt in- zegt De Kerpel. «En zal gelegd zal het stadsbestuur ook dit voorstel, zo het voor dat vervoer (gratis) goedgekeurd wordt, de za- zorgen. Ook voor andere ken niet kunnen om- gemakken als bvb. verlo- buigen». voorbarig. Hij vraagt zich ren lesuren, en dergelijke De CVP vraagt dan ook Bij de stemming over het boden nog in het openbaar _ritfli-»ji.i._i::i. i-„U A„ f/Tl r uitdrukkelijk de verdaging raadszitting, doch tot na een grondige evaluatie, waarbij alle belangheb bende partijen zouden be trokken worden. af welke angel het kollege meer. heeft gestoken. Verande- Voor schepen Bogaert is van beide punten. Niet ren zal schakels uit het echter heel wat klaar. Hij verdagen tot een volgende geheel wegnemen en de sprak met verantwoorde- continuïteit verbreken, lijken van beide PMS-cen- Van enig gesjacher met tra die naar elkaar de zelf- leerlingen die het kind van de zuurzoete, soms bittere de rekening worden zoals opmerkingen hadden, vaak bij een bestuurswis- Ook de vraag waarom niet sel gebeurt, wil Denayer vooraf met afvaardigingen alleszins niet weten. Hij van beide instanties werd stelt voor alles «blauw- gepraat. Dat wilde het blauw» te laten en zo mo- stadsbestuur echter niet, gelijk zelf een eigen stads- want dat zou negociëren P.M.S. op te richten zoals zijn boven het hoofd van trouwens te Gent het geval de ouders en de kinderen, is. Scholen uit de regio Toch is Bogaert de mening zouden er zich kunnen bij toegedaan - de toekomst zal uitwijzen in hoeverre hij gelijk of ongelijk had - dat beide PMS-instanties Plechtige oproep Fraktieleider Maurice De Kerpel doet dan ook een plechtige oproep tot de partijen die de meerder heid uitmaken in dit be geven zich aan de richtlij nen van de Bisschop te onderwerpen. Adolf Daens zette niettemin zijn aktie voort. Hij nam ook aansluiten. Daartoe zou den dan wel minimaal 4.000 kinderen noodzake lijk zijn maar wellicht be staan er ook meer gunstige oprichtingsnorme nop pert Denayer. Hoe het ook zij, Denayer verzet er zich tegen dat aan de ouders geen vrije keuze wordt gelaten en dat hen een of ander P.M.S. wordt opgedrongen. Een eigen P.M.S.-centrum op- Hij vraagt dat zou afge- richten vindt de burge- stapt worden van om het meester alleszins niet haal- even welke procenten en baar. «Er zijn er reeds dat men de wil van de twee. Waarom dan nog ouders zou laten prime een derde?». voor pluralistisch onder wijs. Met het stedelijk on- ming. Klachten In De Borse van Amster dam stelde Maurice De Kerpel achteraf tegen deze deeY aan de gemeen- stuur. Tot de S.P. richt hij beslissing als test-case teraadsverkiezingen te een oproep tot enige kon- klacht te zullen neerleggen Aalst en verscheen op een cessie, wetende dat deze bij de gouverneur en bij de gemeenschappelijke lijst partij reeds jaren pleit gemeenschapsministers samen met de liberalen en voor onderwijs (Coens) en socialisten om de homoge- volksgezondhe.d fWeckx). niteit van het stadsbe- Hij aanziet bovendien wat stuur dat in handen was nu gebeurde als een regel- van de konservatieve par- Tot de PW richt De Ker- rechte oorlogsverklaring yj te breken. Deze poging pel zich omdat hij weet dat ten opzichte van de kriste- mjslukte evenwel en de cr ook onnder «de libers- lijke gemeenschap en wil aktie van Daens werd door len» veel simpatisanten in verdediging gaan met de Bisschop openlijk afge- zijn van het Vrij Onder- alle hem ter beschikking keurd. wijs. Dat blijkt voldoende staande wettelijke midde- jn g 1393 verzocht de bis- 50-50-verhouding zou ge- uit de keuze die ze voor de len. Hij hoopt alleszins dat schop, mgr. Stillemans, lijk staan met neutraliteit, school van hun eigen kin- het stedelijk onderwijs Adolf Daens zich uit dé deren maken. door deze ingreep niet ver- politiek terug te trekken. En tot de Vrije Demokra- minderd uit de strijd zal Nadat priester Daens dat ten steekt hij een verma- komen. Voor de kristelij- had aanvaard onder voor- nende vinger op: «De kri- ke gemeenschap betekent waarde dat hem een eer- stelijke bevolking kijkt het alleszins een kaakslag, volle kerkelijke funktie ren. Dat is pas demokra- strak toe op uw houding in LH zou worden aangeboden, met elkaar zullen trachten derwijs zijn er daartoe ge- een akkoord te reali- boden kansen. Betekent 50-50 neutraliteit? Willy Van Mossevelde heeft er twijfels over dat Repliek van de onderwijsschepen Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh stelt dat stedelijk onderwijs neii- traal moet zijn en zegt dat met deze bedoeling de voorgestelde wijzigingen nu ter tafel liggen. Tegenover de bewering van M. De Kerpel dat de verhouding leerlingen vrij- tegen rijksonderwijs 80 te gen 20 is zegt ze dat er qua lesuren 111 u. worden ge- presteerd, voor zedenleer ring 150 jaar na zijn ge- echelon en Islamitische godsdienst boorte. Op ontspannen ning dan toch en slechts 138 voor de ka- wijze het werkgebied van van weinig ko" De door VBB-VAB Aalst, zelfde dag en uur. Volgens schonken door een aantal Erembodegem en Erpe- mensen van het stadsbe- sponsors. Mere georganiseerde au- stuur een triest samenval- Óp het dakterras van De Werf werd dan volgende uitslag bekend gemaakt, meer van de Daensviering anderen zijn geweest want Voor een goed begrip: er ter gelegenheid van de vie- ze was gepland op hoger waren totaal 210 punten te tozoektocht van verleden len doch aan die wande- zondag was een luik te ling zou niets meer te ver- tolieke religie. Ze stelt dat er wél een evaluatie werd gemaakt en dat daarbij een aantal klachten gekoppeld gingen Naar onze me- verdienen en er was een schiftingsvraag. Hierbij de naam van de Adolf Daens leren kennen De opdracht bestond er in eerste 25 geklasseerden: 1 Coppin Jean Paul, Her was de bijdrage die VTB- na een kleine voetwande- VAB leverde voor dit ling in het stadscentrum en dersem; 2 Coppin Antoi- reeds schitterend ingezet een autotocht die leidde ne, Herdersem; 3 Teugels Daensjaar dat nog wordt naar gebieden waar het Jeanne, Edegem; 4 Maes vervolgd met de Daensdag Daensisme sporen heeft Marie José, St.-Amands; 5 Hef keuzeformulier was °P zondag 11 juni, het achtergelaten enerzijds De Winne Cecile, Hekel onvoldoende duidelijk. Daenstoneel in septem- tien foto's van op het par- gem; 6 Van Langenhove Men wil de vrije keuze van ber, tentoonstellingen kin- koers te vinden gebouwen Francine, Malderen; 7 de ouders waarborgen derarbeid, kindermishan- of voorwerpen in nuttige Venneiren Francine, door hen een formulier deling, vierde wereld en orde te rangschikken en Steenhuffel; 8 De Spiege- voor te leggen dat niet mis Daens en de politieke ver- verder twintig vragen te leer Fabienne, Appelter- te verstaan is. slaggevingvanzijntijd.de beantwoorden waarvoor re; 9 Cobbaert Herman, Dat noch de direkties uitgifte van een nationale alleen opmerkingsgeest en Ninove; 10 Jansegers Kari- noch de leerkrachten ge- postzegel, het andere ge raadpleegd zijn geeft ze grof toe. «Dergelijke keu- Daens en vandaag als slot- ze maken is inderdaad een manifestatie, opdracht en een bevoegd- De Daensautozoektocht heid van de Inrichtende kreeg ongewild af te reke- Macht en voor de stads- nen met de konkurentie tem, de streek van Nino- Marcel, Hekelgem; 16 scholen is dat het stadsbe- van de Landschaps- en stuur.» monumentenwandeling te Tot Danny Denayer zegde Aalst uitgerekend op de- logisch denken,zonder ge zicht van de welvaart en bruik Herdersem; 11 Mijs moeten maken Martin, Moerzeke; 12 Ro- enig naslagwerk, beyns Edmond, Aalst; 13 De Piron Jan, Erpe-Mere: van noodzakelijk waren. 14 tocht leidde onder meer Stobbelaers Marie Claire, naar Welle, Denderhou- Moerzeke; 15 Callebaut ve, Velzeke en Herzele. Tal van waardevolle prij zen waren te verdienen ge- Van Nuffel Michaël, Aalst; 17 Cobbaert Els, Ninove; 18 De Ridder Ur- bain, Baardegem; 19 Rot- tiers Vic, Bomem; 20 Brijs Karei, Bomem; 21 Van den Brande Gustaaf, Niel; 22 Cuypers Tony, Boom; 23 Van Vaerenbergh Ca therine, Moorsel; 24 Cuyt Ludo, Bomem; 25 De Pi- ckere Gerarda, Torhout. Jean Coppin was als bewo ner van Herdersem ook de allereerste Aalstenaar. Jongste deelneemster was de tienjarige Els Cobbaert uit Appelterre en Claudio Palmen won de prijs van de verstkomende. Hij kwam inderdaad uit Esch- weiler in de Bundesrepu- blik. Zoals ieder organisator van een zoektocht moes ten ook deze organisato ren zich enige kritiek laten welgevallen; te lang en te moeilijke vragen. Inlassen van opsporingswerk bij herkennen van foto's is daarbij een bezwarende belasting. En wegens de reeds vermelde konkur- rentie haalde deze zoek tocht maar 116 deelne mers. Aalst. Terwijl de jury naarstig cijferde, bleven de deelnemers aan de Daens zoektocht gezellig wachten op het behaalde resultaat (a) woord kreeg om op een didaat van de konservatie- aantijgmg te repliceren, ve partij gekozen. De zaak vroeg hij de hoofdelijke kwam in de Kamer en de- stemming op zijn amende- Ze gelastte afzonderlijk ment tot verdaging sine nieuwe verkiezingen voor die. Hij kreeg enkel de het arrondissement Aalst, steun van de eigen partij, die plaats vonden op 9 de- van de VU en van Agalev. Cember 1894. Op aandrin- Waarna de CVP de kwes- gen van Koning Leopold tie voor bekeken achtte en n keurde de Bisschop van de zaal gedegouteerd Gent het optreden priester verliet. Daens af en werd hem ver- punt zelf onthield de VU mjs te lezën. Toch werd hij zich omdat de vnjheid van gekozen, maar werd in keuze door de ouders in 1895 naar Rome geroe- het gedrang komt en Aga- pen( waar zjjn leerstellin- lev omdat er geen vooraf- gen en zijn houding aan gaandelijk overleg is een scherp onderzoek wer- gebeurd. den ontworpen. Er volgde Over het tweede punt geen veroordeling, maar uiteraard dezelfde stem- wei werd hem de raad ge- Aalst. De jury had heel wat werk bij het nakijken van de antwoorden a bleek deze oplossing in het versiteit. De debatten in hield hij voor, dat zij on- 1 bisdom Gent en ook in het de kamer waaraan hij mogelijk een meerderheid I bisdom Mechelen onmo- deelnam, waren vinnig en konden verwerven, indien gelijk wegens verzet van scherp, de konservatieven. Dus Met La Justice sociale, besloot priester Daens me- groep van Christen-Demo- de op verzoek van zijn craten uit het Brusselse, volgelingen zijn politieke waaronder o.m. Renkin aktie voort te zetten, en Carton de Wiart, was Daarop werd Priester van meetaf samenwerking Daens in zijn funktie ge- ontstaan, die echter tot suspendeerd en later werd een einde kwam toen men hem bevolen het priester- aan hen een plaats op de kleed af te leggen, waar- lijst van de konservatieven aan hij zich echter niet toekende. Sindsdien was onderwierp. Hierover was het menigsverschil tussen een briefwisseling ont- de christen-democraten staan tussen Adolf Daens toegespitst op de vraag, of en Mgr. Stillemans, die la- men in een afzonderlijke ter werd gepubliceerd, partij dan wel in de rijen Om oa plaats in te ruimen van de konservatieve par- voor Aloys De Backer uit tij moest optreden, wat Denderhoutem in het ar- herhaaldelijk door het Va- rondissement Aalst, stelde tikaan en de Belgische bis- Daens zijn kandidatuur in schoppen werd bevolen, he arrondissement Brus- Over het programma zelf sel. Hij vertegenwoordig- bestond vrijwel geen me de dit arrondissement van ningsverschil. 1902 tot 1906. In dat laat- Niet alleen in het arrondis- ste jaar werd hij niet geko- sement Aalst, doch in vrij- zen en zo bleef hij zonder wel alle Vlaamse arrondis- middelen van bestaan. In sementen slaagde Priester januari 1907 werd hij ziek. Daens er in het volk in Na onderhandelingen beweging te brengen. Hij kwam er een verzoening had trouwens ook kontak- tot stand met de bisschop, hun aktie anti-godsdien stig bleef. Zo was hij een voorloper van de verrui ming, zoals zij thans door velen wordt gewenst. Hij was de vertegenwoor diger van een vooruitstre vend kristendom, waarvan de ontplooiing op dat ogenblik door de bestaan de strukturen werd ge remd. Onnodig te zeggen dat hij tot het einde ge hecht bleef aan de Katolie- ke Kerk en dat op zijn persoonlijk gedrag nooit iets aan te merken viel. Zijn invloed bleef ook na zijn dood, niet alleen door de verdere aktie van de Christene Volkspartij, die tot de Wereldoorlog zou ageren, maar ook bij de kristen-demokraten, die geleidelijk hun plaats in de evoluerende katolieke partij innamen, evenals in de socialistische partij en later ook bij het Vlaams- Nationalisme. waarbij hij weliswaar zijn ongehoorzaamheid be treurde, doch geen afkeu ring aanvaardde van de beginselen waarvoor hij had gestreden. Omdat daarvoor tegenstrijdige berichten werden ver spreid, sloot de Christene Volkspartij onder voorzit terschap van Hector Plan- T cquart hem uit haar Z°ndaf b,e!"fde L?d ordc, van de Slepen en rangen uitzonderlijke Mariale praalwagens werd gewij* B^konk dag> 's Morgens waren zigd en er werd een nieu- D Ke ruim 200 ruiters met paard we wagen aan toegevoegd De betekenis van zijn op- cf geSpan komen opdagen waarin het leven van St. E voor de Jaarliikse Paar" Martinus als kluizenaar hij gepoogd heeft de chris- denommegang met paar- uitgebeeld wordt. De stoet tehjke -sociale en Vlaamse denzegening en openlucht- kan in grote lijnen inge- opvattingen in een afzon- mjs aan de Grote Kapel in deeld worden in twee de- derlijke partij mgang te de Grotekapellelaan. Het len: het leven van St. Mar- doen vinden. Herhaalde- zachte weer en de massale tinus, de patroonheilige lijk toonde hij zich bereid belangstelling zorgden van Lede en het leven van tot een overeenkomst met Voor een onvergetelijke OLVrouw Maria met de de katolieke partij, maar gebeurtenis, 's Namiddags nadruk op de gebeurtenis- dat lukte hem met. Zo was kon de jaarlijkse Mariale sen rond het mirakuleuze er een afzonderlijk optre- processie die dit jaar een beeld van Maria «De Zoe- den in zijn eigen ogen jubileumuitgave was, on- te Nood Gods», dat 575 noodgedwongen door de der een uitzonderlijk jaar geleden aan Lede afwijzende houding van de mooie hemel vertrekken, werd geschonken en waar- rechterzijde. Hij verdedig- £r was duidelijk hard ge- rond de eeuwenoude Ma- de in de Kamer o.m. een werkt aan deze processie, riaviering in Lede steeds pensioenstelsel, vermin- £>e regie en enscenering weer levendig wordt ge- dering van arbeidsduur en hebben een frisse opknap- houden, deed dit samen met zijn beurt gekregen en de volg- Sam enw Het kale ding een sche sam twei daai zwa min: doo doe; maa toch par( Toe del- gebi ten ven tot dwo dig spar Van aan wen naai men para trieê

De Voorpost | 1989 | | pagina 4