Vredestapiit aan Aalsters belfort Koninklijke haarkapsters en -kappers te Aalst «K.M.0.-Etna» voorbeeld voor «K.M.O.- Vlaanderen» in Europa '92 De Voorpost - 2.6.1989 - 5 KA8"*t van schepen Minister Leo Tindemans opende verleden vrijdag plechtig de nieuwe gebouwen van ETNA, een K.M.O. die hij als voorbeeld stelde in het teken van Europa 1992. Een uitermate feestelijke gebeurtenis, waar de rode loper werd uitgelegd voor 500 genodigden, als leden van het stadsmagistraat, van het parlement maar vooral van leveranciers en klanten, want in een korte tijdspanne heeft Etna zich een grote kring handelsrelaties die evolueerden naar vrienden, weten te maken. Vlaggen, feestmuziek, receptie en buffet maakten van deze plechtige opening een evenement in de wereld van de eigentijdse industrie. Aalst. Minister van buitenlandse betrekkingen Tindemans was de eregast op 10 jaar Etna (a) Verbluffende groei Tien jaar terug was Danny De Cock een installateur van centrale verwarming aan de Ninovesteenweg, wiens bedrijfsruimte niet zo veel meer was dan ge woon een achterkeuken. Nu is hij als Herzelenaar die reeds werkte in Zuid- Afrika en in Amerika, zaakvoerder van bvba Et- na, samen met burgerlijk ingenieur George Turrell, die tijdens een motortrip door Vlaanderen te Erem- bodegem bleef hangen en onze taal volledig be heerst. Van 10 werkne mers evolueerde de firma in no-time naar 75 en al leen gebrek aan hoog ge- frvalicifeerd personeel temt voorlopig verdere uitbreiding af. De groei van de omzet liegt er even min om. De omzet van 1985, 22 miljoen, is nu met faktor 7 te vermenigvuldigen. Bij pieken klimt het aantal werknemers nu zelfs tot 150. Samenwerking, motivering en werkkracht Het geheim van deze verti- kale groei die de verbeel ding tart, bovendien na een periode van ekonomi- sche recessie ligt hem in de samenwerking tussen de twee zaakvoerders die daarenboven ook twee zwagers zijn en niet in het minst in hun motivering en doortastendheid. «Stel uw doel hoog. Mist ge de maan, wellicht hebt ge toch nog een ster», is hun parool. Toch bleef ook deze mo del-K.M.O. niet van de gebruikelijke kinderziek ten gespaard en daarenbo ven waren ze onlangs nog tot herlokalisering ge dwongen wat hen vroegtij dig supplementaire in spanningen bezorgde. Vanuit de achterkeuken aan de Ninovesteenweg werd vlug overgestapt naar de Kerkhofbaan waar men zich toelegde op ap paratenbouw en indus- trieële toepassingen aller hande. Voortdurende uit breiding deed Etna deze vestiging waar eerder tuin meubels werden gemaakt verlaten, en men vestigde zich te Erembodegem aan de Gerstenstraat 13 bij de Dender. Brede gamma De aktiviteiten werden gaandeweg steeds verder uitgebreid tot speciale las werken, metaalkonstruk- ties en steeds meer gespe cialiseerde apparaten bouw, sanitaire en elektri citeitswerken, industriële verwarming en niet in het minst industrieel pijpfit- ten, met een lengte die ver de 100 km. 's jaars over treft. Toch werd het aan de Ger stenstraat geen meevaller. Te veel geproduceerd la waai op sommige periodes werd door milieuvereni gingen niet aanvaard en wegens groen protest scha kelde Etna over naar de huidige vestiging in de na bijheid van Coplac aan de Industrielaan in de Hl' In dustriezone te Erembode gem waar nu beschikt wordt over een bebouwde oppervlakte van zowat 3.700 mJ. Het ligt in de bedoeling te starten met het oprichten van twee dochter-onder- nemingen waar gemoti veerde en gekwalificeerde jongeren volle beslissings recht zouden krijgen mits uiteraard periodiek relaas van de stand van zaken. Momenteel is het nog zo dat een aantal gekwalifi ceerde vaklui moet aange trokken worden uit Noord-Frankrijk. Met het Aalsters Vrij Technisch Instituut samen wordt ge hoopt dat door aanpassing van de kursussen en door de nodige stages men eer lang het geschikt perso neel in de eigen regio zal kunnen aantrekken. Aan initiatief en ambitie ontbreekt het bij bvba Et- na duidelijk allerminst. Etna maakt zich inderdaad op voor Europa 1992, En waar nodig schaaft finan cieel direkteur Wijnants, een geschikt Antwer penaar, bij. Het vertrou wen dat de firma reeds heeft weten te verwerven maakt inderdaad veel mo gelijk. Dat bovendien een bijgebouw van zowat 665 mJ en ruim 12 hoog in een paar maanden met eigen krachten, ook met de han den van beide zaakvoer ders, vooral tijdens de weekends en de pinkster dagen kon worden opge trokken en vandaag inge huldigd werd, is een staal tje van wat nooit aflatende inzet en motivatie kan be werkstelligen. Zaakvoerder Roland De Cock zegde vóór tien jaar geen flauw vermoeden er van te hebben gehad dat Etna dergelijke proporties zou aannemen in een zo vlugge groei. In zijn hulde en dank betrok hij zijn mede-voerder George Turrell, de eigen familie, de vele medewerkers en had woorden van dank voor de logistieke steun van het stadsbestuur. Hij is ervan overtuigd onrecht streeks zijn steentje te hebben bijgedragen tot het kreëren van meer werk in eigen streek. Hij wil verder blijven groeien en investeren in machines, maar vooral in de jeugd opdat «Vlaanderen meer gerespekteerd zou worden in het komend Europa». K.M.O. 's in Aalst Schepen van Ekonomische Ontwikkeling Gilbert Bourlon had felicitaties voor het dynamisme van Etna die reeds burgerrecht heeft verkregen tot ver buiten onze grenzen. Aalst wil een K.M.O.- vriendelijk beleid voeren o.m. door de kansen die geboden worden aan K.M.O.-ers op de gronden ex-Lion d'Or waar vol gend jaar een 20-tal K.M.O.-ers aan de slag kunnen. Kandidaten kun nen zich nog aanbieden tot 15 juni. Ook op het Wijn- gaardveld liggen nog mo gelijkheden na uitbrei ding. «Aalst wil als cen trumstad in het zicht van Europa 1992 een dienst verlenende rol spelen en uitwijkmogelijkheden bie den. Met zijn winkelcen trum wil het tevens een attraktiepool voor de hele regio blijven. De realisatie van een cen trum voor middenstand en ekonomische ontwikkeling in Kasteel Terlinden, is al vast een eerste positieve stap. Typische streekpro ducten komen er trouwens ook aan bod. Een aantal problemen waarmee Aalst gekonfron- teerd wordt gaat echter de bevoegdheid van een stadsbestuur te boven en kan alleen opgelost wor den in samenwerking met de hogere overheid», be klemtoonde nog de schepen. K.M.O.-Vlaanderen in Europa '92 Minister voor Buitenland se Betrekkingen Leo Tin demans, stelde dat het ko mend Europa stoelt op het Verdrag van Rome van reeds dertig jaar terug. Centraal staat het vrij ver keer op het gebied van het komend Europa met 12 lidstaten van personen, goederen, diensten en ka pitalen. De minister wees op de dringende noodzaak aan uniforme reglementering in de 12 lidstaten van het komend Europa. Momen teel is het een chaos van reglementeringen in de di verse landen. Zo heeft Duitsland alleen reeds 20.000 verschillende in dustriële normen en han teert Frankrijk er 13.000. Voor export naar die lan den is niet voldoen aan één van die vele normen, voldoende om geweigerd te worden. Gelijkschake ling en alleszins enige har monisatie is onvermijde lijk voor degelijk funktio- neren. Onze firma's krijgen dan vanaf 1 januari 1993 een afzetgebied met 320 mil joen konsumenten en dus potentiële klanten. Maar komen tot enige eenheid vereist 300 Europese wet ten, waarvan er 120 reeds klaar zijn. Als de andere volgen zal de nationale re gering ruim 50% van haar bevoegdheden verliezen. Een feit waarvan velen zich nog steeds niet bewust zijn. Bovendien is het zo dat een Europese wet steeds de bovenhand zal hebben op een nationale. Gelijkschakeling is dan ook niet te ontgaan en dat op diverse gebieden. On der meer wat betreft de roerende voorheffing waarbij wellicht nog geen uniformiteit zal worden behaald, maar dan toch enige toenadering moet worden betracht. Ook op het vlak van de sociale zekerheid heerst er nog een al te grote diversiteit waar Europese dialoog een must blijft. Ook wat betreft de munten is er nog veel werk op de winkel. Men heeft het zelfs reeds over het opstarten van een Europese bank. En last but not least zijn politieke wijzigingen even min te ontgaan. Voor de K.M.O.'s ligt hier een zware uitdaging. Hun sterkte ligt alleszins in hun flexibiliteit, hun aanpas singsvermogen en hun in gesteldheid kort bij de ba sis. 50% van onze. tewerk stelling berust trouwens bij K.M.O.'s die niet onte recht «de ruggegraat van onze ekonomie» worden genoemd. Dynamisme, vakkennis en inzet zullen hier primeren. En op dat vlak is BVBA Etna alles zins een koploper. Vlaanderen is goed gele gen om de strijd aan te gaan. Alleen hebben Vla mingen wel eens te weinig lef, te weinig durf, te wei nig zelfvertrouwen. Bij Et- na is dat zeker niet het geval. 75% van onze omzet gaat echter niet verder dan een straat tot bvb. Frankfurt. Heel wat gebieden liggen dus voor ons open. Maar ons land ligt ook open voor de elf andere lid staten... «Vlaanderen staat mo menteel in het brandpunt van de belangstelling», zegt de minister die daar enboven zegt dat Amerika en Japan naar de ontwik kelingen in Europa nauw lettend toekijken. LH Op het autovrije gedeelte van de Grote Markt, vlakbij het belfort dat zelf een symbool van gemeentelijke vrijheden is, werd verleden zaterdag een "vrijheidstapyt" gespreid. Een kleurige kunstmozaiek met rood als dominerende toon van 146 cm lang bij 95 cm breed. Steentjes in Venetiaans glas uit Vicenzia van 2 cm bij 2 cm en 4 mm hoog. 69 steenfjes in de lengte en 45 in de breedte, samen 3.107 stuks. Glasmozaiek in karamijn, vermiljoen, oranje, sienna en beige. Steentjes zonder enige porositeit, fysisch en chemisch inert, ongevoelig voor basen en zuren met uitzondering van zwavelzuur, niet beïnvloedbaar door hitte of vorst, met een hoge hardheidscoëfficient en hoge weerstand tegen drukking. I Aalst. Deze muziekmaatschappij zorgde bij de viering van 10 jaar Etna voor de nodige I ontspanning (a) Hugo Heyrman, een Ant werpenaar die in de perio de van New Reform tien jaar lang met Roger D'Hondt samenwerkte, bood dit aan Roger aan gewoon uit dankbaarheid. "Ik kon het ook te Erem bodegem in de Rossevaal- dreef op mijn oprit laten leggen doch schenk het lie ver aan de CSC, de Cultu rele Socialistische Centra le die het op haar beurt overmaakt aan de stad ten bate van de ganse bevol king. Een realisatie waarvan de kostbare steentjes zowat 80.000 fr. kosten zodat monteren op 20 cm dik beton en inleggen van ko peren staven gauw de 100.000 fr. overschrijdt. Aalst krijgt het gratis en dat is een stad niet ge woon. Die is eerder ge wend te geven...". Volgens de kunstenaar is het "Vredestapijt" een werk van simbolische waarde. Het tapijt maakt van de plaats zelf een in terieur omgeven door een vreemd aandoende buiten wereld die bevreemdend aandoet. Zowel burge meester De Maght als schepen Gracienne Van Nieuwenborgh stonden er stralend bij met aan de hals een ketting met een kraanvogel, het symbool van de Hibakushas ofte de slachtoffers van de bom men op Hiroshima en Na gasaki die verleden week te Aalst te gast waren. Hu- go Heyrman, eigenlijk een schilder, is met deze mo- zaiek niet aan zijn proef stuk toe. Hij liet er reeds een leggen te Watou aan de Franse grens en werkt momenteel aan een groots projekt voor een Ant werps metrostation. Vier dagen lang werkte Hugo Heyrman eraan samen met onze stadsgenoot te gellegger Marcel Arijs op een betonnen voet in het stadsmagazijn. Het ontwerp is reeds an derhalf jaar klaar en de realisatie duurde dus ook amper enkele dagen. Toch heeft het vele maanden ge duurd alvorens er schot in de zaak kwam. Onder meer omdat de Kommissie van Monumenten en Landschappen en haar ze ge moest over geven en dat loopt meestal niet zo maar van een leien dakje. Andere vooropgestelde mogelijke plaatsen waren het Keizerlijk Plein of de Houtmarkt maar finaal opteerde het stadsbestuur voor de Grote Markt, een alleszins veel bestreden doch onbereden plaats. En voor wie soms bij het bewonderen van het mooi kunstwerk het noorden zou verliezen is er een kompas met de vier wind streken bij aangebracht. Voor Mare Galle, voorzit ter van CSC De Rank, is dit tapijt een gratis bijdra ge van zijn organisatie voor het projekt "Kunst in onze stad". Spijtig genoeg liet het stadsbestuur gele genheden voorbijgaan om op de Grote Markt een standbeeld op te richten voor illustere Aalstenaars die wellicht meer dan Dirk Martens zelf met Aalst verbonden waren. Kuituurschepen Gracien ne Van Nieuwenborgh zegt dat we samen de vre de hoog in het hart dragen en dat deze geste van CSC De Rank hiervan een blijk is. Nadat schepen Edgard Hooghuys, nog niet volle dig hersteld van een afge scheurde achillespees, zich verdienstelijk had ge maakt door met zijn kruk de stadsvlag over het tapijt gespreid te houden droeg Mare Galle dit Vredesta pijt over aan het stadsbe stuur en mocht schepen Van Nieuwenborgh met enige medewerking het ta pijt onthullen dat door ie dereen als prachtig werd aangezien. Het stadsbestuur toonde zich verder met de vredes- problematiek begaan door deze materie toe te voegen aan de bevoegdheid van schepen Patrick De Smedt. Aalst. Onlangs werd dit stadsgebouw gerestaureerd. Een goede zaak al denken de buurtbewoners daar blijkbaar anders over, althans wanneer we kunnen verder gaan op de kommentaar op de bordjes (a) Met een plechtige eucharistieviering in de dekanale Sint- Martinuskerk, een ontvangst ten stadhuize door schepen van middenstand en ekonomische expansie, het uitrei ken van eremedailles en erediploma's en tenslotte, hoe kon het anders, met een banket vierde de Beroepsvereni ging voor Patroon-Haarkappers en -kapsters van Aalst en omgeving het feit dat de vereniging sinds 2 december II. het epitheet «koninklijke» mag voeren. Naast toespraken door etalages. Het beroep werd schepen Gilbert Bourlon, opgewaardeerd via tech- nationaal voorzitter J. nisch en artistieke afdelin- Baudouin, voorzitter van gen, door nauwe onderlin de Vlaamse kringen J. ge samenwerking en door Leemans en voorzitter het organiseren van wed- Pierré Roèlant van de strijden. C.A.A., klub die hardnek- De vestigingswet van 1962 kig vasthoudt aan haar legde verdere wildgroei Franstalige benaming lam en enkel gediplomeer- «Club Artistique Alost», de kappers konden zich dit alles gekoördineerd nog vestigen. De vereni- door nationaal voorzitter ging zette zich bovendien van Middenstandsvereni- met nooit aflatende inzet gingen Luc Van Dorpe, in voor tarieven en tegen een stadsgenoot, was sluikwerk. vooral J. De Waele aan Via de inzet van Pierre het woord in naam van de Roelant en zijn Club Ar- Koninklijke Vereniging tistique konden mode- voor Patroon-Haarkap- trends gevolgd worden via pers en -kapsters. Na een wekelijkse trainingen, se- halve eeuw aktiviteit is de minaries en shows. Deel- vereniging fier op haar nemen aan deze aktivitei- nieuwe titel. Op 15 maart 1937 werd er mee gestart door een negenkoppig be- Uitgeverij Kluwer start met een stuur onder leiding van gloednieuwe publikatie De August Boelens. Eerste Gids Kunst in Vlaanderen». konkrete doelstelling was een losbandige publikatie die het bekomen van een slui- vJer. .gro!e domeinen van de ten werd dan ook een must om bij te blijven. Huldiging Dertien leden, onder wie 5 bestuursleden werden ver volgens gehuldigd. De gouden medaille van de Kroonorde ging naar Dési- ré Leemans. Die van de Orde van Leopold II naar Pierre Toelant, Gabriëlle De Moor en Remi De Schutter die er het Bijzon der ereteken eerste klasse bovenop kreeg. Dat erete ken was er bovendien voor Louis Segers, Gilbert De Waele, Freddy Steenhout, Frans Van Belle en Leon- tine Van der Vincken. Voor hun 25-jarig lidmaat schap als bestuurslid van het Nationaal Verbond der Haarkappers van Bel gië werden in de bloeme tjes gezet: Jos De Waele, Alfons De Veylder, Oscar De Rijck en Clement De Wolf. LH tings- en rustdag. Aanvan kelijk werden dat de na middagen van zon- en maandag. Veroorzaakten de oorlogsjaren een af scheuring, na WO 2 viel alles terug in de plooien. Ondertussen werd een lan ge weg afgelegd. Scheer mes en inzeepbakje van de barbier liggen nu als anti- kwiteiten te pronken in beeldende kunst bestrijkt. Voor meer informatie: Klu wer, Wetenschappelijke Uitge verij, Santvoorbeeklaan 21-23 te 2100 Deurne. In het kiesarrondissement Gent-Eeklo zal bij de Europe se Verkiezingen gebruik ge maakt worden van een stemsysteem voor blinden. Het is een Europese primeur. Ook nu schrijft het staatssekre- tariaat voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie een Persprijs Roeland Dirks uit. De bedoeling is een extra stimulans in te bouwen om de milieujoumalistiek op te waar deren. Het Wereldfestival van de volkskunst is aan zijn 31' uit gave toe in Schoten; Volks dansgroepen uit Argentinië, Brazilië, Frankrijk, Togo, Sri Lanka, de Maagdeneilanden en Polen nemen eraan deel.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5