«Land van Aalst» werk maken van industrieterreinen Zottegem en Geraardsbergen Naast Prinsenkamer ook Prinsengarde in Aalst Superbrocante brengt Rariteitenfestival ONZE K.M.0.S in het zicht van 1992 Woonwagenbewoners Blektestraat blijven zonder water VD-Juniors"Sluit Aalsterse Ring" Smal, smaller, smalst Marysa, wat heb je toch gedaan? 6 - 2.6.1989 - De Voorpost Keilershallen Aalst In een persmededeling stelden Agalev-verant- woordelijken dat indus trieterreinen in het arron dissement inderdaad een probleem vormen, dat het gevoerde beleid slordig is en dat het alleszins anders kan. Dus, vooruit met de geit. Zo ekologisch als ekono- misch is ons arrondisse ment slecht bedeeld. De werkloosheid is hier ho ger, er zijn meer pende laars en jongeren wijken noodgedwongen uit. Het inkomen ligt hier lager en de behuizing haalt qua kwaliteit het gemiddelde niet. De ekonomische in- frastruktuur is onvoldoen de uitgebouwd en de in dustrie onevenwichtig in geplant. Met o.m. Amy- lum en de vervuilde Den der laboreert Aalst aan milieuproblemen en bo vendien is de streek toeris tisch weinig attraktief. Industrieterreinen on dermaats gebruikt Dat er in het noorden van het arrondissement te wei nig industrieterrein is wijt Agalev aan een slordig be leid. De industrie breidde zicht te zeer horizontaal uit en beslaat heel wat meer ruimte dan nodig. En doordat bedrijven in industrieterreinen on rechtstreeks gesubsideerd worden trekken zelfs niet hinderlijke bedrijven weg uit wooncentra naar een industrieterrein en kunnen hun gronden in wooncen tra duur te gelde maken. Dat de interkommunale Land van Aalst slechts 25 bebouwing van de tota le oppervlakte eist, waar bij zelfs dienstwegen en parkeerplaatsen als «be bouwing» worden aange zien, is evenmin een nade lige faktor qua nuttig ge bruik van de industrie- gronden. Grote ruimten, in het beste geval gazon, blijven dan ook tientallen jaren onproduktief. «Het kan ook anders» Agalev stelt dat aan ge westplannen zo weinig mogelijk mag veranderd worden. Andere gebieden mogen niet gewijzigd wor den tot industrieterrein. Bovendien moeten bedrij ven gedwongen worden ekologisch verantwoorde produkten te maken met minimale hinder. Ten slotte horen indus triële en ambachtelijke bedrijven slechts thuis op een industrieterrein zo ze voor omwonenden hinder lijk kunnen zijn. Konkreet in het arr. Aalst - Er moet voorrang ver leend worden aan promo tie van de reeds uitgeruste doch haast lege industrie parken van Geraardsber gen en Zottegem. De af stand tot autostrades speelt hierbij een negatie ve rol. - Het 21 ha groot Wijn- gaardveld, op het gewest plan voorzien als indus triegebied, kan daartoe uitgerust worden. - De ambachtelijke zones Lion d'Or Aalst en Neder- wijk Ninove moeten pas send ingevuld worden. Voor Lion d'Or is die pro cedure reeds ingezet. - Nieuwe industrie voorge steld door de interkommu nale «Land van Aalst» als «Anderenbroek» (Den- derleeuw-Haaltert) en «Steenberg» (Erpe-Mere), samen 100 ha landbouw grond, zijn voor Agalev absoluut onaanvaardbaar. - Wel moeten oude indus trieterreinen waar nu vaak vervallen fabrieksgebou wen staan en soms dicht bij een kem liggen gereku- pereerd worden voor niet- hinderlijke bedrijven. - En als er dan toch drin gend nood aan industrie terreinen zou zijn kan ge dacht worden aan uitbrei ding van het industrieter rein van Erpe-Mere tussen de 240 en de Keerstraat. Vooruit met de geit De Interkommunale Land van Aalst moet dringend werk maken van de indus trieterreinen Geraardsber gen en Zottegem want daar is de nood het hoogst. Agalev dringt aan op in spraak en informatie «want de materie is veel te belangrijk om overgelaten te worden aan een klubje dat zelfs niet demokratisch verkozen is». Er is nood aan kontrole en evaluatie van de werking van de In terkommunale door de ge meenten. Agalev vindt alleszins de Interkommunale een goed werkinstrument zo de ge specialiseerde kennis beter gebruikt wordt en er krea- tief werk wordt geleverd. «Meer dan dwaas verpas sen van nog maar eens andere stukken landbouw grond»... Aalst. Een beeld dat wellicht op de brokantenbeurs zal te zien zijn. In de Beekveldstraat in langs de verkeerde kant meevallen om door te ge- Aalst valt het wel eens van de straat ook nog een raken, maar de vrachtwa- meer voor dat het rijvak te plaatsje zoeken, dan gens is een ander pro- smal is. Toch kunnen er wordt het natuurlijk moei- bleem. En die rijden er nu gemakkelijk twee auto's lijker. En dat verkeerd vrij veel in deze anders zo elkaar passeren. Maar parkeren gebeurt er met rustige straat, wanneer de wagens langs de regelmaat van de klok. de kant geparkeerd staan Voor een personenwagen en er komt zich iemand wil het dan nog wel eens da De Keizershallen in Aalst: vaak gebruikt voor kama- valeske toestanden, maar gedurende het "gewone" jaar ook geregeld het to neel voor allerlei tentoon stellingen en beurzen. Een prima akkomodatie, een ruime parkeergelegenheid (meer dan 400 auto's en bovendien: kosteloos!) en vanuit het hele land ge makkelijk te bereiken, zo wel via de (auto)weg als per trein en/of bus. Dat hebben de jongens van Topexpo, de organisa toren van "Superbrocan te" duidelijk bekeken want op zaterdag 17 en zondag 18 juni, telkens van 10 tot 18 uur brengen zij een honderdtal profes sionele standhouders bij een voor een uitgebreid overzicht van wat de markt op het vlak van snuisterijen, leuke hebbe dingetjes, rariteiten, zeg maar "gadgets" uit vervlo gen tijden te bieden heeft. Niet het echte grote en peperdure antiek dus, evenmin de échte rommel maar het pittige, het anek dotische, het nostalgieke dat mijmerend doet terug denken aan de tijd toen alles zoveel rustiger verliep. Hoewel... rustig is niet het goeie woord als men met een hele strèèt spet terende juke-boxen uit de vijftiger en zestiger jaren gekonfronteerd wordt, al zullen ze (gelukkig) niet allemaal tegelijk spelen. Grammofoons zullen et ook zijn, en tabaksdozen,! en pijpenrekjes, en peper en zoutstelletjes in ge kleurd glas, en bakelieten radio's en... allicht teveel om op te noemen, maai allemaal in de dekoratieve sfeer en... met betaalbare prijskaartjes voor wie iets origineels zoekt. De naam "Superbrocante" is de vlag die een zeer gevarieerde lading moet en zal dekken. De organisatoren zijn wat dat betreft niet aan hun proefstuk: dat heeft het grote sukses van "Cu-; riosa", de eerste en be langrijkste Vlaamse bro- cantebeurs in Mecheleni reeds aangetoond. De ochtend van de Eu ropese verkiezingen kan dus best nog een aange naam staartje krijgen in de Aalsterse Keizershallen, in afwachting van de uit slag... En de toegang kost slechts 100 frank (kinde-l ren tot 13 jaar gratis). Aalst. Met een personenwagen gaat het nog net, maar een vrachtwagen komt hier niet door (a) De PW-Jongeren van het arrondissement Aalst or ganiseerden een gespreks- avond in zaal Eden Roe te Lede waar Europees par lementslid Karei De Gucht uit Wieze-Lebbeke het had over «de konkur- rentiepositie van onze K.M.O's in het zicht van Europa 1992. Volgens spreker ligt de bekendheid van «1992» vooral aan de tribulaties van de Genera le Maatschappij en Carlos de Benedetti die ons land begin vorig jaar beroer den. We werden plotseling gekonfronteerd met een realiteit waarvan impakt en gevolgen moeilijk te ra men zijn. Karei de Gucht vertaalde deze problematiek naar de K.M.O's van de eigen re gio toe. K.M.O.'s die de overgrote meerderheid van de Vlaamse bedrijven vormen en de ruggegraat zijn van onze ekonomie. Ook kleine bedrijven zul len de gevolgen van Euro pa 1992 aan den lijve erva ren. De Europese een- heidsmarkt zal immers in grijpende veranderingen teweegbrengen. Een aan tal spelregels zullen even min geldig kunnen blijven en de gevolgen ervan zijn niet zo maar te overzien. Begin 1987 werd reeds een eerste aktieprogramma met het oog op de K.M.O.'s goedgekeurd. Daartoe werd zelfs binnen de kommissie een speciale werkgroep opgezet die lui stert naar de naam «Task- force». Een werkgroep met koÖrdinerende funktie die er moet voor waken dat de belangen van de K.M.O.'s niet wor den geschaad. Prof Don- ckels van het K.M.O.-Stu diecentrum van de UF- SAL Brussel kiende een formule uit voor het meten van en het streven naar ekonomisch sukses van de K.M.O. Daaruit zou blij ken dat ook na 1992 de K.M.O.'s een zuiver loka le strategie zouden kunnen blijven volgen. Uiteraard mits andere suksesvoor- waarden dan wel te vol doen. Daarbij kan samen werking met K.M.O.'s uit andere landen bevruch tend werken, maar er zijn ook andere uitwegen. Zo kan bvb. een klein bedrijf in een ééngemaakte markt zoeken komplementair te werken ten overstaan van één of meer grote onder nemingen. Een uitweg die door de spreker per eko nomische sektor gedétail- leerd werd doorgelicht. Aalst. Het is soms moeilijk in de Beekveldstraat, vooral wanneer er enkele wagens zich aan de verkeerde kant van de straat parkeren (a) den de aan de aansluiting verbonden kosten uit ei gen zak te betalen, werd aansluiting hen toch ge weigerd. Wellicht in di hoop van het bestuur dr, deze bewoners ten eind j raad toch de standpla/ j zouden verlaten. Ook de tussenkomst vi\ het Werk Vlaams Overla) Woonwagenbewoners mocht niet baten alhoewel duidelijk gesteld werd dal een feitelijke aansluiting niet zou aanzien worden als officiële erkenning van de ingebruik genomen standplaats. Volgens Agalev wordt "het niet verstrekken van een elementaire nutsvoor ziening gehanteerd als machtsmiddel om mensen te doen opstappen zonder eigenlijk te weten waar heen". Agalev dringt dan ooi aan op onmiddellijke aan sluiting op het waterbede- lingsnet in afwachting dal er een valabel alternatief in samenspraak met de be woners uit de bus komt. 1 (l.h.)J De woonwagenbewo ners in de Blektestraat te Hofstade kregen van de Administratie voor Ruim telijke Ordening (AROL) bevel om vóór 1 april het door hen ingenomen terre in te verlaten. Geen april- vis doch bittere ernst. In de gemeenteraad werd over de zaak gedebatteerd doch alles bleef zoals het was nadat de bewoners van de woonwagens een open brief aan het ge meentebestuur gericht hadden. Ze hebben op hun zowat 15 are groot terrein wel elektriciteit en aansluiting op de kabeldi stributie doch beschikken niet over water. Het stads bestuur weigerde immers aansluiting op het water- bedelingsnet. De woonwa genbewoners moeten dan ook in emmers of om het even welke recipiënten water aandragen van el ders wat uiteraard bij voortdurende jarenlange herhaling tot wrijvingen leidt. Alhoewel de woonwa genbewoners gesteld had- Reeds tientallen jaren heeft Aalst de «Aloude Kaiserly- cke Prinsencaemere» waarin de prinsen na afloop van hun jaar «regering» worden opgenomen op de zondag na karnaval, de zogenaamde Prinsendag. Eerder werd die met veel brio gevierd doch geleidelijk slankte die viering nogal af. Tja, Marysa heeft de ou derlijke woning verlaten en heeft haar intrek geno men bij de man waarmee ze die ochtend in het hu welijk trad. Niets aan de hand dus tenzij voor een paar spuiters die het nodig spandoek maar men ver- vonden om Marysa te wij- gat er bij te schrijven dat zen op de onvergeeflijke Marysa nu een droom van fout die ze heeft gemaakt, een echtgenoot heeft en Voor twee mandarijnen en dat wil ook wat zeggen, een banaan je moeder la ten staan, zo staat er op de da Momenteel krijgt de Prin senkamer van Deken Si mon D'Hondt echter tegenwind. Simon zelf moest reeds gas terug ne men hij zijn verkiezeng tot ondervoorzitter van het Stedelijk Feestkomitee om plaats te kunnen maken voor de officiële PW- Kandidaat Mario Van Stij- vendael. Bovendien werd en nu naast de Prinsenka mer ook een Prinsengarde opgericht. Niet te verwar ren met de reeds lang fun gerende Prinsengarde die dan staat voor de ruiters die de Prins karnaval tij dens de kamavalkade be geleiden. Het gaat nu echter om een initiatief van twee karna- valprinsen die niet wensen zich te laten opnemen bij de Prinsenkamer doch zelf de Prinsengarde opricht ten en daarmee de volgen de prinsen de keuze laten tussen Kamer en Garde. Het gaat hier dan om Frank Van Rijmenant en Patrick De Neve. Het AKV, Aalsters Kar- navalverbond vreesde een ogenblik dat deze twee strijd roet in het eten zou gooien wat betreft de or ganisatie van de Aalsterse Avond. Frank Van Rijme nant zegt dat er op dat vlak niets te vrezen valt. Een tijdje geleden zegde Frank een reeks shows te zullen organiseren waarbij elke deelnemende Kama- valvereniging goed zou va ren. Hun kas zou er im mers met zowat 4 5.000 fr mee gespijsd worden. Wat dan in schrille tegen stelling staat volgens Frans met de resultaten van de door de Prinsenkamer georganiseerde aktivitei- ten. Van de travestieshows en de boni van de stand van de Kamer tijdens de Jaarbeurs zouden de kar- navalverenigingen niet be ter geworden zijn. Een bewering die de men sen van de Kamer alleszins niet nemen. Gezegd wordt dat «wie niet tot de Prin senkamer behoort zich Be ver niet met de intern keuken zou moeten be moeien». Het is dus momenteel zc dat de monopoliepositie van de Kamer verloren gaat en dat er nogal wa: spanningen in de karnaval- wereld kunnen verwach: worden. Reeds lang is geweten dat de énig goede en haal bare oplossing voor het parkeerprobleem, ook te Aalst, erin bestaat par kings te kreëren aan de periferie en via permanen te busjes de verbinding te verzekeren naar het overi gens autovrij stadscen trum. Dat zien we in Duitsland op diverse plaatsen reeds lang en ook Hasselt heeft dit systeem met sukses ingevoerd. Ook de Juniors van de Vrije Demokraten ijveren voor een dergelijke oplos sing maar hebben het dan niet over een autovrij maar over een verkeers arm stadscentrum. Een middenoplossing die de kool en de geit wil sparen en de ervaring heeft reeds voldoende aangetoond dat zulks meestal niet haal baar is. De VD-Juniors stoelen hun stellingname op een studie die er rekening mee houdt dat niet alleen Aal sterse straten te kampen hebben met enige flessen hals maar ook dat naast de administratieve gebouwen het station en het steeds uitbreidende Amylum zich in dat stadscentrum bevin den en er nog bezwaarlijk uit weg te denken zijn. De VD-Juniors die ook deel uitmaken van het pas opgerichte Forum voor Verkeersbeleid, vragen meer aandacht voor de zwakke weggebruiker. Geopteerd wordt boven dien voor het oprichten van een werkgroep met naar de technici toe advi serende funktie. Deze laatste zouden dan de ge formuleerde voorstellen in haalbare oplossingen moe ten vertalen naar het be leid toe. De ring sluiten Fundamentele optie van de VD-Juniors is het slui ten van de Ring. De ver binding dus van aan het kruispunt van de Brussel sesteenweg met de Ael- brechtlaan naar het opnt- tenkomplex van de auto snelweg. Uiteraard weten ook de VD-Juniors dat om het even welke konstruk- tie het natuurgebied Os- broek schade zal toebren gen. Daar tegenover staal dan de permanente file vorming over de Zeeberg- brug en naast het Stads park naar het verkeers knooppunt De Haring dal zelf aan rekonstruktie naai een ovaal plein toe zou zijn. Af te wegen dus de milieuhinder van een te realiseren verbinding of de voortdurende files met alle gevolgen, ekonomische, verkeersgevaarlijke en mi- lieubezwarende. (l.h.)

De Voorpost | 1989 | | pagina 6