De schilder bij uitstek van het landelijk leven Dirk Beurms eindelijk aangesteld Telepaat-helderziende JIM MURRAY bracht fantastisch optreden te Aalst Stadspersoneel in het groen Kunstschilder Georges Teugels te Aalst Info-avond voor paraplegiekers en tetraplegiekers te Aalst De Voorpost - 9.6.1989 - 11 In een periode waarin experimenteren in de kunst schering en inslag is, waarin abstrakte kunst en non-figuratieve kreaties trendzettend zjjn en waarin «kunstzaken» op de beeldbuis voor heel wat ergernis zorgen waarbij wie dat niet begrijpt als voorbijgestreefd en niet-begrijpend wordt versleten vormt een tentoonstelling van werken van Georges Teugels een verademing, een oase van rust, een moment van bezinning. Georges Teugels paart inderdaad inspiratie aan technisch meesterschap dat heel wat eigentijdse schilders ontbreekt waarbij deze zich dan liever naar moderne stromingen wenden om technische onmacht te verdoezelen. Dergelijke tentoonstelling kan u te Aalst tot en met zondag 11 juni nog meemaken in de ridderzaal van het belfort, het oudste schepenhuis der Nederlanden. Bij de druk bijgewoonde vernissage verleden vrij dag ontmqetten we inder daad geen enkefe bezoe ker die niet enthqusiast was over de tentoongestel de werken. Ofwel zag hij er de bevestiging van wat hij reeds wist dat Teugels een grootmeester is met wereldklasse ofwel werd hij duidelijk geïmponeerd door de lieflijke charme die van zijn romantisch werk als een fluïdum ieder kunstminnend hart be roert. Zijn oeuvre ken merkt zich inderdaad door een uitgesproken liefde voor het agrarische volkse types, paardenge- spannen, neerhoftafereelt jes en bloemenkomposi- ties stoelend op een uitgebalanceerde kompo sitie, het meesterlijk be heersen van de techniek en een uiterste zorg voor het detail. Dat ook u in genreschilder Georges Teugels een nieuwe Rem brandt, Adriaan Brouwer of Frans Hals vermoedt is dan ook zeer begrijpelijk. Aalst. Een van de typische werken van Georges Teugels Natuurtalent die veel aandacht schenkt aan het leven op het platteland. De op 4 januari te Sint- (a) Gillis-Dendermonde ge- Gemeenteraad van Erpe-Mere voltallig: Er is al heel wat diskussie geweest voor de opvolging van tx-schepen U. De Grave. Niet alleen binnen de VU- fraktie heeft dit voor minder verkwikkelijke problemen gezorgd, maar ook in de vorige gemeenteraadszittingen is deze plaatsvervanging het onderwerp geweest van heftige en soms luidruchtige gedachten wisselingen. Ein delijk is de zaak geregeld en kunnen de zittingen «regelmatig» verlopen, nu dat Dirk Beurms beëidigd is. Erpe-Mere. VU opvolger Dirk Beurms, na lang wachten uiteindelijk dan toch beëdigd (jv) In Aalst werd onlangs een ker op het psychische, vzw Piekernie opgericht. De vzw Piekemie wil zich De vereniging groepeert aktief inzetten voor de re- para- en tetraplegieker en 'integratie van deze mensen ze werd gesticht door het en hen zoveel mogelijk in- verplegend personeel van schakelen bij de uitwer- het revalidatiecentrum van king en de uitvoering van net Universitair Zieken- de aktiviteiten. huis van Gent. Het verple- Op vrijdag 16 juni e.k. om gend personeel heeft kun- 19.30 uur wordt door de nen ervaren dat para- en vzw Piekernie een info- tetraplegiekers met heel avond georganizeerd in de wat problemen hebben af zaal 't Kapelleken in de e rekenen, problemen die Meuleschettestraat 43 te ™et a,1fen of uitsluitend Aalst, waar men alles kan P het fysisch vlak zijn te vernemen over dit initia- situeren, maar ook en ze- tief. Het aanslepen van de aan stelling van de Burstenaar is te zoeken in de onvere nigbaarheid van het man daat-opvolger van Chr. Baeyens en haar ambt als gemeentebediende. Zij moest kiezen tussen beide en bijgevolg voor één van de twee ontslag nemen wat zij tot voorheen niet deed. De onenigheid leidde tot heel wat politieke perike len waarbij de VU-fraktie de schuld gedeeltelijk op de rug van de meerderheid schoof en zelfs een klacht indiende bij de bestendige deputatie omdat de zaak te lang aansleepte. Intus sen is het ontslag er toch gekomen en eindelijk werd D. Beurms door bur gemeester De Langhe beë digd en heeft hij zijn plaats bij de oppositie kunnen innemen. Toch kon VU-fraktielei- der J. De Vuyst niet nala ten om andermaal tussen te komen omdat volgens hem het schepencollege niet korrekt gehandeld heeft in deze zaak. Hierbij wees hij op het feit dat het college pertinent wist dat er onverenigbaarheid was en men bijgevolg de eerste opvolger(ster) onmiddel lijk voor de keuze had moeten stellen, vooral om dat het aan raadslid J. De Wolf beloofd was. Daar bij, aldus de interpellant, heeft het college geluk ge had dat betrokkene vrij vlug ontslag ingediend heeft. Tot besluit richtte hij zich tot burgemeester De Langhe: «De voorzit ter heeft ons gewezen op de onvolwassenheid van de VU, maar wat we hier meemaken is de onbe kwaamheid en de kwade trouw van het college en de burgemeester mag zich niet moeien met de VU; daarom moeit u met uw eigen verschrompelde PW en houdt uw agressie voor u zelf». Burgemeester De Langhe vond dat de aantijgingen van raadslid De Vuyst niet thuishoren in een gemeen teraad en stelde dat het college niet zwaar tilt aan de klacht van de besten dige deputatie. Bovendien had betrokkene, Chr. Baeyens, een andere keu ze kunnen maken zoals politiek verlof en het is zeker geen onbekwaam heid vanwege het college. Bovendien besloot De Langhe: «Op verdachtma kingen antwoord ik niet en ik wil boven alles de sere niteit behouden en het is vooral dank zij de voorzit ter van de raad dat deze laatste thans volledig is.» JV boren Georges die spoedig met zijn ouders zou uitwij ken naar de landelijke Potaardeweg te Lebbeke op de buurt Heizijde was een natuurtalent die reeds van in zijn prille jeugd door de tekenmikrobe was gebeten. Reeds in de kleu terklas hanteerde hij heel wat pijpjes kleurkrijt en werden buren gezegend met menig gekleurd muurtje. Amper 16 volgde Georges reeds tekenlessen te Parijs en later vervol maakte hij zich aan de Brusselse Akademie voor Schone Kunsten waar zijn werk geroemd werd om wille van verfijnde weer gave van het detail. Het boerenleven Niettegenstaande zijn stu diën in steden is Georges Teugels toch steeds de schilder van het boerenle ven gebleven. Hij woont inderdaad in een typisch agrarische wijk waar ook nu nog steeds boerderijen, velden en weiden te vin den zijn. Plus uiteraard echte boerse volksmensen die hij dan ook met voor liefde afbeeldt. Zijn vader die hij helaas een paar maanden terug op 87-jari- ge leeftijd verloor was zijn meestgeliefd model. Maar ook Slinke Miel, Den Bruinen, Peke Van Belle, Leon van Kloekes, Oscaar de visser, de Witte van Zoons en tal van andere volksfiguren waren voor Teugels dankbare onder werpen. Georges Teugels toont er zich een sociaal- geëngageerd man die ook in zijn schilderijen oog heeft voor de jeugd. Paarden Maar niet alleen de mens interesseert Teugéls. Paar dekoppen, paarden tout court en paardengespan- nen zijn een van zijn meest geliefkoosde specialitei ten. De muskulatuur van het paard heeft voor hem geen enkel geheim en zijn technisch vakmanschap heeft niet het minste pro bleem met een exakte weergave ervan. Fraaie taferelen schildert Teugels ook met de bin nenkoer van een boeren hof met kar of kruiwagen, en quasi vanzelfsprekend er tussen in, enkele kip pen. Totaal natuurge trouw weergegeven. Le vendig tot en met. En niet minder mooi schildert hij prachtige ruikers waarin uiteraard veldbloemen niet ontbreken. Teugels bezit de gave tij dens een kreatieve oog opslag een totaalbeeld op te vangen en deze momentopname uit te bouwen tot een samenhan gend en boeiend tafereel waarin zijn liefde tot de natuur en tot de mens dui delijk straalt. Mens, dier en plant Voor alle drie heeft Teu gels evenveel interesse. Zijn grote verdienste is dan ook dat hij taferelen die dreigen teloor te gaan voor de komende genera ties vastlegt en wegster vende schoonheid als on uitputtelijke inspiratie bron kristalliseert in doe ken met het clair-obscur en de patine waarvan hij alleen het volkomen mees terschap bezit. Liefst gaat hij uit van war me, donkere bruinen naar goudgelen toe en laat er het licht in rustieke schoonheid op schijnen. Zijn werken zijn dan ook stuk voor stuk technisch als inhoudelijk juweeltjes van en geschikt voor alle tijden. Veelzijdig Georges Teugels toont zich als technisch virtuoos een magiër met lijn, vorm en kleur. Als opmerkzaam archivaris legt hij eeuwen oude tradities vast voor het nageslacht. Als bio graaf vertelt hij het wel en wee van het boerenleven. Als volleerd komponist kreëert hij visuele concer- ti van subtiele menselijke schoonheid en als ambas sadeur draagt hij deze kul- turele rijkdom uit tot ver buiten onze grenzen. Als filosoof tenslotte weet hij de waarde doch tevens de vergankelijkheid van het leven vast te leggen in een tintelende blije, en gulle lach, een emotioneel moment. Nationaal en internatio naal Georges Teugels komt voor in heel wat belangrij ke nationale en internatio nale naslagwerken. Hij kreeg, zeer verdiend, heel wat onderscheidingen o.m. in Parijs, Blois, Lau sanne en Geneve en expo- Aalst. De kunstenaar poseert bij een van zijn werken, een schitterend in kleur gezette paardekop. (a) Aalst. Ook de mensen van de boerebuiten zijn een van de geliefkoosde onderwerpen van Georges Teugels, (a) seerde zowat overal in Vlaanderen. Laatste keer in Ridderzaal Als onze informatie klopt wordt deze tentoonstelling in de ridderzaal van het belfort de vijfde te Aalst en eveneens de laatste in deze zaal. Het stadsbe stuur speelt inderdaad met de idee deze mooie zaal vanaf volgend jaar niet meer open te houden voor tentoonstellingen al brengt dat wel heel wat zaad in de stadskas doch er de dienst toerisme konstant in onder te brengen met als ten toongestelde schilderijen deze die de stad zelf in bezit heeft. In hoeverre deze nieuwe formule deugdelijk zal zijn of niet zal de toekomst uitwijzen. Bij de vernissage verleden vrijdag zorgde recensent Louis Van der Hilst voor de gelegenheidstoespraak. Hij benadrukte de eigen visie van Georges Teugels op het agrarisch leven in een zeer eigen stijl met zin voor perfektionisme. In onze periode van business is business geldt bij hem nog steeds respekt voor de essentiële en traditionele waarden van het leven. Respekt eveneens voor de kunstliefhebber waaraan hij nooit een werk zou af leveren dat niet tot en met af is. In zijn «Bierschenker» hebben we een typisch staaltje van Teugels' mees terschap in de «clair- obscur-techniek». In zijn monkelende «Filosoof» en in zijn «Pijproker» toont hij zich een merkwaardig mensenkenner en psycho loog en zijn twee- en drie spannen zijn telkens unie ke realisaties. Ook simpe le veldboeketten tovert hij om tot artistieke hoog standjes. Zelfs in stille vens, hoe paradoxaal dan ook, weet hij leven te wek ken op de hem eigen wijze. Een aanrader alleszins. U kan in de belfortzaal nog terecht tot en met zon dag 11 juni elke weekdag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Op zondag van 14 tot 20 u. LH Een fenomeen als Jim Murray observeren en be studeren is zeker geen si necure. We moeten heel voorzich tig zijn, met al te arrogant te zijn wat psychologisch theoretiseren betreft, maar wel ruim én nederig, gezien onze kennis een druppel is en onze onwe tendheid een oceaan. Vooral wanneer we dan geconfronteerd worden met de fascinerende per soonlijkheid van Jim Mur ray voelen we ons ietwat onwennig, want dit is geen man, waarop zomaar een etiket kan worden geplakt. Inderdaad draagt hij een heel complex van wonder lijke capaciteiten in zich en zijn optreden op 28 april 11. zal nog een hele tijd blijven nazinderen bij het publiek. Tijdens de eerste experi menten - psycho-grafolo- gie - genoemd, ontleedde hij als de beste zieleknij- per, binnen de kortste ke ren met grote trefzeker heid het karakter, de ge dragingen, de gevoelswe reld en andere aspekten van de menselijke per soonlijkheid. Wat meer is, hij schouwde de kandida ten diep in de ziel, soms zelfs doordringend tot de verste en donkerste hoek jes. De spontane, ludieke en vrijmoedige manier van praten zorgde voor heel wat opwinding en lol in de zaal. Gedurende het tweede ge deelte behandelde hij dan de door het publiek vrij willig afgegeven foto's. Als een levende scanner bracht hij zijn bevindingen in beeld met een energie en een mimiek, gewoon niet te evenaren. We we ten dat lichaam en geest niet los van elkaar te den ken zijn, dus één geheel vormen, vandaar dat be paalde lichamelijke ver schijnselen, vreemd aan de eigen persoonlijkheid dan ook onmogelijk kun nen uitblijven in geval de vreemde fluïde binnen dringt. Wie aandachtig heeft toe gekeken, heeft ongetwij feld de voortdurende ver andering van bewustzijn stoestand geregistreerd, een BEWIJS dat Jim Mur ray inderdaad de fluïde volledig in zich opneemt. Dergelijke bewijzen liggen niet zomaar voor het ra pen en de Heer Murray is dan ook uniek op dit vlak. Zó overduidelijk kunnen deze verschijnselen zelden worden waargenomen. We konden merken hoe de pupillen zich afwisse lend verwijdden en ver nauwden, de soms bijna koortsige schittering in de ogen, de glazige, versluier de of harde blikken ver raadden de talrijke en ver schillende emoties die hij onderging. Gelaatszenuwen en -spie- ren waren eveneens totaal betrokken bij dit proces van transformatie. Naast al deze uiterlijk waar neembare feiten mogen we ook niet uit het oog verliezen dat bloeddruk, hartslag en ademritme aan konstante verandering on derhevig zijn. Het publiek vindt het natuurlijk leuk wanneer hij op zo'n onna volgbare manier uiting geeft aan de persoonlijk heid van iemand die zich op een foto bevindt, maar vermoedt niet altijd welke enorme begaafdheid en konstitutie hiervoor is ver eist. Jim Murray heeft ons bewezen dat hij perfekt in staat is een separate reali teit waar te nemen door de merkwaardige eigenschap die hij bezit nl. zich van de eigen persoonlijkheid to taal te kunnen losmaken. We kunnen gerust stellen dat in zijn brein, in die fabuleuze elektronische dans, de schijnbare tegen stellingen: emotie en intel- lekt, vrijheid en discipline. rede en intuïtie, chaos en orde, werkelijk in kreatie ve harmonie aanwezig zijn. Aalst en omgeving kijkt hoopvol uit naar een vol gend optreden, dat naar we hoorden fluisteren, eind augustus e.k. zou plaatsvinden. Hieromtrent publiceren we tijdig nadere infor matie. De namiddag in het groen, georganiseerd door het stadspersoneel onder pa tronering van elke discipli ne door een schepen lever de volgende laureaten op. Proficiat. Fietstocht 1. Dirk De Meyer 2. Ingrid Van de Steen 3. Christiane Meganck 4. Francois De Troyer 5. Hilde Eylenbosch 6. Ilse Raes 7. Luc Moereels Eva Moereels Griet Moereels 10. Bemadette Van den Neucker 11. Jozef De Bruyne 12. Frank Stevens 13. Marie-Paule Calle- baut 14. Vicky De Wolf 15. Katrien Buysse Petanque 1. Clemence Huylebroeck 2. Femand Eloot 3. Patrick De Smet 4. Jozef De Witte 5. Marcel De Neve 6. Achiel Putteman Laureaat wandeltocht De Gols Magda Tennis 1. Luc Moens 2. Dirk De Meerleer 3. Luc Vertongen 4. Marleen De Meyst 5. Jef De Wolf Bal boogschieten 1. St. Servatius 1. Guy Huylebroeck Rudy Viellefont 3. Stan Van Audenhove 4. Frank Boeyden 5. Jan Deghels 6. Etienne Schockaert 2. Stad Aalst 1. Joseph Huylebroeck Johan Huylebroeck 3. Rik De Neve Francois Buys Joost Van Lierde Johan Verbraeke 3. De Klauwaerts 1. De Cooman 2. Luc De Ridder Herwig Van De Velde Patrick De Clippele 5. Dirk Goeman 6. Guido Huylebroeck Kaarting 1. Frans De Meersman 2. Odilon Mortier 3. Oscar Redant 4. Marcel Delgouffe 5. A. Janssens 6. Janssens 7. J. De Saedeleer 8. Van der Borght 9. L. De Coninck 10. Werner Bocqué 11. Jan Buyl 12. Verleysen Hengelen 1. Alfons Verpeten 2. Louis Verpeten 3. Philemon Hendrickx 4. A. D'Haese 5. B. Van de Steen 6. Gina Van de Steen 7. G. Bourlon

De Voorpost | 1989 | | pagina 11