«Tradities van Turkijke»: Turkijke vier weken in de kijker! Aanstaande zondag is Daensdag 125 laar Fanfare Sint-Cecilia Hofstade Hoe kindvriendelijk is kinderopvang? En -beleid? Uit de gemeenteraad Kultuurcentrum De Werf Aalst BF>- 14 - 9.6.1989 - De Voorpost Aalst. Traditionele klederdrachten in de belangstelling in De Werf. Voordrachten, diavoorstellingen, een Turkse markt met eigen produkten, een tentoonstelling, film, gespreksa- vonden: De Werf zet met een tiental manifestaties Turkye in de kijker. Over dit Turkye weet de gemiddelde Vlaming niet zo erg veel. In het beste geval dat het een republiek is op de grens van Europa en Azië, dat de hoofdstad Ankara is en dat men er prachtige tapyten maakt. En dat er nogal wat Turken in sommige Vlaamse steden wonen; denk maar aan Gent en zyn Patershol, aan Zele en zyn tapijtnijverheid.... Turkije omvat behalve het Europese Oost-Thracië ook het schiereiland Klein Azië, een door rand gebergten omzoomde stei le hoogvlakte. Alleen in het westen is deze hoog vlakte door brede dalen naar de zeezijde open, waar ook goede havens zijn. De bevolking bestaat overwegend uit Turken, met vooral in het oosten minderheden van Koer den, Tsjerkessen en Ar meniërs. Aan dit land en zijn immi granten in België, wijdt De Werf een hele resem aktiviteiten. Animatie: een overzicht Dinsdag 13 juni: dhr. M. Annys heeft het over «Turkije- Een algemene kijk» met diavoorstelling en informatie (20 uur in de teaterzaal - Toegang 50 Woensdag 14 juni: «Tur kije - Een andere kijk» biedt ongewone reisverha len gepresenteerd door dhr. Eydemir, Rossie en Marchal (20 uur in de tea terzaal - Toegang 50 BF). Vrydag 16 juni: dhr. De Ridder van het Wijkge zondheidscentrum «De Sleep» uit Gent spreekt over «Migranten en Ge zondheidszorg» (20.30 uur in de studio - i.s.m. de Geneeskundige Kring van Aalst). Zaterdag 17 juni: van 9 tot 17 uur een «Turkse Markt» waar typisch Turk se produkten verkocht worden met om 15 uur op de Grote Markt een optre den van de Turkse volks dansgroep Kavak. Zondag 18 juni: een gelei de rondleiding bij de ten toonstelling die op 8 juni geopend werd in De Werf (om 14 uur - Toegang 100 BF). Woensdag 21 juni: eerste deel van een voordracht en gespreksavond over «De Islam, gevaar of uit daging?» door dhr. O. Van den Broeck, dr. Ro maanse Filologie én woordvoerder van de Cen trale Moskee te Brussel (20 uur in de Studio - Toe- gang 50 BF). Vrijdag 23 juni: Turkse film «Metin» met als inlei der dhr. F. Beckers, me dewerker aan het Pedago gisch Centrum van de stad Gent (20 uur in de teater zaal - Toegang 50 BF). Woensdag 28 juni: tweede deel van de gespreks- en voordrachtavond «De Is lam - Gevaar of uitda ging?» door dhr. O. Van den Broeck (20 uur in de Studio - Toegang 50 BF). «Turkse Tradities: een vol kenkundige tentoonstel ling» Van 8 juni tot 2 juli is in De Werf de tentoonstel ling «Tradities van Tur kije» dagelijks toeganke lijk van 13 tot 20 uur, op feestdagen en tijdens het weekend van 14 tot 18 uur. Volkenkundige tentoon stellingen benaderen de mens, een volk, op een ruimere manier, en dus vollediger en echter dan wanneer dit uitsluitend ge beurt via beeldende of toe gepaste kunst. Men krijgt daardoor de gelegenheid kennis te maken met zo wel eeuwenoud als meer recent kultureel, artistiek en etnografisch erfgoed van het gekozen gebied. Er wordt in deze tentoon stelling een breed spek- trum getoond van de Turkse tradities en samen leving: woonkultuur, de weergaloze knoop- en weeftraditie, kleder dracht, eetkultuur, evoka- tie van het stadsleven, enz.. Het is de bedoeling van deze tentoonstelling om het volk als dusdanig te leren kermen. Een bescha ving, een kuituur en de aard van een volk leren kennen zal er ongetwijfeld toe bijdragen om de inte gratie te konkretiseren. Deze tentoonstelling ka dert trouwens in een gro ter aanbod van evenemen ten rond vreemde kuitu ren, eigen aan de vele na tionaliteiten van migran ten in onze Westerse sa menleving. Aalst in relatie tot Turkye in de 16de eeuw De historische banden tus sen Turkije en het Wes ten, meer bepaald Vlaan deren en de Zuidelijke Nederlanden, zijn vooral tijdens de regering van Sultan Süleiman, de «Prachtlievende» van be lang geweest. De meeste diplomaten, handelaars en geleerden hadden nooit de Turkse taal bestudeerd en kenden de problemen en de aard van de Turken uit de lite ratuur en «van horen zeggen». Een van de weinige Vlaamse kooplui die zich wel in het Turks konden verstaanbaar maken, was Pieter Coecke uit Aalst (1502-1550). Hij was lid van de Sint-Lukasgilde als schilder-tekenaar, maar ook ontwerper van wan dtapijten. Hij werd door de Brusselse tapijtwever Van der Moeien naar Istanboel gezonden om verfprocédés te bestude ren en mogelijk ook om de bestelling voor een duur tapijt bij de sultan los te krijgen. Hij diende een paar ontwerpen te schilde ren en aan de Sultan te tonen, maar Süleiman sloeg ze af wegens het reli gieus verbod op het af beelden van mens- en dier figuren. Coecke verbleef een jaar in Istanboel in 1533. Hij maakte een reis reportage in tekeningen en daarvan werd een serie houtgravures gemaakt. Deze serie is een prachtig en ikonografisch interes sant dokument over de Turken uit de Renaissen- cetijd. De tentoonstelling zelf De Turkse medebewoners mogen niet teleurgesteld zijn als zij tussen de ten toongestelde stukken niet datgene zien waarmee zij vertrouwd zijn. De tentoonstelling wil al leen maar laten zien hoe verschillend land en men sen zijn. Zo toont men, wat wonen betreft, alleen maar een tent. Dat kan tenminste nog in een ten toonstellingszaal, een huis zou nogal moeilijk zijn. Overigens is het best mo gelijk dat de toeschouwer ook de keuken liever an ders had gezien. Maar er zijn zoveel verschillende types van keukens in Ana- tolië en het was de samen stellers van de tentoonstel ling vooral om het mooie koperwerk te doen. Be denk maar dat sommigen van ons al dat aluminium en chroomstaai wat beu gekeken zijn en heimwee hebben naar de koperen pannen en potten die vroe ger ook gebruikt werden. Omdat men het dan over tradities heeft, wil men het typisch Turkse koffiezet ten en het broodbakken er maar bij tonen. De woonkamer kan best onvolledig zijn maar het was de samenstellers voor al om de warme sfeer in een traditionele Turkse woning te doen, terwijl de gedekte tafel kan leren hoe praktisch bij voor beeld het gebruik van een ekmek-mendili is. In een vitrine worden nog enkele voorwerpen in verband met woonkamer en maal tijden getoond. Sinds nogal wat landgeno ten de laatste jaren op reis gaan in en rond Anatolië, is het Turkse tekstiel, in het bijzonder knooptapijt, hier lang geen onbekende meer. Maar in de eksposi- tie wordt getoond dat er heel wat verschillende ma nieren zijn om met wol en katoen van alles te maken. Vilten matten en herder smantels, carpana, kilim, sumak, cicim, zili voor rie men, dekkleden, kussens lopen en draagtassen. De tentoonstelling toont voor al hoe ingewikkeld die technieken vaak zijn, wel ke handigheid en artis tieke aanleg de Anatoli- sche weefsels tenslotte hebben. Hetzelfde geldt ook voor tapijtknopen, zo dat iedereen die thuis een Turks tapijt heeft liggen dat wat beter leert kennen en waarderen. De tentoonstelling toont ook hoe omvangrijk een traditioneel bruidskleed van Keles in al zijn onder delen is. Om dat goed te laten zien, is er een aan- kleedstrip bij gemaakt, bij een bruidskleed van Tokat is het precies andersom Tenslotte werd er een straatscène uitgebeeld die de gezellige sfeer van de straten in de Turkse ste den oproept. Als blikvan ger is op het gelijkvloers een prachtige kar uit Af- yon te bewonderen. «Is onze kinderopvang echt kindvriendelijk en in hoeverre is het beleid ook kindvriendelijk?». Vragen die het Aalsters Sociaal Overleg (A.S.O.) zich stelt en waarvoor het u uitnodigt tot een informa tieavond op donderdag 22 juni te 20 u. in de studio op de verdieping -1 in kul tureel centrum De Werf, Molenstraat 51. In onze moderne samenle ving kan 'kinderopvang' niet meer weggedacht worden. Daar zijn uiteen lopende redenen voor! Meer buitenshuiswerken- de moeders, onregelmati ge werkuren, nog wer kende grootouders, die vaak ook in een andere gemeente wonen, enz. Kinderkribben, peutertui nen, zelfstandige onthaal moeders, diensten voor onthaalgezinnen, opvang aan huis van zieke kinde ren,... De behoefte neemt toe, maar ook de belang- Aalst. Is kinderopvang wel kindvriendelijke? stelling voor de pedagogi sche kwaliteit van de kin deropvang. Omwille van de aktualiteit van dit onderwerp, er leeft heel wat rondom de kinderopvang-reglemente- ring, vond A.S.O. als wel- zijnsraad, het nuttig om duidelijkheid te geven be treffende deze materie. A.S.O. nodigt Jan De Bouck, adjunkt adminis trateur generaal van Kind en Gezin uit, die naast het dekreet van Kind en Ge zin, de fiskale en pedago- gische aspecten van de verschillende vormen van kinderopvang komt toe lichten. De Aalsterse schepen van Jeugd, Gezin en Sport, Pa trick De Smedt, zal de hui dige kinderopvangmoge- lijkheden bespreken en de beleidsopties (zowel kwa litatief als kwantitatief) van de stad Aalst, bena deren. LH A.s. zondag 11 juni krijgt de traditionele jaarlijkse Daensdag in het kader van het Daensjaar een biezondere betekenis. Leven en werking van Adolf Daens die anderhalve eeuw terug te Aalst geboren werd en er overleed op 14 juni 1907 worden speciaal in het brandpunt van de belangstelling geplaatst. Aalsters voorman Adolf Daens was de zoon van een winkelier leidekker die naast Adolf als zonen nog Augustus en Pieter had benevens drie dochters: Maria-Fran- cisca, Leonie en Pauline. De jongere broer Pieter werd drukker-uitgever en Augustus en Adolf wer den priester. In 1858 trad Adolf toe tot de Jezuitenorde. Hij verliet die tweemaal, in 1871 definitief. Dat gebeur de met toestemming van zijn overheid. Als reden werd zijn gezondheidstoestand opgegeven, maar het is gebleken dat zijn zelfstandig karakter en ook zijn Vlaamssociale opvattingen aanleiding gaven tot moeilijkheden. In 1873 werd hij in het bisdom Gent tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan (onder pastoor) te Sint-Niklaas (1876) en te Kruishoutem (1878). Eveneens in 1873 werd hij leraar aan het bisschoppelijk kollege te Oudenaarde, van 1879 tot 1888 was hij werkzaam aan het kollege van Dender- monde. Een plaats als onderpastoor wees hij later af, daar hij meer voelde voor het onderwijs. Het bisdom liet hem toen zonder funktie, maar hij werd een veelge vraagd predikant. Van 1894 tot 1898 was hij Volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst en van 1902 tot 1906 voor het arrondissement Brussel. Na zijn volksvertegenwoordigerschap leefde hij te Aalst, eerst bij zijn broer Pieter en later bij diens jdochter Maria, waar hij in juni 1907 kwam te sterven. Programma Te 10 uur wordt in de dekanale Sint-Martinuskerk de eucharistie gecelebreerd door Monseigneur Temmerman uit Erembodegem, vikaris-generaal van het bisdom. Dat is dan wel de allereerste keer dat een rechtstreekse vertegenwoordiger van het Bisdom Gent in deze funktie optreedt bij de Daens dag. Hij wordt aan het altaar bijgestaan door de hoogeerwaarde Heren Abt van Affligem en van Dendermonde en door Deken Jozef De Smet. Het Sint-Martinuskoor onder leiding van Johan Hae- zaert zorgt voor vokale opluistering. Nadat dichter es Aleidis Dierick ons land verliet komen de teksten uit de pen van Miguel Stas, afgevaardigd beheerder van vzw Priester Daensfonds. In tegenstelling met vroeger gaat de optocht dit jaar niet naar het gedenkteken van de gebroeders Daens op het Werfplein doch naar het kerkhof. In een korte plechtigheid, geleid door voorzitter Luc Dela- fortrie, kleinzoon van Pieter Daens, heeft er aan het graf van Daens een bloemenhulde plaats waarbij het zangkoor van de Vlaamse gepensioneerden passende liederen ten gehore brengt. De optocht zal zoals de jongste jaren gebruikelijk, worden vooraf gegaan door de fanfare van de Terjodenaren. Nieuwe voorzitter Wegens leeftijdsredenen neemt Luc Delafortrie ontslag als voorzitter van het Daensfonds. In sep tember zal de algemene vergadering een nieuwe voorzitter verkiezen. Momenteel is Willy De Turck ondervoorzitter. Luc Delafortrie blijft wel lid van het Dagelijks Bestuur en blijft zijn medewerking verlenen aan het Tijdschrift van het Fonds. Kandidaturen voor de opvolging kunnen worden ingediend bij het nationaal sekretariaat, G. Schaer- laecken, Kapelleweg 2 te 2991 Tildonk, tel. 016- 60.34.57 tot 1 augustus a.s. Volgens de statuten is de funktie van algemeen voorzitter niet verenigbaar met een politiek mandaat. Onbaatzuchtige, menslievende toewijding aan het Fonds en trouw aan de onafhankelijke Daensisti- sche opvattingen moeten de voorzitter sieren. Volgen nog Volgen nog in dit Daensjaar de toneelvoorstellin gen in De Werf op 15, 16, 17, 23 en 24 september steeds te 20 u. van «Priester Daens» naar Frans Redant en Walter Moeremans in regie van Jos Maesschalck en de tentoonstellingen eveneens in De Werf «Kinderarbeid» (13-30 september) en «Kindermishandeling» (eveneens 13-30 september). LH Met een driedaagse vie ring herdacht de Konink lijke Fanfare Sint-Cecilia tijdes het voorbije week end haar 125 jaar bestaan. Op vrijdag was de Den- dermondse Jeggpap New Orleans Jazzband van de partij in het parochiaal centrum en op zaterdag koncerteerden er, na een optocht door de gemeen te, de verbroederde mu ziekmaatschappijen van Aaigem, Erembodegem, Lede en Uitbergen en uiteraard de jubilerende vereniging wat dan beslo ten werd met een dansa vond in de zelfde zaal. Op zondag werd een mis opgedragen in dat paro chiecentrum, muzikaal op geluisterd door de Fanfare waarna voorzitter van de Aalsterse kultuurraad Gil bert Claus instond voor de feestrede. 125 jaar In 1863 werd de fanfare boven de doopvont gehou den en werd, hoe kon het ook anders, eerder vlug in de dorpspolitiek betrok ken zoals trouwens zowat overal het geval was. Haar eerste voorzitter was bur gemeester Francis Calle- baut en haar eerste vlag kreeg de Fanfare in 1867. De muziekmaatschappij groeide en bloeide en on derscheidde zich in tal van wedstrijden en muziek concours. In de loop der decennia werden achter eenvolgens voorzitter van de Fanfare Charles Calle- baut, Romain Callebaut, Prosper Hendrickx, Emiel Van den Bossche en Ro main De Ridder. 1927 werd wel een speciaal jaar. Bij haar reeds 60- jarig bestaan verwierf ze de eretitel «koninklijk» doch werd anderzijds ge- konfronteerd met een scheuring toen dr. De Naeyer zich afscheurde en Excelsior als tweede Hof- staadse muziekmaatschap pij het levenslicht zag. De ze maatschappij ging ech ter enkele jaren terug ten onder wegens gebrek aan inzet en enthousiasme. Nieuwe impulsen kwamen er in 1971 toen, de rage van de tijd volgend, een trommel- en majoretten- korps ontstond in de schoot van de Fanfare. Maar ook zoals op vele andere plaatsen waren de ze korpsen slechts een eer der kortstondig leven be schoren. Meer blijvend sukses van de Sint-Ceciliafeesten en het Pinksterfestival onder impuls van dirigent Albert Veldeman die, na diens afsterven, werd opgevolgd door zijn schoonzoon Wil ly Hertsens die nog steeds de Fanfare met vaste en deskundige hand leidt, daarin bijgestaan door voorzitter Alfons De Rid der en sekretaris Lucien Baeyens. Het werd voor de leden en sympathisanten van de ju-, bilerende muziekmaat schappij een onvergetelij ke dag, waarbij de regen echter als spelbreker optrad. LH - Met een kwartmiljoen fr, opbrengst van vroege re verkopen, worden vuilnisbakjes aangekocht op voorstel van de dienst Leefmilieü te plaatsen op de meest geschikte plaatsen in de deelge meenten. Dit in het kader van stads- en dorps kernvernieuwing. - De poort van het kinderdagverblijf aan de Tweehagenstraat 32 zal worden vervangen. Het is inderdaad zo dat de huidige inrijpoort ontoe reikend is bij dringende evakuatie. De bestaan de dubbel draaipoort zal worden vervangen door een schuifhek systeem aan te brengen over de volledige breedte van de draaipoorten met behoud van het hulppoortje doch met uitbreken van de tussenstijlen. Het uitzicht van het schuif hek moet in harmonie zijn met de bestaande omheining. De kosten van dit werk worden geraamd op 210.000 F. - De ondergrond van een gedeelte van de dijk te Gijzegem wordt onderhands verkocht aan de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij voor aanleg van een koliektor. Het betreft een onder grondse inneming van 137,5 mJ, een vergoeding voor een tijdelijke ingebruikname van 821,40 mJ bovengrond en een vergoeding voor het rooien van 18 populieren samen goed voor 64.500 fr. - Een gedeelte van de wegzate en van de infra- struktuurwerken van de wijk Horebekeveld wordt door de stad kosteloos overgenomen. Het gaat hierbij om een uitbreiding van 1,93 ha.

De Voorpost | 1989 | | pagina 14