A Nog enkel hormonenvrij vlees in stads- en OCMW-diensten Uitgebreide hulpaktle or Gunther Verbaekei uit Burst Juan Lozano een jaar bij Eendracht Aalst RZONf JfW Aalst Centrum voor Plastische Chirurgie S? Plllillv l»il Haalbaar of gewoon slogan? i/ffe De Voorpost VRIJDAG JUN11989 42* JAARGANG NR. 23 - 42 F c* pff d al' Een hele schare medewerkers heeft zich nu reeds achter de aktie geschaard om de jonge Gunther Verbaekei te helpen en dit onder het motto «Hoop voor Gunther: in uw handen». In Erpe-Mere kent men al meer dan één voorbeeld van echte solidariteit om hulp te bieden aan een medemens waarbij men kan vaststellen dat medeleven nog altijd geen ijdel woord is. Het is veelbetekenend dat een talrijke groep mensen zich inspant om het een en ander beter te maken. Dit gebeurt thans te Burst voor G. Verbraekel die bij een tragisch ongeval ernstig gekwetst werd en in de toekomst veel nodig zal hebben, niet alleen van de onmiddellijke omgeving, maar ook van vele anderen. Een volledige verlamming vergt offers en veel inzet, maar dit kan verzacht worden door enige hulp van «buiten uit». De gemeenschap kan deze hulp bieden door zowel moreel als financieel te steunen, want deze jongen gaat in werkelijkheid een nieuw leven tegemoet. Er komt heel wat meer bij kijken dan fysisch en psychisch lèed. Andere problemen krijgt men op de koop toe: de speciale voorzieningen vormen er de kern van zoals een speciaal bed, een zelf-bestuurbare rolwagen, beademings- en aspiratietoestel en dergelijke meer. Enkele mensen hebben het initiatief genomen om deze jongen in zijn nieuw leven bij te staan, voor zover dit tot hun mogelijkheden behoort en daarom hebben zij een komitee gevormd om hem dit nieuw leven trachten te bieden. Het ligt in de bedoeling om een reeks akties op het getouw te zetten die voorlopig althans op het financiële vlak liggen. Dit gebeurde reeds door het verspreiden - in elke brievenbus - van een aktiebrief om een bijdrage te leveren. De omslagen werden intussen door een twintigtal medewerkers opgehaald en het resultaat was alleszins lovenswaardig. Toch komt er nog veel bij kijken en men zal steunkaarten aanbieden, zowel in herbergen als in winkels, tegen de prijs van 100 fr. Ook andere «verkooppunten» zullen aangeboord worden en ook hier hoopt men dat de edelmoedigheid nog voorhanden is. Voor kontakten kan men zich wenden tot Luc De Tandt, Dorent 29, 9540 Burst (Tel. 053/62.20.43); men kan ook onmiddellijk storten op rek. nr. 000-0000321-30 met vermelding van «Hoop voor Gunther: in uw handen». JV Namens de VU stelde raadslid Jan Caudron in de jongste gemeenteraad voor dat de diensten van stad en OCMW uitsluitend gebruik zouden maken van hormonenvrij vlees. Hij zegde dat niettegenstaande de Belgische wetgeving en de Europese richtlijn het kunstmatig toedienen van hormonen aan de veestapel verbieden deze reglementer ingen massaal met de voeten worden getreden. H(j vraagt dan ook dat Aalst in het raam van het bevorderen var de volksgezondheid een positieve rol zou vervullen. Meer bepaald wordt gevraagd dat stad en OCMW in al haar diensten waar maaltijden worden bereid uitsluitend hormonenvrij vlees zou gebruiken. Dat geldt dan o.m. voor ziekenhuis, bejaardentehuizen, scholen, maaltijden ten huize besteld en andere meer Van Mossevelde stelt dat een aantal beenhouwers afficheren enkel hormo nenvrij vlees te gebruiken Hij stelt daarbij dat enke len onder hen wel ernstig daarop gekontroleerd worden doch anderen dan weer niet. «De stad heeft een vee-arts die gezond heidsopziener is. Is daar geen bijkomende taak voor hem weggelegd? Kan, zo nodig, het budget worden opgetroken om ook deze opdracht moge lijk te maken? En terloops vraagt Jan Caudron welke andere taken deze dieren arts te vervullen heeft. Het is nu wel zo dat, in de volksmond, in de hormo nenzaak weinigen vrijuit gaan. Vetmesten van run deren met hormonale pro- dukten is reeds 30 jaar verboden en wordt reeds 30 jaar gedaan. Al even lang, maar dan wel spora disch worden boeren, veehandelaars, vee-artsen, verkopers van hormonen, kwakzalvers en soms ook mensen in slachthuizen be trapt en veroordeeld. Be strijding van deze illegale praktijk blijft echter nog steeds weinig doeltref fend. «Hormonen is zoals fiskale fraude. Iedereen weet dat het niet mag, maar quasi iedereen doet er in mindere of meerdere mate aan mee». Van het totaal bedrag van fiskale fraude heeft men geen weet. Van het zwarte geld voortkomend uit hormo nale ingrepen evenmin. Er zijn wel de gissingen, de vermoedens, de steek proeven en de waarnemin gen op het veld doch de gehanteerde cijfers vari ëren van 13 tot 90%... Het kleinste percentage komt van het Instituut voor Ve terinaire Keuring waar mee Jan Caudron zeer ver trouwd is en dat hij reeds eerder op de korrel nam. Het tweede cijfer komt van vzw Plattelandson twikkeling. Bestaat de nodige politieke wil? Raadslid Willy Vernim- men (SP), in zijn Europe se karrière fel met land bouwproblemen begaan, spreekt eveneens met ken nis van zaken over deze kontroversiële materie Hij stelt dat er om de strijd tegen hormonengebruik tegen te gaan middelen en strukturen nodig zijn en die ontbreken nog steeds. «Als er minder melk mag geproduceerd worden schakelen de boeren over naar produktie van meer vlees en gebruiken hormo nen». Vernimmen stelt daarbij de vraag of natuur lijke hormonen aan vaardbaar zijn. Eveneens een delikaat punt. Hij stelt bovendien dat hormonen niet alleen schadelijk zijn voor de gezondheid van de mens maar tevens voor het dier dat ze ingespoten krijgt. Hij heeft bovendien zijn twijfels of er wel voldoen de politieke wil bestaat om de strijd doeltreffend aan te gaan en strukturen en middelen te bezorgen. «Is deze strijd ekonomisch haalbaar» is een volgende vraag in deze netelige kwestie. Volgens een door José Happart opgesteld Euro- rapport neemt gebruik van hormonen nog steeds toe. En volgens de Europese richtlijnen is import van een aantal hormonen of hormonaal vlees in Euro pa toegelaten. Willy Vernimmen stelt al leszins dat we de strijd moeten blijven verder zet ten en op hetzelfde punt blijven hameren. Of de stad Aalst specifiek daar toe veel kan bijdragen wordt door interveniant Zopas zette Anderlechtspeler Juan Lozano zijn handtekening onder een jaarskontrakt bij Een dracht Aalst. De bijna 33-jarige voetbalartiest speelt volgend seizoen dus in tweede nationale, maar zo zegt hijzelf «bij een club met veel ambitie. Om door te stoten naar eerste». Lozano werd twee jaar geleden ernstig gekwetst en zijn revalidatie heeft een hele tijd geduurd. Eerst was er een ingewikkelde operatie aan het been, nadien volgde een lang en vooral pijnlijk genezings proces met heel wat verwikkelingen. Maar Lozano is ondertussen weer aan het oefenen gegaan, zegt zelf geen hinder meer te ondervinden en weer alles te kunnen. Trappen, schieten, dribbelen, lopen, het kan allemaal weer zegt de kleine Andaloesiër die zijn voetballoopbaan in het Antwerpse begon, waar hij onder meer bij Beerschot uitkwam. Lozano verhuisde dan naar Anderlecht waar hij een van de grote sterren en troetelkinderen van het Astridpark werd. Hij werd dan aangekocht door Real Madrid, maar om uiteenlopende redenen kreeg Lozano niet de kansen waarop hij recht had. Lozano kwam ook uit voor de Washington Diplomats om later terug te keren naar Anderlecht. Over zijn transfer naar Eendracht Aalst zegt Loza no dat het weliswaar een stap terug betekent. Aalst is nu eenmaal geen Anderlecht. Maar hij heeft voor zwart-wit gekozen omdat hij daar mensen heeft gevonden waarmee het onmiddellijk klikte. «Ze hebben niet getreuzeld wat clubs uit eerste klasse wel hebben gedaan.» Lozano bedoelt daarmee dat men zich in Aalst niet zoveel zorgen heeft gemaakt over de paraatheid van zijn voetbalkwaliteiten. Het wordt inderdaad afwachten of Lozano nog het rendement van voor twee jaar zal halen. «Dat is het ook voor mij, maar als ik kan terugkomen tot 80 procent van mijn mogelijkheden dan ben ik al zeer tevreden», zegt hij. Lozano weet beter dan wie ook dat hij nog hard zal moeten trainen en dat veel zal afhangen van het eerste echte voetbalkontakt, een wedstrijd dus. «De schrik zal ik moeten overwin nen, maar we zijn prof.» In elk geval krijgt Eendracht Aalst er een voetbal vedette bij, iemand die kan zorgen voor veel voetbalvreugde en iemand waaraan de jeugd zich zal kunnen optrekken. En in tweede klasse krijgt men er vanzelfsprekend met Eendracht Aalst een kwaaie klant voor de titel bij. wel betwijfeld. Misschien een motie sturen naar de bevoegde minister? De visie van het stadsbe stuur Schepen Doorns deelt de belangstelling van Jan Caudron in de hormonen- kwestie. Hij is eveneens bezorgd over de volksge zondheid en liet volgende voorwaarden ten behoeve van de Aankoopdienst op stellen om bij iedere aan koop van vlees maximale garanties te krijgen. Vlees moet geleverd worden in harde, gladde en onaantastbare recipiën ten. Niet in hout noch karton. Vlees moet bij aan koop vers zijn en geens zins behandeld zijn om tot langere houdbaarheid te komen. Ook pensen, worsten en gekookte hesp moeten degelijk en hygiënisch ver antwoord verpakt zijn. Afwijkende geur of kleur worden niet getole reerd. Organoleptisch, chemisch en fysisch moet het vlees aan de wettelijke normen voldoen. Gehakt, blinde vinken, filet américain en hambur gers moeten voldoen aan de eisen qua mogelijke bacteriële kontaminatie. De inschrijver moet er zich toe verbinden enkel vlees te leveren voortko mende van slachtingen in bedrijven die voldoen aan de EEG-richtlijnen. Bovendien houdt de stad zich het recht voor kontroles uit te voeren in de bereidingsplaatsen en de betreffende lokalen. Plus dan nog een aan tal specifieke eisen per vleessoort. Niet naleven van deze richtlijnen kan aanleiding geven tot schorsing van de leverancier. Zich verzet ten tegen uitoefenen van kontroles kan eveneens. Afgezien van andere sank- ties is dit uiteraard ook het geval indien kan vastge steld worden dat verboden additieven werden ge bruikt of dat er afwijkende gegevens aan het licht komen. Hoger échelon Schepen Doorns zegt dat het probleem aan Jan Cau dron als gewezen quaestor van de Kamer van Volks vertegenwoordigers vol doende bekend is. Hij werkte er trouwens aan mede dat de verplichte keuring op lokaal vlak werd overgenomen door de nationale overheid via het Instituut voor Vétéri naire Keuring. En wat be treft het eventueel gebruik van additieven wordt de kontrole uitgevoerd door het ministerie van Volks gezondheid bij geslachte en door dat van Landbouw bij levende dieren. 10.000 fr De onderzoeken moeten plaatshebben in door het ministerie aangenomen la boratoria. De kosten er van lopen echter hoog op wegens dure apparatuur en akademisch-geschoold personeel. Per staal kost Aalst. Hormonen. Hoe kan je weten welke dieren met hormonen zijn ingespoten? (a) Aalst. Gezond vlees, hormonenvrij, daar is het om te doen. (a) één onderzoek vlug 10.000 fr. En bovendien is het aantal laboratoria erg be perkt en zijn die reeds nu overbelast. Zekerheid over de kwali teit van het vlees kan dan ook maar bekomen wor den mits regelmatige kon troles en rekening houden de met de situatie van de erkende labo's is die niet haalbaar. De hoge kost prijs ligt niet in de moge lijkheden van de stad. In de begroting is daarenbo ven slechts een uitgave voorzien voor bacteriolo gische en chemische on derzoeken. Het probleem zal alleszins in de OCMW-raad bespro ken worden en ook de Vereniging Belgische Ste den en Gemeenten houdt er zich mee bezig. Vlag en lading Het is de schepen niet ont gaan dat er beenhouwers zijn die beweren hormo nenvrij vlees te verkopen. Dr Becckman, hoofd van de stedelijke dienst voor Volksgezondheid, is ech ter van mening dat er geen zekerheid bestaat dat de vlag inderdaad de lading dekt en dat ook daar regel matig kontroles nodig zou den zijn. Vermits regelmatige kon trole door de stadsdienst niet haalbaar is wil het bestuur opteren voor het houden van steekproeven. Daarvoor moet Aalst dan wel toegang krijgen tot een erkend labo. Het ligt inderdaad in de mogelijk heid van het stadsbestuur ofschoon het Instituut voor Vétérinaire Keuring ermee belast is, ook verantwoordelijk te blij ven voor de salubriteit en gaafheid van eetwaren die op het grondgebied van de stad te koop worden aan geboden. «De vraag van raadslid Jan Caudron zal alleszins een stimulans zijn voor het in gang zijnde onderzoek en voor het voorzien van het nodige geld om verdere stappen in deze materie te zetten. Wat betreft de fi nanciële (onmogelijk heden om onderzoeken te laten uitvoeren wordt er door Jan Caudron op ge wezen dat ook vzw Platte landsontwikkeling onder zoeken en analyses doet die lang niet zo duur uit vallen. En namens Agalev vraagt ook Luc Van Lier- de, na de aktie «Ik kom op tegen kanker» de nodige kredieten te willen voor zien. «Dat wordt allemaal on derzocht», beloofde de burgemeester. LH Morgen zaterdag 10 juni heeft in het nieuw stedelijk ziekenhuis, Merestraat-Siesegemlaan het Nationaal Kongres plaats van de Belgische Vereniging voor Plastische Rekonstruktieve en Esthetische Chirur gie. De organisatie ervan berust bij de dienst Plastische Chirurgie van het OCMW-ziekenhuis Aalst. Op de vooravond ervan, dus vandaag vrijdag 9 juni, heeft te 21 u een symposium plaats in het audito rium van dit ziekenhuis met als sprekers Dr P. Wylock over de ziekte van Dupuytren en prof dr G. Matton over borstrekonstruktie na mammectomie. Nadere info bij dr De Cordier en dr Beck van de dienst plastische heelkunde, tel. 053-78.33.66. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1