Een woud van Bonsai's in de Keizershallen Agalev: «Moeien er nog zakken zijn Nachtelijke perskonferenties Tien jaar verkeersbrigadiers 1500 wandelaars langs Aalsterse monumenten Aalsters containerpark open 2 - 9.6.1989 - De Voorpost Burgemeester Anny De Maght zette de 57 verkeers brigadiers, «klaarovers» bij de uitreiking der bre vetten nog eens verdiend in de verf. Een acid- voetgangersreflektor kregen ze er nog bovenop. Nadat stadsdiensten tien jaar geleden een bezoek brachten aan Genk waar reeds jeugdverkeersbriga- diers waren ingeschakeld om leerlingen van scholen zonder risico over de straat te helpen bij de toegang tot de scholen werden ook in de Keizerlijke Stede verkeersbrigadiers ingeschakeld. Aan elke school op de sluitingsuren van de school een agent poste ren is inderdaad niet mogelijk. Klaarovers kunnen hier een essentiële taak vervullen ten voordele van hun medeleerlingen. Te Aalst werd op dit vlak de spits afgebeten door het Sint-Jozefskollege en door de gemeenteschool van Hofstade. Tien scholen van Groot-Aalst volg den dat voorbeeld op doch langzamerhand kwam er sleet op het initiatief. Momenteel telt Groot-Aalst nog slechts vijf jeugdverkeersbrigades. De beide pioniers die standhielden en het Sint-Maarteninsti tuut met de vestigingen Esplanade en Moorselbaan en het St.-Jozefskollege. Klaarovers zorgen voor de veiligheid niet alleen van de leerlingen doch ook van de andere weggebrui kers, lees de automobilisten. Ze nemen leerkrach ten en ouders alleszins heel wat ongerustheid weg. Klaarovers worden opgeleid, begeleid en Verzekerd door de zorgen van het stadsbestuur. LH Aalst. Bonsaitentoonstelling in de Keizershallen. De vele bezoekers kregen beslist heel ^a^'- Bonsaitentoonstelling in de KeizershalU wat te zien (a) pracht van een miniatuurboom (a) Vol bewondering kijken naar een Tijdens het voorbije weekend was Aalst, en meer bepaald waren de Keizershallen slagen, andermaal het centrum van Bonsai in België. Zowat 20 expozanten herschiepen deze Organizatoren waren ex- doch wel tapijten, ruime hallen in een woud van Bonsai's. Er werd inderdaad een ruim en representatief prins karnaval Jean-Pierre werk overzicht gebracht van wat België betekent als land van de Bonsai of de boom in pot, Timmermans (de man met hande. de miniatuur-boom waaraan zovelen hun beste zorgen besteden en dan ook tot de Bonsai-garden) en Ant- Sportklub liteiten. Geen kulinaire, beste zorg aan de kuituur gleis- van dergelijk boompje dat aller- met geëigend materiaal ar tificieel klein gehouden Akijama uit wordt. Er zijn er van 10 toverachtige resultaten komen die zelfs prijzen halen die de 100.000 overschrijden. werpenaar van Hofstaadse Aalst die oefent in TEN maar ook van 100 cm en (de vroegere zwemkom hun leeftijd schommelt aan de Kapucijnenlaan) tussen de 7 en de 100 jaar. komaf Danny Drowart, Het was er inderdaad zo Bonsai-kuituur en gevor- wiens grootvader schooldi- dat, bij een natje en een derden gespecializeerde rekteur was te Hofstade. droogje, «leken» kennis aanwijzingen konden krij- Het geheel werd aange- konden maken met de gen voor nog betere uit De monumentenwandeling te Aalst in het kader van «Langs Vlaamse Wegen» georganiseerd door de Stich ting Monumenten- en Landschapszorg vzw in samen werking met het stadsbestuur en VTB-VAB lokte te Aalst verleden zondag zowat 1500 deelnemers. De zon was van de party en de wandelaars lieten zich dan ook niet pramen. In de belfortzaal werden In de Belfortzaal werden ze vergast op een gratis de deelnemers gekonfron- folder waarmee de wande- teerd met een tentoonstel ling, ook zonder de voor ling van werken van Aal zondag aangebrachte weg- sterse schilders waarbij wijzers, iedere dag te doen kennis kon worden ge- is. Men moet dan wel de maakt met Aalst uit een deskundige uitleg van een eerder recent verleden, aantal gidsen als Leo Fos- Naast het genieten van se 11e, Koen Liebaut, Mag- Aalsters schoon werd ook da De Wolf, juffrouw voor heel wat animatie ge- Renneboog en andere mis- zorgd. Op de Grote Markt sen, doch de folder zelf zorgde de Onion River geeft de essentiële gege- Slow Band voor de sfeer vens. Wellicht is de uitzen- der grote dagen en aan de ding op de beeldbuis van Sint-Jobskapel zong het vorige vrijdag er voor heel ensemble Pro Musica. Van wat van het sukses tussen Aalsters specialiteiten kon want die uitzending was worden genoten aan het een degelijke initiatie. Melkhuisje in het stads- Het viel wel op dat alleen park en in de Belfortzaal. de Linkeroever werd be wandeld. Aalst heeft ook H. Geestkapel andere gezichten dan wat De Aalsterse afdeling van getoond werd want alhoe- Agalev gispte het gebruik wel voortdurend de naam van plastiek verpakking van Louis-Paul Boon werd waarin de brochure samen gegoocheld kwam men met toelichtingen werd niet langs het vroegere aangeboden en richtte de verpauperde Aalst waar schijnwerper op de situatie bvb. eens de barakken van de H. Geestkapel in stonden die verwezen naar de Kattestraat. «Aalst kan de sociale strijd van heel fier zijn op zijn historisch wat Aalsterse arbeiders. verleden met monumen ten als Belfort, Borse van Amsterdam, Sint-Marti- nuskerk, Oud-Hospitaal, Begijnhofkerk en Sint-Jo zefskollege maar laat er wat nog rest van de H. Geestkapel belabberd bij staan. Het dak brandde (toevallig?) af en de rest staat er te verkrotten zo dat projektonwikkelaars kunnen zeggen dat het een doom in het oog is van de voorbijgangers. Maar, het is een geklas seerd monument. Zoniet was ze al lang uit het straatbeeld verdwenen. Alleen de voorgevel zou bewaard worden als mo numentale toegang voor een te realiseren winkel-, kantoor- en parkeerkom- pleks. En van de historisch interessantste delen zou men van het achterschip een soort... overdekt amfi- teater maken». Voor Aga lev te gek. Men wil de kapel gewoon weg. Agalev is van oordeel dat de H. Geestkapel moet blijven staan waar ze altijd gestaan heeft. En boven- eQ zeer mooje folder over wat Aalst als merk- plastic is gerestau- Aalst. Bonsaitentoonstelling in de Keizershallen. Men kreeg er ook waar nodig de nodige toelichtingen (a) bracht nog enige aksentue- ring van het Oosters tintje vuld met Oosterse specia- dat de Bonsai siert met v,erde dimensie verrassende oefeningen Schepen voor leefmilieu die ook door kinderen en Dirk De Meerleer stelde meisjes te doen zijn. Aka- dat mensen naar bomen jima is een soort jiu-jitsu opkijken omwille van hun en de valbewegingen, de gestalte en hun schoon- grepen om de gewrichten, heid. En ook al gaat het en de worpen logen er dan bij de Bonsai om dwerg- ook niet om. Akajima boompjes, ook zij verdie- komt uit China en ver- nen onze aandacht ten vol- overde via Japan en Ame- le. De Bonsai paart in zich rika ook het Westen van de schoonheid van de na- Europa. tuur aan de kunstexpressie Ook de Bonsai komt uit van de mens die de Bonsai het Oosten, meer bepaald maakt tot wat hij uiteinde- uit Oost-Azië en ook deze lijk wordt. Bonsai is het kuituur raakte tot bij ons produkt van beeldhouw- via Amerika na de tweede kunst met een vierde di- wereldoorlog. Was hij mensie. Daarenboven zijn aanvankelijk in onze kon- alle Bonsai's verschillend, treien eerder een curio- hebben ze alle een eigen sum, momenteel is hij dat identiteit en karakter, lang niet meer. Heel wat Geen enkele heeft in de liefhebbers op een appar- uitgebreide gamma een tement wonend maar ook komplete dubbelganger, vele andere besteden hun LH dien moet reerd worden. Van een kantoorkompleks in de Kattestraat en een par- keertoren bij de De Rid derstraat wil Agalev alles zins niet weten. 21,5% sinds 1986. GB-In- schap. Zij bevatten im- no-BM gebruikt alleen mers kleurstoffen waarbij reeds 275.000 zakken per zware metalen gebruikt By de Landschappen- en Monumentenwandeling te dag. Meest milieu-on- worden, stabilisatoren Aalst wachtte Agalev by het belfort iedere deelnemer vriendelijk in de samen- waaronder cadmium en aan de wandeling op. Die had immers zopas dokumenta- stelling van de zakken van vlamvertragers met ge- het PVC dat vaarlijke chloor-broom- waardige landschappen en monumenten te zien heeft, energie opvreet bij de pro- verbindingen. PVC bevat ontvangen. Maar dan wel in een plastic-zak en dat was duktie, veel additieven be- ook weekmakers die ver- dan ook voor de Groenen een gelegenheid om het vat en bij verbranding dacht worden van kanker- gebruik van verpakkingsmateriaal als plastic-zakken te zoutzuur vrijmaakt, hekelen. En papieren zakken? Een afvalberg een boter- en een vlees- Bij de produktie vreten LH Ons land laboreert aan berg en aan een melkzee die eveneens energie op doch wordt eveneens ge- maar zijn gemaakt uit ver- konfronteerd met een nieuwbare grondstoffen, steeds in omvang toene- worden vaak herbruikt en mende afvalberg. Wat vergaan alleszins sneller, vroeger de kachel in ging Papieren zakken zorgen of wellicht verdween in dus voor minder afval. een diepe put achteraan in Maar als wegwerpartikel Voor wie het nog met blikjes, papier en karton, straat in de omgeving van leefmilieu van de stad de tujn staat nu tc wach_ ook die milieu-on- 5 vriendelijk. Plastics in ons afval tegen gaan is dan ook de bood- moest weten: Aalst be- rubber en kwikbatterijen, de Albrechtlaan en is elke Aalst, Grote Markt 3 te ten op de reinigingsdienst. crhilrt rit/pr ppn rnntdinpr. hpf hppft Pr ollpmonl 7iin uiprlrrjno fnaitonlraliilr itnn OlfVj A pl.S tal HC1/ schikt over een container- het heeft er allemaal zijn werkdag toegankelijk van park waar iedere burger aparte container en wat 16 tot 18 u. Op de zaterda- terecht kan met zijn afval, meer is, het dumpen van gen kan men er terecht Tuin- en houtafval, bouw- dat afval is geheel gratis. van 9 tot 13 u. Wie meer en sloopafval, glas, olie, Het containerpark bevindt informatie wenst kan oude metalen, konserven- zich in de Bergemeersen- steeds terecht op de dienst 9300 Aalst, tel. 053/ 77.11.11 toestel 253 268. Veelal in een plastic-zak. en Met erin heel wat andere verpakkingen in plastic. da Kort na de fusie waren plastic-zakken voor de rei nigingsdienst taboe doch dat is reeds lang verleden tijd. We zadelen dan ook ons zelf op met een steeds groeiende afvalberg. In Vlaanderen was dat verwekkende eigenschap pen te hebben. Recycleren, degraderen Momenteel kan gemengde plastic-fraktie zoals voor komend in huishoudelijk gebruik gerecycleerd wor den. Dat mag echter geen alibi zijn om te komen tot onzinnige produktie want finaal blijft 40% toch on- rekupereerbaar en dus mi lieubelastend. Via fotodegradatie kun nen bepaalde chemische additieven ontbonden worden. Die degradeer- baarheid moet nog verder worden onderzocht en kan later door de wetgever verplichtend worden gesteld. Agalev pleit dan ook voor het heffen van een eco- belasting, bvb. 5 fr. per plastic-zak. Vooral aan de portemonnaie is de burger immers gevoelig. Agalev pleit voor het ge bruik van de boodschap pentas als symbool voor de wereld waar we heen wil len: duurzaam, efficiënt, handig en goedkoop. De plastic-draagzak staat daarentegen als symbool voor steeds uitdeinende wegwerpartikelen LH De door de gemeenteraad na een ellenlange diskussie, na waarschuwingen en plechtige oproepen door de CVP-woordvoerder Maurice De Kerpel besliste wijzigingen om in het vervolg zowat de helft van de leerlingen van het gemeentelijk onderwys naar het P.M.S.-centrum van het Ryk te sturen en wat betreft het medisch schooltoezicht het tot 1993 lopend kontrakt voortijdig op te zeggen, hadden voor gevolg dat twee partijen 1988 300 kg per inwoner of na gemeenteraadsvergadering hun standpunten nog eens nader wilden toelichten, bijna 1 kg per inwoner per waren er inderdaad van bewust dat deze beslissingen voor een groot gedeelte van dag. Samen goed voor 1 7 Aalsterse bevolking hard zouden aankomen en wilden dan nogmaals hun Aalst. Een beeld van het containerpark (a) miljoen "ton of standpunten verduidelijken 1.700.000.000 kg. Ten op- Voor de Vrije Demokra- berechtigd zou zijn en ge zichte van vijf jaar eerder ten was het inderdaad een lijke kansen krijgen», betekent zulks een stijging moeilijke beslissing ge- In de achteraf gesloten ge- met 10% qua gewicht prangd als ze zich moesten lagzaal van De Borse van maar wat betreft volume voelen tussen hamer en Amsterdam herhaalde bedraagt die stijging 20 k aambeeld want komende woordvoerder van de CVP 25%. 60 k 65% is polye- van kristelijke huize. Maurice De Kerpel de in thyleen, 15 k 20% polys- Gesteld werd in de boven- de gemeenteraad ingeno- tyreen en 10 k 15% PVC zaal van «'t Paviljoen» dat men standpunten, zegde of polyvinylchloride. waar de koalitiepartners dat deze beslissing als een zouden aangedrongen kaakslag door de kristelij- Plastic is licht, sterk, duur- hebben op het totaal om- ke gemeenschap zou wor- zaam en flexibel, doch die draaien van de situatie me- den ervaren en stelde dat duurzaamheid is het grote disch schooltoezicht waar- klacht zou worden inge- nadeel. Plastic wordt vaak fojj gemeentescholen vroe- diend bij de gouverneur en gebruikt voor wegwerpar- ger 0p weinig uitzonde- bij de ministers Coens en tikelen maar plastic breekt ringen na zich naar het Weckx, respektievelijk be- vraagt zich af of er enig meestal niet af. 38% van vrije Centrum begaven voegd voor onderwijs en verband zou bestaan tus- de gebruikte plastic gaat men nu eens de grote volksgezondheid, naar verpakking en dat be- meerderheid naar het De ex-burgemeester nam tekent een aangroei in één rijkscentrum zou sturen, verder de houding van jaar van meer dan 13%. jje v.D.'s stelden daar burgemeester De Maght België alleen produceert een wjs te hebben voorge- als afgevaardigde van het per jaar zowat 80.000 ton stoken en een consensus te stadsbestuur bij voetbal plastic-zakken wat een hebben bereikt op 50-50 klub Eendracht Aalst op stijging impliceert van «waarbij iedereen gelijk- de korrel. Hij stelde dat de huidige burgemeester gekend staat als een fervente supporter van Eendracht Aalst wat haar reeds leidde naar ves- timentaire excessen en op vallende gedragingen in het Eendrachtstadion bij belangrijke matchen. Hij stelt dat ze reeds tijdens de vorige bestuursperiode ge durende zes jaar nauw be trokken was als schepen van openbare werken bij de werken aan de Een- dracht-infrastruktuur sen de situatie van Een dracht Aalst en het af schaffen van de taks op de vermakelijkheden. Voor Eendracht Aalst zou dat alleszins neerkomen op een minder-uitgave van zowat 800.000 f per jaar.

De Voorpost | 1989 | | pagina 2