Depolitiseren», een voor interpretaties vatbare term Is voetbalstadion Eendracht Aalst voldoende veilig? «Dendermondseweg» wordt gedeeltelijk afgeschaft Kerkhof wordt wellicht bouwgrond Voetpaden te breed of te smal Aktiegroep Langzaam Verkeer Rozendreef is gebedel aartsbeu VD en Europa De Voorpost - 9.6.1989 - 3 De nieuwe statuten voor de nieuwe stedelijke Jeugdraad werden ontworpen door een externe organisatie, de Jeugddienst voor Maatschappelijke Participatie (Jemp) van de Stichting Lodewijk De Raedt. De goedkeuring van deze nieuwe statuten liep echter allerminst van een leien dakje. Zowel Luc Van Lierde namens Agalev als Vera Van der Borght die, om op dit punt haar zeg te kunnen hebben haar CVP-partygenoten in hun aftocht na de wijzigingen in het beleid in verband met de PMS niet was gevolgd namen de nieuwe statuten op de korrel. Vooral dan de wijze waarop de nieuwe bestuursleden zullen verkozen worden. Luc Van Lierde stelde te hebben gehoopt dat de jongeren in hun veelvuldi ge besprekingen zouden hebben geopteerd voor vrije verkiezingen met uiteraard een proportione le verdeling en bescher ming van minderheden. Om welke reden dan ook werd dit niet het geval. Volgens Luc Van Lierde gaat een artikel van de nieuwe statuten wel in te gen de krachtlijn voorop gesteld door de Jemp dat de depolitisering van het bestuur van de Jeugdraad beoogt. Ook twee andere kerni deeën van het EMP-rap- port werden in de formule ring van de statuten niet weerhouden. Namelijk de onafhankelijke opstelling van de jeugdkonsulent en tevens het verwerpen van de vraag dat het stadsbe stuur bij afwijzen van een advies dit enkel zou doen met de nodige argumen tatie. Vera Van der Borght (CVP) stelt dat uit het ver leden zou moeten geleerd worden. De Jeugdraad heeft inderdaad zes bewo gen jaren achter de rug. De door Jemp gepresen teerde platformtekst zou nieuwe kansen bieden en werd als een goed basisdo- kument algemeen aan vaard. Alle politieke jon gerenbewegingen stonden inderdaad volledig achter depolitisering, niet als een modeverschijnsel doch wel als een principiële, funda mentele motie naar de nieuwe jeugdraad toe. Men ging ervan uit dat de algemene vergadering, het hoogste was en het daaruit gekozen bestuur een uit voerend orgaan zou zijn. Werklust en inzet zouden heel wat belangrijkere kri- teria zijn voor goede wer king en herkomst of strek king. Vera Van der Borght be treurt dan ook dat het stadsbestuur niet is willen ingaan op het resultaat dat deze werkgroep heeft kun nen presenteren. Voor haar is inbouwen van sleutels voor filosofische en ideologische minderhe den bezwarend voor de goede samenstelling en werking van de nieuwe Jeugdraad. Door een sleu telindeling op basis van «strekkingen» wordt de keuzevrijheid van de alge mene vergadering inder daad ernstig beperkt. «De kultuurpaktwet die hier ingeroepen wordt is in deze materie niet van toe passing. Die is wel tot stand gekomen om pacifi- katie te bekomen maar niet om enige goede ver standhouding te gaan be zwaren door kunstmatige opdeling in strekkingen». Aldus Vera Van der Borght. De meeste jongeren heb ben er geen behoefte aan zich te bekennen tot een of andere strekking. Nog veel minder koeste ren ze de behoefte aan de verplichting tot een of an dere strekking te gaan be horen. De idee als zouy- den strekkingen niets te maken hebben met poli tiek is louter theorie. De praktijk heeft ruim vol doende het tegendeel bewezen. En wat betreft de scholie ren veranderen de interes ses en de noden van hen niet naargelang ze school- lopen in een of ander net. Zijn inzet en bedoelingen van leerlingen van de Da mes van Maria en van het Atheneum principieel anders? «Spreken over dépolitise- ring heeft nu reeds vol doende lang geduurd. De algemene vergadering zou het bestuur van de Jeugd raad moeten kunnen kie zen met als kriteria de in zet en de werkkracht van de kandidaten. Niet wat de jongeren apart houdt (strekkingen en ver zuiling) maar wel wat hen bindt (openheid en levens kracht) zal vertrouwen doen groeien en vorm geven». Vera vraagt dan ook dat het punt over de statuten zou kunnen geamendeerd worden. Repliek Schepen Patrick De Smedt stelde dat de samenstelling van de Jeugdraad van vori ge bestuursperiode nog zwaar op de huidige drukt. Om uit de impasse te gera ken werd de Jemp inge schakeld. Na ruime besprekingen kwam het tot een knelpun tennota waaruit een con- censusvoorstel werd gedis tilleerd waaraan dan wel die standpunten van de minderheid werden ge koppeld. Volgens de schepen is de Jeugdraad nu gedepoliti seerd. Vertegenwoordi gers van politieke partijen hebben er geen zetel meer in. En niet in het minst komen er jongere krach ten in want de leeftijds grens werd terugge schroefd tot 30 jaar. Volgens de schepen is het de schuld van het kuituur- pakt dat moest rekening worden gehouden met strekkingen en, U gelooft het of U gelooft het niet, het waren juist de jonge ren die finaal opteerden voor inachtname van strekkingen. Alleen de CVP-strekking nam een andere houding aan. Finaal gaat het dan wel over de juiste inhoud van het woord «depolitiseren». Die term is duidelijk vat baar voor diverse interpre taties. Bij de stemming was de CVP reeds een tijdlang de zaal uit. Het voorstel werd goedgekeurd door alle aanwezigen uitgezonderd Luc Van Lierde en Vera Van der Borght die zich onthielden. Aalst. Op andere plaatsen zijn ze dan weer breed, zoals het moet, zeggen de bewoners (a) Op de gemeenteraad verleden dinsdag werd gesteld dat om de verkeersgelegenheid bij de H. Hartkerk optimaal te benutten het aangewezen is uitsluitend de parkeerzone aan de kant van de kerk voor te behouden voor lijk- en ceremoniewagens en dit duidelijk te maken met een bord «op werkdagen van 9 tot 16.30 u.». Agalev-raadslid Luc Van Lierde vroeg dat er ook parkeermogelijkheid zou komen voor wagens van an ders-validen. Die vraag werd positief beantwoord. In de vrijgekomen zone van vier parkeerplaatsen zal er een voorbehouden worden voor anders-validen. De vraag naar gedeeltelijke afschaffing van voetweg nr. 94, in de atlas der buurtwegen gekend als «Dender mondseweg» te Aalst gaf aanleiding tot heel wat dis cussie. Volgens raadslid Danny Denayer komt men regel matig met dergelijke vra- gen op de proppen. Wat inderdaad het recht is van ieder burger. De stad heeft nu reeds heel wat tijd en energie gestoken in het opmaken van een inventaris van de voetwegen zodat deze pro blematiek in alle globali- teit zou kunnen bekeken worden. Denayer dringt alleszins er op aan dat er eens en voor altijd een duidelijke gedragslijn wordt vastgesteld zodat elk geval niet als al leenstaand feit moet wor den beoordeeld. Denayer voegt er wel aan toe dat, wanneer men beslist een voetweg te behouden, zulks impliceert dat die ook onderhouden wordt. In het geval van de Den- dermondsesteenweg ziet Denayer niet de mogelijk heid van afschaffen maar wel twee andere: ofwel ge woon behouden ofwel de voetweg verleggen naar een van beide kanten van het perceel. Bij zijn bezoek ter plekke zag Denayer wel dat er naast deze voetwegel wel reeds een gebouw opge trokken werd. Dat dit ge bouw er een is met een wachtgevel noemt hij veel betekenend voor de toe komst. Hij ziet wel enige funktie van dit pad dat de spoorwegbedding kan ver binden met de Beekstraat waar géén voetweg is. Een heel klooster Schepen openbare werken Edgard Hooghuys noemt de behandeling van pro blemen rond voetwegen monnikenwerk, maar dan werk voor een heel klooster. In dit geval is er volgens Hooghuys alleszins niets meer te zien van de ligging van vermeld pad. En een pad nerleggen dat eigen lijk niet (meer) bestaat noemt hij zinloos. Derge lijke verlegging zou trou wens evenmin zin hebben vermits het nu niet be- bruikt wordt en het verleg de pad het zelfde lot zou beschoren zijn. Vermits de CVP-fraktie niet op de hoogte is van de juiste draagwijdte van de suggesties van Danny De nayer vraagt CVP-fraktie- leider Maurice De Kerpel de vergadering van dit agendapunt. Danny De nayer dient echter een amendement in om het pad te verleggen doch krijgt hiervoor naast de steun van de eigen VU alleen die van Agalev. De CVP onthield zich en het amendement werd dus weggestemd. Hetzelfde lot was de stem ming over het punt zelf beschoren met het zelfde stemresultaat. De Dendermondseweg zal dus gedeeltelijk afgeschaft worden. LH In verband met de uitbreiding van het kerkhof te Moorsel werd door de jongste gemeenteraad een dading goedgekeurd betreffende de hangende gerechtelijke onteige ningsprocedure met de vzw Sint-Jozefskollege en Paters Kapucijnen. Het gaat meer bepaald over de in 1982 voor de toen voorziene uitbreiding van het kerkhof te Moorsel via onteigende gronden. Een «dading» betekent de minnelijke schikking van een gerechtelijk geschil. Op straf van nietigheid moet die dan wel schriftelijk worden aangegaan. In deze dading gaan de onteigenden ermee ak koord dat ze bij eventuele bestemmingswijziging hun recht van wederinkoop verzaken en anderzijds met de terugbetaling van de wederbeleggingsver- goeding van 1.148.132 fr. Schepen Edgard Hoog huys verduidelijkte met te zeggen dat, als tegenhan ger van het kerkhof van Aalst-stad destijds de uit breiding van twee kerkho ven in deelgemeenten was voorzien: te Moorsel en te Nieuwerkerken. Later werd door het beleid van deze uitbreiding van de twee begraafplaatsen afge zien. «De stad betaalde voor zo wat 1 ha grond reeds eer der 13 miljoen doch ver huurde de onteigende gronden niet» zegde CVP- raadslid Willy Bosteels, een Moorselaar die de zaak op de voet volgde. Edgard Hooghuys, nu schepen openbare werken maar einde der 70-er en begin der 80-er jaren sche pen van burgerlijke stand, stelde dat op het vigerend gewestplan de plaats voor de Moorselse begraaf plaats is ingekleurd als zo ne voor nutsvoorzienin gen. Anderzijds was het zo dat de gronden geschat werden als bouwgrond. Hooghuys speelt dan ook met de idee er een Biezon- der Plan van Aanleg voor op te stellen zodat de stad over een ha bouwgrond zou beschikken. Dat de grond er momen teel onverhuurd blijft lig gen is in ons aller belang. «Verhuren zou ons door de huidige pachtwet blok keren in onze eigen domsrechten» zegde Hooghuys. «En moesten er momenteel bvb. scha pen op lopen; officieel we ten we alleszins van niets en blijven onze volle ei gendomsrechten uitoe fenen». Toen CVP-raadslid Vera Van der Borght vroeg waarom er dan toch ie mand anders de kans kreeg om die grond te be werken zegde Hooghuys langs zijn neus weg «Ik zal het U eens laten weten. Het gebeurde twee jaar terug» (tijdens de vorige bestuursperiode dus). Ook raadslid Chris Borms kreeg het deksel op de neus toen ze vroeg hoe het kwam dat alleen van de deelgemeenten Baarde- gem en Meldert geen so ciale woningbouw hebben en Hooghuys repliceerde dat raadsleden vroeger vroegen de woonuitbrei- dingsgebieden van beide deelgemeenten niet aan te snijden... Lamentabel Jan Caudron (VU) hekel de de lamentabele wijze waarop de werken aan de Lindestraat verlopen. Heel wat bewoners zitten er inderdaad reeds maan den of in het stof of in de modder. De aannemer werkt er vaak met een kleine ploeg en verdwijnt regelmatig om elders te gaan werken. De werken zullen dan ook moeilijk tijdig klaar geraken alhoe wel volgens Eddy Mon sieur (SP) de termijn van 200 werkdagen wat dan wel op een jaar uitkomt reeds te ruim bemeten was. Volgens Schepen Openbare Werken zou de aannemer wellicht «min der bekwaam» kunnen ge noemd worden maar moest hij anderzijds afre kenen met een lange pe riode van zware regenval wat de vooruitgang van de werken uiteraard afremt. Caudron vraagt dan ook dat in het vervolg men be ter geen «knoeiers» meer aan het werk zou zetten. En Willy Van Mossevelde stelde dat tal van fietspa den er uitermate belab berd bij liggen. Hij vraagt dan ook dat het stadsbe stuur er zou aan verhelpen en waar het geen stadswe gen betreft zou aandringen bij de bevoegde hogere in stanties. Werken aan het Eendracht-stadion Met de bespreking over het leveren en plaatsen van twee buitentrappen aan de zittribunes van voetbalklub Eendracht Aalst ging de kat de koord op. Het betreft hier bevei- ligingswerken aan het Pierre Cornelisstadion in gevolge een ministeriële omzendbrief inzake de in- frastruktuur van voetbal stadions. Raadslid Vera Van der Borght (CVP) memoreert de diskussie bij het aan duiden van de burgemees ter als afgevaardigde van de stad in de raad van bestuur van de Konink lijke Voetbalclub Een dracht Aalst. Het raadslid memoreerde uit vorige zitting de tekst dat er volwaardige beheer ders mochten gekoöpteerd worden doch dat de CVP- fraktie zich had gedistan- cieerd van een aanduiding van de burgemeester in verband met mogelijke be langenvermenging. Vera vraagt ook of het niet zo is dat de beheerders zich moeten terugtrekken wan neer een punt dat hun ver eniging aanbelangt wordt aangevat. In de gemeen tewet las het raadslid dat het aan elk raadslid, ook aan de burgemeester, ver boden is tegenwoordig te zijn bij een beraadslaging of bij een besluit over za ken waarbij het recht streeks belang heeft, hetzij persoonlijk hetzij als gela stigde voor of na zijn ver kiezing. Met de gemeentewet voor ogen vraagt Vera Van der Borght dat burgemeester De Maght als volwaardig beheerder aangeduid door het stadsbestuur de ge meenteraad zou verlaten bij de behandeling van dit punt. Een verzoek dat met in goede aarde viel bij de burgemeester die stelde te handelen in funktie van een ministrieel schrijven over de beveiliging van het voetbalstadion. Het gaat hier inderdaad, stelde ze, om een zaak waarover niet de raad van beheer van de voetbalklub te beslissen heeft maar wel de stad die een werk uitvoert aan haar eigen eigendom. Ook schepen Hooghuys stelde dat hier geen sprake kan zijn van enige belangen vermenging. «Een materie trouwens die uiterst deli- kaat en uiterst kompleks Niet veilig Luc Van Lierde (Agalev) noemt de kontroleversla- gen i.v.m. de veiligheid van het Eendrachtstadion katastrofaal. Het bureau Van Hemelen besluit een waslijst opmerkingen met «niet veilige elektrische in stallaties» want niet vol doende aan de geldende reglementering. Ook de brandweer vulde 5 pagina's met nota's over de te verhelpen onveilige situaties. De beide nu ter zake liggende trappen zijn daarvan slechts één punt. Ook als er in geslaagd wordt dit werk binnen de 20 dagen op te knappen zoals trouwens voorzien in het lastenboek zal Een dracht bij de start van de kompetitie nog geen veilig stadion hebben. Van Lier de vraagt dan ook of de uitgave van 700.000 fr. voor de trappen wel gemo tiveerd kan zijn als de rest niet gebeurt. «Een stadion is veilig of is het niet. Een beetje veilig bestaat niet». Dat is trouwens ook de visie van de verzekerings maatschappijen wanneer er zich een tragedie voor doet. Van Lierde vindt het dan ook alleszins voorba rig geld van de Aalsterse bevolking te engageren in een projekt waarvan noch de draagwijdte noch de af loop zijn gekend. In de Moorselbaan, waar momenteel werken aan de gang zijn, is een hele dis kussie ontstaan over de breedte van de voetpaden. De straatbewoners vinden dat die voetpaden te smal zijn en trokken met hun grieven naar het stadhuis. Op bepaalde plaatsen is het voetpad amper iets breder dan 60 cm. Zo zeg den de bewoners tijdens hun onderhoud met de schepenen Hooghuys en De Meerleer die bij het gesprek werden bijgestaan door ingenieur Van Gin- deren. Als het van de be woners afhangt moeten dc voetpaden op dezelfde breedte worden gebracht van voor de wegeniswerk- en. Maar er is ook de poli tie die stelt dat de rijbaan ten minste 5,5 meter breed moet zijn wil men het ver keer er vlot laten verlo pen. Schepen Hooghuys zei tijdens de ontmoeting dat men een keuze moet maken en dat het niet mo gelijk is om beide stand punten tegemoet te ko men. De wensen van de bewoners van de Moorsel baan zullen nu overge maakt worden aan het col lege van burgemeester en schepenen. DA Aalst. Soms zijn de voetpaden zeer smal. De bewoners hadden dat graag anders gehad (a) De Aktiegroep Langzaam Verkeer Rozendreef Aalst werkt sinds april 1988 in konstruktieve geest naar de overheid toe voor meer verkeersveiligheid. Pro blemen werden geïnventari seerd, onderliggende oor zaken blootgesteld en voorstellen door onafhan kelijke verkeersdeskundi- gen geformuleerd en aan het stadsbestuur en de ge meenteraad overhandigd. De Aktiegroep betreurt dan ook dat tot hiertoe nog geen enkel van deze voorstellen werd bespro ken. Het heeft enkel de visie van de politiekom- missaris aanhoord in de verkeerskommissie met als resultaat een maatregel die door alle inwoners van de buurt wordt afgekeurd. Dat blijkt duidelijk uit de resultaten van de van 24 tot 29 mei 11. georganiseer de enquête. De Aktiegroep vraagt dan ook met aandrang dat de maatregelen die op 23 en 24 mei toch werden uitge voerd ondanks persoonlij ke beloften en inspannin gen van de burgemeester om te wachten tot na de verkeerskommissie van deze maand onmiddellijk ongedaan zouden worden gemaakt. Gevraagd wordt boven dien eveneens onmiddel lijk een werkgroep op te richten om de voorstellen van de bewoners te onder zoeken waar afgevaardig den van de Aktiegroep persoonlijk hun standpun ten zouden kunnen toe lichten en verdedigen. De Aktiegroep betreurt alleszins de onverschillig heid van raadsleden i.v.m. deze problemen en is het gebedel om gehoord te worden meer dan beu. De Aktiegroep opteert voor dialoog doch zegt konfrontatie niet te schuwen. LH Einde maart werd door de Vrije Demokraten reeds gesteld dat de VD (nog) niet als partij aan de Europese verkiezingen zouden deelnemen. Ze konstateren echter de meeval en de hoge vlucht waarop die kan duiden. Dat deed kontakten in het hele arrondissement ontstaan, om bij de komende parlementsverkiezingen naar een valabele oplossing te zoeken. Het is voor hen voor de hand liggend dat nu reeds deelnemen aan de Europese verkiezingen niet op portuun is. Enerzijds wegens de dimensie en anderzijds wegens de vroege datum. Voor de VD staat het vast dat in die omstandighe den het een normale refleks is zijn stem uit te brengen op een plaatselijk kandidaat. De VD is inderdaad ten zeerste begaan met het heil van de regio Aalst en de ervaring heeft aangetoond dat kandidaten van buiten de provincie, zelfs voor Europese problemen, moeilijk de problemen van een ander gebied kunnen oplossen. De Vrije Demokraten roepen dan ook hun kiezers op hun stem uit te brengen op een plaatselijk kandidaat uit Aalst of uit de regio. Namen van kandidaten of partijen werden hierbij niet genoemd. Deze oproep gaat uit namens de Vrije Demokraten van Ghisleen Willems, Raymonde Van Neck, Greta Luyten-Moriau, André-Emiel Bogaert, Jos Van Landuyt, Wim De Pauw en Jos Blommaert. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3