Ongelooflijk, wat we met TV-Ekspres gewonnen hebben m m1 Merkwaardige tentoonstelling van Verbond van Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen WWrwêxW;0' De Voorpost Tot heil van mens en dier HH. Blasius, Eligius Martinus, bid voor ons. WK 16 - 16.6.1989 - De Voorpost H. K IT Uil S, Bil) VOOR 0\k 1H.BLASIUS.v4 RnBNBBBri TEGEN ZWEREN»! ZE REN gjft NAGELGATEN EN HUIDZIEKTE ffs B.V.O. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. .16762-AS I Onder de stuwende kracht van voorzitter R. Buys en zyn naaste medewerkers is het Verbond van de Kringen voor Heemkunde in Óóst-Vlaanderen in enkele jaren tyd uitgegroeid tot een overkoepelend orgaan dat als voorbeeld van vele andere kan gesteld worden. Men beperkt zich niet tot enkele jaarlijkse administratieve aangele genheden want er is meer dan een aktieve inzet om op de meest verfynde subsidies te bekomen. De werking van het Verbond is vooral toegespitst op een grondige en ruime uitstraling waarbij zoveel mogelijk mensen by betrokken worden. Dat de aktiviteiten wel doordacht en tot in de puntjes verzorgd worden, heeft men eens te meer kunnen vaststellen tijdens de vooropening van de tentoonstelling onder het motto «Tot heil van mens en dier». Deze kleurrijke titel werd gegeven aan hun tentoon stelling over populaire volksheiligen in het bis dom Gent, die onderge bracht is in de ruime en prachtige krypte van de Sint-Baafskathedraal. Een beter dekor kan men zich nauwelijks voorstellen voor een dergelijke mani festatie. Uit de opstelling en de keuze van de verzamelde stukken blijkt duidelijk dat deze mensen niet aan hun proefstuk zijn en dit is werkelijk zo. Zij kenden reeds vroeger suksesvolle tentoonstellingen zoals «Schatten van Oostvlaam- se Schuttersgilden te Gent in 1983» en een zeer merk waardige tentoonstelling die de titel meekreeg «As- pekten van Oostvlaamse Gemeenten», die plaats greep in het Bijlokemu seum te Gent in 1986. Men zou het een «driejaren plan» kunnen noemen te nemen als men weet dat het bisdom Gent heel wat ten prenten waaróp heili- «.on Kot VöT_ mppT tp uitiHpn 7iin Om i gen voorgesteld worden. pen uit de kerkschatten van 34 parochies waar be- devaartsgebruiken leefden en men er de volksheiligen kwam aanbidden. Het be treft hier de heiligen Alde- gondis, Amelberga, Anto- nius Abt, Apollonia, Ba- vo, Blasius, Cornelius, Elius, Lauren tius en Rochus. Naast de bedevaartge dachtenissen zoals ex-vo- to's, devotieprenten, lita- niën en bedevaartvaan tjes, bevat deze tentoon stelling ook nog kunst werken van zeer hoge kwaliteit. Samen vormen zij de stille getuigen van de eens zo bekende volks vroomheid van onze voor ouders. Zo kan men er verschillende reliekschrij nen bewonderen, uitge voerd zowel in zilver als in verguld koper of hout; zij dateren uit de 17de en 18de eeuw. Daarnaast zijn er ook kelken, cibories en reliekostensoria met de iconografische voorstelling van één of meer heiligen. Daarbij zijn alle Oost vlaamse regio's vertegen woordigd ondanks de be perking van het geheel. Daarnaast is er ook een vertegenwoordiging van kunstvolle houten beel den, reliekhouders, oude boekbanden met prachtig tie dergelijke initiatieven re heiligen, alhoewel er in zilverbeslag en perkamen- te nemen als men weet dat het bisdom Gent heel wat maar het is in ieder jn het kader van het Ver- meer te vinden zijn. Om geval gpn buitengewone presta- bond voor Heemkunde, technische redenen heeft r h t ..„jpu Hpkor van de jaarlijks meerdere aktivi- men zich deze beperking krypte „ied(.n zij teiten aan bod komen. opgelegd maar ondanks al- vone jndruk dat dc bezoe- Voor deze merkwaardige geeft deze tentoonstel- ker moet doen berinneren tentoonstelling verleenden bng alleszins een geva- aan jjg talrijke bede- meer dan dertig parochies rieerd overzicht over de vaartsoorden van vroeger, medewerking en dan verschillende uitingen van Bovendien is er het feit dat heeft men zich nog volksvroomheid. Er is heel van tentoonge- wat «materiaal, voorhan- stelde voorwerpen nooit den over deze heiligen die eerder in het openbaar aanroepen worden voor de verIoond werden als .kijk. genezing van de mens en/ stuk„ maakt de2e tent00n. of het dier maar ook hier steUI zeer aantrekke|ijk. heeft men een selektie i„ dit alles staat echter de moeten doorvoeren. Het fi van sin,.Bavü cen. oeten beperken populai- zijn echter stuk voor stuk merkwaardige voorwer- BEDEVAART VAN BURST. traal als patroonheilige van het bisdom en de kate- draal. Een fraai verguld beeld en een processie vaandel, uit de kerk van Mere, zijn een sprekend beeld van zijn populari teit. Deze tentoonstelling loopt wel maar gedurende vijf maanden maar zal zeker niet van voorbijgaande aard zijn vermits bij deze manifestatie een lijvige publikatie hoort die naast de wetenschappelijke be schrijving van de voorwer pen, door Walter Meuris, ook een uitvoerig over zicht geeft van de devotie rond deze populaire heili gen. Niet alleen dat is een schat van informatie want ook R. Ruys beschreef de «vita» en de iconografie van deze heiligen en gaf daarbij ook interessante gegevens over de volksde votie in de verschillende kerken van het bisdom Gent: «Het is een aloud gebruik der godsdienstige landbouwers, ter ere van de H. Antonius Abt aan de kerk van Zarlardinge, de eerstgeborenen der staldieren te offeren». Volgens de litanie van Dikkele leest men: «Sinds meer dan honderd jaar wordt de heilige Antonius Abt biezonder gediend te Dikkele» en komen de be devaarders voor zijn beeld hun nood klagen. Van de heilige Bavo zegt men dat «Hij wordt ge vierd zeer schoon te Mere als patroon en hy bevreyt soo menigh klein kindt van den kyckhoest soo men bevindt...». De Aldegon- deviering te Overboelare zou dateren uit de 11de eeuw toen in 1070 er een kerkje gebouwd werd. Volgens een tekst uit 1323 was het de gewoonte om op derde «Sinksendag» de «wegom» te gaan in Temse met het beeld van de H. Amelberga, De H. Apol lonia is in Oost-Vlaande ren in kerken de titelheili ge, nl. in Appels, maar ze wordt binnen een tiental parochiekerken en kapel len aangeroepen en ver eerd, waar men een «mondje tanden» kan of feren zoals in Aaigem o.a. De uitgave over deze unie ke tentoonstelling bestaat uit twee delen: over onge veer 120 bladzijden be schrijft R. Ruys tientallen merkwaardige feiten en gebeurtenissen, tradities en gebruiken betreffende deze tien populaire heili gen. Een zestigtal bladzij den is gewijd aan het no tenapparaat door W. Meu ris die er tevens een be perkte bibliografie aan toevoegt en samen geven zij aan de vulgariserende tekst een wetenschappelij ke waarde voor de lokale historicus. Boek en kata- loog zijn samen verwerkt in één band en kost 500 fr., slechts, want het is rijkelijk geïllustreerd zo wel met kleur- als met wit- zwart prenten en foto's. Naast dit boek kan men er ook een gelegenheidsdruk verkrijgen, nl. de maand «Januari» uit de «Genera le Legende der Heyligen», uitgegeven in Antwerpen in 1711. Deze is in bichro- mie beschikbaar tegen de prijs van 100 fr. «Tot heil van mens en dier» is een tentoonstelling die men maar zelden kan gaan bezoeken maar dit kan nu toch dank zij de samenwerking van het Verbond voor Heemkun de in Oost-Vlaanderen en het bisdom Gent die er voor zorgden dat waarde volle voorwerpen uit onze devotionalia samenge bracht werden, op een aanschouwelijke manier aan het publiek voorge steld en dank zij een bij gaande tekst een verrij kende kennis betekenen voor en van ons kuituur- patrimonium. Deze tentoonstelling loopt nog tot 10 november 1989 en is iedere dag toeganke lijk. JV In het CMO-Waasland te Sint-Niklaas legden de kursisten restauranthouder hun eindproef af. Volgende jonge mensen, wier leeftijd rond de achttien-twintig jaar schommelt, moesten de jury weten te overtuigen van hun kunnen: Veronique Aps uil Sint-Niklaas, Ingeborg Buyl uit Beveren, Veronique De Waele uit Grembergen, David Meirsman uit Zele, Pascal Mentzy uit Doel, Gino Pauwels uit Lebbeke, Carla Pieters uit Sint-Niklaas, Lee Segers uit Lebbeke, Steven Smet uit Temse, Stefan Smet uit Beveren, Sandra Van Damme uit Grembergen, Karin Van den Bossche uit Berlare, Anninck Van Huffel uit Sint-Niklaas, Paul Van Welssenaers uit Belsele en Geert Waterschoot uit Hamme (wv-foto Iv) Jean-Pierre De Meyer (Oordegemkouter 20, 9260 Oordegem) baat samen met zijn echtgenote een kledingszaak uit. Hij is dit jaar precies 10 jaar getrouwd. Die droomvakantie op TEN-BEL dient zich uitstekend aan om zijn huwelijksverjaardag te vieren! Andrea Van Staay (Begonialei 17, 2060 Merksem) is zopas verhuisd naar een nieuwe woning. Al heeft ze het ongelooflijk druk met alle verbouwingen, voor die gratis droomvakantie op TEN-BEL maakt ze graag alle tijd vrij, vertelde ze ons. Patricia Baeits (Ijzerstraat 40. 3610 Diepenbeek) is verbonden aan het lokaal PMS-centrum. TV-EKSPRES vindt ze een prima blad, en ze laat nooit een week voorbijgaan zonder de kruiswoordraadsels in te vullen. Ook Patricia kan straks gratis naar TEN-BEL! Gny en Suzanne Kennen (Molendel 6. 3668 As), eveneens trouwe lezers van dit blad, zijn nog niet zo lang gehuwd Met hun gratis droomvakantie op TEN-BEL zijn ze in de zevende hemel' 'We zijn echt benieuwd wat dat gaat worden!' vertelt Suzanne Deze winnaars van een droomvakantie, Jean en Christiane Verstegen (Bosstraat 88,3690 Bree), zitten allebei in het onderwijs: Hij is leraar wiskunde, zij lerares huishoudkunde Les geven is niet meer zo eenvoudig, tegenwoordig, vertelde ons Jean. 'In onze straat was er onlangs nóg een winnaar van jullie wedstrijd!', aldus Magda de Smet (Bnunbekestraat 34, 9208 Schellebelle), winnares van een VIP-vakantie op Tenenfe. Wat maar weer bewijst dat het geluk vlugger aanklopt dan je denkt! 'Ik heb echt geluk gehad', kregen we te horen van Jean Wypychowski '(Boekweitstraat 16, 3600 Genk). Zijn 'winnend' eksemplaar was al gescheurd toen hij ontdekte dat hij gratis naar TEN-BEL kon! Gelukkig kwam alles nog mooi ïn orde...! Loeien De Schampheleire (Moeststraat 10, 9208 Schellebelle) gaat zelden of nooit op reis. Hij vindt er eenvoudig de tijd met voor. Maar het aanbod om een weekje als eregast van TV-EKSPRES door te brengen op Tenerife slaat hij liever niet af! Chris en Heidi De Zitter (Breulstraat 5, 8690 Moorslede) zijn nog niet zo lang getrouwd. Ze hebben er sedert ongeveer twee jaar een vaste gewoonte van gemaakt om wekelijks mee te doen aan de wedstrijd van TV-EKSPRES. En nu kan Chns als winnares gratis naar TEN-BEL! Linda Fret (Fnedadreef 14, 2230 Schilde) is een echte thuisblijver die haar avonden liefst rustig met haar echtgenoot en dochtertje voor de buis doorbrengt Goed nieuws, vindt ze, als je te horen krijgt dat je gratis naar Tenerife kan reizen! Gerard en Maria Vriesacker (Sneeuwbesstraat 25, 2070 Ekeren) zitten midden in de bouwpenkelen. In juni a s verhuizen ze naar Maria-ter- Heide Die droomvakantie op TEN-BEL is een mooie adempauze tussen alle drukte door, meent Maria. Net zoals honderden anderen wisten deze lezers van TV-EKSPRES eenvoudig niet wat hen overkwam. Ook JIJ kan méér winnen dan je ooit hebt durven dromen. Deze week gaat er weer eens een kluis open van 100.000 fr cash! Grijp de kansen die je zomaar in de schoot vallen, en doe mee aan die unieke wedstrijd van TV-EKSPRES. TV-EKSPRES geeft je niet alleen de meest volledige programma's en de beste ontspanningslektuur. Maar voegt er ook nog een massa schitterende prijzen aan toe. Elke week opnieuw! WÈÊèêÏ? Deze winnaar van een gratis droomvakantie, Jolien Van Vlierberghe (Kazernestraat 41, 2700 St.- Niklaas), is een verwoed verzamelaar van postzegels en munten. Bovendien heeft hij een grote tuin waarin hij heel wat van zijn vrije uurtjes doorbrengt! Franciscus Van den Eynde (Reetsesteenweg 79, 2630 Aartselaar) is helemaal verslingerd aan de wedstrijd van TV-EKSPRES. 'Ik wist gewoon dat het vroeg of laat mijn beurt zou zijn om met een hoofdprijs aan de haal te gaan!' vertelde hij. Het nichtje van Leopold Van Eist (Bovenstraat 6, 2260 Nijlen) koopt wekelijks twee eksemplaren van TV-EKSPRES, één voor haar grootoom en één, voor zichzelf. Toen ze de uitslagen van deze wedstrijd zag, N wist ze meteen dat haar oom gewonnen had! Maria Gevers (Rerum Novarumlaan 89, 2350 Vosselaar), werkzaam als bediende ij de RVA. merkte dat ze een droomvakantie in TEN-BEL gewonnen had op de vooravond van haar skivakantie. 'Nooit heb ik zo n prettige vakantie gehad!' verzekert ze 1 Doe het hem maar eens na! Willy Van Pnymbroeck (Fr. Craeybeckxlaan 89, 2100 Deume) won enkele maanden geleden de joker van 80.000 fr m de Lotto, en nu weer één van de 200 gratis droomvakanties van TV-EKSPRES! 'Ik lijk wel voor het geluk geboren!' lacht hij.

De Voorpost | 1989 | | pagina 16