Buggenhoutenaar Jan Van Thienen één van de drie Belgische deelnemers Tom Steels verdedigt 's lands kleuren op W.K. Danny Daelman rekent op een selektie Ook Bert Persoon naar Moskou Pierre Van Rossem Vredesestafetteloop Moskou-Amsterdam (3.210 km Het Waasland is flink vertegenwoordigd Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendenitonde. Tel. 05Z21.40.60 ATLETIEK maar wel om er op 26 juni aan te zetten in de estafetteloop Moskou-Amsterdam. In totaal dertig atleten uit zeven Europese landen zullen proberen de 3.210 kilometer die het Rode Plein van de Amsterdamse Dam van el kaar scheiden, in elf dagen te overbruggen. Voor een leek misschien een prestatie die opzien baart, aldus Jan Van Thienen. Ak koord, niemand mag de atleti sche prestatie onderschatten - in de eerste plaats wijzelf niet maar al bij al lijken de motieven die de atleten tot deelname bewogen - opko men voor de wereldvrede en ijveren voor het milieube houd - me toch belangrijker. Rode Plein - Dam De start van deze monster loop wordt op 26 juni gegeven op het legendarische Rode Plein. Partijleider Michael Gorbatsjov neemt die klus wellicht voor zijn rekening. De estafette, die gevormd wordt door tien Russen, drie Tsjechen, drie Polen, drie Oostduitsers, drie Westduit sers, vijf Nederlanders en drie Belgen zal proberen de 3.120 km. tussen Moskou en Am sterdam te overbruggen in 11 dagen. Daarom ook wordt 24 u. per etmaal gelopen. De -atleten krijgen dagelijks 20 30 km. onder de voeten ge schoven. Jan Van Thienen: "Voor een getrainde afstandsloper is dat niet zo'n drama. Die dagelijkse portie wordt overi gens pas gehaald wanneer we belangrijke centra en steden doorkruisen, want dergelijke stroken worden in groep afge legd. 's Nachts lopen zal wellicht wel wat aanpassing vergen. Persoonlijk ben ik bvb. ge woon om 's morgens rond de klok van zevenen te lopen en 's avonds kan je mij om streeks tienen ook nog wel kilometers zien afmalen. Maar 's nachts. Neen, heb ik nog nooit gedaan. Hoewel het een boeiende ervaring moet WIELRENNEN In Belsele behaalde Danny Daelman vorig weekeinde een vlotte zege. Hij was er voorop samen met Frank Van Holderbeke en de twee ploegmaats Dirk De Cauwer en Patrick Van De Ven. In de laatste rechte lijn toonde hij zich duidelijk de snelste. "Onrechtstreeks genoot ik de medewerking van mijn maats, verduidelijkt de amateur uit Sint-Gillis-Waas Een afspraak bestond er niet, maar we hadden wel met een knipoogje duidelijk gemaakt dat we mekaar niet zouden bestoken. Met de streep in zicht verwierf ik een kleine voorsprong en ondervond toen weinig oppositie." Voor Danny Daelman werd het meteen de vierde zege in dit seizoen. De Waaslander, tevreden om de winst, sprak na afloop ontgoochelende woorden. Eén en ander hield verband met het feit dat hij tot nu toe geen enkele keer voor een grote wedstrijd werd geselekteerd. "Ik had graag deelgenomen aan de Rond van Vlaande ren en aan de Ardense Pijl, vooral omdat het mijn bedoeling is om ervaring op te doen, vervolgt Danny Daelman. Dat kan je niet in koersen die rondom de kerktoren worden betwist. Ik ga deze week bij de bondsinstanties een poging ondernemen om in het komende weekende toch nog te kunnen aanzetten in de trofee Het Volk. Ik ben niet geselekteerd maar reken in extremis toch nog op een plaatsje. Overigens is het wel belangrijk dat ik mij laat gelden. Ik wil immers een deelname afdwingen aan de nationale titelren die begin juli in het Waalse Thimester gereden wordt. In dat geval wordt er ook door mijn supportersklub een autobusreis georganiseerd." Hoewel hij op weekdagen niet altijd de gelegenheid heeft om aan te zetten omwille van werkomstandigheden, wil Danny Daelman de vrije tijd die hem rest helemaal benutten om zich als renner te manifesteren. Het is en blijft steeds zijn bedoeling om het verder te brengen dan een doordeweekse amateur. zijn 's nachts door bvb. een godvergeten Pools dorpje te lopen. Ik vermoed bovendien - dat is althans de bedoeling - dat een aantal mensen ons een eindje joggend zullen ver gezellen. Daarom ook lopen we slechts tegen 12 a 13 km. per u., een snelheid die van een jogger geen bovenmense lijke inspanningen vergt. Nor maal gezien halen we 18, 19, zelfs 20 km/u. De estafette Moskou-Amsterdam is echter geen wedstrijd, wel een vriendschapsloop. Vredes- en milieuproblematiek Het trajekt van de estafet teloop leidt de atleten vanuit Rusland, over Polen, via Tsjechoslovakije, Oost-Duits- land, West-Duitsland en Bel gië naar Nederland. Doel van de loop is het versterken van de vriendschapsbanden en het betrekken van de jongeren en de sportieve gemeenschap van deze diverse Europese landen bij vredesaktiviteiten. Jan Van Thienen: "De re cente gebeurtenissen in China moedigen ons verder aan om 'het gelijk door het hanteren van de geweerloop' te beant woorden in een vredevolle en bewuste taal, die gesproken wordt door burgers uit landen met verschillende politieke en ekonomische systemen, maar die wensen verder te leven in één gemeenschappelijke wereld. Inderdaad, naast het vredesaspekt staat ook de mi lieuproblematiek centraal. Vrede en milieu zijn immers niet van elkaar los te koppe len. Wij willen er ons dan ook voor inzetten dat een boel geld en energie die nu gespen deerd wordt aan een verdedi gend bewapeningsapparaat, zo vlug mogelijk gebruikt zal worden voor het leefbaar ma ken en houden van onze aard bol. Zodat die nog de 21ste eeuw kan halen. Het Sovjetvredeskomité zorgt, in dat kader, voor 50 jonge berkjes die op evenveel plaatsen zullen aangeplant worden; stuk voor stuk sym bolen voor het behoud en her- Atletiek. Jan Van Thienen uit Buggenhout (met baard) in gezelschap van professor Van Rensberghe, een marathon loper die tevens de atleten van AC Lebbeke traint op de lange afstand (gdv) stel van de vrede en van het milieu. In België zal o.a. een berk aangeplant worden in Breendonk. De laatste 7 km. naar de Dam in Amsterdam worden door alle atleten gezamenlijk afgelegd. Bij het Vredesmo- nument op de Dam wordt een boom aangeboden en een bloemenkrans neergelegd, die gevormd wordt door een bloemstuk van elk deelne mend land. Sponsoring mogelijk De estafetteloop doet Bel gië aan op 6 en 7 juli. Op 6 juli 's avonds worden de atle ten op de campus van de Vrije Universiteit Brussel inge haald. Sympathisanten die graag een eindje meelopen zijn van harte welkom. In de VUB wordt boven dien een groots feest aange richt, met o.a. een akademi- sche zitting (met personalitei ten uit de deelnemende lan den), een debat met de deel nemers (met vertegenwoordi gers uit representatieve vre des- en milieubewegingen) en een afsluitend muziekfestival. Eenieder die dit opzet een warm hart toedraagt, kan ki lometers sponsoren en zich op die manier (vanaf 500 fr.) een unieke Vredesestafetteloop- medaille aanschaffen, een medaille die speciaal voor de gelegenheid geslagen wordt en ontworpen werd door één van de Ruissische deelne mers. Storten kan op het nummer 001-0686456-63 van de VUB, met de vermelding F. 3919. De organisatiekosten van het gehele projekt bedragen om en bij de 8 miljoen frank. Mocht er via de sponsoraktie toch nog geld resten, dan wordt dit geschonken aan een officiële Vredesbeweging en aan een milieu-aktiegroep. Meer informatie kan wor den ingewonnen bij Walter Van Rensbergen, Kievitstraat 9 2900 Londerzeel (052/ 30.14.78) of bij Jan Van Thie nen, Ravestraat 15,9360 Bug genhout (052/35.61.50). Wat Jan Van Thienen be weegt zich voor dergelijk ini tiatief in te zetten? "Ik ben persoonlijk aktief in de schoot van het Buggenhoutse Vre- deskomité, ik was ook gewe tensbezwaarde. Ik geloof trouwens in dat soort initiatie ven. Het maakt deel uit van de bewustmaking van de pro blematiek bij de mense.n. Neen, kritiek dat de Russen een of andere propaganda stunt willen uithalen, aan vaard ik niet. Vorig jaar werd deze loop. op initiatief van een aantal Nederlanders, van uit Amsterdam naar Moskou georganiseerd. Nu is het pre cies andersom en werden ook meer landen bij het projekt betrokken. Belgisch gedeelte Het Belgische gedeelte van de route Moskou-Amsterdam ziet er als volgt uit: Donderdag 6 juli 1989 Bildchen (grensplaats) 0 km. 16.15 u. Kelmis (Neu Moresnet) 2 km. 16.25 u. Henri Chapelle 10 km. 17.01 u. Battice 19 km. 17.42 u. (de lopers die niet op het trajekt Luik-Brussel lopen, rijden dan richting Brussel, waar op de Vrije Universiteit een feestprogramma begint vanaf 20 uur) Luik (aankomst) 39 km. 19.15 u. Vrijdag 7 juli 1989 Luik (vertrek) Sint-Truiden Tienen Leuven Brussel (V.U.B.) Brussel (Grote Markt, aankomst) Brussel (Grote Markt, vertrek) Meise Wolvertem Londerzeel Breendonk (aankomst) Breendonk (vertrek) Willebroek Mechelen Putte-bij-Mechelen Heist-op-den-Berg Noorderwijk Herentals Lichtaart Kasterlee Turnhout Arendonk Reusel Veldhoven Eindhoven Okm. 02.30 u. 34 km. 04.07 u. 52 km. 06.30 u. 71 km. 07.57 u. 107 km. 10.43 u. 110 km. ll.OOu. Okm. 11.30u. 15 jm. 12.39 u. 20 km. 13.02 u. 25 km. 13.25 u. 30 km. 13.48 u. Okm. 14.15 u. 5 km. 14.38 u. 12 km. 15.10 u. 24 km. 16.05 u. 37 km. 17.05 u. 47 km. 17.52 u. 52 km. 18.15 u. 62 km. 19.01 u. 67 km. 19.24 u. 76 km. 20.05 u. 85 km. 20.47 u. 92 km. 21.20 u. 108 km. 22.45 u. 115 km. 23.05 u. De Voorpost - 16.ö.tytjy - 17 Op woensdag 21 juni a.s. vertrokken drie Belgische ma rathonlopers, Walter Van Rensbergen, Jan Van Thie nen en Geert Van Overloop - de twee eerstgenoemden zijn lid van AC Lebbeke, Jan Van Thienen bewoont boven dien de gemeente Buggen hout - met de trein naar Mos kou. Niet om er hun jaarlijkse vakantie door te brengen, Het wordt ééntonig zo iedere week een verhaal op te zetten over steeds diezelfde renner. Langs de andere kant kun je niet naast de verrichtingen kijken die Tom Steels de laatste weken demonstreert In vier weken behaalde de zeventienjarige knaap uit Nieuwkerken-Waas maar liefst vier titels. Eerst werd hij provinciaal kampioen. Een week later won hij de nationale titelren bij de juniores. Vorig weekeinde bracht hij het op de Gentse Blaarmeersen voor mekaar om liefst twee keer kampioen te worden. In de snelheid spurten over 200 meter troonde hij boven ieder een uit. terwijl hij ook op de kilometer de beste tijd realiseerde. Wie kan beter Vergeten we daarbij niet er de nadruk op te leggen dat Tom maar pas eerstejaars junior is. Hij heeft dus nog gelegenheid te over om in deze kategorie met opmerkelij ke verrichtingen uit te pakken. Sinds geruime tijd is de Waaslander lid van de nationale selektie. Het wekt geen verwondering dat hij inmiddels werd aangeduid om 's lands kleuren te verdedigen tijdens het wereldkampioenschap, zowel op de weg als op de piste. In juli wijkt de junior dus uit naar de Sovjetunie. Dat staat vast. Voordien is hij in eigen land bedrijvig. "De belangrijkste wedstrijd op korte termijn vormt de Ster van Haspengouw, vertelt Tom. Als lid van de nationale selektie moet ik hieraan deelnemen. Het gaat om een rittenwedstrijd die gespreid is over drie etappes. Voor het zover is zet ik aan in een paar doordeweekse koersen. Waar ik komend weekeinde van start ga, heb ik op dit ogenblik nog niet uitgemaakt. Ik neem vaak pas in laatste instantie een beslissing. Meestal opteer ik voor het zwaardere werk. Ik stel vast dat ik daar het best aan mijn trekken kom. De belangrijkste opdracht wordt vanzelf sprekend het wereldkampioenschap in Moskou. Op zich zelf is het al een hele belevenis om naar het land van Gorbatsjov te mogen reizen. Ik besef vooraf dat het een zware karwei wordt om o.a. met de Russen te wedijveren. Naast het feit dat de konditie op punt moet staan, hoort er natuurlijk altijd dat tikkeltje meeval bij. Wat het in Moskou worden zal, zien we wel. Ik waag mij nooit aan een prognose. Dat ik er het beste wil van maken, kan je gerust noteren." 's Lands beste junior kan zich in elk geval vanaf nu in de beste omstandigheden voorbereiden. Deze week zijn de examens achter de rug. De vlijtige student, die Tom ook is, heeft ook daar zijn ster laten schitteren. Vader en moeder Steels hebben alle redenen om trots te zijn op zo'n voorbeeldige jongen. (e.g.) "Op het ogenblik dat ik het blijde nieuws vernam, was ik net de wetten van Mendel aan het bestuderen. Morgen heb ik immers een lastig examen af te leggen. Ik ben er echter van overtuigd dat die stevige brok genetica er nu wel makkelijker in zal kunnen", gekscheerde hij. Aan het begin van deze kompetitie werd Bert Persoon in de nationale selektie opgenomen en geniet de begelei ding van bondscoach Ronny Van Marcke. "Sinds die aanduiding kwamen we met de groep vaak tweemaal per week samen, vervolgt Persoon. Er werd meestal getraind in de omgeving van de Kluisberg en er werden ook een aantal veldritten afgelegd. De groepstrai ningen vervielen zodra het wegseizoen begon. We kregen wel een trainingsschema van de trainers Fred Vanderven- net en Chris Merckx. Een schema dat we zo perfekt als kon moesten volgen. De invloed op de resultaten was gunstig. Ik won de tweede selektierit te Retie en behaalde de eindzege in de Oostvlaamse Ster der Juniores. In de selektierit te Boezinge legde ik beslag op de vijfde plaats. Minder goed verging het in de Oostvlaamse en in de nationale titelren. Het was toen drukkend warm en in zo'n weer voel ik mij allerminst in mijn sas. Nictemin ben ik op een W.K.-ticket blijven hopen. Toch is het nieuws van mijn officiële selektie een verras sing. Ik zal in Moskou natuurlijk proberen om wat te laten zien. Ik blijf geloven in de begeleiding van de BWB." Bert Persoon werd voor het wereldkampioenschap geselekteerd, zowel voor de 70 kilometer ploegentijdrit als voor de wegrit. (e.g.). Tom Steels moet niet alleen de uitstap naar de Sovjetu nie maken. Hij krijgt er het gezelschap van Bert Persoon. Sinds zondagavond is de junior uit Stekene officieel op de hoogte van zijn selektie. Het hoeft niet gezegd dat de vreugde groot was en is aan de Kiekenhaag. De kampioen schappen in Moskou hebben plaats tijdens het laatste weekeinde van de maand juli.

De Voorpost | 1989 | | pagina 17