V.z.w. Piekernie nu ook te Aalst Mare Galle Europarlementslid Frans Wauters uit Feestkomitee Toeristische trein Aalst- Blankenberge Grootse Rode Kruisholdiging in Erpe-Mere Weekblad van leader Burma leheldeilreek yi^ini LimBÊRGen Turkse markt te Aalst Vereniging voor paraplegiekers en tetraplegiekers Coming-man Marc Van Der Poorten: 21.493 stemmen Voor wie iets beter zoek. Og De Voorpost VRIJDAG 23 JUN11 - 42 F Zoals verwacht werd Mare Galle, lijsttrekker van de SP, verkozen tot Europarlementslid. Vorige keer was Willy Vemimmen in die funktie verkozen. Mare Galle is te Denderleeuw geboren in 1930, studeerde Germaanse filologie aan de VUB en de RUG en haalde het doctoraat op een proefschrift over Louis Couperus. Hij doceerde aan Belgische en vreemde universiteiten, publiceerde taalkundige studies, was lid van de Vaste Kommissie van Taaltoezicht en raakte meest bekend via zijn taai praatjes op de radio «voor wie haar geen geweld aandoet». Hij was minister van het Vlaams Gewest, van de Vlaamse Gemeenschap en gemeenschapsmi nister van Binnenlandse Aangelegenheden. Sinds 1977 zetelt hij in de Kamer van Volksverte genwoordigers. Mare Galle (SP) haalde 87.457 stemmen. Ook Karei De Gucht (PW) zetelt in het Europar lement. Zelfs voor een tweede termijn. Hij haalde 25.909 naamstemmen. Mare Van der Poorten de coming-man van de CVP, maakte met 21.493 stemmen een intro via de grote poort. Willy Van Mossevelde (VU) haalde 3928 stemmen; Joost Callebaut van Agalev 2006 en Dr. Van der Beken van het Vlaams Blok 1607. Jean Quintens, zelf rolstoelgebruiker zette na zijn ontslag uit het Gents revalidatiecen trum, te Aalst de werking van vzw Piekernie op. De talrijke problemen waarmee hij als rolstoelgebruiker werd en nog wordt gekonfronteerd waren daartoe de direkte aanleiding. Bij Jean Quintens kan U voor nadere informatie terecht in de Weggevoer denstraat 24 of via 053/70.21.09. Vzw Piekernie wil door verstrekken van informatie en ontspanning voorkomen dat rolstoelgebruikers aan de klaagmuur gaan staan en hun tyd vullen met piekeren over alles en nog wat. Vzw Piekernie is ontstaan uit het revalidatiecentrum van de Gentse rijksuniver siteit. Het wil alleszins de leden brengen tot meer of ficiële integratie in de huidige maatschappij. Waar de groep aanvanke lijk bestond uit een 20-tal leden, is dat aantal ge groeid tot ruim 300 ver spreid over zowat heel Vlaanderen doch, om praktische redenen, met als hoofdzetel Oudenaar de per adres Filip Bu- ckens, Heumestraat 268 te 9700 Oudenaarde. Plegiekers? Para- en tetraplegiekers zijn mensen die getroffen zijn door een dwarslaesie, een beschadiging van het ruggemerg en/of de in de wervelkolom verknopende zenuwwortels. Bij een te- traplegie is het ruggemerg beschadigd aan de hals wervels waarbij naast de vier ledematen ook de romp beschadigd is. Bij een paraplegie doet de dwarssnede zich op lager niveau voor. De romp is dan gedeeltelijk doch de onderste ledematen zijn volledig verlamd. Oorza ken ervan kunnen zijn een verkeers-, werk- of sport- ongeval, een ontsteking, een tumor, een bloeding of een aangeboren afwij king. Symptomen Symptomen van dergelijke plegie kunnen zijn spier- verlamming die willekeuri ge bewegingen onmogelijk maakt, wegvallen of ver minderen van het gevoel in het verlamde deel (pijn, warmte of koude worden niet waargenomen) of blaas- en darmstoomissen met incontinentie van uri ne of stoelgang. Mensen door een laesie getroffen 'kunnen in het revalidatie centrum een kuur volgen die een half tot twee jaar in beslag neemt en waar van het de bedoeling is hen optimaal voor te be reiden tot integratie in het leven van alledag. Naast medische verzorging worden ze er tevens be handeld door kinesithera peuten, ergotherapeuten en psychologen. Problemen Enkele van de stichtende leden van Piekernie wer ken in het revalidatiecen trum van het Universitair Ziekenhuis te Gent. Ze ervaren er dagelijks dat para- en tetraplegiekers naast fysische problemen ook worstelen aan tal van andere problemen. Zo o.m. relationele waar bij partner, familie en vrienden het laten afwe- Aalst. Enkele verantwoordelijken van de infoavond over para- en tetraplegekiers (a) ten. Of angst om terug tussen de mensen te ko men, te worden aange gaapt en nagestaard. De moeilijke toegankelijk heid van tal van gebouwen voor rolstoelgebruikers, onoverkomelijke trappen, te kleine liften. Het afhan kelijk zijn van andere mensen is soms kleine din gen als iets aangeraakt krijgen, op een stoep ge holpen worden, winkelen, eten, zich verzorgen. Moe ten veranderen van werk of gewoon niet meer kun nen werken en voor velen de onmogelijkheid om te komen tot de vroegere sportbeoefening. Zolang deze mensen in een cen trum verblijven worden ze voortdurend geholpen. Eens daarbuiten worden de noden en behoeften aan andermans hulp steeds dringender. Wat doet vzw Piekernie eraan? Piekernie wil adviseren, steunen, adressen door spelen tijdens de hospitali- satie maar ook na het ontslag. Via het tijdschrift "t Pie- kernietje' blijven de leden op de hoogte van aanpas singen, hulpmiddelen en zijn er rubrieken over pa ramedische en medische begeleiding; lezersbrie- ven, aankondigingen van aktiviteiten en dergelijke meer. Maar vooral wil Piekernie uitgroeien tot een zelf hulpgroep en open gespreksontmoetingen op touw zetten om te leren uit eikaars ervaring. Uiteraard worden er ook meer ludieke aktiviteiten georganiseerd als barbe cue, film- of toneelavon den, avondjes-uit. Die hebben dan echter wel weer hun typische moei lijkheden waaraan Pieker nie wil trachten te ver helpen. lh Het Stedelijk Feestkomitee heeft het momenteel zwaar te verduren. Deze meest belangrijke adviesraad van de stad Aalst werd reeds in z(jn aktiviteiten beknot door de oprichting van een Beurskomitee dat zich met de organisatie van de Jaarbeurs zou bezighouden en bestaat uit enerzijds leven van dit Feestkomitee en anderzijds uit mensen van de Middenstandsraad. Dit alhoewel het Feestkomitee tot ieders voldoe ning reeds ettelijke jaren instaat voor de organisatie. Uiteraard gratis. Voorbereiding met talloze vergaderingen en permanente aanwezigheid tijdens de Jaarbeurs zelf. Een tweede klap onder- voorzitter Simon D'Hondt totaal terugtrekken van ging het Feestkomitee 'vrijwillig moest ontslag Frans Wauters uit de voor toen de door de leden van nemen ten voordele van zitterszetel van het Feest- het Feestkomitee demo- Mario Van Stijvendael. komitee maar tevens als kratisch verkozen onder- Derde klap wordt het zich gewoon lid en als lid van het Beurskomitee. Wie Frans Wauters kent, zijn enthousiasme voor de ste delijke festiviteiten, zijn jarenlangfsp' t als voor- Feestkomi- tee en m andere tijden als gewoon lid, weet dat deze beslissing door hem moei lijk te nemen was. Toch is het zo. Hij neemt het in derdaad niet dat met de voorstellen van Dagelijks Bestuur en Algemene Vergadering van het Feestkomitee door het stadsbestuur niet de min ste rekening wordt ge houden. Adviezen blijven uiteraard adviezen en zijn geen be slissingen. Als adviezen gewoon overboord wor den gegooid zonder tegen- argumentatie hebben ad viesraden weinig zin. Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Tot en met 10 september e.k. kan U van Aalst aan verminderde prijs op zaterdagen, zondagen en feestdagen naar Blankenberge met de trein. Een klokvaste trein die in ruim één uur U in Blanken berge brengt met klokvast vertrek te Aalst ieder uur vanaf 8.35 u. en terugkeer uit Blankenberge telkens op 18 minuten na het uur van 9.18 u. tot 20.18 u. Verleden zaterdag werd deze toeristische trein ingehuldigd. Onder de uitgenodigde prominenten bevonden zich, de dag vóór de verkiezingen, weinig politici. Wel waren een aantal toeristische diensten goed vertegenwoordigd met toeristische folders waarmee ze de eigen regio in de verf zetten. Zo o.m. Wetteren dat ook gezorgd had voor een roos voor iedere deelnemer en voor 'Het Houten Muziek' dat voor animatie op de trein en te Blankenberge zorgde. Uit Zottegem kwam er even eens dokumentatie en speelde een Zottegemse Tirolergroep mooie wijsjes. Van enige aanwezig heid van een Aalsterse toeristische dienst was echter geen sprake. Op piekdagen zet de NMBS per dag tot 30.000 rekreanten te Blankenberge af. De genodigden aan de inhuldigingsreis verleden zaterdag werden dan ook verwend met drankjes op de trein, hapjes in het station en een receptie in het mooi en groot stadhuis. De eerste schepen maakte er de lof van Blankenberge onder het vanuit zijn schilderij toe kijkend oog van ex-burgemeester Content die naar ons gezegd werd tevreden is Blankenberge in ande re handen te hebben kunnen overlaten vermits hij nu zetelt in de Senaat. En namens de NMBS zette de heer Lammaertijn de vele toeristische treinen van Blankenberge op een rijtje. Voor wie het juist wil weten: de trein stopt te Wetteren, Gent, Aalter en Brugge en is na één uur en zes minuten in de meest populaire Vlaamse badstad. LH Alhoewel de bloedtransfusie in Erpe-Mere zich tot een paar deelgemeenten beperkt is dorp toch een van de belangrijkste centra op dit gebied in het land van Aalst. De in Erpe-Mere, z(j het dan ook in slechts twee deelgemeenten, heeft zodanige omvang genomen dat men nog geen twee jaar terug het aandurfde om er een plasmaferesecentrum te vestigen. Dat deze gok reeds op voorhand waarborgen bood, is nu al gebleken aangezien er sindsdien al heel wat plasma afgenomen is. Viert men in Aalst vol gend jaar het 35-jarig be staan van de bloedtransfu sie dan is men in Erpe- Mere (Mere) toch al meer dan een kwarteeuw druk bezig want Et. Decraene kreeg onlangs de gouden medaille voor 25 jaar in tense dienst in het plaatse lijk bestuur van het Rode Kruis. Voorzitster, A. Ba ten, heeft er twintig jaar opzitten en zij werd vere- remerkt met de zilveren medaille met twee baret ten. Sinds ongeveer 15 jaar leidt zij de aktiviteiten van de bloedtransfusie dienst in Mere. Samen met hen werd ook P. De Sa- voye uit Burst in de hulde betrokken voor zijn tien jaar lange inzet waarvoor hij de zilveren medaille mocht in ontvangst ne men. Het is dank zij deze mensen, met de hulp van tientallen anderen even wel, dat de bloedafname- dienst in Erpe-Mere zo hoog gekwoteerd staat, zowel in de provincie als in het arrondissement. De ij ver welke van deze men sen uitgaat heeft zich gere sulteerd in honderden li ters bloed en zakjes plas ma die regelmatig door de inwoners uit praktisch alle deelgemeenten gegeven wordt. Toch is het zo dat talrijke donors ook van andere dorpen naar Mere of Burst komen hetzij om bloed hetzij om plasma te geven. De belangrijke plaats van Erpe-Mere in de bloed transfusiedienst is hoogst waarschijnlijk de reden waarom men ook hier een van de eerste plasmafere- secentra in de provincie opgericht heeft. De vrees op sukses tijdens de be ginperiode wordt langza merhand omgebogen naar een waar en konkreet suk ses want het toen gestelde streefgetal van 5.000 giften per jaar begint men te na deren en indien de trend zo verder gaat zal men die waarschijnlijk dit jaar riög kunnen overschrijden. 1989 meldt zich trouwens zeer gunstig aan want tij dens de maanden januari tot en met april bereikte men al 1.800 giften en kwamen zich 32 nieuwe donors aanmelden. Het totaal aan plasmagiften sinds de oprichting van het plasmaferesecentrum te Vervolg op blz. 4 Frans Wauters neemt het niet dat jarenlange inzet en ervaring klaarblijkelijk geen gewicht in de schaal leggen bij de uiteindelijke beslissing. Het ging meer speciaal over het tot twee maal toe goedgekeurd programma van de spekta kelavonden van de Jaar beurs waarmee het stads bestuur niet akkoord ging. Men zou zich kunnen af vragen of het stadsbestuur geen andere katten te ge selen heeft dan de opstel ling van een programma van spektakelavonden van een Jaarbeurs. Wellicht wordt dat toch beter ge daan door mensen met de cennia-lange inzet en erva ring. Of blijft 'advies' of 'inspraak' gewoon een mo dewoord goed voor ver kiezingsperiodes? Frans Wauters zet deze stap met totale instem ming van het Dagelijks Bestuur van het Stedelijk Feestkomitee dat even- eens inziet dat met de uit- i gebrachte adviezen de vloer wordt aangeveegd. LH I Van Bosporus naar Oender De zaterdagmarkt van Aalst kreeg er verleden zaterdag een markt bij. Geen konkurrent want slechts éénmalig. Wellicht wel voor herhaling vat baar volgend jaar want Werfdirekteur Yvan Verha- vert noemde het experiment bemoedigend. Er kan dus een bisnummer komen. Met Turkije of met een ander land. De belangstelling was groot. Heel wat mensen, die van de rechteroever alleszins, moeten, meestal te voet wegens gebrek aan parkeerruimte in de bin nenstad door de Molenstraat. Die nemen er dan de Turkse markt graag bij. Minder goed was het met de marktkramers zelf. Van de zowat 20 aangekondigde marktkramers waren er finaal slechts 5. Als U daar de stand van een reisorganisatie en van VTB aftrekt resteren er uiteindelijk nog slechts drie. Deze markt kaderde in de reeks aktiviteiten in De Werf gecentreerd rond Turkije met voordrachten, een tentoonstelling en gespreksavonden. Onder de titel 'Dag Anatolië' werden een aantal Turkse tradities in de verf gezet onder meer door kommis- saris voor migrantenbeleid Paula D'Hondt en door schepen Gracienne Van Nieuwenborgh. Vermits de organisatoren van de Topdag (Topweek?) blijkbaar hebben afgezien van het uitnodigen van een 'gast land' zit het er duidelijk in dat De Werf ieder jaar een of andere nationaliteit speciaal aan bod laat komen. Spil van het marktgebeuren was de te Aalst in de Schoolstraat wonende Turk Gül Ramazan die er een fruitwinkel uitbaat. De meeste marktgangers trokken dan ook finaal huistoe met 'Turks Fruit'. Neen. Niet dat van Jan Wolkers maar heus fruit om van te snoepen. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1