Algemeen belang moet norm zijn Niet Vernimmen maar Petit wordt voorzitter Binnen vijf maanden de Copaltanks afbreken... Industrieterrein op Anderenbroek komt er niet Werkgelegenheidsagentschap Met de bouwvakantie voor de deur Agalev: «Politiek geen vies begrip» Brug weer helemaal hersteld Markten te Burst 2 - 30.6.1989 - De Voorpost Reeds vóór de verkiezingen had Agalev-Aalst de pers uitgenodigd tot een evaluatie van de resultaten uiteraard na de verkiezingen. Een open manier van doen die door andere partijen liever niet gehanteerd wordt. Men kijkt er liever eerst de kat uit de boom. Luc Van Lierde, gemeenteraadslid die na een halve termijn zal afgelost worden door Baita Dolores en sekretaris Joost Callebaut die bij de Europese verkiezin gen meer dan 2.000 stemmen haalde, evalueerden de behaalde uitslagen. Bleven de behaalde resul taten bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen onder de verwachtingen men had gehoopt op twéé zetels de Europese ver kiezingen gaven redenen tot voldoening voor de groenen. Maar dan toch geen algehele voldoening. Agalev is vanzelfsprekend tevreden met de algemene bewustwording rond eko- logische problemen. In Vlaanderen gaat Agalev vooruit met 5,4% van 7,1 naar 12,5%. Eén op acht. Agalev wordt dan ook in Vlaanderen de vierde par tij. Groter dan de Volks unie. In het arrondissement Aalst blijft Agalev echter onder het landelijk gemid delde. Het arrondissement Aalst boekt trouwens een van de laagste resultaten van Vlaanderen. In ons ar rondissement blijft de VU dan ook, (nog) groter dan Agalev. Maar in het kanton Aalst wordt dan toch hoogst ge scoord met 9,6% voor Ge- raardsbergen (9%), Nino- ve (8,6%) en Herzele en Zottegem (beide 7,8%). Laagst wordt gescoord waar Agalev geen aktieve groep heeft. Moeilijke voetbalmatch Het Agalev-team heeft wel haar teamgeest terug gekregen doch met slechts één spits in de aanval gaan tegen het stadsbestuur is moeilijk. Agalev wil haar werking dan ook zo aantrekklijk maken dat er veel nieuwe ploegmaten kunnen bijko men. Vanop de zijlijn kreeg Agalev wel enkele mooie inworpen voorge schoteld. Maar het doel wordt zorgvuldig afge schermd en konfliktstof handig verpakt. «Slechts wanneer de burgemeester haar temperament niet meer kan bedwingen komt er ruimte voor een diep tepas». Uiteraard speelt Agalev niet alleen tegen de koali- tie. CVP en VU voeren eveneens oppositie op hun manier. Agalev kon wel een en ander konstateren en in vraag stellen. «Heeft het college wel een strategie, een uitgewerkt plan of glijdt het gewoon van de ene naar de volgen de gemeenteraad? Lopen de spelers van de meerder heid mekaar niet voor de voeten op het middenveld of op rechts? Op de pro gressieve linkerflank komt men echter zelden iemand tegen». Een eigen profiel Agalev wil zijn eigen pro fiel beklemtonen door krachtdadig en gevat die dingen te verdedigen die de Aalstenaar dierbaar zijn op diverse terreinen met inzonderheid: - de verkeersproblema tiek, de veiligheid van de zwakke weggebruiker en de parkings, - milieu en ruimtelijke or dening: industriële bedrij ven in het stadscentrum, de industriezones, het bos beleid, de leefbaarheid van de binnenstad; - het vredes- en migran tenbeleid; - politieke eerlijkheid en openheid. Agalev moet echter erva ren dat bij het fundamen teel stellen van oplossin gen en bij een strijdbare opstelling naar een waar devolle ecologische toe komst al te vaak gebotst wordt op vastgeroeste strukturen van politiek ei genbelang en verzuiling, tegen ondemokratische machtsuitoefening en te gen bestuurlijke ineffi ciëntie. De besluitvorming komt voor als chaotisch, on doorzichtig en verre van professioneel. Onnoeme lijk veel tijd, energie en geld gaat verloren in een eindeloze papierwinkel en procedureslag. «Frustre rend voor wie idealistisch de politiek binnenstapt waar het algemeen belang dan toch de norm niet blijkt te zijn». Moderne hulpmiddelen, eigentijdse aanpak en ei gentijdse mentaliteit ont breken om gestalte te ge ven aan een politiek voor het jaar 2000. Agalev wil bewijzen dat «politiek géén vies beroep is» door voeling te blijven houden met de basis, door permanent voeren van ak- ties, door kompetente dos sierkennis en door samen brengen van vernieuwings gezinde krachten. Een voorbeeld Als voorbeeld van «onge loofwaardig beleid» noemt Luc Van Lierde het huidig konflikt tussen het kassei- stenenbedrijf Hofman nv aan de Tragel te Hofstade en de omwonenden. «Waarom wordt geen dia loog op gang gebracht tus sen deze firma en de drie omwonende families die door achtereenvolgende uitbreidingen van het be drijf ingesloten zijn ge raakt en er niet meer in menswaardige omstandig heden kunnen leven». Volgens het raadslid wor den die bewoners er ge woon weggepest en wor den er overtredingen be gaan door ingrijpende wij zigingen in de waterhuis houding en overtredingen van de exploitatievergun ning door gebruik van be paalde machines. Die dan naar goede ge- De Erembodegemse firma Copal op de wijk Terjoden kwam reeds herhaaldelijk in het nieuws. Na heel wat tribulaties werd ze door de boetstraffelijke rechtbank veroordeeld en verplicht de vijf resterende opslag tanks binnen de 5 maan den te ontmantelen. In be roep werd het vonnis be vestigd. De zaakvoerder zal, indien binnen de 5 maanden de klus niet is geklaard, per dag later een dwangsom van 5000 fr. moeten neertellen. De straf kon niet verhoogd worden omdat het vonnis eerder bij verstek was ge veld. Anderzijds aan vaardde het Hof van Be roep te Gent dat er een heid van opzet bestond tussen het oprichten van de tanks zonder bouwver gunning enerzijds en an derzijds de exploitatie er van eveneens zonder wet telijke vergunning. Hier door kon op verjaring niet meer gerekend worden. Wel werd door Copal een exploitatievergunning aan gevraagd om de tanks om te vormen tot magazijnen doch die vraag werd ge weigerd. Na tien jaar waarin zowat alle mogelijke procedures ontwikkeld werden kwam de zaak finaal bij het Hof van Beroep. Door de verdediging werd gesteld dat Copal reeds lang met een exploitatie vergunning aan het wer ken was alvorens deze lan- De brug over de N41 te Aalst is weer helemaal hersteld. Men had vastge steld dat de voegen water doorlieten en bijgevolg zag men zich genoodzaakt de voegen van het wegdek helemaal te vernieuwen. Dat gebeurde onder tussen. Daarmee zijn de werken evenwel nog niet achter de rug. Eerlang heeft er im mers nog de aanbesteding plaats voor de aanleg van de middenberm die dan in het najaar zou uitgevoerd worden. En later komt er woonte niet besanktio- neerd worden. Agalev is voorstander dat dergelijke grieven, argu menten en tegenargumen ten gewoon worden uitge praat in de bevoegde kom missies en dat betrokke nen persoonlijk hun argu mentatie kunnen naar voor brengen en oplossin gen suggereren. Waarom, een ander voor beeld, moet de aktiekomi- tee Rozendreef «Lang zaam Verkeer» blijven be delen om een gespreks partner te vinden? «Inspraak en participatie zijn toch essentiële voor waarden om tot efficiënte oplossingen te komen. Of zijn politici bevreesd voor mondige burgers?» vraagt Luc Van Lierde. LH delijke buurt werd her schapen in een woonwijk. Het gemeentebestuur van Erembodegem zou de ogen dichtgeknepen heb ben en de zaak kwam pas in de openbaarheid na de fusie met de stad Aalst. Op vraag van advokaat- generaal Ockers werden de argumenten van de ver dediging terzijde gescho ven en werd het eerste vonnis bevestigd. Roger Coppens zal binnen de 5 maanden de tanks moeten afbreken. Zoniet wordt hem de dwangsom van 5000 fr. per dag vertraging opgelegd. nog een nieuwe leuning aan de brug. Op die wijze hoopt men de harmonie tussen de woonfunktie en het doorgaand verkeer aan de Boudewijnlaan beter te kunnen realizeren. da Kouter blijft onaangetast De knoop is doorgehakt. Het aktiekomitee Ande renbroek Welle - Denderhoutem krijgt gelijk. Vice- premier van de Vlaamse Executieve en gemeen schapsminister voor ruimtelijke ordening en huisvesting Louis Waltniel heeft inderdaad beslist dat het geplande industrieterrein op Anderenbroek, grondgebied deels Denderleeuw en deels Haaltert, er NIET komt. De procedure om op het gewestplan ter plekke een industriezone te voorzien wordt dan ook niet ingezet. Minister Waltniel suggereert uit te kijken naar andere mogelijkheden die aansluiten bij reeds bestaande industrieterreinen en waar minder be zwaren zouden kunnen gelden. Als die tenminste te vinden zijn. Weinig gemeenten zijn er inderdaad happig op en op ondermaats ontsloten gebieden is de industrie dan evenmin happig. Ekologische voorwaarden, zeg maar proteststem men, hebben bij deze ministeriële beslissing wellicht zwaar doorgewogen Bovendien bezwaren geuit door de landbouw en aanverwante takken en niet in het minst de moeilijkheden op het technisch vlak die het oprichten van een industriezone op Anderenbroek onvermijdelijk zou meebrengen. Met deze beslissing volgt de minister niet alleen de adviezen geformuleerd door de betrokken gemeen tebesturen maar geeft bovendien gehoor aan de talrijke en herhaalde protesten van heel wat bewo ners. De Anderenbroek blijft dus wat hij nog steeds is: 'een mooie, hooggelegen landelijke kouter met kleine beekvalleitjes'. LH Aalst. Binnenkort krijgt de brug nog een nieuwe leuning (a) Of er al dan niet een agentschap voor werkgele genheid komt is een aangelegenheid die door het stadsbestuur moet worden beslist. Schepen André- Emiel Bogaert stelde dat de reeds opgedane erva ringen ermee van uiteenlopende aard zijn. Te Maaseik werd het een grandioos sukses. Op andere plaatsen moddert men zomaar wat aan. En nog elders blijft het een papieren aangelegenheid. In juli vorig jaar suggereerde het Coördinatieko- mité voor Welzijnsbeleid Aalst de oprichting van dergelijk agentschap zich baserende op de moge lijkheden voorzien in een koninklijk besluit. Er volgde een inspraakvergadering op met afgevaar digden van de adviesraad voor land- en tuinbouw, van de middenstandsraad, van de interkommunale Land van Aalst, van de Kamer van Koophandel, van het ACV, het ACLVB en het ABVV, het Overleg van Vrijwilligersorganisaties, de OCMW- karweidienst, KAV-Familiehulp, Familiezorg Bond Moyson, Familiale Hulp en Solidariteit voor het Gezin. Het stadsbestuur besliste dat dit een materie is voor de schepen van tewerkstelling. Er werd dan ook door Coördinatiekomité en Dienst Tewerkstel ling een enquête georganiseerd om te toetsen naar de wenselijkheid en haalbaarheid. Uit onderzoek hoe de toestand elders evolueert en bij volledig uitkeringsgerechtigde werklozen zou dan moeten blijken of dergelijk agentschap al dan niet te Aalst moet worden opgericht. Aan de stempellokalen werden brochures over handigd met erin het enquêteformulier. Er werden aan volledig uitkeringsgerechtigde werklozen 2133 formulieren uitgereikt waarvan er 246 antwoorden binnenkwamen. Van die 246 waren er 238 positief voor de oprichting van een Aalsters Werkgelegenheidsagentschap. Dat waren hoofdza kelijk vrouwen. 203 vrouwen en 35 mannen. Daarin zijn de verschillende scholingsniveaus vertegen woordigd. In hoofdzaak komt toch de meeste interesse van lagergeschoolden. 152 van de 246 bezitten ten hoogste het niveau lager secundair onderwijs. De verwerking en de interpretatie van deze enquête en de resultaten van het onderzoek hoe het elders gaat, worden het voorwerp van besprekingen binnen de verschillende bestuursorganen. (L.H.) Aalst. De werken in de Kluyskensstraat schieten goed op (a) Aalst. In de Koolstraat wordt een eerste verhardingslaag aangebracht (a) In de stad Aalst hebben er nogal wat openbare wer ken plaats. Daar waar de herstellingen aan het weg dek aan de gang zijn, is dat natuurlijk een probleem voor de bewoners van de straat. Voetgangers en au tobestuurders sakkeren dan ook wel. Maar al die ongemakken zijn van tij delijke aard en wanneer de straat weer eenmaal in orde is dan wordt daar niet meer over gesproken. Ei genlijk heeft men geluk, want nu de regen achter wege blijft is er geen spra ke van modder en slijk. Allicht heeft men het nu over opvliegend stof en zand dat tussen de kleinste spleetjes door het huis bin nendringt. Waar is men nu zoal aan het werk. In de Kluyskens straat onder meer waar het wegdek een nieuwe ver harding krijgt. Nog voor de bouw aan de vakantie begint. In augustus wor den dan de voetpaden ge legd. De onderlaag van de asfaltverharding wordt meteen aangebracht. Ter hoogte van het Astridpark starten de werkzaamheden in de maand augustus. Goed nieuws wat de Moorselbaan betreft, die zou tegen de vakantie kant en klaar zijn en meteen zou daar alle miserie ach ter de rug zijn. In de Burchtstraat worden de werken stilgelegd. Er moet immers eerst een verbinding worden ge maakt met de Siesegem- beek. In september zal men daar pas verder kun nen. Het verkeer wordt intussen in de Burchtstraat toegelaten. Voor de win ter wordt dan de koliektor doorgetrokken in de Al fred Nichelstraat, de rijks weg en de Uilenstraat. da Interkommunale Land van Aalst De Aalsterse bestuurskoa- litie werd andermaal ge- konfronteerd met een 'ac cident de parcours'. Toen PW-kandidaat Ma rio Van Stijvendael als on dervoorzitter van het Ste delijk Feestkomitee ge wipt werd omdat de meer derheid van de leden de voorkeur gaf aan Simon D'Hondt was dat de aan leiding tot een fikse rel. Verdwaalde schapen wer den terug in de schaapstal gehaald en in een tweede zitting haalde Mario het dan wel. Daarmee was men echter niet aan het einde van de tribulaties in het feestko mitee waar ongenoegen heerst door het installeren van een Beurskomitee dat een deel van de bevoegd heid van het feestkomitee wegneemt. En omdat ad viezen van het Feestkomi tee herhaaldelijk niet door het stadsbestuur gevolgd werden zonder noemens waardige tegenargumantie gaf Frans Wauters zijn ontslag als voorzitter. En wie Frans kent weet hoe zeer het Feestkomitee hem aan het hart lag en hoe zwaar zijn inzet er voor reeds decennia lang is geweest. Voor Mario dan wel een goede zaak want ondertussen is hij waarne mend voorzitter, Verleden week deed zich echter een nieuwe barts in de koalitie voor. In het bestuursak koord was de zetel van voorzitter van de Inter kommunale Land van Aalst voorbestemd aan de SP. In casu voor ex-Euro parlementslid Willy Ver nimmen. Dat dan in op volging van Marcel Lorie die geen gemeentelijk mandaat meer ambieerde. Gemaneuvreer en afspra ken leidden er echter toe dat Willy Vernimmen, de kandidaat van de SP-PW- VD-meerderheid het on derspit moest delven tegen Hektor Petit, een CVP-er uit Zottegem die door zijn partij was voorgedragen en duidelijk genoeg stem men van andere partijen kreeg om het voorzitter schap te halen. Dus weer een kink in de kabel. De Aalsterse bestuurs- meerderheid is duidelijk misnoegd over deze stand van zaken. Daarenboven is ze van oordeel dat de Stad Aalst te kort word gedaan want volgens de traditie komt de voorzit terszetel toe aan een Aal stenaar omdat Aalst de grootste aandeelhouder in de Interkommunale die haar naam draagt, is. Het gaat dan echter wel om het 'Land' en niet om 'de stad' Aalst. LH Na de volzette kermis- week, begin juli, te Burst kan men er ook voor ande re aktiviteiten terecht maar dan een week later. Op zaterdag 9 juli organi seert de VTB-VAB van de afdeling Burst haar d'rde grote kunst- en ambach tenmarkt. Van 15 tot 21 uur kan men er in het parochiaal centrum kuie ren en kiezen tussen de werken van schilders of beeldhouwers of kan men er oude ambachten be wonderen zoals wijn- en biermaken, glasblazen, pottenbakken, kantklos sen, stoelenvlechten, zeel- draaien, klompenmaken, tingieten, gitaarhouwen, kunstsmeden en kaarsen- trekken. Op maandag 10 juli is er rommelmarkt voor de kinderen die hun oud speelgoed of boeken willen verkopen. De deel name is steeds gratis en er zijn speciale prijzen voor zien voor de origineelste en mooiste stand. Tijdens deze marktfeesten kan men ook aan een bal lonwedstrijd deelnemen. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 2