Moorsel huldigde honderdjarige Elodie Van Onderbergen De Voorpost - 30.6.1989 - 3 Aalst. Honderdjarige in Moorsel. Ballons_met '100 jaar Elodie', bloemen en versieringen allerhande en natuurlijk een massa volk langs de omloop van de stoet (a) Aalst. Honderdjarige in Moorsel. De fanfare mocht niet op het appèl ontbreken (a) deze niet alledaagse stoet. Kinderen van de Klooster school, van de gemeen teschool Tinnenhoek Moorsel en van de Rijks basisschool stapten op met vlaggetjes en ballonnetjes met 'Elodie, 100'. Het doopsel van Elodie, reeds de dag na haar ge boorte werd voorgesteld door meter en peter Rosa Van der Vorst en Louis De Petter waarbij werd heraangeknoopt met het uitdelen van 'kindjes suiker'. Voor het huwelijk op 20 april 1924 trad een eerder eigenaardig koppel op. De tweeling Merckx maar dan wel twee dames waarvan uiteraard één in mans- kledij. En het gouden jubileum op 30 april 1974 werd uit gebeeld, voor het eigen ju bileum nog een paar jaar te vroeg, door Rieman Van Biesen en Pauline De Wolf. Eucharistieviering Na een optocht door de Stations-, de Klooster straat en het Dorp liep de Sint-Martinuskerk eivol voor de dankmis opgedra gen door pastoor De Pauw- er medepastoor Vantourn- haut met assistentie van diaken Rik. Het zangkoor van 't Steven schroefde eveneens de klok terug en zong een Gregoriaanse mis die flink werd meege zongen door het publiek. Pastoor Hektor De Pauw memoreerde in zijn homi lie het leven van Elodie, steeds een trouwe kerk ganger geweest. Het vormsel werd haar toege diend door Monseigneur Stillemans, ons niet onbe kend wegens de toenma lige tribulaties van deze bisschop van Gent met priester Daens. Het vorm sel kreeg Elodie samen met 160 jongens en 133 meisjes doch daarbij dient gerelativeerd te worden want Monseigneur deed destijds zijn vormseltoer slechts om de vier jaar. Receptie In de Kloosterschool werd Elodie verwend met tien tallen bloemstukken. Schepen André Doorns, ambtenaar van de burger lijke stand, stelde vast dat wat de horoscoop van Elo die voorspeld had inder daad ook werkelijkheid is geworden: een levens krachtige, kordate vrouw met een eigen persoonlijk heid. Vervolgens kreeg Elodie uit de handen van burge meester De Maght een ei genhandig door koning Boudewijn en koningin Fabiola genaamtekende kleurenfoto van ons Vor stenpaar. Schepen Gilbert Bourlon offreerde bloe men, schepen Oscar Re- dant een tinnen schaal met de wapens van Aalst en deelgemeenten en raadsle den Vera Vander Borght. Willy Bosteels en Antoon Paridaens overhandigden aan de eeuwelinge een di ploma, getuigschriften en kopijen van akten. Achteraf werd verder ge vierd bij akkordeonklan- ken in de buurt van de woning van de eeuwelinge die het dan echter reeds wat kalmer aan deed. LH Aalst. Honderdjarige in Moorsel. Elodie in het middelpunt van de belangstelling, wordt naar de kerk gebracht (a) Verleden zaterdag was Moorsel in feest. Het was inder daad sinds de Franse Revolutie niet meer het geval geweest dat Moorsel een eeuweling mocht vieren. Maar dit jaar waren er bijna twee. Op enkele maanden vóór ze de kaap der honderd bereikte overleed op dinsdag 13 juni immers Renilde Saeys. Met Elodie van Onderbergen, weduwe van Baardegcm- naar Uyttersprot, werd het echter een schot in de roos. In een zonovergoten Moorsel, met de zon in het hart en de vlaggen aan de mast, vierde de ganse Moorselse gemeenschap deze eeuwelinge die alhoe wel wegens een late heup breuk gedeeltelijk geïm mobiliseerd nog steeds van wanten weet en informeert naar de nieuwtjes in de buurt en de omgeving. Toch bleef ze niet van tegenslagen gespaard. Op 't Hoeksken zag ze in 1936 haar boerderij de prooi der vlammen worden en enkele jaren terug verloor ze haar echtgenoot. En dan bovenop die heup. Tot vóór drie jaar woon de ze op 't Hoeksken in de herbouwde boerderij en woonde dochter Pauline en haar echtgenoot bij haar in. Drie jaar werden de rollen omgekeerd en betrok de familie de nieuwbouw die reeds een paar decennia verhuurd was aan de Hollestraat 13. Een geluksnummer voor Elodie. Wel niet meer op 't Steven maar toch in een erheen leidende straat. Elodie is inderdaad steeds een trouwe Steveniste ge weest ook al heeft dat niets te maken met de ge- loofssekte die sinds het koncordaat tussen Paus en Napoleon het gezag van de Paus niet meer erkent. Het heeft wel alles te ma ken met de kapel op 't Steven gewijd aan de Hei lige Stefanus, zeg maar Steven. Een aloude kapel die destijds door de Fran sen gesloten werd. Toen er weer voor de eerste keer na een eeuw sluiting de mis in werd opgedragen was Elodie present. Stoet Alhoewel de familie, me de door de minder riante toestand van de eeuwelin ge, gedacht had aan een eenvoudige viering in fa milie met enkele intimi en een feestmaal op zondag in De Voermansrust te Wieze wilde Moorsel deze unieke gelegenheid niet zo maar laten voorbij gaan. Er werd dan ook een feest- komitee De Molen opge richt dat zou instaan voor de organisatie van de festi viteiten. Met Yvonne Re- dant, Maria Aelbrecht, Virginie Van Limbergen, Marcel De Roy, Hendrik Van Biesen en Herman Van Gijseghem zat men goed. Vooral omdat de he le buurt, de scholen van de drie netten en tal van ver enigingen zich mede in spanden om dit heuglijk gebeuren de glans te verle nen die het verdient. Voorafgegaan door de fa milie in zwarte limousines werd Elodie door krachti ge handen in een sneeuw- het leven van Elodie wer- witte wagen gebracht en den in de stoet uitgebeeld naar de kerk, naar de re- waarbij Moorsel dan de ceptie in de turnzaal van klok een eeuw achteruit het klooster en naar het zette en trachtte de gebrui- gezellig samenzijn achter- ken van vroeger niet al- af in drankencentrale Neu- leen te memoreren maar lant gevoerd. Voor- en wellicht ook in de stille achteraan de twee Moor- hoop die terug in zwang te selse muziekmaatschap- zullen zien komen. Een pijen: de Kon. Harmonie retrogebeuren met allure Sint-Cecilia en de Kon. waarbij duidelijk heel wat Fanfare De Jonge Garde, zolders werden omge- Na de mis zouden ze de kccrd om kleren uit de tijd gelederen sluiten en geza- van toen op de kop te menlijk optreden. tikken. Een aantal dames en heren kregen dan ook Hoofdmomenten de look van einde vorige De hoofdmomenten van eeuw en gaven kleur aan Aalst. Honderdjarige in Moorsel. Familieleden en buren woonden in de parochiekerk de mis bij (a) Aalst. Honderdjarige in Moorsel. ledereen deeld in de vreugde van het volks feest ter ere van Elodie (a) Aalst. Honderdjarige in Moorsel. Zo begon de stoet ter ere van eeuwelinge Elodie (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3