Aalst stad om te wonen, te werken, te winkelende wandelen Winkelcentrum lussen Kattestraat en Nieuwstraat Erpe-Mere heeft er tijdschrift bij Ontbijtshow in Kattestraat Voorgevel en koor gescheiden op middenpleintje De Voorpost - 30.6.1989 In haar driedaagse viering 'Mid-Zomernacht' ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan had de dekenij ook een ontbijtshow ingelast op zondagmorgen vanaf 8 u. Een uiteraard gratis ontbijt aangeboden door een bakker uit de straat dat als nieuwigheid niettegenstaande het eerder ongewoon uur toen we te Aalst aankwamen was de stad duidelijk nog eenzaam en verlaten heel wat sukses kende. Attraktiepool was de door René Van der Speeten van BRT-radio keurig geleide gespreksvoormiddag in verband met de geplande werken aan de parking van de Kattestraat met als kontroversieel punt de H. Geestkapel. Vooraleer echter aan kon- Op herhaalde vraag van krete plannen te beginnen moderator Van der Spee- hield Van der Speeten het ten wat Aalst precies wil bij een meer algemene be- gaan doen antwoordt De nadering in een panelge- Maght als volleerde politi- sprek met burgemeester Ca 'zulks nog niet te mogen Anny De Maght, schepe- preciseren vooraleer de nen André-Emile Bogaert voorstellen de adviesraden en Dirk De Meerleer en en de bestuursinstanties ex-burgemeester Maurice gepasseerd zijn'. 'Een ant- De Kerpel. Als niet-politi- woord van een politieker' ci namen aan het debat deel namens de midden stand voorzitter Luc Van Dorpe en namens de Aal- sterse bevolking Kamiel Sergant. In het tweede luik van de gespreksronde waren namens Rewa, de eigenaar van de gronden rond de H. Geestkapel in km,Staten! de Kattestraat, de promo- deIaijds d he, de toren van het besproken ren J ind= trjële ve£. zegt Van der Speeten. Nood aan kantoorgebouwen Volgens oud-burgemees ter Maurice De Kerpel mag de impakt van Euro pa 92 noch overdreven noch onderschat worden. Wat Aalst vooral mist zijn En greep de woonfunktie van de middenstand niet zou hypothekeren. Maar uiter aard moet leegstand tegengegaan worden. De burgemeester ziet meer heil in het kreëren van woonuitbreidingszones met eventueel kantoorge bouwen aan de rand van de stad maar er is ook het probleem var de bereik baarheid. Een kompleks geval waaraan de stads diensten reeds werken. projekt Vereecken Uyttersprot aan bod. Van ren van industriële vesti gingen in de linnenstad aan de oever var de Den- ooit Uk utiti vaI ?",ie.!a"W"'8h,e!d™"<le der. Een aantal andere partij, de WAK ofte Vereniging voor Aal- sters Kultuurschoon die het behoud en de restaura- gebouwen die door de in dustrie opgegeven zijn, zijn wel aan herbestem de nutuuukttuki^auta- mj tQe_ Spreker heeft van de kapel op de het over de gebouwen van zelfde plaats hardnekkig heI Oud-Hospitaal naar vnnr«raaf prntpr nif»tc te voorstaat, echter niets te zien. Vergeten? Of stuur- Amylum toe. Daar kun nen inderdaad heel wat fjïï. ifSÏÏ "f' de kantoorgebouwen Kattestraat zijn kat? Algemeen gedacht was al- kreëerd worden. Middel om zulks praktisch te reali- leszins da, de huidige toe- seren ka„ he, 0 iseren stand onhoudbaar is en dat van ppn ap_h:tAl5lllirufA/l. de verloedering een einde moet worden ge maakt. Hoe dat dan juist moet gebeuren is echter van een architektuurwed- strijd zijn, zegt De Kerpel. Wonen, werken, winkelen Maght vraagt een andere zaak die echter 2 dergelijke ,n" wegens tijdsgebrek en af wezigheid van de tegen speler minder goed uit de verf kwam. Beleid op termgn Dat Aalst geen visie op lange termijn heeft wilde burgemeester De Maght zich niet laten zeggen. Naast het dagdagelijkse en de jaarplanning richt Aalst zich o.m. naar 1992. Aalst wil niet de slaapstad van Brussel zijn doch een werkstad op amper een kwartier van de hoofdstad van Europa. Aalst moet dan ook elke kans grijpen om dit objektief waar te maken. Het mag echter geen stuk worden van de Brusselse olievlek, geen satelliet van Brussel doch een stad met eigen gezicht en met tal van gelijkheden de buitenkant van Brussel. Aalst. Bij de opening van de Midnight Summer van de Kattestraat (a) Aalst. Het debat in de Kattestraat werd geleid door Rene Van der Speeten (a) Amylum in industriezone 'Amymum bevindt zich in derdaad in het stadscen trum maar dan wel in een zone die volgens het Ge westplan industriezone is. Amylum mag echter de aanpalende straat niet overschrijden en is for meel gebonden door het plan 2Ö00'. Elke eventuele nieuwe vraag van Amylum wordt trouwens aan plan 2000 getoetst. Op de vraag van Van der Speeten of Amylum niet beter uit het stadscentrum zou verdwij nen en een andere lokatie zou zoeken zegt de burge meester dat het gewest plan 'maar niet zo maar te wijzigen is'. Uiteraard een bewering te nemen met heel wat korrels zout. Af hankelijk voor een groot gedeelte van de ingesteld heid van het stadsbestuur. 'Kom, kom', zegt Van der Speeten dan ook. 700 miljoen boni Ex-burgemeester De Ker pel stelde dat de finan ciële toestand van de stadskas door het nieuw bestuur al te pessimistisch werd voorgesteld. Uit de rekeningen die deze week aan de orde kwamen in de gemeenteraad blijkt im mers dat er een boni is van 700 miljoen en op een to taal van 2,1 miljard is dat dan toch een derde, wat heel wat is. Ook voor een zogezegd deficitaire stad. Er is dus voldoende geld om projekten aan te pak ken als bv. de KMO-zone Le Lion d'Or of de verloe derde wijk aan de Hoge Vesten. 'En wat gaat er gebeuren met de gebou wen van de brouwerij De Geest?'. De stad moet ideeën spuien en in samen werking met de privések- tor er voor zorgen dat de kosten voor de belas tingsbetaler niet te hoog oplopen. was jaren terug aktief be trokken bij de opstelling van het struktuurplan voor Aalst. Al te lang reeds werden door de op elkaar volgen de besturen problemen uit de weg gegaan. Er werd te veel getemporiseerd. 'Men moet durven beslissingen nemen, ook als ze niet po pulair zijn', zegt Bogaert. Hij bedoelt dan onder meer het al dan niet slui ten van de ring met de wat ekonomische maar ook ekologische implikaties. Ruimtelijke ordening Schepen Dirk De Meer leer zegt dat het stadsbe stuur overstelpt wordt met aanvragen naar sociale woongelegenheden. Ook marginalen, gehandikap- ten en senioren verdienen optimale aandacht van het stadsbestuur. Vooraleer tot nieuwe realisaties te komen moet de leegstand worden weggewerkt. De schepen wijst daarbij op de vele winkelpanden waarvan de verdieping on bewoond is. Ook de Rech teroever verdient ten volle aandacht. Te hoge huurprijzen Maar zelfs als er woonge legenheid is worden velen afgeremd in hun betrach tingen door de al te hoge, vaak niet meer te betalen stadsbestuur niets veran deren. Dat is materie voor het parlement', zegt Anny De Maght. Normen? 'Qua gebouwen krijgt Aalst een slecht imago. Waardevolle gebouwen worden aan het Keizerlijk Plein en in de Stations straat gesloopt. Worden daarvoor normen gehan teerd', werd gevraagd. Burgemeester De Maght zegt dat vigerende normen gerespekteerd worden en dat gestreefd wordt naar behoud van historische ge vels en naar het imago van 'Aalst, Witte stad' al wordt dat af en toe wel eens geweld aangedaan. 'Maar al te veel reglemen ten en normen willen we niet opstellen. We laten, in de mate van het moge lijke, optimale vrijheid'. We opteren voor behoud van ons patrimonium dat niet mag verloren gaan. Over de wijze waarop we zulks trachten te realiseren kan gediskussieerd wor den, besluit De Maght. Bla-bla Kamiel Sergant, die we nog nooit zo lang aan een tafel zagen zitten zonder ook maar één woord te zeggen, kreeg het slot woord. 'Ik ben blij geen politieker Aalst. Druk van gedachten wisselen tijdens de receptie van de Kattestraat (a) Nog dit jaar moet een ge detailleerd plan op de ge meenteraad kunnen be sproken worden. Een plan dan dat niet gebonden is aan één bestuursperiode doch dat enkel het belang van de stad beoogt. Aalst 'winkelstad' Middenstandsvoorzitter Luc Van Dorpe ziet Aalst in Europa 92 vooral al werkende in de distributie, als winkelstad. Ook als stad voor nationale en in ternationale kongressen. Nieuwe bedrijven ziet Van Dorpe liever komen aan de rand van de stad en voor het stadscentrum is er duidelijk nood aan par keergelegenheid. 'Alle projekten zijn het onderzoeken waard', zegt de burgemeester. Aalst. Het was zo warm dat men om de warmte uit de feesttent weg te halen, de zeilen moest oprollen (a) Eens moet de knoop toch worden doorgehakt. Het terrein dat grenst aan de Kattestraat en aan de De Ridderstraat zou verbonden worden met de Nieuwstraat. Dit van aan de hoek van de Katte- en de De Ridderstraat over een aan te leggen middenplein naar de Nieuwstraat ter hoogte van de post. Volgens de woordvoerder van Rewa is behouden van de kapel op de huidige plaats ekonomisch voor de maatschappij van immobiliën niet haalbaar. Dat zou inderdaad resulteren in een groot verlies aan oppervlakte en aan zware Financiële inspan ningen. Er komt een straat met een drietal zijstraatjes met een totale winkellengte van 250 300 lopende me ter. Men spreekt reeds van "1 m doch dat zal afhan gen van de gewenste ge velbreedte door de diverse winkels. Het wordt alles zins geen galerij. Met gale rijen heeft Aalst minder prettige ervaringen. Wel uiteraard met vrije wan delstraten. Boven de win kels komen 'zachte han delszaken' als bvb. kap perssalons, zonnebanken en dergelijke meer. De bouw zal drie verdiepin gen bevatten en ook ruim te bieden aan kantoren en woongelegenheden. Zowat 25 appartementen zouden worden voorzien. Aan de kant van de De Ridderstraat komen er kantoorruimten tegen de Nieuwe gebouwen van de BBL en langs de kant van de Kattestraat komt zowat 3000 m2 woonruimte. Parking voor 500 wagens In eerste instantie zou, ter vervanging maar dan ook ruimer van de huidige par king die aan zowat 130 wagens plaats kan bieden een parkeergelegenheid in het kompleks Rink-Rio in de De Ridderstraat. Een gelijkgrondse parking. Maar onder het winkel- kompleks zelf zou een on dergrondse parking voor eveneens 250 wagens ko men met in/uit? ritten in de De Ridderstraat en op de Hopmarkt. Namens de middenstands- verenigingen reageerde Luc Van Dorpe duidelijk positief op deze plannen. Voor Van Dorpe is dit een unieke kans die moet ge grepen worden. Een kans om in het stadscentrum te komen tot verkeersvrije en verkeersarme straten waarbij ook andere cen trumstraten hun voordeel kunnen doen. Het projekt om beide de len van de H. Geestkapel funktioneel en duidelijk zichtbaar op te stellen kan de instemming van de mid denstand genieten. In elk geval zal het heel wat be ter worden dan wat nu in de Kattestraat te zien is en dat eigenlijk een publiek schandaal is voor Aalst. Specifiëren we nog dat Rewa eigenaar blijft zodat het eventueel de huur kan aanpassen aan wisselende omstandigheden en even tuele kandidaat-kopers niet zouden gedwongen worden na een uiteraard zeer dure aankoop over te gaan tot huishuren die kandidaat-huurders zou den afschrikken. Momenteel heeft de Kom missie van Monumenten en Landschappen haar goedkeuring nog niet ver leend. Wat het schepen college er juist over denkt verneemt u wel eerst daags. De dekenij Kattestraat zette onder impuls van voorzitter Appelmans en van sekretaris Heesbeen een 'Midzomernachtspro- gramma' op voor elck wat wils met dansgelegenhe den, koncerten voor jong en minder jong en karna- valeske optredens. Met de ontbijtshow kon ze, wellicht wegens het al te mooie weder, evenmin als met de andere aktivi- teiten de massa in de tent op de parking van de Kat testraat krijgen. Ook al is het wellicht de laatste keer dat die tent er kan komen. Met het panelgesprek waarover u elders in dit blad leest, kreeg de deke nij wel respons van vele bij de materie betrokken per sonen en de mededelingen van de afgevaardigden van de firma Rewa over de toekomst van de H. Geest kapel en de errond gele gen gronden, alhoewel reeds door intimi gedeelte lijk gekend, werden in ab solute stilte aanhoord. Niet zo zeer de parking zelf doch wel de H. Geest kapel is een uitermate sub tiel element bij de realisa tie van het Rewaprojekt. Een projekt waarvan ge zegd werd dat het zowat een half miljard zal opslor pen. Het stadsbestuur kreeg over de toekomst van de parking en de kapel in de Kattestraat reeds heel wat adviezen. O.m. van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon die ijvert voor het behou den van de kapel op de huidige plaats en van de Stuurgroep van het her- waarderingsprojekt Aalst- Duidelijkheid en eerlijkheid Schepen André-Emiel Bo gaert breekt een lans voor duidelijkheid en eerlijk heid op het vlak van ruim telijke ordening. Hij weet daarbij van wanten want huurprijzen. Ook voor Luc Van Dorpe swingen huurprijzen momenteel de pan uit. Wellicht komen er elitaire wijken en winkel straten. In het stadscen trum kost bv. een pintje 5 fr meer dan op de Rech teroever. Komen er win kels voor minder-begoede en andere met een eerder elitair karakter? 'Aan huurprijzen kan het te zijn alhoewel daar noga! wat geld mee te verdienen is. Een stad besturen is moeilijk doch wat hier ge durende anderhalf uur verteld is, is bla-bla. Er werd veel gepraat zonder echter iets te hebben gezegd'. Kamiel was zowat de enige wiens woorden door hand geklap werden onder steund... LH Linkeroever die opteert voor het inrichten van een middenpleintje en het funktioneel opstellen van elkaar gescheiden, van enerzijds de voorgevel en anderzijds het koor. Voor ex-burgemeester De Kerpel een moeilijk op te lossen probleem dat reeds te lang uit de weg werd gegaan. De gemakkelijk ste oplossing die er echter geen is. 'Tasten een aantal instan ties nog wat in het duister, de firma Rewa heeft reeds wel omlijnde inzichten. Nog geen definitieve plan nen uiteraard maar wel reeds stelregels in verband met oppervlakte, ruimte en volumes. Als Rewa enigermate car te blanche krijgt en dat zit er duidelijk in want deze week werd het reeds be sproken in het schepencol lege en wellicht wordt na jaren treuzelen er nu kor daat doorgegaan. LH Zoals de inleiding vermeldt is het vanwege een vereniging respectabel dat men een kontaktblad heeft met zijn leden. Zo heeft het jubilerende zangkoor van Mere, Singhet Fro, er ook over gedacht en deze week verscheen het eerste nummer van de 'Koorsprokkels'. Met dit initiatief heeft men de bedoeling het nieuws, de richtlijnen en kulturele aktiviteiten door te geven. Het is een driemaande lijks tijdschriftje, eenvoudig maar verzorgd. Uiter aard is er al een artikel over de historiek van de vereniging met daarbij een voorsmaakje van wat de deelnemers aan de gezamelijke reis te wachten staat. Voor deze reis naar Heimbach geeft men ook praktische tips voor deze dagreis, samen met een dagindeling maar een datum wordt spijtig genoeg niet vermeld. Maar hopelijk zijn de koorleden zelf op de hoogte van de vertrekdatum en wie het aanbelangt kan altijd bij de verantwoordelijke Ni cole terecht (tel. 05.-21.71.99). Om reden van examens en vakantieperiode is nog slechts één herhaling en dit op 4 juli maar men verwacht iedereen op 8 augustus want dan start men met de voorbereiding van het jubileumkoncert dat op 21 oktober a.s. doorgaat in het klooster te Mere. De week voor het koncert geeft men twee 'open- deur-repetities' als voorsmaakje wat zij ons te bieden hebben. Kontaktadressen door aansluiting bij het zangkoor of andere inlichtingen: Et. Decraene. Cauwenberg- straat 69. Mere. 053-70.29.36 en Jan De Leenheer (053-21.60.01). Patronaatstraat 8. Mere. .IN

De Voorpost | 1989 | | pagina 5