Aalst heeft viertalige toeristische folder Feest van de Vlaamse Gemeenschap Neemt Aalst- kermis een nieuwe start Aalst wil groene straten Vreemdelingenintegratie in Aalst N.V. Mitak failliet La Esterella zong voor Aalsterse grootouders .V c; IV ooi post 'Aalst-kermis, bestaat die nog?', hoor ik u reeds zeggen. Voor velen is dat inderdaad eerder de periode van de uittocht naar andere oorden of verondersteld zonnige costa's. Eigenlijk wel een gemotiveerde vraag want wat was Aalst-kermis de laatste jaren nog? Was die festiviteit niet gedegradeerd tot een banale wijkkermis? Naar oorzaken moet niet ver gezocht worden. 14.00 u.: "Balboogschieting Grote Markt 14.00 u.: Tentoonstelling hobbyisten. Grote Markt 14.00 u.: Dartswedstrijd, Grote Markt Maandag 3 juli 20.00 u.: Bridgetornooi Naast de reeds geciteer- manier het stadscentrum iiittrwht hlcbpn nHpr. te doorkruisen. is even- nr, 18.00 u.: Ladies Day tiatief van de lokale deke- Aalst. La Esterella zong zoals in haar beste jaren (a) de uittocht bleken inder- te doorkruisen, is even daad nog weinig verenigin- eens een welgekomen ini- gen geïnteresseerd in de or ganisatie van een of ande re festiviteit. Bij gebrek aan andere festiviteiten werd een kaatstomooi op de kermisaffiche dan maar tot blikvanger gepromo veerd. Maar bovendien speelde mede de overlapping van de grote kermisforen van Antwerpen en Brussel. Daar stonden dan deze te attraktieve attrakties. Ker misliefhebbers trokken lie- nijen. Neem daarbij de ge voerde publiciteitsakties, de nieuwe kermisaffiche, het vuurwerk (eindelijk weer in Aalst) en U be- Foorpleinen Woensdag 5 juli 14.00 u.: Kindertopdag Hopmarkt en Grote Markt 17.00 u.: Avondbraderij Centrum Dekenijen 22.30 u.: Kermisvuurwerk Werfplein Vandaag vrijdag 30 juni loopt de wedstrijd verbonden aan de aktie 'Groene Straten' ten einde. Een aktie die gevels, voortuinen, scholen, bedrijven, kantoorgebou wen en hoeven of erven omvatte grijpt dat enkel het pu- yan 5 tot en met 9 ju|j h ipï nno moot oomi/onn bliek nog moet aanwezig zijn om dit alles tot een succes te laten uitgroeien. Getracht wordt dat de foomijveraars Aalst-ker mis niet langer als een te loorgaande festiviteit zou- ver daarheen in plaats van den beschouwen. Op de zich hier te vervelen bij Grote Markt, de Hop- een schietkraam of een markt en de Esplanade ko- visspel. men dan ook tal van nieu- De langere tussenperio- we en grote métiers, de tussen beide foren dit jaar biedt Aalst kansen tot Kermisprogramma uitbreiding. Aalst wil drin- Vrijdag 30 juni gend aan deze kermisakti- 20.00 u.: opening Zomer- viteiten een nieuw elan be- foor, foorpleinen zorgen. Men zal terug van Zaterdag 1 juli een échte foor kunnen 09.00 u.: Paardenprijs- spreken want grote attrak- kamp Houtmarkt ties worden nu naar Aalst Zondag 2 juli gehaald. Ook nieuwe at- 11.00 u.: Aperitiefkoncert trakties. De foomijveraars Grote Markt dragen daar zelf een steentje bij door het orga niseren van een 'Ladies- Day' en een 'Halvetarief- dag'. Bovendien sleutel den een aantal adviesra den aan de nevenaktivitei- ten op en rond de foor pleinen. Ook de dekenijen van het stadscentrum stonden positief tegenover deze nieuwe visie en beloven hun totale medewerking. De avondbraderij op 5 juli betekent meteen de start van de koopjesperiode. Nog andere aktiviteiten kwamen op het program ma met de hulp van de handelaars. Het 'Shop ping-treintje' dat iedereen in staat stelt op een ge makkelijke en amusante avond optredens op po dium hoek Hopmarkt- Nieuwstraat Vrijdag 7 juli 16.00 u.: Halve-tariefdag Foorpleinen Zaterdag 8 juli 14.00 u.: Prondelmarkt, Grote Markt Zondag 9 juli 11.00 u.: Aperitiefkoncert Grote Markt 14.00 u.: Soundmix Playback, Hopmarkt- Nieuwstraat Van 10 tot 15 juli: Kaats tomooi Houtmarkt Dinsdag 11 juli Feestdag Vlaamse Ge meenschap, Grote Markt, Stadhuis (l.h.) De prijsuitreiking volgt op zondag 8 oktober waar bij dan ook de desbetref fende BRT-film wordt heruitgezonden. Momen teel werden reeds 80 in zendingen voor deelname aan de wedstrijd geno teerd. Aalst is immers met deze aangelegenheid lang niet meer aan haar proef stuk. Jaar na jaar wordt de bevolking gestimuleerd om de straten in een groen- en bloemrijk kleed je te tooien. Drie keer reeds boden de stadsdien sten de gelegenheid tot het aanleggen van een tegel tuintje en twee keer werd reeds een bebloemings- wedstrijd georganiseerd. Heel wat partikuliere ini tiatieven gelden ieder jaar als toonbeeld van goede smaak en kreativiteit. Dat uw mogelijkheden wellicht beperkt zijn is geen reden om geen kans te hebben in de wedstrijd. Als het ge heel fraai is komt u alles zins ook in aanmerking voor een prijs. Gevelversiering Bloempotten of -bakken aan de huisgevel aanbren gen kan iedereen. Zij vor men een mini-tuin op elke vensterbank. Voor wie geen voortuin bezit is een straatgeveltuintje een ge schikte oplossing om een persoonlijk tintje aan je huis te geven. Voortuintjes De voortuin is als het ware het visitekaartje van de bewoners. Kies bij voorkeur een assortiment aan bloeiende vaste plan ten, sierstruiken en kleinblijvende bomen die 'natuurlijk' aandoen. Ver mijd sparren en dennen want ze geven je tuin een 'kunstmatige' aanblik. In augustus maakt de jury haar rondgang langs heen de realisaties van de ingeschreven deelnemers. De kwotering gebeurt op basis van verhouding ge vel-bloemen. kleurenkom- binatie, onderhoud, har monie huis/tuin, effekt op de omgeving en gebruikte materialen. (l.h.) Cartografie De Rouck publi ceerde in samenwerking met de Belgische Touring Club een nieuwe Gids voor Autosnel wegen in Belgiëuitgegeven. Daarop vindt men alle nuttige informatie over de autonseltra- jekten in ons land met alle uitritten en hun nummers, rust- en parkeerplaatsen, enz. De gids kost 345 fr (+35 fr portkosten) en kan besteld worden bij Touring Club, Wetstraat 44 te 1040 Brussel. Het betrof hier inderdaad een mini-onderneming op gericht in het Aalsterse Vrije Technisch Instituut, zeg maar VTI. Een experi ment opgestart om studen ten vertrouwd te maken op een niet-schoolse wijze met het ekonomisch reilen en zeilen van een bedrijf. Aan het in juni '88 boven de doopvont gehouden mi ni-bedrijf werd meege werkt door een dozijn zes- dejaarsstudenten van de beroepsafdeling Hout. Getracht zal worden door het bestuur van VTI dat ook in andere afdelingen soortgelijke pilootprojek- ten zouden worden opge start. De realiteit werd zoveel als mogelijk benaderd. Een eerste projekt, het maken van een kranten- bak, vond geen genade. Beter verliep het met een schenktafel waarvan er een tiental exemplaren werden gemaakt. Het startkapitaal werd beko men door het op de markt brengen van een duizend tal aandelen van ieder 500 fr. Er werd onderhandeld voor het afsluiten van kon- Peilen naar behoeften van migranten Bij het begin van deze bestuursperiode werd schepen Gracienne Van Nieuwenborgh de ambtsbe voegdheid 'vreemdelingenintegratie' toegekend. Dat betekent dat het stadsbestuur de vreemdelin gen-integratie uitdrukkelijk als een beleidsoptie beschouwt en dat schepen Van Nieuwenborgh daar, samen met de stedelijke adviesraad voor vreemde lingenintegratie, werk wil van maken. Inspraak staat daarbij voorop. De adviesraad voor vreemdelingenintegratie bakende dan ook zelf het domein af waarover hij wenst te adviseren. Volgende thema's worden vooropgesteld: - onderwijs - gezondheidszorg - huisvesting - onthaal - administratieve begeleiding - voorlichting over de dienstverlening - sensibiliseren van de Aalstenaars voor een nood zakelijke mentaliteitswijziging. De eerste beleidsstap, op advies van de advies raad voor vreemdelingenintegratie, bestaat uit een behoeftenpeiling bij de Aalsterse migrantenpopula tie. Daarmee hoopt men het referentiekader van het migrantenbeleid grondig te overzien, om van daaruit concrete voorstellen te kunnen doen aan het College van Burgemeester en Schepenen en de Gemeenteraad, gebaseerd op werkelijke noden en behoeften. Wie daar iets wenst toe bij te dragen of meer inlichtingen wil bekomen, wende zich tot het kabi net van de schepen, Grote Markt 3, Aalst, tel. 77.11.11, toestel 244. Aalst. Braderie in de Nieuwstraat. Zelfs de heren der schepping hebben belangstelling voor de kleding (a) trakten met zo voordelig mogelijke voorwaarden. Het personeel kreeg een 'loon' uitbetaald doch er werd ook gewerkt in min der goede omstandighe den. Zo raakte men bv. in geldnood en moesten pro- dukten vlugger aan de man worden gebracht om de kas te spijzen. Echt realistisch werd hel rond nieuwjaar toen na een evaluatie bleek dat de bestuursploeg ondermaats was en de laan werd uitge stuurd. Er kwam dan ook een nieuwe raad van be stuur, een driemanschap met Dirk Verlie, Gunther Van Goethem en Dirk Van Cauter. De leraars De Troyer en Van Win- ghem zorgden voor ade- kwate begeleiding. Een projekt zoals in de BBL reeds enkele jaren het ge val was doch daar was hel minder realistisch en be sloeg slechts enkele uren. Hier betrof het een heel jaar werking met de liqui datievergadering als uiter aard het definitieve einde, In afwachting uiteraard dat een andere afdeling de koppen bij elkaar en de handen uit de mouwen steekt. VTI-direkteur Roelant loofde de praktische zin en de inzet van de studenten van de afdeling Hout. Is het resultaat belangrijk, belangrijker is alleszins dat niettegenstaande mee- en tegenvallers het bedrijf in stand kon worden ge houden. 'Dat is de toege voegde waarde die de leer lingen naast de schoolse kennis er bovenop verwor den hebben'. We verna men reeds dat volgend schooljaar een nieuw ex periment wordt opgezet. Het wordt Miniwood dal een bureaumeubel zal pro duceren. Ook daar is geld voor nodig en tijdens de receptie werden reeds tal van Miniwoodaandelen aan de man (vrouw) ge bracht. LH Vermits de vorige toeristische folder 'Aalst, plezante stad' uitgeput was, maakte de V.V.V. Aalst in samen werking met het stadsbestuur, een nieuwe. Wat bruik baar was uit de vorige brochure werd uiteraard herno men. De titel werd niet behouden vermits die de indruk zou kunnen wekken dat Aalst alleen belangrijk zou zyn om zyn karnaval. Anderzijds werd geop teerd voor een viertalige folder en worden nieuwe items opgenomen of ko men er beter in aan bod. Zo uiteraard het kultureel centrum De Werf, de eko- nomische situering van Aalst, een meer uitgebrei de benadering van karna val duidelijk gescheiden van de festiviteiten in de deelgemeenten, meer aan dacht voor Pikkeling en Faubourgjaarmarktstoet en opnemen van de Aal sterse horeca en ontspan ningsmogelijkheden. De vertaling van de teksten gebeurde door een ver taalbureau. Deze folder, op formaat 20 bij 30, telt 12 pagina's en heel wat kleurenfoto's. Deze folder is gratis te bekomen op de Dienst Toerisme samen met o.m. die van het Belfort, het Oud-Hospitaal, de Sint- Martinuskerk, de Priester Daenswandeling, Herder- sem-Moorsel, Hofstade, de Faluintjes, Nieuwer- kerken, het Moorselse Winterkasteel, de Sint- Margaretakerk Baarde- gem, de kerk van Meldert, de Rochuskapel, het Hof van Gijzegem e.a.m. Ook plattegronden en wegen kaarten. Dienst toerisme Zoals vorige jaren zal het Infokantoor van de dienst toerisme (departe ment kuituur) voor de zo merperiode (juli, augus tus, september) in de be nedenzaal van het Belfort worden gehuisvest. De openingsuren van dit infokantoor zijn: weekda gen van 8.45 tot 12.00 u. en van 13.30 tot 18.00 u. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 12.00 u. en van 14.00 tot 18.00 u. Het In fokantoor is tijdens het zo merseizoen ook open tij dens het weekend. Tijdens deze zomerperiode is het infokantoor telefonisch te bereiken op het nummer 053/77.11.11, toestel 240 of 310. Op het Infokantoor kan iedereen terecht met de meest uiteenlopende vra gen aangaande toerisme, kulturele manifestaties, festiviteiten, verblijfsak- kommodatie en horeca, lijst van hotels in Aalst en omgeving, lijst van restau rants in Aalst. Tevens zijn op het Info kantoor ook alle gratis uit gegeven publikaties van het Vlaams Kommissa- riaat Generaal voor Toe risme (VCGT) en van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen be schikbaar. Te verkrijgen tegen be taling: - alle door het VCGT te koop aangeboden mate riaal, - al het materiaal te koop aangeboden door de Fede ratie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen - een ganse reeks interes sante publikaties aangaan de de stad Aalst - postkaarten, stickers en souvenirs van Aalst. Vermeldenswaard is ook de zeer rriooie wandel brochure, uitgegeven door de v.z.w. Monumenten en Landschapszorg ter ge legenheid van de Monu menten- en Landschap penwandeling in Aalst op 28 mei 1989 (50 fr.). Het Infokantoor krijgt jaarlijks een stroom be zoekers te verwerken. Op de dienst Toerisme wor den er notities bijgehou den over het aantal bezoe kers. Voor de periode 1 januari 1989-31 mei 1989 werden reeds 3.012 bezoe kers geteld (jan. 272, febr. 200, maart 365, april 806, mei 1.269). Wanneer we dit aantal kombineren met de vele telefonische en schriftelij ke kontaktnemers, kun nen we besluiten dat de dienst Toerisme ertoe bij draagt Aalst tot ver buiten zijn grenzen bekendheid te geven. Vermelden we nog dat er door de dienst Toerisme dagarrangementen voor groepen werden op punt gesteld. Afspraken voor deze begeleide groepsuit- stappen dienen te worden gemaakt met de dienst Toerisme, tenminste drie weken voordien (tel. 77.11.11 - 240). Ook een begeleid bezoek aan het stadscentrum (duur: 2 uur) behoort tot de mogelijkhe den. Hiervoor wordt er per groep van ongeveer 30 personen, een gids voor zien (prijs per gids: 800 fr.). Kontakteer ook hiervoor de dienst Toeris me, tenminste twee weken vooraf. (L.H.) De Naamloze Vennootschap MITAK ging verleden week failliet. In de Vakschoolstraat 41 had inderdaad vrijdag de likwidatievergadering plaats. Toch was dit geen dramatisch gebeuren met protesterend personeel en een menigte schuldeisers. Op dinsdag 11 juli viert ook Aalst Gulden Sporen, nu het Feest van de Vlaamse Gemeenschap. Op de Grote Markt is er van 14 tot 17 uur een ballonwedstrijd, van 17 tot 18 uur brengt stadsbeiaar- dier Petro De Smedt aangepaste muziek en van 18 tot 19 u. geeft de Koninklijke Fanfare 'Niets zonder Arbeid' een elfjulikoncert. Aalst. Veel volk in De Werf om La Esterella life aan het werk te zien (a) De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen had de grootouders voor een ge zellig feest uitgenodigd naar het kultureel centrum De Werf waar de koningin van het Vlaamse lied, La Esterella, optrad als de gastvedette. La Esterella die in de vijftiger en zesti ger jaren biezonder veel sukses boekte in binnen- en buitenland, is na 20 jaar stilzwijgen weer helemaal terug. Dat ze 'bovendien nog niets van haar enorme stemkwaliteiten heeft ver loren is des te verheugen der. In De Werf zong ze zoals in haar jonge jaren. De liedjes uit de tijd van toen, toen de grootouders nog ouders waren en lui sterden naar «Onze Lieve Vrouwetoren» en andere suksessen van deze Ant werpse zanggrootheid kwam weer helemaal tot leven. Een belevenis die helaas weer veel te vlug was afgelopen. Schone liedjes duren immers niet lang, maar de herinnering aan het life optreden van La Esterella zal velen nog lang bijblijven. Daarvan zijn we overtuigd. da Op de binnenplaats van het stadhuis wordt U te 19 u. verwelkomd door de voorzitter van het stedelijk feestkomité en volgen toespraken door waarne mend burgemeester Ed- gard Hooghuys en als gast spreker voorzitter van de Vlaamse Raad Van Velt- hoven. Tussenin vokale in termezzi en achteraf wordt de Hymne van de Vlaamse Gemeenschap gezongen. Aan De Werf, Molen straat 51 wordt te 20 uur een warmeluchtballon los gelaten en op de binnen plaats van het stadhuis is Johan Verminnen te gast met 'Brieven uit Latem'. En op de Grote Markt speelt vanaf 21.30 uur het zigeunertrio 'The Gipsy' en zorgt voor terrassenani- matie. Brieven uit Latem Onder deze hoofding gaat Johan Verminnen an dermaal scheep met Tars Lootens, in een nieuw avondvullend liedjespro gramma. Na het sukses van de twee vorige pro- dukties 'Zanger zonder Meer' en 'Zeilers ver van Huis' (cfr. de LP's 'Melan cholie' en 'Traag is Mooi') kon een derde theaterpro- duktie niet uitblijven. Voor 'Brieven uit La tem' zijn twee multi-in- strumentalisten aange trokken, nl. Johan Van- dendriessche en Bert Can- dries. De klankkleur zal gevoelig uitgebreid wor den en de arrangementen zullen de vreugde van het groepswerk met verve on derstrepen. In 'Brieven uit Latem' put Johan uit zijn laatste LP 'Gezongen Landschap' - eerste deel van de show - om daarna een keuze uit de twee voor gaande LP's te presen teren. Eens te meer wordt het wankel evenwicht van de zanger centraal gesteld: de nieuwe ervaringen van het platteland versus het ge kende, gezellige broeinest van zijn geliefde stad: de nieuwe muzikale vriend schappen die onverhoopte perspektieven openen; de eeuwige twijfels die elke scheppende kunstenaar in een slingerbeweging hou den, waar de uitersten - vrede en onvrede - voor de soms gevaarlijke, soms geniale gensters zorgen. In dit nieuwe program ma komen al deze thema's in verschillende vormen om de hoek kijken, ver woord in mooie nummers als het titellied 'Brieven uit Latem', 'Gezongen Landschap', 'Schildersver driet', 'Zingen tot Mor genvroeg' e.a. nummers. (l.h.)

De Voorpost | 1989 | | pagina 6