'De Drakenkop' organiseert eerste tentoonstelling Kon. fanfare 'Met Moed Vooruit': 37 jaar in ere-afdeling Kunst-, stijl- en vreugdevolle muziekhappenlng te Wleze Appels heeft nu ook een kunstvereniging 10 - 7.7.1989 - De Voorpost Buggenhout. Fier met het geschenk van de gemeente (foto Guy) Buggenhout-Opdorp De Opdorpse fanfaristen genoten vorige zaterdag van de stemming van de grote dagen. Bestuur en muzikanten van de ko ninklijke fanfare 'Met moed vooruit' werden im mers op het gemeentehuis ontvangen, omdat ze er andermaal in geslaagd wa ren zich tijdens de provin ciale klasseringswedstrijd in ere-divisie te hand haven. Zijn er nog, horen we ie mand zeggen. Akkoord. Maar welke muziekmaat schappij kan er prat op gaan al sinds 1952, dus gedurende 37 jaar, perma nent tot de hoogste pro vinciale kategorie te behoren? 'Met moed vooruit' ver diende dus inderdaad een schouderklopje, kreeg die ook. In de eerste plaats van schepen Paul Van Malderen, die bij afwezig heid van de burger, de honneurs waarnam. De 'schepen van ter plaat se', in dit geval Mare Hey- mans - Mare is bovendien bestuurslid van de fanfa re - hield de gelegenheids toespraak. Wie aan Opdorp denkt, aldus de schepen, denkt aan de Dries, jaarmarkt en aan de fanfare. Al sinds jaar en dag bepaalt deze vereniging mee het kultu- rele leven van onze ge meenschap. Vanzelfspre kend kende 'Met moed vooruit', net als alle ande re verenigingen trouwens, perioden van hoog- en van laagkonjunktuur. Sommi gen voorspelden de maat' schappij zelfs een roem loos einde, maar steeds weer herstelde 'Met moed vooruit' zich van de klap pen en groeide al bij al uit tot een vaste waarde. Waarde die geïllustreerd werd door o.a. het beha len van de Wimpel van Oost-Vlaanderen in 1976 en door het feit dat wij ons nu al 37 jaar in de hoogste provinciale kategorie handhaven. Dit jaar verliep die klasse ring echter niet van een leien dakje. Een aangepaste reglementer ing - met het doel te ver mijden dat maatschap pijen voor de gelegenheid 'De Drakenkop, De Appelse kunstvereniging', het staat van de kunstvereniging, in sierlijke letters geschreven rond een afbeelding van een drakenkop die tijdens baggerwerken in de Schelde te Appels werd bovengehaald. De afbeelding en de tekst vormen samen het logo van de nieuwe of als men wil eerste Appelse kunstvereniging die onder de benaming 'De Drakenkop' op 24 april van dit jaar officieel werd opgericht. een beroep doen op 'huur lingen' - en de bepaling daarin dat muzikanten uit een andere provincie niet in aanmerking mochten komen, maakte het de Op- dorpenaars, die voor 3/4 buurten met Brabant en Antwerpen, ekstra-moei- lijk. Tussenkomsten bij de provinciale overheid met het verzoek rekening te willen houden met het spe ciale 'statuut' van Opdorp, bleken boter aan de galg. Zodat o.a. Leon Meys, een fanfarist in hart en nieren, en een uitstekend muzikant bovendien, tij dens het konkoers, geor ganiseerd in het Kultureel Centrum in Lokeren, werkloos moest toezien. Geen nood echter, want zijn kollega's klaarden de klus met bravoure. Tot slot van de ontvangst werden een viertal erepla- ketten uitgereikt: aan voorzitter Paul Van der Wildt, aan dirigent Petrus De Vleeschouwer, aan se- kretaris Francois Van den Eede en aan Leon Meys. Pierre Van Rossem Begin april van dit jaar kwamen een aantal kun stenaars en kunstminnen de zielen in Appels bij el kaar met de bedoeling een kunstkring op te richten. Op 24 april was het dan zover en werd de kunst- vereniging officieel ge sticht. Het werd nu zoeken naar een goede naam. Suggesties als 'Het palet', de 'Pottenbakker', 'de Kantklosser' en 'de beeld houwer' werden niet aan vaard omdat ze al te één zijdig waren en eigenlijk niet voldoende tot uit drukking brachten wat de kring zich voorhield: een verzameling van kunste naars van uiteenlopende strekkingen en richtingen. Men opteerde voor 'De Drakenkop' en ook dat is niet toevallig zo maar een benaming. In de Schelde de wereldoorlog en daar is het nu een van de pronk stukken. In het oudheid kundig museum 'Natio naal Scheepvaartmuseum' te Antwerpen bevindt zich een kopie van deze dra kenkop die in 1934 in Ap pels uit de Schelde werd opgehaald. De steven, die 142,5 cm hoog is, wordt bekroond met een kop of 'Sviri' en dier met wijd geopende muil in een ge bogen vorm. Aan de bo venkaak zijn aan beide kanten vier scherpe tan den te zien. Aan beide kanten van de drakenkop bevinden zich twee uitpui lende ogen. Kop en ogen zijn van dubbele omtrek lijnen. De versierde steven herin nert op het eerste gezicht aan de dierkoppost van de Osebergvondst in Noor- Tentoonstelling De Appelse Kunstvereni ging de Drakenkop weet blijkbaar van aanpakken. Nog geen drie maand na de oprichting wordt al een eerste doelstelling gereali- zeerd, namelijk het orga- nizeren van kunstambach- telijke tentoonstellingen uit eigen kollektie. De kunstvereniging wil ook aan andere kunstmanife staties deelnemen, en oud heidkundige voorwerpen die op Appelse bodem werden gevonden verza melen en beschrijven. Verder wil men ook retro- tentoonstellingen organi- zeren. De eerste tentoonstellin gen van 'De Drakenkop' zal plaatsvinden op 15, 16, en 17 juli in de Kapelle- straat 6 te Appels-Dender- monde en men kan er ke ramiek, kloskant en schil derijen zien van enkele le den van de Drakenkop. Bezoekers kunnen er te recht op zaterdag van 18.00 tot 21.00 uur, op zondag en maandag van 10 Dendermonde. De Drakenkop, het logo van de nieia kunstvereniging van Appels (foto Piet Hermans) Dendermonde. De deelnemers aan de eerste expo van 'De Drakenkop' (foto Piet Hermans) Buggenhout. Een zicht op de genodigden in de Buggenhoutse raadszaal (foto Guy) te Appels werd tijdens baggerwerken immers een uit de 9* eeuw daterende drakenkop opgehaald. Al wist men bij het ophalen van het stuk hout in feite niet wat men had gevon den. Een aanwezige ar cheoloog meende er een soort pop in te herkennen, een Wikinger drakarste- ven. De kapitein van het baggerschip gaf het stuk hout met de archeoloog mee. Het stuk werd dan te koop aangeboden aan ver schillende musea maar niemand bleek bereid er de gevraagde prijs voor te betalen. Het kwam dan te-' recht bij het Britisch Mu seum te Londen, kort voor het uitbreken van de twee wegen. De drakenkop die daar gevonden werd stelt een Noorse zeegod voor. En vermits bewezen is dat nog voor het einde van de ÏO6 eeuw de Denen, al was het maar sporadisch, tot in de omgeving van Dender monde aan de Schelde zijn geweest, is het best moge lijk dat er een verband bestaat tussen beide dra kenkoppen. Gerard Beirens, die door de leden van 'De Draken kop' tot voorzitter van de Appelse kunstvereniging werd verkozen; maakte van de 'Sviri' een variante uit klei, gebakken bij 1050 graden en gekleurd met koper-, ijzer- en kobalt- oxyde en dat werd het logo tot 20 uur. De deelnemende expozan- ten aan deze eerste expo zijn voorzitter Gerard Bei rens van de kunstvereni ging. Hij genoot zijn oplei ding aan de Akademie van Schone Kunsten te Aalst en bekwaamde zich verder in de keramiekkunst via teoretische zelfstudie. Hij weet de vormgeving van archeologische vondsten perfekt weer te geven in keramiek. Beirens ge bruikt de raku-glazuur- techniek en de raku stuk ken zijn zonder meer het beste wanneer ze met de hand gevormd zijn, be werkt met de meest ge- ïmprovizeerde gereed schappen, geglazuurd met borstels, penselen of zelfs gegoten en gestookt bij ongeveer 900 graden. Lily Callens presenteert klos kant en zij opteert voor de torchonkant of stropkant met enkele werkjes in Russische kant en in Brugs bloemwerk. De technie ken leerde ze in Dender- mondse en Aalsterse kan tateliers. Haar voorkeur gaat uit naar klassiek-uit- ziende kantkleedjes en kantschilderijtjes, liefst in een verfijnde stropkant- versie. Ook Frieda Ver- leyen bracht keramiek. Zij genoot eveneens haar op leiding aan de akademie voor schone kunsten Aalst en legde zich toe keramiek- en zijdeschild ren. Zij heeft zich me toegelegd op de hedei. daagse kunstvormen en b het opbouwen van ha< potten en figuren, in oe techniek of zelfs in ro techniek, tracht zij d grens van de verwerking mogelijkheden van de ve schillende kleisoorten tc een goed einde te bren gen. Haar glazuurtechnie bestaat vooral in het aai brengen van exyde en ba. sisglazuur, gebakken bi ongeveer 1050 graden. Er zijn op de tentoonstel ling schilderijen te zie van Frederik Steeman d gedurende drie jaar ee opleiding tekenen hee gevolgd aan de akademi voor schone kunsten tl Dendermonde onder le ding van Piet Gillis. Zij werken zijn vooral olievei ven en akwarellen en ti dens de tentoonstellingei reeks 'Kiezen voor Kuns kreeg hij de eerste pri van het publiek. En dan er nog Monica Van de Hauwe die als autodidak aan haar eerste tentoon stelling toe is. Lebbeke. In Wieze stond de muziek centraal. De lokale maatschappij genoot dlI grootste eer (foto Guy) Vorige zondag daverde de dorpskom van Wieze onder de hoge feestklanken die er door vyf imposante muziekkorpsen - samen 250 man sterk - verspreid werden in een festival als onderdeel van de viering om «150 jaar Sint-Cecilia fanfare». Het leek wel een muzikale invasie toen, stipt op tjjd de onderscheiden formaties uit verschillende richtingen al spelend het Wiezeplein opmarcheerden. Echt indrukwekkend! Nadat de vtjf korpsen, met de jubilerende St. Ceciliafanfare uit Wieze op de ereplaats, op het verkeersvrije Dorp opgesteld waren hield de heer Norbert Willems, als voorzitter in naam van het ganse bestuur, volgende korte maar gevatte welkomsttoespraak. «Achtbare muzikale vrien- son en mevrouw A. Ma- seemars ten gehore den, ter gelegenheid van charis-Perdaens, die deze bracht. De numeriek ster- dit jubeljaar hebben we namiddag alles in goede ke en met hupse majoret- eraan gehouden deze mu- banen zullen leiden. Als ten getooide St. Cecilia- zikale manifestatie op slot wens ik u allen een harmonie De Eendracht touw te zetten. Ik wens de aangename avond en ver- uit Baasrode, gedirigeerd aanwezige harmonie, de leen nu graag het woord door Leo De Smet, ver fanfares en het publiek aan mevr. Van Roy.» gastte het publiek op het van harte welkom op deze Marsenweeide prachtige Swat van Rudy happening om het 150-ja- Deze dame kondigde Steyaert. Van de fanfaris- rig bestaan van onze Ko- daarop de marsnummers ten uit Terjoden De Terjo- ninklijke Fanfare St. Ceci- aan die door elk korps af- denaar(s), met Karei De lia nog meer luister bij te zonderlijk gespeeld Schrijver als dirigent, zetten..Om het vlotte ver- werden. hoorden we een door hem loop en het respekt voor De fanfare De Jonge Gar- bewerkte mars Breide- het tijdschema zal ik hier- de uit Moorsel, met diri- nauer, en ten slotte kon bij kort zijn. Ik houd er gent Adolf Breynaert, zet- den we luisteren naar een echter aan een bijzonder te in met een zinnige Spiel- denderend Füs Bat van de woord van dank te richten manssgrüss, gevolgd door eigen jubilerende St. Ceci- aan onze twee dames van St. Cecilia Welle, dat ge- ba fanfare o.l.v. A. Brey- de feestelijkheden me- leid door Eric Sergooris, naert. vrouw R. Van Roy-Ras- de heerlijke Graf Walder- En toen volgde de apo theose. De vijf muziekkorpsen speelden samen twee grandioze feestmarsen die n.a.v. de jubelviering gecreëerd werden, nl. Wieze 150, ge- komponeerd en gediri geerd door de St. Cecilia Wieze-muzikant Noël Per- daens en Winsia 1989 ge toonzet en geleid door chef van deze fanfare, Adolf Breynaert. Deze beide muzikale parels aan Wiezes jubelkroon werden door het talrijke publiek op een machtig applaus onthaald. Daarmee was het festival nog niet uit! Want de har- monisten uit Baasrode hadden nog een extra show in petto. Kleurig geüniformeerd en versterkt door een mooie majoret- tengroep en een bedrijvig trommelkorps gaven ze nog enkele zwierige para demarsen ten beste, daar bij gebruik makend van diverse attributen. Wat een ritme, en welke disci pline! Een ware streling voor oog en oor, waardoor alle toehoorders begees terd raakten. Toch ietwat spijtig dat de zon niet op dat prachtver toon kon glanzen. Maar des te meer straalde ze op het gelaat, en meer nog in het hart van de vele aan wezigen. Na deze show wenst mevr. Van Roy - door haar per soonlijke inzet liep alles gesmeerd - alle korpsen geluk om hun fijn optre den, en dankte de chefs, de muzikanten, haar me debestuursleden en het publiek om hun onder scheiden medewerking, waardoor deze jubileum happening een muzikaal pronkstuk werd. Daarna waren er nog feestrozen voor de dirigen ten en een magnifiek tin nen herinneringssierbord Lebbeke. Veel volk voor het muziekfestival in Wieze (foto Guy) voor de deelnemende mu ziekverenigingen. Op dat juweeltje lazen we: 2 juli 1989 en er onder de bete kenisvolle jaartallen 1839- 1989... Na deze muzikale voltref fer is St. Cecilia Wieze aan een verdiende verlofperio de toe. Maar met oktober- kermis mogen we ons nog verwachten aan een paar instrumentale hoogstand jes, uiteraard nog in het teken van de jubelviering. Van ons alvast een dikke proficiat voor wat al ge presteerd werd en voor wat nog komen gaat... J. Van Landuyt

De Voorpost | 1989 | | pagina 10