Oppositie stelt zich vragen bil overname vrije biblioteek Negen provinciënrally voor old-timers-motors Gemeenteraadzitting van Erpe-Mere in vakantiestemming De Voorpost - 7.7.1989 - 13 Lebbeke Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting was iedereen het eens de Vrije Openbare Centrumbibiioteek, voor een bedrag van 841.996 fr. door de gemeente te laten overnemen. Die eensgezindheid by de stemming was echter voorafge gaan door een aantal vragen by overname van de kant van de oppositie. Ook Agalev-Lebbeke, vertegenwoor digd overigens in de biblioteekkommissie, formuleerde, vla een persbericht, zyn visie omtrent de overname. Berlare. De 9 provincies over een afstand van 750 km met old-timers. In Overmere werd even uitgerust (gvdw) Zaterdag vanaf 6.30 u. vertrok aan Ontmoetings centrum Soetekin in de Nieuwstraat in Lede de Negen Provinciën Rally voor oude motors. De vroemtuigen moesten mi nimum 29 jaar oud zijn om ermee te mogen deelne- men. Ongeveer 80 deelne- chri mers zetten de rally in die n a door de negen Belgische provincies zou leiden. De hele tocht bedroeg 750 km. De eerste dag werd afgesloten in Arlon, na 420 km rijden, waar over nacht werd. De volgende ochtend vertrok de hele meute met een lichte ver traging en tengevolge van het slechte weer bereikten zij met een uur vertraging het vertrekpunt, zaal Soe tekin, waar zij opgewacht werden door heel wat be langstellenden en door burgemeester Dominique Roelandt en OCMW- voorzitter Ghislain Hen- derick en waar hen een lekker avondmaal wacht te. De organisatie lag in de handen van Classic Motor cycles Belgium, waarin nogal wat Ledenaars ak- tief zijn, wat verklaart waarom die reuzetocht in Lede vertrok. Het was een puike organisatie die zon der ongelukken en met veel onderlinge hulp en kameraadschap zijn ver loop kende. Het initiatief is, gezien de enorme voor bereidingen, weliswaar niet vatbaar voor jaarlijk se herhaling, maar in de eerstvolgende jaren mag men aan iets dergelijks denken, en er wordt zelfs 'Europees' gedacht. Was dit een organisatie die over de provincie- en taal grenzen heen gegroeid is, de toekomst wijst over de landsgrenzen. En dat moet kunnen als men weet dat in Soetekin, een Vlaams sociaal centrum, reeds de dag ervoor deelnemers uit Wallonië aangekomen Wa ren en daar overnachtten om de volgende dag op tijd te kunnen vertrekken. En zonder moeite werd juist in dat centrum Vlaams en Frans door el kaar gesproken, en hoorde men ook wel wat Duits. Het gedrag van de bestuurders is een van de belangrijkste oor zaken voor het stijgend aantal verkeersongevallen. Dat ge drag wordt beïnvloed door overdreven alkoholgebruik en door de onaangepaste snel heid. Zo werd gesteld op een internationale vergadering over de verkeersveiligheid. Van 21 tot en met 26 juli heeft in Antwerpen het eerste inter nationaal kongres rond de pia noforte van de 18" tot de 21' eeuw en het clavichord plaats. Berlare. Ook oude motoren namen aan de old-timersrally deel (gvdw) Dat gebeurt in het historisch kader van 't Elzenveld, het Vleeshuis en de Carolus-Bor- romeuskerk. Voor meer infor matie 'Antwerpiano', 't Elzen veld, Lange Gasthuisstraat 45 te Antwerpen 03/223.56.10. De Socialistische Vrouwen hebben een studie opgezet over de 'gedwongen' studie keuze van meisjes. Het blijkt dat er een ongelijke verdeling Is tussen jongens en meisjes over studierichtingen met veel toekomst. Op zondag 27 augustus orga- nizeert de gemeentelijke sport raad van Denderleeuw in sa menwerking met het gemeen tebestuur een rekreatieloop door het centrum van de ge meente. Deelnemen kan in verschillende reeksen en voor de kleinsten vanaf 6 jaar is er een benjaminloop over 2 kilo meter. Voor meer informatie Sportdienst Denderleeuw, A. De Cockstraat 2 te Dender leeuw 053/66.73.91 binnenpost SB. In Gent heeft een 'Internatio naal Puppetbuskersfestival' plaats dat loopt tot en met maandag 24 juli. Verschillen de internationale poppentea- ters treden op dit festival aan op verschillende plaatsen in de stad. SP: Voorbehoud omtrent de overnameprys Het dossier zoals het voor gelegd wordt, aldus SP- raadslid Clement Vlassen- root, is volledig in over eenstemming met het ter zake van kracht zijnde KB. Opdat we echter vol ledig klaar zouden zien in deze transaktie, hadden we graag enkele essentiële zaken meer voorgelegd ge kregen: o.a. een verslag over de gevoerde onder handelingen en over het ev. bestaan van lopende verbintenissen met boek handels en uitgeverijen (abonnementen, reeksen enz.). De voorgestelde overna meprijs ligt zeker niet aan de lage kant. Vooral wan neer men rekening houdt met het feit dat d^ vrije biblioteek in de voorbije Vijftien jaar, met eigen middelen, slechts voor 315.OCX) fr. boeken aan kocht en op het biblioteek- ekonomisch materieel uit diezelfde periode (aan koop voor 350.000 fr.) geen rekening werd ge houden met afschrijvin gen. we stellen ons boven dien ook vragen omtrent 'de bruikbaarheid van een 'groot deel van de boeken. VU: Integratie van de ene bib in de andere goed aan pakken De eerste stap was de prin ciepsbeslissing, aldus VU- woordvoerder Dirk De Cock. De tweede stap wordt vandaag gezet, door de overname. De derde en wellicht moeilijkste stap vormt de integratie van de ene biblioteek in de andere. De inventarisering en ka- talogering kan m.i. best gebeuren per komputer. Ik pleit hier niet voor de openstaande terminals die de gemeentelijke admini stratie ter beschikking heeft. Beter ware het een eigen, beperkt systeem, enkel nuttig voor de bi blioteek, in gebruik te nemen. Wat het selekteren van de boeken aangaat, moet men omzichtig tewerk gaan. Wat boekhoudkun dig afgeschreven is, omdat het een x-aantal jaren oud is, is daarom nog niet waardeloos. Wel integen deel! Elk werk dat bvb. niet meer herdrukt wordt, kan alleen maar in waarde stijgen. Laten we bij dit alles, al dus verder Dirk De Cock, a.u.b. de uitleenpost Den derbelle niet uit het oog verliezen. De behuizing laat daar trouwens veel te wensen over. Wanneer krijgt de uitleenpost nu eens eindelijk de toelating om naar het leegstaand schoolgebouw te verhui zen? Een ander probleem vormt de behuizing van de G.O.B. De twee garages moeten dringend als bi- blioteekruimte ingericht worden, wil men de inte gratie vlot laten verlopen. Maar ook wat betreft de inplantingsplaats van de nieuwe bib werd in de ge meenteraad reeds een princiepsbeslissing geno men. Het gaat hier om de linkerbeuk van de huidige muziekschool. Toen het dossier een jaar of drie geleden zo'n beetje in een stroomversnelling zat - we konden toen zelfs voor 60% betoelaagd worden - kwamen er ineens vertra- gingsmanoeuvers. De laat ste tijd zwijgt men het dos sier zelfs dood. Die plan nen moeten weer vanon der het stof worden gehaald. Agalev: Gebrek aan infor matie Via een persnota klaagt Agalev-Lebbeke het ge brek aan informatie aan. Schrijft Herman Halet, lid van de Biblioteekkommis sie o.a.: 'Op basis van de installatievergadering van het nieuwe beheersorgaan van zaterdag 17 juni jl. is Agalev ontgoocheld over het duidelijk gebrek aan info. Zo kwam o.a. zijde lings de bespreking van de overnameprijs ter sprake. De zaak stond niet eens op de agenda vermeld. Mon deling werden er wel wat cijfers meegedeeld; terwijl er (lakoniek) aan toege voegd werd dat de zaak wel vijf dagen later, tij dens de gemeenteraadszit ting, ter sprake zou ko men. Dat getuigt in geen geval van openheid. Voor Agalev-Lebbeke is informatie (uiteraard op voorhand) een essentiële vereiste om tot inspraak en gefundeerd advies te kunnen komen. Zoals het er tijdens de installatiever gadering van de biblio teekkommissie aan toe ging, was het net of voor sommige beleidsverant woordelijken het woord 'advies' in het Lebbeekse woordenboek nog moest worden ingeschreven. Pierre Van Rossem Reeds met de vakantie in het achterhoofd heeft de gemeenteraad nog enkele beslissingen getroffen die wei nig of niet aanleiding gaven tot diskussie. Op enkele details na ging men meestal unaniem akkoord met de voorstellen van het college wat resulteerde in een vlugge afwerking van de agendapunten. Uitzondering werd eventjes gemaakt voor het toetreden tot een vzw van de Interventiehulp by rampen. In een omzendbrief aan alle gemeenten heeft de gouverneur gesuggereerd om deel te nemen bij de mogelijke oprichting van een vzw Interventiehulp bij eventuele rampen. Het betreft hier de oprichting van een soort fonds om betere en efficiënte hulp te kunnen bieden bij onver wacht onheil en de nefaste gevolgen ervan zoveel mo gelijk in te dijken. Hier voor zijn reeds vooraf gaandelijk hulpverlenings plannen uitgewerkt zoals een verwittigingsschema, een taakverdeling volgens discipline en een beslis singsformule. Het is de be doeling om op korte ter mijn vier dergelijke plan nen in de provincie opera tioneel te maken. Deze omvatten een algemeen plan en daarbij ook een plan voor nucleaire risi co's, spoorwegongevallen en luchtvaartrampen. Bij ondervinding weet men dat er bij grote ongevallen nood is aan een planmati ge organisatie en daarom is het de bedoeling om de desorganisatie zoveel mo gelijk in te dijken. De pro vincie heeft wel een rijks- gezondheidsinspekteur als verantwoordelijke maar dit volstaat niet om dag en nacht mobiel te zijn. Vol gens de nieuwe plannen moet men op de plaats van een eventuele ramp kun nen beschikken over een geneeskundige supervisor die een aantal opdrachten van de rijksgezondheidsin- spekteur kan uitvoeren en in eerste instantie de medi sche analyse van de ramp zal maken. Dit is de reden waarom men nu een funk- tie van geneesheer-coördi nator tracht te verwezen lijken. Deze persoon moet echter vergoed worden, heeft heel wat apparatuur nodig (radiozender, sema foon, enz.) en om dit ma terieel mogelijk te maken wordt de financiële mede werking van de gemeen tebesturen gevraagd, van daar de eventuele oprich ting van een vzw, en het voorstel om toe te treden is een bijdrage a rato van één frank per inwoner. Voor dit projekt komt er tegenkanting van de oppo sitie en het is raadslid Van Pollaert die een paar op merkingen formuleerde in verband met dit punt. Vol gens hem worden vzw's meestal opgericht om te ontsnappen aan de finan ciële controle door de overheid ofwel om geld bronnen aan te boren waar men anders moet afblij ven. Hij vond de mogelij ke oprichting van een der gelijke vzw zeer dubieus «en de manier waarop men elke inwoner geld af bedelt nog veel dubieu zer», Van Pollaert richtte zich vooral tot schepen P. Eeckhout die in een vorige raadszitting rampen van een heel andere aard had voorspeld maar waaraan het gemeentebestuur voorlopig al gedeeltelijk aan ontsnapt is: «Wat die één frank per inwoner daar kan aan verhelpen is mij een groot vraagteken. Ik vind het dan ook niet ernstig van hem dat hij als profeet eerst rampen aan kondigt en maar nadien geld inzamelt om ze te ver helpen. Ik vind dan ook dat degene die rampen kan voorspellen zelf de ge volgen moet dragen.» Schepen Eeckhout ving deze ludieke passus met een grijnslach op en toen burgemeester De Lange de stemming vroeg bleek de SP- en LVB-fraktie niet akkoord te gaan met het voorstel, VU-raadslid D. Beurms volgde hun voor beeld maar zijn fraktielei- der J. De Vuyst stemde samen met de meerder heid voor het voorstel ter wijl C. De Brouwer een onthouding weggaf. Wat de begrotingswijzigin gen betrof, verzocht raads lid De Wolf om een af schrift van ontwerp ervan voor alle raadsleden dit met het oog om zich beter op dit bepaalde agenda punt te kunnen voorbe reiden. Openbare werken Door de raad werd een unanieme beslissing geno men om het watervoorzie- ningsnet langsheen de Ou- denaardsesteenweg in de deelgemeente Mere uit te breiden. Het betreft slechts een paar huizen maar om te hoge kosten te voorkomen zal dit langs de grasberm gebeuren en niet onder de betonweg. Voor dit werk is een raming van 60.000 fr gemaakt terwijl men 43.000 fr geraamd heeft voor het bijplaatsen van een kabel voor de openbare verlichting in Bambruggedorp. Wegens de beperkte kredieten zal men in een latere begro ting de fondsen voorzien om de verlichtingstoestel len aan te sluiten. Ook in de Biezenstraat te Burst gaat men de openbare ver lichting uitbreiden en ook hier begint men voorlopig met het bijplaatsen van een kabel waarvoor 22.000 fr geraamd werd. Wegens de verouderde toestand van de thans in gebruik zijnde zoutstrooi- er wil men dit onaange naam winterwerk moder niseren. Daarom zal de ge meente een nieuwe zout- strooier aankopen voor 1 miljoen. Dit moet een ein de stellen aan de zeer on aangename taak van de werkmensen die vroeger achteraan op de wagen moesten staan maar met het nieuwe systeem zal daar aan verholpen zijn. Het lag in de bedoeling om voetpaden aan te leggen in de wijk Groendal maar de raming was veel hoger uit gevallen dan de aanbeste ding zodat er 600.000 fr vrijgekomen is. Met dit geld zal men nu 28 par keerplaatsen aanleggen waar het nieuwe voetbal veld zal aangelegd worden. Sinds lang wil men verbe- teringswerken uitvoeren aan de Oude Broekstraat en de Achterstraat te Me re. Het dossier hiervan da teert al van een paar jaar terug en na de raming en de andere bijkomende kosten zou het totaal van dit werk 7,3 miljoen be dragen. Van de aange vraagde overheidstoelagen komt er niets terecht maar deze zullen gecompen seerd worden met onge veer 700.000 fr trekkings rechten zodat men eerlang met de aanvang van de werken zal kunnen starten. Om het voetbalveld van RC Bambrugge te kunnen verwezenlijken moet men overgaan tot het aankopen van drie bouwgronden (de voorgronden) met een op pervlakte van bijna ha. De familie Volckaert heeft haar akkoord gegeven en alles samen met de weder- beleggingsvergoeding is de waarde op 5.725.000 fr ge raamd. De voetbalclub van Bambrugge mag zich gelukkig achten want er zijn maar weinig vereni gingen voor wie zoveel uit gegeven wordt. De raad heeft ook beslist om een vierde graskant maaier aan te kopen voor 25.000 fr en de oude gras machine te vervangen door een nieuwe van 40.000 fr. Iedereen was akkoord om een publitoe- stel op steunvoet te laten opstellen aan de sporthal in de Sint-Bavoweg te Me re. Hierbij heeft men vooral gedacht aan het feit dat ingeval van een onge val de bevoegde diensten niet onmiddellijk konden verwittigd worden. Nu komt er een munttelefoon die ook ten dienste van de niet-gebruikers van de sporthal zal staan. Grootemeerschstraatje Toen de raad advies moest uitbrengen in verband met een vraag om een gedeelte van het Grootemeersch straatje af te schaffen stel de schepen Van Wilder dat aanvrager in feit geen reden heeft om het te doen verdwijnen vermits het baantje eigendom is van de kerkfabriek van Eron- degem. Het betreft hier de verbindingsweg tussen de Halfbunder- en de Over- impestraat maar vermits men in princiepe al geen buurtwegen afschaft wordt dit ongustig geadviseerd. Raadslid De Pauw wijst hierbij op de onbegaan baarheid van de wegel en noemt het zelfs een stort. Volgens hem is het geen losweg en wordt hij niet meer gebruikt maar weer eens één van die vele ge vallen van onze «stretjes- verdwijning-politiek»: la ten overgroeien en niet onderhouden om hem daarna des te gemakkelij ker te doen afschaffen. Gelukkig is men de laatste jaren van deze politiek af gestapt en weet men hoe belangrijk de voetwegels geworden zijn bij de be volking. Trouwens, sche pen Van Wilder was on middellijk bereid om ter plaatse te gaan en de zaak van dichterbij te bekijken terwijl burgemeester De Langhe beloofde om een onderzoek in te stellen om daarna de wegel vrij te maken. Bovendien voegde raadslid De Wolf er aan toe «hebben de bezwaar- ders de weg wederrechter- lijk ingenomen». Alle mandatarissen waren in de vaste overtuiging dat ook deze wegel moet behou den blijven en allen waren akkoord om een ongunstig advies te geven. GKR De gemeentelijke kulture- le raad van Erpe-Mere heeft al een lange lijdens weg achter de rug en nog altijd is hij niet door de overheid erkend. Met de nieuwe bestuursploeg is men daar waarschijnlijk nu toch dichtbij. De vorige statuten en het huishoude lijk reglement werden grondig doorgelicht en ge wijzigd waar het werkelijk nodig was. Als resultaat heeft-men een gloednieuw dokument dat een erken ning moet mogelijk ma ken. Het is trouwens de wens om deze status zo vlug mogelijk te behalen. 80 ballen De dienst kuituur zal voor ongeveer 100.000 fr sport- materiaal aankopen en dit bestaat uit allerlei ballen voor diverse sporten even als uit hoepels, springtou wen, juniorracketsets, bal lonnetten en hockeysticks. Hiervoor zal het gemeen tebestuur een toelage aan vragen bij Bloso. Leningen Zoals gewoonlijk werden ook in de laatste raadszit ting voor de vakantie nog enkele leningen goedge keurd. Een eerste van 320.000 fr voor de aan koop van een dienstwagen voor de dienst leefmilieu en een tweede van 400.000 fr voor de aanleg van het mini- en voetbalterrein in Groendal. Voor wegmar keringen heeft men 300.000 fr nodig maar hiermee was raadslid De Wolf niet akkoord want hij beschouwt dit als on derhoudswerk dat één of meermaals per jaar moet gebeuren en dit door eigen diensten uitgevoerd. Vol gens hem is dit een gewo ne uitgave en op zijn vraag om dit punt af te voeren is iedereen akkoord. De lening van 3,5 miljoen stelt geen probleem zodat de weg vrij is om een vrachtwagen met kipbak en hydraulische laadinstal- latie aan te kopen. Even min is dit het geval voor de aankoop van een radio installatie voor de dienst openbare werken die op 317.000 fr geraamd wordt. Begrotingswy zi ging Elk jaar moet het gemeen tebestuur een paar keer begrotingswijzigingen doorvoeren en in de jong ste raadszitting was dit op nieuw het geval. Als ^be langrijkste elementen heeft men in de buitenge wone dienst de daling t.o.v. BVAI met een be drag van 5 miljoen. Daar naast de aankoop van gronden voor het voetbal veld op de Lindekouter en het schrappen van de staatstoelagen Achter Ou de Broek en Beekstraat met het afvoeren van de eerste twee met eigen mid delen en de resterende 674.000 fr. De wijzigingen voor de ge wone dienst omvatten naast de gevolgen van de bewerkingen in de buiten gewone dienst de meer uit gaven als gevolg van wet telijke verplichtingen zoals de verhoging van het va kantiegeld (875.000 fr), de verhogingen van de pen sioenen van burgemees ters en schepenen en pre sentiegelden van de raads leden, samen met de min der opbrengsten van de grafkoncessies zo een 800.000 fr. Dientengevolge vertoont de gewone dienst eigen aan het dienstjaar een na delig saldo van anderhalf miljoen-maar het eindre sultaat, met vorige dienst jaren inbegrepen, be draagt nog altijd een batig saldo van 25,5 miljoen frank. Bij dit agendapunt verzocht raadslid C. De Brouwer om een toelich ting van de eventuele wij zigingen maar burgemees ter De Langhe wees hem op het feit dat het aantal fotocopieën aan de hoge kant ligt en dat het niet altijd mogelijk! is. Toch wou hijUe zaak: onderzoe ken eif bescheid geven daarover. Raadslid De Wolf verwees hierbij naar het recht van de raadsle den om een copie van de begrotingswijzigingen te krijgen en bovendien «zijn er andere zaken waar men kan op besparen dan op fotocopieën». Burgemees ter De Langhe eigende zich het laatste woord toe als voorzitter: «Wij zullen antwoord geven op de vraag van De Brouwer, ge zult uw recht krijgen en ge moet er niet om bedelen». Zo eindigdt dan de laatste raadszitting in een zekere vakantiestemming want bijzondere wapenfeiten vielen er geenszins te noteren. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 13