Bart De Buyser 's lands nummer één bij de scholieren 24 - 7.7.1989 - De Voorpost lande. Bart De Buyser weet natuurlijk dat hij enkel in eigen belang aan zo'n tabel kan deelnemen. Van de betere spelers steek je natuurlijk altijd wat op. En van leren gespro- ken: zijn studies lijden wonder wel niet onder zijn tennisbedrij- vigheid. Aan het H. Hartcolle- ge te Dendermonde volgt hij Latijn-Wiskunde, een zware dobber op de koop toe. De voorbije week kreeg hij zijn schoolrapport,., en wie dacht dat het maar niets zou zijn, kwam bedrogen uit: Bart ou ders' waren terecht fier op het resultaat. Even fier als op de tenmsprestaties van Bart. Je kan dus raden dat de cijfers haast zo goed waren als die op de courts. Topspin Zele Bart verhuisde van De Jasmijn naar Topspin Zele. We gaan niet uit de doeken doen waar om, maar het is belangrijk om weten dat de man die Bart van kleinsaf kneedde vanaf de eer ste trainingen te Sint-Niklaas, ook te Zele aan zijn zijde staat: Tjen Morjean. Een kerel die beslist de vruchten plukt van de inzet voor de jonge - eerst kleine maar nu al grote St.- Amandsenaar. Groot van ge stalte. groot in zijn prestaties. In Zele speelde Bart twee sei zoenen. Het eerste jaar zat hij als kopman met een C15-klas- sement in de provinciale reek sen. Thans is hij met zijn B2 de heet dat ding en dat is voor ploegen van drie spelers. De schiftingen daarvan zijn tussen 7 en 13 augustus in Palermo. De Buyser is eerste man, daarna volgen Melot en Van Herck. Reservespeler is Gilles Vanderweyen. Voor het zover is heeft Bart er al een trip opzitten naar Santa Domingo, Orense, In de Barnio Club de Tenis in Spanje. Dat is een kwalifikatletornooi voor de Europese kampioenschappen die door telkens twee spelers per land betwist worden. Twee jongens - 16 jaar, twee meis jes - 16 jaar en ook van elk geslacht twee jongeren van - 18 jaar. Bart De Buyser en Melot, de nummer twee, gaan alleszins mee naar Praag op 23 juli en dat tot 30 juli. In Stavanice is het allemaal te doen. In Orense gaan naast De Buyser en Cedric Melot ook Johan Van Herck, Gilles Vanderweyen en Kris Goossens mee. De nationale schotierenploeg heeft als re serve Christian Van Garsse. Het tomooi in Santa Domingo is voor teams van vijf spelers. Van 12 juli tot 17 juli worden 4 spelers in een enkel-tomooi gedropt en er is ook één dub- belteam. Het gaat hier om een tomooi voor de Borotra-beker, het Europees kampioenschap voor landenploegen. De wereld zien Het komt er in de vakantie- In 1986 met Luc Ceurvelt in finale bij Savantl: twee kopjes kleiner nog (Plrre) ST.-AMANDS' TENNISWONDER IN INTERNATIONALE KWALIFIKATIETORNOOIEN.. Tijdens het Paasverlof nog aktlef in Italië en Frankrijk. een tenniscourt in de tuin, maar een oase van planten en bomen aan de Larendries 35 te St.- Amands. Geen tennister- rein op een boogscheut van het ouderlijk huis, waar de zoon des huizes vele uren per dag balletjes klopt. Geen drukte rond de persoon van Bart De Buy ser. Een 15-jarige maar reeds tot 1,78 m. opge schoten knaap die voor de gewone burger in St.- Amands niets speciaals is... Voor de tennisfanaten echter toch al een naam... voornamelijk op nationaal vlak, want hij staat als eer stejaarsscholier nummer één. St.-Amands heeft dus naast Danny Veyt en Jean Bogaerts nog een bekend iemand. Een jeugdig talent dat nog geen televisiester is... maar daar niet onmid dellijk op gebrand ligt. Bart De Buyser laat het grote sukses stil aan zich voorbij gaan... maar niet op de manier die men zou den ken. Hij raapt het op, maar loopt er niet mee te koop. Dit jaar speelde hij met Jo han Van Herck de dubbelfi- nale van het Belgisch kam pioenschap. De titel was een feit. Beiden streden te gen elkaar om de indivi duele titel: Van Herck won... maar weet onder tussen al wel dat die uit St.- Amands de nummer één is. Dat werd bewezen door een puntenstelsel dat ge koppeld wordt aan diverse verplichte jeugdtornooien van de VTV. Dit seizoen speelde Bart er twee.., en won ze. Over die grootse prestaties, maar vooral rond de internationale er varing die te wachten ligt met kwalificatietornooien voor Europese kampioen schappen en voor de We reldbeker spraken we met de zoon van Jos De Buy ser, zelf ook nog aktief bij Savanti TC St.-Amands en Bomem TC. Bart De Buyser is flink opge schoten. In amper twee jaar groeide hij 20 cm. Je zou hem wat jaartjes meer geven. Hij straalt reeds echte volwassen heid uit. Bart is niet meer dat jochie dat 7-8 jaar geleden op een koertje tegen de muur een balletje sloeg. Als men be denkt dat hij dit seizoen ook op de heren l-tabellen mee draait en het spel mooi mee speelt - uiteraard mist hij de opslagkracht van de volwas sen topspelers - dan kan men moeilijk ontkennen dat we met een wonderboy te maken heb ben. Een intelligente zéér be scheiden knaap. Waar ande ren soms weken durven bluf fen met één of andere presta tie, hoor je Bart niet eens iets vertellen over zijn suksessen. Het was dan ook door een toeval dat we in de woonka mer een gigantische trofee op de haard zagen staan, gewon nen in een groots tomooi in Parijs. Bart De Buyser klimt alsmaar verder naar de top. Men zegt vaak van sportlui dat ze op hun 18 jaar aan de top moeten staan, willen ze een echte supervedette zijn. De Buyser junior relativeert dat natuurlijk allemaal, denkt aan een nog beter klassement dan zijn huidig B2 cijfer, maar als de evolutie zich doorzet zoals dat nu het geval is, dan is hij zeker nog niet aan het einde van zijn bobijn. Overigens is hij geen opgefokt sterretje zoals men dat in turnkringen en in de zwemsport veelal tegenkomt, vooral in de Oostbloklanden. De tennissport is meer dan een individuele sport, de pres taties worden doorgaans mee bepaald door de tegenspeler. Die bepaalt steeds je spel, al kan je natuurlijk ©ok er een eigen spel opleggen. En dan is er in tomqoien en kampioen schappen nog zoiets als een tabel waar uiteindelijk de beste spelers normaliter pas in de laatste fase tegenover mekaar (als men geen counter oploopt natuurlijk) komen te staan. De Buyser is een kerel die de finales aan mekaar rijgt alsof het snoepjes knabbelen is, dé ene na de andere. Maar oe steile opgang is er niet vanzelf gekomen. Inspanningen Bart De Buyser was pas 7-8 jaar toen hij én bij Savanti St.- Amands én bij Bomem TC aansloot. Dat had natuurlijk ook met de aktiviteiten van pa Jos te maken. De ouders van Bart hebben blijkbaar van meetaf opgemerkt dat hij bij zondere en uit de natuur ge grepen gaven had om een tennisidool te worden. Ze slo ten hem ook aan bij De Jas mijn St.-Niklaas, de klub waar hij voor de V.T.V., dus officieel, aangesloten was. Van meetaf zou hij via selektieproeven in aanmerking komen voor VTV- trainingen wat natuurlijk impli ceert dat hij ook aan verplichte VTV-tomooien ging deelne men. Vader Jos en ook ma Marie-Louise reden heel het land af om aan tomooien deel te nemen. Het vergde veel tijd, moeite en natuurlijk ook niet geringe financiële inspannin gen. Maar ze waren niet voor niets. Bart die in zijn eerste tomooien steeds bij de besten was, had wel eens met zware konkurrentie af te rekenen, maar stilaan werkte hij zich op als de beste van zijn leeftijd in gans het land. B2-klassement! Je kan nauwelijks geloven dat een knaap van 15 op dit ni veau staat. En weten dat heel wat tennissers ten lande vele jaren oefenen maar geen stap verder komen. Het heeft uiter aard niet zo ver te zoeken redenen. In de eerste plaats zijn er de speciale trainingen en het geheel anders denken van de jongeren tegenover de meeste spelers die op 18, 25 of zelfs na de 30 jaar nog aan tennis gaan denken. Bart doorliep de hele cyclus klassementen, al vlotte dat na tuurlijk het ene jaar beter dan maanden op aan een stukje van de wereld te zien. Het is mooi meegenomen, al werd de familie De Buyser vorig jaar wel wat misbruikt en misdeeld. Bart speelde vorig jaar ook al in Frankrijk en Spanje. Haalde in Spanje een halve finale en won een tomooi in Frankrijk. Dat was toen voor de Copa del Sol in Spanje (ploegen). Bart was kopman voor de Bel gische ploeg. Ook Portugal hoorde in dat circuit, waar de Belgen werden uitgeschakeld. het andere. Dat hij dat klasse ment niet gestolen heeft, is duidelijk. Vorig seizoen werd hij toch wel even in de hoek gedrumd door de officials, die over zijn klassement mochten beschikken. Van NG, C30/4, C30/2, C30, C15/4, C15/2 en C15 is Bart nu B2. Hij slaagde er tot hiertoe in een 18-tal performances te ma ken. Dit seizoen won Bart van liefst vijf B4/6 spelers, van drie B-2 spelers en zo'n negen tien maal van een BO-speler. Tegen een speler van zijn klas-' se (B2) - en die lopen er nog niet zo dik ook op zijn leeftijd - verloor hij nog niet. In heren l-tabel! In de tabel waar de besten komen, dus ook de A-spelers, deelt Bart De Buyser als 15- jarige natuurlijk niet direkt mee in de prijzen. Toch wist Bart al een halve finale te versieren en maakte het onlangs Bernard van Poelgeest nog erg lastig. In het spel laat hij zich niet belachelijk maken. Hij komt enkel opslagkracht te kort, vergeleken met de rijpe 30-ers die de top aanvoeren hier ten vierde man in de ploeg in he ren II-afdeling., een pak hoger dan de heren V waarmee men provinciaal uitkwam. Scholier Als eerstejaarsscholier staat hij aan de top in het land. Geen enkele speler kan voorleggen wat Bart kan... en de op jeugdtornooien verdiende punten gaven hem dan ook terecht die hoogste plaats. In ons land zijn amper drie 15- jarigen die het klassement hebben van Bart: Van Herck, Goossens en de Waal Pro- veux. De ranking die opge maakt wordt en van waaruit men de selektles maakt voor de internationale tornooien is nationaal. Ook de A.F.T. is hierbij betrokken. Internationale tornooien Volgende week begint Bart De Buyser aan een grootscheep se reis naar Spanje, Tjechoslo- vakije en Sicilië. En, misschien, ook naar Paraguay, al blijft dat laatste misschien een zoete droom. In Paraguay gaan de Wereldkampioenschappen door. De World Youth Cup Het li voor de Jlu-Jitsu afdeling van de Kumiuchl te Berlare een eer u het volgende te kunnen mededelen: op 20 mei '89 vond het eerste Interclubkampioenschap jlu-jltsu plaats ingericht door de Hogere Raad voor Jlu-Jitsu te Gent en volgende laureaten zijn: zittend van L. naar R. Interclubkamploen oranje gordels Thlbau Glenn, 3' plaats groene gordels Janmart Mario, Interclubkamploen groene gordels Van Geert Guy. Rechtstaand van L. naar R. secretaresse afdeling Jlu-Jitsu Martlne De Clerq, clubtralner Buysse Danny 3' Dan, hulptrainer Van de Walle Pascal 1' Kyu. De zege in Frankrijk met 2 spelers per land, totaal 64 deelnemers op twee tabellen... dat heeft goed gedaan. Op het E.K. '88 werd België 10°*. Zomer-winter Wie het geluk heeft over een zaal te beschikken, die kan in de winter tennissen. In de zo mer geen problemen... als het weer meezit. Bart, die in een nationaal hooggewaardeerde klub zit (Zele), heeft er natuur lijk faciliteiten. In de winter traint hij 8 uren per week. In de zomer worden geen trainings genomen. Dan gaat het var tomooi naar tomooi. Een win terslaap of zomermoeheid- dat kent Bart De Buyser niet Onze ontmoeting was er eer met een opgewekte kerel. Mo ge hij even opgewekt van ha grote avontuur thuiskeren Misschien met een kaartje naar onze redaktie? (Dan we ten we na ons verlof of he mooi is geweest!). (Pirre Bart met de prachtigste trofee uit zijn kollektle: gewonnen In Parijs

De Voorpost | 1989 | | pagina 24