Benoit en Sammy per fiets naar Tirol... en terug Resterende copaltanks moeten binnen het half jaar verdwijnen Valerius De Saedeleerprijs voor Johny Dehens Stadsbestuur opteert voor gezamenlijke oplossing Nieuw bureau voor studiebegeleiding eil -vervolmaking te Herzele 2.150 km fietsen Mare De Bruyn gehuldigd Verkeersproblematiek Rozendreef 2 - 7.7.1989 - De Voorpost Morgen zaterdag starten de 40-jarige Benoit Bucqué van de Hoge Vesten 19 en Haaltertenaar Sammy Noël (23) voor een 2.150 km lange tocht naar Tirol en terug. Met de fiets want het zyn allebei doorwinterde wielertoeris ten met vele duizenden kilometers in de benen en vele brevetten die hun prestaties kracht bij zetten. Terwijl de beide echtgeno ten zich vermeien aan de Belgische kust en hopen op veel zon, trappen deze twee «trekvogels» er lustig op los en hopen op weinig zon. Liefst grauw weer. Beiden hebben ze wel ge meen bevreesd te zijn voor regen. Zowel aan de kust als op de fiets. Einddoel van de tocht is Sankt-Jo- hann in Tirol in de nabij heid van de fameuse Grossglockner. Die laten ze echter voor wat hij waard is en wordt mis schien eens een volgende keer beklommen. Ze be klommen ook reeds de Mont Ventoux en zaten toen van 's morgens vroeg tot na 22 u. gestadig in het zadel. Voor Benoit staat de Grossglockner echter niet meer op het programma. Na deze tocht waarvan hij hoopt dat hij zonder onge vallen zal verlopen wil hij het inderdaad wat zachter aan gaan doen. Voor Sam my zit de kans eens tot in Karinthië door te stoten er echter dik in. Aan training ontbreekt het geen van beiden. Ieder weekend zit ten ze in het zadel en voor al op uithoudingsvermo gen wordt getraind. Met de Haaltertse «Trekvo gels» genieten ze inder daad een ideale voorberei ding en heel wat delen van Europa hebben ze reeds van op de fiets kunnen zien. Benoit en Sammy willen wel flink doorrijden - het vooropgestelde sche ma zal er hen toe verplich ten - maar anderzijds wil len ze wel genieten van het landschap en halt houden op de vooraf vastgelegde toeristische plaatsen. Van overdreven soberheid is bij hen geen sprake. Er wordt inderdaad gezorgd voor verblijf in hotelletjes of in «Zimmer frei». En via sponsoring kregen ze een extra-goede uitrusting want ze nemen alles mee op de fiets. Hun beidjes zonder enige begeleiding. Volledig op zichzelf aan gewezen maar dat loopt wel los. De tocht werd op voor hand netjes uitgekiend met aanduiding van het mooie dat langsheen het parkoers te zien is en met realistische zin voor haal bare afstanden. Via fol ders en toeristische gidsen genoten ze reeds vooraf van het moois dat hen te wachten staat en de moei lijkheden die zeker komen nemen ze er goedschiks bij. 2.150 km Met deze prestatie komen ze zowat in het spoor van dr. Van der Stockt uit Nieuwkerken die per fiets naar Compostela in Span je reed, van Constant Beeckman en Louis Ael- brecht die naar Rome fiet sten en van de Moorselse Stanzachers die herhaalde lijk het Lechtal in Tirol met de fiets bezochten. Benoit en Sammy geven er echter een supplementaire dimensie aan. Ze komen ook terug per fiets. De klus moet geklaard worden tussen zaterdag 8 en zaterdag 22 juli. Dus binnen de twee weken. Morgen zaterdag gaat het door onze Ardennen en het Eifelgebergte tot in Mayen, bekend wegens de aan die van Pisa verge lijkbare scheve toren. Goed voor 290 km. De volgende dag wordt de Rhein gevolgd en langs de Weinstrasse komt men in het toeristenoord Bad Dürckheim, 168 km. De derde dag leidt hen na 165 km naar de universiteits stad Tübingen en de vierde na 140 km door de Schabi- sche Alp tot Memmingen. Hier verlaten ze het stuk van het parkoers dat de Moorselaars deden en ste ken door naar het overbe kende Garmisch-Parten- kirchen, bekend o.m. om zijn skischans en zijn ka belspoorbaan, de Oosten rijkse Zugspitze, 125 km. Op 13 juli komen ze dan eindelijk op Oostenrijks gebied en rijden via Wörgl naar het einddoel Sankt- Johann in Tirol. «In Tirol» staat er meer bij dan ge woon als plaatsbepaling. Er is inderdaad ook een Sankt-Johann aan de Saar in de nabijheid van het Duitse Saarbrücken en in Oostenrijk ook «im Pon- gau» in de regio Salzburg. Sankt-Johann in Tirol ligt in de streek van het toe ristenoord Kitzbühel en heeft als attraktiepunt de «Wildern Kaiseré». Terugtocht De terugtocht brengt hen in Innsbrück met o.m. het Golden Dach en Holzgau in het Lechtal, een gelief koosde pleisterplaats voor Aalstenaars. Via Ravens- burg komen ze weer in Tübingen en doen dan de weg terug langs het par koers van de heenreis. Als alles naar wens ver loopt zijn onze beide dap peren terug in ons land, meer bepaald te Eupen op 21 juli, nationale feestdag en na een laatste over nachting aldaar rijden ze via Visé, Sint-Truiden, Leuven en Vilvoorde naar Aalst waar ze hopen rond 17 u. aan te komen. Een tochtje naar Haaltert bij «De Trekvogels» komt er dan uiteraard nog wel bij. LH Aalst. Geduldig met de paarden wachten tot men aan de beurt is (a) Aalst. Zelfs een veulen was op de paardenprijskamp te bekijken, beschutting tegen de kille regen achter de grote rug van moeder (a) De kwestie van de Copal tanks in de Ninovestraat te Erembodegem-Terjoden loopt duidelijk naar haar einde. De procedure duurt al jaren. De inplanting van de tanks gebeurde nog ten tijde van het zelfstandig Erembodegem. Pas toen de buurt serieuze hinder begon te krijgen kwam er uitgesproken protest en zette een aantal mensen, o.m. Louise Tas een ge rechtelijke procedure in. In de olietanks waarin o.m. naast allerlei afval oliën ook giftig tolueen en benzeen werd gestort kwa men lekken die in de tui nen van de buren schade lijke stoffen deden lopen die alle groei afremde. Mensen durfden trouwens van eventueel toch nog ge groeide groenten niet meer eten. Om dan nog niet te spreken van het triestig uitzicht achter uw tuin waar tanks oprijzen van 100.000 liter kapaciteit maar ook van een miljoen liter. De inhoud van de tanks werd reeds door de zorgen van Smet Jet naar Rotter dam naar een gespeciali seerde verbrandingsinstal latie gebracht. Momenteel zijn reeds 8 kleinere en één grote tank verwijderd. Aan één grote is men doende hem af tge breken. In stukken zagen, numme ren en dan later elders te rug optrekken. Het vonnis van het Hof van Beroep van Gent ver plicht de eigenaar ertoe de tanks te verwijderen en het terrein te herscheppen in de toestand waarin het zich vroeger bevond. Met eraan gekoppeld een dwangsom van 5.000 fr. per dag na de gestelde ter mijn van een half jaar. Nog één kans zit er voor de eigenaar in: In verbre king gaan. Dat zou uiter aard wel aan allen een bom geld kosten. Maar ook daar zou Copal na alle vroegere vonnissen en ar resten weinig kans maken om gelijk te krijgen. Wel licht zou hij er wel de verwijderingstermijn mee kunnen doen verdagen. Misschien zal het verdere verloop afhankelijk zijn van de kans die de eige naar krijgt die tanks er gens aan de man te brengen. Momenteel zijn er nog twee tanks plus een die reeds in stukken is ge zaagd. Ook nog twee kleinere onder een afdak en drie ondergrondse vlak bij de scheidingslijn van zijn eigendom. Het is overduidelijk geble ken dat de tanks werden daad heel wat giftig afval opgericht zonder bouw- gestockeerd, vergunning en dat de ex- De t vee miljoen kosten ploitatievergunning enkel die bt aald werden door sloeg op mazout. Alleszins OVAM worden nu bij niet op kankerverwekken- vonnis ve. Naald op Copal. de materie. Er werd inder- En aan Lc ;se Tas alleen moet reeds een schadever goeding betaald worden van 756.466 fr. plus de rente ervan sinds 1 januari 1982. LH Agalev-gemeenteraadslid Luc Van Lierde wilde bij interpellatie in de recente gemeenteraad vernemen waarom door Aktiekomi- tee langzaam Verkeer Ro zendreef in de hernieuwde Verkeerskommissie zelfs niet kon besproken wor den? Hij vroeg trouwens ook nog of de betrokken personen nog de gelegen heid krijgen om recht streeks hun argumentatie naar voor te brengen en wie beslist had om 23 en 24 juni betonnen elementen als verkeerssas en parkeer- aflijningen aan te brengen doch die reeds op 2 juni amper een goede week la ter weer te laten verwijde ren. Hij moet vaststellen dat het kommunikatiepro- ces en de aktiegroep dui delijk verstoord is. De aktiegroep Rozendreef ijvert reeds geruime tijd voor meer verkeersveilig heid in de Rozendreef, een lange, rechtlijnige straat die reeds alleen door haar struktuur uitno digt tot (te) snel rijden. Er waren raamaffiches reeds voorjaar 88, petitielijsten met 500 naamtekeningen en verdere kontakten met het stadsbestuur. Zelfs een gedétailleerde brochure met tien suggesties. De principes ervan werden door de verkeerskommis sie wel aanvaard doch de preciese uitvoering was in tegenstelling met de gead viseerde oplossingen en hield daarenboven geen rekening met plaatselijke situaties. Toch werd dit projekt door de gemeenteraad, weliswaar met opmerkin gen door de minderheid in november 88 goedge keurd. Het voorstel volgde de ad ministratieve weg en leid de tot een kennisgeving in de stadsberichten van 11 april '89. In de verkeerskommissie twee dagen later werd ech ter verklaard dat 'publika- tie absoluut niet inhoudt dat er bevel tot uitvoering is gegeven' en dat het aan gewezen was na kontakten het voorstel te herwerken. Stomverbaasd waren de bewoners van de wijk dan ook dat, zonder enige kon- taktname, stadswerklui op 23 mei begonnen met het plaatsen van betonnen ele menten als verkeerssas en met het schilderen van parkeerplaatsen. Het langgerekt parkeersas beantwoordde echter niet aan de moderne ontwerp- normen. Men moet inder daad opteren voor een we zenlijke wegversmalling en alleszins geen slalom parken kreëren. Het aan tal afgelijnde parkeer plaatsen was daarenboven totaal onvoldoende en drukten het verkeer tegen de huizen met even num mers tussen Sporthal en Hoogveld. Terecht heb ben de bewoners zich te gen dit wangedrocht ge keerd. 'De burgers van Aalst zijn alle mooie toe spraken in algemene bro chures over inspraak gron dig beu'. Voor de problemen die zich stellen formuleert de burger eigen praktische oplossingen; hij of zij wil directe inspraak daar waar het moet en niet op de zitdag van een politieker; door participatie willen ze de problemen van hun stad daadwerkelijk naar een oplossing brengen. Wat gebeurd is met de Rozendreef is een school voorbeeld van de kortslui ting die kan ontstaan tus sen bestuurders en be stuurden. Deze kortsluiting hoeft niet en is, daar ben ik van overtuigd, ook niet ge wenst door geen van beide partijen. De aktiegroep Rozendreef vraagt dan ook om recht streeks zijn argumenten aan de beleidsmakers te mogen mededelen. 'Kan dat?'. Dialoog SP-raadslid Willy Vernim- men zegt dat 'inspraak naar dialoog moet leiden maar niet naar een ulti matum'. Willy Vernimmen die in de buurt woont zegt echter daarbij dat het geen door gangsstraat is en dat de snelrijders aldaar mensen van ter plekke zijn. Over de geplande en enke le dagen uitgevoerde rege ling van de parkeerkwestie stelde Vernimmen even min als de bewoners tevre den te zijn geweest. Ge deeltelijk over de lengte van de straat alternerend parkeren zou allicht vol gens hem beter zijn. Een zeer gesofisticeerde oplos sing acht hij alleszins niet noodzakelijk. Ook het stadsbestuur acht te zich weinig gelukkig met de uitgekiende oplos sing en liet daarom alles terug wegnemen. En wat betreft zone 30 zegde de burgemeester dat er momenteel 5 aanvragen zijn om in de stad het systeem zone 30 te intro duceren. Er zijn daarom trent voorstellen geformu leerd na eerst studies te hebben verricht op diverse vlakken. Tenslotte betreurt de bur gemeester deze interpella tie die aan de vooruitgang van het dossier meer kwaad dan goed zal doen. LH De Dienst voor Studie-Advies van de KU Leuven heeft een publicatie op de markt ge bracht over de arbeidsmarkt voor universitairen. Men gaat in deze studie de evolutie na de afgestudeerden, werkzoeken den en generatiestudenten van het Vlaams Gewest tussen 1980 en 1988. Het rapport kost 125 fr. en kan besteld worden bij de Dienst voor Studie-Ad vies van de KU Leuven, Atrechtcollege, Naamsestraal 63 te 3000 Leuven. De stadsfeestzaal was veel te klein om op de laatste schooldag de massale op komst bij de uitreiking van de prijzen van de Akade- mie voor Schone Kunsten te kunnen slikken. Schepen André-Emiel Bo- gaert verving kuituursche pen Gracienne Van Nieu- wenborgh bij de verwelko ming. Zelfs gespeend zijn de van reëel kunstgevoel, stelde de schepen des te meer respekt te hebben voor mensen met artis tieke neigingen. Hij roem de de faam van de akade- mie die de grenzen van de eigen regio ver is overste gen. Werd de akademie qua huisvesting wellicht wel eens eerder stiefmoe derlijk behandeld, het nieuw bestuur wil alleszins trachten een valabele op lossing te brengen voor de ze reële problematiek. Persoonlijk heeft hij wel een kleine wens. Is 'Aka demie voor Shcone Kun sten' geen pleonasme? Is kunst niet altijd schoon? Ware het dan niet meer dat 'schoon' weg te laten en in het vervolg het te hebben over onze 'Kunst- akademie'? Biezondere prijzen De meest prestigieuze prijs, die van Valerius De Saedeleer, gaat naar Joh ny Dehens, afdeling schil derkunst uiteraard. Die van de stad Aalst is voor Sandy Lapère, binnen huiskunst en die van de burgemeester voor Luc Arijs, schilderkunst. De prijzen van de diverse schepenen werden toege kend aan Gerda Merckx, monumentale kunst, Mia Dooms, idem, Gisella De Maeyer, beeldhouwkunst, Roland Snel, beeldhouw kunst, Huguette De Wit, mbnumentale kunst, Rik Bauters, fotokunst, Hugo Van de Voorde, fotokunst en André Blanckaert, eveneens fotokunst. Sarah Stilten kreeg de prijs van Codial, Petra De Smet die van de Cathari- nisten. Ellen Cool die van Fifty-One, Albrecht Man- naert, Steven Vander Straeten en Henk Jacobs die van Musea Nostra, An Verhoonhove de prijs Si- bam, Antoon De Grom die van de BBL, Saskia De Bisschop de prijs van de Generale Bank, Koen Taeleman die van de Kre dietbank, Frank Schollaert de prijs van de Tandheel kundige Kring van het Land van Aalst, Dirk De Moor en Martina Mory de prijzen van het atelier te kenen, Luc Petit de aan moedigingsprijs ateliers tekenen en schilderen, Martine Loran en Carina Van Langenhove de prij zen van het atelier schilde ren en Geert De Groeve, Annouchka De Man en Isabel Tas de prijzen van de akademie. Hulde aan Mare De Br» Schepen André-Emiel I gaert bracht tevens welgemeende hulde a de helaas wegens zie thuis weerhouden bee houwer Mare De Bru leraar aan de Kunstaka mie die nu met rust gaa Geboren te Nieuwerk ken wordt hij op de I mende nationale feestt 65 en is dan ook aan w verdiende (officiële) r toe. Tijdelijk leraar sinds 1! en vast benoemd in IS was hij een van de vai deldragers van de akad mie, vooral wat betr beeldhouwkunst. Hij he zijn leraarsbaan steeds kombineerd met die dë kunstenaar en in Aalsterse stadsbeeld heel wat, o.m. op Werfplein, van hem vinden. Op 16 mei 11. werd te Her zele met een nieuw initia tief gestart, waarvoor dui delijk de nodige interesse bestaat en waaraan zeker en vast nood is. De v.z.w. PLUS werd opgericht, een Bureau voor Studiebege leiding en Studievervolma- king, dat wil inspelen op veel konkrete vragen en behoeften. V.z.w. Plus wil belangstel lenden de kans geven zich individueel of in groep bij te scholen in disciplines als talen, ekonomie en weten schappen ia de meest rui me zin. Hiertoe doet v.z.w. Plus een beroep op ervaren leraars, die niet alleen het aangewezen di ploma bezitten maar ook borg staan voor een des kundige en entoesiaste aanpak. Studenten met individuele studieproblemen kunnen bij dit nieuw opgerichte bureau terecht. Individue le begeleiding is mogelijk voor een hele reeks vak ken als Nederlands, Frans, Engels, Duits, Spaans, La tijn, wiskunde, fysica, che mie, economie en infor- matika. De leraars zoeken dan met hen naar de meest effektieve metode om snel positieve studieresultaten te bekomen. De v.z.w. Plus organiseert ook 'Brugkursussen', o.a. wiskunde en chemie. Hier kunnen studenten terecht die onvoldoende vorming kregen in wiskunde, che mie, fysica of moderne ta len en die zich willen bij scholen alvorens de sprong te maken naar het hoger onderwijs. Deze kursussen worden georganiseerd over een periode van één of twee jaar en soms ook intensief gedurende één week. Wie zijn vrije tijd op een evenwichtige manier wenst uit te bouwen, vindt in de avondlessen Spaans en Engels van v.z.w. Plus gegarandeerd een goede aanzet. In het kader van 'Europa '92' is een be hoorlijke talenkennis een absolute must. De kursus sen beogen hoofdzakelijk praktische kommunikatie- ve vaardigheden bij te brengen. En nu even prak tisch! De v.z.w. Plus gaat van start met volgende ak- tiviteiten. Er zijn eerst de Brugkursussen wiskunde en chemie, een korte in tensieve training voor af gestudeerden van het mid delbaar onderwijs in wis kunde en chemie. Tijdens de voormiddag van 9 tot 12.30 uur wordt er gedo ceerd, 's namiddags traint de student thuis aan de hand van de gekozen op gaven. Deze kursussen lo pen van maandag 21 t.e.m. vrijdag 25 augustus in het Sint-Paulusinstituut aan de Tuinwijklaan te Herzele. Inschrijven moet vóór 15 augustus op een van de kontaktadressen. Een tweede praktisch ini tiatief behelst de avond- kursussen Spaans en En gels, 'Initiatie Spaans' om vat twee uren les per week, en dit gedurende tien weken, telkens op dinsdag van 19.30 u. tot 20.30 u. Hiermee wordt gestart op dinsdag 19 sep tember om 19.30 uur. 'Elementaire kennis Spaans en Engels' omvat eveneens tienmaal twee uur les, telkens op donder dag van 19.30 u. tot 21 u. Hiermee wordt gest op donderdag 21 septe ber om 19.30 uur. De avondkursussen gaan do in de Handelsafdeling vi het Sint-Paulusinstituu Burgemeester Matthi straat te Herzele. Inschi ven moet vóór 10 septei ber op een van de kontak adressen. De v.z.w. Plus wil op de wijze interessante les» ter plaatse aanbieden ai zeer demokratische voo waarden. Zich informeren en schrijven kan op een de volgende kontaktpu ten: Marc Van Impe (1 centiaat fysica, voorzittï 053/62.56.59), Marii Raes (licentiaat wiskundi vice-voorzitter, 05 62.41.04), Rita De Langk (licentiaat Germaanse F lologie, sekretaris; 05J 62.56.76) of Christin D'Hauwers (licentiaat Ru- maanse Filologie, pen- ningmeester: 091 62.64.15). De maatschap pelijke zetel van de v.z.w Plus is gevestigd Trotstraat 1.

De Voorpost | 1989 | | pagina 2