Kloosterzusters vertrekken uit rusthuis Sint-Job Twintigste Pikkeling van Falluintiesstreek te Meldert ft Hl Na Mijlbeek en Sint-Job ook H. Hartbib. gesloten Programma lek - De Voorpost Kollasuyu-nan Deze Boliviaanse groep, op doorreis doorheen Eu ropa ten voordele van het oprichten van een Boeren- syndikaat in de Andes, keert terug naar de kuitu ren van de Inca's, hun voorouders. Aalst. De kapel van de Heilige Petronella op de Sint-Peterneilenbergh te Meldert volgens een tekening van de Baardegemse kunstschilder Jos De Bie Drie posten Het advies van de beheers- kommissie om filialen af te schaffen betrof Mijlbeek, Sint-Job en H. Hart. De Met bloemen, geschenken en zelfs kussen, werden zes zusters die reeds vele jaren sommige zelfs 23 jaar in rustoord Sint-Job met het idealisme dat hen kenmerkt werkten en er in hun lange carrière 876 residenten zagen passeren uitgewuifd door de O.C.M.W.-raad. Toch werd het duidelijk voor deze zusters in wiens leven Sint-Job niet meer weg te denken is een bittere pil. Oude bomen verplanten is steeds een waagstuk. Tijdens een bijeenkomst die wel felicitaties bracht, doch geen afdscheid wilde zijn verduidelijke O.C.M.W.-voorzitter Eddy Dierickx die met de uitvoering van deze vroegere beslissing werd gekonfronteerd, de noodzaak van deze ingreep die in het leven van de betrokkenen vele sporen zal nalaten. De gelaatsuitdrukking van de scheidende zusters loog er dan ook niet om. Gelaten ondergingen ze gewoon hun lot. Met de zowat 170 residen ten en een lange wachtlijst van een negentigtal kandi daten kwam er vanwege de direktie herhaaldelijk de vraag naar meer ver pleegkundig en verzor gend personeel. De finan ciële meerlast van bijko mend personeel diende echter te worden gekom- penseerd door opname van nog meer bejaarden. Die stonden wel te drin gen, doch er was duidelijk in Sint-Job geen ruimte voor beschikbaar. De O.C.M.W.-raad opteerde finaal voor een minder ele gante oplossing ten over staan van edelmoedige zu sters wiens inzet niet vol doende kan worden ge roemd. Een optie die door de betrokken zusters moeilijk in dank kon wor den afgenomen. Besprekingen tussen de O.C.M.W.-raad en de Moeder-Overste die ech ter op de receptie niet kon aanwezig zijn, leidden toch tot een modus vivendi waarbij de zusters zich goedschiks kwaadschiks neerlegden. Vier van de betrokken zusters keren terug naar hun kloostergemeenschap en twee gaan naar Rus thuis Sint-Anna te Haal- tert. Slechts twee van hen wa ren nog full-time aktief als bejaardenhelpster of als kokkin wat allerminst be tekent dat de andere hun dagen in rust zouden slij ten, want bedrijvig bleven ze allen. Aan de vooravond van hun vertrek stelde O. CM. W.-voorzitter Ed dy Dierickx na hulde te hebben gebracht aan de onnoemlijke verdiensten van de vertrekkende zus ters dat dit alleszins geen eindpunt voor hen bete kent. Er wordt inderdaad aktief gewerkt aan een plan waarbij aan de kloos tergemeenschap de zorg zou worden toevertrouwd van een rustoord waarin hoofdzakelijk hoogbejaar de en demente bejaarden zouden worden opgeno men. Een projekt te inte greren in en rondom het huidig kloosterpand. Al dus zou enigermate tege moet kunnen worden ge komen aan de wens van de kloosterzusters zich te kunnen blijven inzetten voor de medemens. De 6 in Sint-Job door de zusters nu verlaten kamers zouden dan kunnen wor den omgevormd om nieu we kandidaat-residenten op te nemen. 876 inwoners Deze zusters zagen sinds de oprichting van rusthuis Sint-Job op 28 april 1966 liefst 876 inwoners passe ren. Niet alleen zagen ze hen, doch omringden hen met de beste moederlijke zorgen samen met de an dere personeelsleden. Zuster Amanda was er bij van het prille begin. Sa men met de inwoners in het instituut in de Katte- straat verhuisde ze naar Sint-Job, waarmee ze to taal vergroeid is. Zonder personeel stond ze in voor alles en nog wat. Nu nog assisteert ze bij de ere diensten, begeleidt de aal moezenier en werd zelfs telefoniste-receptioniste Ze vertrekt nu naar rus thuis Sint-Anna te Haal- tert bij haar medezusters. Van 'lazaret Hertshage' kwam Zuster Laura kort na de opening van Sint- Job daarheen. Ze stond in voor het onderhouden hielp waar het kon. Ze keert terug naar het kloos ter in het hospitaal. Zuster Pia kwam als eerste verpleegster in Sint-Job dat ze verliet om te wer ken in de dienst gynaeco logie in Sint-Elisabeth-zie- kenhuis. Sinds 5 jaar be woont ze terug Sint-Job en verzorgt er de muzikale omlijsting in de eredienst. Op haar 70 jaar keert ze terug naar het moeder klooster in het hospitaal. Zuster Agnes, 'Zuster Overste', werkte 23 jaar als vroedvrouw in het ste delijk moederhuis. Het aantal kinderen dat ze hielp ter wereld brengen is niet te tellen. Ook in Sint- Job bleef ze aktief, ver zorgde haar verdieping, nam er verpleegkundige taken bij en was een echte moeder. Ook in het rus thuis te Haaltert zal ze moeilijk kunnen stil zitten. Ze heeft immers nog zo veel in petto. Zuster Marie-Jeanne kwaml na in het Sint-Elisa- beth-ziekenhuis gewerkt te hebben in de operatie zaal en in het radiologie naar Sint-Job, waar ze haar beste zorgen aan de inwoners besteedde. Ze zal verder kunnen werken op haar 63 jaar in de dienst geriatrie van het Sint-Eli- sabeth-ziekenhuis. Zuster Lucia, met haar 45 jaar de jongste van de groep, volgde Zuster Imel- da op in de keuken. Na zieken te hebben verzorgd in Sint-EIisabeth volgde ze een opleiding tot kok. Ze blijft verder werken in de keuken, maar dan wel in die van het Sint-Elisabeth- ziekenhuis voor haar me dezusters en voor de inwo ners van Rusthuis Sint- Lieven. Terugkeer De terugkeer naar hun nieuwe bestemmingen ge beurt niet gelijktijdig.. Omwille van de konti- nuïteit in de diensten zal die terugkeer, in overleg met de verschillende diensthoofden gespreid worden over verschillende weken. Via mutaties ko men er drie nieuwe ver pleegkundigen en een hoofdverpleegkundige naar rusthuis Sint-Job waar voortaan geen zu sters meer zullen te zien zijn. LH Vrijdag 7 juli opent officieel hei mosselseizoen en volgens hel Produklschap voor vis en visproduklen uit Zeeuwland is het een prima seizoen met heel veel mosselen. Op 24 en 26 oktober e.k. heeft een symposium plaats over zwaarlijvigheid en de daaruit voortvloeiende problemen. Voor meer informatie kan men terecht bij Obesitas, Bun der beeklaan 19 te 2080 Kapel len (031664.17.12). De Dienst Groen, Bossen en Waters publiceerde een eerste Per 1 september a.s. wordt de uitleenpost H. Hart van fen? Het gebouw is stads- de stedelijke openbare biblioteek gesloten. Als redenen eigendom en de boeken noemt het stadsbestuur de dalende belangstelling van de zijn voorradig. Misschien bevolking, het dalend aantal inwoners van de stad, de zou men eerder de ope- korte afstand tussen de uitleenpost en de hoofdbiblioteek ningsuren kunnen afzwak- en tenslotte het advies van beide kommissies. Schepen ken. Of ligt het in de be- Van Nieuwenborgh zegt dat deze beslissing reeds eerder doeling nadat in de deelge- gevallen is doch pas nu wordt uitgevoerd. meenten de vrije bibliote- ken opgeslorpt werden de Waar is de tyd? se zou tonen is het de taak filialen aldaar ook af te Raadslid Luc Van Lierde van de overheid die inte- schaffen. 'Ligt Baardegem (Agalev) vroeg waar is de resse te wekken of aan te z° ver van Werf. tijd dat het biblitoekde- wakkeren met o.m. hap- kreet stelde dat de beste penings waarbij uitgeve- realisatie er een is van rijen kunnen betrokken kleinschalige gemeentelij- worden', ke openbare wijkbibliote- Of de afstand van de ken en boekendepots. De- Driesleutelstraat naar de ze zouden dan ingeplant Molenstraat echt klein is, eerste twee gingen reeds worden in multisociale en zal niet beaamd worden ter ziele. Het is logisch dat kulturele buurthuizen. door kinderen, door an- nu het H. Hart volgt. De wijkbiblioteek H. Hart ders-validen en door se- 'De ware reden van de noemt Van Lierde een ty- nioren. Ook niet door wie sluiting is gewoon dat pisch voorbeeld van verga- over geen eigen vervoer Aalst moet trachten een ne glorie. beschikt. En over de ad- put van 240 miljoen weg te Eerst werd de parochiale viezen van de adviesraad werken' zegt de schepen, biblioteek overgenoemen. en de beheerskommissie is Daarenboven werden toe- Daarna werden in de Denayer lapidair: die be- lagen voor de biblioteek Driesleutelstraat zware in- slissing dateert van het afgezwakt. Aalst zit im- vesteringen gedaan. En jaar 1987. mers onder de als norm tien jaar later wordt de Waarom dan toch afschaf- geldende cijfers, vlam gedoofd. De wijk zal er voortaan een krot bij hebben. Vooral jonge kinderen zo wat 400 per maand, kwa men er over de vloer. Die zal men wellicht in De Werf niet terugzien. Van Lierde vindt dat deze gang van zaken typisch is voor het beleid. Kleinschaligheid past in het beleid van het stadsbe stuur niet. Alles wordt im mers gericht op het drij vend houden van de ver lieslatende kulturele Werf. Toch zijn zowel centrale als gedécentraliseerde in- frastruktuur noodzakelijk om alle inwoners op kultu- reel vlak kansen te bieden. In de H. Hartwijk blijft nu nog een parochiaal cen trum over. 'Gaat men in het kort ook Aalst. De leden van belottersclub Den Hert samen op de foto (a) voorstellen de H. Hart- kerk te sluiten omdat er te weinig volk komt en aan de gelovigen vragen naar het stadscentrum te ko men dat vlakbij ligt...?' Echte redenen? Danny Denayer neemt de gemelde redenen tot slui ting op de korrel. Dat de belangstelling van de bevolking voor de bib dalend is, is niet bewezen. 'We zien er geen enkel getal over. 't Is gewoon een bewering die waard is wat ze waard is. En als de bevolking minder interes- En door sluiting van uitleenpost H. Hart ki^en nen andere filialen een l ^u'( tere service verlenen. *n de deelgemeente Hofsta 'cor is bovendien een filiaal grr pland. En het gebouw 'D Re, de Driesleutelstraat krijnie een andere bestemming. sPa Ex-schepen Chris Bon mil stelde dat aan Hofsta< c'e prioriteit werd verleei doch moest vaststellen d bij begrotingswijziging betreffende sommen eru verdwenen zijn. Ze hooj er ten spoedigste dat tx drag van 5,5 miljoen ten in te vinden.Personeel schepen A.E. Bogaei stelde verder dat de 3 personeelsleden moeste worden teruggebracht t< 28 en dat aantal is onvo e* doende om én de hoofdbi én alle bijposten regelmi tig te laten funktioneren. Bij de stemming stemt d VU tegen en onthou< zich Agalev. LI brochure met de resultaten van een onderzoek naar de bosvi- taliteit in Vlaanderen. De bro chure telt 20 pagina's en kan verkregen worden bij de Dienst, Belliardstraat 12 te 1040 Brussel 021513.99.20 Aalst. Hubert Eeckhout werd kampioen en Alfons Verhofstadt behoorde tot een var de betere belotters van het voorbije seizoen bij belottersclub Den Hert (a) Vervolg van blz. 1 talrijke kramen die er op de kermis stonden. Dit dan in tegenstelling tot Kapelleke Peer, de huidig nog bestaande Rochuska- pel aan de Molenstraat die haar naam haalde uit de viering die plaats vond in de periode van de eerste peren van het jaar. In de loop van het begin van deze eeuw raakte de kapel in verval. Na We reldoorlog I werd ze zelfs wegens de toen heersende woningnood als woonhuis ingericht en later gewoon verkocht. Wel hield de ge meente er 5 are grond in eigendom om later, even tueel, er een nieuwe kapel te kunnen optrekken. Volkskunstgroep Reynout Twee nieuwe groepen doen dit jaar hun intrede in het Pikkelingprogram- ma, de Dendermondse groep Reynout en de Boli viaanse groep 'Kollasuyu- nan'. De volkskunstgroep Reynout straalt reeds de cennia lang de Vlaamse folklore uit. In onze buur landen doch tevens in Ier land, Oostenrijk, Italië, Tsjechoslowakije, Polen, Finland en Zuid-Afrika. Reynout brengt een to taalspektakel rond bepaal de tema's met muziek, zang, dans en vendel- zwaaien. In Meldert is dat tema het oogstgebeuren dat finaal leidt naar een typisch Vlaams volksfeest. Hun autochtone muziek is gebaseerd op het ge meenschapsleven waarin muziek een belangrijke rol speelt. Typisch voor hun 'vientos' (windinstrumen- ten) is de magische pan fluit begeleid door diverse karakteristieke percussie instrumenten. Het wordt een konfron- tatie tussen twee oude kui turen: de Vlaamse en die der Inca's. Gemeen schappelijk hebben ze al leszins de eeuwenoude verbondenheid met de landbouw. Eucharistieviering Op zondag 30 juli is er op de hoeve een passende eucharistieviering met als tema 'Een zaaier ging uit...'. Voorgangers hier bij zijn pastoor De Grez, Dom Beda O.S.B. en dia ken Paul Jacobs. De mis wordt opgeluisterd door het zangkoor Jotam en door vendeliers van Reynout. (l.h.) In samenwerking met het stadsbestuur Aalst en de WV De Denderstreek biedt de VW De Faluintjesstreek U haar twintigste Pikkeling aan. Dit jaar op de nog authentiek gebleven hoeve Van Den Bossche aan de Hoogstraat te Meldert op zaterdag 29 en zondag 30 juli. Vooraf, als prettige inzet worden op de Grote Markt te Aalst en op de dorpspleinen van Groot-Aalst tienlingen gestuikt. Programma Vrijdag 28 juli 17.00 u.: nie afsi i i i rc< 19.00 u.: Geleide wandeling vanaf de hoeve aan de Petronellaberg over de Meysberg tot het Kravaalbos Opening van het bloementapijt aan de Sint-Gudulakapel te Moorsel-dorp 20.00 u.: Opening van de tentoonstelling van schil derijen op het hof 20.30 u.: Proeven en keuren van het Faluintjesbier 'Goeleken' 20.45 u.: Café-chantant op het hof met ovenkoe ken, vocht en animatie Zaterdag 29 juli 16.00 u.: Op en rond de hoeve: dorsen, paarden- smid en gastronomie met ovenkoeken, vla, pannekoeken, pensen, platte kaas, botermelk, faluintjesbier 'Goeleken' en ander vocht. Mastklimmen en stoeien in het stro op de speelweide 17.00 u.: Ritueel afwerken van een tienling 17.30 u.: Volkskunstgroep Reynout uit Dender- monde 18.00 u.: Muzikale volkskunstenaars in de Faluin- tjes: akkordeonisten, violisten, zang en lierdraaister 20.00 u.: Vlegeldans met de Faluintjeskapel 20.30 u.: Volkskunstgroep 'Reynout' 21.00 u.: Optreden van 'De Boerejongens' 21.30 u.: Ten dans met de Faluintjeskapel 22.30 u.: Feestvuur op de weide Zondag 30 juli 11.00 u.: Eucharistieviering op de hoeve opgeluihdivit terd door het zangkoor Jotam. Themfytrek 'Een zaaier ging uit* hor 14.00 u.: Schieting op de liggende wip 15.00 u.: Veldaktiviteiten: pikken met de hand met de machines, pikbinder met traktie en zelfrijdende tuigen 15.30 u.: Stemmige volksmuzikanten: ten en violisten 16.00 u.: Volkskunstgroep Reynout 16.30 u.: De Jachthoornblazers 16.45 u.: Boliviaanse groep Kollasuyu-Nan 17.15 u.: Ritueel afwerken van een tienling 17.45 u.: De Jachthoornblazers 18.00 u.: Volkskunstgroep Reynout 18.30 u.: De Volksmuzikanten 19.00 u.: Vlegeldorsen 19.30 u.: De Jachthoornblazers 19.45 u.: De Boerejongens 20.00 u.: Vlegeldans met de Faluintjeskapel 20.30 u.: Boliviaanse groep 21.00 u.: De Volksmuzikanten 21.30 u.: De Boerejongens 22.00 u.: Ten dans met de Faluintjeskapel 23.00 u.: Feestvuur op de weide

De Voorpost | 1989 | | pagina 4