-Fotokopij kost vijf frank, ook voor raadsleden Tribulaties in feestkomitee op gemeenteraad Burgemeester en Eerste Schepen rockten Aalst- kermis in Feestkomitee ernstig nemen bekrenkte minderheid stapt andermaal op... De Voorpost - 7.7.1989 - 5 r e nieuwe regeling beslist door het college in verband met het inzagerecht en het recht afschrift van bepaalde bescheiden en de aanvulling van het bestaand retributiere- ement waarbij voor een gevraagde fotokopij zou moeten worden betaald, gaven anleiding tot homerische diskussies. oor raadslid Luc Willems is de nieuwe regeling in verband met de modaliteiten op et recht op inzage strijdig met de wet. Deze beperking van het kontrolerecht van het lividuele gemeenteraadslid noemt hij onaanvaardbaar. Hij zou dan ook de itrekking van dit punt vragen doch kwam pas aan bod op het einde van de zitting om horen dat zijn vraag onontvankelijk zou zijn. Zo stemde althans de meerderheid. 'luifadi denJe Maurice De Kerpel stel- namens zijn fraktie dat izagerecht en recht van ij fschrift in één adem in ewuste tekst werden ge- oemd. Voor spreker ging et kollege de eigen be- oegdheid te buiten. De :VP verlangt klaarheid ver de rechtsgronden waarop deze beslissing stoelt. 'Dit is geen gekapt stro meer, dit is gewoon de wagen voor de paarden stellen', zegt de ex-burge meester. De CVP-fraktie voelde zich inderdaad be knot in haar mogelijkhe den in verband met het kontrolerecht dat toch een ien niet alledaags spektakel in de prestigieuze Aalsterse trouwzaal bij de opening van de herboren Aalst-Kermis verleden vrijdagavond. De Onion River Slow Jazzband van Aalst fleurde deze ope- ïingsreceptie op met een gevarieerd dixielandpro- jramma. Burgemeester Anny De Maght die ver- rekkensklaar stond om vakantie te nemen en eerste ichepen Edgard Hooghuys, duidelijk minder gehin- lerd door de last aan de achillespees gingen voor waar vooraan in de zaal waar reeds zovelen hun hart 'erpandden de roek-tour op. Als een jeugdig paar, (volslagen in de eigentijdse danskunst, demonstreer- jjjden ze een rock die er mocht zijn. Politici moeten n j duidelijk zowat van alles durven en vooral kunnen, in aanwezigheid van tal van schepenen, leden van komitees en adviesraden en van enkele foomijve- lars werd Aalst-Kermis 'plechtig?' geopend. .eeds jaren werd er gesproken van Aalst-Kermis lieuw leven in te blazen. Een aantal ferventen Ispanden zich voor de wagen doch moesten met ^minimaliseren afrekenen, 'Aalst loopt in die perio- ta, de leeg want er wordt vertrokken naar een of andere costa' werd gesteld. Wellicht speelde de vrees er wat te moeten voor doen in een aantal diensten en verenigingen ook mede om het initiatief minder allure te willen geven. Toch zetten komitees, verenigingen en diensten zich in en stelden een valabel programma in terwijl foornijveraars werden gestimuleerd om Aalst-Ker- ;ej mis nieuw leven in te blazen. Een aantal die het risico namen, zegden andere kermisoorden af en waagden het experiment te Aalst. Het was immers een experiment dat na afloop op zijn degelijkheid zal worden getoetst. Dat een aantal instanties in extremis afhaakten en remmend gingen werken was alleszins weinig bemoedigend voor het valabel ne men van een nieuwe start. Gehoopt wordt dat de Kermis dermate verloopt dat twijfelaars volgende keer zich zullen inspannen om "de kermistrein niet te missen. Een initiatief waar voor ook namens de foornijveraars de heer Calle- meyn zich wil blijven inzetten. LH .taf' il riraai a Re, :rijjm >g n Aalst. Balboogschieting georganiseerd door de Verbroedering van Aalsterse balbooggilden (a) essentieel element van de demokratie heet te zijn. Voor het kollege was in zagerecht en wat er bij hoort materie die niet door de gemeenteraad doch wel door het kollege moet worden behandeld. De Kerpel zag niet in waarom raadslid Willems niet mocht aan bod ko men. Het bestuur wil nu over iets een beslissing la ten treffen waarvan we noch de draagwijdte noch de rechtsgronden kennen. Dat kan niet, zei spreker. Wél gelijk Voor burgemeester De Maght is er geen pro bleem. 'Het is een materie voor het kollege'. Ze wil dat staven via een aantal teksten uit diverse bron nen. 'Dat raadslid Willems de raad zou willen laten stemmen over een punt waarvan de nieuwe ge meentewet zegt dat dit materie is voor het kollege kan gewoon niet. Elke in stantie moet zich houden aan de haar toegemeten bevoegdheden', zegt De Maght. De .CVP-fraktie- leider vraagt zich af welke motieven het kollege han teert en met welke bedoe lingen het raadslid niet aan zijn trekken mag komen. 'We willen enkel uitleg vragen en dat is toch ons goed recht', zegt De Ker pel die eraan toevoegt dat geven van informatie nog niet betekent dat moet be slist worden. 'Als we ook geen vragen meer mogen stellen raken we in een Kafkaanse situatie', zegt hij, 'want beslissingen ne men over een materie waarvan men de achter gronden niet kent, dat gaat alleszins niet op. 5 fr. is te veel Uiteraard ging het voor de minderheid om een princiepskwestie. In bijko mende orde werd echter gezegd dat 5 fr. te veel is voor één kopij. De wet voorziet dat gemaakte kosten kunnen vergoed worden doch één kopij kost lang geen 5 fr. en die 5 fr. kan dan ook niet aan gerekend worden. 'De ma chine waarmee kopijen worden genomen is reeds tien keer afgeschreven', zegt Denayer. 'Men vraagt zich soms af hoe het ding nog werkt. De enige kos ten die kunnen aangere kend worden zijn papier, inkt, elektriciteit en on derhoud.' Wanneer sche pen Redant er later nog tijd gebruikt door perso neel aan toevoegt, en vooral afschrijving van het gebouw, wordt dat wel op hilariteit onthaald. Vooral door wie bekend is met de precaire situatie van het gebouw waarin zich bewuste machine bevindt. 'Met 5 fr. maakt het stadsbestuur winst op de Aalst. De kinderen kunnen hun hartje weer ophalen bij de vele kermisaktiviteiten (a) rug van de belastingbeta ler, en dat mag niet' zegt Denayer. Maar vooral worden ijverige raadsle den erdoor bestraft en wordt hun werking be moeilijkt. 'Vooral die van de leden van de minder heid', voegt hij er larigs zijn neus aan toe. Inzagerecht van raadsleden Jan Caudron (VU) is ook van mening dat het doen betalen van 5 fr. per kopij het inzagerecht van de minderheid afremt. Hij verwijst daarbij naar een uitspraak van gemeen schapsminister van Bin nenlandse Aangelegenhe den Luc Van den Bossche. Deze schreef inderdaad een brief naar provincies en gemeenten en vroeg het inzagerecht van gemeen teraadsleden ruim te inter preteren. Van den Bos sche voegde er aan toe, als voogdijoverheid, geregeld klachten te krijgen in ver band met raadsleden die zich beknot voelen in hun inzagerecht. Geregeld stuit hun vraag naar inzage op een weigering. Dat is in flagrante tegenspraak met de gemeentewet. Op deze ruime interpre tatie kan enkel uitzonde ring worden gemaakt wan neer het belang van de openbaarheid niet op weegt tegen de schade die aan andere belangen wordt toegebracht. Deze brief van de gemeen schapsminister kadert in diens aktie voor meer openbaarheid van bestuur. Hoe vaak hoorden we reeds spreken van een gla zen huis?' Ook voor Luc Van Lier- de (Agalev) wordt het adekwaat werk van ge meenteraadsleden beknot. Hij vraagt daarenboven dat men zou overgaan tot het inschakelen van meer eigentijdse middelen qua overbrenging, wanneer ook raadslid Eddy De Ba cker (CVP) stelt dat 5 fr. te veel is, antwoordt de burgemeester dat die prijs wordt vastgesteld net als men een belasting zou vaststellen. Ze stelt daarenboven dat een arrest van de Raad van State duidelijk beves tigt dat het inzagerecht van gemeenteraadsleden wel onbeperkt is maar toch door het kollege kan .gereglementeerd worden. Voor Luc Willems kan wel een retributie ge vraagd worden aan de bur ger maar hij vraagt zich af of die ook toepasselijk kan zijn op de gemeenteraads leden die toch zelf het hoogste bestuursorgaan van de gemeente belicha men. 'U zit er naast. Over een eventuele rechtsgrond heb ik nog niets verno men', zegt hij tot dé bur gemeester. Ook voor de meerderheid Raadslid Eddy Coe- ckuyt vraagt welke de ei genlijke bedoeling is ach ter het heffen van deze retributie. 'Is het ook de bedoeling die kosten aan te rekenen aan de leden van de meerderheid die allerhande nota's ontvan gen van het kabinet van de burgemeester? Iets wat door de burgemeester op luid protest wordt ont vangen. Voor Danny Denayer zit er in het reglement een tegenstrijdigheid die er door de juridische dienst best zou uit verwijderd worden. Enerzijds moet op voorhand betaald wor den. Anderzijds heeft men het over het invoeren van de kosten via het gerecht zo niet betaald werd. Hoe rijmt men dat te samen? Ook de prijs is niet naar de gebruikelijke normen, zegt Denayer. 'In admini stratieve diensten is 1 fr per pagina kopij gebruike lijk'. Vera Van der Borght (CVP) vraagt waarom die retributie nu eigenlijk moet worden ingesteld. Is het zo dat er op dat stuk misbruiken zouden be staan? Bestaan er over het gebruik van die kopieer machine tellingen en statistieken? Of is het ge woon om het de leden van de minderheid moeilijk te maken hun oppositietaak degelijk uit te oefenen? Schepen Oscar Redant zegt dat leden van de meerderheid minder nood hebben aan het laten ne men van kopijen omdat ze o.m. in vergaderingen van de eigen partij en in die van de meerderheidspar tijen meer gelegenheid hebben om bepaalde stuk ken in te kijken. En over de precieze kostprijs van een kopij zegt Redant dat die niet juist te definiëren Fout Eerste schepen Edgard Hooghuys beweert dat, in tegenstelling met wat de minderheid handhaaft, het besluit tot het opleggen van deze retributie op ver schillende arresten van de Raad van State stoelt. 'Als ge zegt dat die fout zijn, moet ge dat dan eerst maar bewijzen!' Schepen Bogaert zegt dat het per soneel op het vlak van het laten nemen van kopijen niet meer wist waaraan het zich diende te houden. Het is weinig fair zich als gemeenteraadslid nog voor 8 u. 's morgens aan te bieden om fotokopijen te laten nemen voor het diensthoofd er is en nog in afwezigheid van de schepen. En wat de prijs betreft, zegt de schepen die jurist is, dat zo men een kopij van zijn strafregister wil bekomen, daarvoor de prijs door de prokureur des konings vastgesteld is op 30 fr. Zes maal zoveel als de nu door het stadsbe stuur voorgestelde retribu tie van 5 fr. 'We hebben voor 10 mil joen kopijkosten per jaar', gooit A.E. Bogaert in het midden. 'Toch niet van ons', zegt Vera Van der Borght. 'Dat heb ik niet gezegd', relativeert Bo gaert. 'Maar hoe dan ook, die kosten moeten geredu ceerd worden.' Raadslid Willems zegde nog dat het personeel hem eens een vol uur liet wach ten alvorens hem een foto kopij werd bezorgd. En uit de uitleg vanop de sche penbank meende Willems te hebben gehoord dat dossiers aan leden van de meerderheid ter inzage worden meegegeven. 'Dat nooit', replikeerde Anny De Maght. 'Dat zweer ik!' 'De echte reden van het vragen van deze retributie werd nog steeds door de meerderheid niet ge noemd, zegt Eddy Coe- ckuyt' die schalks eraan toevoegt dat het toch niet is om de minderheid tegen zichzelf te beschermen. Na al dat over en weer gepraat werd gestemd over het amendement De nayer. Dat werd wegge stemd. Bij de uiteindelijke stemming over het punt zelf, stemde de minder heid tegen. Twee uur later Wanneer dan veel later, bijna op het einde van de zitting, het agendapunt van Luc Willems aan bod kwam dat eigenlijk voor het ander punt had moe ten behandeld worden, werd er niet meer gedis- kussieerd. De burgemees ter drong kordaat aan op de stemming om dat punt niet ontvankelijk te ver klaren. Andermaal zegde ze dat deze beslissing in de bevoegdheid van het kol lege ligt en dat de gemeen teraad daarover dus niet te beraadslagen noch te be slissen heeft. 'Dit punt laten behande len kan ik niet. Zo aange drongen wordt zal ik ver plicht zijn de zitting te Aalst. Ovenkoeken bakken is een hele klus. Op de kermis kan men van deze lekkernij proeven (a) Aalst zou Aalst niet zyn en Willy Van Mossevelde geen karnavalist in hart en nieren moest in de gemeenteraad naast de vele ideologische financiële, ekologische, ekonomi- sche, pedagogische en andere problemen niet gesproken worden over Aalsterse feesten. Inzonderheid dan over wat nauw verband houdt met karnaval. Van Mossevelde nam dan ook de jongste tribulaties in het Feestkomitee op de korrel. Verleden jaar gaf Albert Cornand zyn ontslag als ondervoorzitter dat echter in een «sacoche» bleef liggen. Het Feestkomitee bewees dan voor zoveel als nodig dat het zonder een geatriteerde leider ook gaat. Dit jaar greep Mario Van Stijvendael als meerder heidskandidaat naast het ondervoorzitterschap dat in handen kwam van Si mon D'Hondt, een karna valist die reeds decennia zijn strepen heeft ver diend. Simon liet echter «vrijwillig» het ondervoor zitterschap voor wat het was en Mario nam de leeg gekomen zetel iri. Zelfs even later die van waarne mend voorzitter toen Frans Wauters, een ander notoir karnavalist, ontslag nam omdat adviezen van het feestkomitee slag om slinger zonder tegenargu- mentatie genegeerd wer den. Het kwam zelfs zo ver dat men zou komen tot een algemeen ontslag van het hele Feestkomitee doch dat kwam er niet. Wat er wel gekomen was is het afzwakken van de be voegdheden van het steeds meest prestigieus komitee door het uit de grond stampen van een Beursko- mitee dat op het ekono- misch vlak de Jaarbeurs onder zijn hoede zou ne men terwijl het Feestko- rriitee zich zou ontfermen o.m. over de spektakels. Willy Van Mossevelde had bij zijn interpellatie dan ook ruim redenen om te stellen dat het leiden van het Feestkomitee een lasti ge opdracht moet zijn. Van Mossevelde heeft ver nomen dat het ontslag van Frans Wauters inderdaad zou ingegeven zijn door de betutteling van het sche pencollege dat zich met de programmatie van de spektakelavonden ging moeien en het optreden van een groep met «Het Witte Paard», steeds een voltreffer, weerde om plaats te maken voor een groep rond Johny Grey, een personeelslid van de stad. «Het Witte Paard» mocht niet binnen doch ondertus sen bracht men het «Paard van Troje» wél binnen. «Mag een ambtenaar bij het stadsbestuur aan de stad diensten leveren, in casu een bezoldigd show- programma. Dit zou de druppel zijn die leidde naar het ontslag van Frans Wauters en tevens naar een malaise bij een aantal komiteeleden. Volgens ge ruchten zouden leden van het Feestkomitee op de In het kader van de moeilijkheden rond het feestko mitee van de stad Aalst heeft de groep CVP'ers die deel uitmaken van het feestkomitee een schrijven gericht naar het college van burgemeester en sche penen van de stad. De brief werd ook verstuurd naar de leden van het feestkomitee zelf en aan de persmedewerkers. In de' brief wordt gezegd dat de CVP-leden het betreuren dat door allerlei partijreakties Simon D'Hondt zich genoodzaakt zag ontslag te nemen en hoe Mario Van Steyvendaele eerste ondervoorzitter werd in opvolging van D'Hondt. Bovendien vindt men het dubbel spijtig dat een man als Frans Wauters opstapt. Wauters wordt in de brief geloofd om zijn onbaatzuchtige inzet. De CVP leden wen sen de nieuwe nog aan te duiden voorzitter een vruchtbaar mandaat toe en zeggen hem of haar alle steun toe. 'We hopen dat de nieuwe voorzitter de partijdruk en de inmenging van het college van burgemeester en schepenen zal kunnen overstij gen', aldus de brief waarin nadrukkelijk wordt gevraagd een adviesraad als het feestkomitee ern stig te nemen 'zodat voorafgaandelijke feiten zoals hier geciteerd zich niet meer zouden voordoen'. Die feiten slaan op het programma van het showpro gramma voor de jaarbeurs. Tijdens de jaarbeurs zal 'Het Witte Paard' dat oorspronkelijk was voorzien, nu vervangen worden door een avondvullend pro gramma van Freddy Grey. 'Iedereen was, akkoord om de attraktie van 'Het Witte Paard' opnieuw te adviseren. Dat dit door het college van burgemees ter en schepenen niet als ernstig werd aanzien, kunnen we alleen maar betreuren' zegt de brief die ook zegt dat schepen Hooghuys druk heeft uitgeoe fend om het programma Freddy Grey op de affiche te krijgen. schorsen. Wie niet ak koord gaat kan zich bekla gen bij de hogere over heid. Er worden reeds zo veel brieven naar Gent ge stuurd', zegde een boze burgemeester. Maar De Kerpel liet zich zo maar niet van zijn stuk brengen, zegde niet te willen interpelleren doch gewoon uitleg te vragen. 'Of mag dat ook niet meer?' Toen de burgemeester dan toch aankondigde te gaan stemmen over de ontvankelijkheid, verlie ten CVP, VU en Agalev ostentatief de zaal. Enkel de VU-fraktieleider bleef Jaarbeurs wel fysisch aan wezig zijn maar dan ook meer niet... Mensen die jarenlang steeds volledig gratis zware taken vol brachten en nu op zij gaan staan. Van Mossevelde heeft dan ook drie vragen: - Hoe is de situatie tussen Feest- en Beurskomitee? - Welke programmatie is finaal voorzien en wie be slist erover? - Wie gaat de werking in de Jaarbeurs in augustus verzekeren? Korte vragen, korte ant woorden Korte vragen vragen een kort antwoord, zegt de burgemeester. - De situatie is goed. Wel wordt het ontslag van Frans Wauters betreurd. Hij deed inderdaad jaren lang veel voor de Aalster se festiviteiten. - Het programma dat er komt is datgene dat door het stadsbestuur goedge keurd is. Het bestuur mengt zich niet met de programmatie tenzij de fi nanciële impakt ervan de spuigaten zou uitlopen. De show Het Witte Paard zou 60.000 (anderen spre ken van 30.000 fr.) meer kosten dan die van Freddy Grey. Maar dan kan men zich daarbij nog afvragen of het hier gaat om twee gelijkaardige shows met evenveel aantrekkings kracht. - En wat betreft de taak verdeling op de Jaarbeurs zegt de burgemeester dat die reeds geregeld is tus sen leden van het Feest- gn leden van het Beurskomi tee. Er kwam inderdaad een vergadering van leden van het Feestkomitee, het Beurskomitee, de Mid denstand en het stadsbe stuur. Over al dan niet onvere nigbaarheid van de stads ambtenaar en de showman is de burgemeester zeer precies. In het vroeger sta tuut mocht dat niet. In het later aangenomen statuut van Gent komt deze stipu latie echter niet voor. Het mag dus. Wordt eens het statuut van Gent met deze onverenig baarheid aangevuld dan zal dat enkel gelden voor de nieuw aan te werven leden. De andere genieten van verworven rechten. Willy Van Mossevelde vraagt of het toch niet naar favoritisme ruikt als men weet dat bedoeld perso neelslid op die éne dag twee maal optreedt, eens met en eens voor gepen sioneerden. ter plaatse om zijn onthou ding bij de stemming te kunnen motiveren. 'De minderheid voelt zich ge krenkt omdat ze in haar rechten tekort is gedaan, want een netelige kwestie is niet bespreekbaar ge bleken.' (L.H.)

De Voorpost | 1989 | | pagina 5