Merenaar kweekt Izegemse Koekoek Louis Van Velthoven: 'Dubbelmandaat afschaffen' Nieuw OCIHW-ziekenhuis gaat open op vrijdag 15 december Het aards paradijs in Aalst Weekblad tan Header ittmiiau ieheMestfü! Stijlvolle elfjulivierlng te Aalst Een week vakantie Voor wie iets beter zoekt jw^n) LimB£RG£n De Voorpost V De Koekoek Dit is de algemene naam voor een grijsblauwe kip met witte dwarsbanden in de veren en er bestaan bekende types van: de Vlaanderse, De Mechelse en de Izegemse koekoek en als vierde de Mechelse Kalkoenkop. De belangstelling gaat vooral naar de vlezige Ize gemse kip wiens kam ein digt op een mooie achter- uitstekende kamdoorn. Van de Izegemse soort wordt aangenomen dat het een zeer oud ras is dat vooral gekweekt werd in de streek van Izegem, Roeselare en zelfs tot Ou denaarde, Alhoewel deze soort als een bijzondere lekkernij beschouwd werd in vroegere eeuwen, heeft men nu een twintigtal ja ren geleden toch gevreesd dat het ras uitgestorven was maar gelukkig heeft men nog een stoere haan ergens in het Brugse ont dekt die van het zuiver ras bleek te zijn. Het is dan vooral in Izegem zelf en de omgeving dat men geij verd heeft om deze soort opnieuw in grote hoeveel heid te gaan fokken en na een vijftiental jaren is men daar flink in geslaagd. Niet alleen in de omgeving van Izegem hebben kwekers de 'koekoek' opnieuw in zijn waardigheid hersteld maar ook meerdere lief hebbers uit andere streken hebben ontdekt dat deze kip waard is om er meer aandacht aan te schenken. .V- >1- Erpe-Mere. Enkele eksemplaren van zelf gekweekte Izegemse Koekoek in het hoenderhok van E. Mor eau (jv). ze toelegt op het ontplooi en van een keurkwekerij en de nodige inspiratie verschaft aan de kwekers zoals het verzorgen van voetzoolontsteking, het toedienen van geneesmid delen via het drinkwater. Verder handelt men o.m. over waardevol voeder en geeft men tips bij het fok ken van kuikens of schenkt men aandacht aan de legperiodes. Allerhan de bijdragen zowel over het ras als over de kweek en de verzorging maken de kweker wegwijs om zijn dieren in de meest optima le omstandigheden tot kwaliteitspluimvee te laten opgroeien. De voornaamste eigen schappen van een degelij ke Izegemse koekoek wor den als volgt samengevat: tamelijk fors vleeshoen, rozekammig en koekoek- kleurig met weinig staart- ontwikkeling en witte gladde poten; het is een kip met goede weerstand en de hen is een goede legster van ongeveer 175 bruinschalige eieren per jaar; zij is een goede broedster en vooral ge schikt om in een beperkte ruimte te kweken. Men kan zich afvragen Naar jaarlijkse gewoonte verschijnt er in de week van 21 juli geen editie van 'De Voorpost". Alle medewerkers en de redaktie nemen dan een weekje vrijaf. Wat met wil zeggen dat ze het gebeuren in stad en streek niet zullen volgen. Daarover krijgt u in elk geval alle nieuws in het nummer van 28 juli. We wensen onze lezers bij deze een prettige vakan tie toe, veel plezier en vooral veel zon Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie ling, j and< izoek slankt tot 355 met een to taal aantal ligdagen van 105.000. Schot? De jongste weken werd de afwerking in versneld tem po doorgezet. Alle bouw- loten kunnen tegen eind volgende maand beëindigd zijn op uitzondering dan van enkele electronische testen. Ook de pas toege wezen loten schrijnwerk, meubilair, inrichting van de onthaalruimte kunnen tijdig klaar komen. En voor de loten gordijnen en schoonmaakbeurt werden de offertes reeds enkele weken terug geopend. Nu vlug overgaan tot toewij zen is wel een noodzaak. De inrichting van de loten fysiotherapie en de be- stei De eerste elfjuliviering in een bijna gefederaliseerd Vlaanderen verliep te Aalst uiterst stylvol. Voorzitter van de Vlaamse Raad Louis Van Velthoven, de gastspreker van rien*t'J?er.haa,de er ziJn sPeech die hÜ in de hoofdstad had gehouden en waaruit op het BRT-meuws een paar flitsen te zien waren. Inzonderheid de eis tot afschaffing van het dubbelmandaat. Dat de belangstelling duidelyk groter was voor het optreden van Johan Verminnen met zyn Brieven uit Latem' en de terrasanimatie op een zonovergoten Grote Markt door The Gipsys moet men er dan maar bij nemen. eziei lehii in het kultureel centrum werkte (of wachtte) men te Ono Lafst een kwarteeuw. Aan het nieuw hospitaal dat de 's w urn ASZ ofte Aalsters Stedelijk Ziekenhuis zou kry- aafd tn, is dat wel beduidend minder lang maar toch heel nenH it langer dan ons herhaaldelijk werd voorgehouden. Ie p! li OCMW-voorzitters Martin Van der Speeten en e dn Ichard Goossens wordt het uiteindelijk Eddy Dierickx ken. |e de eer zal genieten onder zyn voorzitterschap het enh( leuw stedelijk ziekenhuis te zien openen, an e wijn (aar vroeger steeds data Van Herreweghe, Frans ?erh( erden vooropgesteld Daelemans en Jos Blom- irteljoch nooit gerealiseerd maert, vertegenwoordi- :lde Eddy Dierickx voor gers dus van de drie aan de gelij ikele weken dat hij niet macht in het stadsbestuur enhi t gewoonte heeft zijn zijnde partijen gesteld dat nnin oord te breken en dat de de opening zal plaatsheb- un t lening gepland is voor ben op vrtfdag 15 decem- ireviilf december nog dit ber 1989. Daarmee zou ar. Op de perskonferen- dan een einde komen aan ntw t verleden zaterdag waar een lang slepend (slapen- gej t stand van zaken uit de d?) dossier dat van de aan- en neken werd gedaan werd vankelijk geplande 398 aats Dor Eddy Dierickx, Day- bedden nog vóór het ge- gust Van Gehyt, Wilfried bruikt kan worden is afge- jst - 6 e pr drai De hoofdbrok van de vie ring op de historische bin nenplaats van het 'Land huis' werd voorafgegaan door een ballonwedstrijd, een beiaardkoncert door stadsbeiaardier Pedro De Smet en een muziekkon- cert door de Koninklijke Fanfare Niets zonder Ar beid, regelmatig gestoord door voorbijrazende mo to's of auto's en door ge luiden van de kermisat- trakties op een paar meter van de kiosk. Sty 1 volle viering De zitting in openlucht kende een relatief sukses met zowat 100 aanwezi gen. Naarmate het optre den van Johan Verminnen naderde steeg dit aantal echter geredelijk. De avond werd gepresen teerd door Herman Daele- man en ingeleid door waarnemend voorzitter van het Feestkomitee Ma rio Van Styvendael. Wel eigenaardig dat het toeval wil dat hij die zich 'de laatste Belg' noemt een duidelijk Vlaamsge zind publiek kon verwel komen. Volgens burge meester De Maght kon dat niet. Volgens waarnemend burgemeester Edgard Hooghuys mocht echter geen enkele exklusieve worden gesteld. Mario dus aan het woord. En zonder ogenschijnlijk protest al hoewel wHjfifcflÊ-gtfmeen- teraad wél was voorspeld. Mario Van Styvendael hield zich op een zuiver historisch vlak en stelde dat de Vlaamse vrijheid strijders van 1302 een schoolvoorbeeld vormden van Vlaamse weerbaar heid tegen een heersende kaste. Zowat 5 eeuwen vóór de Franse Onwente- ling vochten Vlaamse leeuwen reeds voor vrij heid broederlijkheid en gelijkheid. 1302 was de in zet van een groeiproces waarin Vlaanderen zijn ei gen identiteit wil beklem tonen en zonder onder scheid van politieke ge zindheid wil uitgroeien tot Vervolg op blz. 4 meubeling van de kamers kunnen in november afge werkt zijn. Het lot signali satie is nog niet vrijge geven. Voor de loten medische uitrusting van het opera tiekwartier, de intensieve en de coronaire afdeling, de apoteek het verlos- kwartier, de losse bemeu beling hospitalisatie en al gemene diensten worden de offertes begin septem ber ingewacht. De leve ring moet alleszins vóór het einde van het jaar ge beuren. Er komt dus alleszins schot in de zaak. Maar evenzeer staat het vast dat het een rit tegen het uur werk wordt waarbij nog Vervolg op blz. 4 Er wordt tegenwoordig veel gepraat over de echte waarde van een produkt en die waarde stijgt met het al dan niet gebruik maken van hormonen, dat men kweek te zonder pesticiden of dat men het beste resultaat bereikte met de biologische manier of andere vormen om de produktie zo natuurlijk mogelijk te maken. Er is geen tak in de landbouw en veeteelt waar de diverse methodes zoveel aan bod komen als bij de pluimveekwekers waar het niet alleen om de kip gaat maar ook om het ei. De leerlingen van het zesde A en het zesde B van de Kapucijnenlaan presenteerden in het kultureel centrum De Werf Het Aards Paradijs', een toneelstuk van Gie Laenen, met muziek van Herman De Houwer. De zangleiding was in handen van Karei Redant en Kristiaan Van Ingelgem had de muzikale leiding. Voor de regie stond mevrouw Snellinckx in en Fons Heyvaert nam de grime voor zijn rekening. Omer Van Cromphout zorgde voor een bewerking van de originele tekst. Het geheel was een initiatief van de dames Snellinckx en Van Ingelgem met de medewerking van het Ouderkomitee van de school. da. Meestal redetwist men over de betere of minder goede kwaliteit van eieren uit legbatterijen, deze van scharrelkippen of andere die via een biologische nre- tode geproduceerd zijn. Zowel voor de produktie van eieren als voor het kweken zijn eigen manier en dit is vooral het geval bij de piuimveekwekers in het algemeen en bij de kippeboer in 't bijzonder. De kip, het hoen, "komt voor in allerlei rassen en variëteiten maar het moet gezegd, de koekoek is toch een van de prachtigste in zijn soort. Daarbij is de kip sinds vroegere eeuwen van belangrijke betekenis geweest in onze Vlaamse gewesten want het was een middel van betaling, meestal om de pacht aan een grondeigenaar te ver effenen ofwel als tiende- pacht. Men rekende het bedrag om en men betaal de met een overeengeko men aantal kippen of wat men toen noemde 'kap poenen'. Ook een (ingeweken) Me renaar legt zich sinds en kele jaren toe op de kweek van de Izegemse koekoek, meer als hobby dan als pluimveekweker. Toch is Eric Morceau even fier op zijn kippen als de grootste handelaar en om zijn 'kroost' in de beste om standigheden te kunnen verzorgen is hij aangeslo ten bij de 'Speciaalclub voor de Izegemse koe koek', een vereniging die op wetenschappelijke wij waarom sommige mensen zeldzame huisdierrassen willen in stand houden en waarom dan vooral de Ize gemse koekoek? Het waarom van elke liefheb berij laten we buiten be schouwing want eenieder maakt voor zichzelf uit wat hij graag doet en wat dus voor de persoon in kwestie belangrijk is. Als zoge naamde 'sportfokkers' vervullen deze mensen al leszins een voorname rol die soms onmisbaar is om een wel bepaald ras in stand te houden. Het is mede dank zij het werken in clubverband dat uitwis seling van gedachten veel problemen voorkomt. Bij het bewaren van zeldzame pluimveerassen, in dit ge val de koekoek, nemen deze liefhebbers de taak over zonder kosten van een dierentuin, na tuurreservaten en noem maar op. Men kan bij deze mensen geenszins spreken van 'commerciële' pluimveehouderij want de 'produkten' worden slechts voor eigen gebruik gekweekt. Het kweken van de Ize gemse koekoek is voor E. Morceau een taak na zijn dagtaak geworden maar zoals velen is zijn hobby een onmisbare bezigheid geworden dat past in zijn leefpatroon. Kwekers handelaars zullen nooit met zoveel overtuiging over een 'kiek' spreken als hij dit doet want voor hem is een koekoek enorm veel meer dan een door-de weekse-kiek. Het is een kip met 'standing'. Aalst (Jeen stoel bleef onbezet en vele kinderen moesten schouwspel te volgen (a). Aalst. Alle leerlingen waren present voor de voorstelling (a).

De Voorpost | 1989 | | pagina 1