Snijbloementeelt zorgt voor kwaliteitsprodukt dat ook in buitenland gegeerd is Samenwerking en koncentratie dringt zich op De Voorpost - 4.8.1989 - 13 2880 «Uit de jubileumtentoonstelling die van 12 tot 15 augustus in het stadhuis van Dendermonde plaats heeft, moet blijken dat de Belgische snijbloemensektor een superieur produkt kan afleveren ais gevolg van een lange traditie en een streven van de telers naar steeds meer verfijning». Dat verklaarde de heer Van Nieuwenburgh, sekretaris van het Verbond van Snijbloementelers op een perskonferentie naar aanleiding van deze jubileumtentoonstelling. Is men verheugd met de aangroei van het sierteeltareaal, het is evenwel lang niet allemaal vreugde die men hoort in het Verbond. Er zijn immers ook minder fraaie kanten die vragen stellen achter de toekomst van de Belgische snijbloementeelt. dens de dertiger jaren op gebouwd glasareaal in pro duktie. Na de oorlog werd het er al niet veel beter op. De snijbloementelers hadden af te rekenen met een zeer beperkte vraag en vanaf 1952 toen de Benelux tot stand kwam doemde ook het spook op van de Ne derlandse konkurrentie. Het glasareaal snijbloe men daalde in die tijd van 30 ha in 1950 tot 27 ha in 1955 en het openlucht areaal van 265 ha tot 195 ha. Na 1955 wisten heel wat bedrijven zich, dankzij systematische voorlichting en bijscholing gegeven door het Verbond van Snijbloementelers, aan te passen aan deze konkur rentie binnen de Benelux. En zo gebeurde het dat het areaal onder glas weer aangroeide tot 71 ha in 1960, maar het openlucht areaal bleef verder dalen kon een aantal overheids maatregelen afdwingen ten voordele van de sek- tor. Onder meer over heidssteun, investerings steun bij energiebesparen de maatregelen en pro motie. Dan kwam de tweede energiekrisis en die viel sa men met de bevoordeligde positie van de Nederland se snijbloementelers. Zij betekenden voor heel wat van onze eigen telers een doodsteek. In het begin van de tachtiger jaren ken de men dus opnieuw een flinke daling van areaal. zegt de verantwoordelijke K. De Bondt, liep het echt de spuigaten uit. Het was gewoon een proeftuin on waardig geworden, vooral wat de akkomodatie be treft. «Nu gaat per 16 sep tember in Destelbergen het nieuwe proefcentrum open. Een oppervlakte van 13 ha heeft men daar ter beschikking. Halen we het jaar 2000? Nog 11 jaar en we staan voor een nieuwe eeuw. Haalt de snijbloemensek tor deze nieuwe eeuw nog, dat is een vraag die men zich stelde vooral in het begin van de tachtiger ja ren, want toen ging het er bepaald slecht aan toe met de sektor. Tussen 1980 en 1985 daal de het glasareaal met 24 procent en het aantal be drijfsleiders verminderde met bijna een kwart. De het totale tewerkstelling daal de met 30 procent. Cijfers Opnieuw probeerde de die boekdelen spreken en vakgroep de situatie recht nu niet bepaald een roos- te trekken. Opnieuw kwa men er bijscholingspro- kleurig beeld van de sektor. ophangen gramma's waarop de ou- De oorzaken van deze te dere leden evenwel onvol- rugloop in de sektor zijn doende inspeelden. Men probeerde om veiligen meer te laten samenwer- velerlei. In eerste instantie moet men zeggen dat het glasareaal in het begin van ken en er werden plannen de 80-er jaren overwegend gesmeed voor een nieuwe uit verouderde konstruk- In het voorwoord van het halfmaandelijks vakblad van het Algemeen Ver bond van Belgische sierte- lers staat te lezen dat het sierteeltareaal 1988 in Bel gië met bijna 6 procent is gestegen. Vooral het areaal in open lucht steeg aanzienlijk (met 5,7 pro cent) en daarin valt dan weer de grote toename van de boomkwekerij op. Aan de andere kant daal de het areaal knolbegonia' tot beneden de 180 ha. En vermits de oogst van dit jaar gunstige perspektie- ven biedt, mag men zich nog aan een daling ver wachten. Het glasareaal azalea's nam dan weer flink toe met 7,7 procent, maar de stijging van het totale glasareaal bedraagt maar 2,4 procent en dat komt omdat de glasopper vlakte van de potplanten sterk terugliep. Het zijn droge cijfers, maar ze zijn noodzakelijk. Men moet ook weten dat het over schot in de sierteelt 2,5 miljard frank omvat en zonder de snijbloemen zou dat zelfs 4 miljard en meer belopen. Met andere woorden: we voeren nog steeds meer snijbloemen in dan noodzakelijk is. Rijst dan de vraag: hebben wij geen snijbloemen? Toch wel en vraag dat maar eens aan Nederlan ders en Fransen die het beste van onze produkten in onze veilingen opko pen. De kwaliteit zit dus bij ons. Ontstaan De Belgische snijbloemen- produktie is nog van vrij recente datum. Een hon derdtal jaar oud maar en ontstaan rond Brussel en Aalst. In 1929 pas groe peerden een aantal grote telers zich en kwam er een Dendermonde. Meer dan 20.000 lelies staan er in een enkele serre foto Piet Hermans) georganizeerd bedrijfsle ven tot stand. Een raad van sociale voortrekkers en dat tot in het begin van proeftuin voor de snijbloe- ties bestond, dat er be nam samen met vrijgestel- de tachtiger jaren. menteelt. Die proeftuin perkte mogelijkheden wa den van de Belgische Boe- Ondanks energiekrisis kwam er, de samenwer- ren inzake arbeidsrationa- renbond de belangenver- In de zeventiger jaren king tussen de veilingen lizatie en energiebespa- dediging van de sektor op barstte dan de energiekri- b,eef achterwege. En dat ring. Tijdens de eerste Antwerpen 22 14 Mechelen 12 8 Halle-Vilvoorde 33 22 Aalst 26 17 Dendermonde 25 16 Overige 35 23 Totaal 153 100 zich. De eerste vergade- sis los. En eigenaardig, de ringen hadden veelal snijbloementeelt onder plaats in Brussel, eerst in glas hield stand. Ook wan de Pletincxstraat en later neer de prijs van de stook- de Viskoperstraat. olie haast onmenselijk wordt nu juist belangrijk helft van de tachtiger jaren geacht door het Algemeen stookten de Nederlandse Verbond van Belgische snijbloementelers die de Snijbloementelers. absolute marktleiders zijn «In Nederland wordt bijna 'n Europa, aan 50 tot 100 Door het organizeren van hoog lag. Met een soort 95 procent via de veilingen procent goedkoper dan tentoonstellingen in de van verbetenheid bleven aan de man gebracht. Bij hun Belgische collega's, loop van de dertiger jaren, de telers zich vasthouden ons ligt dat cijfer heel wat Toen de energieprijs plots onder meer in Strombeek, aan hun kwaliteitsvol pro- Grimbergen en Neder- dukt. Ondertussen was er Over-Heembeek, werden ook in de schoot van de de plaatselijke produkten Belgische Boerenbond een bij het Brussels publiek herstrukturering doorge- aangeprezen. voerd. Alle sierteeltver- En dan kwam de tweede bonden werden in een en- wereldoorlog en brak er ook voor de telers een moeilijke tijd aan. Er wa ren zo goed als geen kele nationale vakgroep sierteelt ondergebracht: het Algemeen Verbond van de Belgische Sierte- grondstoffen te verkrij- Iers. De belangen van de gen, maar toch bleef een siertelers werden hiermee lager. En daaruit Ieren we daalde, werd dat voordeel dat een grotere koncentra- weggewerkt voor een deel. tie zich opdringt, naast een Maar ondertussen hadden samenwerking tussen de de Nederlanders hun veilingen», zo zegt sekre- naam en faam op de we- taris Van Nieuwenburgh. reldmarkt weten te beves- Hij ervaart het als positief dgen. dat een 650-tal bedrijven Nog in de tachtiger jaren toekomst gericht werken kende men een massale en een ander pluspunt is invoer van bloemen uit dat men eindelijk kan be- derde wereldlanden, schikken over een proef- West-Europa beschikte tuin die mag gezien wor- daarentegen over geen af- groot gedeelte van het tij- beter verdedigd en men den. Vroeger in Aalst, zo doende beschermingssys temen. Deze invoer bete kent een vierde in de win terperiode van het totaal aantal aan verhandelde bloemen. Israel, Kenya en Columbia zijn de voor naamste importeurs. Daarbij kwam nog dat de Belgische telers onvol doende inspeelden op de zo nodige aanbodkoncen- tratie van de produktie. Slechts 60 procent ervan wordt via de veilingen ver kocht. Beschamend weinig in vergelijking met Neder land. In 1985 was er een eerste kentering merkbaar: de vraag naar snijbloemen steeg en die stijgende vraag zette zich ook door in 1986. Sterker zelfs. En in 1987 kende men voor het eerst ook weer een uitbreiding van het glas- areaal van de snijbloemen. Dendermonde. Bloemen in het stadhuis van Dendermonde. Wie ze wil zien kan er terecht van 12 tot en met 15 augustus (foto Piet Hermans) Bron NIS en GOMOV Een toename met 7,7 pro cent dat was het gevolg van de stijgende vraag en ook omdat jongeren zich opnieuw aangetrokken weten tot de sektor. Al stelt men nu een verschui ving vast van het gebied. De oude as Dendermon- de-Aalst-Brussel die altijd de basis is geweest, krijgt de konkurrentie van West- Vlaanderen waar de jon geren zich gaan vestigen. En van de Noorderkem pen en het Mechelse, waar serres die vroeger voor de groententeelt - de tomaten krijgen harde klappen - werden gebruikt nu door snijbloemenkwekers wor den uitgebaat. Toch blij ven de arrondissementen Dendermonde en Aalst toonaangevend. Samen goed voor 33 procent van het totale areaal en met een het belangrijkste. De provincie Oost-Vlaande- ren is trouwens de belang rijkste provincie van ons land wanneer men het heeft over de snijbloemen teelt en ook voor de sier teelt in het algemeen. De meest dynamische bedrij ven hebben zich in de re gio weten te vestigen en ook de meest toekomstge richte treft men er aan. Aalst beschikt bovendien sedert kort over een mo derne veiling die op vele terreinen een vergelijking met Nederlandse veilingen kan doorstaan. En de streek beschikt over een grote verscheidenheid aan bloemen: van Hekelgem tot Moorsel kan men spre ken van de rozenteelt, in de straal Wieze-Opwijk- Schoonaarde vindt mer» dan weer een gemengde teelt terug. Voor de toekomstbeveili ging van de Belgische snij bloemensektor is het abso luut noodzakelijk dat er produktie-uitbreiding komt. Nederland, bijna de enige invoerder van snij bloemen in België heeft een glasareaal snijbloe men dat ruim 20 maal gro ter is dan het Belgische. Het moet voor de Belgi sche groot- en kleinhande laar interessant worden op de Belgische veilingen aan te kopen. Hiervoor moet er meer produkt van eigen bodem komen Troeven De Belgische snijbloemen- producenten beschikken nochtans over heel wat troeven. Er is vooreerst een zee van marktruimte in het bin nenland. Naar schatting worden nu reeds 60% van de in België verbruikte snijbloemen ingevoerd. De Belgische handelaars en verbruikers geven de voorkeur aan Belgishe snijbloemen wanneer ze daartoe de gelegenheid hebben vooral wegens een betere kwaliteit en houd baarheid. De snijbloemen- teler heeft van oudsher steeds heel veel zorg bes teed aan zijn produkt. Om die reden zijn onze snij bloemen ook geliefd over de grenzen heen, zelfs in Nederland maar zeker op de Noordfranse markt. Dit is dan ook de verklaring voor de relatief kleine maar toch stabiele export. En de Belgische teler heeft de nodige werkkrapht, er varing. know-how, en doorzettingsvermogen om zijn positie op de Westeu- ropese markt van snijbloe men te verbeteren. T oekomst perspectie ven Deze relatief gunstige toe komstperspectieven zullen evenwel in grote mate worden beïnvloed door een aantal externe faktoren. Er is algemeen de ver wachting dat de invoer- druk van snijbloemen uit Derde landen aanzienlijk zal toenemen. Niet alleen sloot de E.G. een akkoord met de Middellandse Zee landen om de invoerrech ten van de historische in- voerstromen (invoerni- veau le helft tachtiger ja ren) tot het nultarief te brengen. Daarenboven zijn tijdens de laatste GATT-ronde belangrijke toegevingen gedaan door de EG inzake de invoer rechten van zogenaamde tropische produkten waar onder snijbloemen. De in voerrechten zijn vanaf 1 Gemiddelde gezinsbestedingen aan sierteeltgewassen juli met 2% verlaagd in de winter en met 4% in de zomer zonder dat hier tegenover een tegenpre statie aan de sektor wordt verleend. De EG zou de sektor evenwel enorm helpen in dien voor sierteeltproduk- ten een laag BTW-tarief in het kader van de eenheids- markt 1992 zou kunnen worden gehanteerd. Sier- teeltprodukten en groen horen bij een verbetering en een gezondmaking van het algemeen leefklimaat. En de heilzame werking van bloem en plant op de mens is reeds voldoende bewezen. De Belgische snijbloemen teler zal ook beter inspe len op de geboden kansen indien hij voldoende kan worden gesteund en bege leid. Dit veronderstelt dat zowel de proeftuin als de bedrijfsbegeleiding in ei gen land versneld kunnen worden uitgebouwd en dat de telers nog beter gebruik maken van op de geboden bijscholingsmogelijkhe den. De ontplooiingsmo gelijkheden van de Belgi sche snijbloementeelt zul len ook in grote mate wor den bepaald door de ver betering van de commer- cialisatiestrukturen. Enkel indien de bestaande pro ducentenveilingen bereid zijn meer samen te werken om zo de concentratie van het aanbod in de hand te werken zullen de produ centen bereid zijn een gro ter deel van zijn produktie via dit geëigende kanaal af te zetten. Hoeveel bloemen kopen onze gezinnen? Het is een verheugende vaststelling dat er steeds meer aankopen van snij bloemen voor eigen ge bruik gebeuren. Na de toename van de be-| stedingen met 26% van 1986 tot 1987 zijn de uitga ven in 1988 opnieuw met 20% gestegen ten opzichte van het jaar voordien, j Voor de snijbloemen in! hun geheel blijft het per gezin gekochte aantal stuks vrijwel stabiel op het peil van 1987. De toename van de bestedingen is bij gevolg toe te schrijven aan de gemiddeld per stuk be taalde prijs. En die is ge stegen. Een tweede vast stelling is dat er in 1988 meer duurdere bloemstuk ken werden aangekocht. De bestedingen voor het aankopen van potplanten stijgen globaal met meer dan 20%. In de groep bal- konplanten waarvan de bestedingen met 24% toe namen ten opzichte van het jaar voordien, nemen vooral de pelargoriums een voorname plaats in met meer dan 57%. De konsument betaalde ge middeld voor een pelargo- rium 34 fr. SNIJBLOEMEN - eigen woning - andere bestemming -totaal POTPLANTEN - eigen woning - andere bestemming -totaal BLOEMSTUKKEN BALKONPLANTEN TUINPLANTEN DROOGBLOEMEN TOTAAL BRON: L E I-panel Gemiddelde gezinsaankopen van sierteeltgewassen in volume en germddeldé prijs in 1987 en 1988 1987 1988 gemiddelde prila ■tuka/eenh. stuke/eenh. 1967 1988 per 100 per 100 gezinnen gezinnen SNIJBLOEMEN (I) - eigen woning 29,9 31,9 13 16 - geschenk aan derden 32,3 32,9 20 22 - grafversiering 4.7 5,4 21 23 - totaal 73,3 73,4 17 19 POTPLANTEN - eigen woning 290 341 98 94 geschenk aan derden 146 172 235 220 - grafversiering 125 174 181 182 -totaal 384 721 151 146 BLOEMSTUKKEN 122 129 610 533 BALKONPLANTEN 1012 1613 28 22 waaronder Pelargonium 499 586 37 34 TUINPLANTEN waaronder bloembollen 1801 1982 7 6 en -knollen waaronder begonia's 372 321 7 9 tulpen 471 379 3 5 0) per gezin BRON LE.I -panel

De Voorpost | 1989 | | pagina 14