31 Oogststoeten: een brok geschiedenis 30 - 4.8.1989 - De Voorpost 31e Oogststoet. Dit rokend monster trok vorig jaar een praalwagen en reed zich ilink in de kijker bij de toeschouwers. 31e OogstBtoet. De haan, symbool van de vruchtbaarheid. naar de melkerij, afromen, karnen, boteren, naar de botermarkt, enz. Andere nieuwe uitbeeldingen zijn de schaapherder, de strontraper, langs de elskant, de Sint-Pietersviering, de pikmachine, druiven in overvloed, de verloedering van het leefmilieu, en hulde voor ons dagelijks brood om er slechts enkele te vernoemen. Muzikaal wordt de stoet aan elkaar geregen door o.m. de muziekkorpsen uit Massemen, Aaigem, het Houten Muziek uit de Boskant, het paradekorps uit Houthalen en Oordegem. Paardenommegang Omdat de stoere trekpaarden het erf bijna overal hebben moeten verlaten voor de mechanische trek kracht, wil het Oogstfeestcomité ook meer en meer aandacht besteden aan de paardenommegang die de jaarlijkse paarden- en dierenwijding op zater dag 5 augustus voorafgaat. De ruiters en gespannen verzamelen om 18.15 uur aan de feesttent, waarna langs rustige landelijke wegen een «ommegang» wordt gemaakt. Om streeks 19.15 uur worden de paarden en huisdieren op het dorpsplein gewijd. Alle ruiters uit gans die regio zijn welkom, iedere deelnemer ontvangt een vaantje als aandenken. Hierbij het volledig programma van de 31e Oogst feesten en Oogststoet. Op zaterdag 5 augustus start om 18.15 uur de paardenommegang aan de feest tent, opgesteld in de Oordegemsesteenweg tegen over de boerderij Wyteveld. Om 18.30 uur wordt in de parochiekerk een Oogstfeestmis opgedragen met als tema «God geeft de Oogst, maaien moeten we zelf». Na de mis heeft de paarden- en dierenwij ding plaats. Om 21 uur start in de Oogstfeesttent een spetterend Oogstfeestbal met Studio Am biance. Op zondag 6 augustus vertrekt om 15 uur (en NIET zoals vroeger om 16 uur) op de hoek van de Maelbroekstraat en de Oordegemsesteenweg de 31e Oogststoet. Na de stoet zorgt Ludwig's Disco theek in de feesttent voor de muzikale omlijsting van het Oogstfeest. De toegangsprijs voor de Oogststoet bedraagt 60 fr, kinderen mogen gratis naar dit levend geworden schilderij van Breughel kijken. De toegang tot de feesttent is gratis. Vandaag heeft iedereen het over «Europa 1992», de geaardheid en de wortel van het plattelandsleven, de oorsprong en het verder bestaan lijken op te houden of nooit te hebben bestaan. Precies daarom ook is deze 31e Oogststoet eenvoudigweg een ge- zinsuitstap waard. Een ware herinnering en herbe leving voor het oudere publiek, met een ruime didactische waarde voor de jongeren. GW 31e Oogststoet. Voor het trekken van de praalwagens wordt in de Oogststoet zoveel mogelijk gebruik gemaakt van echte paarden. De mechanische paarden mogen op die dag in de schuur blijven. Wetteren-Massemen - Op een mei-avond in 1959 werden tussen Frangois Van Hoecke en Kamiel Verhoeven de eerste gesprekken gevoerd om een Oogststoet, geïnspireerd op de toen nog bestaande stoet in het Westvlaamse Veume, in Massemen- Kortenbos te organiseren. Deze aktiviteit zou die nen ter vervanging van de wijkkermis, die men toen «stadse feeste» noemde. De bestuursploeg van het eerste uur bestond uit zes mensen. Als aandenken van de eerste stoet werden als souvenir stenen bierpotten verkocht. Deze werden gevuld met bruin bier dat men tapte uit... de beerkar. De stoet van de eerste jaren was primitief van opbouw en uitbeelding. De wijk- en dorpsbewoners namen het initiatief zelf niet ernstig. 31e Oogststoet. Alle facetten van het leven komen aan bod 31e Oogststoet. De pikkeklopper krijgt elk jaar heel wat 31e Oogststoet. En we zijn met de boter naar de boter- in de Oogststoet te Massemen-Kortenbos. Op de foto gaat aandacht in de Oogststoet. markt gegaan... het gezin ter kerke. Oogstfeestvlag De eerste oogstfeestvlag werd ter gelegenheid van de vijfde Oogststoet in de vroegmis van 7 uur gewijd. Het bestuur kreeg een eerste inzinking en slechts één bestuurslid uit de stichtingsvergade ring, nl. Kamiel Verhoeven, bleef aan het roer. Met nieuw bloed en nieuwe moed werd er begonnen: de stoet herleefde en kon door de wijk «defileren» met maar liefst 41 groepen. Ter gelegenheid van de 25e Oogststoet kwam er een tweede oogstfeestvlag. Met als thema «Een zomer vol amusement» werden er maandenlang aktiviteiten ingericht. We herinneren ons het aan brengen van de hoevebenamingen wat met heel wat feestvreugde gepaard ging, het straattoneel, het bal met het Mortier orgel, het slottoneel enz. Na de zware inspanning voor de zilveren Oogst stoet was er een lichte inzinking te bespeuren, die echter onder het motto «het is geen kunst boer te worden maar boer te blijven» omgebogen werd tot een resultaat zoals de vele duizenden toeschouwers de stoet de laatste jaren kent. Intussen bouwde het Oogstfeestcomité in 1966 als herinnering aan de Oogststoet de prachtige Oogst- kapel in de Oordegemsesteenweg. In 1974 werd het Varekoutermuseum opgericht in een oude hoeve in de wijk. Heel wat oud en zeldzaam landbouwalaam vindt er een plaatsje en sindsdien ook vormt de 31e Oogststoet. De Oogststoet te Massemen-Kortenbos op zondag 6 augustus is beslist een familie-uitstap voor een jaarlijkse Week van het Varekoutermuseum een heerlijke zondagnamiddag, gezellige publieke trekpleister. Op vandaag worden de bestuursfunkties van het TJP JL mÊ re 1 a. E Oogstfeestcomité, dat officieel de vzw Oogstfeesten QfE» V a JHLtj ^?!1i Kortenbos-Massemen heet, bezet door Eduard Va- genende voorzitter, Kamiel Verhoeven algemeen - - leider, Michael De Smet vzw zetelhouder, Laurent Rottiers technisch verantwoordelijke, Paul Ver- W iJTHErtVi straeten verslaggever en bestuursleden Prosper De Pauw, Maurits De Rijcke, André D'Hauwe, Julien Wetteren - Op zondag 6 augustus trekt als start van zweet en zwoegen in herinnering brengen. Van Hoecke en Eric Temmerman. een nieuw decennium de 31e Oogststoet door de Samen met een aantal muzikale en volkskundige landelijke wijk Kortenbos te Massemen. Als primair groepen worden de beide hoofdelementen verwe- tema wordt «Van de akker tot de bakker» aangehou- ven tot een gestructureerde seizoengebonden op- HS'V den, terwijl als een rode draad door deze editie het tocht van ruim vijftig groepen en praalwagens. Het T tema «Van koe tot boter» zal geweven zitten. grootste deel daarvan is nieuw en was nooit eerder Beide tema's, de weg van zaad tot brood, en het in de Oogststoet van Massemen-Kortenbos te zien. P I zuivelproces, worden afgewisseld met volkse tafe- r®l©n van het dagelijkse plattelandsleven. De facet- De strontraper yBte" rü| I ten van vreugde, verdriet, buurtleven en lief en De grote bekommernis van het Oogstfeestcomité, Wt jm I leed worden op een authentieke manier uitgebeeld dat de Oogstfeesten met als hoogtepunt de Oogst- t frjrV IIflJ en opgebouwd op rollende platforms. Niet zelden stoet organiseert, is de vele duizenden bezoekers PBhI worch beroep gedaan op toneelverenigingen en een jaarlijks nieuw beleven van de stoet te garan- Landelijke Gilden om de specifieke handelingen en deren. Precies daarom wordt een tweede tema door vertoningen optimaal aan de jaarlijks grote schare het ganse stoetgebeuren geweven, dit jaar het toeschouwers aan te bieden. Om de rollende plat- zuivelproces «van koe tot boter». Door het inlassen 31. Oogttstoet* Zij trekk.n d. ka,: h.t huldig ba.tuu, van ^nn. voort te trekken worden trakteren zoveel van dit tema kunnen een aantal nieuwe praalwa- hot Oogstfeestcomité. met vooraan links algemeen leider mogelijk geweerd m het voordeel van de zeldzaam gens opgetimmerd worden zoals koeien melken in Kamiel Verhoeven en voorzitter Eduard Vagenende. geworden stoere «Brabanders» die het vroegere de vroege ochtend, de melkventer, met de melk 31e Oogststoet. Klein en groot verlenen hun medewerking aan de jaarlijkse Oogststoet in Massemen-Kortenbos.

De Voorpost | 1989 | | pagina 30