Bolivianen stalen de show Regen als spelbreker bij sfeervolle openluchtmis Faluintjesschilderijen in paardestal Avondlijk café-chantant De Voorpost - 4.8.1989 - 3 Op zaterdag kwam de geplande animatie goed tot haar recht op de Pikkeling. Op zondag was dat wegens de regen uiteraard heel wat minder het geval. Eens avond kwamen toch 'Par Hasard'. de Vlegelaars, de Faluintjeskapel en vooral de Boli viaanse groep aan bod. Deze laatste stal duidelijk de show en bracht op de Pikkelingboomgaard een totaal nieuw, eerder magisch inspirerend geluid. Vanzelfsprekend blijft de Vlegeldans een vaste waarde op het Pikkelinggebeuren want kon er niet worden gepikt, gevlegeld werd er dan wel naar hartelust door o.m. vier nog autentieke boeren die een echte entiteit hebben gevormd wat net belet dat ook andere teams zeer verdienstelijke optredens brachten. Volkskunstgroep Reynout, een frisse dertigkoppi- ge groep met eigen muzikale begeleiding, bracht een dorpsfeest dat uitmondde in een boerekermis. Met ouderwetse kledij bracht deze entoesiaste groep gestyleerde optredens in een totaalspektakel van dans, zang, muziek en vendelzwaaien. Thema was uiteraard het oogstgebeuren en het spontane feest om de vreugde van de oogst. Met Reynout bracht de VW een van de betere folkloristische groepen van Vlaanderen naar de Pikkeling. Ze oogstten voordien reeds suksessen in onze buurlanden maar ook in Spanje, Oostenrijk, Finland, Polen, Italië, Ierland, Tsjechoslowakije en zelfs in Zuid-Afrika. De vlegeldans: het kwartet dat het reeds jaren doet en dan ook volledig op elkaar inespeeld is bestaat uit de vlegelaars Eugeen en Valery De Croes, Emiel De Ridder en Edward Van den Broeck. Met brio, kracht, uithoudingsvermogen, samenhorigheid en vooral fel ontwikkeld maatge voel naast de nodige handigheid van het vlegeldor- sen dat ze reeds van kindsbeen af als boerenzoon ingelepeld kregen brachten ze andermaal als konin ginnestuk en paradepaardje de 'op-en-af. Een aaneenschakeling op de tonen van de Faluintjeska pel zonder enige tussentijd of overgang van twee-, drie- en vierkwartsmaten en dan terug naar drie- en tweekwartsmaat. Een 'oefening' die telkens applaus aan de menigte ontrukt. Het neusje van de zalm was het optreden van de Boliviaanse groep Quecha-Indianen op tournee doorheen Europa voor de oprichting van boeren- syndikaten in het Andesgebergte. Een achtkoppige groep waarvan een paar Frans spraken en één zelfs flarden Nederlands. Meesters in wind- en snaarin strumenten die in een obsederend ritme Creoolse muziek brachten in hun typische eigen stijl. De panfluit - ze hadden er van tientallen soorten en formaten - vormde daarbij de meest attraktieve enigszins mysterieuze toon. Autochtone muziek op levendige wijze gebracht door een voelbaar samenhangende groep die met hun slotarie 'El Condor Pasa' in originele versie furore maakte. In de namiddag waren ze reeds opgetreden in de tentoonstellingsruimte wegens de regen. Ze toon den er zich belangstellend voor de schilderijen en waren vooral tevreden omdat die alle betrekking hadden op de natuur en er geen enkele machine op voorkwam. 'Bij ons gebeurt alles nog met de hand', stelden ze. Van de zes acht muzikanten was er één zonder poncho. Dat was het teken dat die de leider was. En hij wès de leider omdat hij de zoon was van een opperhoofd, een edelman. Op onze vraag of derge lijke motivering voor leiderschap ook aanvaard wordt, kwam het kortste antwoord: 'Bij ons staat de adel ten dienste van de bevolking'... (l.h.) Aalst. Pikkeling. Het broodje is gebakken. Oppassen want het is nog heet (a) Bij elke Pikkeling hoort de jongste tijd een 'café- chantant'. Die was er nu uiteraard terug bij en dat op een warme zomeravond waarbij tijd en uur duidelijk weinig aandacht meer kregen. Het werd een gezellige, spontane boel met onvermoede maar ook gekende talenten. Nieuw was het optreden van de groep 'Par Hasard' uit Muizen-Mechelen met een reële, in houdsvolle bijdrage. De rest groeide meer spon taan. In het komisch genre blonk het duo Marcel Van Rossem-Van den Eede andermaal uit door samen met hun vokale prestatie te zorgen voor echte, onvervalste komische noten. Blikvanger, maar dan wel voor het gehoor, werd de Oudegemnaar Jef Clinckaert die zijn naam niet gestolen heeft. Een heldere tenor die met volle stem de hoogste regionen (do?) bereikt en zich allerminst liet pramen om liederen in diverse talen ten beste te geven. Ook schepen Oscar Redant zorgde voor degelijke inbreng met zijn begeleiding op mondhar monica. En voor de rest werd het samenzang waaruit andermaal bleek dat samen zingen de onderlinge band tussen de mensen duidelijk aanzwengelt. (l.h.) Aalst. Pikkeling. Oude rak,aren en machines krijgen ahijd veel belangstelling (a) têgJnnenM^' Aalst. Pikkeling. Droog en uit de wind, dat was het enige wat men zondag kon doen (a) In een oude paardestal - de Hoeve Van den Bos sche was eerder een stoe terij, een paardenfokke rij - stelden dit jaar twee typische schilders uit de Faluintjes zelf hun werken tentoon. Schilderijen en akwarellen van Kamiel Van de Velde, een nu te Opwijk wonende Baarde- gemnaar en Gustaaf Van de Perre, een Melderte- naar. Twee mannen die door hun beroep niet zo direkt in de artistieke sek- tor thuishoren: een lay- outman en een boekhou der. Daarenboven twee schoonbroers en beiden met enige problemen qua gezondheid. Dat remt ech ter hun produktiviteit niet af. Misschien is eerder het tegenovergestelde waar. Zowel Kamiel als Gus taaf hebben in de keuze van hun werken een dui delijke voorliefde voor de Faluintjes in het biezonder en voor het landelijke in het algemeen. Beide zijn het mensen die akademie volgden of te Dendermonde of te Aalst en zich verder individueel bekwaamden tot erkende vaste waarden bij de schil ders. Ze werden trouwens alle twee reeds gelauwerd door de V.V.V.: Gustaaf met zijn 'Schafttijd' en Ka miel met zijn 'Wetter' (de man die de pik slijpt). Naast typische Faluin- tjeslandschappen zag U er kerken uit de streek, oude hoeven, volksfiguren, paarden in driespan, ka pellen, stillevens, veld bloemen maar ook werken die de streek overstijgen als de Kloosterhoeve te Bellingen, Leiezichten, het Begijnhof van Roese- lare en zichten op Bokrijk. Werken die alleszins ka derden in deze tot ten toonstellingsruimte omge toverde paardestal waar van zwaluwnesten en spin- newebben de authentici teit nog bevestigen. Kui tuurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh stelde zich 'in dergelijke ruimte meer op haar plaats te voelen dan vaak in de raadszaal van het stadhuis' en opende de tentoonstel ling die veel bekijks kreeg. Niet in het minst als toe vallige schuilplaats bij re genval op zondagna middag... (l.h.) Aalst. Pikkeling. Zoals steeds was er een tentoonstelling over het landelijk leven (a) Naar een idee van diaken Paul Jacobs, tevens lid van de Raad van Beheer van de V.V.V. werd andermaal een 'Oogstmis' gecelebreerd in openlucht. De weermaker was hen echter duidelijk minder goed gezind. Tenzjj het een toegift was aan de boeren die reeds zo lang om regen smeken. Het werd niettegenstaande enige regen een zeer gesmaakte eucharistieviering met allure met als voor gangers pastoor André Degrez, medepastoor Dom Beda o.s.b. van de abdij Affligem en diaken Paul Jacobs die de plechtigheid leidde. Er werd gestart met een optocht van aan de hoeve van Oscar De Vis die be gin oktober honderd wordt. Voorafgegaan door trommelaars en vendeliers van volkskunstgroep Rey nout uit Grembergen- Dendermonde, door flam beeuwdragers en misdie naars, werd opgestapt naar de Hoeve Van den Bossche waar het altaar stond opgesteld op het groot podium. Heel wat belangstelling vanwege het publiek voor deze religieuze plechtig heid. Op het podium ook een zaaier, uitgebeeld op een plank met erop vastge hechte zaadkorrels. Het tema van de mis was trou wens 'Een zaaier ging uit...'. Dat tema werd trou wens beklemtoond in de lezingen, de gezangen door Jotam o.l.v. Frank De Moor, de voorbeden, plastische uitbeelding door jonge scouts van WKSM (Hopduveltjes) en niet in het minst in de homilie. Een zaaier ging uit... Diaken Paul Jacobs pa rafraseerde de ons allen welbekende parabel van het zaad dat valt op de weg doch vertrappeld wordt, op de rotsen zodat het wortel kan schieten of tus sen het onkruid waar het verdrongen wordt en ver stikt. Maar ook op goede aarde. Hij paste deze pa rabel aan aan de huidige situatie en stelde dat de aarde, bron van alle leven, vaak onrechtvaardig wordt behandeld want getormen teerd met bulldozers en gebombardeerd op de meest onmenselijke wijzen. Grond is leven en be hoort de mensheid te voe den. Helaas is het voedsel al te ongelijk verdeeld. Grond is er om iets te doen, als zaailand, als teel aarde, als akker, als bouw land, als werkterrein. Grond is de mens zelf. In die visie moet dan ook het feit dat de paus bij bezoe ken vooraf de aarde kust worden gezien want in die grond kust hij het volk dat er leeft. Aan ons nu na te gaan welke grond wij vormen voor het woord van de Heer, in hoeverre wij er voor ontvankelijk zijn en bereid tot offers. 'Is mijn hart rotsgrond, waar zaad geen kans maakt? Of is mijn hart dichtgeslibt, ver zuild en ontoegankelijk voor God en voor de me demens? Mist mijn hart elke diepte en ondergrond en leef ik gewoon opper vlakkig tussen geld en weelde?' Het werd een plechtige eucharistieviering met een sfeerscheppende lezing door Fons De Koninck, met het aanbrengen van de offergaven door de jeugd en met kommunice- ren bij tromgeroffel en vendelgezwaai. Maar ook met de regen. (l.h.) Aalst. Pikkeling. De faluintjeskapel met jeugdige belangstelling (a) Aalst. Pikkeling. Een massale belangstelling voor de opening van de 20e Pikkeling (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3