Bloementapijl Hommage aan Faluintjesgastronomie Natuurwandeling naar en in Kravaalbos ÉÉëÉls:: *r' ■zzm. 4 - 4.8.1989 - De Voorpost Het vijftiende bloemen- tapijt van Paul Stockman werd een hommage aan de Faluintjesgastronomie 'Vijftiende' omdat pas na 5 jaar de VW De Faluin- tjesstreek op initiatief van wijlen burgemeester Ray mond Uyttersprot kwam. Het was trouwens diens dochter Ilse die de leiding had over een twintigtal vrijwilligers die er zich mee bemoeiden dat zowat 10.000 rozen, gerbera's en anjers plus heel wat veld bloemen op een bed van laurierkers te spreiden aan de voet van de aloude ka pel toegewijd aan de Schutsvrouwe van de Fa- luintjes, de H. Gudula. Die heilige zal tijdens de Pikfeesten wel herhaalde lijk vernoemd zijn geweest onder meer door het ge nieten van een lekker 'Goeleke'. De kapel waar aan het tapijt traditioneel wordt gespreid en er dag enlang, volgens de weers omstandigheden, te kijk blijft bezit een reeks van zeven schilderijen die het leven van de patroonheili ge uitbeelden. En eerlang komt er nog een open luchtglasraam dat de uit beelding wordt van de be koring van Gudula door de duivel op haar bidtocht van aan het Herdersemse kasteel van Ham naar Moorsel, uitgerekend aan de 'Duivelsput'. '20' Het aantal '20' verwijst duidelijk naar het twintig jarig bestaan van de VW De Faluintjesstreek die op vele wijzen pionierswerk in de regio heeft geleverd tijdens de voorbije twee decennia. Het blöementapijt, groots en fris aandoend in helle kleuren is een ode aan de Faluintjesgastrono mie. Middenin een fon teintje dat suggereert dat het Faluintjesjenever laat opborrelen. Die illusie wordt gewekt door de er- rond liggende stenen fles sen van Faluintjesjenever die voor de gelegenheid dan wel gevuld zijn met doodgewoon pompwater. Het vijvertje eromheen wil de knop zijn van een reusachtige margriet, aan leunend tegen de muur Aalst. Pikkeling. Paul Stockmans, voorzitter, tijdens zijn toespraak (a) van de kapel, staat dan de boerewagen met stro, ovenkoeken, kop, pensen, jenever en Goelekens, het streekbier dat verleden jaar door niemand minder dan minister Leo Tinde- mans over de doopvont werd gehouden. Een au- tentieke wagen van Her- dersemnaar Kamiel Haems. Bij het realiseren van dit blöementapijt moest men niet krenterig met bloemen omspringen want de subtropische tem peraturen maakten de bloemen makkelijk te ko pen aan een haalbare prijs. Bij de opening stelde de kersverse VW-voorzitter Paul Stockman dat dit ambt hem werd toebe deeld omdat hij 'de enige van de Raad zou zijn die met een paard kan rijden'. Eugeen De Croès dan uiteraard niet meegere kend. De laatste zeven rozen liet hij de scheidende voorzitter Van de Sijpe sa men met schepen Gracien- ne Van Nieuwenborgh, waarnemend burgemees ter, aan het tapijt toevoe gen. Bezegeld met drie kussen. Zoals ieder jaar is dit blöementapijt een lokvo gel voor heel wat belang stellenden en veel toevalli ge passanten die zich ver plaatsten van Aalst rich ting Opwijk kregen er, voor enkele dagen alvo rens aan het Waterkasteel te komen, deze attraktie gratis bij. (l.h.) Aalst. Pikkeling. Wachten op de officiële opening (a) Traditioneel werd ook de twintigste Pikkeling georganiseerd door de VW De Faluintjesstreek ingezet met een natuur wandeling. De Hoeve Van den Bossche, gelegen in een uniek kader, bood daarbij optimale kansen. Erevoorzitter Lambert Van de Sijpe nam dan ook graag een tachtigtal wan delaars op sleeptouw langs een attraktieve naderings- weg naar het Kravaalbos. Een 80 ha groot bos, het tweede grootste van de provincie. Het overgrote deel ervan ligt op Meiderts grondgebied. Een stuk echter ook in Brabant, na melijk op gebied van Asse en Mazenzele-Opwijk. Gestart werd onder een broeierige hemel langs een mooie Holleweg naast de Petronellaberg en dan was het stappen met een wijds uitzicht door welige akkers met al dan niet reeds ge pikte oogst, met weiden als wiegende zeeën en met grote maïsvelden, de kui tuur die zich de laatste jaren mede door de eko- nomische omstandigheden fel heeft uitgebreid. Vroe ger slechts hier en daar een plekje 'Spaanse tar we'. Nu massale aanplan tingen. Aalst. Pikkeling. De jeugd zoekt troost bij een pintje bier (a) Kravaal, relikt van Kolenwoud Het Kravaalbos dat nu voor een groot gedeelte in eigendom is van partiku- lieren, is een overblijfsel van het aloude Kolen woud. Het vormt zowat de overgang van de Faluin tjesstreek naar het meer heuvelend Pajottenland. Vooraleer zo ver te gera ken trok men eerst nog langs de Meysberg. Een landschappelijk waardevol gebied waarin het stadsbe stuur naar ons inzien te recht de motorcrossen ver bood maar waarbij provin ciale overheden, allicht onder enige druk, dan eer der dwars gingen liggen. Vroeger was het Kra vaalbos een heus eiken woud. Momenteel is er echter de zilvereik samen met beuk en wilde kastan jelaar dominerend. Toen in de zestiende eeuw een einde kwam aan de uitbating van de steen groeven in en bij het Kra vaalbos, wegens uitputting (wat een passend woord) zagen de monniken van de Benediktijnerabdij Affli- gem reeds het belang van de waterhuishouding in. Om op de hoogten van het Aalst. Pikkeling. Het mooie blöementapijt dat aanduidt dat het om de twintigste editie van de Pikkeling ging (a) Kravaal die tot ruim 60 m boven de zeespiegel reiken ondergrondse waterreser voirs te laten tot stand ko men werd aan bebossing gedaan. Zo kon het water via de Molenbeek de witte steenkool vormen voor de eveneens door Affligem aangelegde Molenvijver te Meldert. De link water- huishouding-energie werd dus toen reeds duidelijk onderkend. Kaalslag Tijdens de eerste we reldoorlog was het eiken woud Kravaal echter aan een heuse kaalslag toe. De bezetter kapte er zowat al le prachtige eiken die dan zouden dienen voor de fa- brikage van... geweerkol ven. Een amputatie waar van het Kravaal nog steeds de sporen vertoont. In weerwil immers van wat vaak wordt gezegd dat de eik 'de koning van het woud is zoals de leeuw die van de dieren' moet de eik het vaak afleggen tegen de beuk die niet alleen heel zijn wat sneller groeit maar ook minder licht en lucht nodig heeft wasdom. Tijdens de wandeling was het duidelijk dat een aantal stappers die het ge woon doen als sportieve of als ontspannende prestatie er heel wat heuse natuur vrienden waren die, gretig naar de kommentaar van Aalst. Pikkeling. Lambert Van den Sype legt onder het waakzaam oog van schepen Van Nieuwenborgh de laatste hand aan het blöementapijt (a) bomenliefhebber Lambert de Kapelle- en de Meys- Van de Sijpe luisterden. berg naar het Kravaal Wie deze wandeling waar U de wandeling zo meedeed keert er beslist lang of zo kort maakt naar terug. Wie de gelegenheid believen. Via de wijken niet had mee te trekken Huizekens en Parijs be naar het Kravaal kan dat landt U dan wel terug op makkelijk vertrekkende uw vertrekplaats. De van aan de Hoeve Van den VW beschikt trouwens Bossche aan de Hoog- over plannen van diverse straat, althans aan de oude wandelingen te Meldert. zijarm ervan en zo langs (l.h.) Aalst. Pikkeling. Stoere dames, vertrouwd met het landelijk leven, wachtend op betere tijden (a) Aalst. Pikkeling. De politie staat er wat hulpeloos bij en kijkt troosteloos naar de Aalst. Pikkeling. Het was zondag een droef gezicht. schaarse bezoekers (a) De regen hield het publiek weg (a) Aalst. Pikkeling. Alleen maar regenschermen op zondag (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 4