Kapellekesdagen: hoogdagen voor Nlariavererend Erembodegem Baardegem vierde patroonsheilige Margarita Twintigste Sint-Jobsfeesten te Aalst Tachtig jaar Kapucijnenklooster 6 - 4.8.1989 - De Voorpost Van vrijdag 4 tot en met dinsdag 15 augustus hebben in en rond de historische Onze-Lieve-Vrouw Termurenka- pel te Erembodegem de traditionele kapellekesdagen plaats. Dit stemmig Maria-oord nodigt vooral tijdens deze noveen en Mariale bedevaart iedereen uit tot een rustige bezinning, rond het aiombekende kleine schilde rij, op eikehout, van Onze-Lieve-Vrouw Termuren. Als tema van de kapellekesdagen 1989 hebben de parochie priesters gekozen: «Maria, moeder van Termuren: Kleine mensen, goede buren!». Aalst. Het kapelletje van Termuren in Erembodegem nodigt tijdens de Kapelletjesdagen iedereen uit tot een rustige bezinning Het wijdvermaard beeld met goud. Het haar draagt van O.L.Vrouw Termuren is een klein schilderij op eiken hout. Het hangt, on der glas ingelijst, boven het altaar van de stemmige kapel van O.L. Vrouw Termuren op de Kapelle- kesbaan te Erembodegem. Het verbeeldt Maria, die het Kindje Jezus, op haar schoot rechtstaand, vast houdt. Zijn linkerhand ligt op Haar hals. Zijn rechter op Haar hart. Maria is ge tooid met een kleed, man tel en hoofddoek in bor deaux-rood, afgezoomd ze los over beide schou ders. Het Kindje Jezus is met een grote witte len dendoek omgord. Onder aan het schilderij lezen we: «O Mater Dei, me mento mei» (Moeder Gods, gedenk U mijner). «Over de gebeurtenis, die tot de stichting van de ka pel aanleiding gaf, alsme de over de datum ervan en de motivering van de aan- roepingstitel, ligt geen en kel authentiek dokument voor de hand. Evenmin een geschreven kronijk.» Zo lezen we in de «Be knopte Geschiedenis van Erembodegem» door Va- lère Gaublomme, onder pastoor. «Betreffende de aanleiding tot de stichting, beschikken we slechts over een nog gangbare overle vering - van een legende durven we niet gewagen - die in beschrijving van het gebeurde, namelijk wat betreft de plaatsbepaling, in historisch vaststaande gegevens (al wezen ze in dit verband van zeer bijko mende aard) een aankno pingspunt vindt. Simon de Mirabello, ruwaard van Vlaanderen, heer van Per- wez en Halen, in de ge schiedenis ook als Simon van Hale bekend, bezat te Erembodegem verscheide ne goederen in landerijen en tienden, onder meer het Hof te Hale, naar hem genoemd. (Dit voormalig hof is thans, omgevormd het klooster der Eerwaar de Zusters Penitenten van Opbrakel). Volgens de overlevering hing aan een muur van het Hof te Hale een geschilderde Maria- beeltenis. Op een zeker tijdstip - de volksmond heeft nooit de datering uit gesproken en voortverteld - brak op het hof brand uit. De beeltenis bleef on gedeerd aan de verschroei de muur. Om dit wonder baar gebeuren te vereeu wigen, Maria ter ere, bouwde men op het erf een kapel, waar het volk de Moeder Gods kwam vereren onder de aanroe ping van O.L.Vrouw Ter muren, doelend op het ge spaard blijven der beelte nis aan de brandende muur. Deze overlevering werd in 1895 opgetekend door de Potter en Broec- kaert in de «Geschiedenis van Erembodegem». In de dorpsmonografie «Erembodegem» (1983), uitgegeven door het Ge nootschap voor Aalsterse Geschiedenis schreef E.H. Jozef De Brouwer zaliger: «Onder de benaming «On ze Lieve Vrouw Termuren wordt de kapel voor het eerst vermeld in 1631. Be stond ze reeds vóór de godsdiensttroebelen van het laatste kwart van de 16e eeuw? Geen enkele vermelding ervan in de de- kanale verslagen uit die periode en evenmin van de verwoesting. In ieder ge val kende de kapel van O.L.Vrouw Termuren in de 17e eeuw een grote volkstoeloop, ook uit de naburige dorpen, zodat de aartsbisschop van Meche- len op 30 mei 1653 aan de pastoor de toestemming verleende de offergelden te gebruiken voor de kerk - die te weinig inkomsten had - tot de aankoop van ornamenten en tot het uit voeren van herstellings werken aan de parochie kerk. Voortaan diende dan ook een kapelreke ning voorgelegd. Pas in 1728 werd toestemming verleend een mis op te dragen in het kapelleken, dat spoedig voor de steeds aangroeiende bedevaar ders te klein werd en daar het té dicht bij de Dender stond, blootgesteld was aan gebeurlijke overstro mingen. Op het verzoek van de griffier van Erem bodegem in 1762 aan de aartsbisschop, gaf deze toestemming een grotere kapel op een meer ge schikte plaats te bouwen, onder de aanroeping van O.L.Vrouw ter Sneeuw (zoals de officiële bena ming luidde). De bouw werd uitgevoerd in 1763 onder Boudewijn Braeck- man, onderpastoor te Erembodegem en tevens deservitor van de paro chie. De abdis van Groe- nenbriel schonk de grond. De deservitor beschikte over ongeveer 500 gulden, maar mocht rekenen op de steun van talrijke begoede mensen. Op 5 augustus 1763, feest van O.L. Vrouw ter Sneeuw, werd de nieuwe kapel door de landdeken ingewijd. Het jaar daarop verleende paus Clemens XIII op dit feest een volle aflaat aan de bedevaarders. Om streeks die periode werd het eerste bedevaartvaan tje verspreid. Onder de Franse bezetting werd de kapel verkocht aan Opso- mer van Wetteren, om na dien over te gaan op de familie La Maoris die in 1838 de kapel terugschonk aan de kerk van Erembo degem met de last van een jaarlijkse mis. In datzelfde jaar verleende paus Gre- gorius XVI een volle aflaat aan de bedevaarders gedu rende de begankenis of «kapellekesdagen» van 5 tot 15 augustus. In 1974 werd de kapel en het al taar volledig gerestau reerd. In augustus 1978 zorgden pastoor De Pele- cijn en de medepastoors Vinck en Eeman voor ver nieuwing in de devotie en wisten weer ruime belang stelling te wekken voor «Kapellekengang». De kapellekesdagen 1989 staan onder het thema «Maria, Moeder van Ter- muren, kleine mensen, goede buren!». De paro chiepriesters wensen aan alle mensen heel goede ka pellekesdagen toe: dagen van echte geloofsgemeen schap, dagen van geloofs verdieping, dagen van bruggen leggen naar me kaar. Ze beklemtonen: «In dit jaar van het Gezin is Maria patrones van alle moeders, vaders en kinde ren, van alle mensen die de echte liefde gestalte willen geven. Termuren is een halte op de levensweg. In 't kapelleke komen mensen met een eenvou dig hart. Mensen leven niet alleen of apart of al leen voor onszelf. We wil len bouwen aan een goede «buurt». We willen samen leven met alle mensen op een goede aarde... Voor onze parochie en voor alle bedevaarders zijn het da gen van herbronning, ech te geloofdsagen, dagen van getuigenis en zending, dagen van ontmoeting en bescherming. Maria wordt er aanroepen tegen allerlei kwalen, zenuwziekten, als Moeder van de Kerk en van de huiskerk: het gezin.» Tijdens de weekdagen van de noveen zijn er eucharis tievieringen in de kapel om 7, 7.30 en 8 uur. Te vens wordt volgend pro gramma uitgewerkt. Vrijdag 4 augustus: ope ningsavond van de noveen met te 19.15 uur rozen- krons aan de kapel en te 19.30 uur eucharistievie ring met als thema «Maria, Moeder van Termuren: Kleine mensen, goede buren!». Zaterdag 5 augustus: 18.45 uur rozenkrans aan de ka pel (na de avondmis in de O.L.Vr. Hemelvaart- kerk). Zondag 6 augustus: 18 uur eucharistieviering aan de kapel en rozenkrans. Maandag 7 augustus: 15 uur zegening van de kinde ren en moeders en te 19.30 uur eucharistieviering met toewijding van de vorme lingen 1989 aan Maria. Dinsdag 8 augustus: 14.30 uur eucharistieviering voor de derde leeftijd en 19.30 uur gezinsviering en buurtviering. Woensdag 9 augustus: 15 uur viering voor de zieken in het parochiehuis en 19.30 uur Lourdesbede- vaarders en parochiale or ganisaties. Donderdag 10 augustus: 19.30 uur plechtige dienst voor de overledenen. Vrijdag 11 augustus: 19.30 uur eucharistieviering voor de jeugd. Zaterdag 12 augustus: 18.45 uur rozenkrans aan de kapel (na de avondmis in de O.L.Vr. Hemel- vaartkerk). Zondag 13 augustus: 18 uur eucharistieviering aan de kapel en rozenkrans. Maandag 14 augustus: 18.45 uur rozenkrans aan de kapel (na de avondmis in de O.L.Vr. Hemel- vaartkerk). Dinsdag 15 augustus: slui tingsdag van de Kapelle kesdagen 1989. Te 20.30 uur plechtige eu charistieviering, rozen krans en eucharistische aanbidding, kaarskenspro- cessie met het H. Sakra- ment naar de O.L.Vr. He- melvaartkerk. De parochiepriesters: «Het kapelleke van O.L. Vrouw Termuren zal ons in de komende kapellekes dagen maken tot mensen die voor elkaar brug zijn van geloof en vrede: kleine mensen en goede buren!». D.B. Op een buitengewoon zonnige dag herdacht de Baardegemse gemeenschap de H. Margareta, haar patroonsheilige. In de volksmond 'Margriet' met de erbij horende boerenspreuk 'Met Margriet, pikken rfjp of niet'. Aan de basis van het ontstaan van de Baardegemse parochie lag de stichting van de Kapelanie van Sint-Margriet. Net als Meldert zou de geloofsgemeenschap ontstaan z(jn in de schaduw van de abdij Affligem. Wellicht in de 12de eeuw. Baardegem zou zelfs een tyd lang een 'appendicium' van de parochie Meldert geweest zijn. De viering van de H. Maagd Margarita van Antiochië werd ten vroegste 11de eeuw naar het Westen overgebracht. De Kruistochten en de belegering van Antiochië hebben er heel wat mee te maken. De Kapelanjj Sint-Margriet zou er in de dertiende eeuw zjjn ontstaan. Tydens het weekend van 4 tot en met 6 oogst heeft te Aalst de reeds twintigste editie van de Sint-Jobsfeesten plaats in de tuinen van het klooster van de paters Kapucijnen. Gestart wordt op vrjjdag 4 oogst te 20.15 uur met een reuzebelotwedstrijd. Op zaterdag 5 zijn er vanaf 13.30 u de tiende prondel- en antiekmarkt met demonstraties van oude ambachten, allerhande attrakties voor jong en minder jong, bodega, crémerie en café en uiteraard ook het traditioneel gereputeerd restaurant waarvan kaarten voor 400 fr kunnen bekomen worden bij de parochiepriesters en bij d< bestuursleden. Op zondag 6 zelfde programma plus te 23 u trekking van d< reuzetombola. Het restaurant is opeij op zaterdag vanaf 18 u en op zondag vanaf 17 u. Ruim 300 jaar In 1614 kwamen Kapucij nen zich voor het eerst in Aalst vestigen. Nadat ze aanvankelijk onderkomen hadden gevonden bij een bevriend edelman vestig den ze zich in de klooster gebouwen die later tot pu pillenschool en meer re cent tot rijksadministratief centrum zouden worden omgevormd. Hun kloos tertuin besloeg destijds gans het terrein nu ingeno men door de Graanmarkt en door het Koninklijk Atheneum. Paters Kapucijnen, «de paters met de blote voe ten», waren in de hele re gio uiterst populair. Voor al wegens hun inzet voor en hun betrokkenheid bij de bevolking, meer spe ciaal bij de minder be- goeden. Terug van weggeweest De Franse Revolutie waarvan nu met wellicht al te veel luister de «bicente- naire» in la douce France wordt gevierd, verjoeg echter de Kapucijnen die slechts 112 jaar later terug zich te Aalst kwamen ves tigen. Dit op Sint-Job waar hun kerk in 1910 plechtig werd ingewijd. Paters gingen prediken of waren aktief bij de voor bereiding van jongeren tot het priesterschap. Meest gekend was wel de «ter mijnbroeder» die dagelijks op bedeltocht bij de bevol king trok om het voortbe staan van hun gemeen schap mogelijk te houden. Wereldoorlog I trok ech ter een streep door de re kening van onze Kapucij nen. Wegens verplichte ontruiming en bezetting door troepen was de situa tie van de gebouwen in derdaad deerniswekkend geworden. Heel wat her stellingen, schoonmaak beurten en schilderwerken waren absoluut noodzake lijk. Apostolaat Dan konden de Kapucij nen zich terug totaal wij den aan intens apostolaat. Er waren mis- en biecht vieringen in de eigen kerk maar ook werden paters met de regelmaat van de klok uitgestuurd naar vele parochies ter gelegenheid van biddagen, vastenpre- dikaties, preken van tien daagse «missies», retrai tes, triduüms, 40 urenge- bed, biechtzittingen en ge wone zondagsdiensten. Een nieuwe parochie De paters Kapucijnen la gen inderdaad aan de basis van het ontstaan van een nieuwe parochie. Het wa ren inderdaad architekt Ben Blanckaert en duivel- doet-al Theo Van Gijseg- hem die in 1957 tot mon seigneur Callewaert, bis schop van Gent, de vraag richtten om rond het Ka pucijnenklooster een pa rochie te mogen stichten. Elf jaar later werd aan die vraag een gunstig gevolg verleend en zo werd door het bisdom uiteindelijk in 1970 de nieuwe parochie «Sint-Antonius van Pa- dua» opgericht en door de Staat officieel erkend. In volle dienstbaarheid verklaarden de Kapucij nen zich bereid om de nieuwe parochie tot bloei te helpen brengen. Sint-Jobfeesten Eén van de middelen om dat doel te bereiken waren uiteraard de Sint-Jobfees- ten. De paters Kapucijnen hadden wel voor de nieu we parochie de nodige lo kalen ter beschikking ge steld doch het was duide lijk voor een degelijke ontplooing de parochie op eigen vleugels zou dienen te vliegen. Daartoe was en blijft uiteraard geld nood zakelijk. Om daar aan te geraken werd gegrepen naar het oude recept «Vlaamse Kermis» zoals die sinds mensenheugnis steeds met stevige belangstelling was gehouden. «De Vlaamse Kermis bij de paters» was in Aalst inderdaad een be grip geworden. Dat «oud artikel» werd dan door de nieuwe ploeg op de markt gebracht on der de benaming «Sint-Jo bfeesten». Traditiege trouw kenden en blijven deze festiviteiten een blij vend sukses kennen, «'t Capucijntje» Met de beschikbare finan ciële middelen - gulle steun van de eigen bevol king maar ook van ver daarbuiten en tevens op brengsten van de Sint-Job feesten - werden sportvel den aangelegd, werd ge zorgd voor valabele ver warminginstallaties en werden aanpassingswerk- en uitgevoerd om de infra- struktuur optimaal te laten renderen. Als sluitstuk kwam er dan het parochiaal centrum 't Capucijntje waarvoor de grond edelmoedig door de paters Kapucijnen werd geschonken. Na de nodige bouw- en verbouwings werken kon dit gemeen schapsgebouw in 1984 worden geopend en biedt het een gezellig café en verscheidene polyvalente ruimten. Met uw deelname aan de 20e Sint-Jobfeesten draagt ook u uw steentje bij voor de haalbaarheid van vol gende realisaties ten bate van de gemeenschap. LH De H. Margarita :Nog steeds wordt de H. Margarita te Baardegem op haar feestdag 20 juli en in de hele eropvolgende noveen aangeroepen voor gelukkige geboorten en te gen kinkhoest en kram pen. Een gebruik dat nog steeds heel wat bedevaar ders naar Baardegem trekt. Margareta, de dochter van een welvarend heidens priester leefde te Antio chië ten tijde van de kerk vervolgingen in de derde eeuw na Christus. De voedster die Margarita na het overlijden van haar moeder opvoedde bracht haar het kristelijk geloof bij. En toen ze 15 jaar was en als volwassen vrouw te rug naar het ouderlijk huis wilde werd ze er de deur gewezen wagens haar kris telijk geloof. Ze leefde dan gewoon verder als hoedster van schapen. Haar natuurlijke schoon heid viel echter op in het oog van landvoogd Olym- brius. Toen die vernam dat het om een vrij meisje ging dat bovendien van goede afkomst was wilde hij haar huwen. Toen de landvoogd hoorde dat ze kristen was, ontstak hij in woede. Alle mogelijke verleidelijke beloften van zijnetwege konden haar niet van haar geloof bren gen. Ze werd gegeseld, op de pijnbank gelegd en ten slotte in de kerker gewor pen waar een vuurspuwen de draak haar zou hebben gekweld. De volgende dag hield men brandende fak kels tegen haar lichaam en ze werd zelfs in kokend water gegooid waaruit ze als bij wonder ongedeerd te voorschijn kwam. Toen de landvoogd uitein delijk bewust werd van het feit dat hij deze lieflijke herderin niet tot de zijne zou kunnen nemen, liet hij haar door een beul met het zwaard het hoofd afslaan. Haar lichaam berust mo menteel te Monte-Folcone in Toscanië en in Antio chië werd een gedenksteen ontdekt waarop stond ge beiteld 'Op deze plaats heeft Margarita, vijftien jaar oud, haar maagdelij ke ziel aan de hemel terug geschonken'. Margrietfeestviering te Baardegem Reeds eeuwen viert de Baardegemse parochiege meenschap het feest van haar patroonsheilige op 20 juli, dit jaar was dat op een donderdag. Initieel werden er op die dag drie missen gelezen door paters Karmelieten en ging de pastoor voor in de hoog mis. De hoogmis werd op geluisterd door het plaat selijk zangkoor versterkt met kosters van de belen dende parochies en voor de gelegenheid werd een orgel-positief aangevoerd vanuit Merchtem of Leb- beke. Te Asse werden dan allerlei ornamenten ge leend en te Affligem ta pijten. Toen ging de processie uit na de hoogmis, werden aan de kerk laurierboom pjes geplaatst en werd de processieweg bestrooid met papiersnippers. De zangers erin werden bege leid door een speelman, de schutters waren ook pre sent met 'vuurkeien' en de kadans werd erin gehou den door 'eenen trom- melslaegher uit Aalst'. En vermits Baardegem toen nog geen monstrans bezat, werd dan die van Meldert gebruik- Reeds in 1654 werd de Sint-Margarietprocessie met plakbrieven aange kondigd. De toeloop van bedevaar ders groeide nog aanmer kelijk aan toen er een af laat van zeven jaar werd aan verbonden. Ter gelegenheid van de Margriet-kermis schoten de Baardegemse schutters naar de oppergaai die ge plaatst werd op de kerkto ren doch in 1721 werd dat door kardinaal d'Alsace verboden. Enkele jaren la ter zette men dan de hoofdvogel op de molen. Viering Het hele feest mocht zich in een uiterst zonnig weer verheugen. Vooral het tuinfeest in de hovingen van de gerestaureerde pas torie kreeg een gezegend weertje 's avonds. En voor de jongeren wa ren er kermisattrakties bij de vleet. Lede. Een foto van de werkgroep van de Oordegemse Molenfeesten

De Voorpost | 1989 | | pagina 6