Juul Keppens 'Je kan niet geloven hoe graag ik schilder Tentoonstellingen 14 - 11.8.1989 - De Voorpost „ij PIERRE VAN ROSSEM Juu! Keppens staat op de drempel van z'n tachtigste verjaardag. Hij werd immers op 1 april 1910 te Lebbeke geboren, liep er school bij de 'Broeders' en behaalde in 1929 het diploma van onderwijzer te Oostakker. In 1930 was hij leerling aan de akademie voor Schone Kunsten te Dendermonde, in de schets- en tekenklas van de leraars Ferdinand Willaert en Felix Gogo. Vijf jaar later werd hij laureaat, met in zyn bezit alle eerste pryzen en de eremedaille van de stad Dendermonde voor 'Tekenen naar levend model'. In datzelfde Dendermonde zou hy, in de akademiezaal overigens, zijn eerste grote tentoon stelling meemaken. Via kontakten met Prof. Dr. Jozef Muls wordt werk van zyn hand aangekocht door de Staat. In 1945 organiseert hy zijn eerste grote tentoonstelling te Brussel. De kritieken, zowel in de nederlandstalige als in de fransta- lige pers, zijn bijzonder lovend. In 1956 wijdt de BRT een uitzending aan zyn werk: Maurice Duchateau levert het kommentaar. Voor BRT- radio geeft Jos De Haes een uitvoerige bespreking. Tijdens zyn artistieke karrière werd Juul Keppens diverse malen gelauwerd. Zo behaalde hij in 1966 de eremedaille van de stad Brussel, ontvangt hij in 1970 het ereteken van 'Kuituurkring Bornem', wordt hem een jaar later de zilveren medaille van de beroepskunste naars toegekend en roept de gemeente hem in 1980 uit tot 'Ereburger van Lebbeke'. Juul Keppens' werken zijn verspreid zowel in het binnen- als in het buitenland, totnogtoe werden drie van zjjn werken aangekocht door de Staat. Wanneer situeer je eigen lijk je doorbraak De ruimere bekendheid vloeide voort uit kontak ten met Jozef Muls. Hij was enorm geestdriftig over mijn werk en besloot in 1941 een werk van mij voor de staat aan te ko pen. Ik was toen zelfs be reid, als dank voor de pro motie en de appreciatie van een man als Jozef Muls, het werk te schen ken, maar Muls weigerde. Ik vroeg 500 fr., maar Muls antwoordde dat ik me belachelijk maakte. Zo'n werk moet je min stens 5.000 fr. prijzen, zei hij. Uiteindelijk heeft hij er mij 1.500 fr. voor gege ven. En mij op het hart gedrukt twee jaar later op nieuw werk voor eventue le aankoop door de staat te presenteren. Dat ge beurde ook en in 1943 werd een tweede werk aangekocht. In 1945 zag de toestand er helemaal anders uit. De bevrijding lag achter de rug. Als zgz. 'zwarte' was ik geschorst in het onder wijs. Ik was pas getrouwd en maakte me sterk mijn brood via het schilderen te verdienen. Tijdens een tentoonstelling van mijn werk in Brussel trok ik mijn stoute schoenen aan, ging op bezoek bij de be voegde dienst van het mi nisterie en nodigde de ver antwoordelijke ambtenaar uit mijn tentoonstelling te bezoeken, 's Anderen daags, na konsultatie van zijn baas, Achilles Mus- sche, is hij de tentoonstel ling komen bezoeken en werd mijn derde werk in staatsbezit aangekocht. Die expositie in Brussel had trouwens een enorme weerklank. Zowel in de Vlaamse als in de franstali- ge pers, met o.a. lovende recensies van Urbain Van de Voorde en Pieter G. Buckinckx. 't Was precies of ze een nieuwe Vlaamse schilder ontdekten... Heb je in die 'moeilijke periode veel geschilderd of zetten de gevolgen van de repressie een domper op je kreativiteit? Ik was toen dagelijks bezig. Toen ik uit de ge vangenis kwam - ik had drie maanden cel achter de rug - ging ik op bezoek bij toenmalig pastoor De Buck, voorzitter van de inrichtende macht van de Broederschool, waar ik les gegeven had. De Buck zei me allereerst een week va kantie te nemen en dan gewoon de lessen te her nemen. Ik was echter maar pas een goeie week bezig of vanuit het Ministerie werd pastoor De Buck bevolen me als onderwijzer te schorsen. De Buck ant woordde dat indien hij mij moest schorsen, hij alle onderwijzers hetzelfde lot zou kunnen opleggen en liet me verder aan het werk. Dat was echter zonder de waard gerekend want vanuit Brussel werd, in een nieuw schrijven, ge dreigd met sankties tegen de school. Dus niet langer uitsluitend tegen mijn per soon. Op dat ogenblik heb ik tegen pastoor De Buck gezegd dat ik de school niet wilde laten boeten en hij mij dus maar moest schorsen. Hij heeft me toen een schorsing van drie maanden (zonder wedde) opgelegd, maar omdat daarin twee vakan tiemaanden zaten, kon ik bij het begin van het vol gend schooljaar opnieuw voor de klas staan. Je hebt diverse prijzen gekregen. Welke heeft je het meest genoegen ver schaft De eremedaille van de stad Brussel, omdat het mijn eerste onderschei ding was. Ik wist trouwens niet eens dat aan die ten toonstelling in het Brussel se Cultureel Centrum een wedstrijd verbonden was: ik had dus gewoon werk voor de expositie inge stuurd. Achteraf pas bleek dat ik de eerste prijs gewon nen had. Een beeldhou wer van de akademie van Luik won de zilveren me daille en een beeldhouwer uit het Brusselse zelf werd als derde bekroond. Tij dens de proklamatie wer den door schepen Mevr. Van den Heuvel zelfs een paar woorden in het Ne derlands tot mij gericht, een in die tijd zeldzame gebeurtenis. Aan die ten toonstelling en aan die on derscheiding werd in de Vlaamse pers wel aan dacht besteed, in de frans- talige stond niet eens mijn naam vermeld. Achteraf heb ik in datzelfde Kultu- reel Centrum nog tentoon gesteld, mijn werk kreeg toen een ereplaats toege wezen. Ik ben nooit een doelbe wust deelnemer aan wed strijden geweest. Eén keer nog, opnieuw zonder het te beseffen, heb ik aan een wedstrijd deelgenomen, aan de 'Gaverprijs' in Wa- regem. Overwinnaar werd daar een Kempenaar, met werk in de aard van het mijne: de indruk geven van iets. De tweede prijs ging naar een abstrakt werk, dat mij persoonlijk echter geenszins kon bekoren. Volg je de moderne rich tingen in de schilderkunst Neen. Ik heb me trou wens nooit door de nieuwe richtingen in de schilder kunst laten beïnvloeden. Let wel, jaren geleden be zocht ik wel tentoonstel lingen waar abstrakten te zien waren. En van som mige van deze werken heb ik ook genoten. Ik heb trouwens zelf een paar schilderijen in die richting geschilderd, was er wel te vreden over, maar ik heb ze nooit getoond, omdat ik van oordeel was: bij der gelijk werk komt het al leen op durf aan. Heb je nog werken ge schilderd die je achteraf nooit in het publiek ge toond hebt Jazeker. Er hangt trou wens zo'n werkje bij mijn bed, een kwasi-abstrakte voorstelling van een bos gladiolen. Ik zie het dus elke dag, maar een ten toonstelling heeft het nooit gehaald. De abstrakten hebben me trouwens wat geleerd wat betreft de rijkdom van een kleur, het in mekaar wrijven van de kleuren. Je kweekt er inderdaad meer durf mee aan. En toch ben ik niet in die richting door gegaan, omdat ik van oor deel was dat ik teveel men sen zou 'uitschakelen', mensen die dergelijk werk niet (kunnen) appre ciëren. Hou je rekening met de smaak van het publiek Clement Borms, de man is al geruime tijd overle den, heeft me op dat vlak gewaarschuwd, toen hij me op zekere dag zei: Juul, je staat op de rand van het abstrakte. Als je nog een stap verderzet zul len honderden mensen je werk niet meer begrijpen. Die man heeft me trou wens ook in den beginne van mijn artistieke karriè re bepaalde dingen geadvi seerd. Toen ik nl. - het was in 1933 of 1934 - mijn allereerste tentoonstelling voorbereidde, in café Mal- vine langs de Dender- mondsesteenweg (het hui dige 'Pionier'), kwam hij me opzoeken en vroeg hij naar een prijslijst van de tentoongestelde werken. Hij kocht meteen één van mijn werken, maar advi seerde me toen de prijzen te halveren. Je moet nop bewijzen dat je schilder bent, stelde hij. Het zal trouwens beter voor je zijn dat je hier bij je eerste tentoonstelling een aantal werken verkoopt. Je schil dert immers graag, die verkoop zal je stimule ren... En gelijk had hij. Later - hij kwam me re gelmatig opzoeken - toen ik een minder flamboyan te, eerder droefgeestige periode meemaakte, en hij beweerde dat ik geen kleur meer zag, nam hij me in zijn auto mee naar de broeken van Wieze en Herdersem. Daar stapten we uit en hij gebood me het landschap te bekijken en de boer die bezig was in het hooi te werken. Juul, zei hij. Bekijk het hooi, het natte, het droge, be merk het verschil in kleur en tint... En opnieuw had hij het bij het rechte eind. Om uit die droefgeesti ge periode los te raken ben ik toen intensief bloemen gaan schilderen en in een korte spanne tijds was het droefgeestige opnieuw ontvlamd tot kleur... In hoeverre heeft de re gio of een bepaalde plek daarin, je geïnspireerd? De Lebbeekse O.-L.- Vrouwkerk heeft me vaak geïnspireerd. Overigens vanuit diverse gezicht spunten. Vooral wanneer ik de toren langs twee zij den kan zien, bekoort hij me geweldig. Prachtige verhoudingen vertoont hij. Ook nadat de belich ting aangebracht werd, ge beurde het vaak dat ik 's avonds met de wagen de toren vanuit verschillende gezichtspunten ging be kijken. Ook het interieur van de kerk zette me tot schilde ren aan. Het gebeurt niet zelden dat een bepaalde lichtinval mijn aandacht trekt en ik dan vlug op een bidprentje of wat me bij de hand ligt een schetsje maak... Wanneer je zo'n schets maakt en je grijpt er bijv. 's anderendaags naar om hem uit te werken, zie je het onderwerp dan nog in kleur? Jawel, volledig in kleur. Vroeger gebeurde het wel eens dat ik er de kleuren bij noteerde of dat ik via cijfers - 1, 2, 3 enz. - de toon aangaf. Het cijfer één stelde dan de meest don kere tint voor. Naarmate de cijfers opliepen werden de kleuren lichter. Gebruik je die schetsen nog Beslist. Die schetsen ko men regelmatig naar bo ven. Ofwel gebruik ik er één van, ofwel kombineer ik er twee of meerdere tot één geheel. Op dat mo ment maak je dan een kompositie. Heel wat schilders uit de streek worden geïnspireerd door Vlassenbroek Ik ook. Ik heb ooit een maand lang met de klas van Spanoghe het kerkje van Vlassenbroek vanuit diverse oogpunten ge schetst en geschilderd. Dat waren mooie oefeningen. Is Vlassenbroek na al die jaren niet een beetje tot een cliché geworden Toch vind ik het nog altijd mooi. Ook vreemde schilders werden en wor den door Vlassenbroek aangetrokken. Wanneer ik nu een Vlassenbroek schil der is dat aan de hand van schetsen van jaren gele den. Ik heb een periode gekend dat ik haast niets anders schilderde dan Scheldedijken. Mocht je de schetsen zien met be hulp waarvan ik die schil derijen maakte, je zou zeggen: hoe is het moge lijk? Maar een paar lijnen volstaan. Kan je sowieso zonder schets werken Wat Vlassenbroek be treft heb ik de schetsen eigenlijk niet meer nodig. Ik kan het landschap al daar trouwens schilderen in de diverse seizoenen. Dat zijn onderwerpen die je totaal beheerst. Weet je, tegenwoordig zou ik bijna niets anders dan boten schilderen. Waarom? Dat weet ik niet. Dat zijn zo van die perioden. Toen ik van een hersen bloeding herstelde - de dokter kon niet precies be palen wanneer ik opnieuw aan het werk zou kun nen - had ik in den be ginne gewoon geen zin meer om te schilderen en toen ik het toch eens pro beerde ging het gewoon niet. Na een jaar en een paar maanden ben ik toen weer begonnen, kwam de 'goesting' weer. Toen ik op dat moment mijn eerste kleine werkje bekeek - een werk van groter for maat durfde ik niet aan - en ik tevreden over het resultaat, tot de vaststel ling kwam dat ik weer kon schilderen, kan je je niet voorstellen welk een ge lukzalig gevoel mij door stroomde. Een gevoel van dankbaarheid trouwens ook. In die periode zou ik dag en nacht op mijn ate lier gewerkt hebben, zoda nig fel was die gloed dat ik me zelf ging afvragen of mijn gezondheid daarte gen wel bestand was. Na ongeveer een maand werk was die roes dan weer voorbij. Die periode viel net voor de tentoonstelling in 'Paraf. Pieter Verley- sen die daar met mijn meest recente werk kwam kennismaken, getuigde er van als 'het beste wat je totnogtoe hebt geschil derd'. Ook bij sommige van mijn kinderen vielen deze werken bijzonder in de smaak. Hoe ontstaat feitelijk een schilderij? Een bepaald beeld treft mij en de indruk die het op me maakt wil ik op doek brengen. Dat veruiterlij ken mag geen dagen in beslag nemen. Daarom ook zal je tegenwoordig met veel minder werk van groot formaat van mij ge- konfronteerd worden. Werkjes van klein formaat zjn in één dag afgewerkt. Zet ik toch een 'groter' werk aan dan moet ik er zeker van zijn die week niet door allerlei romp slomp gestoord te worden, dan zet ik het ook eerst in houtskool op het doek en zijn de vlakken aange geven. Mocht iemand me tij dens het intensief werken door het sleutelgat kunnen bezig zien, hij zou zeggen: Juul is gek geworden. Ik word dan ook graag zo min mogelijk gestoord, want de komst van iemand kan me dan totaal uit de koncentratie weghalen. Leg je jezelf een bepaald werkschema op In deze periode van het jaar begin ik zowat om negenen. Ik werk dan door tot halftwaalf of twaalf. Na de middag, na de koffie, begin ik op nieuw rond zowat de klok van drieën... Graag schilderen dat ik doe. Vooral na die hersen bloeding. Nu nog liever dan tevoren. Wanneer ik wat geschilderd heb en het werk bekijk, sta ik vaak in bewondering naar mijn ei gen werk te staren. En treffen mij gevoelens van dank dat ik dat nog kan, dat ik dat nog mag. Ik word volgend jaar tachtig, weet je. En wanneer ik zo eens rondom mij kijk, be merk ik dat al heel wat leeftijdsgenoten verdwe nen zijn... Het liefst schilder ik ei genlijk in de zomer, omdat het licht dan veel intensie ver is. In de herfst en de winter is er te weinig licht. Ik beschik op mijn atelier wel over een stel speciale lampen, maarr 'het schone van de natuur passeert toch alle konst'. Jammer genoeg lopen de tempera turen nu zo hoog op dat ik gewoon mijn atelier, van de hitte, niet opkan... Kultureel Centrum, Brussel; Stedelijk Museum, Sint- Niklaas; Le Régent, Brussel; Consciencehuis, Brus sel; Akademie, Dendermonde; Belfortzaal, Aalst; Studio Van Eyck, Gent; Stadhuis, Oudenaarde; VTB-Studio, Antwerpen; Geertrui, Lokeren; De Warande, Gent; Open Kring, Schellebelle; Pelicaen, Duffel; Domein Puyenbroeck, Wachtebeke; Galerij Aymon, Gent, Oostende, Dendermonde; Standaard- Galerij, Kortrijk; Galerij Cassandra, Oostende; New Selection, Mechelen; Kasteel, Gaasbeek; G. David- studio, Brugge; Kultureel Centrum Affligem; Zwad- derkotmolen, Oudenaarde; Kultureel Centrum, Kortrijk; Het Landhuis, Bornem; Da Vinei, Ware- gem; Ladeuze, Etikhove; Malpertuus, Kluisbergen; Kasteel, Laarne; Europahuis, Kasteel Borgharen NederlandStadhuis, Hulst (Ned.), De Blauwe Hand, Harlingen (Ned.), Gemeentehuis Wetteren, Gemeentehuis Asse, Gemeentehuis Hamme, Galerij Paraf, Lebbeke; Hulst (Ned.), Sterksel (Ned.), Er- wetegem (augustus 1989), Galerij Pionier, Lebbeke (september 1989).

De Voorpost | 1989 | | pagina 14