Asbeststort te Hofstade dient gesaneerd te worden Baardegemnaar Frans De Gols een halve eeuw priester aeiDiai tas *4 s? Kwarteeuw missionaris in Kongo i u -'ï' eI De Voorpost VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1889 5..%.. S JS CENTRALE Kcröettracn Gealarmeerd door klachten van buren over een illegale stortplaats te Hofstade op de industriezone langsheen de Dender leidden de Bond Beter Leefmilieu naar een onderzoek ter plekke. Uit een analyse zou gebleken zijn dat in het aanwezige afval hoge concentraties asbestve zels aanwezig zijn. A.s. dinsdag 15 augustus zal het dag op dag 50 jaar geleden zyn dat Frans De Gols in de Sint-Margaretakerk te Baardegem zijn eremis opdroeg. Als missionaris van het H. Hart slaagde hy er door omstandigheden niet in de volle halve eeuw in de missies iktief te blijven. Toen hy, net voor wereldoorlog II vertrekkensgereed stond bleek het in die onrustige periode niet mogelyk de oceaan over te steken. En toen paratyphus en malaria hem dermate te pakken kregen dat er verder werken niet meer haalbaar was werd hy gewoon naar het vaderland verwezen. De moordende zon pal op de evenaar, «de zéro», maakte van hem een zoveelste slachtoffer. Hij moest dan ook opgenomen worden te Antwerpen in het Instituut voor Tropische Geneeskunde. En nog verleden jaar werd hij byna door een late opstoot geveld. Momenteel is hy echter fit en in prima konditie. Gouden jubileum De Baardegemse gemeen schap wil een van haar leest illustere zonen waardig vieren a.s. dins- met een plechtige hoogmis en een receptie waarop letterlijk iedereen uitgenodigd is. n de hoogmis gaat de ju bilaris uiteraard voor met assistentie van pastoor De Rouck en van diaken Paul [acobs. Voor vokale ipluistering zorgt het pa- ochiaal zangkoor o.l.v. idmond Moortgat. De ju- rilaris zelf houdt de homi- en dat blijven alvast geen algemeenheden doch nagels met koppen. De aanwezigen krijgen naast sen boekje met de leven sloop van de gevierde en de misteksten tevens een lerinneringsprentje en een prachtige getekende «foto» van de pater van de hand van Kamiel Van De Velde. Het geschenk dat hem zal worden aangeboden is lou ter symbolisch. Wellicht een mooi missaal. Fond sen zijn reeds nu in kas door de zorgen van het Komitee Sint-Margriet dat onder voorzitterschap van Honoré Monsieur zorgde voor een filmvertoning die zaad in het bakje bracht door de zorgen van Her man Crabbe en Eddy Wil le. Speciale giften worden verder in dank aanvaard door pastoor De Rouck, Edmond Moortgat, Mar cel De Kegel, Cecile Rog geman, Marie-Jeanne en Kathleen De Ridder en Sonja en Pierre De Brue- cker. Deze giften zullen door de jubilaris worden overgemaakt door zijn op volger als pastoor-deken van Coquilhatstad Pater Corry Beckers uit Ant werpen. De kleine Frans In hun woning aan de El- derberg logeerden tijdens wereldoorlog I twee Duit sers. Frans, als zesde en laatste kind van boerderij De Golks, geboren op 5 1912 herinnert zich nog dat beide mannen va der op de boerderij af en toe hielpen. Aan de gemeenteschool te Baardegem houdt hij een goede herinnering over. Inzonderheid aan «boven meester» Karei Moortgat die hem o.a. de eerste be ginselen van de franse taal bijbracht. Iets wat hem la ter goed van pas zou ko men want zijn verdere stu diën verliepen in het frans. Frans De Gols voelde reeds vroeg zijn roeping. Op elfjarige leeftijd wilde hij reeds naar het klooster maar het gezond boeren verstand van vader stak daar een stokje voor. «Nog te jong voor derge lijke stap» stelde hij. Op veertienjarige leeftijd vertrok hij dan toch. Hij had toen reeds een viertal keren de hoogste klas te Baardegem doorlopen. Toen Frans, die een guiti ge, levendige snaak was, vertrok, riep een buur hem toe «Tot binnen 14 dagen, hé Frans». Maar Frans bleef. stieken werd hem dat zeer ten kwade genomen. De rest van de maand moet hij dan ook de vensters sluiten op opgezette oog kleppen. Die hingen op zijn weg aan een haak op dat hij ze zeker niet zo vergeten. Volgden dan twee jaar fi losofie te Bree. Na het eerste van die twee kregen ze de toog aangemeten en het volgend jaar legden ze piciën van Pastoor Pieters. De Baardegemse gemeen schap had reeds toen haar telg een feestelijke ont vangst bereid. Over de he le afstand van de woning aan de Elderberg tot aan de Sint-Margaretakerk werden aan sparren guir landes opgehangen en we melde het van jaarschrif ten, spreuken en vlaggen en wimpels. Ook aan de diverse kapellen uiteraard. En vermits het het feest was van O.L.Vrouw Ten hemelopneming ging de processie uit en mocht de nieuwe priester het H. Sa- krament doorheen de cen trumstraten, ook voorbij het eigen geboortehuis, dragen. Maar 's morgens in de vroegte was de jonge priester «de kouter» inge trokken om er zijn brevier Het afval zou voortkomen van de in faling zijnde eternitfabriek Modernit en ligt opgeslagen op het ter rein naast de vroegere fa briek. Op een terrein van zowat 20 a. liggen hopen die tot 4 m. hoogte reiken. En vermits er praktisch geen plantengroei ter plekke is kunnen asbest- stoffen welig opwaaien. Bovendien is het voor de kinderen van de streek een gegeerd speelterrein dat niet zonder gevaar is. Op termijn kan inademen van asbeststof leiden naar di verse soorten kanker aan longen, borst- of buikvlies. De BBL vraagt dan ook dat bevoegde instanties er zouden voor zorgen dat opwaaien van asbestvezels ten spoedigste onmogelijk wordt gemaakt. En meer in 't algemeen dat er drin gend werk zou worden ge maakt van deze en andere asbeststortplaatsen, o.m. in de regio Willebroek. Volledig stopzetten van de produkties en van de as- bestverwerking op korte termijn ware de beste op lossing tot de sanering doeltreffend is doorge voerd. Gemeenschapsminister bevoegd voor leefmilieu Kechtermans zegde dat in- spektiediensten van de Openbare Vlaamse Afval- maatschappij inderdaad hebben vastgesteld dat op de terreinen van de firma Distrihout aanzienlijke hoeveelheden afval van as- bestcement ligt. Langs de straatkant zijn die terrei nen wel door een hek afge sloten doch langs de ach terkant, de denderoever, zijn die vrij toegankelijk. Minister Kelchtermans deelde verder mede dat verleden vrijdag door OVAM een pro justitia werd opgesteld tegen de eigenaar die wordt aange maand binnen de maand tot degelijke sanering over te gaan. Bij eventuele in gebrekestelling kan over wogen worden over te gaan tot de procedure van verwijdering ambtshalve. Het stadsbestuur werd dan ook verzocht de achter kant van de terreinen on toegankelijk te maken. Naar hun zeggen waren noch de gemeenschapsmi nister noch Ovam in ken nis van deze situatie. Mi nister Kelchtermans wil in het kader van de aktie «zwarte punten» voorrang geven aan de meest drin gende problemen door verwijdering ambtshalve. LH Aalst. Een berg asbest werd in Hofstade aangetroffen (a) Aalst. Het zijn bange tijden voor de Blektebewoners in Hofstade (a). Aalst. Pater Frans De Gols, vijftig jaar priester en vele jaren als missionaris aktief in het toenmalige Kongo. Aalst. De Baardegemse missionaris Frans De Gols in Aalst. Het asbeststort in Hofstade (a) tropenkledij. Te Asse-Walfergem volg de hij, in wat nu Ascanus- kollege heet, de Grieks- Latijnse humaniora. Toen een school die enkel kan didaat-priesters opnam. In de klas waar Frans De Gols startte zaten 17 stu denten. Vier ervan werden later priester. De vakken werden gegeven in het frans. Allemaal door pa ters van de eigen Konge- gratie van de Missionaris sen van het H. Hart. Vervolgens kwam hij te Bree in het verre Limburg terecht in het noviciaat ge durende een jaar. Elke no vice kreeg er per maand een opdracht. Voor Frans was dat eens zorgen voor de verluchting. Met de stu denten van de filosofie, de «Scholastieten» mochten novicen zich op geen enke le wijze onderhouden. Toen Frans op een voora vond eens vensters ging sluiten en tersluiks door het nog open raam zwaai de op wandelende Schola- plechtige geloften af voor de duur van drie jaar. Het eerste jaar theologie bevatte vooral de geschie denis van de Kerk en de Geloofsverdediging Soldaat Frans De Gols vervulde dan zijn legerdienst te He- verlee in het Universitair Centrum. Als student be stemd voor de tropen kreeg hij naast zijn militai re opleiding tot brankar- dier elke week zowat 15 u. les tropische plant- en ge neeskunde. Iets wat hem later vaak van pas is geko men. Zijn studiën werden dan bekroond en afgerond met nog 2 jaar theologie te Leuven. Priester In de Kloosterkapel te He- verlee werd hij door Mgr. Van Cauwelaert priester gewijd en op 15 augustus 1939, uitgerekend 50 jaar dag op dag voor zijn huldi ging, droeg hij zijn eremis op in zijn geboortedorp Baardegem onder de aus- te lezen en te bidden voor een vruchtbaar apostolaat en opdat er veel priester roepingen zouden volgen. Nog niet naar de missie In 1939 rommelde het in Europa. De oorlog was buiten onze grenzen reeds begonnen. U herinnert zich misschien nog Dan zig, Sudeten, Polen. En in ons land was het mobilisa tie. Niet het geschikte mo ment om de oceaan over te steken naar de missies toe. Onze pater moest dan ook noodgedwongen zijn ver trek naar de missie verda gen. Ondertussen maakte hij zich verdienstelijk op het thuisfront. Hij werd onderpastoor te Mollem en moest aardappelen, graan en alle mogelijke eetwaren bedelen voor het onderhoud van de studen ten in het klooster. Blijk baar deed hij dat zo goed dat hij propagandist werd voor de hele kongregatie met standplaats te Borger- hout. O.m. kwam daar verkopen van almanakken en allerhande prentjes en drukwerk aan te pas. Naar Kongo Toen de wapenstilstand was getekend, en de vrede er geleidelijk kwam kon onze Pater op 5 januari te Antwerpen, een ultra- koude dag, inschepen naar Kongo. Onze kolonie droeg toen nog die naam. Het transport gebeurde weinig weelderig. Gedu rende drie weken was hij passagier op een vracht schip dat normaal naar Moermansk vaarde en dan ook uitgerust was met for midabele verwarming om de koude in de poolstre ken te trotseren. Niet uit gerekend het type schip dus om mee naar de tro pen te varen. De hitte was dan ook ondraaglijk op de «Belgian Crew». En dat gedurende zowat drie weken. «Mes amis, une femme!» Op dat vrachtschip bevon den zich enkel mannen. Matrozen. Wellicht van geen kleintje vervaard. In Banana moest onze pater het vrachtschip verlaten. Dat vaarde verder naar Lobito. Via een scheeps- laddertje werd dan over gestapt op een schip dat de Kongostroom opvaarde en waarop de kapitein en zijn dame de nieuwe passagiers opwachtten. Toen de ma trozen de dame in kwestie zagen, een prachtig exemplaar, riep een ma troos, een Brusselaar, «Mes amis, une femme» als zag hij een imponerend monument... Na enkele nachten te heb ben doorgebracht bij Pa ters Scheutisten werd de treinreis naar Leopoldstad aangevat waarbij de «Su- cretie de Moerbeke Waes» werd voorbijgereden. Een tocht van juist 365 km. Uiteindelijk bracht een ri vierboot hen tot Coquil hatstad. Een oord dat vroeger een dorpje aan de rivier was met een 60-tal vissers doch dat toen Pater De Gols er aanmeerde reeds 15.000 inwoners tel de. Het huidige Mbandaka- telt nu ruim 200.000 inwo ners. Kwarteeuw Precies gesteld bleef Pater De Gols bijna 24 jaar in de missie in Kongo dat later Zaïre werd genoemd. Ziekte verwees hem uit eindelijk terug naar Bel gië. Hij was in Coq achter eenvolgens onderpastoor, pastoor en pastoor-deken en richtte er negen paro chies op. Momenteel zijn er reeds tien. Een parochie oprichten betekende heel wat. Een geschikt terrein vinden, de nodige middelen samen- krijgen en uiteindelijk bouwen. Dat gebeurde al lemaal met de goedkeu ring van de missiebisschop doch meestal op eigen middelen. Paters of broe ders ingeschakeld in het onderwijs of in de gezond heidszorg kregen een wed de. Parochiegeestelijken moesten zich zelf bedrui pen. Na jaren was er toch 1800 fr. per maand voor -parochies met drie pries ters doch die waren er wei nig. En toen Kongo onaf hankelijk werd werd ook die toelage geschrapt. Pater De Gols leidde er elke dag katechumcncn op nadat hij de taal van de inboorlingen had bijge schaafd. Zwart - blank Van «apartheid» zoals in Zuid-Afrika was er in Kongo geen sprake. Toch was er duidelijk scheiding tussen black and white. Coq voor de blanken was afgescheiden van Coq voor de zwarten door een woud van 2 km. breed. Blank en zwart hadden elk hun eigen kerk, eigen school, eigen hospitaal. En in drankgelegenheden voor blanken, waren kleurlingen niet welkom. De missie van Pater De Gols bevond zich uiter aard in het «zwarte coq». Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1989 | | pagina 1