Het Nationaal Gedenkteken van het Fort van Breendonk Si! i Kcsiö vav boos: aaxüggex. 45 JAAR GELEDEN WERD 'AUFFANGSLAGER' BREENDONK BEVRIJD 32 11 8.1989 - De Voorpost n de politieke strijd tegen, en in het bewustwordingsproces over het fascisme, blijft het van essentieel belang de herinneringen en 'ware' gebeurtenissen, weer te geven en regelmatig aandacht te schenken aan de tallozen die tydens de nazi-repressie, ook in ons land, geleden hebben en vermoord werden. Het gewezen 'Auffangslager Breendonk' viel in geallieerde handen op 2 september 1944. Dit jaar is dit 45 jaar geleden. Een reden te meer om in dit artikel aandacht te besteden aan dit oord van lijden en dood. Geschiedenis Het Fort van Breendonk, gebouwd van 1906 tot 1914, behoorde tot de bui tenste verdedigingslinie van Antwerpen. Van sep tember 1940 tot augustus 1944 werd het door de nazi's gebruikt als door gangskamp, zowel voor gevangenen uit de streek die korte straffen kregen (gijzelaars, betogers, smokkelaars) als voor ge vangenen die bestemd wa ren voor de kampen in het oosten (Duitsland, Oosten rijk, Polen, Tsjechoslova- kije). Dit waren voorname lijk Joden, kommunisten, weerstanders en personen die door persoonlijke vijan den aan de nazi's verklikt werden. Het kamp werd gedingeerd door een aantal Duitse en Belgische SS-ers. De be waking werd toevertrouwd aan een afdeling van de Wehrmacht. Het kamp stond zowel van binnen als van buiten dag en nacht onder kontrole Het juiste aantal doden is niet ge kend. Gedeeltelijke lijsten vermelden: 32 gehange nen, 98 omgekomenen in gevolge mishandelingen, 240 gefussilleerden, 1472 gevangen die, na deporta tie uit Breendonk, in andere kampen omkwamen. Na de bevrijding werden er incivieken in opgesloten. Zij zijn verantwoordelijk voor het verdwijnen van zekere opschriften op de muren die herinneren aan de voor gaande periode In 1947 werd het Nationaal Gedenkteken van het Fort van Breendonk opgericht, als blijvende herinnering aan de gruweldaden van de nazi's. Dankzij de getuigenissen van ex-gevangenen en aanwijzigingen van enkele kampbeulen, werd het kamp volledig hersteld in de staat zoals het zich on der de nazi-repressie bevond. Auffangslager Breendonk Op 29 augustus kreeg de gemeente Breen donk van de Kommandan- tur van Mechelen bevel om het fort uit te rusten voor 200 personen. Op 20 sep tember bracht Sturmbahn- führer (Majoor) SS Schmitt de eerste vijftien gevange nen naar Breendonk. Ze werden door de adminis tratie opgenomen. Ze moesten hun zakken ledi gen, hun burgerkledij afge ven, hun haar laten afsnij den. Zij ontvingen oude uniformen van het Belgisch leger als kledij. Op de lin kerzijde van de borst werd een lint genaaid, wit voor de 'Ariërs', geel voor de Joden, met in het midden een rood vierkant voor de politieke gevangenen. Daar kwam ook hun nummer. Dit zou gedurende de gan se periode van opsluiting hun naam zijn. Als schoei sel ontvingen zij een paar klompen. Enige tijd later arriveerde Understurmführer (Luite nant) SS Praus, die in Sachsenhausen-Oranien- bourg kampwachter ge weest was. Ondanks de barre levensomstandighe den was het regime minder streng dan in latere perio den van het bestaan van het kamp. Er werd om zes uur opge staan en acht uur per dag gewerkt. De morgen- en avondmalen bestonden uit brood met smout en, als drank, een aftreksel van gebrande eikels, 's Mid- *1940 ^a9s kree9 ieder twee bor den soep. Er was geen ziekenzaal, ziek was 'ver boten'. Het was ook niet toegelaten te roken, ge sprekken te voeren, te spe len en te lezen. Bij uitzon dering (meestal bij een ter dood veroordeling) moch ten er brieven geschreven worden Deze moesten in het Duits opgesteld zijn, om het censureren te ver gemakkelijken. In het ge heim werden dagbladen en tijdschriften binnenge smokkeld, clandestien mondeling nieuws doorge geven (tijdens het ochtend- turnen). Er werden teerlin gen, kaart- en schaakspe len gemaakt. vertrekken van de gevangenen (arch) De straffenlijst zag er zo uit: genomen werd, was een p on JU ST IT) A KRIiGSHOf V..,,**» !<M9 1» ki.u TT Pkilipp-JohaHo-Adolf. trximm- VEROOK0EH.D tol DE DOODSTRAF Na de oorlog werd kampkommandant Schmitt ter dood veroordeeld (arch) Aan de wachtposten moest toelating gevraagd worden om te mogen pas seren en ook om een na tuurlijke behoefte te doen. Dit laatste werd al eens geweigerd, wat dan ook gepaard ging met het toe dienen van slagen. Op 17 februari 1941 stierf de eerste gevangene van uitputting. De eerste ge vangene die werkelijk ver moord werd heette Luft. Hij werd tijdens het werk neer geschoten door een Wehr- macht-bewaker. De hon ger bleef toenemen. De ge vangenen trachtten gras te eten, hetgeen 'verboten' was. Het Rode Kruis zond pakken met voedsel. De inhoud van deze pakken werd door de SS voor de zwijnen geworpen. In september 1941 ver schenen de eerste Belgi sche SS-mannen. Hun komst zou het regime van ongemeen hard naar on menselijk brengen. Wijss en De Bodt gingen wed denschappen aan wie er de meest buitenissige fol teringen kon bedenken. De sfeer in Breendonk was ongewoon deprimerend Buiten de kamers van het fort was er de genadeloze dwangarbeid, aangewak kerd door zwepen, knup pels en honden, binnen was er altijd het gevoel van beklemming in de sombere gangen en de kille, vochti ge lokalen, waar geen dag licht doordrong. voedsel ontberen neergehurkte houding met het houweel in de hand hinlegen - Aufstehen', om de gevangene extra uit te putten, werd deze straf oefening vaak uitgevoerd na een werkdag van tien uren of op zondagmorgen op de kasseien die tijdens de tweede wereldoorlog in de tunnel lagen. Zij waren onregelmatig geplaatst en voorzien van scherpe kan ten. Na de tweede wereld oorlog werd deze gang ge- herprof ileerd. De kasseien werden vervat in het monu ment dat voor het voorma lige doorzendingskamp staat. Werken met een zak bakstenen op de rug. Als men bedankt dat vele ge vangenen na enkele maan den verblijf in het kamp nog slechts 45 kg wogen, kan men zich een idee vormen hoe moeilijk het was deze strafoefening uit te houden. Belgische slager Femand Draumenier. die, toen hij in Breendonk verbleef, zijn kameraden verraden en op onmenselijke wijze behan deld had. Hij werd ter dood veroordeeld door de krijgs raad van Charleroi. Op 20 november 1945 werd Sturmbannführer (Majoor) SS Schmitt te Rot terdam herkend door een oud-gevangene van Breendonk. Diezelfde dag werd Walter Obler, een in Berlijn geboren Jood, die de voornaamste Zugführer en werkopzichter was ge weest, ontdekt te Wenen. Tijdens het voorjaar 1946 werden de Belgische SS- ers, de Belgische burgerar beiders en oud-gevange nen, die zich tegenover hun kameraden misdragen hadden voor de krijgsraad gedaagd, die zetelde in de zaal van de gemeenteraad van Mechelen. De SS-ers Wijss, De Saffel, Lampaert, Brusselaers, Hermans, Wie omviel kreeg nog een Vermeulen, de stalknecht vracht slagen en stampen Amelinckx, de smid Car- op de koop toe. arrest in de cel streng arrest (geen voedsel en voor de muur staan) cachot voor onbepaal de duur 10 of meer slagen 'Auf dem Arsch' moeten incas seren, toegediend met de karwats. In dit kamp, dat verschrik king in het land moest zaai en, was de folterkamer zelf een oord van verschrik- leer, de tuinman Van Praet, de oud-gevangenen Obler en Lewin (Poolse Jood) werden ter dood veroor deeld. (De Belgische SS-er De Bodt, die pas in 1950 gearresteerd kon worden, werd bij verstek ter dood veroordeeld. Schmitt en de Duitse SS- ers konden toen nog niet veroordeeld worden bij ge brek aan een Belgische wet betreffende oorlogs misdadigers d.w.z. onder- king. Van 1942 tot 1944 danen van de vijand, die in werden gevangenen daar, oorlogstijd misdaden zowel overdag als nachts op de meest bar baarse wijze gefolterd (vin gerklemmen, hoofdklem men met loden bolletjes, elektrische naalden, rood gloeiende staven, houten wiggen, optrekken met de katrol, de handen op de rug geboeid, enz.) Eind 1942 vermeldde de Duitse militaire arts 101 ge vallen van hongeroedeem op nog geen 500 gevan genen. Op 31 augustus 1944 doodstraffen uitgesproken. Na enige tijd komen we in de strafcellen waar de ge strafte gevangenen of zij die tijdens het onderzoek in afzondering werden ge houden, opgesloten wer den. Zij moesten de ganse dag rechtstaan. Er was trouwens niets om op te zitten. De plank die hen als bed diende moest 's mor gens omhoog geklapt wor den. 's Morgens werden zij met een blauwlinnen zak over het hoofd, naar buiten gebracht voor het 'An tre- ten' d.w.z. naar het toilet gaan en daarna het was sen aan de zinken bakken in de gang. Daarna gingen ze terug de cel in tot de volgende morgen. Werken deden ze niet en het was hen verboden met elkaar te spreken De door hen aan gebrachte 'graffiti' geven goed hun gemoedsstem ming weer. De overige gevangenen leefden met 48 personen in één kamer. Hier aten en sliepen ze. Er waren 48 kommen, doch slechts 24 lepels. Voor en na het werk buiten werden ze opgeslo ten. Ze kregen twee em mers die hen als toilet moesten dienen. Met het zelfde materiaal moesten ze de kamers reinigen en (wat zelden gebeurde) ko len halen. Overdag was het hen verboden op de bed den te liggen. De matras sen moesten volgens een bepaalde wijze opgemaakt worden. Deze 'Bettenbau' was vooral voor de nieuwe lingen een ware marteling. Zij werden met zelden ge trakteerd op een goed pak slaag als zij er niet in slaag den hun bed op de vereiste manier op te maken. In de folterkamer, een vroegere kruitkamer, wer den de gevangenen met de handen op de rug gebon den, aan een takel opge trokken en naakt gefolterd met Middeleeuwse werk tuigen. We komen in een ruimte waar allerlei werktuigen tentoongesteld staan, zoals spaden, kruiwagens, draagbakken en wagentjes met versleten wielen die over afgedankte rails moesten gesleept worden. Met deze primitieve werk tuigen moesten de gevan genen de circa 300.000 kubieke meters grond waar het fort mee bedekt was afgraven. De grond werd gebruikt om langs de bui tenzijde van de gracht die het fort omringt, een hoge berm te vormen, die het gebouw aan het gezicht van de buitenstaanders moest onttrekken. In het voormalige bureau van het kamp was tijdens de be zetting een drukkerij nfivfistinrl Dfi nevannenpn pleegd hadden tegen geallieerde onderdanen In 1950 werd Sturmbahn- führer Schmitt door het Mi litair gerechtshof van Ant werpen ter dood veroor deeld. Hij is de enige aan oorlogsmisdaden schuldig bevonden Duitser die in ons land werd terechtge steld. Bezoek aan het Nationaal Gedenkteken Het bezoek aan het Natio naal Gedenkteken van het Fort van Breendonk ver- Op de binnenkoer zagen dit betraliede vensters uit. Het weinige licht dat de gevangenen in hun kamers kregen (arch) werden per autobus naar Vught in Nederland ver voerd en vandaar verdeeld over koncentratiekampen in Duitsland. De processen tegen de oorlogsmisdadigers Onmiddellijk na de bevrij ding stelden enkele overle venden van Breendonk, die zich in België bevonden, alles in het werk om de gebeurtenissen van het kamp aan het licht te brengen. De eerste, die gevangen Aan deze galg vonden heel wat gevangenene de dood. Men kon drie gevangenen op hetzelfde moment ophangen (arch) vervaardigden hier de do- kumenten van de veilig heidspolitie (SIPO). In de zaal 'Ochs' bekijken we het werk van de kun stenaars die in het kamp verbleven. Ondanks het gebrek aan papier en an der materiaal brachten zij met hun artistieke aktivitei- ten de nood, het lijden en de strijd van hun makkers in beeld. In de verschillende zalen van het museum krijgen we een overzicht van de evolu tie van het fort: de geschie denis van het nazisme en de koncentratiekampen wordt geschetst. Er liggen ook een aantal foltertuigen. Eén der zalen is gewijd aan de processen van de vroe gere heersers van het kamp. Op de eerste verdieping van het museum hangt een lijst met de gekleurde drie hoeken, die de gevange nen moesten dragen als aanduiding van de 'kate- gorie' waartoe ze behoor den: een rode driehoek voor de politieke gevange nen, een groene voor de misdadigers van gemeen recht enz. Achter de roze driehoek staat enkel ver meld: artikel 175, wat de bezoeker natuurlijk niets zegt. In feite gaat het om homosexuelen Een woordje uitleg: Artikel 175 werd in het Duitse wetboek van straf recht ingevoerd bij de stichting van het Tweede Rijk in 1871. Deze para graaf voorzag een gevan genisstraf van één dag tot vijf jaar voor homosexuele handelingen. De nazi's breidden para graaf 175 in 1935 bij de kreet uit. Ingevolge para graaf 175a werden negen handelingen strafbaar waaronder een kus, een omhelzing en zelfs homo sexuele fantasieën Het is onmogelijk te schat ten hoeveel onschuldigen door deze veroordeling naar de koncentratiekam- Den aesleurd werden. Paragraaf 175 bleef in de Duitse Bondsrepubliek van kracht tot in juni 1968. Bij de stichting van de Duitse Demokratische Republiek werd ze onmiddellijk afge schaft. We komen bij de te rechtstellingsplaats. Hier staan enkele galgen en fu- silladepalen. We beëindi gen onze rondgang in de 'relikwieënzaal'. Hier staan grote urnen opgesteld met de asse van vermoorde c vangenen uit de bekendste nazi-koncentratie- en ver nietigingskampen. Ik zou hier nog iets aan willen toevoegen. Waarom Breendonk bezoeken? Niet alleen omdat het dit jaar 45 jaar geleden bevrijd werd, maar omdat het ons kan motiveren in de strijd tegen het fascisme. Het toont ons namelijk op duidelijke wijze wat het fascisme is en waar het toe in staat is. Nuttig om weten: Het Nationaal Gedenkte ken van het Fort van Breendonk is gelegen aan het kruispunt van de grote banen Brussel-Antwerpen en Mechelen-Dendermon- de. De openingsuren: van 1 april tot 31 september van 9 tot 17 uur, van 1 oktober tot 31 maart van 10 tot 16 uur. De inkomprijs: per persoon 75 fr, groepen vanaf 20 personen 50 fr. We vinden nog meer doku- mentatie in volgende uit gaven. De oorlogsmisdaden bedreven onder de bezet ting van België 1940-1945. Het folterkamp Breendonk. Uitgegeven door het minis- tene van justitie in 1949. 'Het boek der kampen' van Ludo van Eek. De brochures te koop aangeboden aan de in gang van het Gedenkteken van het Fort van Breen donk. werd het kamp volledig loopt grotendeels identiek ontruimd. De gevangenen aan de weg die de nieuw Een gezicht op de barakken, niet meer dan houten wanden tegen de regen beschermd door een dunne laag roofing (arch) aangekomen gevangenen volgden bij hun opname in het kamp. We betreden de voormalige hel langs de houten brug. Rechts van de ingangspoort hangt een herdenkingsplaat die herin nert aan de nazi-repressie. We betreden de donkere, vochtige tunnel. Door een venster in de tweede deur rechts zien we het kantine lokaal van de SS. Hier wer den onder het motto: Mein Ehre heistt Treue' de on middellijk uit te voeren Op deze plaats werden de ter dood veroordeelden geëxekuteerd. De kogelinslagen in de zandberm tonen aan dat er heel wat exekuties plaats vonden (arch)

De Voorpost | 1989 | | pagina 32