Baardegemnaar Frans De Gols een halve eeuw priester Herdersemse toneelbond De Vriendenkring 'Koninklijk' Misbruiken van Met de eeuwwisseling in zicht op Sint-Jobfeesten chirurgen Suksesvolle prondelmarkt VS" 4 - 11.8 1989 - De Voorpost ""VHS* emgjw a «unut LUXE APPARTEMENTEN Aalst. Theo Van Gijseghem een van de steunpilaren van de Sint-Jobfeesten (a) Aalst. Een beeld van de belotwedstrijd tijdens de Sint-Jobfeesten (A) voorzitter Bruno Macha- ris, public-relations officer Marie-Rose De Wael, penningmeester Adrienne Peirlinck en bestuursleden Linda De Coninck, Mar leen De Coster, Philemon De Wolf, Ann Heyvaert, Carolien Mannaert, Wil- fried Moens, Wilfried Put- teman, Paulette Tombeur, Luc Van Damme en last but not least Philemon Van den Bossche. 'Koninklijk' Voorzitter Hugo Cooman, ambtenaar en sekretaris Eliane De Troch, direktie- sekretaresse, deden de no dige stappen om de Vrien denkring te bezorgen wat hij verdient: de titel ko ninklijk. Een aanvraag vergezeld met de nodige stukken ter staving en de gewijzigde statuten ('zangkoor' werd weggelaten en de verkie zingen van het bestuur zouden korter op elkaar volgen). Na stappen bij de arronidssementskommis- saris te Oudenaarde mocht een afvaardiging van De Vriendenkring op de na tionale feestdag 21 juli te GENT UIT DE HAN DEN VAN PROVINCIE- gouverneur Herman Bal- thasas het brevet 'Konink lijk' ontvangen bij een plechtig tuinfeest. Viering Momenteel werkt het be stuur aan de plannen voor een grandiose viering met dubbel aspekt: enerzijds het 110-jarig bestaan, an derzijds de titel 'konink lijk'. Op vrijdag 27 april 1990 is er 's namiddags een kin dertoneel door een gastge zelschap en op zaterdag 28 wordt kabaret gespeeld. Zondag 29 wordt dan de bekroning van het feest met een plechtige eucha ristieviering opgeluisterd door de Kon. Harmonie Concordia et Decilitas en het Kon. Parochiaal Zang koor. Gevolgd door een receptie en een banket in de parochiezaal. LH Vervolg van blz. 1 Met de «Club Belgo - Con- golais» trachtte pater De Gols de tegenstellingen al leszins af te zwakken. Hij werd trouwens bijgestaan door zwarte priesters, o.m. door Abbé Nicolas die hem inwijdde in de partikulariteiten van het Lingala en de plaatselijke taal Lonkunda, een uiterst moeilijke taal. Toen in 1960 de blanken Kongo verlieten werd Pa ter De Gols uitdrukkelijk verzocht te blijven want hij werd er aangezien als «een vader, een helper, een beschermer». Politieke tenoren Onze Pater had er te ma ken met kleurlingen die later een belangrijke rol in de politiek van Zaïre zou den spelen. Toen Mobutu uit de Bo- ven-Kongo, de streek Van de Ubangi, in Coq geraak te kwam hij hulp vragen aan Pater De Gols. Die kon voor hem dan toch een optrekje vinden dat nauwelijks de naam «wo ning» verdiende. Mobutu volgde in de plaatselijke «Groupe Scolaire» het zes de leerjaar lager onderwijs en één jaar middelbaar on derwijs. Toen hij zestien was huwde hij en later werd hij vader. Hij kon dan ook in de missie niet blijven en vroeg ander maal raad aan Pater De Gols. Die raadde hem aan «soldaat» te worden. In militaire kampen waren echtgenoten en kinderen inderdaad voor huisve sting welkom. Eens soldaat volgde de jonge Mobutu militaire opleidingskampen en werd adjudant. Als journalist kwam hij later naar Brus sel en klom dan geleidelijk op in de hiërarchie. Ook Bombon de latere mi nister van Buitenlandse Zaken onder Lumumba was present te Coq. Het was trouwens in de kerk van Pater De Gols dat het huwelijk van Bomboko werd ingezegend. En toen na het onafhanke lijk worden van Zaïre een konklaaf plaats had te Coq om de toekomstprojekten te bespreken met politieke prominenten zakte Kassa- vubu naast onze Pater. Terug naar België Wegens ziekte en totaal uitgeput na ruim 23 jaar missiewerk keerde Pater De Gols in 1969 terug naar België waar hij opgeno men werd in het Instituut voor Tropische Genees kunde te Antwerpen. Her steld na twee heelkundige ingrepen maakte hij zich in het thuisland nog ver dienstelijk in diverse pos ten. Achtereenvolgens vanaf 1 oktober 1969 over ste van het noviciaat te Beernem, aalmoezenier aan het Burgerlijk Hospi taal te Dinant, dekanaal verantwoordelijke aange steld door Kardinaal Sue- nens voor zieken en be jaarden in de Dekenij Puurs en tenslotte aalmoe zenier van de Sint-Helena- kliniek te Sint-Gillis- Waas. Sinds september '88 geniet hij nu van een welverdien de rust in het Missiehuis van de Missionarissen van het H. Hart te Walfergem- Asse en leeft sterker mede met het reilen en zeilen van zijn geboortedorp Baardegem. LH Voor de tiende keer werd naar aanleiding van de Sint-Jobfeesten een prondel- en antiekmarkt georganizeerd en die werd een sukses zonder voorgaande. Trouwens de hele Sint-Jobfeesten kenden heel wat sukses bij het publiek. De kaartwedstrijd kreeg een massa aan deelnemers, de prondelmarkt zag zwart van het volk en bood weer heel wat aan antieke voorwerpen. Er waren zelfs miniatuurtreintjes te zien en wie gek was op oude fototoestellen was er beslist op zijn plaats. Er werd ook een demonstratie kantklossen gegeven en daarvoor zorgde natuurlijk de Aalsterse kantklosclub Rosemarijntje. En ook die demonstraties werden druk bijgewoond. dn De Aalsterse volksvertegenwoordiger Jan Caudron klaagt misbruiken aan die artsen-specialisten, vaak chirurgen zich veroorloven. Vaak in onmenselijke omstandigheden. Hij had het o.m. over een man met een vervangingsinkomen van zowat 14.000 fr per maand. Alvorens de chirurg aan de noodzakelij ke overbrugging wilde beginnen moest de man in kwestie 100.000 fr neertellen die hij echter niet had. Alleen via het aangaan van een lening kon de man geholpen worden. Caudron noemt dit uiteraard een sterk staaltje doch bij nader onderzoek moest hij vaststellen dat heel wat gelijkaardige gevallen zich voordoen. Meestal zwijgen de personen in kwestie uit angst want ze kunnen die arts nog nodig hebben. Deze keer werd echter door belanghebbende klacht inge diend. Klacht bij de Orde der geneesheren waarvan Caudron de hoop uitspreekt dat de Orde er zich zal over uitspreken wat echter niet zo vanzelfsprekend zou lijken te zijn. Maar klacht ook bij de direktie van het betrokken ziekenhuis dat wellicht oogluikend dergelijke mis bruiken toelaat. Uiteraard wil Caudron niet alle artsen en ziekenhuizen over de zelfde kam scheren. Gelukkig maar. LH Samen met 22 andere verenigingen verwierf de Herder semse Toneelvereniging 'De Vriendenkring' de titel 'koninklijk'. Voorzitter Hugo Cooman en sekretaris Eliane De Troch deden aan het Koninklijk Hof de aanvraag geargumen teerd met bewijzen van hun anciënniteit o.m. een affiche van nog vóór de eeuwwisseling. Naast hun ouderdom die al een teken van doordrijvendheid en kontinuïteit is heeft De Vriendenkring ook tal van troeven op kwalita tief vlak. Dat de vereniging, ook in een tijd dat mensen 's avonds moeilijker buiten komen want gekluisterd vóór de beeldbuis er in slaagt tweemaal 's jaars telkens drie opvoeringen van een produktie te bren gen en dan ook twee maal zowat 1000 belangstellen den te krijgen is een dui delijk bewijs van de kwali teit en de impakt die De Vriendenkring op de Her dersemse gemeenschap en wijd daarbuiten uitoefent. Dat 'De Vriendenkring' een titel is die letterlijk moet worden begrepen is alleszins duidelijk. Het be treft een homogene ploeg waarbij een dinamisch be stuur tal van initiatieven neemt en die, in samen spraak met de leden en in nauwe samenwerking ook weet waar te maken. 110 jaar jong De Herdersemse Caemere van Rhetorycke bracht reeds in 1804 opvoeringen. De 'Konst-Groyende Iver- lingen der Gemeynte van Herdersem' speelde im mers ten Hove van Franciscus Buyl 'nevens de baan van Haelst naar Den- dermonde'. 'De onver breekbaar liefde an Theo- doricus en Aurelia, doch ter van Rudolphus, Ko ning van Frankrijk'. Een treurspel in 4 bedrijven 'doorslingert met zedig minkozeryen, lushoven, bosschasiën en musicaele gezangen en balleteen'. Omwille van moeilijke tijdsomstandigheden liep het toneelleven op het plan daarna echter sterk terug. 1880 In 1880, bijna 110 jaar ge leden, ontstond echter 'De Vriendenkring'. Een op richting die tijdens de toen heersende schoolstrijd ka derde in de bedoeling geld samen te brengen ten bate Aalst. Prondelmarkt in Sint-Job. Schilderijen in overvloed (a). Al vele maanden wordt er in Aalst verwoed gewerkt aan het herstellen van straten en pleinen. Ook verschillende huizen ondergingen ingrijpende of kleinere veranderingen en sommige gebouwen werden zelfs gesloopt en in de plaats kwamen er nieuwe, modern uitziende panden. 'Binnenkort sloping van cafés - hier komen exclusieve en stijlvolle luxe appartementen', staat er in grote letters te lezen op het gebouw aan de hoek van het Keizerlijk Plein en de Korte Nieuwstraat. Wanneer het gebouw gesloopt is dan krijgt Aalst een totaal nieuw uitzicht en de Korte Nieuwstraat, de uitgangsbuurt van de stad, wordt er allicht ook een tikkeltje anders mee. (da) van de getormenteerde Herdersemse katholieke scholen tijdens de school strijd. De meest geslaagde opvoeringen destijds wa ren die van 'De martelaren der katakomben'. Aan vankelijk was de Vrien denkring naast toneelbond ook zangvereniging. Later zou dat laatste er van weg vallen en zelf de kern vor men van wat later het suk- sesrijk Parochiaal Zang- korps zou worden. De Vriendenkring bracht voor de herstellingswerk en aan de kapel van O.L.V. ten Beeldeken in 1852 opvoeringen van 'Ro brecht van Eine'. Aanvan kelijk werd gespeeld op de binnenkoer van het kloos ter doch toen in 1924 de 'patronage' er kwam vond men daar betere huisves ting. Op dat moment be stond het bestuur uit Theophiel Scheurlinckx, Leon en tweemaal Hector Muylaert, Henri Muy- laert, Frans Van Nuffel, Philemon De Cock, Frans De Meersman en Vital Dooms. Hoogtepunten van de wer king waren alleszins 'Von deling en martelaar' (1922), 'De held der eu charistie' (1924), 'De filo soof van Haagem' (1930), 'Walter Ter oorde' (1932), 'En waar de ster bleef stil- Aalst. Voor de berekening van de uitslag van de belotwedstrijd werd de computer ingeschakeld (a) le staan' (1936), 'De wa pens neer' (1939) en 'Mijn dochter kiest een man' (1956). Op 10 december 1961 kreeg de vereniging zelfs een nieuwe vlag doch dat kon niet verhelpen dat het dinamisme van weleer zoek was en begin der ze ventiger jaren niet meer werd gespeeld. 1984 - Heropstanding Toen na een periode van inaktiviteit ook de 'Denderzonen' hadden ge geven wilden een aantal jongeren met een nieuwe toneelgroep starten. Le den van de ter ziele gegane kring, de akteurs Hugo Cooman en Christiaan De Bruecker en dekorbouwer Philemon Van den Bos sche gaven echter de wijze raad de draad weer op te pakken en de traditie van 'De Vriendenkring' nieu we luister bij te zetten wat dan ook gebeurde. In 1984 en 85 werd ieder jaar suk- sesvol gespeeld en vanaf 1986 werd geopteerd voor twee produkties per jaar. Een greep uit het uitge- rbreid repertoire geeft ons 'Rust h la Russe', 'Een telegram voor U' (een kreatie van een werk van Melderenaar Arnold Van de Perre), 'Gebroken Len te', 'De verloofde van mijn vrouw', 'Misdaad aan het meer', '302.0'. In de herfst volgt nu 'Zachtjes met de deuren'. De Vriendenkring heeft steeds het midden weten te houden tussen komische stukken en ernstige in de wetenschap dat er voor beide takken liefhebbers zijn. Als regisseurs funge ren Hubert Van Geet en huisregisseur Mare De Cock. Tot op heden heeft men het altijd gehouden bij gesproken toneel. Het bestuur Aalst. De Korte Nieuwstraat waar tal van herbergen allicht onder de slopershamer zullen vallen (a) Aalst. Prondelmarkt in Sint-Job. Jong en oud was van de partij (a). Het huidige bestuur be staat uit voorzitter Hugo Cooman, de drijvende kracht, sekretaris Eliane De Troch die zowel admi nistratief als op de scène out-standing is, onder- Aalst. Eens de trots van het aktieve Aalsterse kultureel leven (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 4