Weldra hoorzitting over de stortplaats te Burst Beloftevolle Molenfeesten le Oordegem Wijkkomitee Honegem Erpe start met resem aktiviteiten Eeuwelinge in Bambrugge /MOUENFEESTEN OORDEGEM De Voorpost - 11.8.1989 - 5 Op vrijdag 11 augustus wordt u, zoals traditio neel, op het Hof te Lande- gem uitgenodigd voor het bal met Vlaanderens ve dette nr. 1 Will Tura, die er naast zijn recente hits de oude meezingers ten beste geeft. Zaterdag 12 augustus staat dan in het teken van de jeugd. De Molenvrienden hebben er voor gezorgd ook dit jaar de jonge ren en waarom niet ook de gewezen tieners, zich kun nen terugvinden in een thema. Deze keer werd gekozen voor BACK TO THE SIXTIES, waarbij Van De Ven's Light and Music Show u terugvoert naar de tijd van de rock and roll, Elvis, The Beat les, en vele anderen. Apotheose van deze avond wordt wellicht de grote ROCK AND ROLL-wedstrijd waaraan een minitrip naar Parijs wordt verbonden voor het winnend paar. Op zondag 13 augustus wordt dan een namiddag in open lucht aangeboden, waarbij de verrassingen langs alle kanten opduiken en zelfs uit de lucht komen vallen. Het begint al bij de in gang, waar uw ingangsti cket van amper 20 franks- kes u meteen laat deelne men aan een tombola waarvan de eerste prijs een G-kasbon van 20.000 frank is. Daarnaast kan u doorlopend genieten van een ganse reeks attracties, waarbij de oude ambach ten de voornaamste blik vanger vormen. De Mo lenvrienden hebben er hierbij voor gezorgd dat dit jaar een en ander te zien zal zijn, wat vroeger nog niet op de oude am bachten was. De molen zelf blijft zeker een attractiepunt, en het bezoeken waard. Wie het allemaal eens vanuit de lucht wil zien kan terecht bij de heliodopen waar de Ecureuil Heli een prachtig panoramisch uitzicht waarborgt. Het oog en het muzikale hart worden ver gast op optredens van de dansgroep Vredon uit Aalst en de Koninklijke Harmonie Ste.-Cecilia uit Oordegem. Sensatie wordt gewaar borgd met de paradrop, waarbij de gewaagde duo- sprong, waarbij iemand voor de eerste keer in zijn leven, vastgebonden aan een ervaren parachutist, de grote sprong maakt. Later op de dag zullen de voorbereidingen voor het oplaten van een warme luchtballon, en het opstij gen ervan zelf beslist ook een publiekstrekker vormen. Maar ook de kinderen worden speciaal verwend. Het van de televisie over bekende spel van de wer velwind, en de verlokkelij ke zeephelling zullen gega randeerd de hartjes van de kleinen veroveren. Kortom, het wordt met de achtste Molenfeesten te Oordegem opnieuw een driedaags festijn, waar, als het weer ook nog effentjes meewil, opnieuw op de koppen zal kunnen gelo pen worden. Het succes van de voor gaande jaren heeft er toe bijgedragen dat de Oorde- gemse Molenfeesten een begrip zijn geworden tot ver buiten de gemeente. Dit alles is het werk van een groep vrienden, de Molenvrienden die graag hun vrije tijd opofferen voor dit grandioze feest. De Molenvrienden be staan uit Robert De Mul der (promotor), Willy Van Kerckhove (penningmees ter), Paul De Winne (ca sting), Frans Van De Keer en Albert De Geyter (technische staf), Roland Uyttendaele (sponsoring), Tom Bogaert (technisch assistent), Gino Van Dor- pe (electriciteit), Jozef De Brouwer (ambachten) en Hilde Vercauteren (publi- citeit), Rudy De Moor woordelijke), Jean-Marie (electriciteit), Jose Piro De Moor (terreinbewa- (kaartenverkoop), Jan king), Jan De Brouwer, Govaert (kaartenver- Georgette Van Den Steen koop), André De Deur- en Robert Van Der Stuyft. waarder (terreinverant- Lede. Ghislain Henderickx zet uiteen wat er precies allemaal moet gebeuren (a) Het onlangs opgerichte wijkkomitee van de Hon- gegem te Erpe wil de va kantiemaanden benutten om met enkele aktiviteiten zich kenbaar te maken. Op 26 augustus wordt Rosine Hendrickx uit de Kwalestraat 62 te Bambrugge honderd jaar. Een speciaal feestkomité werd opgericht om rond deze verjaardag een heel programma uit te bouwen en zo werd besloten dat op zondag 27 augustus de viering zou plaatsvinden in aanwezigheid van het hele dorp. De eeuwelinge wordt om 14.30 uur aan haar woning in de Kwalestraat 62 te Bambrugge afgehaald en in stoet naar de kerk gebracht waar om 15.30 u. een plechtige dankmis wordt opgedragen. Om 16.30 uur is er de officiële huldiging. Op die huldiging worden toespraken verwacht van de gemeentelijke overheid en namens het feestkomité. Nadien is er een avondfeest waaraan de muziekmaat schappijen van Burst en Mere deelnemen, en waarop de toneelspelers van 'Hoger Streven' enkele gesmaakte sketches zullen opvoeren. Op het programma staan nog tal van andere aktiviteiten. Na een belotting was er vorig weekend al een handboogschieting op de liggende wip en een loop wedstrijd voor de jeugd. Deze werden ingedeeld per leeftijdsgroep en elke deelnemer was zeker van een prijs met daarbij een herinneringsmedaille. Naar gelang het geboorte jaar moesten zij een be paalde afstand afhaspelen wat wel met zich bracht dat er nooit overdreven veel deelnemers in één wedstrijd bijeen waren. Toch een goed initiatief om de jongeren warm te maken voor een gezonde sport, want atletiek blijft nog altijd de zuivere vrije- tijdsbeoefening. Op vrijdag 11 augustus, ter gelegenheid van de kermis, organiseert men de eerste grote avond- markt waarop slechts twee marktkramers per aard van koopwaar toegelaten worden. Maandag 14 oogst staat in het teken van de ontspanning voor de leden van de derde leef tijd. De animatie vangt aan om 15 u. in De Rode Lantaarn en op halfoogst zelf is er de gerrebolling zowel voor vrouwen als voor mannen waarbij voor iedere deelnemer een prijs voorzien is. Op diezelfde dag, maar dan om 21 u. is er het New Beat Dam kampioenschap voor der tig plussers en op 26 au gustus kan men opnieuw terecht in de Rode Lan taarn voor een handboog schieting. Van 6 tot en met 15 augus tus is er doorlopend een ballonwedstrijd en voor 25 fr. kan men een van de prachtige prijzen wegka pen waarmee deze wed strijd begiftigd is. JV Waar vroeger byna iedere wyk ergens een verlaten hoek ingepalmd had en die tot lokale vuilnisbelt omgevormd had bleef het meestal bij het storten van het weinige huis vuil dat toendertjjd tot het overtollige bezit van een inwo ner behoorde. Het was geen fraaie bedoening en metter tijd -vooral met de opkomst van de wegwerpverpakking en andere van dergelijke voorwerpen heeft de overheid perken gesteld aan dergelijke privestorten. Men keek uit naar stortplaatsen maar niet iedereen is gelukkig met zo een oplossing, vooral als men in de nabijheid van een stortuitbating woont. Kleiputten blijken het best geschikt te zijn om een vuilnisbelt aan te leggen en de afgedankte steenbakke rij van de firma Dackaert leende zich tot dit doel. Na Vlierzele was Burst bijge volg de uitgelezen plaats om alle rotzooi te dumpen. Als het bij gewoon huisvuil blijft is er weinig reden tot klagen maar als men begint met industriële en andere giftige afvalstoffen dan pas begint het protest. De uit bating te Burst is al enkele jaren geopend en in feite zijn er nooit klachten ge weest maar enkele maan den terug kwam het stort zoals overal elders, in de balangstelling. Men sprak van vergiftigd grondwater en andere storende ele menten die de omwonende bevolking met enige zorg vervulden. De nieuwe op positie kloeg milieuhinder aan tijdens een raadszitting in februari dit jaar maar volgens de nieuwe beleids mensen heeft men alleen maar onrust gezaaid. Vol gens schepen van leefmi lieu, P. Eeckhout, was er een vergunning verleend tot 30 oktober 1992 waar aan niet kan veranderd worden. Hij benadrukte daarentegen dat hij sinds zijn aanstelling in januari 1.1. meermaals het stort van Burst bezocht heeft en re gelmatig een onderhoud heeft met de veranwoorde- lijken van het stort. Vol gens hem worden de ver plichtingen nauwkeurig uitgevoerd en is de "on rust" die men zaaide om trent het drinkwater volle dig uit de lucht gegrepen.". Ook voor het stort te Burst zijn uiteraard voorwaarden opgelegd door de overheid die toepasselijk zijn voor een klasse 2 stortplaats en hier is dus geen sprake van de geinsinueerde aanvoer van radioactieve afval "zelfs al ligt de put in een geschikte zone". (Dit laat ste is toch enigzins zeer twijfelachtig). In ieder ge val staan al de uitgevoerde werken en de aangevoerde afval onder de intensieve kontrole van OVAM die regelmatig ter plaatse komt om monsters te ne men die streng onderzocht worden. Dit gebeurt zowel voor het vuil als het afvalwater en in de nabije toekomst zal men kunnen vaststellen dat men steeds binnen de normen blijft. Schepen Eeckhout geeft toe dat er een paar weken geleden ongemak ken waren bij de omwo nenden die vooral beperkt werd tot reukhinder. Dit had zijn reden vermits dit voortkwam door een ge- vonde mensenromp op het stort waarna het parket vooralsnog verbood om het vuile zootje met aarde te dekken om het onder zoek niet te bemoeilijkhe- den. Dat zijn dingen die overal kunnen gebeuren en dus buiten de wil van de firma. Half juli werd het terrein opneiuw vrij gege ven waarna men onmiddel lijk met de afdekking be gon en na een kontrole was er praktisch geen reukhin der meer vast te stellen. Van steenbakkerij tot vuil nisbelt Sinds 1969 verschillende keren vergunning verleend aan de firma Danckaert voor het ontginnen van een graverij voor baksteenaar- de. Om de ontstane puten "nuttig" te maken werd in tussen, na aanvraag, een vergunning toekgekend en dit voor onbeperkte duur te storten met het inzicht de opvulling van de perce len te verzekeren, mits na tuurlijk enkele voorwaar den te vervullen zoals o.a. dat er alleen niet-toxische industriële afval mag ge stort worden, met uitslui ting van huisvuil; dat de gronden dienen hersteld in hun oorspronkelijke be stemming, aangegeven door de grondtoon van het ge westplan, waarmee men een agrarisch gebied be doelt; dat de aangevoerde niet-toxische afval na iede re stortbeurt of minstens dagelijks met grond moet afgedekt worden; dat het uiteindelijk niveau moet aansluiten met dit van de omgevende terreinen (na tuurlijk maaiveld) waarbij als afwerking een bovenste laag van min. 30 cm teel aarde moet voorzien wor den dat er op zulkedanige wijze gestort wordt dat de in beslag genmen opper vlakte minimaal gehouden wordt. Op 21 april 1981 deed men een aanvraag voor het exploiteren van een stortplaats voor niet- giftige afval maar het Col lege van B. en S. gaf er een ongunstig gevolg aan om reden dat er verschillende bezwaarschriften geformu leerd waren tegen de uit breiding van een stort. De Bestendige Deputatie evenwel had een ander oordeel en was van mening dat van de aangeklaagde milieuhinder praktisch geen sprake zou zijn, gezien de stoffen die men er zou mo gen storten. Daarbij kwam nog dat in dit deel van de graverij in geen geval huis vuil en giftige afval mag ge stort worden. De ontsiering van de buurt beperkte men tot een mini mum door een bepaalde werkingswijze op te leg gen. De aangeklaagde veront reiniging van waterputten kan niet aan de stortplaats liggen vermits de drinkwa terputten te ver van het geëxploiteerde terrein ver wijderd liggen. Dus zag men geen reden om een verdere exploitatie te ver bieden en in 1982 TROF men volgend besluit "De vergunning om op de be staande stortplaats voor niet toxisch industriële af val uit te breiden, mits het naleven van de voorschrif ten waarbij het o.a. verbo den was om huishoudelijke afvalstoffen en daarmee gelijkgestelde afvalstoffen te storten". Nog meer voorwaarden Een nieuwe aanvraag tot het bekomen van een ver gunning tot het exploiteren van een "klasse 2 stort plaats" werd zowel door het gemeentebestuur als door de Bestendige Depu tatie goedgekeurd in 1983, natuurlijk opnieuw met een resem voorwaarden die strikt nageleefd moeten worden. Zo mag men slechts storten op percelen nadat ze ontgonnen zijn alle nodige en verantwoor de maatregelen moeten ge troffen worden om de hoe veelheid percolatiewater mnimaal te houden. Daar toe dient o.a. een degelijke afwaterende omleidings gracht gegraven te worden om te beletten dat het af stromende water van de omliggende in het stort kunnen doordringen Alle nodige maatregelen moe ten getroffen worden om het vervuilde percolatiewa ter maximaal te verzame len. Hiertoe dient binnen het terrein een ringsloot van minstens één meter diep gegraven en moet een bufferbekken aangebracht worden om aldus niet per colatiewater langs de twee meter hoge zijkant van het stort op te vangen. Tevens dienen de noodzakelijke voorzieningen getroffen om alle milieuhinder door het gebufferde percola tiewater te vermijden vooraleer de stortaktivitei- ten van de volgende fase worden aangevat moet de axploitant zich ervan ver gewissen dat op iedere plaats van de buitenwand van de groeve en de bodem een laag klei met een dikte van tenminste twee meter aanwzig is op de plaatsen waar de ondoorlatende laag een dikte heeft van minder dan twee meter zal het oppervlak met een laag klei aangevuld worden." Deze vergunning was toe gekend voor de duur van vijf jaar en in 1987 werd het besluit van de Besten dige Deputatie nog aange vuld: "In noodsituaties en mits voorafgaandelijke goedkeuring van de afval stoffenmaatschappij mag huisvuil en grof vuil af komstig van de gemeente lijke ophalingen worden gestort". Deze situatie werd nogmaals verlengd zodat de firma Danckaert uiteindelijk nog een ver gunning heeft die tot in 1992 loopt. Dat een stortplaats, hoe goed de bedoelingen ook zijn en hoezeer de voor waarden ook gerespec teerd worden, toch enige hinder met zich brengt voor de bevolking is onaf wendbaar. Denkelijk meent men het bij de uitbaters goed en tracht men zoveel mogelijk milieuhinder te weren* Hiervoor heeft men een werkplan opgemaakt dat ook bedoeld is om de omwonenden ter wille te zijn. Zo heeft men o.a. een afspanning van twee meter aangebracht om de rand van de put met de Heer baan te scheiden en langs de binnenkant ervan groeit er een aanplanting van po pulieren. Het zicht van de put wordt bovendien ont trokken door een zes meter brede grondverhoging. Voor een optimale on- doorlaatbaarheid maakt men tegenwoordig gebruik van een "betonietwand", waardoor zelfs een ring- drainage onnodig is. De af- sluitlaag wordt gevormd door een bodem die be staat uit een blauwe klei laag die anderhalve meter dik is en waarin dan de be tonietwand verankerd wordt. Op de laagste plaats in de put is een koker voor zien die in verbinding staat met drie draineerbuizen die doorlopen tot aan de bovenste wand. De koker wordt geleidelijk omhoog gebouwd samen met de verhoging van de stortla- gen. Daarbij is de moge lijkheid tot doorspoelen voorzien. De stortruimte heeft een totale oppervlakte van drie hectaren met een volume van 570.000 kubieke me ter. De beschikbare stort ruimte is in verschillende vakken verdeeld en bij nor male aanvoer wordt er on geveer 50.000 kubieke me ter gedumpt wat bij abnor male aanvoer verdubbeld wordt. Bijgevolg kan men te Burst, in normale om standigheden nog voor on geveer tien jaar met afval stoffen terecht. Werking van het stort De aangevoerde afval wordt stelselmatig verdicht met "bomags". Als tussen- afdek spreiden de bomags de aangevoerde verbrande as, grond en onbruikbare klei over de stortvakken waarover de volgende dag nieuw aangevoerde afval gestort wordt. De afval die met vrachtwa gens aankomt wordt op ho pen afgekipt en deze wor den dan door-de bomags uitgespreid in lagen van ongeveer een halve meter dik. Regelmatig worden de gestorte afvalplaatsen af gedekt met de aangevoer de grond en asse. Ook ter plaatse is er voldoende niet bruikbare klei voorradig (ongeveer 15.000 kubieke meter). Deze voorraad klei is afkomstig van de ontgin ning van de put en is on bruikbaar voor het bakken van stenen. De asse die dagelijks aangevoerd wordt beperkt zich tot een vijftal vrachtwagens. In het werkplan is ook een afwateringsplan voor het regenwater voorzien even als een systeem om onge dierte te bestrijden met een erkend en afdoend verdelgingsmiddel. Miljoenen-infrastructuur In maart 1988 werd de be heerraad in zekere zin ge reorganiseerd waarbij ook nieuwe gezichten voor een verruiming van het bedrijf moeten zorgen dat thans NV Stortbeheer Danckaert noemt. Met deze vernieu wing komt er ook meer geld op tafel wat in realiteit zo al een slordige 70 mil joen aan investeringen be tekent. Met dit bedrag moet een nieuwe en veilige Erpe-Mere. Het stort te Burst al dan niet hinderlijk voor de inwoners (jv) infrastructuur uitgebouwd worden waarvoor de wer ken reeds een jaar aan gang zijn. Een van de uit voeringen betreft de ho- gergenoemde betoniet wand (ongeveer 960 me ter) die aan de firma nu al 18 miljoen kostte. Toch heeft men nooit ze kerheid over wat er op een stortplaats gedupt wordt en juist daarom is meer dan een regelmatige kon trole nodig. Een scherp toezicht vanwege het ge meentebestuur en een diep gaand onderzoek van be voegde instanties kunnen veel verhelpen om latere moeilijkheden te voorko men. Hopelijk kan men de milieuhinder zodanig indij ken dat het stort van Burst zijn vrij goede faam kan behouden en nog meer hoopt de omwonende be volking dat er later geen zaken aan het licht komen zoals we al veel gevallen kennen. Men mag nog zo veel beweren dat er niets aan de hand is maar in de praktijk gebeurt het nogal eens anders. JV Lede. De medewerkers weten precies wat ze te doen staat, dag voor dag, uur voor uur. (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 5