Fietsen is hun lang leven De Aalsterse komponist met de witte stok Petanque club Mere neemt deel aan sportief weekend Heipias kermis in Lede Moet er nog zand zijn? Hoekskenskermis in Lede, een schot in de roos Oude Dendermondse Steenweg viert kermis 5 - 11.8.1989 - De Voorpost Jan De Bondt en Clement Schellens hebben eenzelfde passie: de fiets. Fietsen is voor hun beidjes een gezonde ontspanning. Jan en Clement zijn dikke vrienden die elkaar gevonden hebben via de fiets. De ene is de organizator van ontelbaar vele fietstochten, de andere is een gedroomde mechanicien. Met hun beidjes in de groep kan er dus niets meer verkeerd lopen. Jan de specialist - mechani cien Bekijk de fiets van Jan De Bondt maar eens goed. Hij is in prima staat en wat opvalt, op alle mogelijke plaatsen zijn er zakjes aan gebracht. Niet zozeer om dat dat mooi staat, maar gewoon om allerlei spullen in op te bergen die men tijdens een fietstocht kan gebruiken. Allerlei sleu tels, materieel om een lek ke band te herstellen, een remkabel en noem maar op, tangetjes en vijsjes. Jan heeft het allemaal bij en kan in een mum van tijd de kleine reparaties ter plekke uitvoeren. Hij blijft in hoofdzaak in het land van Aalst rondtoeren met zijn fiets. De laatste acht jaar is fietsen zijn ge liefkoosde hobby. Hekel- gem, het Donkmeer en omgeving, Dendermonde en Vlassenbroek en na tuurlijk Aalst en onmid dellijke omgeving, ze ken nen geen geheimen meer voor Jan die er zowat alle wegen en binnenwegen kent als zijn broekzak. Hij heeft voor zich uitgere kend dat hij al meer dan de aardbol rond heeft ge fietst. Om en bij de 50.000 kilometer zegt Jan. Clement Schellekens: de organizator Clement Schellekens is dan weer de organizator. De man die de tochten uitstippelt en ze ook gaat verkennen. Hij wil voor geen verrassingen komen te staan. Hij weet ook steeds te zorgen voor een alternatief en wanneer het plots al te fel moest be ginnen regenen, dan kan Clement nog altijd een kortere weg naar huis aan duiden. Hij organizeert een zevental fietstochten per seizoen en dat seizoen begint in september en eindigt het jaar daarop in augustus. Het hele jaar door dus. Het liefst van al trekt hij er op zondagna middag met de fiets op uit. Clement heeft zo zijn ei gen ideeën. Geen tocht zon der ze eerst zelf verkend te hebben. En zoveel moge lijk de fietspaden gaan op zoeken. Een kwestie van veiligheid. En nog een gul den regel die wordt aange houden tijdens de fiets tochten: de snelheid die men aanhoudt is het ge zinstempo, zeg maar een 15 kilometer per uur. En terwijl men fietst, moet men vooral aandacht heb ben voor de schoonheid van de natuur, meent Clement. Aalst. Clement Schellens de fietsende organizator a Traditioneel heeft in de maand augustus, met half- oogst in Lede de Heipias- kermis plaats. Dit jaar wordt daarop geen uitzon dering gemaakt. Op vrij dag 11 augustus wordt de kermis ingezet met de uit betaling van de spaarkas en dat is een goede zaak om het kennisvertier wat te stimuleren. Onmiddel lijk daarop volgt een belo- twedstrijd georganizeerd door VC Kanaries. Voor uit 5.000 fr. plus inleg en een mooie trofee. Inschrij ven kan men vanaf 19 u. en de wedstrijd start om 20 u. stipt. Zaterdag 12 augustus zijn er in de loop van de na middag allerlei volksspe len zoals bakschieten, vo- gelpik, gerrebolling. De inzet zijn steeds panklare kippen. De opbrengst komt ten goede aan de Leedse kamavalvereni- ging «De Sleuren». Vanaf 17 u. is er een barbecue ten voordele van de Nico- De Rally van Midden-Limburg met rallyteam V.D. ELST- TRIEST In de maand juni laatstleden werd het zesde luik van het provinciaal kampioenschap rally verreden. Deze keer met start en aan komst te Genk. Een sterke opkomst van 96* teams, voornamelijk uit het Limburgse en Antwerpse, vermits deze regionale titels op het spel stonden. Tussen de anderen, onze te volgen ploeg Van der Elst-Triest met de Volvo 343. Inzet, de overwinning in klas se N (dwz. serie-wagens) tot 2000 cc. Niettegenstaande de Volvo reeds ettelijke rally km's on der de wielen geschoven kreeg, verbetert de wagen nog steeds, aangezien de er varing steeds nieuwe aan passingen opdringt. Dit is men vanzelfsprekend verplicht te doen, gezien de niet lichte concurrentie van de anderen in deze klasse, zoals o.a. VW Golf GTI 16V, Opel Kadett GSI 16V, Peugeot 205 GT11800, en andere kleppers van formaat. Hieronder bevinden zich bo vendien tal van nationaal be kende piloten, die deze rally's komen rijden als test vóór de deelname aan de Haspen- gouw, leper e.a. rally's. Met andere woorden, de con currentie is bikkelhard, en fouten worden niet ver geven... Voor het publiek is deze strijd des te aantrekkelijker, temeer men vooral in de groep N de eigen wagen kan ontdekken, en herkennen. Zonder overdrijven, verdedi gen onze rijders zich alleszins verbeten. Zij rijden meer dan ooit op 99% van de wagen en hun eigen capaciteiten wor den meer dan eens door het publiek erkend. Laat het gezegd zijn, hier is team-work alleszins aan de eerste orde. Het slagen in de rallysport hangt van vele factoren af, de ploeg, hun service-ploeg, de wagen en niet in de laatste plaats dat beetje geluk, dat een concurrent doet achter uitslaan of falen. In deze rally kwamen zij dit laatste tekort, want de derde plaats werd met slechts 1 secondje gemist. Belangrijke punten die hierdoor worden verloren. Toch, een mooie eindplaats in het kampioenschap ligt in het verschiet, als de volgende rally's zonder pech kunnen worden voltooid. Gezien de jarenlange ervaring twijfelen wij hieraan niet. En om te besluiten. Conster natie alom, als na de rally zowel de bekers als de win nende wagen worden gesto len door onbekenden. Na een langdurige zoekactie wordt de wagen teruggevonden met reeds alle reclame verwijderd en defecte versnellingsbak. Ook bij dieven komt de rallys port dus in de belangstelling te staan... Wellicht is u hem in de stad reeds tegengekomen. Een blinde late vijftiger met de witte stok die zijn handikap aanduidt. Op weg naar een of andere kerk of koncert- plaats. Of gewoon naar kultureel centrum De Werf als begeleider by de repetities van de balletklas van de stedelijke muziekakademie. Insiders weten al dat het om Jozef D'Hoir gaat, sinds zijn tiende jaar visueel gestoord doch daarom niet minder aktief. Aalst. Jan De Bondt de fietsende hersteldienst (a) Een in 1933 geboren Aal- stenaar die op negenjarige leeftijd zijn vader verloor en sinds het overlijden van zijn moeder in 1972 woont hij gans alleen in zijn ge boortehuis aan de Sint- Gudulastraat nr. 17. Het ontbijt en avondeten maakt hij zelf klaar doch 's middags is hij te gast in de Sint-Gudulastraat. Daar toe moet hij gewoon de straat oversteken waarbij de witte stok als signaal moet dienen want het gaat hier toch om een betrek kelijk drukke straat. Vooral de laatste tijd we gens de wegenwerken aan de Moorselbaan en de wegomleggingen die er mee verband houden. Het weer zat formidabel mee en bijgevolg was Hoekskenskermis in Lede een voltreffer. Een massa volk kwamer op af. Geen wonder want het feestko- mutee had gezorgd voor een zeer gevarieerd pro- diertje te laten keuren, gramma met onder meer Hoogtepunt van het ker- een reuze belotwedstrijd. misgebeuren was de zon- Op zaterdag ging de aan- dagse gezinswandeling die dacht naar de jeugd en plaats had onder het tema kregen de allerkleinsten 'Lede binnen en buiten», de kans om hun lievelings- da vrienden. Zondag 13 augustus wordt begonnen met een wieler wedstrijd voor liefheb bers. De ereprijs burge meester Roelandt. Vanaf 16 u. barbecue en volks spelen. Maandag 14 au gustus volksspelen die om 14 u. beginnen en om 18 u. worden hernomen en dins dag 15 augustus sluiting van de kermis met een bekendmaking van de uit slag van de volksspelen. da Lede. Een beeld van de blotters tijdens de kermis (a) Op de binnenkoer van 't Hof, Oude Dendermond se Steenweg te Aalst is er het weekend van 12 - 15 augustus een heuse ker- misviering. Initiatiefnemer is de heer Pol De Nijs, die zorgde voor een ruim program maaanbod. Zaterdag 12.8 kan je er terecht voor speenvarken aan 't spit met groenten en pellepa- tatten, 250 fr. Vanaf 17 u. Het kermisbal met D.J. Norbert start om 21 u. Goeie muziek en ambian ce verzekerd. Gratis in. Vergeet uw 'dancing shoes' niet! Zondag 13.8 is er prondel- markt vanaf 14 u. in de verkeersvrije straat. Ieder een welkom, standplaats gratis. Wafelslag vanaf 14 u. met Freddy aan de ijzers. Om 20 u. optreden 'Grup- po Okkasionale' met ro- ckertjes, levensliederen, ambiance en ontroering. Inkom 50 F. Maandag 14.8 Sixties-mu- ziek met Norbert aan de draaitafels. Om 20 u. treden 'Les Hel- lesti' op het zijn cirkusar- tiesten met slangen, koorddansen, vuurspuwen en buikspreken (als het weer meezit). Inkom 60 F. Voorverkoop 50 fr. Dinsdag 15.8 Zomerter ras, rustig uithollen vanaf 14 u. op 't Hof. Zaterdag 12.8 en zondag 13.8 is er een stand met handgemaakte produkten van en t.v.v. vluchtelingen van El Salvador. De P.C. Mere (Petanque Club) is een zeer jonge vereniging waarbij echter meestal ouderen aangesloten zyn die echter een paar maal per week aktief zijn op de daartoe aangelegde banen tussen het oud-gemeentehuis en het ontmoetingscentrum van Mere. Telkens z(jn de banen volzet en staan er verschillende ploegen tegenover elkaar. Het is een gezonde vrijetijdsbesteding die voor enige beweging zorgt. Op voorstel van de sport raad zal nu ook deze vere niging aktief meewerken aan het sportief weekend dat in Erpe-Mere rond halfoogst doorgaat. Het bestuur heeft de taak op zich genomen een waar toernooi in te richten voor gepensioneerden op de terreinen van de binnen koer in de Nieuwstraat. Op zondag 13 augustus kan men er bijgevolg te recht voor een leuk partijt je petanque. Men kan in schrijven op de dag zelf tot 14 uur en hiervoor wordt een inleg van 80 fr. ge vraagd. De ploegen worden door lottrekking gevormd en er wordt viermaal gespeeld telkens met een andere ploeg. Het gaat hier wer kelijk om de echte liefheb bers van deze bij ons nog jonge sport en daarom wordt aangedrongen dat echte competitiespelers niet aan de wedstrijden zouden deelnemen. Dit zou trouwens het hele toernooi vervalsen en het is ook niet fair tegenover de amateurs die petan- quen om de tijd op een rustige manier te be steden. Iedere speler is ze ker van een prijs in natura en is terzelfdertijd uitge nodigd op een receptie die zal aangeboden worden door het gemeentebe stuur. Tijdens die korte Jozef D'Hoir is van me ning dat hij te weinig ge kend is door zijn medebur gers. Een vicieuse cirkel inderdaad. «Omdat ik vi sueel gehandikapt ben. kom ik niet meer buiten dan hoogst nodig. En om dat ik weinig buiten kom kennen me minder men sen. En omdat er me min der kennen worden mijn komposities minder ge speeld en kom ik als orge list minder aan de bak. En omdat ik minder speel en mijn werken minder ge speeld worden ben ik weer minder gekend». Een dui velskring inderdaad. Erfelyk? In hoeverre zijn visuele handikap erfelijk is laat D'Hoir liever in het mid den. Vader, meubelmaker noch moeder waren aller minst blind. Wel werd Jo zef D'Hoirs zuster blind op haar twintigste. Gaat het om een atavisme, een terugslag van de grootou ders op het kleinkind? Zijn gezichtsvermogen is echter nooit je dat ge weest. Dat slankte gelei delijk af. Tot zijn tiende kon hij wel met de kaart spelen doch reeds in de kleutertuin moest hij «dubbelen» (een weinig gebruikelijk fenomeen) omwille van zijn minder goed zien. Muziek werd hem bijgebracht vanaf zijn zesde levensjaar in net Ko ninklijk Instituut voor Vi sueel Gehandikapten te Sint-Lambrechts-Woluwe. Hij verbleef er inderdaad twaalf jaar en daar werd hem o.a. notenleer bijge bracht en bespeelde hij drie fel uiteenlopende in strumenten: piano, viool en klarinet. Ondertussen haalde hij er het getuig schrift A3. Brailleschrift lezen werd hem eveneens makkelijk bijgebracht. Maar het zelf schrijven werd dan een stuk moeilijker omdat zulks in spiegelschrift van rechts naar links moest ge beuren. En als het dan later ging om te kompone- ren en dat vast te leggen in Brailleschrift werd het nog een stuk moeilijker. Andere talenten Aan de veel gehoorde uit spraak dat wie een zintuig mist ter kompensatie beter bedeeld zou zijn, in ande re zintuigen hecht Jozef D'Hoir geen geloof. Wel is het zo dat door de noodza kelijkheid ervan de andere zintuigen meer attentie krijgen en meer geoefend worden en dat alzo supple mentaire mogelijkheden worden geschapen. Maar niet gekregen. Mechelen D'Hoir volgde als intern te Sint-Lambrechts-Woluwe muzieklessen aan het Lemmensgesticht te Me chelen. In Woluwe had hij daartoe immers de nodige instrumenten te zijner be schikking. In Lemmens had hij gekende professo ren. Zo o.m. Marinus De Jong en Flor Peeters als orgelist. En vokale studies deed hij bij eerwaarde heer Vijverman die later Kanunnik zou worden en het befaamde Sint-Rom- boutskoor zou leiden. Eens afgestudeerd te Me chelen liet hij zich inschrij ven aan de Akademie in de Sinjorenstad. Hij ge noot daarbij het voorrecht dat ook Flor Peeters tege lijkertijd met hem naar het conservatorium te Ant werpen overstapte en er later zelfs direkteur van werd. Ook te Antwerpen gooide D'Hoir hoge ogen. Hij behaalde er immers een eerste prijs orgelspel gevolgd door het ultieme hoger diploma. En in een door het Duitse Fernsehen georganiseerde internatio nale orgelwedstrijd werd hij eveneens laureaat. In 1958 viel hem dan de Prijs Albert Devleeshauwer voor kompositie te beurt met een vioolconcerto. Kerkorganist Als visueel gehandikapte orgel spelen is niet makke lijk als het om nieuwe stukken gaat vermits men niet ziet. D'Hoir loste dat als volgt op. De bas werd gespeeld met het voetpe daal en de begeleiding met de linkerhand. Met de rechterhand tastte hij dan de in Braille omgezette muziekpartituur af die hij «las» met de vingertop pen. En de eerste stem die zong hij dan maar. Gelukkig heeft hij een ge traind muzikaal geheugen zodat de nieuwe stukken gauw deel uitmaakten van het repertoire dat hij ge woon met beide handen en de voet kon ten gehore brengen. Van 1955 tot '58 was hij organist te Ath aan de dekanale Saint-Julien- kerk. Van 1962 tot '65 had hij dezelfde bediening maar dan aan de Onze Lieve Vrouwkerk van de Rozenkrans te Ukkcl waar hij daarenboven een veer- tigkoppig zangkoor leidde. Daarvan blijven hem naast veel aangename herinne ringen ook een droevige. Hij moest het inderdaad meemaken dat hij op paas zaterdag niet met 40 doch met 20 zangers de diensten moest opluisteren en op paaszondag eveneens met 20 maar dan wel met de andere 20. De ene helft was reeds met vakantie vertrokken en de andere helft was pas uit vakantie terug. Weinig bemoedi gend uiteraard voor een dirigent die zich ten volle aan zijn taak geeft. Van 1965 was hij dan zelf leraar te Woluwe aan het Instituut waar hij als knaap zijn eerste muzikale stappen zette. Orgel thuis Jozef D'Hoir speelt uiter aard ook orgel thuis. Hij bereidt er zijn (schaarse) orgelkoncerten voor, stelt orgelkursussen op en ar rangeert massa's kerkelij ke liederen voor vierstem mig koor. Hij zelf legt de muziek vast in braille schrift doch een medewer ker moet dan noot per noot die manier van schrij ven omzetten in de alge meen gangbare schriftuur. Uiteraard heeft Jozef D'Hoir verplaatsingsmoei lijkheden. Die verplaatsin gen doet hij zoveel moge lijk met het openbaar ver voer waarbij gelegenheids mensen hem dan wel een handje toesteken bij in- en uitstappen. Vaak wordt hij door een of ander vriend afgehaald en als het niet anders kan doet hij dan maar beroep op de minder-validencentrale LH plechtigheid zal men de trofeeën uitreiken en dit biedt bovendien de gele genheid om een demon stratie bij te wonen van karate, judo en bad minton. De petanqueclub van Me re werd opgericht door en voor 60-plussers en door het organiseren van dit toernooi willen zij aan de buitenwereld tonen wat die generatie nog kan en meteen een grotere be kendheid verwerven om deze sportieve vrijetijds besteding nog meer en be ter kenbaar te maken aan hen die er iets voor voelen om ook aktief te worden. Het sportief weekend biedt daartoe een unieke gelegenheid op zondag 13 oogst. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 6