Restauratie van daken in het verschiet Muziek- en dansgroep uit Tsjechoslowakiie in Dendermonde Tien jaar Begijnhoffeesten in Dendermonde 10 - 18.8 1989 - De Voorpost Het heeft inderdaad heel wat voeten in de aarde gehad, maar eindelijk is het zover. Eerlang wordt werk gemaakt van de restauratie van 35 van de 43 daken van de begijnhofhuisjes. Zullen er tijdens de tiende begijnhoffeesten eind augustus nog geen stellingen en kranen te zien zijn in het begijnhof, de werken zullen dan kort nadien aanvatten. Meteen het bewijs dat de Begynhoffeesten, geen maat voor niets zijn. Het is immers mede door de financiële inbreng van deze jaarlijkse grote feestelijkheden dat de restauratie kan begonnen worden. De afspraak is inderdaad dat de vzw Begijnhof 15 procent van de restauratie voor haar rekening neemt. De stad Dendermonde, de provincie Oost-Vlaanderen betalen ook ieder 15 procent en de rest wordt gefinancierd door de staat. Men moet evenwel ook weten dat een aantal onvoorziene uitgaven ook door de vzw Begijnhof zullen moeten voorgeschoteld worden. Men kan dus best nog wat geld gebruiken. Bovendien blijven er nog een aantal andere daken te herstellen en wacht er nog meer restauratiewerk. Er zullen dus nog vele Begijnhoffeesten noodzakelijk zijn en blyven. scher, de bekende kunsts mid die enkele van zijn meesterlijke werken zal expozeren. Een enorme keuze dus en goede kun stenaars. De openingsplechtigheid wordt opgeluisterd door een duo dat heel wat naam en faam geniet in de mu ziekwereld. Philip Due- rinck, gitaar en Mare Roosendans, contrabas, beiden oud-studenten aan Pastoor Evrard van het Begijnhof, Luc Dierick en zijn medewerkers van de vriendenkring van het be gijnhof beseffen tenvolle dat ze in de komende ja ren de handen nog meer dan eens uit de mouwen zullen moeten steken. Die vriendenkring bestaat uit een aantal volwassenen en vertegenwoordigers van jeugdbewegingen die van aanpakken weten en boor devol ideeën zitten. Ook voor de toekomst. En dat moet ook zo zijn. Voortdurend wordt er ge werkt aan de programma tic van de feesten, want men wil van de Begijnhof feesten geen Vlaamse ker mis of alleen maar dat ma ken. Die ingrediënten ho ren er ook wel bij, maar ze vormen maar een klein on derdeel. Er wordt vooral gewerkt naar een degelij ke kulturele animatie toe. Al behoudt men een aan tal elementen die elk jaar weerkeren. We hebben het onder meer over de jazzmis, de tentoonstellin gen, het wagenspel. Maar er wordt ook voortdurend gestreefd naar vernieu wing en wat dat betreft slaagt men er van jaar tot jaar in het beste van het beste naar Dendermonde te halen. Ook al vergt dat speurwerk. Programma Drie dagen feest in de be slotenheid van het Begijn hof, dat betekent meteen dat men een programma heeft dat uit zijn voegen barst en toch nooit bij de bezoeker de indruk ver wekt dat het druk is. In tegendeel, de verschillen de onderdelen van het programma zijn dermate verspreid over de drie da gen en over het hele bin nenplein van het Begijn hof, zodat iedereen in alle rust kan genieten voor wat hij of zij gekomen is. Kunsttentoonstelling in meerdere begijnhofhuis jes, folkloreëlementen, dans, muziek, teater, kin derspektakel, versnaperin gen allerhande, het is er allemaal en samen maken zij van het tweede lustrum een groot feest dat men niet mag missen. Het Be gijnhof verdient de be langstelling van iedereen die begaan is met het be houd van een stukje verle den, dat vele andere ste den - die van Aalst voor al - ons kunnen benijden. De feestelijkheden wor den op vrijdag 25 augustus officieel geopend met ja wel, kanongebulder. Men herneemt hiermee de tra ditie van weleer die wilde dat de augustus-kermis van de stad letterlijk en figuurlijk op gang werd ge schoten. Óm 19.00 uur worden de kanonniers aan het werk gezet. Iedereen zal dan weten dat de fees ten begonnen zijn. Na de traditionele ope ningstoespraken op het podium naast de begijn hofkerk, worden de ten toonstellingen ingewan deld. In het Museum voor Volkskunde is dat de ten toonstelling 'Van de wieg tot het graf, die door de stedelijke musea wordt georganiseerd en een beeld brengt van de be- n„ langrijke gebeurtenissen Den<>"™onde. Hel duo Carlocom mag inderdaad in een mensenleven. Van- duimen daar ook de toepasselijke titel. Men gaat er dus heel 20 met schilderijen, Dirk het conservatorium van wat zien omtrent geboor- Goedertier heeft onder- Gent, spelen lichte klassie- te, de school, de kommu- dak gevonden voor zijn ke muziek, jazz en bossa nie, het huwelijk, de ver- akwarellen in huis num- nova. mer 43. In huis nummer 19 En daarmee is voor vrij- expozeert Albert Smet dag de kous nog lang niet schilderijen en Jenny af. Op het plein gonst het Burghgraeve-Pieters kreeg ondertussen van bedrijvig- voor haar mooie keramiek heid. Barbecue, bodega, huis nummer 5 toegewe- cafetaria, frituur, koude zen. Wie de schilderijen schotel-stand en panne van Karei De Boeck wil koekenhuisje, overal zal zien, moet naar huis nr. 43 er een drukte heersen om en Dick Kips en Monique de bezoekers te verwelko- Verbruggen expozeren men. Over het pannekoe- zelfs in een tent hun minia- kenhuisje gesproken, men turen. En dat is nog lang is afgestapt van de tent die niet alles: uit de Neder- men daar vorig jaar voor landse zustergemeente voorzien had en heeft het Dendermonde. De daken van hel begijnhof worden eindelijk gerestaureerd (foto Piet Hermans loving en vanzelfsprekend het overlijden. Heel wat dokumentatie werd rond deze gebeurtenissen inge zameld en zal zeer over zichtelijk tentoon gesteld worden. Dokumenten, voorwerpen, foto's, kleinoden, kortom alles wat men zich maar kan indenken rond deze voor name levensfasen is er te rug te vinden. Een ten toonstelling die men niet mag missen en die bij ve len herinneringen aan een lang vervlogen verleden zal oproepen. Daarnaast is er de ten toonstelling in meerdere huisjes langsheen het bin nenplein van het Begijn hof. Op gevaar af enkele kunstenaars te vergeten geven we enkele namen: Marc Hanskens in huis nr. aantreffen dat hen aan spreekt. We overlopen het zaterdagprogramma kro- nologisch. Er wordt gedacht aan de jeugd met om 16.00 urn- een optreden van Theater Carloconi dat een kinder show brengt om van te snoepen. Carloconi is sub liem. Carlos Decoene en Filip Braeckvelt die Carlo coni uitmaken, bedienen zich van visuele, komische en clowneske gags en zij bieden de kinderen de ge legenheid om hun onge breidelde fantasie en krea- tiviteit ten volle te bele ven. Het is het ideale mo ment om te genieten van het expressie- en bewe- gingsteater. Een aanrader voor de jon geren al zijn we ervan overtuigd dat ook heel wat volwassenen ten volle zul len genieten van dit optre den. Om 18.00 uur komt de muziek op de proppen. De harmonie De Kinderen van de Schelde uit Appels onder leiding van dirigent Ronny De Wever zorgt dan voor een muzikale happening en om 19.30 uur worden de toneellief hebbers verwacht voor de eerste voorstelling van het wagenspel 'De bank der minne'. De Rederijkers kamer De Rosiers brengt vijf spelers op het podium voor deze uitvoering. Het avondkoncert dan, een van de toppers op za terdag. Dit keer kontak- teerde men Cuisine Cajun, en deze achtkoppige for matie onder leiding van Jan De Wilde, moet niet meer worden voorgesteld. Op het grote podium zijn Jan en zijn kornuiten te zien en dat belooft heel wat te worden. Wie het wat rustiger wil aandoen, die kan best een kijkje gaan nemen naar het kleinere podium in de na bijheid van de streekbie- rentent, waar de volksmu zikanten van de Tsjechi sche groep Jiskra aan het werk zijn. Dat wordt volksmuziek van de bo venste plank. Jiskra kan op het programma dankzij de inzet van de volks kunstgroep Reynout, die de Tsjechen heeft uitgeno digd voor een verbroede ring. Het Begijnhof is daar vanzelfsprekend zeer blij mee. Zondag 27 augustus wórdt om 10.30 uur de ondertus sen traditioneel geworden openlucht jazzmis opge dragen. Zorgde vorig jaar The Crescent City Drea mers voor een pracht van een muzikale begeleiding, dit keer viel de keuze van het Begijnhof op The Jeggpap New Orleans Jazzband, genoegzaam be kend ten lande en vooral in Dendermonde. Vermits Norbert Detaeye geen deel meer uitmaakt van deze groep, heeft men moeten uitzien naar een andere zanger. En dat wordt de echtgenote van banjoist Philip Hermans. The Jeggpap zal trouwens 's avonds ook zorgen voor een koncert dat aanvangt om 20.00 uur. Zondagnamiddag om 15.00 uur wordt het feest verder gezet met een op treden van de Aalsterse Expressiegroep Vredon, die met 40 uitvoerders naar Dendermonde komt om een prima programma te tonen dat in binnen- en buitenland heel wat loven de kritieken kreeg. Vre don, dat betekent koreo- grafie, vlaggenspel en fol kloristische dansen die met een professionele nauwkeurigheid worden uitgevoerd. Om 17.00 uur aandacht voorde Les Tur- lupins de Paris, een Frans vlaams mimeduo dat inter nationaal hoge toppen scheert. Zij brengen een waaier van nummers boor devol humor, poëzie en emotie. Les Turpulins de Paris streven naar een vi sueel kontakt met jong en oud. Zij hebben hun pro gramma opgebouwd in acts van 10 tot 15 minuten, nemen dan een kleine pau ze waarvan ze gebruik ma ken om zich om te kleden en van dekor te verande ren. Zij danken hun naam aan Henri Le Grand die beschouwd wordt als de uitvinder van de turlupi- nards of grappige vond sten. Beslist de moeite waard. Op het kleine po dium ziet men rond het zelfde tijdstip de vier man sterke folkgroep Zjamoel uit Roeselare. Dat bete kent een mengeling van volksmuziek en eigen kreaties. En dan is er nog het oplaten van de warme luchtballon, ondertussen ook een traditie. Dat zal omstreeks 18.00 uur zijn en alleen wanneer de weersomstandigheden dat toelaten, maar dat weet onderhand iedereen wel. De afsluiter wordt het Jeggpapkoncert om 20.00 uur. Vermelden we ook dat de Rederijkerskamer De Rosiers op zondag om 19.30 uur een tweede uit voering van 'De bank der minne' brengt en dat het avondkoncert op zondag zal gebracht worden in de feeërieke verlichting van het begijnhof met be ngaals vuur. Geldrop kwam de aan- pannekoekenhuisje onder vraag binnen om tekenin- gebracht in een wat ruime- gen op reliëf en glasramen re begijnhofwoning, waar in lood te mogen expoze- men heel in het biezonder ren. Gerard Beirens wil en eens moet letten op de mag demonstreren hoe zolderingen, met een raku-techniek Verder is er vrijdag nog potten worden gebakken muziek in overvloed. Op en ook Frieda Verheyden het programma staat het brengt keramiek. Tenslot- zigeunerorkest 'Aladar De muziek- en dansgroep 'Jiskra' uit Pilzen in Bohemen vakbond der spoorwegar- (Tsjechoslowakjje) is in Dendermonde niet onbekend en beiders, maar telt nu leden bouwde er zich reeds een stevige reputatie op. Men kan uit alle beroepsklassen van ze opnieuw komen toejuichen op donderdagavond 24 de bevolking. De gemid- te is er nog Paul De Vis- Dendermonde. Een gedeelte van de stuurgroep die de tiende begijnhoffeesten klaars toomde (foto Piet Hermans) Czirok and his Hungarian Gipsy Trio', een gereno- meerd orkest en dat zal de muziekkenner al vlug doorhebben. Aladar Czi rok kan heel wat adelbrie ven voorleggen. Hij werd in 1949 de eerste solist van het Boedapester Filhar monisch Orkest en dat wil heel wat zeggen. Hij werd in hetzelfde jaar ook lau reaat van een internatio nale muziekwedstrijd in Triest en in 1953 laureaat van een internationale mu ziekwedstrijd in Boeka rest. Hij geeft les aan het Franz Liszt Instituut in Boedapest en bezocht met zijn trio al 23 landen, speelde 9 langspeelplaten vol die helaas bij ons niet in de handel verkrijgbaar zijn. In Dendermonde hoort u hem life op vrijdag 25 augustus. Wat kan men nog meer wensen. Zaterdag 26 augustus be ginnen de feestelijkheden om 15.00 uur. De feesten worden dan een zeer geva rieerd gegeven waarop ie dereen, alle leeftijden, alle standen, mannen en vrou wen elkaar kunnen ont moeten en beslist een pro gramma-onderdeel zullen augustus om 20.30 u. in het VTI aan de E. van Winckellaan te Dendermonde. Het is een inrichting van het Festivaicomité van de VVKB-groep 'Reynout'. Inkomprfjs: 100 fr. Voor leden WKB en 60-plussers: 80 fr. Kaarten kunnen besteld worden aan de ingang of vooraf telefonisch op de nrs. 052/21.10.57 (Lut Dierickx) of 052/22.50.88 (André Velleman). De betrekkingen van 'Reynout' met de volks kunstwereld in Tsjechoslo- wakije dateren van augus tus 1967, toen vijfentwin tig Reynouters voet aan de grond zetten te Fr^dek- MBstek, op een twintigtal km van Ostravó, in de N-O-hoek van Moravië aan de grens met Polen, als gasten van de groep 'Ostravica'. Sindsdien is veel gebeurd. De mensen van 'Ostravica' zijn te Dendermonde ge weest in 1968. De banden met Fr^dek-MBstek zijn vele jaren gebleven en zelfs vandaag zijn ze nog niet geheel losgelaten. In 1983, tijdens het III' Internationaal Volks kunstfestival, mocht men bij 'Reynout' opnieuw be zoek verwelkomen uit Tsjechoslowakije: de groep %Jiskra' uit Pilzen in Bohemen. In 1985 wa ren deze mensen hier op nieuw, op doorreis naar Folkestone in Engeland. 'Reynout' trok in 1986 op rond.-is doorheen West- Bohei. Nu is 'Jiskra' dus opnieuw in Dender monde te gast. 'Jiskra' (wat in het Tsje- delde leeftijd ligt bij 'Jis kra' beneden de 30 jaar. De groep brengt liederen en dansen uit heel Z-W- Bohemen, een streek die gekend is om haar rijke folklore. De kledij van de groep is de traditionele klederdracht uit de omge ving van Pilzen. De begeleiding van de chisch vonk betekent) zang en de dansen gebeurt heeft zijn standplaats in de door een volksorkest, bier- en industriestad Pil- waarin de strijkers de ïf/1' r. hoofdplaats van overhand hebben, maar West-Bohemen. De groep waarin eveneens een ak- is ontstaan in de schoot kordeon en klarinetten van de bednjfsklub van de ecn plaats vindcn. De Tsjechische doedelzak geeft aan het geheel een eigen klankkleur. De artistieke prestaties van 'Jiskra' liggen op een zeer hoog niveau dat het beroepspeil benadert. De groep wordt dan ook strak begeleid door een stevig trio: een koreograaf, een orkestleider en een artis tiek leider. Elk optreden is derhalve tot in de details verzorgd. Het bestuur van 'Reynout' haalt in de regel kwaliteit naar Dendermonde. Met 'Jiskra' is dat dubbel het geval. Dendermonde. De Kiskra dansers Karl Bicek, Libor Fait en Martina Faitova aan het werk in een wervelend nummer.

De Voorpost | 1989 | | pagina 10