Primeurs, exklusiviteiten en internationale vedetten Jubileumviering van een Gouden Missionaris van Pact Programmatie de A-status waardig Veelbelovend toneelseizoen SINT - BARBARA 450 jaar Rederijkerskamer Sint- Barbara te Aalst 2 - 18.8.1989 - De Voorpost Tijdens de perskonferentie waarbij de vierde editie van Werfmagazien met de aktiviteiten in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 worden voorgesteld tot einde december 1989, drukte direkteur Yvan Verhavert zijn tevredenheid uit over de aktiviteiten en de respons van De Werf tot ver buiten de eigen regio. Dat de programmatie quasi zelfbedruipend is de aflossing van het gebouw en de loonkosten van het personeel komen daarbij uiteraard niet in aanmerking toont voldoende dat De Werf de goede weg is ingeslagen. Direkteur Yvan Verhavert stelde dat het ministerie reeds na een paar maan den de werking van De Werf erkende als een van de belangrijkste kulturele centra in Vlaanderen. Te wijten aan de inderdaad prachtige infrastruktuur, de geboden service ook aan de organiseren van re ceptieve aktiviteiten, de inzet van elk personeelslid ook al was het voor elk van hen even wennen, de steun van het stadsbe stuur, het vertrouwen van de sponors dat duidelijk gewonnen is want die ko men zich nu zelf aanbie den, de uitstraling tot ver buiten de eigen regio, voor bepaalde manifestaties zelf over heel Vlaanderen en uiteraard, de veelzijdi ge programmatie met de bedoeling kansen te bie den aan allen. Maar dan wel een programmatie die de A-status waaardig is. A-status een must Het behalen van de A- status was een must, die behouden blijft een must. Dat kan vermits De Werf de infrastruktuur heeft die beantwoordt aan de A-sta- tus. Bovendien zou het niet verantwoord zijn een centrum dat zoveel gekost heeft en nog steeds kost te runnen als een centrum van lokaal niveau. De Werf beschikt inderdaad o.m. over een schouwburg die steden als bvb. Gent haar kunnen benijden. Na 20 jaar wachten op het kultureel centrum kan het publiek bezwaarlijk met een kluitje in het riet ge stuurd worden. Bovendien moet het publiek dat de weg gevonden had naar Gent of Brussel met dege lijke programmatie te Aalst kunnen gehouden worden. En voor een stad als Aalst is het toch een enorm verschil te kunnen beschikken over een cen trum van A-status in plaats van C of D. Gunstig gelegen Aalst heeft bovendien een enorme troef door zijn uitermate gunstige ligging, tussen Brussel en Gent aan de autosnelweg. Als tweede stad van Oost- Vlaanderen heeft Aalst trouwens een centrum- funktie te vervullen voor een kwartmiljoen inwo ners als stad met dagelijks 20.000 scholieren en met veel KMO's en bedrijven, openbare instellingen. Voor deze laatste wordt onder meer gedacht aan lunchvoorstellingen tij dens de middaguren. Kultureel Centrum De Werf moet een belangrijke troef zijn voor de uitstra ling van de stad Aalst door premières, exklusieve ma nifestaties en participatie aan manifestaties die pu bliek over gans Vlaande ren kunnen lokken. Dat deed het bvb. reeds verle den seizoen met Lionel Hampton en Jasperina De Jong. Toekomst De Werf wil dan1 ook op zijn lancée doorgaan, wil zaken brengen die voor heen te Aalst niet haalbaar waren, wil dat steeds be ter, steeds origineler en steeds exklusiever en wil zich door de eigen pro grammatie onderscheiden van andere kulturele cen tra. De Werf wil alles in het werk stellen om de behaalde A-status te be houden. Podiumaktiviteiten Het programma van De Werf kan onderscheiden worden in podiumaktivi teiten, dag- en schoolpro- grammatie, tentoonstellin gen en vormingswerk. Uiteraard bepalen we ons hier tot de aktiviteiten van De Werf in eigen beheer. Aan receptievbe aktivitei ten organisaties van aan De Werf vreemde vereni ging of organisatie ver leent het personeel wel elk mogelijk advies en techni sche bijstand. De Werf kan echter bezwaarlijk voor receptieve aktivitei ten verantwoordelijk wor den gesteld. Een onder scheid dat echter door Jan met de pet meestal niet gemaakt wordt. Klassiek: Melosquartet (20.10 - 500 F), Nieuw Belgisch Kamerorkest (2.12, 500F) en Kon. Fil harmonisch Orkest Vlaan deren (23.12 650F) Abon nement voor de drie: 1320 fr. Theater: 1. The Mousetrap - 400F - woens. 11 okt. 20 u. 2. Voorjaarsontwaken - 300 fr zon. 22 okt. 20 u. 3. Genoeg gewacht - 350 fr zat. 28 okt. 20 u. 4. Geluk bij een ongeluk - 400 fr. don. 2 nov. 20 u. 5. Rosalie Niemand - 250 fr woensd. 15 nov. 20 u. Abonnement (5 voorstel lingen) 1360 fr (20% korting) Dans: 1. Ballet de Tours - 480 fr zon. 15 okt. 20.30 u. 2. O Vertigo Danse 400 F - don. 30 nov. 20.30 u. Abonnement (2 voorstel lingen) 704 fr (20% kor ting Show 1. BUI Withers - 550 fr - zo 10 sept. 20 u. 2. Frits Fricket show - 200F zat. 23 sept. 20 3. Tina Selini - 350 fr vrij. 27 okt. 20 u. 4. Een Gat in de lucht - 590 fr vrij. 17 nov. 20 u. Abonnement (4 voorstel lingen): 1352 fr (20% kortingi Familie- en kinderzon dagen 1. Ta Fantastika - 150 fr zon. 8 okt. 15 u. 2. Genoeg gewacht -150 fr zon. 29 okt. 15 u. 3. Een meeuw met een snorretje - 80 fr zon. 3 dec. 15 u. 4. Berend Botje - 80 fr zon. 10 dec., 15 u. Abonnement (4 voorstel lingen) 368 fr (20% korting) Abonnement volwassenen 1. Ta Fantastika - 350 fr - zon. 8 okt. 15 u. 2. Genoeg gewacht 350 fr - zon. 29 okt. 15 u. 3. Een meeuw met een snorretje - 120 fr zon. 3 dec. 15 u. 4. Berend Botje - 120 fr zon. 10 dec., 15 u. Abonnement (4 voorstel lingen) 752 fr. (20% korting) Jeugd: Elisa Waut, vrijdag 13 ok tober 20 u., 350 fr. Kul- tuurkwis. Alle scholen. Europalia 1. Nakamura - 200 fr woensd. 18 okt. 20 u. 2. Min-On - 500 fr vrij. 3 nov. 20 u. 3. No-Theater - 500 fr dins. 7 nov. 20 u. Abonnement (3 voorstel lingen) 960 fr (20% korting) Dag- en schoolprogram- matie Alle scholen van elk ni veau in Oost-Vlaanderen en West-Brabant worden aangeschreven. Verleden jaar namen er 12.000 leer lingen, ouders, werklozen en andere belangstellen den er aan deel. Voor mid delbare scholen zijn er ook programma's in de Franse, de Engelse en de Duitse taal. Bovendien zijn er de door Amarant geleide be zoeken aan tentoonstellin gen. Ook een projekt van Eva Bal, een demonstratie over het ontstaan van to neel. Een soort kompetitie tussen beroepsmensen en bezoekers. Tentoonstellingen Werk van Marek Chlanda en Paul Gees. Reeds tijdens de zomer maanden werd de Belgi sche bevolking opge schrikt door de alomaan- wezige Oosterse tekens. Japan verovert België in het najaar van '89. Ook De Werf laat zich niet onbetuigd. Niet minder dan drie praktisch gelijklo pende tentoonstellingen worden in het kader van Europalia aan de Aalster- se en Belgische bevolking aangeboden. In de Belfortzaal van 14 oktober tot 12 november presenteert Keinen Kawa- kanu (geb. 1903) zijn kalli grafieën. In De Werf, eveneens van 14 oktober tot 12 novem ber, kunt U de Manga- prenten van Hokusai ont dekken en van 14 oktober tot 26 november is het werk van de hedendaagse kunstenaar Seiji Onishi te bekijken. Nog meer hedendaagse kunst, en wel van het aller hoogste niveau, zal vanal 15 december tot 4 februari '90 te gast zijn in De Werf. Een Pools kunstenaar die op het punt staat interna tionale bekendheid te ver werven en een kunstenaar uit onze eigen regio die al tot ver buiten onze gren zen vermaardheid geniet. Vormingswerk In najaar 88 waren er 29 kursussen met 295 deelne mers, in voorjaar 89 30 kursussen maar dan wel met 425 deelnemers. Er is duidelijk belangstelling voor naschoolse vorming. Er wordt een uitgebreide gamma gepresenteerd: computerkursussen, per soonsvorming, dans, be weging en theater, mu ziek, tentoonstellingen, senioren, natuur, milieu en gezondheid en algeme ne vorming. Allerlei Er is een nieuwe, degelij ke geluidsinstallatie in De Werf. De Werf wil geen mede dinger zijn van filmklubs als KFL, Antrakt of Net werk. Eventueel zouden 35 mm-films kunnen ge draaid worden zo besloten wordt de oude schouw burg aan het Vredeplein terug in gebruik te nemen. Klachten van de uitbater van de cafetaria noemt Yvan Verhavert weinig ge grond. Soms zijn er inder daad weinig verbruikers. Soms is er bij vreemde organisaties geen pauze Er waren inderdaad te weinig kapstokken, nu zijn er 600. Het aantal verbrui kers is moeilijk in te schat ten op voorhand. Maar soms zijn er zeer veel ver bruikers en wordt er lang nagekaart. Er komt alleszins een tweede teatertechnicus in De Werf en het personeel van De Werf is dringend aan uitbreiding toe. Receptieve aktiviteiten Voor volgende aktiviteiten georganiseerd door ver enigingen of instellingen vreemd aan De Werf, neemt het kultureel cen trum geen enkele verant- wooordlijkheid op. De zaal wordt gewoon ver huurd. Wel wordt op vraag naar advies en tech nische bijstand gezorgd. Woensdag 27.9, Festival van Vlaanderen, Wiener Akademie, 400 fr. Dinsdag 3.10, Festival van Vlaanderen, Versailles Quartet, 400 fr. Woensdag 4.10, Kaatsver- bond Denderstreek, The Platters, 750-650 fr. Zondag 19.10, Mw. Fron ton, Jeugd en Ballet, Bal let gala. Donderdag 9.11, VTB- VAB, Moskou en Lenin grad, 100 fr Vrijdag 8 en zaterdag 9.12, KTV Kunstvrienden, 'Wie is bang voor Virginia Woolf?'. Zondag 12/11, Diamonds 'Mystery'. Zaterdag 21.10, Budo Aalst, Oosterse krijgskun sten. Maandag 27/11, Door Eendracht Groot, Weens programma, gratis. 15, 16, 17, 23, 24 septem ber, Daensjaar, 'Priester Daens', 250-200 fr. Vrijdag 22.12, Sport- dienst, verkiezing sport- laureaat, gratis. Vrijdag 1.12, toneel 'Een wereld van woorden'. Zaterdag 18.11, cultureel centrale, Kongres. Zaterdag 16.9, W. Goossens, poppentheater. Dinsdag 10.10, VTB- VAB, Wintervakanties, gratis 24, 25 en 26/11, Sint-Bar- bara, 'Bloemen van Doro thy' 200 fr. Woensdag 25.10, vzw Gi- berto, 'Flamenco mei Grupo Marja' 18,19 en 20/11, Land van Riem 'Als ma van huis is'. 9.10 en 11/12, Catharinis- ten 'De troonsafstand'. Zaterdag 11/11, Big Band Studio, 200 fr. Zondag 5/11, VIB-VAB Haaltert 'De nieuwe snaar' Zaterdag 4/11, Fanfare St. Cecilia, Welle, Concert. Ook Jos Brink komt eer lang in De Werf. LH KONINKLIJKE ALOUDE REDERIJKERSKAMER -ARBEID EN KUNST» De ganse Baardegemse gemeenschap huldigde verleden dinsdag op het feest van bilisatieperiode in 1939 O.L.V. ten Hemelopneming een van haar verdienstelijke zonen, Peter Frans De Gols, priester werd gewijd, lie- de nu 77-jarige missionaris van de Kongregatie van het H. Hart die stamt uit een ten de omstandigheden boerengeslacht aan de Baardegemse Elderberg en zyn leven lang Baardegem in het hem niet toe naar het bui- hart is bfijven dragen. Baardegem zond eerder Pater Emiel Moortgat als Scheutist tenland te vertrekken. En naar de missies en Pater Raymond Carié, een kollega van de Missionarissen van het na een kwarteeuw missie- H. Hart terwyl momenteel zuster Alice De Clerck reeds drie termijnen van elk 17 jaar werk stuurde het moor- in Zaïre in de missies aktief is. Baardegem is trouwens een van de weinige parochies dend klimaat van de eve- die de jongste jaren nog een priester onder zijn bewoners mocht inhuldigen: Luc naar hen* met malaria en Verhasselt paratyphus naar een Belgi- In een bomvolle mooi ver sierde en bebloemde Mar- garetakerk vierde Pater Frans De Gols, 50 jaar dag. op dag na zijn eremis al daar, zijn gouden priester jubileum. Het werd een mooie, an derhalf uur durende plech tigheid waarin naast de ju bilaris en pastoor Jos De Rouck voorgingen in een gezongen koncelebratie de Baardegemse priester Luc Verhasselt en namens de Kongregatie van de Mis sionarissen van het H. Hart Pater Provinciaal Hugo Cooreman uit Bor- gerhout, Pater-Overste uit Walfergem Hugo Dieu- donné komende uit Len- nik en Pater Leo Ber- naerts. Aalmoezenier Herman De Bie was weer houden bij het leger te Soest in Westfalen en E.H. Michiels wegens ge zondheidsredenen De mis werd vokaal fraai opgeluisterd door het pa rochiaal zangkoor o.l.v. Meester Moortgat. Het voerde naast de Latijnse tweestemmige mis voor gelijklopende stemmen van Luikenaar Femand Mawet ook Vlaamse gele genheidsliederen met te vens aandacht voor het Mariaal karakter van deze feesten. Te Baardegem Het kan enigszins verwon dering baren dat een man die van zijn 14de levens jaar te Baardegem weg is, 6 jaar studeerde te Asse- Walfergem, 4 jaar in Bree en 3 jaar in Heverlee, die bijna een kwarteeuw in Zaïre werkzaam was en in het moederland funkties uitoefende in Mollem, Bee mem, Dinant, Puurs en Sint-Gillis-Waas en die sinds enkele maanden op rust is te Walfergem in het moederklooster zijn jubi leum komt vieren te Baar degem. Pastoor Jos De Rouck somde hiervoor dan wel een aantal rede nen op. De jonge Frans voelde voor het eerste zijn roeping en liet die groeien in zijn geboortedorp Baar degem. Hij blijft zich daarenboven verbonden voelen in hart en nieren met Baardegem en be schouwt er zich als deel uitmakend van de Baarde gemse parochiegemeen schap. En last but not least was Baardegem voor hem steeds in zijn lange loop baan de thuishaven de achterlinie die hem steun de en waarop hij nooit toen vergeefs beroep deed. Homilie De homilie die Pater De Gols ten beste gaf was al lerminst van het doorde weeks gewone type. Hij stelde zijn medecelebran ten voor, en zegde dat de kelk.die Baardegem hem bij zijn eremis had ge schonken hem in die lange halve eeuw geen moment verlaten heeft. «Die kelk is trouwens niet van mij. Hij is van U, Baardegem- naren» riep hij pathetisch uit. De pater memoreerde het gezegde van de buur die, toen vader hem met paard en kar naar Walfer gem voerde als jonge knaap hem toeriep «tot binnen 14 dagen». Die «veertien dagen» groeiden dan wel uit tot 50 jaar. Zülks nadat hij te Walfer gem in een hem totaal vreemd midden, wel had moeten doorbijten waarbij hij rekende op de genade van de Heer. Nu nog hoort hij tijdens een «missie» - destijds een tiendaagse prediking door vreemde paters in elke pa- Aalst. Pater Frans De Gols, vijftig jaar priester en vele jaren als missionaris aktief in het toenmalige Kongo. rochie - nog steeds het ver haal van de tollenaar die van de Heer te horen kreeg «volg mij». Die woorden hebben hem steeds gesterkt en tevre den kan hij zeggen geen enkel moment van zijn le ven er spijt van te hebben gehad dat hij missionaris van het H. Hart is gewor den. Hij wil dat trouwens in volledige overgave blij ven zolang de Heer hem er de gelegenheid toe laat. Kwarteeuw in de missie Dat hij van zijn halve eeuw priesterschap maar de helft ervan in de missie kan vertoeven betreurt Pa ter De Gols hartsgrondig. Toen hij vlak voor de mo- sche kliniek. Nog verleden jaar onderging hij er trou wens een opstoot van. «Ik zal altfjd by u zijn» Op het bidprentje dat de aanwezigen bij de offeran de meekregen stond bo venaan een tekst waarbij de Heer verklaarde «Ik zal steeds bij u zijn». In zijn homilie verduide lijkte de missionaris dit met drie voorbeelden. Voor zijn vertrek naar Kongo was hij o.m. werk zaam in het Antwerpse. Een weduwe met 6 kinde ren kwam in üiterste nood na te hebben gebiecht haar materiële nood klagen. «Ik heb niets meer om de ze middag mijn kinderen te eten te geven». Het was tijdens de oorlog toen in heel wat gezinnen, vooral in de stad, honger werd geleden. De pater zegde in de kerk niets bij te hebben doch vertrouwde op de Heer. Hij zegde. Kom over een uurtje naar het klooster. We zullen dan wel iets hebben. Toen hij even later zelf in zijn klooster kwam werd hij aangenaam verrast. De portier overhandigde hem een enveloppe daar ge bracht door een dame «om de nood van de noodlij denden te helpen leni gen». Er stak 30.000 fr. in, in die tijd een fantastische som. In Zaïre gaf de Pater les aan 250 katechumenen en vertelde hen dat ze op hun eerste kommunie allen Je zus zouden ontvangen. Kwam daarop de begrijpe lijke vraag van een neger meisje «hoeveel Jezussen er dan wel waren als iéder kind er een kreeg». Een moeilijk antwoord uiter aard. De Heer gaf hem echter de veel gemaakte vergelijking in met de zon. Eén zon met veel stralen waarvan ieder persoonlijk ten volle geniet. Ander maal de Heer. Een derde voorbeeld si tueert hij in na periode na de missie toen hij als aal moezenier in een kliniek gekonfronteerd werd met een man op de rand van zijn bed die zijn einde dui delijk voelde naderen. Die vroeg hem wat er hem te doen stond. Pater De Gols antwoordde: «Stel u volle dig in orde met de Heer». Hij liet hem een generale biecht spreken, gaf hem het sakrament der zieken. Toen hij de volgende dag het bed ledig vond was de man in extremis door toe doen van de pater gered. Weer de Heer! Pater De Gols hoopt nog lange jaren zich verdien stelijk te kunnen maken voor de evennaaste. Mo menteel doet hij dat te Walfergem en omgeving door hulp aan anders-vali den en bejaarden. LH Met het zicht op de eerste opvoering van het komend toneelseizoen op vrijdag 22 september stelt PACT, Progressief Aalsters Col lectief Toneel reeds nu in een notedop de komende programmatie voor. Détails volgen uiteraard later. In september 1989: Verge ten straat naar L.P. Boon als hommage aan één van onze grootste Vlaamse au teurs. Tekst en regie: Lie ven Hostens. In december 1989: Pretti ge Feesten van A. Ayck- boum, de meester van de zwarte humor, in een regie van Guido Van den Ber- ghe. In januari 1990: Gastpro- duktie (nog in onderhan deling). In februari 1990: De Dro- mocratie van Guus Vleu gel, een origineel, heden daags stuk in een regie van Dirk Van Vaerenbergh. In april 1990: De Vis, van Gunnar Callebaut en An ton Cogen, de spectaculai re erfenis van de gelijkna mige beruchte Aalsterse familie, in een regie van Anton Cogen. De prijs van een éénper soonsabonnement blijft onveranderd op 500 fr voor de 4 produkties (ge bruik overschijvingsfor- mulier in bijlage). Per ke rende post krijgt u het abonnement thuis bezorgd. Om ons in staat te stellen de Bathyscaaf financieel ^drijvend te houden, bie den wij ook een steuna- bonnement aan geldig voor de 4 produkties en de gastproduktie. U krijgt dit thuis bezorgd: - na een éénmalige stor ting van minimum 1.000 fr. - via een doorlopende op dracht van minimum 100 fr per maand (zie formulier in bijlage). LH De Aalsterse Rederijkerskamer Sint-Barbara toont zich bij haar 450-jarig bestaan tegelijkertijd oud en jong. Oud wegens heel vele eeuwen aktiviteiten en opgedane ervaring. Maar anderzijds jong, fris en dynamisch in haar aktiviteiten. Samenwerking met de BAC-spaarbank waar gesteld wordt dat binnen de sektor kuituur, en dan vooral in de theaterwereld, met veel te korte riempjes wordt geva ren, schept heel wat supplementaire mogelijkheden. Kultuursektor en bedrijfswereld kunnen blijkbaar sa men gaan niet enkel op basis van mecenaat maar tevens in samenwerking gebaseerd op partnership. Seizoen 89-90 Als opening is een orgelrecital door organist Stanislas Deriemaker, katedraalorganist te Antwerpen en be schouwd als een der besten voor velen zelfs dé beste van de wereld, gepeogrammeerd in de Sint-Martinus- kerk te Aalst. Als toneel volgen dan twee merkwaardige produkties - een blijspel en niets minder dan de musical 'My fair lady' 'Bloemen van Dorothy' Blijspel van Mark Belloy, regie: Roger Bolders. Vrijdag 24 nov. '89 om 20 uur Zaterdag 25 nov. '89 om 20 uur Zondag 26 noiv. '89 om 15 uur. 'My fair Lady' Musical van A. Lemer-F. Loewe regie: Leo Janssens Vrijdag 16 en 23 maart '90 om 20 uur Zaterdag 17 en 24 maart '90 om 20 uur Zondag 18 en 25 maart '90 om 15 uur Maandag 19 maart '90 om 20 uur Alle aktiviteiten gaan door in de schouwburg van Cultureel Centrum De Werf. Teaterabonnement, kaarten ver koop en reservaties bij André Van der Eist, Veldstraat 9, 9300 Aalst, tel. 053/ 70.44.64 LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 2