Geert Van Moorter, Arts zonder grenzen, brengt nieuws uit Afghanistan Paarden trokken door de velden van Mere Vendelgroep Uilenspiegel genodigd in Turkije Zondag 10 september: Stranddag i Erpenaar maakt eerste belevenissen mee De Voorpost - 18.8.1989 - 3 Erpe-Mere. De groep vendeliers en trommelaars die eerlang naar Cyprus afreist (vj) Met enkele weken vertraging vertrok Geert Van Moor- keerd gelopen was zodat ter met Artsen zonder Grenzen Nederland begin juni men zich toch gaat afvra- naar Pakistan van waaruit luj naar Afghanistan reisde gen welk nut het heeft om waar hij gedurende enkele maanden medische bijstand zich aan gevaren bloot te zou verlenen. Vanuit Peshawar liet hij ons al heel wat stellen. Gelukkig heeft het gegevens weten over zjjn bedrijvigheden ter plaatse en team van Geert in Lolen de omstandigheden waarin ze ginder werken. Hiermee haar bezigheid want heel zag hij echter een jeugddroom gedeeltelijk werkelijkheid worden. muziekverenigingen Aaigem stappen ze door de straten en velden van Mere (jv) Erpe-Mere. Op het Dorpsplein voor de Sint-Bavokerk stellen de paarden zich op en begeleid door de 4 Geert yan Moorter be sloot geneeskunde te stu deren met de idee toch ooit eens naar de derde wereld te vertrekken wat in feite een verkapte vorm van zijn jeugddroom was, een leven als dokter-mis sionaris. Toen hij zich toch op die kon en mocht ver dienstelijk maken kwam dit wel enigszins onver wacht en het werd een spoedvertrek waarbij van afscheid nemen niet veel terecht kwam en beperkt bleef tot familie en de toch talrijke Dido-vrienden. Het was pas achteraf dat de emoties konden wegge werkt worden want «het doet toch wel wat ook al is het maar voor een achttal maanden». Het heimwee- probleem wordt hier in fei te bepaald door de zeer moeilijke kommunikatie want men verblijft geens zins in een mooie lukse hotel maar afgezonderd zonder telefoon of andere en dit is vooral Velanken verbindingsmiddelen aan twee stichtende leden: waaraa° WJ toch 20 Se" Talrijke verenigingen van Erpe-Mere hebben al enkele jaren bestaansrecht verworven en daartoe behoort ongetwijfeld de groepering die de jaarlijkse Paardenommegang organiseert. Vorige zondag zag men opnieuw zo een honderdtal paarden, met of zonder koets, het trajekt langs de eens zo vermaarde ommegang afleggen. Deze traditie stoelt op een oude devotie tot O.L.-Vrouw van de Rozenkrans die in vroeger eeuwen duizenden bedevaarders naar Mere trok. Van de devotie is nog maar weinig overgebleven, maar toch wekt deze ommegang nog altyd veel kyklustigen langs de wegen. D'Hondt, sekretaris van de Sint-Bavo-vereniging en mede-organisator van de jaarlijkse paardenom megang. Stoetsgewijs volgt men dan een trajekt dat onge veer overeenstemt met dit van de echte ommegang maar door omstandighe den - kleine wegels - maakt men een kleine om weg langs 'oud-Oostdorp', want de koetsen kunnen niet langs de smalle wegels van de ommegang die in feite slechts op voetgan gers afgestemd is. Het was trouwens eens te meer een lange sliert want ongeveer honderdveertig paarden, met of zonder sjees, waren naar Mere gekomen om er de drieëntwintigste tocht mee te maken. Hier hoeft men bijgevolg niet zozeer bezorgd te zijn om de tra ditie en is dit een vorm van Mariale devotie, samen met de meiommegang die dank zij de kapelletjes (die men restaureert) aan be langstelling wint. De plaatselijke ruitervere- niging Sint-Bavo levert met dit semi-religieus ge beuren een bijzondere prestatie en ieder jaar op nieuw krijgen zij het be zoek van ruiterverenigin- gen uit de omliggende dor pen als Lede, Kerksken, Aaigem, Burst e.a. Bij hun aankomst op het dorpsplein, waar de stoet ontbonden wordt, zegent pastoor Wouters mens en dier met de relikwie van de H. Bavo, patroon van de parochiekerk van Me re. De paardenommegang is ook de weergave van een rijk lokaal volksleven dat in stand gehouden wordt dankzij enkele boe ren en liefhebbers van paarden, want het zijn niet alleen boeren die aan de ommegang deelnemen. Het is een aktiviteit die haar plaats ingenomen heeft in het kultureel leven van Mere, een aangename traditie die kleur geeft aan de oogstmaand (telkens de vóór Halfoogst) W. D'Hondt en. P. Scho- ckaert, die de draaispil zijn rond dit jaarlijks ge beuren. JV Zoals vorige jaren was het de muziekvereniging van Aaigem, 'Nieuw Leven', die de optocht opende en de paarden begeleidde van aan de kerk waar ze eerst door de pastoor alle samen gewijd werden. Het reli gieuze karakter van deze manifestatie heeft plaats geruimd voor een zekere vorm van vrijetijdsbeste ding, want meestal zijn het leden van ruiterverenigin- gen die de stoet vormen. Ondanks alles is de paar denommegang een geves tigde aktiviteit geworden voor de Merenaren die aan de vaste datum ge wend zijn en er een zekere belangstelling voor heb ben. Het getrappel en ge snuif van een honderdtal paarden loont nog altijd eens de moeite om een kijkje te nemen en een dergelijke groep viervoe ters brengt nog altijd de nodige sensatie, vooral voor de jongere jeugd, ter wijl de ouderen met nos talgie terugdenken aan de tijd van het zware trek paard toen er van traktors geen sprake was. Het is voor iedereen toch nog eens een belevenis, zelfs al heeft men hier te doen met onrustige 'salonpaarden', die niet weten hoe hun energie kwijt te raken, dit in tegenstelling met het vroegere trekpaard, dat er steeds rustig - en afge mat - bijliep. In een der gelijke ommegang gaat het er bijgevolg niet altijd pro bleemloos aan toe, want de meeste ruiters hebben nogal eens hun handen vol om hun paard in bedwang te houden. Traditiegetrouw verzamel den ruiterverenigingen en andere paardrijders te drie uur op het dorp. Sommi gen hadden ook hun paard een feestelijk tintje mee gegeven en vooral het be devaartvaantje toont nog een overblijfsel van de vroegere devotie. Het vaantje wordt elk jaar te koop aangeboden door de organisatoren en het be treft hier nog altijd het origineel ontwerp waarbij alleen de kleur wel eens veranderd wordt. Toch is dit één van de weinige ele menten die doen terug denken aan het devotio neel karakter van de om megang. Op het dorp was er een en al beweging en het was pas na het gebed, uitgespro ken door pastoor Wou ters, dat de onrustige ben de zich in beweging zette. Nadat de dieren zeker wa ren van alle onheil te zul len gespaard blijven - na de woorden van de pas toor - nam hijzelf plaats in de koets van Wilfried Erpe-Mere. Even demonstreren hoe hoog een vaandel wordt geworpen (]v) woon zijn. De Streek waar hij mo menteel vertoeft wordt Lolens genoemd, een val lei op een zestigtal km. van Kaboel op een 2000 m. hoogte, waar hij met wat patiënten komen er met Wachten om verzorgd te worden. Ook heeft hij nog twee andere mensen reeds kontakten haj een «geneeskundig team.. een Bel ische |okter gevormd heeft. nl. een die echter voor een Ame- verpleegster Angehne en anisatie werkt een verpleger Siebe en b r, j. en heeft men het zo gere- Geert zelf die een passen- A f o, j geld dat ze toch de gewen- de afkorting voor zijn dne- f„„n„ luik gevonden heeft: ASG konden (Artsen zonder Grenzen). De Reis Met een toestel van de KLM ging het naar Co lombo in het Sri Lanka met een tussenlanding in Daraan, waar nota bene kontakten zoeken. Om iets te regelen of schikkingen te treffen moet men heel wat geduld opbrengen en dan nog: «Een vaste afspraak ma ken om elkaar weer te zien gemakkelijk maar er alle alcoholische dranken zich aan houden is wat De vendelgroep Uilen spiegel uit Erpe-Mere kreeg vanuit Turkije een vleiende uitnodiging in de bus om er deel te nemen aan een festival dat plaats heeft op het Turkse deel van het eiland Cyprus. Vorig jaar kwam er om een of andere reden een einde aan de samenwer king tussen de Vendel groep Uilenspiegel en de muziekmaatschappij Hand in Hand. Er ontstond toen een groepje van kleine vlaggenzwaaiers speciaal gericht naar kinderen van af 8 jaar en anderzijds ook een eigen trommelkorps om zoals dat gebruikelijk was de stoetoptredens te begeleiden met muziek. Voor de vorming van de vendeliers staan mensen korps de knepen van het wordt van de leden totale Oosterhout, Berlaimont, van de eigen groep in maar vak bij te brengen. Daniel inzet gevraagd en nu Lede, Lannoy om die voor de vorming van het Daeleman maakte er op wordt de kroon op het piaar te noemen. Maar trommelkorps moest men zeer korte tijd een degelijk werk gezet met de reis en vooraleer men op reis gaat een beroep doen op krach- geheel van dat mag gezien het optreden in Cyprus. naar Cyprus wordt de ten van buitenaf. Een le- en gehoord worden. Ondertussen was Uilen- groep nog verwacht in raar van de muziekschool Het programma dat Uilen- spiegel al op meerdere Normandië waar een bloe van Asse werd bereid ge- spiegel brengt, mag er dan plaatsen te gast. Onder mencorso wordt opgeluis- vonden om het trommel- ook wezen. Week na week meer in Bethune, Fleurus, ter£j en met de kermis in Mere wordt aan heel spe ciaal optreden gedacht. Uiteraard met de bedoe ling de reis naar Cyprus te helpen financieren. Ven delgroep Uilenspiegel zal naar aanleiding van de kermis in de Nijverheids straat een eigen stand op richten opdat de bezoe kers een beter beeld zou den krijgen van de wer king van de groep. Ieder een die er belangstelling voor heeft kan er trouwens een overvloed aan infor matie en dokumentatie be komen. En wie echt met de groep van nabij wil kennis maken is welkom op de repetities die elke vrijdag van 18 u. voor de kleine vlagglen en vanaf 19 u. voor de trommelaars en de grote vlaggen plaatsvin den in de Sint-Jozefs- school te Mere. moesten geledigd (uitge dronken) worden. Van daaruit ging het naar Ka rachi waar ze in een zwoel- hete nacht aankwamen om verder te trekken naar Peshawar, een stad aan de grens met Afghanistan, waar ze door afgevaardig den van AZG opgewacht werden. In Peshawar heb ben zij trouwens hun «hoofdkwartier» bedoeld voor de koördinatie van de teams in Pakistan en Afghanistan. Erg bemoe digend was zijn aankomst aldaar niet want een ander team was zopas terugge keerd van een missie in Mazar-I-Sharif, een plaats helemaal in het Noorden van Afghanistan. Deze medische verzorgers wa ren erg ontgoocheld om dat ze volledig geïsoleerd moesten werken, niet eens in een dorp maar bij een groep van slechts een twin tigtal mujahedins (verzets- soldaten) in een klein kamp tegen een bergrug gelegen. Patiënten zagen ze nauwelijks, slechts en kele per dag, maar boven dien werden ze niet erg aanvaard bij deze verzets strijders met het gevolg: verveling, spanning en an dere narigheden die men in dergelijke situatie niet verwacht. Niemand van het team zelf wist wat er werkelijk ver- anders». De hygiëne blijkt de laatste zorg te zijn van de bevolking maar daaren tegen wordt men alleszins vriendelijk behandeld. In zijn reisverhaal vergeet Dr. Van Moorter zeker de leefgewoonten niet, die trouwens zeer verschillend zijn van de onze en bijge volg moeilijk begrijpbaar voor ons Westerlingen. Toch kochten ze er andere klederen en lopen er nu rond zoals echte Afgha- nen, een vermomming «die bestaat uit een wijde broek, een lang hemd en zo een rare pet, een doek en een deken». Het mees te van hun leven gebeurt ginder op de markt waar ook de medikatie - voor zover men die heeft - vrij te koop is met het gevolg dat er dan ook «van alle onzin geslikt wordt voor de minste klacht». Zo kon Dr. Van Moorter geen Whitfieldzalf kopen die bij ons zeer goedkoop is en dient om bepaalde huid ziekten te helen: «Ik ben dan maar zelf naar dat ver- deelcentrum geweest, ik heb de ingrediënten ervan apart besteld en het dan in elkaar gedraaid, we heb ben nu vijf kilo van die zalf mee». Na een week voorberei ding in Peshawar, zonder begeleiding en die dus niet naar wens verliep, daarbij in moeilijke omstandighe den bij afwezigheid van de koördinator, begon een vermoeiende reis om het einddoel te bereiken. Tij dens deze onbehaaglijke dagenlange tocht moest G. Van Moorter zijn eerste ernstige bijstand verlenen: «Onze bagage vertrok in tussen al naar Lolenj (on ze eindbestemming). Wij zelf moesten wachten tot het team van Lolenj naar hier kwam met de jeep. Op onze beurt zouden wij dan vertrekken naar Lo lenj. Onze drie wachtda- gen werden even opge schud. De tweede ochtend rond 11 u. werd ik meege- roepen. Een Muyahedin had zich zelf per ongeluk door de arm geschoten. Het was een hele onderne ming want in onze «emer- gencybox» zat enkel een schaar, geen snijmesje. Met een botte schaar moesten vuile en verhak kelde spierstukken wegge knipt worden. Het been van de onderarm was een paar keer gebroken en ve le spieren waren kapot. De kogel zelf was niet te vinden. Moeilijk als je een RX-toestel gewoon bent. De wonde moest open blijven - zo kan het vocht er uit - en er werd een gips aangelegd. Een halve em mer water diende als ge wicht om de arm in traktie te houden. Geen gemakkelijk werkje. Zelf was ik niet zeker of de boteinden goed over me kaar zaten, 's Anderen daags hebben we de man gestuurd naar een plaats waar een RX-toestel stond, samen met een ver- wijsbrief voor Dr. Zoef van AZG. De hele onder neming had zo een drie uur geduurd». Op 22 juni Dr. Van Moor ter het team dat zij voor Lolenj moesten aflossen en dit was dan het sein om op die plaats zelf aan de werkzaamheden te be ginnen. Het eerste doel was bereikt en nu is het afwachten en kijkt men uit naar het verloop van de volgende maanden. JV Zondag 10 september a.s. - bijwonen van een de- gaat «Stranddag '89» door, monstratie gamaalkuisen een wandel- en natuurhap- - snuffeltocht, grime en pening op het strand tusen kastelenbouw voor de Blankenberge en Oos- kinderen tende. - centraal in de optredens De totale afstand is 22 km. staat de cirkuswereld met Maar zo ver hoef je echt klown Dokus, cirkus Fias- niet te wandelen. Hoe ver ko, klown Piko, Faro en dan wel? Dat bepaal je met de Magie Cirkus Show zelf! Onderweg heb je im mers meermaals de kans om met de tram gratis te rug te keren naar je ver trekplaats. En ook die kies je zelf: ofwel Blankenber- - ook te gast is BRT 2 met een rechtstreekse uitzen ding van het radiopro gramma «Fiëstdag» vanuit het vakantiecentrum «Sparrenduin> ge, ofwel De Haan, ofwel Tot 31 augustus a.s. kan je postende. vooraf inschrijven voor Zowel op en rond het «Stranddag '89» op het strand als in de vertrek- en Verbondehjk Sekretariaat aankomstplaatsen «Duin- van Vakantiegenoegens, se Polders», «Sparrendu- Sint-Jorisstrat 26, 9300 in» en «Duin en Zee» valt Aalst, tel. 053-76.16.30 of er heel wat te beleven! 053-76.16.31. De deelna- Een greep uit de vele mo- mebedragen bij voorin gelijkheden: schrijving (tot 31.8.'89) - een tochtje op zee met zijn: voor deelnemers tot amfibieboten 12 jaar 90 fr., voor deel- - zelf helmgras aanplanten nemers van meer dan 12 in de duinen, jaar 120 fr.. Ter plaatse bezoek aan het Aqua- betaalt men tot 12 jaar 120 rium van Oostende of aan het Aquarama te Blanken- berge - rondneuzen op een ech te vissersboot, op het zeil- fr., en meer dan 12 jaar 150 fr. Een korting van 30 fr. op alle bovenvermelde prijzen krijgen Vakantie genoegens - gezinnen, le- schip «Mercator» of op het den van natuurreservaten onderzoekschip «Belgica» VZW, BAC-bankkaart- - een rondje rijden met houders en kliënten van gekke fietsen DW. In het deelnamebe drag is begrepen: deelna me aan animatie - aktivi- teiten, info: brochure over verloop en tema, een ritje met de tram, een verras singsgeschenk, verzeke ring lichamelijke onge vallen. Op het Verbondelijk Se kretariaat Vakantiegenoe gens kan je bovendien in formatie verkrijgen om trent groepsuitstappen naar Stranddag '89. Diver se plaatselijke werkgroe pen leggen immers auto cars in naar de vertrekpun ten van deze strandwande lingen. Vanaf 10 personen in dezelfde parochie of deelgemeente komt de bus ter plaatse! Het busver voer vanaf Aalst kost 250 fr. per persoon, kinderen tot 11 jaar betalen 180 fr. Naar aanleiding van de «Stranddag '89» wordt door Vakantiegenoegens een «Minigidsje voor de kust» uitgegeven. Het is ze ker voor kinderen een uit stekende leidraad om zelf op ontdekkingstocht te gaan langs het strand. Je kan dit gidsje gratis aan vragen bij het Vakantieca fé, Kortrijkstraat 342 te 9700 Oudenaarde. D.B.

De Voorpost | 1989 | | pagina 3