Jeugdcentrum Juvenes stelt nieuw jeugdhuis ter beschikking van de jeugd Roger Joostens wint Pionierprijs '89 Reizigers uit het Land van Aalst en Dendermonde bezochten China Iffi -tawïflwn Lebbeke 10 - 1.9.1989 - De Voorpost Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor aleer de in 1965 gestichte jeugdklub Juvenes een ei gen centrum had. De laat ste jaren waren voor de verantwoordelijken een echte nachtmerrie. Nadat ze noodgedwongen de lokalen aan de Markt moesten verlaten, vonden ze tijdelijk een onderko men in een leegstaand café op de hoek van de Roskot- en Langestraat. De beheerraad en het kernbestuur namen de zware beslissing, alleen al om de financiële implika- ties, om in de Klooster straat het pand Het Hert aan te kopen en er voor eigen rekening een nieuw jeugdhuis te bouwen. Een investering waarvan 8 mil joen frank zeker geen overdreven schatting is. De durvers hopen dat ze zowel van gemeentebe stuur, parochies, de jeugd en de burgers van Zele respons zullen krijgen, om hun initiatief ten bate van de jeugd te helpen in stand houden. Sedert vorige week werd het jeugdcentrum in zijn nieuwe gedaante officieel geopend en de jeugd rea geerde bijzonder enthou siast. Infrastruktuur Het nieuwe jeugdhuis is gelegen in de Klooster straat, nummer 31, tussen het Markt- en het Zand bergplein, waar ruime par king voorhanden is. Het gelijkvloers omvat de inkomhal met achteraan de sanitaire installaties. Rechts kom je in de in stuif- of ontmoetingsruim te, met vooraan een bar en gezellige zithoekjes. Ach teraan is er een polyvalen te zaal met podium. Daar zijn ondergebracht: de dis cobar, de amusementsspe- JUVÉfliS Zele. De fraaie voorgevel jeugdcentrum (gvw) len, tafeltennistafel, ki- ckerbak, flippers, videoga mes, dansvloer en een rus tige leeshoek met informa- tiëkast. Öp de eerste verdieping is het sekretariaat onderge bracht, waar de admini stratieve taken worden waargenomen. Op hetzelf de verdiep staat de info- theek met 500 mappen met vooral naar de jeugd toegelichte onderwerpen. De creazolder bevindt zich op de hoogste verdieping, waar de jeugd creatief kan bezig zijn, vergaderingen worden gehouden, kursus- sen gegeven en filmen bekeken. In de hof van het nieuwe van het nieuwe Juvenes centrum staan chalets waarin de uitleendiensten werden ondergebracht en waar de kern haar aktivi- teiten organizeert. Beheerraad en kern VZW Jeugdcentrum wordt geleid door een be heerraad die gevormd is uit: Walter Van Miegroet (voorzitter), Toon De Kimpe (onder-voorzitter), Piet Certijn (sekretaris en algemeen verantwoorde lijke), Paul Certijn (schat bewaarder) en de leden Joanna De Maesschalck, Marcel Tackaert en Pas toor Vermoesen. Het financieel beheer is in handen van de VZW Jeugdzorg met voorzitter Piet Certijn. schatbewaar der André Christiaens. de leden Arthur De Waege- maecker en Patrick Van Kerckhove en de andere leden van de beheerraad. Het dagelijks bestuur is in handen van de leiding kern, die bestaat uit Sieg fried D'Heer (voorzitter), Joris Vereecken (onder voorzitter). Claudine Van Wielle (sekretaris), Wou ter Herwege (penning meester) en de leden Ste ven Beirens, Eric Jacobs, Hans Seghers, Myriam Dhossche, Greet Plae- tinck. Hans Bosmans, Na- dine Van Hoomick en Bart De Maesschalck. Zij zijn de impulsgroep of motor van het jeugdcen trum, die het direkte be leid naar de bezoekers en leden toe bepalen. Zij staan in voor het onthaal, programmeren, animeren, stimuleren en evalueren. Juvenes beschikt met per manent verantwoordelijke Brigitte Laceur, Betty De Wilde en Toon Van Cau- teren over drie beroeps krachten, die de vrijwilli gers van opdrachten ontlasten die kontinuïteit vergen. moeting biedt Juvenes ook aandacht aan de vorming, de informatie, de akties, advies- en hulpverlening en samenwerking met an dere organizaties. Juvenes bestaat sinds 1965 en is een onafhankelijk jeugdhuis met kristelijke geïnspireerdheid, waar ie dereen welkom is, ook an dersdenkenden. Juvenes situeert zich binnen het lo kaal en regionaal jeugd werk en wordt gekontro- leerd, erkend en gesubsi dieerd door de dienst Jeugdwerk van het Minis terie van de Vlaamse Ge meenschap. Juvenes kreeg om zijn werking het hoogste waar deringscijfer van alle Vlaamse Jeugdhuizen en hoopt die trend nu op nieuw te kunnen door zetten. BENO Zele. De instuifruimte van het nieuwe lokaal biedt heel wat mogelijkheden (gvw) Taak Bij de ingebruikname van hun nieuw prachtig maar sober gehouden nieuw jeugdcentrum herinnerde de leiding nog eens aan de specifieke taak van Juve nes. Op de eerste plaats moet het jeugdcentrum een ontmoetingsruimte bieden waar jongeren zich in een ontspannen, niet- commerciële sfeer thuis voelen. Een tweede be langrijk punt is vrijetijds- aktiviteiten bieden en jon geren zelf aktiviteiten la ten uitbouwen. Naast ontspanning en ont- De tijdens de voorbije vakantie door het kultureel ontmoetingscentrum 'Pionier vzw' georganizeerde 'Pio nierprijs '89', genoot ruime bijval. De organizatoren toonden zich niet alleen tevreden over de publieke belangstelling, maar de zestien deelnemende kunstenaars - ze kwamen in hoofdzaak uit de regio - etaleerden via de in totaal 94 werken verrassende talenten. Ook juryvoorzitter Pol Van Dijck stak de loftrom pet over het Pionierinitia tief - er steekt een brok dynamiek achter deze or- ganizatie - en evalueerde het peil van de inzendin gen als volgt: Iedereen kon deelnemen, wat bete kent dat er ook kaf onder het koren zat. Naar mijn mening halen een zestal kunstenaars een zeer hoog peil. Wanneer je er dan achteraf hun curriculum op nakijkt blijken het al len geschoolden te zijn. Wat van mijn kant uit geen onderwaardering van de autodidakten inhoudt. Bijzonder positief ervoer ik de keuze van de jury, kwasi allen mensen van buiten deze regio; een op tie die de objektiviteit van de jurering in hoge mate verzekert. De vijf leden van de jury hebben trou- 2.000 F geschonken door kunsthandel De Beule. werd in de wacht gesleept door Guido Joos uit Leb beke, voor zijn pastelwerk 'Zonder titel'. Joos is Leb- bekenaar, is eenendertig en levert voornamelijk sterk figuratief werk. in overigens gedurfde kleu ren. Hij kombineert pa stel, inkt, aquarel en houtskool. Het juryverslag had het over een zeer goe de anatomische weergave, maar sommige juryleden vonden het jammer dat het akademische nog al te sterk tot uiting komt ip zijn werk. Zei voorzitter Van Dijck over haar werk: Een brok keramiek die enorm veel kracht uitstraalt, de weg van de mystiek opgaat en een zeer sterke struktuur etaleert. Vermits Anne Van den Abbeele de best geklas seerde Lebbeekse deelne mer was, sleepte zij ook de Prijs van het gemeentebe stuur in de wacht. Laureaat van de Pionier- prijs 1989 werd Roger Joostens met het aquarel 'Mia II'. Hij ontving 7.000 F geschonken door de Lebbeekse Midden stand. Direkt na studentenopstand bijna alle toeristen hun reis geannuleerd hadden. Volgens reisleider Roelant heeft men nooit proble men gehad ook al had men het anders gedacht na de opstand van de studenten. Men mocht vrij spreken en vrij fotograferen maar toch was het moeilijk om kontakt met jonge mensen te krijgen die zwijgzaam waren en zich niet lieten fotograferen omdat ze bang waren later moeilijk heden te krijgen. Met de ouderen was er geen pro-' bleem op dat gebied. Ondanks de vooringeno menheid van de leden van de groep is het helemaal anders geworden dan men zich voorgesteld had, in de positieve zin althans. Voor iedereen is het een onvoorstelbare belevenis geworden, met een voor raad aan herinneringen om meermaals na te ver tellen. JV Half juli begonnen een 35-tal Vlamingen uit de streek van Aalst en Dendermonde aan een reis naar het China waar zich pas enkele dagen voordien bloedige taferelen afgespeeld hadden. Alhoewel het reisbureau hen volledige veiligheid verzekerd had, was het toch met een „uitbundige spanning" dat men dit fascinerend land tegemoet ging. Hier was het niet alleen de ongerustheid voor het onbekende dat hen bezighield maar ook de gedachte van de aangrijpende beelden die nog fris in het geheugen lagen. Als eerste Belgische groep zijn zij erheen gegaan en gelukkig zelfvoldaan veilig teruggekeerd. Op dat ogenblik werden teland op een Chinese toiletten wat meer op de talrijke reizen naar China schilderij gelijken en bij- vrouwen indruk maakte geannuleerd maar Sme- gevolg weet men op be ian op de mannen. Verder kens-Reizen had genoeg paalde ogenblikken niet of was er ook een sfeerloze zekerheid gekregen dat de het realiteit of verbeelding hoteltoestand die te wijten veiligheid van de deelne- is. Ook de vier miljoen was aan het feit dat ze mers gewaarborgd was en fietsende Chinezen in leegstonden om reden dat heeft het er op gewaagd. Shangai zijn een belevenis Slechts vijf deelnemers op zichzelf alhoewel men „zegden af" maar niet er naar Westers model noodzakelijk om die rede- leeft, nen vermits ze enigszins beïnvloed waren. Nochtans Spannend werd het pas is alles verlopen naar toen de groep Beijing be- wens, zelfs beter dan men reikte en zich meerdere verwacht had. Meer nog, vragen stelde over hetgeen bij hun aankomst, in het er pas enkele weken voor station van Canton waar dien gebeurd was. De be- men toch niet erg uitbun- legerde stad kende nog dig naar de grenskontrole wel de krijgswet en bewa- trok, verdween de strenge pende militairen stonden blik bij de politie en doua- nog op de kruispunten en ne en na een kwartier kon bruggen, in feite niet sto- de hele groep de reis ver- rend maar toch uitdrukke- der zetten. Van lijfonder- lijk aanwezig. Het thans zoek of andere narigheden nog meer beroemde (be was geen sprake en ieder- ruchte) Tien-an-mien- een zag de toestand anders plein was echter streng be- onder ogen en men ging de waakt door soldaten en lag rest van de reis heel wat er. op uitzondering van rooskleuriger tegemoet. deze Mongolen, verlaten Het verbeterde zelfs nog, bij. Geen enkele Chinees want verklaarde reisleider mocht het plein betreden, R. Roelandt: „Waren wij een gunst die aan de 35 nog niet bekomen van on- Vlaamse reizigers wel toe- ze (vriendelijke) aankomst gestaan werd. Vroeger za- dan werden wij reeds een ten hier duizenden mensen tweede maal aangenaam dagelijks te keuvelen maar verrast in het restaurant, na het brutaal optreden Een Chinese TV-ploeg van de Chinese soldaten stond ons zomaar op te was de ziel er verdwenen, wachten. Sinds bijna twee In juli 1988 werd de reis maanden waren we de eer- naar China door Smekens- stc Belgische, zeg maar Reizen aangekondigd cn buitenlandse groep van die met Kerstmis was ze al allure die een bezoek uitverkocht wat wijst op brachten aan Zuid-China. de enorme belangstelling Wij vernamen dat twee van onze mensen om een dagen later hierover uit- soort wereldreis te willen voerig kommentaar werd maken, gegeven op de Chinese Er waren maar weinig ne- TV. Van propaganda ge- gatieve vaststellingen en sproken die kunnen trouwens als De groep Vlamingen die het aandurfde kort na de studentenrevolutie een bezoek Opvallend zijn toch de onbenullig beschouwd te brengen aan China (jv) wondermooie landschap- worden. Er was wel het pen die vooral in het plat- probleem van de (vuile) Lebbeke. Pionierprijs 89. De laureaten op een rijtje v.l.n.r. Roger Joostens de winnaar, Guido Joos derde prijs, Anne Van den Abbeele die tweede werd en Linda Cocquyt die de prijs van het publiek kreeg (foto Guy) Lebbeke. Pionierprijs '89. Winnaar Roger Joostens in gezelschap van de organisato ren. de sponsor de voorzitter van de jury Pol Van Dijck en kuituur schepen Luc De Wael met de hand in de broekzak (foto Guy) wens onafhankelijk van el- De tweede prijs (3.500 F Roëer Joostens is Opwij kaar de werken beoor- geschonken door BAC en deeld en bereikten wat de KB) werd toegekend aan eerste prijs betreft overi- Anne Van den Abbeele gens de unanimiteit. Lebbeke. Deze jonge De jury was naast voorzit- keramiste (5 juli I960) stu- ter Pol Van Dijck nog sa- deerde aan de Stedelijke mengesteld uit Daniël Akademie voor Schone Haepers uit Heverlee, Kunsten te Aalst cn de Fred Hennes uit Tremelo, Koninklijke Akademie Rita Vercammen uit Kes- voor Schone Kunsten te sel-Lo en Frans Bourgeois Dendermonde. nam reeds uit Lebbeke. Ook het publiek mocht zijn voorkeur uitspreken. Meest in de gunst van de - bezoekers viel het werk kc) en won de Prijs Cyka aan de Dendermondse akademie. Ze werd tweede in de Pio- deel aan groepstentoon stellingen (Dendermonde, Lebbeke) heeft één indivi duele tentoonstelling ach ter de rug (Pionier Lebbe- 'Onweder' van Linda Coc quyt uit Lebbeke. kenaar, drieënvijftig kreëert momenteel vooral figuurstudies in aquarel. Hij liep akademie te Den dermonde, nam hoofdza kelijk deel aan groepsten toonstellingen en was lau reaat van de wedstrijd 'Dendermonde in beeld'. Zei juryvoorzitter Pol Van Dijck over het werk van de laureaat: Een zeer knap werk, gekenmerkt door een beheersing van zowel het koloriet als de anato mie. Roger Joostens is ie mand 'met poot', met een sterke hand die de moeilij ke en ondergewaardeerde techniek van het aquarel- Kwam dan de proklamatie weru wecuc m uc r.u- volledie be- prijs, een waardebon van Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1989 | | pagina 10