Deuren dicht in Jeugdhuis Eureka te Erembodegem 14- 1.9.1989- De Voorpost Het Jeugdhuis 'Eureka' is, sedert zijn ontstaan in 1967, op velerlei gebied toonaange vend geweest in Erembodegem. Jarenlang - van mei 1967 tot 31 augustus 1971 in de ruimte boven de bierkelder van de oude brouwerij De Cock aan het station van Erembodegem en sedert 1 september 1971 in 'D'Hofstee', een boerderij van de familie De Backer-Staels, Keppestraat 52 te Erembodegem - bezorgden kernen van aktieve meisjes en jongens, ook verscheidene ouderen, de Erembodegemse jeugd een stevig dak boven het hoofd. Een ontmoetings centrum voor de jeugd, boven alle politiek en ideologie, waar in een ontspannende en opvoedende sfeer, de vrije tijd aangenaam en gezellig kan doorgebracht worden. Meerdere jaren vertelde het ledenblad-tijdschrift met als titel 'Konfrontatie' regelma tig over de voorbije en komende aktiviteiten: sport, hobby, ontspanning, amusement, kuituur, kreativiteit... De laatste tijd werd het weliswaar wat stiller in en rond 'D'Hofstee' in de Keppestraat... Enkele dagen geleden besliste het bestuur van de v.z.w. Eureka - De Ligne Gaby, Eeckhaut Philemon, Heyman Geert. Lambrecht Jozef (schatbewaarder-sekretaris), Liefferinckx YVilfried, Pauwels Chris, Remy Etienne, Schuddinck Chris (lid Dagelijks Bestuur), Temmerman Frans (lid Dagelijks Bestuur), Van Lierde Herman (beheer der), Vereecken Arthur (voorzitter) en Walgraef Alfons - tijdens een (laatste) Algemene Vergadering het Jeugdhuis Eureka te ontbinden op 1 september 1989, en tot de vereffening van het jeugdhuis over te gaan... Over de stichting, het reilen en zeilen, de groei en het verval van het Jeugdhuis Eu reka laten we de sekretaris- lp» schatbewaarder, dhr. Lam- M brecht Jozef, aan het woord: "De teloorgang van de plaat selijke KAJ-afdeling in Erem bodegem had, verscheidene jaren geleden, in het plaatse lijk A.C.W. bestuur het pro bleem van de jeugd in Erem bodegem scherper gesteld. Enkele malen hadden er bij eenkomsten plaats waarop Paul Pereboom, Gustaaf De Schepper, Paul Van Damme en ikzelf en nog een paar anderen aan deelnamen en waarop de mogelijkheid werd nagegaan opnieuw met een K.A.J.-afdeling te starten. Er werd ernstig gezocht naar een oplossing; het bleef bij woor den en er werd niets gepro beerd. Men was alleen tot het besluit gekomen - en dat was wel positiefs - dat het toen malig vraagstuk bij de jeugd ter plaatse, niet door de jeugd alleen kon opgelost worden of dan toch niet zonder hulp vanwege ouderen kon van wal steken. Bij mijn verkiezing als voor zitter van het A.C.V., einde 1966 had ik mij voorgenomen iets 'te doen' voor de arbei dende jeugd en de jeugd in 't algemeen, van Erembo degem. In het A.C.V.-bestuur vond ik vooral gehoor bij Stefaan Vinck en Roland Tolleneer. Er moest, wilde men werke lijk starten, kontakt opgeno men worden met iemand van de jeugd zelf. En dit kontakt kwam tot stand dank zij Christiane Van Lierde. Met haar werd de zaak eens gron dig onder de 'loupe' geno men. Er werd uitgekeken naar jongeren die bereid zou den gevonden worden om deel te nemen aan een onder zoek dat zou gewijd zijn aan de jeugd in 't algemeen en de noden ter plaatse. Door tussenkomst van Chris tiane Van Lierde werden ver schillende jongens en meisjes van 16 a 17 jaar op een bijeen komst uitgenodigd. Christia ne slaagde er in, op die eerste kontaktvergadering. in het Gildenhuis en wel op vrijdag 28 april 1967. volgende jonge ren bijeen te krijgen: Magriet Van Lierde. Diane en Marie- Jeanne Carlier, Gonda Bael, Myriam Van Gucht. Greta Meuleman, Rozette Van der Haeghen, Eddy De Cock, Antoine Bourgeois, Chris Schuddinck en Pierre De Ba cker; vanwege de ouderen Frans Verbeiren, Stefaan Vinck en Jozef Lambrecht. De vergadering verliep ge moedelijk. De jeugd verlang de dat er iets zou gebeuren en dan (voorlopig althans) voor Aalst. Arthur Vereecken, voorzitter van de vzw Eureka Erembodegem, legt er op 1 september het bijltje bij neer (a) volgende aktiviteiten: geleide bezoeken, wandelen en fiets tochten, toneel, dans, platen, fotografie, turnen, handbal, basketbal, tafeltennis en lek- tuur. Ze wensten ook te be schikken over een eigen lo kaal. Er werd een datum vast gelegd voor de volgende bij eenkomst nl. woensdag 5 mei 1967 met volgende punten op het programma: organizeren van een fietstocht, bestuurssa menstelling. naam en lokaal en het opmaken van een dag orde voor de daaropvolgende vergadering. Waren op die vergadering aanwezig: Ma- griet en Christiane Van Lier de. Gonda Bael, Pierre De Backer, Eddy De Cock, Gre ta Meuleman, Diane Carlier en Hugo Veldeman met daar bij Lambrecht Jozef en Phile mon Eeckhout. Als doelwit voor de fietstocht werd Over- meire-Donk uitgekozen (zou wegens regenweder wegval len); het voorlopig bestuur werd verkozen: Christiane Van Lierde, Gonda Bael, Ed dy De Cock, Diane Carlier. De naam van de nieuwe vere niging zou op een volgende bijeenkomst worden gekozen. Het probleem van een eigen lokaal werd onder de loupe genomen, zonder evenwel tot een konkreet voorstel te komen Op een volgende bijeenkomst werd besloten dhr. Remi Van Vaerenbergh (t) te polsen omtrent de gebouwen die en kele jaren voordien gebruikt werden voor de Oud-Vlaamse Bierfeesten, nl. de ruimte bo ven de bierkelder van de Brouwerij De Cock. We kre gen het akkoord en de mede werking van Remi. Enkele dagen nadien werd een aanvang gemaakt met de opruiming van de toegezegde gebouwen. Eerst werd een grote plaats leeg gemaakt die later de 'instuif zou worden. Ondertussen was het aantal medewerkers 'Jeugd' fel aan gegroeid met o.a. Polleken De Greef, Willy Meert, Rudy Ghijsels, Gerrit Van Boven, Paul, Mariette en Jef Goet- vinck, Francois Sonck. Jean- Pierre Roelandt, William Ne- lis, enz. Enkele ouderen, be reidwillige stielmannen wer den aangesproken: René Van Lierde en Arseen Verfaillie (elektriciteit), Robert Van Pottelbergh (metswerk). Paul en Jef Goetvinck zouden het schrijn- en timmerwerk voor hun rekening nemen. Als 'morele' en 'daadwerkelijke' steun kan ik als voorzitter van het A.C.V. op de bestuursle den rekenen. Op een be stuursvergadering tijdens de zomer 1967 werd een bedrag van 5.000 fr. ter beschikking gesteld om de eerste uitgaven te kunnen delgen. Het is onbegonnen werk hier alle anekdootjes te willen weergeven die de opruiming en de inrichting van het eerste lokaal met zich medebrach ten. Velen van de jonge pio niers zullen ongetwijfeld nog met veel genoegen terugden ken aan al die belevenissen daar in de oude brouwerij van burgemeester De Cock... En aangezien er niemand met 'n voorstel van naam voor onze nieuwe vereniging kwam aandraven, ben ik dan zelf maar begonnen met mijn her senen te pijnigen. En op 'n avond had ik het gevonden: 'Eureka' (uit het Grieks: ik heb het gevonden). Het is de uitroep bij een plots gedane ontdekking - vreugdekreet als men vindt wat men zoekt - naar de uitroep van Archime des bij het vinden van de naar hem genoemde hydrostati sche wet die zegt dat een lichaam in een vloeistof ge dompeld zoveel van zijn ge wicht verliest als de vloeistof dat het verplaatst. Ik meende ook 'iets' gevon den te hebben: een oplossing voor het vraagstuk van de vrije tijd bij de jeugd en de benaming van onze nieuwe vereniging... En wat was onze nieuwe vere niging? Een jeugdklub, 'n jeugdtehuis (oude benaming), 'n jeugdheem (officiële bena ming). Het geheel van moge lijkheden die de jeugd aange boden kreeg, waarin ze tot ontplooing kon komen en waarin ze haar vrije tijd op de meest nuttige en aangename wijze kon doorbrengen... Een centrum waar de jeugd kon 'jeugdig' zijn zonder daarom onbeheerst te zijn. En daar om werd er aan opvoeding gedaan, kon men er spreken en debateren over aktuele- en levensproblemen, daarorh kon men er elkaar terugvin den in een gezellig instuiflo- kaal. waar men bij een pintje bier - en waarom niet? - el kanders opvatting leerde ken nen en eerbiedigen, waar men een gezonde verhouding na streefde tussen jongens en meisjes, waar men kon dan sen, muziek beluisteren, zijn hobby of liefhebberij beoefe nen, waar men aan allerlei sporten deed, men op reis ging, toneel speelde, film kon zien en bespreken, waar men zelf filmde en fotografeerde, waar men aan lektuur deed, voordrachten gaf, waar men kon meewerken aan een eigen klubblad, waar men kon schrijven, dichten, typen, drukken, tekenen, schilderen of knutselen, waar men... enorm veel mogelijkheden had, waar men schaakte, bil jartte, tenniste, waar men vrienden kon ontmoeten, vriend werd, waar men begre pen, bijgestaan en geholpen werd door ouderen die zich onbaatzuchtig inzetten, waar men kon leren verantwoorde lijkheid te nemen en te dragen... Buiten de organizatie van de aktiviteiten onder de jonge ren diende men ook te zorgen voor bestuursorganen die on der de vorm van een 'Vereni ging zonder Winstoogmerken' Gedurende de eerste levens jaren werd Eureka ge schraagd door een waaier van aktiviteiten en hobby's die al len zelf in het jeugdhuis bo ven de doopvont werden ge houden. Denken we maar aan film, toneel, volleybal, bas ketbal, zaal- en veldvoetbal, tafeltennis, toneel, reizen, uitstappen, schaken, fiets tochten, knutselen, voor dracht, koersen op rollen, enz. Een enorm sukses viel te beurt aan de 'Eurekafeesten' met bekende vedetten uit de showwereld, o.a. Will Tura (2 x). Rob De Nijs, Bob Scholten, Ivan Heylen, Wal ter De Buck, Jef van Uytsel, en aangevuld door de beste D J.'s uit die tijd. Veel D.J.'s konden zich langs Eureka op werken. Een hoogtepunt in de aktiviteiten van Eureka was alvast de aktie Polen on der het motto 'Erembodegem helpt Polen'. Niet minder dan 100.000 fr. aan speciën en ook zoveel waarde aan goederen werd door Eureka - natuur lijk ook in samenwerking met Aalst. De medewerkers aan de Eureka lustrumviering in 1972 met in het midden van de tweede rij boven, Jozef enkele andere verenigingen Lambrecht (arch) van Erembodegem - bijcen- Aalst. Het jeugdhuis Eureka in de Keppestraat 52 sluit zijn deuren op I september 1989. zelfstandig bestaan ver kozen... De bestaande akkomodatic werd geleidelijk aan beschik baar gesteld aan verenigin gen, weliswaar vreemd aan het jeugdhuis, doch steeds met het oog op een optimale integratie en samenwerking Zo vonden reeds verscheide ne jongeren en sportvereni gingen zoals Aikido. Jiu-Jitsu Academy 'Akijama', Vollcy- balklub Erembodegem. zaal voetbal, Jeugdatelier 'Den Toeter' en ccn vijftal orkesten een gunstig onderkomen en tehuis bij Eureka. Ingevolge de dienst die Eure ka aan deze verenigingen be wees en ingevolge het feit dat ondertussen de jeugd toegela ten werd tot bezoek aan café's vanaf 16-jarige leeftijd, en aan publieke ontspanningsgc- legcnhcden (kommcrcicle die hoofdzakelijk winst nastrc- aktivitcitcn. kent minder be langloze inzet... Het gebrek aan belangstelling vanwege de plaatselijke jeugd met als gevolg het stilvallen van nagenoeg alle aktivitei ten, ook het gemis aan verant woordelijkheidszin zowel bin nen als buiten de v.z.w. met als gevolg ccn benarde en on houdbare financiële achteruit gang. cn eveneens dc staat van de betrokken gebouwen (waaraan voor enkele tiendui zenden frank herstellings werken dienden uitgevoerd) heeft dc Algemene Vergade ring genoodzaakt tot de veref fening van het Jeugdhuis Eu reka over te gaan. Dinsdag 29 augustus 1989 was dc inboe del te bezichtigen in dc klub- lokalen. Keppestraat 52. Erembodegem. Woensdag 30 augustus van 18 tot 19.30 u., werd de inboedel er ver kocht... Het Jeugdhuis 'Eure ka' werd met ingang van I september 1989 ontbonden... eeckcn Arthur. Walgraef Al fons, Heyman Geert cn Pau wels Chris. Bij dc ontbinding van dc v.z.w. was het bestuur ge vormd door De Ligne Gaby. Eeckhaut Philemon. Heyman Geert. Lambrecht Jozef (schatbewaarder-sekretaris). Liefferinckx Wilfried. Pau wels Chris. Remy Etienne. Schuddinck Chris (lid Dage lijks Bestuur). Temmerman Frans (lid Dagelijks Bestuur). Van Lierde Herman (beheer der). Vereecken Arthur (voorzitter) en Walgraef Alfons." Met dank aan dhr Lambrecht Jozef voor deze informatie! D.B. Aalst. Op 18 augustus 1973 werden deze Eurekakoningin en haar twee hofdames verkozen (arch) En op maandag 5 augustus 1968 had de officiële stich tingsvergadering van de v.z.w. plaats in de lokalen van de oude brouwerij De Cock. Van de stichtende leden zijn er momenteel reeds zeven overleden. Als oprichters kenden we: Bombeeck Phile mon, Eeckhaut Philemon, Goetvinck Paul, Lambrecht Jozef, Lanckman Charles (t), Langelet Jozef, Spaens Ro ger, Tolleneer Roland. Van Boven Gerrit (t), Van Gucht Jozef, Van Lierde René (t), Van Londerzele Jozef, Van Pottelbergh Robert (t). Van Vaerenbergh Remi (t), Ver faillie Arseen (t), Vinck Ste faan, Vijverman Luc en Wal graef Kamiel (t). Op 1 september 1971 heeft het Jeugdhuis Eureka zich ge vestigd in "D'Hofstee", een boerderij van de familie De Backer-Staels, Keppestraat 52 te Erembodegem. zou bestaan. Aangezien ik met nagenoeg alle bestuursle den van het A.C.V. gestart was en dezen daadwerkelijk de eerste periode hadden mo gelijk gemaakt werden de le den van de Algemene Verga dering uit die rangen aange worven. Alhoewel dus de meeste be stuursleden uit de rangen van het A.C.V. kwamen en men de nieuwe vereniging op kris- telijke principes zou stoelen werd de nadruk er op gelegd dat men zou openstaan voor iedereen, wat ook hun filozo- fische, ideologische overtui ging zou zijn. Deze grondre gel zou dan in de statuten opgenomen worden. Alvorens onze lokalen voor de jeugd open te stellen wer den ook alle formaliteiten ten overstaan van politie, accijn zen, lidkaarten, dienstverze kering en zo meer vervuld. gebracht en aan de Polen in Sanok bezorgd. Vooral op sportgebied heeft Eureka zijn sporen verdiend. De wieg van B.B.C. Erembo degem stond toch wel eerst in Eureka? Lange tijd was 'Eu reka' vaste klant in het zwem bad te Assc. Een waaier van sportaktiviteiten stond regel matig op het programma. Vele van de aktiviteiten groei den met de tijd uit tot onaf hankelijke verenigingen, die volwassen als ze waren, een ven), verloor het jeugdhuis geleidelijk aan de aantrek kingskracht van vroeger. Het is best mogelijk dat de formu le 'Jeugdhuis' voorbijge streefd is - maar wat stelt men in de plaats? - en dat de jeugd liever vrijer en zonder verantwoordelijkheid de vrije tijd wil doorbrengen De jeugd vertoont tegen woordig heel wat lusteloos heid, brengt minder eerbied op voor andermans eigen dom, zet zich minder in voor Buiten de reeds vermelde per sonen hebben in de loop der jaren deel uitgemaakt van de bestuursorganen van Eureka: Angenon Etienne. Baetens Pierre. De Backer Pierre. De Ligne Gaby. Dc Schepper Jeanine. Liefferinckx Wil fried. Matthijs Marnix, Remy Etienne. Schuddinck Chris. Van Habost Kamiel. Van Lierde Herman. Verpeten Georges. Van Boxstael Dan ny. Bad Pierre. Bourgeois Hugo, Dc Ligne Alfons, Ver- Gouden raad ontvingen we van de leiding van 'Teeny Club' en 'Sint-Joris' te Aalst en vooral van dhr. Paul Claus, Inspekteur bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur, die ons 'tevens de raad gaf een jaar 'op proef te draaien, al vorens een v.z.w. op te richten De statuten van het jeugdhuis 'St.-Joris' en deze van het jeugdhuis 'Mei 65' uit Borsbe- ke hebben als leidraad ge diend om deze van 'Eureka' op te stellen. Op zaterdag 22 juli 1967 wer den de klublokalen voor de eerste maal voor de jeugd opengesteld. Aalst. De Eureka voetbalploegen 1986 in de kijker (arch)

De Voorpost | 1989 | | pagina 14