K.A.V.D. in hinderlaag op Gentse parking Regenweekend velt ook Vier Zustersteden Avondcriterium achter derny In het spoor van Agatha Christie... Grote Prijs 'Hof ter Zwyvicken' uo vuoi|jiK}i - i .9. i aoy - 1/ n Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.60 De 'roman fleuve' over de klacht Ertvelde-KAVD versus Aalter is nog lange niet aan zijn ontknoping gekomen. Tijdens een perskonferentie legden duidelijk ontstemde KAVD-bestuursleden uit hoe de vork aan de steel zit. Bovendien somden ze de drie redenen op waarom Ertvelde en KAVD een heroproeping vroegen bij het Uitvoerend Komitee, het hoogste orgaan van de K.B.V.B. Het wordt bovendien steeds maar zekerder dat Aalter, KAVD en SK Aalst zondag niet zullen aantreden, tenzij het Komitee ondertussen reeds een beslissing neemt maar de eerstvolgende geplande vergadering ervan is pas voorzien op maandag 10 september. Hieronder laten we in extenso de uitspraak van het Beroepskomitee volgen. Op woensdag 6 september te 19.00 u. organiseert Wielerklub 'Ros Beiaardvrienden' een internationaal avondcriterium ach ter derny in de Dendermondse deelgemeente Sint-Gillis. We hebben het eerlijk gezegd nog nooit meegemaakt en we zijn ervan overtuigd dat dit evenement zeer veel volk zal lokken. Er werd immers, net zoals op de piste, voor enige afwisseling gezorgd. Er wordt eerst een reeks gereden over 20 ronden, waarna een afvallingswedstrijd plaats heeft. Nadien zijn de renners nog eens goed voor dertig ronden. Er wordt gereden langs volgende omloop: Sint-Gillislaan, E. Hielstraat, Van Langenhovestraat, F. Van Schoorstraat, Sint- Gillislaan. Start en aankomst: Hof ter Zwyvicken, Sint-Gillislaan 6. De deelname van volgende renners wordt verzekerd: Jan De Nijs (NI.), ex-wereldkampioen stayers en kampioen van Nederland stayers 1989 Tadashi Sangu (Japan), kampioen van Japan Sven Harter (D.). kampioen van Duitsland stayers 1988 Mare Claus (B.), kampioen van België stayers 1989 Gunther Van Steelandt (B.), 2e in het nationaal kampioenschap stayers 1989 en natuurlijk heelwat bekende plaatselijke renners. De toegang tot de omloop is gratis. Voor de verandering eens de andere kant van het traditionele lint. Chris Tas en Dirk Roels willen blijkbaar kijken of alles wel juist gebeurt. In elk geval staan ze klaar voor de lange tocht maar op de achtergrond staan de andere deelnemers nog gezellig te keuvelen, (foto P. Hermans) Het moet niet gemakkelijk zijn om met zo'n duikershelm (of wat het ook mag zijn op zijn hoofd van het flesje bier te drinken, maar daarop weten de deelnemers aan de Vier Zusterstedentocht wel raad. Dat zouden ze onderweg ten overvloede bewijzen Hop, daar gaan we. Deze keer liep de tocht door veel groen en langs landelijke wegen. Wie er uiteindelijk met al die prijzen zou gaan lopen heeft weinig belang. Indien de neerwaartse trend, qua aantal deelnemers, verder gaat dan heeft binnenkort iedereen prijs. Inderdaad de 'studentenkoers' die dat al lang niet meer is, heeft een bloedtransfusie nodig, (foto P. Hermans) Gezien de klachten ingediend door K.V. Ertvelde-Rieme en K.A.V. Dendermonde Gezien het ingestelde onder zoek Gezien de beslissing van de Controle Commissie Gezien het beroep ingesteld door K.A.V. Dendermonde en K.V. Ertvelde-Rieme Gehoord de partijen Gehoord het advies van de vertegenwoordiger van de On derzoekscommissie wedstrijd Ertvelde-Aalter en achter het doel van Van Her- zeele hebben postgevat. Doelman Van Herzeele heeft dit echter niet bemerkt. Ook dit feit wordt slechts zeer laattijdig bekend. 7. Omtrent de juiste afspraken welke zouden zijn gemaakt over de wijze, plaats en tijdstip van de overhandiging van de omkoopsom bestaat praktisch geen of tegenstrijdige en on- ij j volledige informatie. Het beroep ingesteld door E K.A.V. Dendermonde K.V. Ertvelde-Rieme is tijdig en in vereiste vorm en dient ontvankelijk verklaard. Omtrent de feitelijke omstan digheden Uit het vooronderzoek, het onderzoek gevoerd door de Controlecommissie en het on derzoek ter zitting blijken vol gende feiten: 1. Voor elke gekende gebeur tenis terzake wordt de gerech tigde correspondent van Een- Eenmaal blijkt zulks de avond van de wedstrijd te zullen ge beuren, dan wordt in niet erg duidelijke omstandigheden een afspraak belegd op een parking te Gent. Vast staat dat de heer Cooreman de afspraak regelde. Naar aanleiding van deze af spraak wordt de bond verwit tigd, die een waarnemer ter plaats stuurt, terwijl ook de clubs Ertvelde en Dendermon de getuigen sturen. 8. Doelman Van Herzeele en de voorzitter van Dendermon- blijken dat speler Goethals, wonend te Ertvelde waar hij vroeger overigens had ge- speeld, opdracht zou gehad Voetbal. Voorzitter Jef Nijs van KAVD vindt dat men alle hebben kontakten te leggen middelen moet uitputten om gelijk te krijgen (vh). met spelers van Ertvelde met he, oog op vervalsing van de e" overeenstemmende vermoe- voordeel te laten beemd,gen. dens deze thesis stofferen. De poging tot omkoperij in de verklaring van doelman hoofde van Maurice Coore- Van Herzeele dat de heer man is bewezen, de band tus- Cooreman zegde namens Aal- sen Aalter en Cooreman is ter op te treden, evenals de ook bewezen. Wie alleen kan verklaringen van de spelers er baat gehad hebben bij de 1- Devrieze dat iemand namens 2 uitslag? Alleen Aalter Aalter kontakt opnam, zijn Welk belang heeft de h. Coo- een ernstig vermoeden. reman bij het omkopen van de eigenaardige houding de Ertveldse spelers? Geen! van speler Goethals die infor- Toch zo klaar als een klontje. matie inwint over de heer Al de rest zijn juridische spits- Cooreman, en de al even vondigheden en kronkelwe- wedstrijd, dat hij via een tus senpersoon zou gehandeld hebben, maar dat uiteindelijk het hele opzet niet werd uitge voerd, omdat men het niet ver trouwde geld te geven aan een onbekende tussenpersoon. 14. De heer Cooreman werd tijdens het vooronderzoek op gespoord, doch heeft ondanks formele belofte geen enkele verklaring afgelegd behalve een opgevraagde uitleg welke zijn aanwezigheid op de par king te Gent zou verklaren. Om de betichting van omko ping zelve is er geen verhoor. dracht Aal er gewaarschuwd de M. N,js beweren formeel de da, het gedaan moe, z,,n me, hm Co'mman da, foefelen waarb,, me, hebbe ezie„ kan bepaald of deze verwim- Df vm de w g,ng betrekkmg heef, op ma- hafl de har Cooremm f nemen van andere clubs dan 'k,_ wel op plannen van personen in de schoot van de eigen club. ^en meuw* afsPraak op de Tekenend voor de opwinding Pfyig ven het fabriek waar die bestaat in hoofde van de poelman Van Herzeele werkt club Eendracht Aalter is een levert evenm,n iets °P misvestand omtrent een even- 10. Ertvelde en Dendermonde tuele kampioenenpremie voor leggen formeel klacht neer op de spelers en het bestuur van respectievelijk 23 en 24 mei Eendracht Aalter, waarbij spe- hetzij een maand na de bewus ter Goethals een rol speelt. te wedstrijd. Eendracht Aalter neemt hoe de week voorafgaande- dan ook de zaak zeer ernstig lijk aan de eerste zitting van de en verwittigt de bond omtrent onderzoekscommissie, brengt het gebeurde en vraagt een speler Goethals, nadat hij er waarnemer te sturen naar de meer dan een jaar niet meer gen van komiteeleden die blijkbaar de knoop niet willen doorhakken. De klubleiders van KAVD menen dat zij drie redenen hebben om nog verder te gaan en zij voelen zich gesteund door de voorzitter van Ertvel de, Dr. Collier, die trouwens al enige tijd geleden zijn on genoegen over de gang van zaken aan de pers bekend maakte. De eerste reden is een proce- evenmin kunnen de trans- durekwestie en gaat over het loofwaardig fertperikelen rond speler Owu- beruchte art. 55 in verband Dal du voorstel werd gedaan suen de wees om vooral geen met de bewijslast. Dat artikel door de heer Cooreman kan Zlhe' Zc/A 'oevallige zegt dat zware vermoedens eveneens worden aange- velaae me, de heer Cooreman nomen erkennen, als een voldoende Ondanks het feit dat niet alle zwaarwichtig vermoeden details omtrent de juiste toe- weerhouden. Uit deze feiten kunnen volgen de conclusies getrokken: 1. Omtrent de feiten van omko ping of poging tot omkoping De verklaring van doelman Van Herzeele dat hij een voor stel kreeg de wedstrijd Ertvel- de-Aalter te vervalsen tegen schouwd. betaling van 50.000 fr is ge- eigenaardige initiatieven van de heer Smessaert zijn even eens vermoedens welke even wel niet overeenstemmend zijn gezien ze gebeuren na de po ging tot omkoping. de reaktie van E. Aalter, op het anonieme telefoontje, wijst op een vrees dat blijkbaar eigen leden in staat geacht worden tot omkooppraktij ken, maar kan niet als een zwaarwichtig vermoeden be- wedstrijd, hetgeen gebeurt. 2. Dezelfde dag worden drie spelers van Ertvelde telefo nisch gecontacteerd met het oog op het vervalsen van de wedstrijd Ertvelde-Aalter. De gebroeders Devrieze krij gen een telefonisch voorstel de wedstrijd Ertvelde-Aalter te ven'alsen tegen betaling van 50.000 fr. en dit van een onbe kende welke beweert namens Aal ter te handelen. De derde speler, Van Herzee le, krijgt bovendien 's ande rendaags persoonlijk, in het huis van zijn ouders het be zoek van de heer Cooreman, welke beweert namens Aalter te spreken en die eveneens voorstelt de wedstrijd te ver valsen. Speler Devrieze Johan krijgt zelfs een tweede telefoon waar- bij hij gewaarschuwd wordt niets te ondernemen omdat de bond op de hoogte zou zijn. 3. De drie spelers hebben naar eigen zeggen, bevestigd door het bestuur van Ertvelde, onmiddellijk hun bestuur ver wittigd in de persoon van de voorzitter Collier. 4. Voorzitter Collier neemt via een familielid kontakt met de voorzitter van Dendermon de en een gezamelijke houding wordt afgesproken: enerzijds zou de bond worden verwit tigd via de voorzitter van het provinciaal scheidsrechtersco- mite, en anderzijds zou via speler Van Herzeele een val strik worden opgezet. 5. De wedstrijd Ertvelde-Aal ter, welke blijkbaar normaal verloopt, wordt in de laatste minuut beslist in het voordeel van Aal ter. Enkel blijkt speler Van Goe- them gezegd te hebben aan speler Devrieze 'wat doen we. ik heb liever dat Aalter kam pioen wordt. Speler Van Goethern schijnt de laatste 10 minuten van de wed strijd zijn normale defensieve houding niet te hebben volge houden en zou in de aanval zijn gaan spelen. Dit feit wordt slechts weken later meegedeeld. 6. Volgens bepaalde bewerin gen zou de heer Cooreman aanwezig geweest zijn op de was geweest, meerdere bezoe- dracht en het verloop van de feiten corresponderen, blijkt dat voldoende uit: gelijkaardige verklaringen van de gebroeders Devrieze de verklaringen van de ou ders van doelman Van Herzeele de aanwezigheid op de par king Groene Vallei te Gent van de heer Cooreman, feit dat het gedrag van speler Van Goethern, alhoewel eigenaar dig en zeker niet getuigend, van grote zin voor fair-play, staat los van elke andere ge beurtenis, minstens wordt op geen enkel ogenblik enig ver band aangetoond met deze feiten. Het beroepscomité kan slechts Voetbal. Sekretaris Van den Bergh, Sportleider Eddy De Muideren voorzitter Jef Nijs van K.A.V.D. zijn formeeler zijn bewijzen genoeg (vh). werd vastgesteld door doel man Van Herzeele en voorzit ter Nijs van Dendermonde. de ongevraagde uitleg van de heer Cooreman welke zijn aanwezigheid op de parking Groene Vallei moest recht vaardigen initiatief heeft gehandeld is niet bet feit dat de heer Coore- ken aan het café Van Der Eist te Aalst en informeert aldaar naar de heer Cooreman, waar bij de waarnemer van de on derzoekscommissie getuige is van dit bezoek. 12. Of Goethals in opdracht van zijn club dan wel uit eigen duidelijk. man, aangesloten lid bij Alleszins blijkt dat de heer K.A.A. Gent, geen enkel ge- Smessaert, manager van de volg geeft aan een oproeping ploeg en bestuurslid van Aal ter, bij Van Der Eist navraag doet over het optreden van speler Goethals. Het is evenmin duidelijk of de heer Smessaert, overigens enig lid van Aalter dat toegeeft de heer Cooreman te kennen, ge handeld heeft in opdracht van het bestuur van Aalter dan wel om zijn persoonlijke blijkbaar erg grote nieuwsgierigheid te voldoen. Omtrent het feit hoe hij op de hoogte was van het bezoek van en verstek laat gaan bij de behandeling De poging tot omkoping is bewezen in hoofde van de heer Cooremans. 2. Omtrent de aansprakelijk heid van E. Aalter De anonieme telefoontjes aan de heer Nijs bevatten een mogelijk scenario van de zaak, nl. dat personen beho rend tot E. Aalter een poging tot omkoping hebben opgezet, via speler Goethals die een onbekende derde moest in- speler Goethals, kan of wil de schakelen om spelers van Ert- heer Smmaerl geen zinnig velde Ie benaderen. waarbij de antwoord geven. poging werd stopgezet omdat 13. De week na de wedstrijd men de zaak niet vertrouwde, heeft de voorzitter van Den- doch dat de onbekende derde dermonde meerdere anonieme niet meer kon tegengehouden, telefoontjes ontvangen, waar- Deze hypothese is echter on- bij werd gesuggereerd dat de voldoende, indien niet een informatie afkomstig was van aantal concrete feiten of een Aalteren waaruit zou moeten aantal ernstige, zwaarwichtige derd om de match in eigen doen.. voldoende zijn. Voldoende om een ploeg te bestraffen, wat bijvoorbeeld met Merchtem enige jaren ge leden gebeurde. De tweede reden is een schending van de rechten van de verdediging tijdens de debatten en tenslot te is er een nieuw feit en daarover willen we nog even uitweiden. KAVD de omkoper? In dagblad 'Het Volk' van vorige vrijdag verscheen een artikeltje waarin de korres- pondent meldde dat Maurice Cooreman door KAVD zou benaderd zijn om voor het B.K. een valse getuigenis te gaan afleggen, tegen betaling van een half miljoen. Dat be richt sloeg in KAVD-kringen uiteraard in als een bom. Ze stonden er zowaar perplex bij. Niet Aalter maar KAVD zou in zijn zak willen schieten om hogerop te geraken... Er moest een andere uitleg mogelijk zijn en die kwam er. Een Dendermondenaar is in derdaad op bezoek geweest bij de intussen beruchte Mau rice Cooreman om hem ertoe te bewegen toch te gaan getui gen naar de Bond. Cooreman had immers beweerd dat als hij aan de oproeping gevolg zou geven, Dendermonde ze ker naar bevordering zou gaan. Toen puntje bij paaltje kwam eiste hij echter zelf van KAVD, nu hij eindelijk met de meest belanghebbende te maken had, de ronde som van een half miljoen om de waar heid te gaan zeggen, tegen de instanties van de Bond. Toen KAVD weigerde, heeft hij de waarheid verdraaid in het na deel van KAVD. Allicht heeft Cooreman rustig thuis zitten wachten tot paars-blauw met een voorstel kwam aandraven om hem toch in de getuigen bank te krijgen en toen de rijpe appels niet van de boom vielen, heeft hij wraak geno men en het beruchte bericht de wereld ingestuurd. Het wordt nu wachten op het Uit voerend Komitee en dat kan een tijdje duren, zodat we nog enkele weken van voetbal in Dendermonde verstoken zullen blijven. Misschien zal het gezond ver stand nu toch zegevieren. In- boete op te leggen van 600 fr dien de Bond dergelijke prak- (art. 127ld van het bondsregle- tijken niet bestraft dan is het ment). binnenkort niet meer nodig om dure transfers te regelen Wie dit goed gelezen heeft maar dan kan men bij elke kan ongeveer de feiten op- belangrijke wedstrijd met en- meuw samenstellen. Het is kele tientallen briefjes gaan vrijwel duidelijk wat er ge- zwaaien om kampioen te wor- beurd is: Aalter heeft via den. Naar verluidt zouden er Maurice Cooreman enkele jn verband met Aalter nog spelers van Ertvelde bena- andere geruchten de ronde deels enkelvoudige deels on voldoende ernstige en deels niet voldoende overeenstem mende vermoedens weer houden. Uit het voorgaande besluit het Beroepscomité 2° Kamer dat een relatie, welke de aanspra kelijkheid van de club Een dracht Aalter, voor de daden van de heer Cooreman zou meebrengen, onvoldoende be wezen is. Om deze redenen beslist het Beroepscomité 2° Kamer Het beroep ingediend door Ertvelde en Dendermonde ontvankelijk doch ongegrond te verklaren. Dienvolgens de beslissing van de Controlecommissie inte graal te bevestigen. De kosten elk voor de helft ten laste te leggen van Ertvelde en Dendermonde, en aan elk een

De Voorpost | 1989 | | pagina 17