Bambruggenaren op straat voor eeuwelinge Rosine I Verkeerslichten Keizerlijk Plein-Vredeplein renoveren Dossier Daenslaar Eerste steen gelegd van nieuw voorgebouw van de Keizershallen eeKBiaa ?a,n xienaer - Installatie Leedse OCMW-raad Bisnummertje !T Geluidsinstallatie spuwt orgie decibels In dit nummer 39 miljoen min 20 miljoen EFRO-geld SRÉJOAË 1 SEPTEMBER 1989 If ISllE t#li 42' JAARGANG NR. 34 - 42 F Ondanks de onheilvoorspcllende wolken die met onregelmatige tussenpozen het langverwachte nat - maar vorige zondag zeer ongelegen - lieten neerdruppelen, was men aan de treinhalte te Bambrugge toch druk bezig met de laatste voorbereidingen van het feest en reeds in de vroege voormiddag was het al duidelijk merkbaar dat Rosine Hendrickx met stijl zou gevierd worden en dit op de ons gekende volkse wijze want de huizen waren ofwel feestelijk versierd ofwel had men de eeuwelinge met een wijze of pittige spreuk bedacht. Alles deed herinneren aan tot eeuweling(e) te bren- kon men uit de gelegen- een eeuw leefgenot binnen gen en dat het in Bam- heidsspreuken gemakke- een gemeenschap die weet brugge niet geveinsd was lijk opmaken: „36.500 da- hoe moeilijk het is om het maar zeer welgemeend gen vieren wij vandaag. mét veel plezier en heel graag". Zoiets kon men moeilijk verdoezelen want aan talrijke gevels was men druk in de weer om tussen de vlagen door ver sieringen aan te brengen en vlug nog een bord met een of andere passende spreuk op te hangen. Vervolg op blz. 4 OCMW-raad geïnstalleerd en voorzitter verkozen Een maand na de valse start voor de nieuwe OCMW-raad en de voorzitter werd een bisnum mertje opgevoerd en werd de OCMW-raad defini tief geïnstalleerd en de voorzitter verkozen. Op 24 juli had burgemeester Dominique Roelandt tegen het drievoudig advies in van de Oostvlaamse goeverneur Herman Balthasar de OCMW-raad bij eengeroepen voor de installatievergadering en de verkiezing van de voorzitter. Benoni Van Den Steen (PVV) werd toen tot voorzitter verkozen. Prompt werd door voorzitter Ghislain Henderickx bij de goeverneur bezwaar ingediend tegen de installatievergadering van de raad en visueel gehandikapte Eric Smekens, OCMW-raadslid. diende klacht in tegen de verkie zing van de voorzitter omdat hij aan de geheime stemming niet had kunnen deelnemen doordat er geen voorzieningen getroffen waren. De goever neur aanvaardde het bezwaar en de klacht en vernietigde de installatie en de verkiezing van de voorzitter. Meteen werd door waarnemend burge meester Ruyssinck een nieuwe installatievergade ring bijeengeroepen met als punten op de agenda: installatie van de nieuwe OCMW-raad en verkie zing van de voorzitter. Opnieuw werd Benoni Van Den Steen tot voorzitter verkozen. Dat betekent dat alle beslissingen die door de raad in die voorbije maand genomen werden vernietigd worden. En daar zijn toch wel enkele belangrijke beslissingen gevallen: o.a. het annuleren van de examens en het uitstellen van aanstellingen en bevorderingen. En de verkoop van OCMW-gronden in Wanzclc. waar bij OCMW-raadslid Fons Grepdon (PVV) nauw betrokken was. De dag van de verkoop waren er zomaar eventjes 4 personen OCMW-voorzitter: .Ghislain Henderickx, die volgens de goeverneur nog wettelijk voorzitter was, Benoni Van Den Steen die weliswaar op reis was en het voorzitterschap overgedragen had op Fons Grepdon die het op zijn beurt omwille van de betrokkenheid bij de verkoop, het voorzitterschap doorgegeven had aan André Dedeurwaerdei' (CVP). Maar Benoni Van Den Steen heeft op die dag (dinsdag 25 juli) nog een brief verstuurd die door hem ondertekend werd als voorzitter. Hoe de goeverneur en het Hoog Komitee van Toezicht op de klacht die door belanghebbenden hierover inge diend werd, zullen reageren, blijft een vraag. Dus de politieke hemel in Lede is nog verre van opge klaard... Burgerlijk geding tegen OCMW-voorzitter Benoni Van Den Steen? De vernietiging van de installatie van de nieuwe OCMW-raad en van de verkiezing van de voorzitter dreigt een lawine te veroorzaken in Lede. De door de goeverneur terug naar af verwezen voorzitter Ben Van Den Steen had meteen na zijn verkiezing zonder een OCMW-raad samen te roepen eigen machtig de geplande examens voor Rustoordveran- twoordelijke, rekenplichtige en chef-schoonmaak dienst afgelast. Door de uitspraak van de gouver neur was hij hiertoe niet gemachtigd. De kandida ten voor de examens voelen zich gedupeerd en enkelen spreken in termen van 'dat zullen wij zo niet laten' en zijn van plan een burgerlijk geding aan te spannen tegen Benoni Van Den Steen. Ondertussen hebben ook enkele belanghebbenden bij de verkoop van OCMW-gronden in Wanzele klacht ingediend bij het Hoog Komitee van Toe zicht en bij de goeverneur van Oost-Vlaanderen. Zij voelen zich benadeeld door de koopvoorwaar- den die door de notaris voorgelezen werden, daar enboven werd de verkoop aangekondigd als ver koop van tuinbouwgrond, terwijl de notulen duide lijk spreken van landbouwgrond, was de ontvanger van het OCMW, die de verkoop moet mede onder tekenen bij de verkoop niet aanwezig en was het een puzzel om uit te maken wie voorzitter was, aangezien er op die dag zomaar eventjes vier personen aanspraak maakten op de titel van OCMW-voorzitter. ar Aalsterse normen werd de gemeenteraadszitting van verleden dinsdag er een van (sorte type. Ze was, althans de openbare vergadering, „reeds" te 23.30 u. ^en. De 61 agendapunten plus nog drie bijkomende interpellaties, alle drie van Denayer, waren dan afgehandeld. Enkele punten kregen een uitzonderlijk behandeling doch over een reeks andere werd quasi met geen woord gerept, flgden dan echter nog 47 punten in de besloten vergadering waarvan we het fyne liet weten. Belangrijke punten alleszins de samenstelling van de raad van bestuur in het kultureel centrum en tevens de benoeming van twee stafmedewerkers voor De Werf. Mare Galle en Oscar Redant waren afwezig. De antwoorden die de schepen van financiën had moeten verstrekken zullen schriftelijk aan de leden worden overge maakt. Er komt in september, vóór de gewone raadszitting op de laatste dinsdag van elke maand, een supplementaire zitting, waar men het o.m. zal hebben over een zeer heet hangijzer, „het personeelsbeleid". Of de gewone raadszitting van dinsdag 26 september dan doorgaat of een week uitgesteld wordt kunnen we nog niet mededelen. Orgie van decibels Bij ordemotie had Jan Caudron (VU) het nog vóór de aanvang van de agenda over de orgie van decibels die de deelnemers aan de Aalsterse Avond van verleden vrijdag, vooral zij die vooraan za ten, hebben moeten ver werken. „We werden ge woon door het geluid ge terroriseerd" stelde Cau dron. Hij zegde zijn be klag te hebben gemaakt, eerst bij de burgemeester en bij de schepen van Leefmilieu die inderdaad moesten toegeven dat de situatie onhoudbaar was, doch er werd niets aan gedaan. Toen Caudron dan zelf ging aandringen bij de „machinist" van dienst, ving hij ook bot. Hij kreeg immers te horen dat als de geluidssterkte zou worden afgezwakt het publiek achteraan niets meer te horen zou krijgen. Jan Caudron vroeg dan ook dat de burgemeester er zou zorg voor dragen dat allerminst dan toch het wettig vastgesteld maximaal aantal decibels (80) niet meer zou over schreden worden. „Het moet toch mogelijk zijn het geluid over de hele zaal te verdelen door een oordeelkundige plaatsing van luidsprekers in deze langgerekte zaal. Ook het stadsbestuur moet de wet naleven." Burgemeester De Maght die de overvloed aan la waai zelf had moeten mee maken kon niet anders dan Caudron gelijk geven. Ze wil dan ook deze pro blematiek laten onderzoe ken en zal Caudron op de hoogte houden van de re sultaten van dit onder zoek. Geen problemen De eerste punten van de agenda waren zelfs niet voldoende om er enige be spreking aan te wijden. Dat was het geval voor de „oprichting van een an nexe onder de aanroeping van Sint-Stefanus in de pa rochie Sint-Martinus Moorsel. Duidelijk is hier de Stevenkapel bedoeld, waarvoor de bisschop van Gent aan de minister van Justitie de erkenning had aangevraagd. Aanleg van riolering en verharding aan de stedelijke werkhui zen (3 miljoen), aankoop van een lader op banden voor 3 miljoen en aankoop van een snelheidsmeter voor 1 miljoen werden zonder enige bespreking goedgekeurd. Verkeerslichten Keizerlijk Plein-Vredeplein Over de renovatie van de- die - lok Erpe-Mere. Rosine Hendrickx werd in een open wagen naar de kerk gebracht en dan volgde een onvergetelijke po- hulde (jv) :rd met een evaluatie van het eerste halfjaar twee tentoonstellingen Priester Daens op de bühne Daensmuseum meer bezoekers Daenstoerisme in Aalst Daens in de 'gazet' Het ander gezicht op de welvaart Daenspostzegel en de slotmanifestaties Onder het nauw toekijkend oog van burgemeester De Maght legde eerste schepen Edgard Hooghuys verleden woensdag de eerste steen van het nieuw voorgebouw van de Keizershallen. De tweede fase van de renovatie van de Keizershallen in haar totaliteit. Bjj gebrek aan een rode deed Hooghuys dat beschermd door een gele bouwvakkershelm. Geruststellend was zijn bevestiging, achteraf dat hfj zelf niet tot de bouwploeg behoorde. De duur van de werken is inderdaad beperkt tot 220 werkdagen en dat impliceert dan wel enig tempo. Kapiteintjes... Burgemeester Anny De Maght stelde dat op de plaats waar de huidige voorbouw wordt opge trokken destijds geschie denis werd geschreven en eerste schepen Hooghuys beklemtoonde dat op deze plek heel wat sociaal on recht moest worden on dergaan in sombere tijden door de kleine man. Op deze plaats werd in 1840 een katoenspinnerij opge richt door industrieel Edouard Vandersmissen, voorman van de Liberale Associatie. 'Kapiteintjes' duidde enerzijds op de kleine gestalte van Van dersmissen en anderzijds op zijn kapiteinsgraad bij de Garde Lïvique. In 1878 kwam er een vergroting met o.m. een fabriek van katoengarens die enige ja ren later 'Société Anony- me La Cotonnière Alos- toise' zou heten. In 1984 werd dat 'Société Anony- me Filature et Teinturerie d'Alost', katoenspinnerij, twijnderij, ververij en we verij. In 1928 kwam er andermaal een nieuwe naam: 'Société Anonyme Filaterie Impériale d'A lost' gesproten uit een fu sie van twee bedrijven Keizershallen Het stadsbestuur kocht het oud kompeks Vandersmis sen aan in 1971 voor 25 miljoen voor een opper vlakte van meer dan 215 are grenzend aan het Kei zerlijk Plein, het Kalf- straatje en de Beekveld- straat. Eerder had Brou werij De Gheest een ge deelte van het kompleks reeds aangekocht dat na sloping vervangen werd door een nieuwbouw. Het achterste gedeelte van het kompleks werd door de stad in beperkte tijd en op sobere wijze uitge bouwd tot een spektakel zaal die vele mogelijkhe den biedt doch ook met een aantal moeilijkheden heeft te kampen. 'Wat nu gebeurt is de tweede fase', zegde de burgemeester. Het voorgebouw werd met de grond gelijk gemaakt, gesloopt, en nu komt er een gebouw waarin de diensten van Feestelijkhe den valabel onderkomen zullen vinden. Dank zij de inspanningen van o.m. he ren van de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschap pij van Oost-Vlaanderen, Vervolg op blz. 4 ze installatie ontspon zich een hele diskussie. Volgens het stadsbestuur is de installatie aan reno vatie toe; althans gedeelte lijk. De timing van de lich ten in beide richtingen moet worden aangepast. Vier palen moeten worden vervangen, ook klemstro ken en de bevelpost alsme de beschadigde lichtpun ten. Ook de kablering dient vervangen te wor den. Een werk geschat op 959.000 fr. Dit is trouwens een dossier dat eerder aanhangig werd gemaakt door André- Emiel Bogaert als „wakke re burger", nu echter schepen. Danny Denayer (VU) is wel overtuigd dat er eens aan deze installatie zal ge werkt moeten worden maar is niet overtuigd dat dit werk dermate dringend is. „We hebben qua ver keer maar enkele miljoe nen en moeten daarmee zorgvuldig omspringen en prioriteit verlenen aan wat voorrang verdient." Denayer stelt voor een al ternatief te laten uitprobe ren alvorens een miljoen aan de renovatie te spen deren. Dat miljoen zou o.m. beter kunnen ge bruikt worden om het mo gelijk te maken dat senio ren over de Parklaan gera ken ter hoogte van de Blanckaertdreef om een wandelingetje in het Os- broek te maken. Voor De nayer kan een alternatief zijn in de Arbeidstraat éénrichtingsverkeer te kreëren van het Keizerlijk Plein naar de Withuis straat toe. „Misschien zouden er, en kel op piekuren, toch nog kleine files alsdaar dan kunnen ontstaan doch dat zou de chauffeurs de lust ontnemen om de Nieuw- straat in te draaien waar allicht toch geen parkeer plaats op dat moment te vinden is en het dan maar wat rondtoeren wordt." De bestuurders de lust ontnemen de binnenstad in te rijden is trouwens een oude, maar vaak vrome wens. Burgemeester De Maght bleef alleszins bij de optie renovatie. Ze stelde dat de argumenten die Denayer nu ontwikkelde ook ter kommissie reeds bespro ken werden doch dat men er toch tot het advies kwam de installatie te ver vangen. „Deze installatie kan nog jaren meegaan als men er niets aan verandert. Een nieuwe bevelpost zou en kel meebrengen dat veran deren van timing automa tisch gebeurt wat nu nog manueel moet gebeuren. Is dat een miljoen waard?". Wat Denayer een onnodi ge uitgave noemt is voor Aloïs Adriaenssens (PVV) eerder een bespa ring. Voor Adriaenssens is de huidige installatie ter plekke regelmatig in pan ne. Dat verhelpen zou al leen reeds 600.000 fr. kos ten. Als men er 350.000 fr. bijvoegt heeft men de be schikking over een nieu we, eigentijdse installatie" zegt Adriaenssens. Voor Denayer is dit een gratuïe te bewering, want in het dossier vond hij geen en kel element dat op die kost van 600.000 fr. wijst. Tenslotte werd het voor stel, hoe kon U het raden, goedgekeurd zoals het ini tieel ter tafel lag. Agalev- raadslid Luc Van Lierde vroeg wel dat men bij het plaatsen van palen vol doende ruimte voor zwak ke weggebruikers zou la ten. „Dat doen we altijd" antwoordde de burge meester. Bij de stemming onthield de VU zich. De andere partijen keurden de renovatie goed. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1