'Buggenhout op voetbalschoenen': Heemkunde op het peil van ereklasse Gesprek met auteur Guido Van de Velde De Vlaamsche Voetbalbond De bal rolt weer Het voetbal en de Buggenhoutse kleuren En 'n Opstal? De verdwijning van Red Star Opdorp I L Aan de start van een belangrijk provinciaal kompetitiejaar Leer 'Taping en Bandages' leggen in Beveren Konditie - figuur - krachttraining in Beveren 32 - 1.9.1989 - De Voorpost Dat de heemkunde een breed regelmatig wel berichten rond plaatsingen. En enorm veel werkingsveld omvat dat de het wielrennen, maar van tijd... mens van vandaag bijzonder bvb. enige voetbalaktiviteit in Vanzelfsprekend heb ik niet u i j_ li Buggenhout geen spoor! Tot alleen in Buggenhout. maar ik op zeker ogenblik op het ook in Opdorp en Opstal mijn verslag van een wedstrijd voelsprieten uitgestoken. Om stuitte, waaruit ik kon aflei- te beginnen bij de mensen die den dat Buggenhout niet in de oprichting en de eerste Oost-Vlaanderen. maar wel bestaansjaren van de klubs in de provincie Antwerpen meegemaakt hebben. Van voetbalde. Opdorp deed pre- een archief is echter nagenoeg cies heizelfde. Beide ploegen geen sprake. Wel kwam ik kwamen uit in de Gouw Ant- aan de weet dat Sparta Bug- werpen, afdeling Klein-Bra- genhout in 1942 naar de Bel- bant van de Vlaamsche Voet- gische Voetbalbond overstap- balbond. te en het 'tweede' Red Star Aanvankelijk lag het geens- Opdorp met het eerste, dat ophield te bestaan in 1939 - - (mobilisatie) niets gemeen Van de Velde, onderwijzer, een en ander op te nemen in had. En dat er ooit een Spor- bibliothekaris van de Buggen- de rubriek 'Vijftig jaar gele- ting Opstal aktief was. houtse Vrije Openbare Bi- den stond het in de krant'. Ook bij de eerste spelers ben Maar naarmate ik verder ik gaan aankloppen. Sommi- zocht. ook rond het voetbal in gen bewoonden nog de ge- Opdorp en Opstal, groeide de meente. anderen waren uitge- dokumentatie aan. Boven- weken. Ik heb dus vele van de dien suggereerde voorzitter mensen van wie verondersteld Servaes me een goeie twee kon worden dat ze er wat kan boeien, bewijst de bijval die de diverse heemkundige kringen uit de regio mogen ervaren. Eén van de toonaangevers in de streek is de Buggenhoutse heemkring 'Ter Palen'. Deze kring telt niet alleen meer dan duizend leden, maar geeft naast een driemaandelijks tijdschrift ook een jaarboek uit. Telkens brokken heem kundige informatie die telt! Auteur van het jaarboek dat vorige vrijdag in Opdorp zins in mijn bedoeling er een voorgesteld werd, is Guido jaarboek aan te wijden, wel bliotheek en sinds enkele ja ren, in de schoot van Ter Palen', ook een gewaardeerd heemkundige. 'Buggenhout op voetbal schoenen" is de titel van het jaarboek dat meer dan 300 bladzijden telt, meer dan de gelijk geïllustreerd is en op een prettige de anekdotes liegen er niet om en tege lijk deskundige manier de ge schiedenis vertelt van bijna dertig jaar Buggenhouts voet bal (1934 - 1960). na blad werd in achttien jaar gangen gespeurd naar uitsla gen. rangschikkingen, trans fers enz. Ook de archieven van de dagbladen Het Volk (Gent). Gazet van Antwer pen (Antwerpen). Het Nieuwsblad-Sportwereld (Groot-Bijgaarden) en Het Laatste Nieuws deed hij aan. Waarom hij besloot de histo riek van het Buggenhouts voetbal tot 1960 te schrijven en hij niet doorging tot van daag de dag? Guido Van de Velde: Tijdsgebrek. Het boek telt bovendien nu al meer dan 300 bladzijden. De periode van 1960 tot vandaag moet normaal gezien makkelijker te behandelen zijn. Ander zijds zal de historiek van deze periode nog ruimer uitvallen, vermits de klubs nu meer ploegen dan vroeger in kom petitie brengen. Trouwens, het lag geenszins in mijn bedoeling de geschie- pe. Een procédé dat de klaar- ook omdat Van de Velde niet heid en authenticiteit in hoge aarzelde regelmatig krante- mate opvoerde. knipsels of briefwisseling af te Van eind 1936, toen op de drukken. Buggenhoutse 'voetbalvel- Belangrijk element in de bij den' echt kompetitievoetbal val die het boek ongetwijfeld te zien was, gaf Guido Van zal kennen zijn de foto's. Op De Velde de voorrang aan de vraag wie wie is op de datgene wat hij zwart op wit foto's, wordt de lezer overi- terugvond Anekdoten en gens (voor zover mogelijk) verduidelijkingen werden niet in het ongewisse gelaten, waar het paste 'life' ingelast. Elk seizoen sluit af met een Na de bladzijden die het prille aantal voetnoten. Ook de begin weergeven, opteerde stratistici komen trouwens hij voor een kronologische aan hun trekken, want achter- aanpak. seizoen per seizoen aan het boek vinden zij ruim dus. Wat o.a. het voordeel veertig bladzijden uitslagen bood relaas te kunnen geven en rangschikkingen. We lie- van de zgn. derby's. Be- ten het reeds doorschemeren, ginnend met seizoen 1936-'37 maar we herhalen het graag: en eindigend met het seizoen de auteur houdt van grondig- 1959-'60, krijgt de lezer een heid en volledigheid, tegelijk boeiend en authen tiek relaas van 'Buggenhout Pierre Van Rossem op voetbalschoenen'. Mede Buggenhout. Guido Van de Velde, auteur van 'Buggenhout op voetbalschoenen' (gdv). jaar geleden een deel van of vanaf wisten, geïnterviewd. De denis van de drie klubs te De grootste problemen onder- het geheel jaarboek voor mijn rekening te nemen, zodat hij zich intens met zijn titanen- werk het opstellen van de kwartierstaten van de leden (die erom vroegen) kon bezighouden. Ik heb toen niet onmiddellijk Eerder loevallic toegezegd, wam één, zelfs meerdere artikels schrijven, is St.-Amands, Opwijk. St.-GII- Eigenlijk, vertelt Guido Van één zaak, een (jaar)boek lis-Dendermonde, Grember. de Velde, is de idee het jaar- schrijven is nog wat anders. Ik gen Met ruim 130 mensen boek te schrijven, eerder toe- had daar immers niet de min- ben ik aldus in kontakt vallig ontstaan. Toen ik zowat ste ervaring mee. Ik heb toen geweest, zes jaar geleden in de heem- de inventaris opgemaakt van kring verzeilde en me gezegd wat ik reeds aan materiaal werd af en toe ook eens wat bezat en zowat anderhalf jaar te schrijven voorzitter geleden viel de beslissing dat Petrus Servaes produceert im- ik het boek zou schrijven, mers meer dan 90% van het gepubliceerde stelde ik me Stap voor stap natuurlijk de vraag waarover? En toen, onderstreept Guido Ik was toen zesentwintig, te Van de Velde, begon de 'mi- jong om zelf met volle teugen serie': Wie voetbalde waar? van het Buggenhoutse verle- Sinds wanneer'' Welke resul- den geproefd te hebben. Dus taten werden behaald? Waar besloot ik er oude kranten op kon ik informatie vinden om- na te pluizen, om zo aan de trent de Vlaamsche Voetbal- weet te komen, wat zich bvb. bond? vijftig jaar geleden in Buggen- Vooral laatstgenoemde vere hout afspeelde en weerklank niging heeft me enorm veel problemen gesteld. Achteraf bekeken ben ik erin geslaagd een boel informatie te verza melen. maar het heeft, bij manier van spreken 'bloed, zweet en tranen' gekost. En kilometers en kilometers ver- ene verwees me trouwens naar de andere. Al kon men me minder informatie bezor gen, maar ik beschikte dan weer over bruikbaar fotoma- terieel. Zo kwam ik terecht in Lochristi, Eppegem, St.- Amandsberg. Hamme, Leb- beke, Malderen, Kraainem, Wat betreft de periode 1942- 1960 grasduinde Guido Van de Velde niet alleen in de archieven van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, maar spendeerde hij een groot deel van zijn zomervakantie 1988 aan het raadplegen van 'Sportleven', het officiële orgaan van de KB VB. Blad schrijven, wel het voetbal te vond de auteur bij de rekon- Buggenhout in die periode. struktie van de periode 'Vlaamsche Voetbalbond'. Kronologisch Is auteur Guido Van de Velde geslaagd een vlot lees- Guido Van de Velde; Toen ik aan de weet was En dat het sekretariaal in Ant- Ik veronderstel dat op het eind werpen (Schoenmarkt) geves- van de oorlog, uit 'veiligheids- tigd was. overwegingen', heel wat ver- Bezoeken aan de Koninklijke dwenen is. De VVB bleef ak- Bibliotheek te Brussel, de Ant- tief tot 1944-'45 en heeft dan V"" -w.. Bueeenhnut en werPse Stadsbibliotheek, het eigenlijk vanzelf opgehouden aan'd^praktische'bruikbaar! TTn'r^ZZ'Tn ÏT" f»'*™ heid heeft hij de grootste zorg worm in de schooi van de T f j echter nooit ombonden. besteed. 'Vlaamsche Voetbalbond. be: zoeker,le"n krant zorgde Wat ml) «el opviel was hel feil Na de inleidende bladzijden gonnen de problemen maar voor wef8*[eld een reaktie: te- dat van bij het begin van de start de historiek met het re- pas Vragen als: Waar bevond U!t..,n,t me Vfr'e Tweede Wereldoorlog de bij laas - gebaseerd op oogge- zkh he( Bondseebouw? Be_ de dat hij enkele jaren geleden vat begon af te nemen 0m tu.gen.ssen - van het ont- m ook het verleden van de voet- meerdere redenen waarschijn- staan van het kompetitievoet- 7*1ma.™'areenei8en balklub van zijn gemeente in- bal in Buggenhout. Opdorp °,Jfan e"z'' bleven aa"v°"- gedoken was en toen, wat be en Opstal Wat hij registreer- keltjk onbeantwoord, omdat treft de VVB in kontakt eeko de uit de mond van oudspe- van deze Bond geen archieven Iers, - bestuursleden en sip- bestaan. Hij bovendien geen T f poners werd niet alleen zo enkele binding heeft met van- V"Infkf!' Antwerpen, te- getrouw mogelijk wccrgcgc- daag nog beslamde wabal. t"«"d d,e bi, de oprichting van ven. maar grafisch in een an- bonden betrokken was. de, lettertype in hei boek op- nie man heb ik kunnen sitae- oiHepoMekz^mieen 'rol eenomen. Bi. weereave van 5 ren, maar een hersentrombose gespeeld hebben. lijk. Ingevolge de oorlogsom standigheden waren niet alleen minder spelers beschikbaar, dus stopten sommige ploegen hun aktiviteiten. Er ontstonden bovendien ver plaatsingsmoeilijkheden genomen. Bij weergave van - uittreksels uit boeken, kran- van ,oen aan "e weet kwam, ten enz., greep de auteur dan was dat de VVB over een eigen weer naar een ander letterty- orgaan beschikte. 'Kampioen' was de titel van het weekblad. vond in de pers. Die rubriek 'Vijftig jaar geleden stond het in de krant', verzorg ik trou wens nog altijd in ons tijd schrift. Toen ik de kranten uit de dertiger jaren inkeek vond ik Wordt nu algemeen aanvaard dat de 'kleuren' van de gemeente Buggenhout geel en blauw zijn bij het gemeentehuis wappert bij feestelijke gelegenheden toch altijd een geelblauwe vlag aan de mast dan is Guido Van ds Velde er kwas. zeker van dat Sparta Buggenhout die kleuren aan de gemeente 'bezorgd' heeft. En niet andersom. Stel je echter aan de man in de straat de vraag: Waar komen het geel en het blauw van Sparta Buggenhout vandaan? Krijg je steevast als antwoord: Dat zijn toch de kleuren van de gemeente! Blijkt echter dat van enige officiële kleurbepaling geen sprake is Een gemeenteraadsbeslissing in die richting is althans niet terug te vinden. Dus is het best mogelijk dat bij elke officiële plechtigheid voor het gemeentehuis de kleuren van Sparta Buggenhout gehesen worden! sultaat was natuurlijk dat goeie en zwakke ploegen het tegen Opstal is momenteel aan de tweede voetbalploeg uit zijn geschiedenis toe. In 1938 ontstond immers Sporting Op stal. Het was een financieel arme klub. die van 1938 tot 1940 - '41 langs de Meir voetbalde. Achteraf speelde ze nog een tijdlang op een ander terrein. Het huidige Eendracht ontstond in 1953 en komt sinds 1955 in kompetitie uit. Red Star Opdorp dat tegelijk met Sparta Buggenhout in 1936 in de Vlaamsche Voetbalbond aanzette, stopte alle aktiviteit reeds in 1939. De mobilisatie betekende eigen lijk de ondergang van deze klub. De Opdorpenaars hadden in die periode immers een 'Vlaamse Kermis' gepland, die omwille van de dreigende oorlogsomstandigheden niet kon doorgaan. Gevolg? Al het geïnvesteerde geld ging verloren en de klub kon het. ook al bij gebrek aan spelers (mobilisatie!) vergeten! Het 'nieuwe' Red Star, dat in 1971 ontstond, heeft behalve de naam en de kleuren niets met het 'oude' gemeen. Het komende weekend begint weer voor heelwat ploegen het nieuwe seizoen Na een periode van rust en training zal de bal dus weer in kompetitieverband gaan rollen. Iedereen placht zich versterkt te hebben in dit vooral voor het provinciale voetbal zo belangrijke seizoen. In vierde en derde provinciale immers komen er bijkomende plaatsen vrij die recht geven op promotie. Dit in verband met de nieuw op te richten reeks tweede provinciale. Het was dan ook al te zien van in de transferperiode dat er een spannende kompetitie mag verwacht worden in deze onderste reeksen van ons streek- voetbal. De eerste speeldagen zullen ons al wat wijzer maken en er zitten, geloof ons. al enkele aardige wedstrijden in. In de hoog"ste provinciale afdeling bijvoorbeeld staat al direkt het derbytreffen tussen Svelta Melsele en S.K. Kallo op het programma. Nieuwkomer Rapide Lebbeke in derde provinciale zal zich al direkt kunnen testen met de komst van vice-kampioen van verleden jaar, E. Bazel. Vierde provinciale Dender- monde-Aalst krijgt al direkt een topper van formaat met de wedstrijd Wichelen-Berlare en in het Waasland staat de wedstrijd Kieldrecht-White Boys ook al in een speciaal daglicht. De tweede speeldag brengt in de hoogste provinciale reeks Temse en Dendermonde tegenover elkaar, terwijl Kallo en Robur een revanche krijgen voor hun duels van verleden seizoen. In tweede provinciale is er de derby Klinge-Kemzeke zodat ook dan weer het vuur meteen in de pan kan slaan. Tal van ploegen gaven reeds blijk van een goede konditie in de diverse bekers en voorkompetities. Weer anderen moesten blijkbaar nog wat aan de forme sleutelen en nog anderen speelden als het ware 'piepkenduik' om de tegenstander te misleiden. Nu zondag zal al een en ander aan het licht komen en reken maar dat 'De Voorpost' alles op de voet zal volgen Mare Stevelinck baseren op intervieuws en op Buggenhout. Tijdens de voorstelling van het boek werden door de oude gloriëren heel wat granten van toen '[)e Schel- herinneringen opgehaald (gdv). de- km mongezt, ab yolk en Staat' en 'Sport-Echo', kranten die ook als officiële spreekbuis van de VVB dienden. Uil de thesis blijkt verder dat het ontstaan van de VVB zich situeert rond 1930, wanneer in de schoot van de Belgische voetbalbond problemen ont staan rond de overwegende franstaligheid in deze bond. Een aantal Vlamingen, o.a. de h. Vrancken, die scheidsrech ter was, zijn daar blijkbaar allesbehalve opgetogen over en roepen de VVB in hel leven. Dat ontstaan kadert trouwens in de jaren dertig en het opko mend Vlaamsnationalisme De VVB nam overigens een hoge vlucht en vormde in de tweede helft van de dertiger jaren een geducht konkurrent voor de Belgische Voetbal bond. De twee bonden gedroe gen zicl\ overigens al kat en hond. Een aantal mensen van de lei ding van de VVB is tijdens de Tweede Wereldoorlog in de kollaboratie gestapt. Vrancken zelf behoorde daar niet toe. vermits hij er in 1937 reeds uitgestapt was. Het bestuur is toen in handen gekomen van o.a Van Thillo (die nog leeft). Algemeen sekretaris was Ro bert Verhelen (Oostenrijk), la ter hoofd van de SS. De student LO heeft met bei den kontakt gehad. Van enig archief was geen sprake meer. had zijn geheugen uitgewist. Organisatorisch beschikte de Van zijn kinderen kwam ik VVB over een eredivisie, een wel aan de weet dat ooit doku- eredivisie, een overgangsklas- mentatie van de VVB werd se en eerste klasses per provin- geschonken aan een museum cie (g0Uw). Om de verplaat- '"beuve" singen tijdens de oorlog te be- Tijdens mijn bezoeken aan perken, werden de wedstrijden Antwerpen was ik ook binnen- per regj0 georganiseerd. Re- gewipt in het Archief en Doku- mentatiecentrum van het Vlaamsnationalisme. De 'Vlaamsche' Voetbalbond moest ongetwijfeld 'Vlaams' zijn. Daar kwam ik aan de weet dat een jaar eerder een student van het Leuvense sportkot, een thesis over de VVB gemaakt had. Dus naar Leuven, waar ik de prof kon spreken die het eind werk begeleid had en ik de thesis ook kon inkijken: een ruim 150 blz. tellend doku- ment, waaruit o.a. bleek dat de student in kwestie nagenoeg geen nummers van 'Kam pioen' had kunnen terugvin den en zich bij het schrijven van de historiek had moeten elkaar moesten opnemen. Ook die toestand heeft ongetwijfeld een rol gespeeld in de afbouw. Feit is zeker dat zowel Sparta Buggenhout als Red Star Op dorp in december 1936 lid ge worden zijn van de VVB. Ver mits de kompetitie toen al (sinds september 1936) aan de gang was, werd met de nieuw komers uit de regio een aparte kompetitie gekreëerd. Het volgend seizoen konden de beide klubs in de normale kompetitie aan de slag. Dat alles kwam ik aan de weet via de raadpleging van 'Volk en Staat', nummer na num mer, uit de periode van 1936 tot 1940, in de Antwerpse stadsbibliotheek. Via het BRT 2-programma 'Je weet het maar nooit', waarin ik een advertentie plaatste, kwam ik in het bezit van een kopie van 'Kampioen'. Het nummer du- teerde uit 1937. In 1942 zou Sparta Buggen hout overstappen naar de Bel gische Voetbalbond. (pvr) Iedereen die met sport begaan is. die zelf aan sport doet én iedereen die zich het reilen en zeilen van een sportklub aantrekt, j komt er vroeg of laat mee in aanraking: een verzwikte voet. een i verstuikte pols. uitgerokken kruis- of andere banden.. Bij minder erge gevallen 'of ter voorkoming van erger en/of van dergelijke kwetsuren kan een stevig verband wonderen' doen. Maar... het probleem is: hoe moet men - op een goede en doeltreffende manier - dergelijke verbanden aanbrengen Om tegemoet te komen aan deze veelvuldige vraag organiseert 'Burensportdienst Waasland' op vrijdagavond 15 september 1989 een bijzonder interessante thema-avond in kasteel 'Cortewalle'. Vesten 45 te 2750 Beveren. Jos Desmet. verzorger van basketbal- klub BBC Sunair Oostende, zal de geïnteresseerden inleiden en inwijden in de geheimen van 'Taping en Bandages'. Iedere geïnteresseerde is van harte welkom vanaf 19.30 u. Inkomkaartcn kosten 50 fr. en zijn te koop bij de plaatselijke sportdiensten van de Wase gemeenten. d. Brol Na het grote sukses van vorig seizoen start de gemeentelijke Sportdienst ook dit jaar terug met fitness- konditie in de fitnesszaal gelegen onder de statribune van het gemeentelijk voetbalstadion. Iedereen kan deelnemen. Voor slechts 250 F voor 10 trainingen (verzekering en individuele begeleiding inbegrepen). Men beslist zelf waarvoor men komt 1 fysieke konditie, specifieke figuurtraining of krachtiger worden in funktic van een of andere bepaalde sporttak. j Uw programma wordt opgemaakt volgens de individuele wensen en het niveau wordt systematisch opgebouwd. Start maandagnamiddag 25 september '89 van 13.30 - 15.30 uur vrijdagvoormiddag 29 september '89 van 9.00 - 11.00 uur waar gem. fitnesszaal gelegen onder de starttribune van het gem voetbalstadion KSK Beveren ingang Mecrminncndam inschrijvingen tijdens de trainingsurcn op maandag en vrijdag Sport overdag voor vrouwen in Beveren en Kieldrecht. Voor de vijfde keer organiseert de Gem. Sportdienst van Beveren keep-fitdagen voor vrouwen. Deze dagen hebben vanaf 2b september elke dinsdag en donderdag plaats. Telkens van 14.00 tot 15.00 uur in de sporthal Klapperstraat 103 te Beveren en op vrijdag in de sporthal Molenstraat 58 in Kieldrecht. eveneens van 14.(XI tot 15.00 uur. De opwarming gebeurt op muziek (aerobic) en duurt ongeveer 15 minuten, daarna wordt er initiatie gegeven in bepaalde sporten. Elke week wordt er een gevarieerd programma aangeboden. Ben je bang dat je niveau niet hoog genoeg is Kom eens kijken of nog beter doe mee - beslis je dat het niet voor jou is dan hoef je die ene keer niet te betalen - ben je enthousiast - koop dan een 10-bcurtcnkaart voor slechts 250 Fr. Wat heb je nodig Sportkledij en sportpantoffels. Inschrijvingen kan je telkens op de dag zelf Voor inlichtingen kan je bij ons terecht Gem. Sportdienst Beveren j Klapperstr. 103 - 2750 Beveren I tel. 03-755.17.19

De Voorpost | 1989 | | pagina 32