Priester Daens op de Bühne De Volkseeuw 'Het andere gezicht van de welvaart' 'Daens in de Gazet' Daenspostzegel De Voorpost - 1.9.1989 - 5 Het Herdenkingskomitee Daensjaar 1989 Aalst biedt U een aantal opvoeringen van de toneelproduktie 'Priester Daens' aan. Een stuk van Frans Redant en Walter Moeremans in produktie van Fons De Koninck en regie van Jos Maesschalck. Het stuk werd reeds opgevoerd in het seizoen 79-80 door het N.T.G. en evoceert, na een inleidende situatieschets de opgang van de Daensistische Beweging met de volle aandacht op de figuur Priester Adolf Daens zonder in enige charge of karikaturisering te vervallen. Het is een co-produktie van de Aalsterse amateur-toneelkringen de Catharinisten, de Claerhaegse Comedie, 't Land van Riem, De Schakel en v.z.w. Daensjaar 1989. De ervaring van vier voor aanstaande toneelvereni gingen enerzijds en de ak- komodatie van kultureel centrum De Werf ander zijds staan borg voor een interessant avondje uit. Samenwerkingsverband In de loop van 1987 werd een herdenkingskomitee opgericht ter gelegenheid van de 150ste verjaardag van de geboorte van Pries ter Daens in '89. O.m. wilde men een toneelop voering inschakelen en ge dacht werd aan het werk van Frans Redant en Wal ter Moeremans. Aanvankelijk werden vijf amateur gezelschappen bereid tot medewerking gevonden in een samen werkingsverband: De Ca tharinisten, De Claerhaeg se Comedie, De Schakel, 't Land van Riem en PACT wat staat voor Aal- sters Collectief Progressief Toneel. Aab de basis van dit sa menwerkingsverband lag alleszins De Claerhaegse Comedie die reeds diverse figuren als Pee Klak, Jan de Lichte, Baron de Meer en Iwein van Aalst voor het voetlicht had gebracht. Zonder het Daensjaar lag het immers in de planning van de Claerhaegse Come die Daens op de Bühne te brengen in 1990. Op uitnodiging van voor zitter Luc Delafortrie sloeg De Claerhaegse Co medie de hand aan de ploeg. Heel wat interne problemen kwamen daar bij kijken doch kregen een oplossing. Duidelijk bleek dat PACT in verband met Priester Daens een heel wat afwij kende visie had en beslo ten werd dan ook het met de opvoering waar te maken. Ondertussen bracht Anton Cogen met 'De Schone Schijn v.z.w.' 'De avontu ren van DONSJ en DONSJ' in revolutieland. Een inderdaad totaal af wijkende visie van die door de andere vier kom- ponenten betrachte. Het samenwerkingsverband groeide, rijpte en werpt duidelijk vruchten af. Iets wat in de wereld van het toneel niet in se zo van zelfsprekend is. Wellicht verloopt alles zo vlot om dat de figuur van Daens duidelijk iedereen aan spreekt. Niet in het minst de jeugd. Aanvankelijk werd geop teerd voor het aantrekken van een beroepsregiseur. Van die idee werd afge stapt nadat bezoeken ter plekke uitwezen dat der gelijke regisseurs vaak be zet zijn en dat de cast zich voor de repetities totaal moet onderwerpen aan de data-mogelijkheden van een beroepsman. Iets wat niet steeds kan. Vooral als heel wat voorbereidingen moeten gebeuren tijdens de vakantieperiode. De voorkeur werd dan ook gegeven aan Jos Maesschalck, zowat de huisregisseur van De Claerhaegse Comedie. Regisseur Jos Maesschalck Leraar, licentiaat Ge rmaanse filologie Jos Maesschalck (35) is van jongsaf aan door toneel geboeid. Toch blijft toneel voor hem een hobby ook al kan dat naarmate een toneelproduktie groeit evolueren naar een passie. Nur reeds 10 jaar lid van de Meldertse loneelgroep 'De Claerhaegse Comedie' interesseert hij zich vooral voor regie, een aspect van theater dat, hoewel veelei send en drukkend, een be hoefte naar creativiteit kan voldoen. Ervaring met het regisse ren van een historisch stuk heeft hij opgedaan met de ze toneelgroep die tradi tioneel ook openluchtto neel brengt verbonden met de geschiedenis van onze streek. Gepolst naar eventuele moeilijkheden bij het re gisseren van spelers van verschillende verenigingen stelde Maesschalck dat die miniem zijn. 'Men heeft te doen met individuen. Niet met de strukturen van de diverse toneelkringen en In het kader van het Daensjaar wordt in een samenwerkingsverband met het Daens-herdenkingskomitee en het Aalsters Coördinatickomitee (het 'co-co') verschijnt op vrijdag 1 december 'Het andere gezicht van de welvaart'. Het wordt gratis in Groot-Aalst huis aan huis bedeeld olp 35.000 exemplaren. 10.000 exemplaren worden bovenop verspreid via vormings- en welzijnswerk en nog eens 20.000 via het ministerie van Onderwijs en via de Vlaamse Gemeen schap. De bewogenheid van Daens en zijn tijdgenoten is bekend. Hun engagement ging zeer ver. Vandaag ziet Aalst er niet meer uit zoals het toen was. maar er is nog miserie, armoede en gesukkel alom. De ieder-voor-zich-mentaliteit van deze tijd zal daar voor een groot stuk de oorzaak van zijn. Veel medeburgers zijn echter bereid 'voor niets' te helpen om de scherpe kanten van deze miserie en dit gesukkel weg te werken. Omdat dit soort vrijwilligerswerk, burenhulp of buurtgevoel, maatschappelijk een zeer grote betekenis heeft en blijft hebben, wil men in dit Daensherdenkingsjaar via de publicatie van 'Het andere gezicht van de welvaart' deze vormen van burgerzin extra in de kijker zetten. Door een journalistenploeg wordt op reportage getrokken, geïnterviewd, enz. om dit 'andere gezicht' als een tijdsdocument in woord en beeld levend voor de lezer te brengen. dat maakt een heel ver schil uit'. Dekor van Patrick Van Craenenbroeck Leraar plastische kunsten Patrick Van Craenen broeck (36) is verantwoor delijk voor dekor en kos tumering. Hij exposeert geregeld keramische skulpturen en bas-reliefs en haalde ermee tal van onderscheidingen. Nog onlangs aan de kust. Zijn werk is duidelijk een expe rimenteel zoeken naar ver nieuwing. Voor 'Priester Daens' ont wierp hij een indrukwek kend dekor met verschil lende niveaus dat onge twijfeld het geheel ruimte lijk en visueel slerk zal bepalen. De konstruktie ervan werd alleen mogelijk door de bereidwillige ter beschik kingstelling van een ge deelte van het Bellekou- terkompleks door het ge meentebestuur van Af- fligem. Drie niveaus 'Priester Daens' omvat liefst 24 scènes met 12 ver schillende dekors: het Va- tikaan, paleis Koning Leo pold II, een café, bij Pries ter Daens, bij de bisschop, op zijn sterfbed e.d.m. Zulks vereist uiteraard we gens de niet haalbaarheid van de talrijke dekorwisse- lingen een sober, funktio- neel dekor in drie niveaus met telkens één meter ni veauverschil en een trap die de niveaus die de hiërarchie simboliseren verbindt. Belichten en funktionele détails kre- ëren de verschillende scènes. Dergelijke détails kunnen bvb. zijn een monumen taal wapenschild van Leo XIII voor het Vatikaan, een groot glasraam voor het bisdom, de koninklijke serre en Afrikaanse plan ten voor Leopold II of een monumentale poort die ar beiders als een monster in slikt voor een fabriek. Re gisseur Jos Maesschalck motiveert de keuze van dergelijk stuk. Het is méér dan een stuk met histo rische aspekten in het ka der van een herdenking. 'Priester Daens' is immers een stuk waarin hij duide lijk de klassieke opbouw onderkent. De stuwende dramatische lijn die aan sluit bij de evolutie van een klassieke tragische held voorkomt dat de 24, soms zeer korte, scènes zouden verworden tot 'ge hakt stro'. Vanuit een geschetste ach tergrond evolueert Daens ondanks tegenkanting tot een suksesrijk politicus die tot volksvertegenwoordi ger verkozen wordt. Zijn sukses is echter persoons gebonden en een korte duur omdat hij zijn lovens waardige ideeën niet kan realiseren. In deel II begint met dit hoogtepunt reeds de afta keling. Onbegrip en ver dere tegenkanting brengen hem finaal ten val. Naast de gevestigde orde is hij zelf ervoor verantwoorde lijk want opvliegendheid en halsstarigheid en ander zijds aarzeling en onzeker heid brengen hem de on dergang dichterbij. Ver twijfeling valt hem ten deel. Toch benadrukt hij dat zijn werk moet worden verder gezet. Maar naast de schets van de psychologisch evolutie van deze dramatische held wil 'Priester Daens' tevens een evokatie zijn en een hekelen van sociale poli tieke en kerkelijke toe standen. Een oproep tot verder verzet en sociale strijd? Het stuk vormt een aan vaardbare mengeling van de diverse mogelijkheden. Wat dan wel zijn gevolgen heeft in de speelstijl die varieert van ingetogen pschologisch naar heke lend burlesk tot agressief strijdvaardig. De cast In een regie van Jos Maes schalck geassisteerd door Miguel Stas ziet u in 'Priester Daens' volgende spelers evolueren: Buyl Lieve, Callebaut Geert, Cami Paul, De Greve Marcel, De Koninck Fons, Iwein Jet, Lieve en Raf, De Smet Eric, De Lil Kar in, De Naeyer Karei en Tine, De Plekker Raf, D'Hondt Jean-Perre, Dooms Els, Francois Jean, Hubert Janssens, Joris en Sara Maesschalck, Mat- tens Veerle, Meert Eddy, Moeyersoons Rosa, Noël Luc, Opdorp Pier re, Redant Karei, Schol- laert Guy, Sedeyn Dolf, Seghers Paul, Sterckx Mo- niek, Van Cauter Hugo, Van Craenenbroeck Ka- trien, Van den Brulle Tuur, Van de Perre Han- nelore. Van der Straeten Griet, Van de Winkel Fi- lip. Van Laere Frank en Van Mol Jos. Zo goedkoop mogelijk De werkgroep opteert voor een zo goedkoop mo gelijke produktie. De kos ten konden worden be perkt tot 380.000 fr., zijn de 150.000 fr. voor de rea lisatie van het stuk zelf, 70.000 fr. voor Sabam, 60.000 fr. voor propagan da, 40.000 fr. voor algeme ne kosten en 60.000 fr. voor tussenkomst in de verkoop van tickets. Praktisch De opvoeringen hebben plaats in de schouwburg van De Werf, telkens te 20 u., op vrijdag 15, zaterdag 16, zondag 17, zaterdag 23 en zondag 24 september. Onder voorbehoud ook op maandag 18 september. Bovendien is er een voor stelling voor senioren op woensdag 20 september te 18 u. en zijn er school voorstellingen op donder dag 21 en vrijdag 22 tel kens te 14 u. Reservatie voor deavondopvoeringen via De Werf, 053/76.13.12. Voor de seniorenvoorstel ling via het Daenssekrea- triaat 053/77.06.84. Ook voor schoolvoorstellingen dit nummer draaien. De algemene toegangs prijs bedraagt 250 fr. Se nioren, CJP en groepen vanaf 20 personen 200 fr. Schoolvoorstellingen 120 fr. Programma inbe grepen. Tentoonstelling Met als gastspreker prof. dr. R. Van Eenoo opent kuituurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh, tevens voorzitter van het D.A.V.S., op vrijdag 17 november te 19.30 u. de tentoonstelling in het Aalsters belfort 'Daens in de Gazet'. Een tentoonstelling georganiseerd door het Daensmu- seum en Archief van de Vlaamse Sociale Stryd die gratis toegankelijk is. Er komt een katalogus en bovendien zijn op aanvraag rondleidingen mogelijk. De tentoonstelling is elke dag toegankelijk van 17 november tot en met 10 december telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. Nadere info via 053/77.06.84. Het 'geval Daens' daarenboven rijkelijk aan- Op de tentoonstelling gevuld met illustrerend krijgt U beter inzicht over beeldmateriaal, foto's, te- een aantal vragen die men keningen, karikaturen... zich in verband met Daens en de Daensistische bewe- De 12 onderwerpen van de ging kan stellen. tentoonstelling Hoe ervaarden tijdge- Overleden noten de strijd van Daens? Beschrijving van de om- In welke mate werd de standigheden van de dood politieke wereld beroerd van Adolf Daens in 1907, door deze strijd? en de soms bitsige pers- In de toenmalige politieke strijd die gevoerd werd verslaggeving ging het van rond zijn onderwerping verheerlijking tot vergui- aan de bisschop net voor zing met alle mogelijke zÜn dood. tussenstadia. De familie Het 'geval Daens' beroer- Biografisch gedeelte: de de nationale pers en Adolf en Pieter Daens en haalde zelfs herhaaldelijk hun familie, met tevens de buitenlandse kranten. aandacht voor de andere 'daensistische' Tentoonstelling mannen. De hele geschiedenis van De kweslie Adolf Daens en van het l am daens Daensisme wordt in de Schets van de arbeider- tentoonstelling geëvo- sPr°blematiek: standpun- ceerd aan de hand van een ten. m verband met de so- dozijn onderwérpen. Ge- c.ia vraagstukken van die tracht werd daarbij deze j'jd en de voorgestelde op- twaalf items op een zo losangen hiervoor der ver- identiek mogelijke wijze sc. eiï^e politieke fra- te benaderen. Daardoor ctie.s- Tevens worden de ontstaat dan wel een gro- soc,ale wantoestanden tere eenheid tussen de ver- geevoceerd a.h.v. foto s. schillende onderdelen van 0p meeting de expo. 'Reconstructie' van een Na een korte, zakelijke meeting van Daens: be- kommentaartekst die een schrijving ervan in ver- objektieve beschrijving schillende kranten, en te- van de feiten brengt, volgt vens inhoudelijke weer- het relaas van Daens en van zijn medestanders zelf. Dit zoals blijkt uit de cT*.™ j i ju pers en zoals kon gehaald Sche,s van de landbouw worden uit pamfletten. De stellingname van gave. Verarmd landboimland Schets van de landbouv problematiek, met vooral aandacht voor de hopboe- oLvuiiiciiauik. van n Daensistische pers wordt ren' Bclani de M"' achteraf gekinfronteerd danS van de daens,sttsche met artikelen uit andere beweging op het platte- persorganen die verschil- an lende levensbeschouwin- Loteling gen en politieke opinies Standpunten in verband weergeven. met de krijgswetten Daarbij werd uiteraard ge- (Bloedwet) en militaris- streefd naar het bekomen me; d(^ 'daensisten als van een zo volledig moge- anti-militaristen. lijk beeld gaande van re- Eén man, één stem gionale tot nationaal ver- Schets van de strijd om het spreide kranten en dit van Algemeen Enkelvoudig Daensistische, katholieke. Stemrecht, als belangrijk socialistische, liberale en onderdeel van de sociale andere signatuur. strijd, met tevens aan- Deze teksten worden dacht voor de samenwer king in dit verband met socialisten en progressieve liberalen. Krakeel om een hospitaal Incidenten naar aanleiding van de inhuldiging van het nieuwe hospitaal te Aalst (1895) worden aangegre pen om de lokale politieke verhoudingen te schetsen. De Romereis De pers besteedde aan A. Daens' Romereis tamelijk veel aandacht, en we vin den hierover een erg tegenstrijdige berichtge ving terug. Het paleis ontzegd Bij de ontvangst ten palei- ze van de katholieke parle mentsleden werd A. Daens niet uitgenodigd door Leopold II. Deze ge beurtenis wordt aangegre pen als aanleiding om de moeilijke verhouding Daens-Leopold II te schetsen. Bestraft Benahneling van alle opeenvolgende kerkelijke bestraffingen van A. Daens, en de ruime weer klank die deze vonden (als politiek wapen) in de pers. Een pretenkabinet Schets van het hele politie ke bestel van dit tijd aan de hand van karikaturen, spotprenten, tekeningen. met aandacht voor de grote rol dat dergelijk beeldmateriaal speelde in de politieke verslaggeving. LH De Daenspostzegel wordt de laatste postzegel in de, reeks nieuwe uitgiften van het jaar 1989. Hij wordt' dan ook wellicht een van de meest gebruikte met de kerst- en nieuwjaarsdagen in hef verschiet. Het wordt een gewone postzegel van 9 fr. zonder toeslag wat de verspreiding ervan alvast ten goede zal komen. Op zaterdag 9 en zondag 10 december is hij verkrijgbaar in voorverkoop van 10 tot 17 u. in de Aalsterse Belfortkripte. Een luxe-blad met speciale dagafstempeling is er dan ook beschikbaar. Samen met deze uitgifte loopt de eerste verdieping, de raadszaal, de tentoonstelling Prominenten op postzegel' samen met de expo 'Daens in de gazet'. De vooropening heeft plaats op vrijdag 8 december te 19u30 in het belfort-schepenhuis mef als gastspre ker minister van P.T.T. Marcel Colla.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5