Eerste halfjaar was goed, tweede moet nóg beter Daensmuseum krijgt meer bezoekers Brunch ten voordele van kinderkankerfonds Daenstoerisme te Aalst Muziek in Aalsters Concert Café 'Kinderarbeid en -mishandeling' en 'vierde wereld' De allereerste kennismaking Slotmanifestatie: 'Het is maar een begin' 6 - 1.9.1989 - De Voorpost Halfweg het Daensjaar naar aanleiding van de 150ste verjaardag van de geboorte van Priester Adolf Daens evalueerde voorzitter van de Algemene vergadering van 'Daensjaar 1989 Aalst' Frans-Jos Verdoodt de voorbije aktiviteiten en stelde de zeven nog resterende voor. Stille periode...? kende doch dat het zich nu Dat de zomer een stille manifesteerde als het periode voor het Daens- 'Groot-Aalst van alle da- jaar zou zijn geweest en gen'. De diverse manifes- voor het publiek wel zou taties even overlopend lijken doch was dat alles zins niet. Het was inder daad een tijd van intensie ve voorbereiding waar voor hij verdiende felicita ties uitsprak ten opzichte van o.m. afgevaardigd be noemde hij de beginpers- konferentie geslaagd en de opening qua aktiviteit en aanwezigheden en wat be treft de verfraaiing van het Daensmonument aan de Werf indrukwekkend. heerder Miguel Stas die Het historisch debat was zich een inderdaad valabel dat alleszins minder. Niet organistor toont. Dank- wat betreft het aantal en woorden bovendien voor de kwaliteit van de aanwe- het stadsbestuur. De vori- zigen. Eerder wat betreft ge koalitie steunde de het verloop van het debat Daensaktiviteiten ruim. dat aan de geplande ver- De huidige is niet enkel op wachtingen niet ten volle die lancée doorgegaan voldeed. Sommigen noem- maar verruimde de steun den gebrek aan voldoende nog. Verder alle dank voorbereiding er de oor voor 'de stad', nu eens niet zaak van, F. J. Verdoodt vooral het bestuur doch voelt zich voldoende ge- wel de totaliteit van de plaatst om de vinger op de verenigingen en de indivi- open wonde te leggen. 'Er duelen die het Daensjaar zat twintig jaar verschil effektief dragen. tussen enerzijds het we tenschappelijk werk van Het 'Groot-Aalst van alle professoren Wils en Van dagen' ïsacker en anderzijds de F.J. Verdoodt stelde dat recente bevindingen van Aalst reeds grote dagen F.J. Verdoodt, onder De vele aktiviteiten tijdens het Daensjaar hebben duidelijk het aantal bezoekers aan het Daensmu seum op de tweede verdieping in het Belfort aangezwengeld. Het is zoals steeds toegankelijk op woens- en zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. plus op afspraak via 053/77.06.84. Langs dit num mer kunnen tevens rondleidingen worden aange- Het Daensmuseum en Archief van de Vlaamse Sociale Strijd (D.A.V.S.), door het Stadsbestuur in 1978 opgericht, kwam er om de herinnering aan Priester Daens, en aan allen die zich met hem hebben ingezet voor de lotsverbetering van de Vlaamse Gemeenschap, levend te houden. Sindsdien is het D.A.V.S. geleidelijk uitgebouwd tot een instelling met diverse afdelingen: museum, wetenschappelijke bibliotheken, kranten- en tijd schriftenverzameling, archief, fototheek en micro- fïlmotheek. Geografisch is het verzamelbeleid van het D.A.V.S. gericht op alle gebieden waar Daensisten actief geweest zijn (ongeveer héél het Vlaamse landsgedeelte) of waar gelijkaardige bewegingen aktief zijn geweest (Wallonië, Nederland, Noord- Frankrijk enz...). Chronologisch beslaan de verzamelingen een perio de vanaf het midden van de 19e eeuw tot omstreeks W O. II. Om de bezoeken te begeleiden zijn er didactische werkboekjes voorhanden (twee versies gratis te verkrijgen: lager en hoger middelbaar onderwijs). Tevens kan ter voorbereiding hiervan de dia-monta ge 'waaruit de Daensistische beweging geboren werd' (20%) uitgeleend worden, of ter plaatse bekeken. LH meer via de exploratie van Vaticaanse archieven. Er ging heel wat diskussietijd verloren om die leemte van 20 jaar te overbruggen zodat het duidelijk niet tot een echt debat kwam'. F.J. Verdoodt wil dat goedmaken op de slotver gadering met betrekking tot cruciale gebeurtenissen en enkele zeer recente be vindingen die nog niet tot de massa zijn doorge drongen. De autorally en de wande ling toonden aan dat ook op ontspannen wijze ken nis kan worden gemaakt met de Daensistische Be weging. Helaas had de Daensrally de konkurren- tie van de monumenten dag te ondergaan... Die rally en die wandeling kunnen alleszins een blij vend gegeven worden door het Daensisme in de Denderstreek. En de traditionele Daens- dag, alhoewel intrinsiek geen eigen programma punt van 'het Daensjaar', was dit jaar uitermate be langrijk door de verklarin gen van Vikaris-Generaal Temmerman namens het Bisdom Gent. Voor F.J. Verdoodt, en niet minder voor ons, was het eerste halfjaar van de viering goed. Ondertussen wer den her en der door en- thouiastelingen pamfletten uitgereikt en was er het niet te versmaden Daens- vuurwerk Een ideale ba sis om tot een niet gekend hoogtepunt uit te groeien in de het komende najaar. Tweede halfjaar De jeugd en de scholen staan centraal in de ko mende maanden. De twee septemberten- toonstellingen gekoppeld aan de schoolvoorstellin gen van het toneel bieden de mogelijkheid om zowel vanuit de lessen maat schappelijke vorming als vanuit de lessen Neder lands de Daensistische Be weging beter te leren kennen. De tentoonstelling 'Daens in de Gazet' zal in de Bel- fortcrypte een speciaal luik voor het onderwijs be vatten, met o.a. een inlei dende diamontage en een videofilm. Ook in de slotmanifestatie 'het is maar een begin' willen we de link met de jeugd niet uit de weg gaan. Insamenwerking met de Dienst voor Toerisme en het Stadsbestuur kan Aalst dankzij dit Daensjaar in het najaar uitgroeien tot De Vlaamse stad van het eendagstoerisme. De ze ven gevarieerde activitei ten bieden immers voor elk wat wils. Op 16 december zal blij ken of het de moeite heeft geloond het jaar 1989 tot Daensjaar uit te roepen. Daaraan wordt echter niet getwijfeld 1989 is trou wens slechts een begin. Daensprogramma tot december Tentoonstelling kinderar beid en kindermishande- ling. 12-30 september.! Bibliotheek en Hall Cultu reel Centrum De Werf. Priester Daens, toneelpro ductie. 15 - 16 - 17 - 23 - 24 september '89, 20.00 u.: avondvoorstelling. 20 september '89: 18.00 u.: seniorenvoorstelling. 21-22 september '89: 14.00 u.: schoolvoorstelling. Tentoonstelling Vierde Wereld: 16 - 30 september 1989: Bibliotheek Cultureel Centrum De Werf. Tentoonstelling 'Daens in de Gazet': 18 november - 10 decem ber 1989 Belfort - Grote Markt, Aalst. Daenspostzegel: voorver koop 9 en 10 decelmber 1989 Belfort - Grote Markt - Aalst. 'Het andere gezicht van de welvaart'. Publicatie over vrijwilli gerswerk in de sociale sector. 'Het is maar een begin': slotmanifestatie met 'Daens. En vandaag?', po- litieke-sociale discussie met topjournalisten, zater dag 16 december 20.00 u. Cultureel Centrum De Werf. Algemene vergadering uit gebreid De algemene vergadering werd, weliswaar nadat het programma reeds volledig was uitgestippeld, uitge breid met afgevaardigden van de diverse politieke partijen. Bij het bestaande bestuur komen dus ook nog na mens de in de gemeen teraad vertegenwoordigde partijen twee afgevaardig den per partij. Dat zijn voor de SP Jan De Brue- cker en Gracienne Van Nieuwenborgh, voor de PW Alois Adriaenssens en Johan Stijlemans, voor de CVP Chris Borms en Vera Van der Borght, voor de VU Mieke Blom- maert-De Schepper en Jan Caudron, voor de VD Jef De Loose en Walter De- muynck en voor Agalev Dolores Baita en Frans De Brul. LH Ook op het vlak van het toerisme leeft het Daensis me verder in de Keizerlij ke Stede. U kan een be zoek brengen aan het Daensmuseum in het Bel fort. U kan eveneens een Daenswandeling maken van zowat één uur in het stadscentrum. Individueel aan de hand van een op de dienst Toerisme, Katte- straat 33 of in het Daens museum te verkrijgen be schrijving. Ofwel begeleid door een stadsgids na aan vraag op nummer 053/ 77.11.11. toestel 240. In het kader van het Daensjaar ontwierp VTB- VAB bovendien een Daenswandeltocht van 12 of 20 km. en een Daensau- tozoéktocht van 60 km. Verder is er van 17 novem ber tot 10 december in het Belfort de tentoonstelling 'Daens in de gazet'. Scho len en groepen kunnen hierbij een inleidende dia montage en/of videofilm aanvragen en uitleg krij gen van een gids. Overigens is het perfekt mogelijk naar aanleiding van deze manifestaties rond priester Daens, Aalst in al z'n aspekten te bezoe ken: historisch-kultureel (met o.a. het Stedelijk Museum Oud-Hospitaal, de Sint-Martinuskerk, het Blefort, de Borse van Am sterdam), sociaal-ekono- misch (bezoek aan een be drijf uit het Aalsterse), re creatief (stadscentrum, stadspark, landelijk omge- ving). Tevens kan U het vorig jaar geopende Cultureel Centrum De Werf (Mo lenstraat) bezoeken, waar steeds een wisseltentoon stelling te bezichtigen is. Wend U voor méér infor matie naar de dienst toe risme. Kattestraat 33, tele foon 053/77.11.11, toestel 240 of ter plekke in het Belfort. LH Volksvertegenwoordiger mevrouw Nelis-Van Lie- dekerke organizeert met haar vrienden een brunch op zondag 24 september in haar tuin aan de Stations straat 23 te Haaltert. De opbrengst van deze brunch komt ten goede aan het kinderkankerfonds. Een brunch is een laat ont bijt en een vervroegd mid dagmaal, een breakfast en een lunch in elkaar verwe ven dus. Dat betekent dat er op tafel fruitsap, koffie, allerlei broodjes, aperitief en een landelijke lunch komt. Voor deze brunch in de gezellige tent die in de tuin van de volksvertegen woordiger wordt opge trokken, wordt de luttele som van 650 fr. gevraagd. Men kan er dan al terecht vanaf 10.30 uur. Wie al leen voor de lunch in schrijft en dus na 12.30 uur aan tafel komt betaalt 500 fr. en voor kinderen bene den de 12 jaar wordt de som van 300 fr. gevraagd. Inschrijven voor dit initia tief kan tot 15 september door overschrijving van het verschuldigde bedrag op rekeningnummer 293- 0307006-56 van mevrouw Nelis-Van Liedekerke met de vermelding van het ini tiatief. Men kan ook in schrijven bij de heren Stal- paert. Stationsstraat 23 te Haaltert of bij apotheek De Valkeneer, Kattestraat 21 te Aalst. Men kan het initiatief ook sponsoren en dus een rui mere bijdrage verlenen aan het kinderkanker fonds. Voor een bijdrage van 3.000 fr. en meer wordt men dan vermeld op een promotielijst en is men lid van het bescherm- komitee. Voor een bijdra ge van 1.500 fr. is men lid van het beschermkomitee. Ook vrije giften zijn wel gekomen. Voor meer informatie kan men terecht op de num mers 053/21.48.17 of 053/ 70.29.51. Op zondag 17 september is er opnieuw muziek te be luisteren in het Aalsters Concert Café aan de Ge ntsestraat 16 te Aalst. Dan treden Dave Peabody en Top Topham op. Voor de liefhebbers van blues is dit een buitenkansje. Peadbo- dy is afkomstig uit Londen en in het begin van de jaren '70 duikt zijn naam op in het circuit van folks en blues. Na zijn doordringende stem, zijn sterke persoon lijke uitstraling, de nodige dosis humor en vooral het meesterlijk werk op gi taar, brengt hij autentieke blues van vergane glories weer tot leven. En dan hebben we het over figu ren als Robert Jonhson, Tapla Red, en nog vele anderen uit de jaren '20 en '40. Voor dit optreden brengt hij een ander Britse grootheid mee, namelijk Top Topham die in de ja ren zestig nog solo-gitarist is geweest bij de Yard- birds. Over Peadboy willen we nog kwijt dat hij al 11 langspelers op de markt heeft gebracht en op 20 andere platen gastmuzi kant was. Zijn laatste op name is Americana (Wa terfront WF 033) en Top Topham's laatste opname is Ascension Heights (ver shenen op het Bleu Hori zon Label). "Maria, moeder van Jezus,,, is de titel van de herfsttentoon- stelling die van 2 tot en met 10 september plaats heeft in het ontmoetingscentrum aan de Processiestraat 6 te Bellegem bij Kortrijk. Er is werk te zien van een dertigtal kunstenaars. De tentoonstelling is toeganke lijk van 10.00 tot 12.00 u. en van 15.00 tot 20.00 u. Op zondag 26 november om 16.00 en 20.00 u. treedt Nana Mouskouri weer op in het ICC te Gent. Plaatsbespreking bij het Huis Hutson, Langemunt 18 te Gent (091125.54.51). Twee tentoonstellingen Quasi gelijktijdig lopen te Aalst in het kader van het Daensjaar twee tentoonstel lingen: 'Kinderarbeid en Kindermishandeling' en 'Vierde Wereld'. Kinderarbeid en -mishandeling Van woensdag 13 tot en met zaterdag 30 september loopt in de jeugdafdeling van de stedelijke bibliotheek en in de hall van kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, de tentoonstelling 'Kinderarbeid en -mishandeling'. Een organi satie van de stedelijke openbare bibliotheek in samenwerking met het Museum voor Industriële Archeologie en Textiel te Gent. Een der meest schrijnende aspekten van de sociale wantoestanden van vorige eeuw komt erin aan bod. Kinderen werden in mensonwaardige omstandigheden in het produktieproces ingeschakeld. En vermits ze dus verstoken bleven van onderwijs was verbetering van hun maatschappelijke toestand onmogelijk. Bovendien stonden ze bloot aan uitbuiting, honger, pesterijen, incest. Ook kindermishandeling in de Derde Wereld wordt erin behandeld. Scholen krijgen de mogelijkheid in klasverband de tentoonstelling te bezoeken. 'Kindermishandeling' wordt belicht in de afdeling jeugd van de bibliotheek. 'Kinderarbeid' kan u bekijken in de hall van het kultureel centrum. Vierde Wereld Van zaterdag 16 tot en met zaterdag 30 september, gratis toegankelijk tijdens de openingsuren van de bib, maakt U in de lokalen van de bib, afdeling volwassenen, de tentoonstelling 'Leven en uitdrukking in de Vierde Wereld' mee. Deze primeur voor de Vlaamse Gemeenschap wordt gerealiseerd in samenwerking met A.T.D. Vierde Wereld. Bedoeling is de 'werkterreinen' van Daens te vertalen naar de noden van vandaag. Dit o.m. via projektie van de film 'Ik getuig voor jullie', voor de eerste maal in Nederlandse versie op vrijdag 22 september te 20 u. Info via 053/76.13.31. LH Aalst. Een allereerste kennismaking met karnaval (a) Aalst. Het eerste optreden werd een sukses (a) Karnaval is voor velen een hobby, voor sommigen zelfs een passie. Hoe komt dat, vraagt men zich vaak af? Het begint allemaal met de eerste kennismaking en wanneer die een meevaller van formaat is, dan blijft men vrijwel zijn hele leven lang karnavalist. De eerste stappen in het karnavalwereldje zijn blijkbaar bepalend voor de rest. En die eerste stappen zetten sommigen op de enig echte Aalsterse Avond. Zoals deze jonge knaap die bij het showballet van het AKV rustig zijn beurt afwachtte. Een lach, een traan, soms ook veel. veel te veel bier. het hoort er allemaal bij. Maar dat is dan voor de volwassenen. Voor deze ukkepuk bleef het bij een plaatsje op het podium. Een dag om nooit meer te vergeten en allicht de dag dat hij karnavalist werd voor het leven. Evaluatie Daensjaar halfweg Op zaterdag 16 december wordt in de schouwburg van De Werf vanaf 20 u. het Daensjaar afgerond door burgemeester De Maght. Voorzitter van het Her- denkingskomitee dr. Frans - Jos Verdoodt zal instaan voor de slotevaluatie van het Daensjaar. 'Het is maar een begin' van een 150 minuten du rend totaalspektakel. Een half uur wordt gespen deerd aan een politiek-so- ciale diskussie. Topjour nalisten zullen nagaan wat er heden ten dage in de aktualiteit nog terug te vinden is van het Daen sisme. Voor het totaalspektakel wordt beroep gedaan op de verenigingen van Aalst. Zijn reeds vast van de par tij: Vredon, Alkuone, de stedelijke muziekakade- mie, plaatselijke jeugdbe wegingen, De Terjodena- ren en het zangkoor van de Vlaamse Gepensio neerden. Het geheel is doorspekt met dia's, vi deobeelden en bindtek- sten. Voor de presentatie zorgen Frieda Daelman en René Van Der Speeten. De produktie is in handen van het 'Organisatieburo Stasservice'. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. CJP, 60+ en in voorverkoop: 100 fr. Op die dag verschijnt ook het Herdenkingsboek van dit Daensjaar. Het wordt voorgeteld aan de pers en met die pers wordt dan ook in een bab bel de eindevaluatie gemaakt. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 6